star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star Споделете на бебешка тема
Страници: [1] 2 3 ... 23   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Споделете на бебешка тема  (Прочетена 47293 пъти)
Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8775

« -: Март 30, 2015, 20:03:13 »

Гледам, че доста страници набра темата за въпроси към мамите и се чудя дали да не отворим нова. Още повече, че не винаги имам въпрос, понякога искам само да споделя нещо (или да мрънна  Razz ).

Та, в случая исках да питам какво мислите за случката с кърмещата майка в мола, забележката към нея и "течението" на кърмещи майки, което се оформи след това. И накрая се стигнало до призив за протест и масово кърмене в мола.

Аз съм на средна позиция. от една страна е тъпо,
Активен

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13223

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #1 -: Март 30, 2015, 20:15:38 »

Аз смятам, че бебе няма място в мола. Иначе кърменето за мен е мн мил, личун и свиден момент междду мен и бебето. Т.е. правила съм го на саме. Цялата тая показност ме дразни, излишно е. Не е това начина. Както не съм разбирала никога разните походи и групови демонстративни кърмения. Не одобрявам обаче поведението на управата на въпросния мол...та и аз съм някъде по средата, но с по-негативна нотка.
Активен

black_berry
Newbie
*
Публикации: 1378

« Отговор #2 -: Март 30, 2015, 20:32:12 »

Аз съм на мнение, че кърменето е нещо, което може да се прави без околните да забележат и според мен, няма проблем да се кърми на обществено място стига да е дискретно и разумно направено Smile Аз съм кърмила на обществено място броени пъти, но винаги съм била със шал или желетка, има си и специални дрехи, за да е дискретно ;)
Против демонстративното кърмене съм и смятам, че не е добра инициатива... Но и не мисля, че стайте за преповиване са направени комфортно, за да си нахраниш детето в тях - без значение на АМ или кърма... Обикновено са до тоалетната и няма нужните условия, за да е спокойно бебето... да не говорим, че са и много малки и трудно могат да се ползват от повече майки едновременно Smile
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #3 -: Март 30, 2015, 20:57:36 »

ох, не ми излезе постът докрай, та да си кажа:

И аз съм по средата. Тъпо ми е това "смущавате клиентите", да не гледат, ако са смутени. Но и да се прави масово кърмене и да има течение за кърмене на обществени места също ми е прекалено. Не виждам проблема човек да се покрие. Аз не държа да упражнявам "правата си", като има алтернативи- стая за повиване, тоалетна, кола, или просто шал/наметало за кърмене. Вчера кърмих в Икеа в стая за кърмене, ами ок си е, не е супер удобно и мирише, да, но го предпочитам пред това да цъфна гола по средата на мола. Не ми пречат кърмещи майки, но и не съм съгласна, че "нищо не се вижда"- виждала съм дооста подробности в парка например и ако съм мъж, сигурно би ми станало леко неудобно.

Иначе съм кърмила основно в колата и в парка на по-самотни пейки; в ресторанти, молове и прочие влизам в тоалетната или си нося шише.

пупс, какво значи бебето няма място в мола, може да ти се наложи да си купиш нещо, или да купиш памперси/шишета/дрешки, специално детегледачка ли ще викаш, за да идеш до магазина?
Активен

angel_sin
Newbie
*
Публикации: 7005

« Отговор #4 -: Март 30, 2015, 21:03:23 »

изобщо не смятам, че някой друг ще определя къде може и не може да си нахраня детето ! Естествено, че не става дума за развяване на цици, аз като съм го правила никой не разбираше !!! Не ми харесва да се прави показно, но винаги ми е ставало приятно като видя седнала загърната жена, която явно това прави.
А относно интимността да ви попитам - интимно е самото хранене, или това, че се прави от гърда ? Защото никой не коментира да е интимно храненето с шише, пък за циците толкова се изписа  Rolling Eyes

Аз съм ползвала стаята за преобуване/кърмене на Икеа ... удоно е направена, но няма климатизция и вътре е ужасно задушно и мирише лошо  Rolling Eyes освен това е истина, че някои деца се хранят по 40-50 минути и не може да заемеш стаята за толкова време, особено ако постоянно някой идва и иска да я ползва ...
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #5 -: Март 30, 2015, 21:16:49 »

Само в мола ли има бебешки магазин. Семейно сме ходили да свършим нещо...но това масово разхождане на бебета в моло не го разбирам. Ако е лошо времето просто няма да го изведа, за да го затворя в мол. на мен нашия, единствения, ми е далеч...но магазини с бебешки стоки бол. Да не говорим колко по-скъпо е в молските магазини. В другите градове сигуно се чудят къде да кърмят и пазаруват като няма молове
Активен

angel_sin
Newbie
*

« Отговор #6 -: Март 30, 2015, 21:32:44 »

ее, стига де, чак толкова пък да е страшен мола Smile аз по магазини ужасно много мразя да ходя и молът ми е спасение, защото пазарувам дрехи и обувки точно от 4 магазина, които ги няма по търговските улици. На мен лично ми е много по-удобно да отида там за един час, да си избера нещата и да приключа, отколкото да обикалям по улиците цял ден .. А относно бебето - ние нашето сме го носили навсякъде с нас поради простата причина, че не е имало на кой да го оставим дори за половин час  Razz И като каза Пупи за детските магазини - при нас тук няма нито един !! в радиус от поне километър ... нито дрехи, нито обувки, нито играчки има от къде да купя (не броя левчетата и евтините китайски стоки) ...
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #7 -: Март 30, 2015, 21:47:47 »

Ами аз не ходя често в мол, но понякога там ми се пада най-близкият ДМ например, или Хиполенд. Пък то дали ще е Мол или друг магазин каква е разликата  Rolling Eyes Иначе ходя само защото е до парка и там паркирам и понякога забърсвам нещо

Ангелче, разбира се, че заради гърдата е всичко. Аз пък не разбирам как така няма нищо сексуално и интимно да си покаже майката гърдата, а като отбие след 1-2 месеца изведнъж никой няма право да й види гърдите. Как така се променя коренно нагласа за броени дни? На мен ми е еднакво неудобно да види непознат мъж как пръска мляко от зърното ми или как ми се свлича роклята  и показва голи гърди. Знам, че звучи брутално, но ми е чудно това сравнение как било същото като шише. Ами не е, нали точно това е уникалното на кърменето и създава интимната връзка мама-бебе. 

Активен

angel_sin
Newbie
*

« Отговор #8 -: Март 30, 2015, 21:51:48 »

да ,бе, ясно че е зради голата цица .. само че ако не я показваш не разбитам къде е проблемът !! Това не мога да разбера аз - проблемът явно не е в кърменето, а как се прави точно  Rolling Eyes
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 16530

A believer

« Отговор #9 -: Март 30, 2015, 21:56:17 »

Еее, Корни, аре, бе, пръска мляко от зърното, няма да го насочваш към минувачите баси! Lol
Аз съм ЗА, но не демонстративно, а дискретно, не искам да ми метнат цица на масата, докато се храня, и на мен ми става мило от загърната жена в мола. Огладняло е, храни го, голям праз. Ама без ония изтрещелки, дето кърмят до казармата...
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #10 -: Март 30, 2015, 22:28:13 »

Ути, това съм го виждала нагледно от свободно кърмеща жена и хич не се притесни. Затова го дадох като пример. И е съвсем нормално де, ако не си покрита и при по-голямо бебе, което пуска рязко и вдига глава да гледа, точно така се получава. А иначе движението е против покриване, защото това за детето било все едно ти да се храниш с бурка.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #11 -: Март 30, 2015, 22:32:04 »

Ъх,...еми...наистина сигурно не е много приятна гледка, поне на мен не би ми било...
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

angel_sin
Newbie
*

« Отговор #12 -: Март 31, 2015, 07:10:08 »

ее , да бе, без покриване ... сигурно и без гащи, че е по-проветриво  Rolling Eyes идва ми прекалено вече .. и после защо кърмещите били откачалки и всички в кюпа - щото някои си мълчат и кърмят, докато други афишират всичко и настройват негативно мнение в околните  Exclamation

п.п. доколкото видях от репортажът по телевизията - момичетата бяха загърнати ... нито една не си развя красотите пред камера - не мисля, че това им е било цел ;)
Активен

juliet
Newbie
*
Публикации: 1659

« Отговор #13 -: Март 31, 2015, 08:22:06 »

Аз съм за кърменето на обществени места, но само и единствено в подходящ вид и с мисъл все пак за мястото. Дори и в мола има по-закътани пейки, които са далеч по-подходящи от останалите. Категорично съм против масовото кърмене или там каквато глупост прочетох, че ще се организира в мола. Подобни демонстрации не са нужни никому. Обществото има нижда от доза такт от всички страни, а не от тропане с краче кой какви права има.
Активен

lioness
Newbie
*
Публикации: 8329

« Отговор #14 -: Март 31, 2015, 10:10:35 »

А иначе движението е против покриване, защото това за детето било все едно ти да се храниш с бурка.
Стига бе, това вече е прекалено  Razz
То и аз съм била една година кърмачка, и съм препускала като невидяла по улицата, защото е ревнала по-рано от очакваното, както и съм си планирала разходките така, че да има парк, в който да се бухна и прикрия. И мен ме смущава цялостната голота при кърменето, така и не разбрах въпросната жена била ли е наметната с нещо или не.
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
syanna
Newbie
*
Публикации: 2221

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #15 -: Март 31, 2015, 11:09:22 »

Аз съм за кърменето когато е нужно, правила съм го и в мола и в парка и в ресторант и в колата и по летища, дори на тротоар ми се е случвало да седна да кърмя. Никога не са ми правили забележка, винаги съм била с шалче и подходящи дрехи. Не знам дали ревящо и гладно бебе е по-малко смущаващо за околните от дискретното кърмене. Коментари от сорта "Бебето няма място в мола" са ми много неприятни, защото майката има право да излиза. Да изпие едно кафе навън, да общува с хора и да е активна. Защото майката е домакиня, която освен да си стои у дома пазарува нужните продукти за семейството и за бебето. Защото не всеки има на кого да остави бебето и не винаги има кой да те придружи. Семейни излизания, пазарувания и т.н. с мъж ми правим постоянно през уикендите, но рядко планираме покупките за цяла седмица напред... Освен това има огромна разлика между София и по-малките градчета. В София ако не си стоиш само там, където живееш - предвижването е половин час в най-добрия случай, зависи къде отиваш и дали е пиков момент може да достигне час или дори повече. Добавяме ощо толкова за прибирането. Добавяме времето, нужно да свършим нещото/нещата, за които сме излезли (час-два-три). Колко станаха? Добавяме факта, че съвсем малките бебета, изцяло кърмени могат да искат да сучат и през два часа. Може и да е повече, може и да е по-малко... От както започнах да кърмя навън се повувствах свободен човек. Не само да гледам часовника кога да се прибера за кърмене. Не да се чудя какво да правя с ревящо бебе и да си троша краката да се прибирам веднага. Не следя коментарите по телевизиите, но от това което прочетох в нета съм доста разочарована, не оачквах толкова ограниченост.

Относно демонстративното кърмене - в Лондонски хотел имаше подобен случай преди няколко месеца. Също се вдигна много шум, аз разбрах от фернската телевизия. Мисля, че бяха направили забележка на жената, че кърми в ресторанта. В нейна подкрепа бяха организирали такова демонстративно кърмене пред хотела. Много се радвам, че и у нас хората започват да отстояват идеите и да защитават други, когато са дискриминирани.

Миналата седмица в мебелен магазин ми казаха, че не мога да вляза с количката, да не би да им изцапам някоя тапицерия на диваните. А те като си проектираха подредбата къде мислиха? Не се ли сетиха, че мебели купуват млади семейства, които често имат малки деца? Аз трябвало да си оставя количката на входа... Просто направих кръгом и си излязох.

И не искам да се сещам за многото случаи, в които майки с деца не са предпочитани на интервюта за работа, просто, защото са майки, но това е друга тема.
Активен

Mina
Newbie
*
Публикации: 9369

« Отговор #16 -: Март 31, 2015, 11:44:48 »

По темата с кърмещата светица в мола, бидох обявена за хейтър, ниско образована и тесногръда, тамън няколко пъти.  Cheesygrin

Цялата история ми е меко казано отвратителна по няколко причини. Цялата тази показност, цялата тая гюрунтия, е едно крайно излишно и грозно размахване на права и цици,и ми мяза на кърмаческите мантри на Лече лига,които аз категорично не възприемам. Отношенията между индивидите в едно общество трябва да се крепят на взаимно уважение и баланс. Както тя има право да кърми навсякъде, така и останалите 3000 човека, които се намират в мола , имат право да не гледат този "толкова интимен акт", упражнен на интимната пейка насред мола. На мен лично не ми пречи някой да си кърми детето пред мен в ресторанта или магазина (въпреки, че аз не съм го правила на обществени места и не бих), дразни ме показността , безпардонното демонстриране на "изконното" право да се кърми където ти скимне , щото детето имало нужда точно в тая секунда да му се даде (щото не може да изкара 30 метра до някое по-закътано място, нали). Както беше казал някой- по-лошо от погазването на човешките права, е само злоупотребата с права. Голяма простотия! И кърмаческия флашмоб в мола от вчера го доказва категорично.
Смятам, че един шал , леко заметнат през рамо, няма да навреди на никой. Най-много някой да те възприеме за възпитан.

И да, аз също смятам, че бебето не трябва да е в мола, не защото майката трябва да си стои вкъщи, а защото това е възможно най-гадната среда за него.
« Последна редакция: Март 31, 2015, 12:02:49 от Mina » Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #17 -: Март 31, 2015, 11:54:37 »

Да бе, ние всички сме на тая позиция - лек шал и да не пръскаш с кърма околните, размятайки цици.
А за бебето в мола - да, не е най-прекрасната среда, ама то пък къде е по-прекрасна, на алеите покрай Цариградско ли, къде? Не може да го пазиш цял живот. Е, изключвам майките-кифлоци, дето само в мола ги разхождат де Smile))
Активен

Mina
Newbie
*

« Отговор #18 -: Март 31, 2015, 12:02:35 »

Е то щото само покрай Цариградско има алеи...
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #19 -: Март 31, 2015, 13:05:49 »

Мен от цялата работа ме издразни това, че колкото коментари имаше свързани с кърменето, толкова беше и анатемосването как можело да се заведе бебе в мола. Пълен абсурд.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #20 -: Март 31, 2015, 13:11:13 »

Ами да, абсурд е за мен, застоял и гаден въздух, освежен изкуствено с аспирация. Но аз съм привилегирована, живея на центъра, широк, чист, с алеи и паркове. Няма да си завра детето в мола, пък и ми е и далеч. Ама и никъде не съм казала, че майката няма право от социални контакти. Голямо разтягане на локуми и изопачаване на думите. С две думи, всички сме против показното кърмене, голяма драма да се покриеш...
Днес срещнах едно ново определение и много ми хареса "молови кърмачки"  Lol
Мин, и аз от простаците. Много обичам непознати да ми дават определения. Кого съм обидила с думите си, че реагират така остро. Всеки има право на мнение в крайна сметка. А и все пак управата на Мола, като частна структура, са си в правото да забранят кърменето в мола. За вътрешен ред чували ли са? Не казвам, че това е случая, но можеше да е  Wink
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #21 -: Март 31, 2015, 13:36:58 »

то ако човек иска да угоди на всички, няма как да стане. От една страна бебето няма място в мола. От друга само лошите майки оставят малки бебета на друг човек. От което следва, че майката около 12 месеца няма право да си купува дрехи или козметика или да пазарува. А вече квартални магазини почти няма, поне в нашия квартал, или хипермаркет, или мол са опциите.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #22 -: Март 31, 2015, 13:38:51 »

Оф, да, майката има право само да е боса и бременна пред печката, като почнат така да ми се правят на по-католици от папата (който между другото разреши кърменето в Сикстинската капела), адски се дразня. В крайна сметка молът не е като да го е хвърлила в някоя кофа тва бебе.
Активен

Mina
Newbie
*

« Отговор #23 -: Март 31, 2015, 13:39:34 »

В момента, за голяма част от майките, мола е основна дестинация- през зимата , щото било студено и нямало къде другаде, пък лятото-щото било много горещо, а в мола е хладно на климатика. Да, супер свежо е да се въртиш в кръг по коридорите с количката. Не казвам, че край, анатема на бебе в мол, обаче , ако човек не е отишъл конкретно, за да пазарува с цел, е голяма тъпотия да си вкараш бебето на тоя задух и гняс вътре, само за да се разходиш. Имам 2-3 приятелки с бебета, които имам чувството , че в моловете живеят. Confused
Активен

syanna
Newbie
*
Публикации: 2221

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #24 -: Март 31, 2015, 13:43:03 »

В описания случай от Мина и аз съм съм анти-мол. Но ако днес съм в мола, утре съм в парка, вдругиден съм на планина какво променя, че да се коментира точно мола? Дните са ми различни, правя различни неща. Някъде четох коментари дори срещу кърмещи майки в парка...

А какво мислите за децата цъкащи по таблетите на родителите?
Активен

Страници: [1] 2 3 ... 23   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: