star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star Днес е вълшебен ден, Utopia вече е мама
Страници: 1 ... 56 57 [58] 59 60 ... 69   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Днес е вълшебен ден, Utopia вече е мама  (Прочетена 128327 пъти)
kateto
Newbie
*
Публикации: 4303

« Отговор #1425 -: Януари 17, 2018, 07:19:27 »

Едно, че момчетата не говорят, второ, че като стоиш с детето си се научаваш да му разбираш думите Smile Обикновено това, което аз разбирам е неразбираемо за някой външен човек Smile Щото нали.. не са свикнали на 'диалекта'.. иначе са много забавни като почнат да дърдорят.
Смайли, не се притеснявай има време Smile
Активен

black_berry
Newbie
*
Публикации: 1434

« Отговор #1426 -: Януари 17, 2018, 08:51:35 »

Смайли, баткото проговори малко преди 3г, като и сега не говори чисто - изяжда началото на думите...
Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 9057

« Отговор #1427 -: Януари 17, 2018, 09:25:26 »

Моето проговори рано, но е тоолкова див и непослушен, чеее...не знам дали говоренето рано има някакви плюсове  Lol На едни приятели до 3.5 не беше проговорила (момиче), освен неразбираеми думички. Но пък сама си сваля приложения на таблета  Cheesygrin

Ути, да, започва голямото влюбване от годинката нататък, а моментът с разговора с "да" и "не" е много ключов- наистина разбираш, че си имаш личност, а не бебе.

И на 3 са много сладки като започнат сложните изрази "имам предвид...", "ще ми купиш това друг път, нали,мамо?", а любимото ми е като повиша тон "не се ядосвай, мамо"  Lol
Активен

Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 16084

« Отговор #1428 -: Януари 17, 2018, 11:16:13 »

Ох, добре, щото аз за Тео се притеснявам Lol Казваше мама, баба, кака дори, а сега НИЩО! Ни бъкел. Само сочене и ъ-ъ-ъ-ъ...Иначе виждам, че разбира всичко идеално, носи неща, които му кажеш, отива на места, които му кажеш и т.н.
Напъвах се да се сетя кога проговори Цвета, по начина описан от Ути, и не могаааа!!! Бяло петно...Сега как ще знам дали с Тео всичко е наред Unsure
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 12015

« Отговор #1429 -: Януари 17, 2018, 12:00:11 »

Смайли, за момента е много рано да се каже каквото и да било, рано е и за притеснения. Вероятността да му има нещо е изключително малка, а ако не забелязваш никакви други проблеми - двигателни, поведенчески (примерно да не може да качва хубаво стълби, да не може да реди кубчета едно върху друго, да има странни изблици), е направо нищожна. Когато тръгне на ясла, ще дръпне бързо. Логопедите не приемат деца под 4-5 години, преди това ако трябва се ходи на психолог, което въобще не ти препоръчвам, не и в твоя случай. Това, което можеш да правиш засега, е да му развиваш фината моторика по всякакви начини (ако щеш му давай да сортира боб и леща) и да го насърчаваш да казва нещата - дори и да разбираш какво иска, карай го да ти го казва и повтарай много, с ясна артикулация. Не го карай да повтаря цели думи, а звуци - заставаш пред него и изговаряш гласни, после срички и така. Това, разбира се, съвсем помежду другото в ежедневието, като игра, без да се фиксираш особено и без той да усети, че това е някакъв проблем.

По-нататък вече може да си ходите на логопед, аз станах върл привърженик. Преди ми беше странно госпожата в градината като ми казваше как е водила и двете си деца, без да имат говорни проблеми, просто защото е полезно, но сега се уверих, че наистина е страхотно, научава се супер много там и децата ходят с неистов кеф.
Активен

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13715

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #1430 -: Януари 17, 2018, 12:08:35 »

И тук много се тачат подобни специалисти. С Мими работи логопед, за да изчисти акцента и да говори правилно. А не като майка й да се срамува как звучи английския й. Отделно, че след малко имам среща с училищния психолог, който работи и с двете, за да си говорим за първите впечатления след изминалата седмица. Това, че работят с тях, е улеснение за родителя, дори само заради техниките и упражненията, които после правим и вкъщи.
Смайли, звучи клише, но при момчетата това е сякаш характерно. По-трудно проговарят разбираемо, иначе си бърборят по техния си начин. Съдя по всички хлапета в компанията ни. Сигурна съм, че се занимаваш достатъчно с него, не спирай да му четеш и да му обясняваш всичко. С яслата нещата ще потръгнат още повече.
А Ади ми напомня много за Роси. Дори с неспането и желанието да помага. После ще се изпари, де. Но са мн сладки в тоя попивателен период. Stuart
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 17387

A believer

« Отговор #1431 -: Януари 17, 2018, 12:35:57 »

Ех, Пупи ахахах. Като почне да може да помага адекватно, няма да иска, знам го тоя синдром 😂 иначе ме впечатлява какви неща казва и помни, вчера примерно видя някаква чанта и дойде да ми обясни, че аз нямам чанта, сочи ми ръката, уникални са. Вече може и да си каже какво иска да яде, по тоя повод снощи десертът ѝ беше банан с козе сирене. 😂
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Liliq
Newbie
*
Публикации: 616

« Отговор #1432 -: Януари 17, 2018, 14:56:44 »

Браво на Ади, разкошна е Wub
За проговарянето, по принцип не съм фен на съветите тип "моето дете проговори на 5 години направо със сложни изречения, не се притеснявай", обаче Смайли, на този етап наистина е много, много рано да се тревожиш, мъничък ти е още. Много хубаво го е написала Лора, следиш си го, работите си заедно и евентуално, на по-късен етап, ако виждаш проблем, си действаш.
Иначе, аз мога да дам пример с Теодор, май съм писала даже няколко пъти. Той до 2 години не казваше почти нищо. Освен, че не говореше, абсолютно отказваше да прави каквото го помолиш, отказваше да учи разните там маймунджалъци, нищо. Никога не е показвал с ръце, че е на една годинка, да дава целувки, да носи предмети и изпълнява прости команди, да си показва частите на тялото също твърдо не. И всичко това, плюс неизбежното сравнение с Маги, която пък правеше всичко от много рано, ме побърка. Почти бях сигурна, че е от аутистичния спектър, правих няколко консултации с един център, но така и не успях да го заведа лично, че ни нямаше доста време в София.
След втората година обаче изведнъж нещата започнаха да се случват изключително бързо, проговори с много бързи темпове, учеше песни, думи на английски само с няколко повтаряния, в момента говори и разсъждава прекрасно за възрастта си, дори обикновено учудва околните.
Активен

Smiley
Newbie
*
Публикации: 6330

Усмивка

« Отговор #1433 -: Януари 17, 2018, 15:16:29 »

Добре, успокоихте ме доста.
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*
Публикации: 3122

« Отговор #1434 -: Януари 17, 2018, 17:09:17 »

До 2,2 -2,4г. не се тревожи. В този период става едно бум в мозъка и думите идват с изречения. Може до тогава да крета с петте си думи и не е тревожно. Ако след това имаш притеснения и думите не се увеличават е притеснително.  Наблегни на образоването, къде с игра, къде насила. да влиза в главата нещо. Винаги прости картинки на един предмет или стикерчета с една картинка. Той лепи,ти повтаряш. На разходка или в магазина му показвай неща и повтаряй, измисляй някаква игра, дето го уведомяваш кое как се казва.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #1435 -: Януари 23, 2018, 22:51:35 »

Да си напиша тук, че дребното се самоотби. Отбиване - мечта. Две нощи подред каза, че не иска мляко и аз реших, че вече няма да ѝ предлагам. На следващата нощ попита, но аз казах, че млякото спи, вчера не се сети, днес нещо настояваше, но общо взето разбра, че няма мляко в момента и така.

Много ми е мъчно Cry То беше ясно, че няма да я кърмя до 1ви клас и всъщност стана идеално и хем си казвах, че всяко кърмене може да ми е последно, но пак ми е мъчно. Една ера свърши Cry

Иначе дребното имам чувството, че учи по 10 нови думи на ден, не мога да ѝ затворя устата вечер, за да заспи. Толкова бързо расте! Днес си извади сама моливи и листове, и седна на масата да си рисува кротко  Wub
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 9057

« Отговор #1436 -: Януари 24, 2018, 10:02:31 »

Ух, разбирам те. И аз хем бях облекчена, че вече мога да го делегирам по-спокойно и дълго, хем ми беше едно мъчно и ми липсваше тази близост...Не сме у ред майките, това е ясно  Cheesygrin

Но при вас наистина е отбиване-мечта, без драми, плавно, така че потъгувай няколко дни и толкоз  Cheesygrin
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #1437 -: Януари 24, 2018, 10:35:10 »

О, тя отдавна не беше залепена, можех да си я оставям когато искам. Заспиваше и без, не е било драма. Ма си е краят на една ера, вече си е голямо дете, а не бебе.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #1438 -: Януари 26, 2018, 23:29:57 »

С всеки ден ме изумява какви изречения прави, имам чувството, че за един месец буквално проговори. Ма много ми е сладка напоследък, пу пу Cheesygrin
Активен

kateto
Newbie
*

« Отговор #1439 -: Януари 27, 2018, 07:49:05 »

Дай някой пример де Smile само подхъврляш,, че казва, пък не и какво Smile  Stuart
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #1440 -: Януари 27, 2018, 09:25:17 »

Ми тя си говори на бебешки, вчера примерно ми обясняваше, че "оти дуга тая", в превод Лъки бил в другата стая, или че "дядо гугу папа хлебче", гледали с дядо ѝ как гълъбчета ядяли хляб, или любимото ми "тати щипа ципа", баща ѝ я бил защипал с ципа. Всичко издава вече, няма скрито покрито ахах
Активен

kateto
Newbie
*

« Отговор #1441 -: Януари 27, 2018, 11:30:39 »

ахахах последното е яко Smile Яна прави доста по-сложни изречения от Дея.. ама то нормално - като има от кой да гледа Smile
Супер са сладки като почнат да си бърборясват каквото си искат.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #1442 -: Януари 27, 2018, 12:22:45 »

Записвай си всичко, защото се забравя.
Много са смешни като употребят дума, която не знаят. Роси ми заяви преди дни, че не ми дължала изпражнения...нали вместо обяснения  Lol Гътнах се от смях, върви обяснявай после сериозно кое какво е  Razz
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #1443 -: Февруари 01, 2018, 12:46:47 »

Хора, дайте някакъв акъл, че това дете ме ПОДЛУДЯВА. Нон-стоп крещя като някаква побъркана. Изобщо не ме слуша и си прави, каквото си иска. Ти ѝ казваш не тичай по улицата, идва кола, то като малоумна си продължава. Иде ми да ѝ откъсна главата вече!
Активен

kateto
Newbie
*

« Отговор #1444 -: Февруари 01, 2018, 12:57:39 »

Това с тичането го правят всички.. и аз крещя, особено като тръгнат от входа.. макар, че се научиха да спират - точно на ръба, което още повече ме влудява! Ще се спъне някой ден и директно на улицата.. patience...
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #1445 -: Февруари 01, 2018, 13:08:29 »

Моите техники са леко инвазивни  Razz Плаша и намилам за последствията, в някои случаи показвам директно с картинки от нета. В случая блъснати деца нама да покажа, но какво представляват бактериите, които поглъщат с лапането на ръцете, гипсирани крайници, обриви по лицето, според ситуацията...визуализирам, за да видят какво може хипотетично да им се случи.
Във тая възраст освен тамилане и повтаряне, друго не се сещам. Можеш и санкции да налагаш - ако не ге държи за ръката с еди-какво-си ще накажеш. Както и предварителното обясняване-сега излизаме, ще държиш мама за ръка, ще пресичаме заедно улицата и подобни.
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #1446 -: Февруари 01, 2018, 13:31:57 »

Само времето ще помогне и прилежащото осъзнаване.

Моето един път го спасих (беше на около 3 мисля, така че още доста те чака) да не го блъсне кола като с такъв замах го гепих и почти ми увисна в ръката за косата...Колата я беше ударила буквално, за да тича след мен до кофите за смет, всичко се разви в секунди, на забавен каданс, просто сърцето ми спря. А тя рева 1 час, че съм я оскубала...

Няма да забравя, пак около тая възраст 3-4 г, сме на почивка в Панагюрище и тя взе да тича пред едни коли на улицата. Разправия грандиозна. Целият хотел ни разбра. И стоя прибрана в стаята, съответно ние също, цялата вечер! Рева не знам си колко часа.
Чак след 5тата си година се осъзна...

От друга страна Тео и сега върни за ръка.

Активен

kateto
Newbie
*

« Отговор #1447 -: Февруари 01, 2018, 13:50:13 »

Дея един път хукна диагонално да пресича едно малко кръстовище до нас.. без да се огледа.. телефона хвръкна на земята както говорих и я сграбчих - от тогава е доста по-осъзната като пресича - оглежда се, чака..но това беше миналото лято, т.е била е на 4+
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #1448 -: Февруари 01, 2018, 13:52:38 »

Ма не, това е просто пример, тя просто ЗА НИЩО не ме слуша и си прави, каквото си иска. Като повторя нещо 15 пъти и се прави на луда и просто откачам. Или е за кола, или е за неприбрани играчки, или е да не ходи по лайната в тревните площи, и много добре разбира, но не ѝ пука, влудява ме това.

Днес след поредните крясъци я влачих до вкъщи за ръката, докато се скъсваше от рев. Иде ми да ѝ откъсна главата от бой на моменти. Не знам за какво търпение говорите...

Иначе уж е кротко и разбрано дете, но основно навън все едно я сменят с някакъв демон. Сега и както никнат резци и от 1 седмица не ме оставя и да спя, и хленчи денонощно, не издържам.
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #1449 -: Февруари 01, 2018, 13:56:42 »

Ма не, това е просто пример, тя просто ЗА НИЩО не ме слуша и си прави, каквото си иска. Като повторя нещо 15 пъти и се прави на луда и просто откачам. Или е за кола, или е за неприбрани играчки, или е да не ходи по лайната в тревните площи, и много добре разбира, но не ѝ пука, влудява ме това.

Днес след поредните крясъци я влачих до вкъщи за ръката, докато се скъсваше от рев. Иде ми да ѝ откъсна главата от бой на моменти. Не знам за какво търпение говорите...

Иначе уж е кротко и разбрано дете, но основно навън все едно я сменят с някакъв демон. Сега и както никнат резци и от 1 седмица не ме оставя и да спя, и хленчи денонощно, не издържам.

Цвета Cheesygrin
Извинявай, но много се забавлявам! Весело е, когато при теб най-лошото е минало Cheesygrin
И все пак.
Оная вечер пак крещяхме и двамата с баща й.
10 пъти й казваме да отива да си мие зъбите. Не, да сме чакали да си догледа сериала  Surprised Shocked Привсе, че принципно изобщо не сме ок да гледа сериали, ама тя вече сама сменя канали и съвсем каквото иска си прави.
И съответно имаше просто БИГ МАМА СКЕНДЪЛ.
Обясни й се, че когато родител каже нещо няма второ повтаряне! Става се и се заминава на мига. Вчера държеше влага този разговор, но мисля, че днес вече ефектът отслабва все повече...
Активен

Страници: 1 ... 56 57 [58] 59 60 ... 69   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: