star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star Има ли привърженици на ЗВБ?
Страници: 1 [2] 3 4 ... 6  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Има ли привърженици на ЗВБ?  (Прочетена 18623 пъти)
Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #25 -: Февруари 06, 2015, 13:26:53 »

Имаш в повече търпение, да, евала за което Smile
Оризът въобще няма да е проблем, оставяй я с ръчички да кълве. И без това е полезно за си развива фината моторика, пък и да усеща консистенции и текстури с кожата си.
Активен

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13225

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #26 -: Февруари 06, 2015, 13:42:11 »

А кокалче без зъби как се яде?
Активен

syanna
Newbie
*
Публикации: 2221

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #27 -: Февруари 06, 2015, 15:21:12 »

Е не кокалчето де  Razz то служи за дръжка  Lol
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #28 -: Февруари 06, 2015, 15:51:13 »

Е то е ясно, че питам и за месото по кокалчето. На Роси й избиха първите 4 зъба между 9 и 10я месец. Нито си представям да й дам месо така да си го яде докато е зъби, нито мога да си представя до тази възраст да не давам месо въобще....просто ми е интересно тия неща как са уредени при въпросното захранване? Друг е въпроса, че 4 зъба изобщо не са достатъчно за твърда храна...
Активен

Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #29 -: Февруари 11, 2015, 18:11:28 »

Пупс, не знам колко точно месо я изяждал Никола, той като цяло не си пада особено по месото. Обаче гарантирано мога да кажа, че месо с кокалче му беше една от любимите дъвчалки около 8-и месец, доколко си е чесал зъбите, доколко си е гнявил там нещо, не знам. Факт е, че месно пюре е ял веднъж, и то домашно. Купешко беше абсурд да му се пробута, плюеше със скоростта на светлината.
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*
Публикации: 3888

...dreamer...

« Отговор #30 -: Февруари 11, 2015, 22:41:15 »

аз също съм захранвала смесено, започнах уж с класическо с каши смесено със ЗВБ, обаче момата яде в началото и после като започнаха проблемите с алергията и повръщането и вече не искаше да отваря устата на лъжицата и грам не можеше да става въпрос за хранене, тогава минах на ЗВБ изцяло, а като поотрасна малко Алекс и започна да се поусеща минахме на ЗВБ смесено с педагогическо Smile

В момента се храни по всички методи сборно (храня я аз с манджа понякога, понякога сама яде манджата с вилица или с лъжица Smile, понякога каквото докопа от масата).
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #31 -: Февруари 13, 2015, 13:09:45 »

Като обобщавам за себе си скромните наблюдения до момента и събраните мнения все повече съм привърженик на метода.

Храненето при нас трае около 20мин. средно, после губи интерес. С голям ентусиазъм започва всеки път. Много е забавна как си хапва от лигавничето, като си изпусне нещо  Lol

До тук въведени - ябълка, тиква, морков, авокадо, броколи, карфиол (той ми се струва че по-малко се хареса в сравнение с броколите), картофа така и не го отрази, а този сладък картоф изобщо не знам  какво е и къде да го търся. Чудя се с какво да продължа, защото до сега въртя само тези неща.  Искам да са сезонни продукти, а сега почти няма такива. Поне се радвам, че пролетта и лятото ще е на възраст, в която ще мога да предлагам повечето неща.

Мисля си за круши, но няма от къде да намеря домашни или пащърнак, но и това не го знам какво е и къде да го търся. Идеи за нещо друго?
Активен

peace&violence
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 1873

« Отговор #32 -: Февруари 13, 2015, 13:25:52 »

Някое добре узряло бананче да й дадеш? Сладкият картоф го водят по-полезен от обикновения и реално сладнее,може да й хареса. Предполагам,че в по-големите магазини трябва да се намира.
Активен

Turning can'ts into cans and dreams into plans.

Pupi
Newbie
*

« Отговор #33 -: Февруари 13, 2015, 13:26:18 »

После разнообразието идва със смесването и комбинациите. А ориз? Сладък картоф има на Била иначе. А тиквичка и банан?
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*

...dreamer...

« Отговор #34 -: Февруари 13, 2015, 21:25:51 »

Днес бях в Била, има и сладък картоф и пащърнак, всъщност има ги и по пазарчетата тук, не са чак толкова трудно откриваеми. Аз бях забавила малко броколито от гореизброените защото е по-тежка храна и май правеше газове до колкото помня.
Круши последно време купувам изключително вкусни все, не знам какъв им е сорта точно ама много ми харесват и бих дала такива ако бях на твое място. Иначе от редовните за този период са и тиквичката (включително и няколкото други вида тиквички които продават, освен обикновените)
Активен

Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #35 -: Февруари 15, 2015, 13:55:56 »

Аз лично пащърнак съм яла сумарно 5 пъти през жиота си и изобщо го изключих от захранването, защото за себе си реших, че няма смисъл нещо, което по принцип не го ядем вкъщи, да го предлагам специално. Така че не бих се впрягала на ваше място.
Активен

ghoul
Newbie
*
Публикации: 2173

I forgot, but will not forgive never

« Отговор #36 -: Февруари 15, 2015, 17:42:54 »

Ами и аз цвекло мразя от дъното на душата си, но се оказа, че Влади му е див фен. И за да не ми отиде реномето на зла и абсолютно не мислеща за детето си майка ще ви кажа, че Влади е на Млечна кухня и яде с кеф и удоволствие. Единствено не харесва грах. Но пък спанак, цвекло, месо (без свинско), риба хапва с удоволствие. За сега сам се справя единаствено с дъвчене на лъжицата. Аз обаче още не съм взела столчето и когато това стане ще го уча да яде сам. Като за начало плодове. А да дадох му да гризка малко банан и беше много впечетлен.
Активен

black_berry
Newbie
*
Публикации: 1378

« Отговор #37 -: Февруари 15, 2015, 20:42:06 »

Глоул, къде сте на кухня, че в Пловдив най-рано на 10м. можеш да го запишеш на държавна, за частните не знам...
Активен

ghoul
Newbie
*
Публикации: 2173

I forgot, but will not forgive never

« Отговор #38 -: Февруари 15, 2015, 21:57:38 »

И във Варна беше след 9-я месец, но го промениха началото на годината и върнаха след 6-я месец. Записах го на държавната кухня и съм доволна. Пък да не говорим, че е на 5 минути от дома ни Smile
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*

...dreamer...

« Отговор #39 -: Февруари 15, 2015, 23:05:51 »

В Бургас частните са от 6м, а държавната от 10м, а уж говореха, че ще я правят от годинка Smile
Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8777

« Отговор #40 -: Февруари 16, 2015, 10:25:11 »

И за да не ми отиде реномето на зла и абсолютно не мислеща за детето си майка ще ви кажа, че Влади е на Млечна кухня и яде с кеф и удоволствие.

Кефиш ме  Lol Работиш за името и реномето си, значи  Lol

Аз още нямам мнение за детските кухни, по-скоро бих пробвала един месец да видя как е и тогава ще реша. Но при нас се пада, че той ще може да яде повечето неща към 9-10ти месец по груби сметки, а тогава е лято и не мисля да сме много в София. Та по-скоро наесен бих го записала, тъкмо да е по-голям. Дотогава си мисля купешки пюренца + някое домашно + от нашата храна каквото става за ядене + разбира се кърма/АМ.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #41 -: Март 04, 2015, 09:56:44 »

Каква ти детска кухня - свеки онзи ден предлагаше на беба домашно приготвен кекс (с мед и подправки), обяснявайки, че хеаносмилателната система на 7м. е достатъчно развита  Blink Lol Не исках да я обиждам и тактично казах, че по книгите това са неща за след годинка, оставих Ина да погняви малко и очевидно и се хареса. При нас нещата вървят по всички схеми на захранване. Особено по време на пътуване опитвах да избягвам мацащи храни. Купих и готови пюрета - някакви гръцки за 4 месечни, защото нямах възможност да проготвям нищо. Нищо не им разбрах от етикетите, но ми направи впечатление че за 4 месечни бебета имаха микс портокал, банан, мандарина или нещо такова, а при нас цитрусите се водят за по-големи. Аз избрах круша, чбъка и банан - хареса и, но упорито слагаше пръсти в лъжичката и мацаше. Освен това много иска сама да държи лъжичката. Предлагах корички хляб,  цели банани, вчера опита картофено кюфте от нашата храна. Когато и даваме не съвсем подходящи за възрастта неща(кюфтетата бяха с яйце и сирене все пак) се старая да са малки дозички (от принципа на педагогическото захранване). Вчера майка ми я храни с печени чушки (на парченца и намачкани с вилица) и фреш грейпфрут. Тази сутрин закуската е парчета червено цвекло, малко се намръщи, но аз театрално издемонстрирах колко е вкусно  Lol Дори не изпусна нищо на пода, не мога да повярам колко е усъвършенствала захвата, аз очаквах червена ужасия с това цвекло  Lol Предложих и картоф, този път не само го отрази, ами и упорито се бори да хапне от него. Ще правя нов преглед на таблиците какво мога да включа още за 7 месечни. Напредваме смело и безотговорно  Lol
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #42 -: Март 04, 2015, 10:11:19 »

За цитрусите е нормално да са от само захранване, защото те са си тамошни плодове за региона. В Гърция, а и приятелки, живеещи в Испания са казвали, че от рано започват с цитрусите. Но пък това, което достига до България не бих предложила за захранване, говоря за суров вид, а не в бурканчета.
Грах, карфиол, броколи, пащърнак, сладък картоф, тиквичка, спанак, коприва....всъщност и аз не знам какво предлагам, като не знам какво си давала вече....Месото кога го планираш?  А как стои въпроса с кашите, попарите, макароните? Тя сама ли ще се храни с тях?  Cheesygrin
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #43 -: Март 04, 2015, 10:27:44 »

Грахът не беше ли от трудносмилаемите варива? Спанак и коприва чакам да поникнат сезонните още мъничко. За тиквичките по същата причина се чудя дали да чакам до лятото или ако приготвям за нас ще и дам мъничко.
Макарони вече успя да отмъкне сама от нечия чиния директно с пръсти Lol С попари не ми се занимава, направо парчеца хляб давам, по-чистичко е. С месото ще изчакам още месец поне. Карфиол и броколи е яла вече, ще завъртя всичко по още веднъж и сигурно ще вкарам жълтък и масло.
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #44 -: Март 04, 2015, 10:56:10 »

За спанака и копривата може да поизчакаш още малко, защото са много нитратни, особено в началото на сезона, независимо откъде са брани и как са гледани. А желязото в тях така или иначе е в нищожни количества, ако затова ги даваш.
Наблюдавай я за реакции към глутена, че доста сте подранили с него.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #45 -: Март 05, 2015, 12:40:44 »

За глутена се чудя и аз. Според новите теории не бива да се въвежда прекалено късно. Но пък според ЛЛ не бива да е скоро. Мисля си към 8ми месец, ама преди или след месото? Или може примерно месо и след 1-2 седмици глутен? Аз съм доста по-плаха със захранването, мисля близо месец да сме на зеленчуци, каши ще започвам другата седмица, после месо и глутен. За заместване изобщо не мисля, защото не смея да му дам големи количества с това стомахче. Ако се оправи и му харесва, имах идея до 10-11 месец да имаме 2 заместени хранения,  ама едва ли ще стане точно така.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #46 -: Март 05, 2015, 14:18:08 »

Чак сега стигнах да си погледна таблицата с храните - разпечатала съм една на Клейнчес, тя е доста обща и някои неща са дадени по-рано от стандартните таблици. Като цяло следя нея, но сравнявам и с други източници. Например коричка хляб там е посочено, че може от 6-ти месец. Аз съм давала 3-4 пъти през последните 5 или 6 дни (т.е. от 7ми месец), следя за нещо необичайно, но не вярвам да се появи проблем, тя хапва по много мъничко. Иначе вкарах доста голям асортимент зеленчуци и някои плодове, но количествата не са големи.

Най-интересно ми е това с картофа, който категорично отказваше преди месец, а от вчера хапва без проблем. Ето за това  съм против тъпкането на храна в устата. Ненужно е ако в друг момент стане безпроблемно. Свеки се засили веднъж да бута пюре с лъжицата и после ме съжаляваше "Ама тя не иска, как се справяш?" Ами като не иска - не яде и това е  Lol А дори лъжичката вече държи сама (понякога на обратно и не винаги си улучва устата  Lol) и се сърди ако друг я храни.

Аз съм привърженик на разнообразието вместо еднотипната храна в продължение на дни. Ина например 2-3 пъти е заинтересувана от определен зеленчук и после губи интерес. Мисля, че ще останем на въведената до тук храна още един месец и после ще вкарам масло, жълтък и прясно сирене (ако успея да намеря). С месото не бързам изобщо и сигурно към 10-11-12 месец ще го вкарам по много мъничко.
За заместване на хранене е абсурд да се говори, макар че понякога, ако хапне повече и пие по около 50мл вода, интервалите се увеличават.

Също съм изненадана колко бързо напредва със захвата и с това, че вече успява да отхапе малки парченца и ги раздробява в устата, а ако късчето е прекалено голямо просто го изплюва.

Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #47 -: Март 18, 2015, 13:34:56 »

Да актуализирам малко темичката, не знам дали някой се интерсува, но все пак.. Вкарах в менюто разни кореноплодни, които намреих на пазара - черна ряпа, пащърнак, земна ябълка (от нея давам по-рядко, защото, ако правилно съм разбрала, задържа нитратите) круша, трохички жълтък. Жълтъка не съм сигурна колко и хареса, пък и той нали пресяда се чудя дали е подходящо да се предлага на парченце.

Започвам да се чудя колко се усвоява храната на парченца, защото наистина много неща си излизат цели в памперса. Сигурно ще опитам да приготвям неща от типа на крем-супите, макар че без мляко/сметана и подправки ще си е точно като пюре. След седмица-две ще пробвам тези рецептички за разни плодово/зеленчукови бисквитки, мисля, че ще са много удобни за пътувания и излизания и няма да цапат Cheesygrin
Активен

black_berry
Newbie
*
Публикации: 1378

« Отговор #48 -: Март 20, 2015, 16:29:46 »

Браво, Сиана... При нас захранването е в застой... Отваря устата за 5-6 лъжички... после е с нежелание... Ако му давам с пръст също е за 5-6 пъти... сам яде банан и съм му купила биберон с дупки и си го харесва... Ама не виждам как ще стигне до 100гр. пюре... Навсичкото отгоре нещо много намаля кърмата в едната ми гърда и той не я иска освен в сънено състояние... което съвсем ме побърква...
Сори за спама...
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #49 -: Март 20, 2015, 21:45:34 »

Браво, Сиана... При нас захранването е в застой... Отваря устата за 5-6 лъжички... после е с нежелание... Ако му давам с пръст също е за 5-6 пъти... сам яде банан и съм му купила биберон с дупки и си го харесва... Ама не виждам как ще стигне до 100гр. пюре... Навсичкото отгоре нещо много намаля кърмата в едната ми гърда и той не я иска освен в сънено състояние... което съвсем ме побърква...
Сори за спама...

Бери, и при нас е така с едната гърда, внимавай, защото по едно време ме болеше много и стана на бучки, явно не я доизсукваше никога. И в нея кърмата ми е много малко, наскоро не съм цедила, но сигурно 40 мл максимум на хранене.
И Бо яде сам банан и не винаги иска да яде, аз се съобразявам с него, ако се размрънка или върти глава спирам. Напоследък като яде ръмжи, много е странно, едно такова на интервали, превъзбудено "рррР", с отсечено накрая Р.

Сияна, внимавай с жълтъка, може би с водичка за да не й присяда. А питала ли си педиатъра дали е ок, нашата каза, че жълтък след 8ми месец препоръчва. Сега ще започваме месни пюрета и от другия месец глутенови и жълтък.
Активен

Страници: 1 [2] 3 4 ... 6  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: