star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star Децата и технологиите
Страници: 1 [2] 3 4  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Децата и технологиите  (Прочетена 2805 пъти)
utopia
Newbie
*
Публикации: 17533

A believer

« Отговор #25 -: Юли 27, 2018, 14:21:41 »

Честно казано съм със смесени чувства, то утре може и уиски да поиска и дай да му дадем, че да не се налива след време. Шегувам се, ама мисълта ми е, че има неща, които са забранени и точка. Иначе съм съгласна с умереното излагане принципно. Ама това с бабата не ми се струва удачен пример, те вкъщи могат да му дават по час на ден и то пак да врещи у баба си, щото там е разрешено с часове. Или ако у дома му се дава по един бонбон на ядене, в градината пак като не го наблюдават да ги изяде всичките. С други думи все намират как да правят простотии Cheesygrin В интерес на истината Ади е яла торта 1-2 пъти, но не я кефи особено.

Лори, твоите са големи, нормално е вече да работят с компютър, мисълта ми е, че дали е почнало да цъкало тубата на 2 или на 4-5, е все тая.
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

kateto
Newbie
*
Публикации: 4328

« Отговор #26 -: Юли 27, 2018, 14:32:42 »

Дея иска кола.. защото вижда, че аз пия, но й обяснявам, че не е за деца..
Иначе какво значи компютърна грамотност - Дея играе, излизат реклами - запова да мрънка, че не става. Яна хваща таблета, маха рекламите и го връща на кака си. Това още в началото Smile Ясно, че сега навакса..ама - ето заедно са, двете са - различно подхождат.
Мразя всички прикрепени неща към филмчетата - рокли, панделки, блузи и т.н..
Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 9127

« Отговор #27 -: Юли 27, 2018, 14:57:45 »

Аз пък се кефя да купувам свързани с филмчета играчки, голямо дете съм  Cheesygrin Толкова търсих неща с Paw Patrol, пък допреди година  у  нас почти нищо нямаше и носих от Германия. По принцип обожавам играчки, книжки, да ги разглеждам, да ги изучавам..Дразня се, че Бо е твърде енергичен и рядко се кротва да играем на нещо, аз по-ентусиазирано гледам на игри и играчки от него. Май той ще е дете като  мен- аз редовно спирах майка ми да не ми купува безсмислени играчки или дрехи,казвах й "аз си имам вече такова барби" (примерно). Очаквам скоро и Бо да ме спира...Макар че вече гледам да не купувам големи неща, ако няма празник (тоест само рожден ден, имен ден, Коледа). Или да е дошло времето за нещо образователно, което нямаме.

Хареса ми това на Лор да не е със стадото, но това се постига по всякакви начини. Ние например не гледаме ТВ, така че след време и да иска, не може да обсъжда реаилити шоу примерно с другите. Нито пък да е изложен на чалга примерно- чувала съм, че и 2 годишните знаели Шушана, ми нашият не знае, няма как да чуе, като дори аз само един път съм го чула това.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #28 -: Юли 27, 2018, 15:24:13 »

Ох, не ми говори за Шушана. Ади чу веднъж, ВЕДНЪЖ, нейната приятелка да го пее, и вече 3 месеца го повтаря тва, направо се изприщвам. Надявах се да ѝ писне, ама не! Сега се срамувам само с нея Cheesygrin

Иначе аз купувам книжки, пъзели и разни такива дребни образователни неща без повод. Но все пак не е всеки ден, де. Вчера взех два пъзела от Джъмбо, спуква се да играе с тях.
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Лора
Newbie
*
Публикации: 12039

« Отговор #29 -: Юли 27, 2018, 15:28:21 »

Корни, това не става с ограничаване и неизлагане на различните влияния, напротив, трябва да го изложиш и да му покажеш, че това не е хубаво. Защото са ви малки още, сега може да действа, ама Дани миналата година отиде на ученически лагер и от толкова часове в автобуса, после знаеше всички песни на Криско Cheesygrin Само дето засега ние сме му основните критерии за вкус и се води по нас и като му показахме няколко пъти, че на нас не ни харесва тази музика, я забрави за нула време. В смисъл, виж го, опитай го, но не е нужно да го харесваш, защото и другите го харесват, имай си собствено мнение.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15252

« Отговор #30 -: Юли 27, 2018, 15:46:23 »

Мисля, че нещата с филмите, музиката и технологиите са си изключително до микроклимата на семейството. Ние сме доста технологични и в моите очи е изключиелно лицемерно за очевадно дори и за тях безопасните неща, да им се забраняват просто ей така. Аз съм живяла в толкова забравни и ограничения, без да ги разбирам, че искам да знам, че ако нещо забранявам на моите деца, те да знаят защо е. И ако е вредно да се стои на телефон/изгърбен и т.н. да не го правим и ние. Или поне да показваме, че заедно с тях се опитваме да не го правим и знаем, че и за нас си не е полезно.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #31 -: Юли 27, 2018, 16:18:01 »

Права си, Биз, то самата аз съм вечно лепната за телефон и компютър, вече даже книги не чета, направо не знам какъв пример ще дам на това дете, честно. На тоя етап не се и старая да се ограничавам, защото е още малка, но в най-скоро време ще трябва.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #32 -: Юли 27, 2018, 16:25:30 »

Донякъде съм съгласна, че е лицемерно, но за деца и възрастни правилата са и следва да са различни понякога. Ние все пак не лягаме вечер с него, нали...Освен това пием и ядем неща, които той не може (кафе, алкохол, газирано понякога) и др. разлики.
 За вредите- не са еднакви, за нас е късно, нашите мозъци почти не се развиват вече, само деградират  Lol Докато при децата развитието на мозъка е именно сега и доказано зомбирането в таблет убива мозъчни клетки, действаше като хероин, трябва да потърся точната статия с доказателствата. Да не говорим за пропуснатите ползи в това време. Последното и за възрастните важи, де.

Аз самата не се вълнувам от технологии, таблет доскоро вкъщи никой нямаше, взехме за пътуването тази година заради детето и най-вече околните около нас  Cheesygrin Не са длъжни да търпят скачащо и викащо дете твърде дълго все пак, а ние не можем да се затворим вкъщи. Телефони сменяме на няколко години като се счупят толкова зле, че и мъж ми не може да ги поправи (или просто частите са твърде скъпи). С други думи, технологиите не са важни в нашето семейство, но детето е запленено от всякакви филмчета и от 2 годишен това може да го застави да не мръдне твърде дълго, особено за него. Уж активните деца не издържт дълго пред ТВ, няма такова нещо, налагало се е като работя да не го следя и близо час да не е мръднал от екран. Няма как да не ограничавам.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #33 -: Юли 27, 2018, 16:28:51 »

Аз се зомбирах сега покрай майчинството, защото или кърмех и какво, какво, телефон си цъкам, или бутах количка и пак ми беше тъпо, а и сега по площадките като вися...
Активен

Catherine
Newbie
*
Публикации: 7767

Heart follower

« Отговор #34 -: Юли 27, 2018, 22:29:44 »

И аз мисля, че е лицемерно да се забраняват неща. Като цяло съм за да им се позволява, защото ако не у дома, то другаде ще видят и ще стане по-зле. Вчера бях на гости на една приятелка с малко дете заедно с още една приятелка с бебе на почти 10 месеца. Детето на домакинята искаше да му се пусне песничка с клипче на ТВ. Другата приятелка тактично взе да я разубеждава да го пуска, но явно не искаше да си признае защо. Нейното не било виждало никога телевизор или телефон. Още като новородено тя се ограничаваше да включва устройства в същата стая. И какво стана, отива на гости и трябва да казва на домакините какво да пускат или не пускат, откъде накъде? За да го опази от сатанинското влияние на техниката. Неудобно и беше да го направи, затова завлече детето зад ъгъла и го кри през цялото време докато вървяха песните. Еми... не е ок това за мен. Това е светът, в който живеем, вместо да ги гледаме под похлупак трябва да ги учим да бъдат разумни. Вярно, докато са още малки зеленчуци е ужасно, тръшкат се, не разбират като им го даваш и после го вземаш... но другото пък е малко сектантско за мен. Особено ако ти гледаш и му обясняваш, че ти можеш, щот си голям, е страшна логика...
Бтв и аз точно като Ути правя и адски ме е срам.  Rolling Eyes
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #35 -: Юли 27, 2018, 22:39:22 »

Ахахахахха, е не, тва изби рибата.
Но има неща, за които наистина ти можеш, щото си голям, както каза Корни, и това е факт. Чак толкова да си краен е смешно, просто гледам, докато мога да не я допускам до вредни неща, пък то скоро няма да мога да я пазя от шоколад примерно. Не съм преритала от тоя факт.

Ох, още се смея.
Активен

juliet
Newbie
*
Публикации: 1738

« Отговор #36 -: Юли 28, 2018, 00:33:23 »

Lol Lol Lol умиргам. Кат, да я бяхте шибнали с нещо. Ето за такива крайности говоря и аз. Иначе ясно, че всички се опитваме да ограничаваме в една или друга степен, то е нормално.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #37 -: Юли 28, 2018, 00:39:56 »

Някой ми разправяше за някаква майка, дето молела приятелките си да си слагат телефоните в банята като ѝ ходят на гости, та да не облъчат детето 😃

Никой от нас не е толкова луд аххаха
Активен

juliet
Newbie
*
Публикации: 1738

« Отговор #38 -: Юли 28, 2018, 00:43:24 »

Такава я ънфрендвам в реалния живот от раз. Не мога да се разправям с чуждите психически отклонения, моите ми стигат!  Razz
Активен

syanna
Newbie
*
Публикации: 2342

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #39 -: Юли 28, 2018, 09:03:37 »

Цитат
отива на гости и трябва да казва на домакините какво да пускат или не пускат, откъде накъде?
Тук съм съгласна, пример от вчера  - на РД сме вървят някакви песни с клипчета и не, че се е залепило дете да гледа, с други неща за занимаваше основно, но  точно на най-неподходящата сцена за една минута гледаше особено концентирано… И аз нищо не казах, какво да кажа, домакина обаче забеляза и подметна нещо на детето от сорта 'не гледай това, прави друго'. Същото е и в заведенията - ако има екран гледат, но изобщо не е през цялото време, не стигаме до фанатизъм в отричането на технологиите на тази възраст.

И таблет имаме, но никой не го ползва, за пътуване със самолет само го взимаме и помага в част от времето, в заведения ги оставяме да обикалят - намират други деца за компания или им давам нещо за оцветяване или за попълване. Не са безумно шумни децата, а ако са - станало е време да си тръгваме. Не ми е ОК ние да вечеряме - децата да гледат таблет, пък и доста често ядем навън, ако всеки път гледат ще стане много. Освен това сега лятото избираме маси навън и винаги си намират какво да правят.

Моите деца далеч не са ограничавани до крайност, веднъж в месеца може да изчаткам и да пусна да гледат, но знам за вредите, сама виждам, че не им се отразява добре и мрънкат след това и се старая да не е ежедневие да печеля спокойствие по този начин.

Същото е и с бонбоните - малката е способна да реве за бонбон до безумие - след един ще иска още един, после още и още и още, нали няма как да и давам до безкрайност, ограничавам в някакъв момент. За това и ние ограничихме всичко пакетирано, шоколади и подобни, а ако има и аз хапвам - като ме видят и поискат давам, иначе е лицемерно, както се коментира горе. Малката, ако види чаша с останало кафе вдига и пие, ако не я видя да я спра. Яде бучки захар, ако са останали на масата. Кака и в тази възраст също е опитвала кафе от моето, но сега обяснява, че кафето и виното са за мама и тате и като стане голяма тогава ще пие тези неща.. И е много по-умерена в исканията си за сладки неща, никога не е правила истерия за бонбон. До голяма степен има роля темпераментът на детето, моите видимо са различни в предпочитанията. Освен това идеализираното възпитание при първото дете вече не сработва с второ - то има досег до разни неща доста по-рано, не е драма, но контрол някакъв е нужен. И много личен пример и обяснения.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #40 -: Юли 28, 2018, 09:15:47 »

Цитат
PG е Frozen. Т.е. Parental Guidance - да се гледа с родител.
Значи няма противоречие между твоя и моя източник, Пупи, вероятно от 7-8 може да се гледа без родител.

Признавам, че говоря без да познавам филмчето - но съм го свалила да изгледам преди да пусна на детето. И ако нямаше натискът от околните деца и масовото харесване на принцеси, сигурно нямаше да си задавам въпроса и щях да подмина, както вече казах много съм назад в тази област, а от новите анимации са ужасни
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*
Публикации: 3172

« Отговор #41 -: Юли 28, 2018, 09:51:11 »

Какви сцени може да съдържа анимационен филм, че да изисква първо да го гледаш,после да го мислиш до колко години да не се пуска. Какво толкова ще им стане на децата от филм. Нали е за деца. Поне моите не приемат филмите с лошо, играе си на героите, обсъжда. Не съм забелязала и други кръвожадни деца от анимация.
Кат, ошашави ме с този разказ. Нищо не бих и казала, но повече няма да се срещам с нея и да ме натоварва с неадекватното си поведение. Ако е решила,нека не пуска у дома, но така да го оттикаме в ъгъла е гнусно.
Активен

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13795

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #42 -: Юли 28, 2018, 10:20:53 »

Цитат
PG е Frozen. Т.е. Parental Guidance - да се гледа с родител.
Значи няма противоречие между твоя и моя източник, Пупи, вероятно от 7-8 може да се гледа без родител.

Признавам, че говоря без да познавам филмчето - но съм го свалила да изгледам преди да пусна на детето. И ако нямаше натискът от околните деца и масовото харесване на принцеси, сигурно нямаше да си задавам въпроса и щях да подмина, както вече казах много съм назад в тази област, а от новите анимации са ужасни
Да разбирам, че и на кино не ходите? Аз гледам новите филмчета с тях, не само, че са винаги с някаква идея, но за мен родителският контрол е до толокова, че да обясня нещо, което не са схванали. Нищо насилствено и увреждащи детската психика няма.
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*

« Отговор #43 -: Юли 28, 2018, 11:30:32 »

Пупи и аз така, а и да има какво да обсъдим после, обща тема. Феноменалните " много му хареса. Водя го на кино от три и половина, не често. Интересно е да видиш с времето как започва да разбира,какви неща запомня. Като гледа Смърфовете ,дълго игра на смърфско селце. И о ужас от костенурките нинджа е самурай и агресивно има меч.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #44 -: Юли 28, 2018, 13:27:23 »

Пупи Cheesygrin Cheesygrin не сме ходили на кино в последните 2-3години, а преди да се е случвало  веднъж годишно. Нямам навик, дори у дома рядко гледаме филми, а и рядко ме грабва филм. Сигурно за това не ми е трудно и децата да гледат много ограничено. Както някой каза - децата са отражение на микроклимата в семейството. Това се и работещо за нас, за вас е нещо друго, няма лошо.
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*

« Отговор #45 -: Юли 28, 2018, 14:42:36 »

И аз не гледам филми, само новини по телевизията, сериали не следя и на кино не ми издържат сетивата. Но децата искат и май само анимация гледам. Не включваме телевизор за фон, нито на музикални програми.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #46 -: Юли 30, 2018, 09:49:25 »

еее, много сте крайни към девойката с 10 месечното на Кат. Чак пък край със срещите, ънфрендване и тн...
Да, леко странно е, но мога да я разбера- не иска да зомбира дете под годинка, друг е въпросът, че от веднъж нищо му няма и т.н. Но има твърди разбирания явно. Аз имам приятели вегани, антиваксъри, както и такива, които оставят бебета с таблет целодневно...Ами всеки си знае, разговарям за мотивацията, ако ми е интересно, но си ми оставят приятели.

Сияна, гледай Фроузън обезателно, на мен ми е любимо от анимациите (но аз по принцип анимации не гледам, покрай детето започнах някои, но рядко). Особено като имаш две момичета сестри е просто задължителен  Wink

И по темата- никога не съм купувала детски телефони, но Бо изрови някакъв бебешки- подарък и днес се запъна, че го иска на градина...после рев, че го забравил в колата...ако му дам таблет негов си, не ми се мисли  Unsure
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #47 -: Юли 30, 2018, 15:29:47 »

Сияна, гледай Фроузън обезателно, на мен ми е любимо от анимациите (но аз по принцип анимации не гледам, покрай детето започнах някои, но рядко). Особено като имаш две момичета сестри е просто задължителен  Wink
Точно съм го пуснала докато спят децата Lol До средата изгледах и определено не бих пуснала на 4-5 годишно, ще изчакам по-късен етап да го гледаме, дори ще се обоснова защо:

1)Чела съм, че на около 5г децата започват да разбират гледната точка на другите, че другите имат чувства, които са различни и започват да се учат да се съобразяват. Моето 4-годишно е доста разбиращо, но със сигурност не достатъчно, за да разбере идеята. не виждам смисъл да гледа нещо което няма да разбере или ще разбере половинчато. Не желая и не мога  да обяснявам тези неща по повод филмче, по време на самото филмче, когато не знам ще ме слуша ли или ще гледа. По-лесно ще е в истинска ситуация.
2) Фрази, неподходящи за 4-5годишни:
 - в магазина няма зимни стоки и цените са завишени защото "предлагането е по-малко от търсенето"  Blink
 - шейната пада и се чупи в пропаст: "Новата ми шейна! току що я изплатих!"  Blink
Това също не виждам как мога да обясня на 4-5 годишно с 2-3 изречения по време на самото филмче. Вярно, че живеем в капитализъм, но нали си говорихме за парите, на 4 още не боравят с тях - моето още си мисли, че идват от банкомата, няма да обяснявам за пазарните принципи, нали? Razz

И пак да кажа - не искам да споря с никого, това са си мои решения, за моите деца.
Това са ми впечатленията от първата половина, пускам след малко  да гледам по нататък.

За телефоните - като плащах сметката и ме видяха с деца започнаха да ми предлагат часовник-телефон с план и проследяване. Стана ми смешно, обясних му, че са малки и за училище ще помисля, но човекът от магазина каза, че били за 4-7г, много подходящо за голямото ми дете и аз пак  Blink
« Последна редакция: Юли 30, 2018, 15:38:14 от syanna » Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #48 -: Юли 30, 2018, 15:58:37 »

Лол, добре, че не задълбаваш никак 😃
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #49 -: Юли 30, 2018, 16:02:19 »

Аз планирам да купя часовник с проследяване. Именно за малки деца е важно- на няколко пъти се е случвало да ми прескочи сърцето, че съм го загубила. Единия път беше на летището, другия- в парка. Зверчето като се разбеснее, тича яко напред, аз не тичам да го гоня, а изоставам и го следя с поглед, но понякога го загубвам за няколко секунди и се паник'освам. Много по-лесно ще  ми е с джи пи ес гривна. А като летяхме, му бях мушнала в джоба листче с телефон номер (мой) и му обясних ако се загуби, да го покаже на някого.

Така че съвсем прав е бил човекът, че това е точната възраст. На 7-9 години вече си знаят и адреса и могат сами да се приберат или да звъннат отнякъде, съвсем друго е.

За чувствата ме разби, как чак на 5... Моето от 3 годишно знае кога съм ядосана или тъжна и обясняваме даже от преди това, че еди кой си се чувства еди как си. Не казвам, че са супер тактични децата и мислят едва ли не първо за другите, но определено могат да разберат " На Ана й е мъчно, че Елза не иска да играе с нея", "Елза се страхува да не нарани Ана отново".

Разбира се,ч е не разбират 100% от филма, но не мисля,ч е това е идеята, да се търси 100%. Иначе съм фен на филма заради посланието за "истинската любов" (да, и то е за над 4-5 годишни, но може да се обясни и преди това донякъде). Различно е от всички други приказки за принца на бял кон.
Активен

Страници: 1 [2] 3 4  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: