star chick-chat.org star Свободна зона star На лафче :-) star Кариерата и децата
Страници: 1 2 [3]  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Кариерата и децата  (Прочетена 6886 пъти)
juliet
Newbie
*
Публикации: 1659

« Отговор #50 -: Май 05, 2016, 00:08:55 »

От позицията на родила няколко месеца преди 30 - да, съжалявам, че не ми се получи на 25. Считам, че щеше да ми е по-лесно и в чисто физиологично отношение (тук говоря по-скоро за самата бременност и раждане) и в професионално отношение, защото в момента със сигурност трябва да сменям работата след майчинството, защото съм яко зациклила, а не е толкова лесно. Аз не съм жена домакиня, която ще издържи цял живот да стои вкъщи и да гледа децата и къщата. Не искам да се вкопчвам в детето си, защото то един ден ще порастне и ще иска своята самостоятелност и тогава или трябва да изпадна в депресия или да му скъсам нервите от обсебване или пък и двете. Да, детето е смисълът, продължението и бъдещето като цяло и считам, че най-доброто, което мога да дам на това бъдеще е много любов, но без да го обсебвам и пример на самостоятелен, развиващ се човек, който има своите лични хобита, удоволствия и кариерно развитие, ако щете, което го радва по един или друг начин. А и да не се лъжем - хляба е с пари. Доброто образование (което за момента ми е фикс идея) - също, така че без бачкане няма да стане.
Активен

Nakom
Newbie
*
Публикации: 2528

« Отговор #51 -: Май 05, 2016, 08:13:23 »

Накоме, така написано звучи наистина като най-невероятното нещо на света да имаш деца. Има хора, на които наистина им е достатъчно, осмисля ги и ги окрилява и не им трябва нищо друго. Все пак малко са този тип хора...а и едно е да идеш на гости за два часа, друго тия деца да са ти непрекъснат ангажимент, не е чак толкова розово. С което не искам да те оборвам за нещо, просто си разсъждавам.

Уто, така е , права си.
Никъде обаче не съм казал "не бачкай".Ако забелязваш, примера 1 е с човек който има собствен бизнес, и то добър.Пример 2 е с два инженера, и двамата печелят добре.Така че това не са взаимоизлючващи се понятия, даже напротив.Имам и обратния пример, на семейство което живее в 50 квадрата двустаен в Меден Рудник, има две деца и иска да осинови трето.Но и тези хора попадат в долната категория, която е :
Всичките хора които познавам и които се радват на децата си по-гореописания начин, имат и кариера.Просто всичките са търсили смисъла на живота си другаде, преди да го открият в децата си.
Явно е до човек, до осъзнаване и слагане на цели и следването им.От тази гледна точка, обяснения като "ох сега нямам време за дете, кариерата ми е по-важна" не ми звучат адекватно.
Впрочем всеки който намира същността си като офисен планктон (щото повечето тука сме точно това) вместо като родител, нека да е щастлив.След като това му дава чувство за полезност по-голямо от това на създател на живот, кой може да му го оспори.
Активен
Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15623

« Отговор #52 -: Май 05, 2016, 08:38:40 »

Добро утро.
Включва се оклепаната с баница вече-майка-на-едно бременна Lol Razz

За мен нито това:

който намира същността си като офисен планктон (щото повечето тука сме точно това) вместо като родител, нека да е щастлив.

нито вече описаният вариант на моята позната, която 4 години е майка и нищо друго, ама буквално, тя дори не е някаква кой знае каква домакиня...Мъжът й пазарува, заедно чистят през почивните дни, тя само да сготви най-многото нещо, през цялото останало време - ДЕТЕТО...
са приемлив за мен вариант, но не ги съдя отдавна. Дет вика Наком - щастливи да са. Отделен е въпросът, че не ми изглеждат такива, макар да го твърдят...

Активен

syanna
Newbie
*
Публикации: 2221

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #53 -: Май 05, 2016, 10:51:18 »

Кариера е когато печелиш пари и позиции,и или усвояваш властови или управленчески опит.
Творчество или развитие е когато се занимаваш с изкуство или някаква про-боно дейност.
Така че, когато употребяваш думата "кариера" се подразбират пари или власт.Не нарисуването на най-красивата картина която човечеството познава.Затва има и термин "кариерист".Те я Лора с нейните торти е всичко друго но не и кариерист.
Сигурно трябваше да напиша "креативна" вместо "творческа", звучи по-така, за да не го приемеш буквално с рисуване на катрини  Wink

Направих си труда да отворя онлайн речник и определението там е следното:
кариѐра
мн. кариери, ж.
1. Място, където се вадят камъни.
2. (Само ед.) Напредване в професията, издигане в служебната йерархия.

Не видях конкретни числа и суми (за това казвам, че парите са относително понятие), но ти можеш да предложиш корекции при следващо издание  на речника (минимум 3500, иначе не!!!) Wink
Ще се повторя, но за мен напредването в професията е когато самият ти си по добър в това, което правиш, а издигането в йерархията е вид развитие. В идеалния случай е когато имаш качества и се качваш по стълбичката. Нали, ако имаш пари, власт и позиции, защото случайно си попаднал там или някой те е бутнал да си там, мерси, не искам такава кариера. 
И ако имам желание за кариера/развитие/нова позиция/нова работа е не за пари или власт, а за  удовлетворението, че не тъпча на едно място, че има и друго освен децата и семейството. Вече няколко човека го написаха - прекрасно е да имаш деца, но не да живееш чрез тях и да осмисляш живота си чрез тах, те са си отделни личности.

По повод написаното от Наком

Взимаш ли 3500 лева чиста заплата?.Ако не взимаш - изчезни.Никаква кариера не си направила.
не знам дали си направи труда да прчетеш какво съм написала по-надолу от изречението, което си цитирал - то е, че не съм съгласна с:
Цитат
когато ти трябва конкретен човек - търсиш си го или си го викаш.Той те намира.

Сигурно трябваше да дискутираме темата преди 5 години, тогава щях да те питам подробно да ми обясниш как точно си го викам човека. Ако имаш готова рецепта - напиши книга, може пък да помогнеш на някого, или да стане бестселър Wink

Шегата настрана, много са ти хубави постовете, съгласна съм с 90% от написаното, но не можех да не реагирам на такова обобщение кое кога се прави. Може да има идеални възрасти да направим нещо, но не на всички животът върви по калъп, а и не всеки го иска. Да, подмятали са ми: "време ти е" като бях на 26, но не помага, по-скоро дразни. По-добре да изчакам 5г. и да имам нещо като идиличното семейство, за което говориш, нищо че съм закъсняла според общоприетите  виждания, пред това да го направя само защото така се очаква и му е времето. А причини безброй моможе да има (не само "да се наживея").
« Последна редакция: Май 05, 2016, 10:56:30 от syanna » Активен

Mina
Newbie
*
Публикации: 9369

« Отговор #54 -: Май 05, 2016, 11:30:49 »

Такава хубава и смислена дискусия не е имало от време оно!  Cheesygrin

Нако, шапки долу, man! Баси яката позиция. ( в тоя ред на мисли, айде?)

Това с момента кой кога избира или се осъзнава, че иска дете е много индивидуален. Обсъждано е преди кой как и кога разбира, че е готов да  Имам пример около себе си на жена, която вече повече от 5 години седи вкъщи и "гледа децата". Какво искаш да правиш с живота си? Никаква идея, можело трето да си направят... ей така. Щото нали да й се осмили ежедневието, от което вече нейните деца лека-полека излизат и стават по-самостоятелни и нямат нужда от нейното обгрижване 24/7.

Това и аз не го разбирам, но ... хора всякакви.
« Последна редакция: Май 05, 2016, 11:32:26 от Mina » Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #55 -: Май 05, 2016, 12:07:58 »

сега ще навърша 27 и ще родя (даже е голям шансът чавето да тръгне около рождения ми ден Cheesygrin). По графика на Наком леко закъснявам, ама не много :Р

От позицията на опита - не закъсняваш изобщо.
Екстра си Cheesygrin
Второто на 30-32 и на 42 си с големи и разбрани деца, живот и работа бол пред теб/нас! many smileys

Че даже имаш още маааалко време, ако се смислиш за трето...или просто се получи Cheesygrin Cheesygrin Cheesygrin
« Последна редакция: Май 05, 2016, 12:18:08 от Fei4ka » Активен

Vivi
Newbie
*
Публикации: 3563

Mikä ei tapa, se vahvistaa. Tartu hetkeen.

« Отговор #56 -: Май 05, 2016, 12:14:37 »

Няма такова нещо - на 20 живееш, на 25 се размножаваш, на 30 градиш кариера. Животът не е стриктен план, а ако е, то не е живот, а скучно живуркане.

Детето ми е преди "кариерата". Но двете се съвместяват прилично добре.
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #57 -: Май 05, 2016, 12:20:44 »

Виви, права си и става ясно и от казаното до тук. Но в създаването на дете е добре е да си наясно, че освен твоето решение има и едно нещо, което се казва природа и то е водещото. Така че е хубаво на 25, ако не друго, поне да си помислиш и да го осъзнаеш това. Разбира се, като нямаш подходящия партньор няма да тичаш да се осемениш, защото си на 25, но...мисля се разбра какво искам да кажа. Просто е хубаво да се има предвид как да си построиш приоритетите, спрямо обективните реалности Wink Че кариера и живяне може да има и на 60, но деца...трудно.
Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8773

« Отговор #58 -: Май 05, 2016, 12:59:06 »

Кариера е когато печелиш пари и позиции,и или усвояваш властови или управленчески опит.
Творчество или развитие е когато се занимаваш с изкуство или някаква про-боно дейност.
Така че, когато употребяваш думата "кариера" се подразбират пари или власт.Не нарисуването на най-красивата картина която човечеството познава.Затва има и термин "кариерист".Те я Лора с нейните торти е всичко друго но не и кариерист.

Аз пък мисля, че Лора спокойно може да направи кариера с тортите. Не знам защо виждате в думата нещо ужасно пошло и сухо, то е просто нормалното развитие на един средно интелигентен и активен човек в сфера, в която го бива. Седенето и тъпченето на едно място (например една позиция 10 години, защото е позната и удобна) или домакинстването не са кариера. Но от лични торти към това да работиш за бутикова сладкарница и след време да отвориш своя- това си е  кариера отвсякъде (сори, Лор, за твоя сектор, не знам защо Наком го хареса за пример).

С постовете на Сияна съм много съгласна.

За щастието да имаш дете- не вярвам да са много тези майки, които не обичат децата си. Но има разлика между такива, които се чувстват длъжни да оповестят на целия свят, че знаят истината, като проповядват пред всеки колко е прекрасно и слагат през 5 минути статус във фейса "колко много обичам детето си. Сподели, ако и ти." И другите, за които обичта към детето е нещо лично както любовта към мъжа и не смятат за нужно да се обяснява и убеждава никой.
Аз съм от втория тип, даже като започна да говоря ентусиазирано за детето пред по-далечни хора се усещам по някое време и слагам спирачка, защото рядко човекът отсреща наистина се интересува и иска да чуе детайлите. Спокойно мога да говоря за сина си само със семейството ми, с хора, които наистина го обичат.

"детето е пред кариерата" е ненужно да се каже, не вярвам при някой да е обратното. Въпросът поначало беше може ли нито едно от двете да не пострада, а не да се налага да избираме. Няма лошо, че темата отиде към смисъла на живота, но това е съвсем отделен въпрос.

Ако все пак ще говорим за смисъла, ок, децата, ами ако те решат да нямат деца, след 100 години какъв ще е бил смисълът? Или ако не излязат добри хора въпреки усилията ни? Философски погледнато нищо няма смисъл, ако не си Ван Гог или Моцарт.
Активен

Nakom
Newbie
*

« Отговор #59 -: Май 05, 2016, 13:05:44 »

syanna какво ще ти обяснявам.Ти си имаш твои обяснения за живота, живей си по тях.
Активен
utopia
Newbie
*
Публикации: 16521

A believer

« Отговор #60 -: Май 05, 2016, 17:09:40 »

Ох, стана ми смешно вече, бездетният дърт Наком съветва вече раждали жени за смисъла на живота и децата и кога е трябвало да родят и всички се надпреварват като квачки да го поздравяват колко е премъдър и велик. Lol Lol Lol Stuart

Извън шегата - аз пък не мисля, че в съвременното общество е страхотно да раждаш на 25. Аз поне бях доста по-тъпо парче от сега, а около мен не е пълно с премъдри 25-годишни също. Всеки си преценява, когато му дойде времето, няма една истина.
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Nakom
Newbie
*

« Отговор #61 -: Май 05, 2016, 18:15:08 »

Добре че ти вдигнаха заплатата Smile

Замисляй се, че другите може да виждат нещо дето ти не го виждаш.Което в твоя случай е рецидив.
« Последна редакция: Май 05, 2016, 18:21:48 от Nakom » Активен
alexia
Newbie
*
Публикации: 2180

« Отговор #62 -: Май 05, 2016, 18:20:05 »

То от премъдрост са пълни кабинетите за ин витро. Честно, има подходяща възраст и тя е детеродната възраст. След това са извращения.
Аз не се включвам по темата за кариерата, защото изобщо не ме вълнува работата. Трябват ми пари за нормален стандарт на живот и толкова. Никакви позиции, фирми, йерархии и т.н. не могат да са ми по-важни от семейството и свободата на духа. Научавам и се развивам достатъчно и без да работя нещо с особено развитие.
Много ми е готино обаче като ви чета, аз повечето ви и познавам и наистина би трябвало да се гордеете с успехите си. Като човек, който живее в провинцията, където хората, повярвайте, са много по-различни ( и предвид финансовата ситуация), мога много да говоря за деца и работа, но не ми се иска. Засега ще ви чета.
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #63 -: Май 05, 2016, 18:23:10 »

Ути, много крайно го прие...Той си каза просто мнението, поне аз не съм го приела като съвет кога да родя..
А и ти Наком не го мисли - виж мъжете и до 70+ могат да имат деца. Макар че имам пример пред очи, че и те не е добре да се мотат...
И ти не знам каква мъдрост баш чакаш, за да родиш, ама в общия случай именно децата са голяма част от помъдряването ти и преди 50 човек обичайно не е някакъв кой знае какъв мъдър, ама не мисля да чакам да си правя децата тогава Smile
Активен

Nakom
Newbie
*

« Отговор #64 -: Май 05, 2016, 18:28:45 »

Чака тя, не може да се прежали.Зер такава красота, като си раздере задника и направи стрии, свърши със сексапила и гмуркането.Дилемата на всяка чалга певица.
Модерно било чувам да се ражда в седми месец, така не ти се разширявал ханша Smile.
Активен
utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #65 -: Май 05, 2016, 18:30:41 »

Ути, много крайно го прие...Той си каза просто мнението, поне аз не съм го приела като съвет кога да родя..

Не, просто ми стана смешно как той е едва ли не единствения непрежалил се в дискусията, обаче акъл дава на поразия. По мое мнение между 25 и 30 е оптимално - знаеш вече горе-долу какво те влече, направил си някаква кариера, колкото да се издържаш САМ и да живееш нормален живот ако се наложи, дошъл ти е някакъв акъл...

Иначе аз още не се чувствам готова ако ме питаш Rolling Eyes

Накоме, някои не сме свикнали да сме грознички Razz Lol
« Последна редакция: Май 05, 2016, 18:33:55 от utopia » Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #66 -: Май 05, 2016, 18:36:30 »

Тя по-скоро приключенията не може да прежали, а не задника Lol
Ама ще й мине и това бързо.

Ути, говори си като мъж, ти какво очакваш? Да брои яйцеклетки. Дреме му на...нали на него Smile
Поне хубаво се е сетил и осъзнал някои неща, макар да няма деца, ама това е от годините - дали са му опит.

Никога не си готов. Аз сега да не мислиш, че съм готова? Smile
Активен

Nakom
Newbie
*

« Отговор #67 -: Май 05, 2016, 18:37:33 »

Уто, акъл дава който има.Ти е ясно защо не даваш.Грозна може да си ти, моята работа не е да съм красив а да съм мъж.
И между моето и твоето одъртяване- пропаст.Предпочитам си моето.Твоето скоро ще започнеш да го чувстваш.
Активен
utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #68 -: Май 05, 2016, 18:46:33 »

Тя по-скоро приключенията не може да прежали, а не задника Lol

А, и двете, и двете. Ама се съмнявам да има жена, която да не си ги е мислила тия неща, та едва ли съм някакво изключение. Иначе и аз предполагам, че никога не си готов Cheesygrin

Накоме, айде първо последвай собствения си съвет, пък после раздавай премъдрост, особено пък на минали през това жени (не визирам себе си).  Wink Аз поне нямам претенциите, че съм голям капацитет.

Корни, на тия, дето пискат през 5 мин колко е велико да имаш дете, най-малко им вярвам. Фен съм на реализма Smile
« Последна редакция: Май 05, 2016, 19:05:43 от utopia » Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #69 -: Май 05, 2016, 19:46:27 »

Е, няма такава, права си, но сега втория път хич не го мисля толкова.
Знам, че се живее с две стрии повечв и едно кино по-малко. И знам, че ми стана не по-малко приятно да играя Не се сърди човече с детето, отколкото други неща преди, които ми бяха любими.
Никой не възхвалява майчинството, Ут, всички се хилим и на историите от Майко мила, но е вярно и че никоя не е преритала чак толкова за онова, предишното си аз.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #70 -: Май 05, 2016, 21:05:53 »

И аз на това се надявам Cheesygrin
Активен

Ivena
Newbie
*
Публикации: 650

« Отговор #71 -: Май 05, 2016, 21:49:53 »

Да обобщим: ако родиш първото си дете след 30, 32 примерно, е извращение, ако родиш третото си дете след 30 и големите вече помагат и се търсят - е идилия.
Ако си сам, без подходящ партньор, на 30 - не го търсиш достатъчно и вегетираш, ако си с него, но нямате деца, сте просто "тъпи".
Интересно, ако забременея от човек, когото познавам от един месец, но в когото съм много влюбена, и съм на 28, дали няма да успея все пак да попадна в някоя обществено угодна група. Или ако не мога, и все пак се наредя на опашка пред инвитро клиника, дали като ме видите да чакам, бихте предположили, че може и никога да не съм била в репродуктивна възраст и да имам проблеми от 17-годишна.. Толкова обобщаващи квалификации не съм и предполагала, че ще прочета за нещо толкова индивидуално и лично. Ни кариера имам, ни деца, а миналата събота се качвах сама на Витоша и си купих кебапчета. О, нещастен мой живот Smile)
Активен
Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #72 -: Май 05, 2016, 21:59:34 »

Е, да, извадени от контекста и тенденциозно подредени в този ред, така звучат нещата Smile
Спокойно, Ивена, яж си кебапчета. И на 30+ да си родиш първото дете нищо няма да ти стане. И да си осиновиш също е опция. Животът е в нюансите.
Активен

motley
Newbie
*
Публикации: 124

« Отговор #73 -: Май 05, 2016, 22:13:40 »

натискът да имаш дете, независимо кой си, щом физически си способен (е.г. натискът, който Наком упражнява), зависи и от това, къде живееш. в Бг часовниците тиктакат по-силно и от по-рано отколкото в други държави (сравнявам най-вече с Дания). посоката е към релаксиране на такива норми - трябва ли и кога трябва да имаш деца, окей ли е да си цял живот сингъл, да си гей етц - за добро или лошо. бих казала, добро за човека и лошо за (западното) обществото Smile
Активен
Nakom
Newbie
*

« Отговор #74 -: Май 05, 2016, 23:04:31 »

Да обобщим:

И ти ли Бруте? Smile
« Последна редакция: Май 05, 2016, 23:09:50 от Nakom » Активен
Страници: 1 2 [3]  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: