star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star Има ли привърженици на ЗВБ?
Страници: 1 2 3 ... 6 [Всички]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Има ли привърженици на ЗВБ?  (Прочетена 18624 пъти)
syanna
Newbie
*
Публикации: 2221

Oтнесена от вятъра...

« -: Февруари 01, 2015, 22:04:59 »

Знам, че има обща тема за захранване, пускани са схеми и примерни дневни менюта, изчетох много странички от нея, макар и не съвсем цялата.

Исках за прегледност да отделя този тип захранване, ако има мотивирани да споделят.

И така, информация из нета има, няма да пускам, всеки може да намери. На теория изглежда лесно, ползотворно и водещо към прогрес. Децата сами откриват, сами избират, сами опитват, и в резултат до около годинка би трябвало да се справят сами с храненето. А мама не приготвя пюрета, само наблюдава как мъничето напредва и чисти след него Cheesygrin
С удоволствие ще прочета, ако някой има опит по темата  Smile

Днес директно сложихме принцесата да вечеря с нас. В табличката й бяха сервирани варени морков, картоф и карфиол. Всичко беше намачкано с ръчички, изпускано и хвърляно. Единствено картофа успя да поднесе към устата си, но се намръщи и въпроса приключи. Нашата чиния със салата изгляждаше явно по-атрактивна и за пореден път следеше как ние ядем.. Експеримента щеше да завърши с нищо в нейната уста, но реших, провокирана от другия метод - педагогоческо захранване - да сложа мънички трохички в устата й. Последва мръщене и изплюване на картофа и карфиола. Трохичката морков обаче беше погълната Smile.

И така. Не знам със сигурност как продължаваме. Последното нещо, което искам е да я тъпча с неща, които тя ще плюе.  Razz За това мисля да правя още опити по същия начин, но разбира се, не съм против пюретата, не ми е проблем да приготвям,  пасаторът е готов и чака  Big grin

Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8777

« Отговор #1 -: Февруари 01, 2015, 23:38:53 »

На мен това не ми харесва като метод на захранване, защото все пак бебето е бебе, не може да прецени кое е най-добре за него. Колко избор ще й даваш, само от зеленчуци ли? Ако изборът е само от храни, които се водят ок за захранване (например картоф, тиква, ориз, приготвени по съответния начин), тогава ок. Но ако включва и храни, които не се препоръчват до годинка или повече, не виждам защо да се рискува. А и така става много хаотично- днес може да посегне към едно, утре към друго, как ще знаеш ако направи реакция от какво е? И ако е яла нещо само 1 път, ще го броиш ли за въведено? Освен това тя хубаво посяга, но водена от цвета или формата, после шансът да го глътне е минимален. Трябва си лъжичка. Не знам, такъв хаос и неяснота не са за мен определено. Но по това,което съм чувала от теб и твоите разбирания, може би ще е подходящо  Smile

А защо си решила, че не искаш насила да й буташ нещо, което ще плюе? Защо с нагласата, че ще откаже? Може пък да приема охотно пюрета. Нали това е една от идеите на късното захранване- детето е готово да не избута с език, а да опита. То е ясно,че няма да изяде всичко чисто и прилежно, но може да върви добре все пак.

Боби вече като види лъжица и отваря уста, а не е захранен. Просто е свикнал от разни капки, кърма и други такива съм давала с лъжичка. И съм с илюзията, че може да хапне и картофа с охота  Cheesygrin
Противно на всичко, което казах, днес Бо осмука парче краставица. Взе го от чинията ми, сложи го в уста и реших да не го дърпам веднага- все пак няма какво да му стане, той не го дъвче, а и е 90% вода.Това дали се брои за ЗВБ  Cheesygrin
А захранването го отложих за около шести месец и аз.
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #2 -: Февруари 01, 2015, 23:50:50 »

Противно на всичко, което казах, днес Бо осмука парче краставица. Взе го от чинията ми, сложи го в уста и реших да не го дърпам веднага- все пак няма какво да му стане, той не го дъвче, а и е 90% вода.

Корни, то това не е съвсем захранване, можеш да му даваш големи парчета краставица, морков, ябълка и т.н. да ги осмуква и да си чеше венците. Като, разбира се, го наблюдаваш да не вземе на отхапе, но иначе им е забавно на джудженцата да си джвакат нещо Smile
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #3 -: Февруари 02, 2015, 00:23:17 »

Цитат
Боби вече като види лъжица и отваря уста, а не е захранен
И Ин ни гледа в устата как ядем. Има едни силиконови лъжички, харесва и да ги дъвче. хареса си столчето, стои си в него и сякаш чака да сервираме менюто  Cheesygrin

Цитат
А защо си решила, че не искаш насила да й буташ нещо, което ще плюе?
Защото смятам, че ако не иска, няма защо да и налагам моите (или всеприетите) разбирания. Ако иска да яде по-малко от предвиденото по таблиците - ок. Ако не иска определено нещо - ок. Може да го редлагам отново, но няма да я насилвам. Ако направя карфиол или картофи утре на пюре и тя пак се мръщи и плюва ще считам, че за момента не иска или не и харесва. Ще оптам друг ден. Не виждам причина нещата да стават насила.

Цитат
Ако изборът е само от храни, които се водят ок за захранване (например картоф, тиква, ориз, приготвени по съответния начин), тогава ок. Но ако включва и храни, които не се препоръчват до годинка или повече, не виждам защо да се рискува.
Да, смятам да спазвам последователност на храните, пдходящи за определените месеци, от които тя да избира все пак. Според мен няма лошо нито в последователността, нито в избора, макар и да не съм на 100% стриктна.

Активен

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13225

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #4 -: Февруари 02, 2015, 09:15:32 »

За себе си знам, че нямам такова търпение да я чакам да реши дали да вкара нещото в устата си, при положение, че им е по-интересно да мачкат и да правят мизерия. После сложи и още време за почистването и  евентуалното нахранване, било то дори и с АМ или кърма....
Не го харесвам този вариант, защото все пак в тая възраст аз определям нещата, макар да се водя по нея. Гледам да приключваме бързо с храненията, че и без това са 4 хранения в стола, ако се протака, цял ден там ще си седим. В момента дори нямам търпението да я оставям сама да се храни, има време, няма да остане ненаучена Smile
Пожелавам ти успех, захранването ми беше много любопитен период, но и много напрегнат  Lol
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*
Публикации: 2977

« Отговор #5 -: Февруари 02, 2015, 11:26:34 »

Ако мислиш да захранваш така , изчакай да стане минимум на 7 месеца- да има хубава стойка за седене, по-добра координация на ръцете. Това, че ти гледа салатата въобще не значи, че знае какво гледа. Не е задължително като бебето гледа и граби от масата, да осъзнава , е това ще се яде. Ако мислиш да захранваш с микродози, просто още месец и нещо я дръж само на мляко. Другият вариант все пак да дадеш ти първите храни, а след месец тя да си избира какво да облизва. Още е много малка, за да поеме храната в стои ръце Stuart
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #6 -: Февруари 02, 2015, 14:08:22 »

Явно във форума преобладава традиционното мислене. Наистина се надявах някой да сподели опит, ако не - ще си пиша сама в темата Cheesygrin

Няма да чакам до 7 месеца, струва ми се късно, а аз не съм решила твърдо как ще продължим, но съм длъжна да опитам  Cheesygrin
Пък и за това започвам 2-3 дни преди навършване на кръгли 6 месеца - да видя как тръгват нещата и да се адаптирам към обстановката.
Особено държа за вечеря да с е нас на масата, дори само за присъствието. Трудно ми е да разбера родителите, които хранят отделно децата - преди или след възрастните. Признавам също, че с цялото това хрумване  за ЗВБ дори мъжът беше шокиран и се шегуваше, че тайничко ще и дава пюрета  Lol Но в крайна сметка се довери  Smile

Чистенето не е толкова трудно, парченцата са мънички и не цапа много. Минавам столчето с мокра кърпичка, на земята съм сложила 2 табли от 2-те страни, ако падне нещо. Имаме си и мушамено лигавниче-рокличка, която директно изплаквам на чешмата. Времето за хранене не е повече от 20-30 мин. Пред вид това, че не приготвям пюре, не мисля, че е повече.

Докладвам, че прченцето морков от снощи тази сутрин беше в памперса, което се смята за нормално. Днес предложих отново картоф и броколи, защото не бях подготвила друго, само смених моркова с авокадо. Картинката беше същата - мачкане и мазане с ръчички. Пак аз сложих някакви малки трохички в устичката - със сигурност преглътна 1 или 2 микродозички авокадо, не съм сигурна за карфиола. А физиономиите са толкова забавни, явно вкусовете са странни за бебето. За след обяд мисля да дам лъжичка пюре от морков, смятам, че и хареса снощи. И довечера отново покрай нашата вечеря, ще видя какво ще измисля за нея.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #7 -: Февруари 02, 2015, 14:16:24 »

Странно ми е такова захранване, реално да не знаеш от кое е яла и с кое е захранена. Но ти си знаеш, явно ти е забавно  Lol
Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #8 -: Февруари 02, 2015, 14:26:07 »

Пупи, то идеята за микродозите е, че са толкова малки, че да не причиняват алергични реакции, а и като гледам Сияна дава съвсем подходящи за възрастта храни, които не са силни алергени. На мен ми е интересно, макар и въобще да не е моят начин - аз предпочитам да имам схема, да замествам бързо хранения (а със ЗВБ май няма заместване до годинката?), а и често обедните хранения са ни навън, особено през топлите сезони. Хубавото е, че покрай бебето, ще се налага и родителите да се хранят с по-здравословна и здравословно приготвена храна.
Активен

peace&violence
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 1873

« Отговор #9 -: Февруари 02, 2015, 14:26:58 »

Сияна,на мен ми е интересно как ще се развие захранването при вас и ще ви следя,все пак ако човек не опита,не знае. Пък и в крайна сметка то не може да се завре в хладилника и да яде каквото намери вътре,а каквото ти му сложиш в чинийката,така че не го намирам за лошо,пък то нека си смуче краставица и авокадо и да си приема картофче.
Активен

Turning can'ts into cans and dreams into plans.

Pupi
Newbie
*

« Отговор #10 -: Февруари 02, 2015, 15:04:54 »

То това в един момент непременно се изменя, на мен го кажи сега, като трябва да й готвя, същевременно и ние да го ядем  Lol
Може наистина да звуча некомпетентно, просто не ми е било потребно да се запозная с този начин на захранване. Както каза и ти, предпочитам схемите. Бях си описала всичко прилежно, отбелязвах си кое понася, кое не, кое обича и т.н.
И не е като да не е минавала покрай чинията и да не е забърсвала по нещо. Но това в по-голяма възраст, когато е усвоила захвата, целенасоченото ядене и боравене с хлъзгавата храна.
Активен

Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #11 -: Февруари 02, 2015, 15:04:57 »

Бъркате ЗВБ с Педагогическо. Педагогическото е онова, при което каквото си поиска детето, го слага в устата и дъвче, евентуално. Тоест - идеята му е в разнообразието на храните, като за да не крие сериозни рискове, разнообразието се приема в микродози.
При ЗВБ основното е да се научи детето да яде само, като това коства нервици на мамицата му по чистене и наблюдаване на процеса по мазане. Подготовката на самата храна е доста лесна, а и с малко повече хрумки, и чистенето после е минимално.

Сияна, Никола е захранван смесено, основно по ЗВБ, но след 7-и месец, от средата на пети до към 7-и беше на нещо средно между каши, пюрета и ЗВБ с особено преварени неща, за да не паникьосват бабите (защото пък го има рискът от задавяне). После се намеси и педагогическия елемент, когато си открадна филийка хляб от масата, но не продължих с педагогическо, за мен минусът е че до голяма степен променя хранененто на цялото семейство, не съм чак такъв ербап.

В профила ми във Фб има едно съкровище - МАрия Ангелова, точно така изписана, която е моето гуру по ЗВБ. И трите й деца са така захранвани, има и канал с клипчета в ютюб Smile
Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #12 -: Февруари 02, 2015, 15:22:03 »

Хах, няма да ги научва тия захранвания явно. Значи Сияна действа по педагогическото?
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #13 -: Февруари 02, 2015, 15:23:26 »

Нито едното ми е ясно, нито другото  Cheesygrin Дори не подозирах, че има във форума някой, който е захранвал така
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #14 -: Февруари 02, 2015, 15:45:34 »

Точно Гал чаках да се включи Cheesygrin
Аз я знам разликата между двете - основно искам да се справя сама възможно най-бързо  Cheesygrin По-скоро правя нещо смесено между ЗВБ и педагогическо, защото при ЗВБ родителят не трябва да дава в устата на бебето, а го оставя да се справи само. И да, родитрлят решава какво да предложи и съответно го съобразява, като се дава избор от няколко неща на детето. Съответно пак се следи някакъв ред на въвеждане на храните. Аз не претендирам за стриктност.

От педагогическото взаимствах това детето да е с нас на масата на вечеря, когато сме заедно, защотo идеята ми харесва. И това, че понеже нищо нямаше да е хапнала самичка, аз и сложих по някоя трохичка в устата. За мое успокоение, да отчета, че нещо все пак е хапнала, да не е напразно мацаницата. Пък и да убедя мъжа, че методът работи. Оставям и достатъчно време да свиква с нещата и се надявам скоро сама да започне да похапва. Иначе нашата храна не става за бебе, аз не искам да се отказвам от подправките и други лакомства. Не мога да се сдържа, ще пусна някоя снимка за ограничен брой хора във ФБ Cheesygrin

A Тази Мария, нещо не успявам да я открия, има много мадами с това име Smile Клипчета гледах някакви на английски.
« Последна редакция: Февруари 02, 2015, 15:59:26 от syanna » Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #15 -: Февруари 03, 2015, 11:09:22 »

Аз продължавам да разказвам  Cheesygrin

Вчера с пюрето се получи горе-долу същата мацаница както и с целите заленчуци. Даже според мен беше и по-голяма, защото пюрето съвсем лесно се размаза навсякъде  Lol
Лъжичката се опитваше да си я хване и да я държи, което само ме насърчава да я оставям самостоятелно да се справя. Физиономиите бяха подобни, сякаш нещо странно или гадно яде, на мен ми е много смешно. Обожава да си дъвче силикона и май я интересува повече от самото пюре.  Lol

Давах и вода. Специално съм подбрала лека чашка с 2 дръжки от страни, но май дръжките не са нужни. Има и бебешки капак-приставка, но предпочитам направо като възрастен да се учи. Така и не разбрах дали искаше да пие или просто да си чеше венците в ръбчето на чашката и да го смуче.

От практически видяното до момента, мисля, че повече ми харесва да давам цели неща. Освен това на едно място прочетох, че при бебета, захранвани от 4-ти месец с пюрета през 7-мия месец плодовото пюре може да се замени с настъргани плодове. Това звучи доста в подкрепа на ЗВБ и това, че бебетата на тази възраст могат да се справят с парченцата  Smile
« Последна редакция: Февруари 03, 2015, 11:12:03 от syanna » Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #16 -: Февруари 03, 2015, 14:50:49 »

Някак се досетих, че щом питаш, знаеш разликата, но пък последващите коментиращи не я знаят, което някак си прави дискусията по темата супер полезна и интересна Smile
Мария е на латиница, оказа се, след проверка - MAria Angelova
А иначе ЗВБ по правило изключва пюретата, там се приготвят на пара зеленчуците, а плодове се дават мекички, като всичко е "удобно за хващане". В последствие има стотици рецепти за какви ли не соленки, тестенки и прочие дивотии, които се приготвят супер бързо. Мен всъщност Мария ме запали точно така, понеже в този малък град, в който никой не е роден, но пък ние живеем, често се засичахме навън във време, в което редностатистическите майки не излизат (по-студено от 20 градуса и по-рано от 9 часа сутринта), и тя непрекъснато носеше на хлапетата някакви чудеса, към които Никола прояви натрапчив интерес. Него още го размотавах в слинг, когато вече джвакаше от нейните "солети" всякакъв вид. В последствие вече и задушаването на пара отпада и си ядат спокойно сами даже и навън. Просто даваш краставица приерно, или банан, те от съвсем малки имат хватателен рефлекс, а като е минал месец - месец и нещо на ЗВБ вкъщи, безпроблемно, че даже понякога и чисто, си нацелват устата и вече са свикнали да отхапват и гнявят прилични парченца, не буци от четвърт банан.
Така че и моментът с цапаниците, и моментът със задавянето се овладяват сравнително бързо, до към 8-и месец, ако си била по-настоятелна, цялата гмеж е в миналото. Пък и твоята малка дама е госпожица, надали ще подхожда с дивашкия ентусиазъм на моя фъстък (да размажа всичко по себе си/бащата/майката, за да ми дадат друго).

Много ти се радвам на избора на захранване и го намирам за разумен и логичен, особено ако идеята ти е възможно най-рано да се храните на маса тримата, след два-три месеца дори няма да имаш асистентски функции, само мониторинг Smile

Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #17 -: Февруари 04, 2015, 13:17:47 »

За пюретата знам, че се изключват от метода, но бях длъжна да опитам всичко  Lol

Така, вчера се оказа, че стола, около стола и под стола е по-интересно от храната. Слагах я преди кърмене - нищо не си взе. Слагах я и след кърмене, пак същата работа. Четох, че като се предлагат повече неща повече се разсейват, а ако е едно се концентрират върху него. Ще видим как ще продължат нещата.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #18 -: Февруари 04, 2015, 17:18:15 »

Днес съм доволна, сдобих се с домашна тиква, изпекох я и очевидно и хареса  Smile
Намачка си я на достаъчно малки парченца и със сигурност хапна,  и то самичка  Smile
И вода не отказа  Smile
Довечера пак  Smile Все повече започва да ми харесва този метод  Smile
« Последна редакция: Февруари 04, 2015, 17:23:09 от syanna » Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #19 -: Февруари 05, 2015, 17:02:43 »

Почнах да си задавам въпроса в темата на Корни, ама по-подходящо е тук.
Сияна, при твоя начин за захранване как върви схемата с другите храни след зеленчуците? С яйце примерно няма да им проблем детето, но да кажем при педиатричното след месец някъде започва да се слага масло в пюрето.. А месото как се предлага - на цели парчета ли? Също като започнеш да ѝ правиш овесени каши, супи и т.н., пак ли ще я оставяш сама да се храни? Тя тогава ще е по-голяма де, ще се справя и сама, Саня от доста време може да яде сама с лъжица.

Аз имам нов метод - двудетно захранване!  Cheesygrin Оставяш първото дете да храни второто  Lol Чудесно е, много съм доволна. Открих го веднъж, когато Саня не искаше да яде и ревеше само при вида на храната. Отидох до другата стая да взема нещо и като се върнах, гледам Дани взел купичката, храни я и ѝ говори "хайде, Сани, яж да станеш голяма като мен!", а на нея ѝ плющят ушите. И така си остана - всеки път като е крива и не иска да яде, Дани поема нещата в свои ръце и всички са доволни.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #20 -: Февруари 05, 2015, 17:07:13 »

Сериозно ли яде сама с лъжица?
Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #21 -: Февруари 05, 2015, 17:12:34 »

Да, още преди годинката, ама аз много я оставях да яде сама. Наложи се да пребоядисаме едната стена, ама какво да се прави  Lol
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #22 -: Февруари 05, 2015, 17:15:01 »

Ясно, в друг живот  Lol
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #23 -: Февруари 06, 2015, 09:57:55 »

То това му е идеята като цяло, понеже две хубави неща едно до друго няма - просто по-рано ако се преглътне моментът с мацаницата, съответно и хлапетата от по-рано стават доста самостоятелни по отношение на храненето. Още не са го измисили как да става хем чисто, хем самостоятелно, затова си избира човек по-малкото зло и си действа по него Smile

Лорет, ако знаеш Никола как ядеше масло Smile С ножче си го режеше на парченца и го ядеше. Така, само масло. Събрал ми е очите просто. Ама беше и по-голям, след годинка и половина. Месо до ден днешен не е голям фен, просто нашата кръвна група не е твърде месоядна. Но пък винаги може да си изпроси краставица Smile
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #24 -: Февруари 06, 2015, 13:12:35 »

И аз тръгнах да пиша в на Корни темата, но в последствие реших, да не спамя там  Lol

Сиянче, той голият картоф не е много приятен за ядене, но при традиционното захранване с пюрета, в началото зеленчуците се смесват с кърма/ам и им е вкусно на бебоците.

Странно ми е, защото аз намирам за вкусен обикновен варен картоф, дори без нищо, не знам от бебешка гледна точка как е  Lol

За смесването с кърма/АМ при стандартното захранване знам, и педи така препоръча. Но до сега като цяло не съм давала АМ, не виждам смисъл да започна сега заедно с пюретата. Нали трябва да свикне с вкуса на храната, а не с вкуса на АМ, пък и търсим най-доброто. Остава варианта да се изцежда кърма. Е опитах се, успях само няколко капки  да извадя. Явно произвеждам много оптимално количество, защото тя яде по много и преглъща звучно, а аз нищо не мога да изцедя. А защо да я лъжа с вкуса на изцедана кърма да изяде нещо, които иначе няма да хареса. И защо да цедя кърма като може да си я суче директно... И пак започвам да смятам времето за изцеждане, миене на помпа, пасиране и миене на пасатор... Такива мисли ми се въртят, без да убеждавам никого в нищо  Lol Просто за себе си искам да оптимизирам нещата и си намирам още една причина вподкрепа на избора на ЗВБ  Lol

Цитат
Сияна, при твоя начин за захранване как върви схемата с другите храни след зеленчуците? С яйце примерно няма да им проблем детето, но да кажем при педиатричното след месец някъде започва да се слага масло в пюрето.. А месото как се предлага - на цели парчета ли?

Мисля, че маслото се маже на филийки(корички), когато се включат глутенови продукти. Или, както вече беше споменато, вероятно може да влезе в някоя рецепта за бебешки бисквитки, но още не съм стигнала да изучавам такива рецепти и не знам със сигурност.
Месото - ако е птиче, се предлага направо с кокалчето да си глозга, а за другите меса - на подходящи по форма парченца или ивички, удобни за хващане.

Цитат
Също като започнеш да ѝ правиш овесени каши, супи и т.н., пак ли ще я оставяш сама да се храни? Тя тогава ще е по-голяма де, ще се справя и сама, Саня от доста време може да яде сама с лъжица.
Тя още от сега опитва да хваща лъжицата, макар и не особено сполучливо. Мисля, че търпението ми е в повече  Lol Защото вече опитвам да я оставям да се справя, като прикрепям по мъничко все пак.

Относно повечето неща се информирам в движение или като им дойде момента, така че ще пиша как вървят нещата и с какви храни продължавам. Сега например се чудя как да предложа ориз  Confused Минава ми през ума да го направя по-разварен и да я оставя да маца с ръчички или с пък с лъжичката да опитаме...

« Последна редакция: Февруари 06, 2015, 13:14:08 от syanna » Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #25 -: Февруари 06, 2015, 13:26:53 »

Имаш в повече търпение, да, евала за което Smile
Оризът въобще няма да е проблем, оставяй я с ръчички да кълве. И без това е полезно за си развива фината моторика, пък и да усеща консистенции и текстури с кожата си.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #26 -: Февруари 06, 2015, 13:42:11 »

А кокалче без зъби как се яде?
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #27 -: Февруари 06, 2015, 15:21:12 »

Е не кокалчето де  Razz то служи за дръжка  Lol
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #28 -: Февруари 06, 2015, 15:51:13 »

Е то е ясно, че питам и за месото по кокалчето. На Роси й избиха първите 4 зъба между 9 и 10я месец. Нито си представям да й дам месо така да си го яде докато е зъби, нито мога да си представя до тази възраст да не давам месо въобще....просто ми е интересно тия неща как са уредени при въпросното захранване? Друг е въпроса, че 4 зъба изобщо не са достатъчно за твърда храна...
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #29 -: Февруари 11, 2015, 18:11:28 »

Пупс, не знам колко точно месо я изяждал Никола, той като цяло не си пада особено по месото. Обаче гарантирано мога да кажа, че месо с кокалче му беше една от любимите дъвчалки около 8-и месец, доколко си е чесал зъбите, доколко си е гнявил там нещо, не знам. Факт е, че месно пюре е ял веднъж, и то домашно. Купешко беше абсурд да му се пробута, плюеше със скоростта на светлината.
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*
Публикации: 3888

...dreamer...

« Отговор #30 -: Февруари 11, 2015, 22:41:15 »

аз също съм захранвала смесено, започнах уж с класическо с каши смесено със ЗВБ, обаче момата яде в началото и после като започнаха проблемите с алергията и повръщането и вече не искаше да отваря устата на лъжицата и грам не можеше да става въпрос за хранене, тогава минах на ЗВБ изцяло, а като поотрасна малко Алекс и започна да се поусеща минахме на ЗВБ смесено с педагогическо Smile

В момента се храни по всички методи сборно (храня я аз с манджа понякога, понякога сама яде манджата с вилица или с лъжица Smile, понякога каквото докопа от масата).
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #31 -: Февруари 13, 2015, 13:09:45 »

Като обобщавам за себе си скромните наблюдения до момента и събраните мнения все повече съм привърженик на метода.

Храненето при нас трае около 20мин. средно, после губи интерес. С голям ентусиазъм започва всеки път. Много е забавна как си хапва от лигавничето, като си изпусне нещо  Lol

До тук въведени - ябълка, тиква, морков, авокадо, броколи, карфиол (той ми се струва че по-малко се хареса в сравнение с броколите), картофа така и не го отрази, а този сладък картоф изобщо не знам  какво е и къде да го търся. Чудя се с какво да продължа, защото до сега въртя само тези неща.  Искам да са сезонни продукти, а сега почти няма такива. Поне се радвам, че пролетта и лятото ще е на възраст, в която ще мога да предлагам повечето неща.

Мисля си за круши, но няма от къде да намеря домашни или пащърнак, но и това не го знам какво е и къде да го търся. Идеи за нещо друго?
Активен

peace&violence
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 1873

« Отговор #32 -: Февруари 13, 2015, 13:25:52 »

Някое добре узряло бананче да й дадеш? Сладкият картоф го водят по-полезен от обикновения и реално сладнее,може да й хареса. Предполагам,че в по-големите магазини трябва да се намира.
Активен

Turning can'ts into cans and dreams into plans.

Pupi
Newbie
*

« Отговор #33 -: Февруари 13, 2015, 13:26:18 »

После разнообразието идва със смесването и комбинациите. А ориз? Сладък картоф има на Била иначе. А тиквичка и банан?
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*

...dreamer...

« Отговор #34 -: Февруари 13, 2015, 21:25:51 »

Днес бях в Била, има и сладък картоф и пащърнак, всъщност има ги и по пазарчетата тук, не са чак толкова трудно откриваеми. Аз бях забавила малко броколито от гореизброените защото е по-тежка храна и май правеше газове до колкото помня.
Круши последно време купувам изключително вкусни все, не знам какъв им е сорта точно ама много ми харесват и бих дала такива ако бях на твое място. Иначе от редовните за този период са и тиквичката (включително и няколкото други вида тиквички които продават, освен обикновените)
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #35 -: Февруари 15, 2015, 13:55:56 »

Аз лично пащърнак съм яла сумарно 5 пъти през жиота си и изобщо го изключих от захранването, защото за себе си реших, че няма смисъл нещо, което по принцип не го ядем вкъщи, да го предлагам специално. Така че не бих се впрягала на ваше място.
Активен

ghoul
Newbie
*
Публикации: 2173

I forgot, but will not forgive never

« Отговор #36 -: Февруари 15, 2015, 17:42:54 »

Ами и аз цвекло мразя от дъното на душата си, но се оказа, че Влади му е див фен. И за да не ми отиде реномето на зла и абсолютно не мислеща за детето си майка ще ви кажа, че Влади е на Млечна кухня и яде с кеф и удоволствие. Единствено не харесва грах. Но пък спанак, цвекло, месо (без свинско), риба хапва с удоволствие. За сега сам се справя единаствено с дъвчене на лъжицата. Аз обаче още не съм взела столчето и когато това стане ще го уча да яде сам. Като за начало плодове. А да дадох му да гризка малко банан и беше много впечетлен.
Активен

black_berry
Newbie
*
Публикации: 1378

« Отговор #37 -: Февруари 15, 2015, 20:42:06 »

Глоул, къде сте на кухня, че в Пловдив най-рано на 10м. можеш да го запишеш на държавна, за частните не знам...
Активен

ghoul
Newbie
*
Публикации: 2173

I forgot, but will not forgive never

« Отговор #38 -: Февруари 15, 2015, 21:57:38 »

И във Варна беше след 9-я месец, но го промениха началото на годината и върнаха след 6-я месец. Записах го на държавната кухня и съм доволна. Пък да не говорим, че е на 5 минути от дома ни Smile
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*

...dreamer...

« Отговор #39 -: Февруари 15, 2015, 23:05:51 »

В Бургас частните са от 6м, а държавната от 10м, а уж говореха, че ще я правят от годинка Smile
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #40 -: Февруари 16, 2015, 10:25:11 »

И за да не ми отиде реномето на зла и абсолютно не мислеща за детето си майка ще ви кажа, че Влади е на Млечна кухня и яде с кеф и удоволствие.

Кефиш ме  Lol Работиш за името и реномето си, значи  Lol

Аз още нямам мнение за детските кухни, по-скоро бих пробвала един месец да видя как е и тогава ще реша. Но при нас се пада, че той ще може да яде повечето неща към 9-10ти месец по груби сметки, а тогава е лято и не мисля да сме много в София. Та по-скоро наесен бих го записала, тъкмо да е по-голям. Дотогава си мисля купешки пюренца + някое домашно + от нашата храна каквото става за ядене + разбира се кърма/АМ.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #41 -: Март 04, 2015, 09:56:44 »

Каква ти детска кухня - свеки онзи ден предлагаше на беба домашно приготвен кекс (с мед и подправки), обяснявайки, че хеаносмилателната система на 7м. е достатъчно развита  Blink Lol Не исках да я обиждам и тактично казах, че по книгите това са неща за след годинка, оставих Ина да погняви малко и очевидно и се хареса. При нас нещата вървят по всички схеми на захранване. Особено по време на пътуване опитвах да избягвам мацащи храни. Купих и готови пюрета - някакви гръцки за 4 месечни, защото нямах възможност да проготвям нищо. Нищо не им разбрах от етикетите, но ми направи впечатление че за 4 месечни бебета имаха микс портокал, банан, мандарина или нещо такова, а при нас цитрусите се водят за по-големи. Аз избрах круша, чбъка и банан - хареса и, но упорито слагаше пръсти в лъжичката и мацаше. Освен това много иска сама да държи лъжичката. Предлагах корички хляб,  цели банани, вчера опита картофено кюфте от нашата храна. Когато и даваме не съвсем подходящи за възрастта неща(кюфтетата бяха с яйце и сирене все пак) се старая да са малки дозички (от принципа на педагогическото захранване). Вчера майка ми я храни с печени чушки (на парченца и намачкани с вилица) и фреш грейпфрут. Тази сутрин закуската е парчета червено цвекло, малко се намръщи, но аз театрално издемонстрирах колко е вкусно  Lol Дори не изпусна нищо на пода, не мога да повярам колко е усъвършенствала захвата, аз очаквах червена ужасия с това цвекло  Lol Предложих и картоф, този път не само го отрази, ами и упорито се бори да хапне от него. Ще правя нов преглед на таблиците какво мога да включа още за 7 месечни. Напредваме смело и безотговорно  Lol
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #42 -: Март 04, 2015, 10:11:19 »

За цитрусите е нормално да са от само захранване, защото те са си тамошни плодове за региона. В Гърция, а и приятелки, живеещи в Испания са казвали, че от рано започват с цитрусите. Но пък това, което достига до България не бих предложила за захранване, говоря за суров вид, а не в бурканчета.
Грах, карфиол, броколи, пащърнак, сладък картоф, тиквичка, спанак, коприва....всъщност и аз не знам какво предлагам, като не знам какво си давала вече....Месото кога го планираш?  А как стои въпроса с кашите, попарите, макароните? Тя сама ли ще се храни с тях?  Cheesygrin
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #43 -: Март 04, 2015, 10:27:44 »

Грахът не беше ли от трудносмилаемите варива? Спанак и коприва чакам да поникнат сезонните още мъничко. За тиквичките по същата причина се чудя дали да чакам до лятото или ако приготвям за нас ще и дам мъничко.
Макарони вече успя да отмъкне сама от нечия чиния директно с пръсти Lol С попари не ми се занимава, направо парчеца хляб давам, по-чистичко е. С месото ще изчакам още месец поне. Карфиол и броколи е яла вече, ще завъртя всичко по още веднъж и сигурно ще вкарам жълтък и масло.
Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #44 -: Март 04, 2015, 10:56:10 »

За спанака и копривата може да поизчакаш още малко, защото са много нитратни, особено в началото на сезона, независимо откъде са брани и как са гледани. А желязото в тях така или иначе е в нищожни количества, ако затова ги даваш.
Наблюдавай я за реакции към глутена, че доста сте подранили с него.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #45 -: Март 05, 2015, 12:40:44 »

За глутена се чудя и аз. Според новите теории не бива да се въвежда прекалено късно. Но пък според ЛЛ не бива да е скоро. Мисля си към 8ми месец, ама преди или след месото? Или може примерно месо и след 1-2 седмици глутен? Аз съм доста по-плаха със захранването, мисля близо месец да сме на зеленчуци, каши ще започвам другата седмица, после месо и глутен. За заместване изобщо не мисля, защото не смея да му дам големи количества с това стомахче. Ако се оправи и му харесва, имах идея до 10-11 месец да имаме 2 заместени хранения,  ама едва ли ще стане точно така.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #46 -: Март 05, 2015, 14:18:08 »

Чак сега стигнах да си погледна таблицата с храните - разпечатала съм една на Клейнчес, тя е доста обща и някои неща са дадени по-рано от стандартните таблици. Като цяло следя нея, но сравнявам и с други източници. Например коричка хляб там е посочено, че може от 6-ти месец. Аз съм давала 3-4 пъти през последните 5 или 6 дни (т.е. от 7ми месец), следя за нещо необичайно, но не вярвам да се появи проблем, тя хапва по много мъничко. Иначе вкарах доста голям асортимент зеленчуци и някои плодове, но количествата не са големи.

Най-интересно ми е това с картофа, който категорично отказваше преди месец, а от вчера хапва без проблем. Ето за това  съм против тъпкането на храна в устата. Ненужно е ако в друг момент стане безпроблемно. Свеки се засили веднъж да бута пюре с лъжицата и после ме съжаляваше "Ама тя не иска, как се справяш?" Ами като не иска - не яде и това е  Lol А дори лъжичката вече държи сама (понякога на обратно и не винаги си улучва устата  Lol) и се сърди ако друг я храни.

Аз съм привърженик на разнообразието вместо еднотипната храна в продължение на дни. Ина например 2-3 пъти е заинтересувана от определен зеленчук и после губи интерес. Мисля, че ще останем на въведената до тук храна още един месец и после ще вкарам масло, жълтък и прясно сирене (ако успея да намеря). С месото не бързам изобщо и сигурно към 10-11-12 месец ще го вкарам по много мъничко.
За заместване на хранене е абсурд да се говори, макар че понякога, ако хапне повече и пие по около 50мл вода, интервалите се увеличават.

Също съм изненадана колко бързо напредва със захвата и с това, че вече успява да отхапе малки парченца и ги раздробява в устата, а ако късчето е прекалено голямо просто го изплюва.

Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #47 -: Март 18, 2015, 13:34:56 »

Да актуализирам малко темичката, не знам дали някой се интерсува, но все пак.. Вкарах в менюто разни кореноплодни, които намреих на пазара - черна ряпа, пащърнак, земна ябълка (от нея давам по-рядко, защото, ако правилно съм разбрала, задържа нитратите) круша, трохички жълтък. Жълтъка не съм сигурна колко и хареса, пък и той нали пресяда се чудя дали е подходящо да се предлага на парченце.

Започвам да се чудя колко се усвоява храната на парченца, защото наистина много неща си излизат цели в памперса. Сигурно ще опитам да приготвям неща от типа на крем-супите, макар че без мляко/сметана и подправки ще си е точно като пюре. След седмица-две ще пробвам тези рецептички за разни плодово/зеленчукови бисквитки, мисля, че ще са много удобни за пътувания и излизания и няма да цапат Cheesygrin
Активен

black_berry
Newbie
*

« Отговор #48 -: Март 20, 2015, 16:29:46 »

Браво, Сиана... При нас захранването е в застой... Отваря устата за 5-6 лъжички... после е с нежелание... Ако му давам с пръст също е за 5-6 пъти... сам яде банан и съм му купила биберон с дупки и си го харесва... Ама не виждам как ще стигне до 100гр. пюре... Навсичкото отгоре нещо много намаля кърмата в едната ми гърда и той не я иска освен в сънено състояние... което съвсем ме побърква...
Сори за спама...
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #49 -: Март 20, 2015, 21:45:34 »

Браво, Сиана... При нас захранването е в застой... Отваря устата за 5-6 лъжички... после е с нежелание... Ако му давам с пръст също е за 5-6 пъти... сам яде банан и съм му купила биберон с дупки и си го харесва... Ама не виждам как ще стигне до 100гр. пюре... Навсичкото отгоре нещо много намаля кърмата в едната ми гърда и той не я иска освен в сънено състояние... което съвсем ме побърква...
Сори за спама...

Бери, и при нас е така с едната гърда, внимавай, защото по едно време ме болеше много и стана на бучки, явно не я доизсукваше никога. И в нея кърмата ми е много малко, наскоро не съм цедила, но сигурно 40 мл максимум на хранене.
И Бо яде сам банан и не винаги иска да яде, аз се съобразявам с него, ако се размрънка или върти глава спирам. Напоследък като яде ръмжи, много е странно, едно такова на интервали, превъзбудено "рррР", с отсечено накрая Р.

Сияна, внимавай с жълтъка, може би с водичка за да не й присяда. А питала ли си педиатъра дали е ок, нашата каза, че жълтък след 8ми месец препоръчва. Сега ще започваме месни пюрета и от другия месец глутенови и жълтък.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #50 -: Март 20, 2015, 22:32:22 »

За жълтъка майка ми настоя много и не ми се спореше, давали сме 2-3 пъти по трохички, а Ина след 10 дни навършва 8 месеца.

И маслото е въведено в много малко количество. Това ми развързва ръцете към доста рецепти и спокойно мога да давам някои неща от нашата храна. Точно това направих днес с една копривена каша която ние хапвахме (за нея без сирене и копривата беше набрана от нас). Не мога да повярвам колко и хареса и колко много изяде, точно щях да пиша, че и при нас количествата не са големи... подавам и пълни лъжички и тя сама хапва и протестира ако се забавя. Даже я спрях по едно време защото ми стана притеснително да яде толкова. Замислям се сериозно за смесено захранване, с определени хране наистина е трудно да ги хапва на цели парчета... Ние също сме много далече от 100г, но аз не гледам грамажи и съм доволна, защото има интерес да опитва всичко.

Бананът и при нас винаги се приема добре, както и добре узряла круша и корички хляб  Smile

За месото аз определено ще изчакам повече и няма да бързам.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #51 -: Март 21, 2015, 08:52:37 »

За мен при захранването и до годинката е важно да опитват, а не да се храни на всяка цена, да се тика в устата, да се правят каши в биберон и т.н., те са си предимно на млечно хранене и без това. Та едва ли има майка, която да не е връчвала нещо в ръцете на дребното, за да се опитва само и отделно да храни и с лъжицата. Тъй, че смесеното си е вариант, ако смяташ, че парчетата я затрудняват.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #52 -: Март 21, 2015, 16:19:05 »

Сега видях, че изреченията са се разместили и последният ми пост е малко неразбран. Исках да кажа на  black_berry, че изядените количества не са големи, но това не ме тревожи, за сметка на това напредваме с разнообразието и отчитам захранването като успешно до момента.

И нещо, което много ме впечатли, сигурно защото се случва за първи път. Вчера, след като Ина вече нямаше интерес да яде, започна да подава корички хляб към моята уста. Много ми стопли сърцето, не знам дали беше случайно, но според мен си беше целенасочено желание  да сподели своето ядене и да ме нахрани  Smile

Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #53 -: Март 30, 2015, 19:26:05 »

Аз имам въпрос, че не ми се чете подробно за ЗВБ, искам само комбинация.
Напоследък Боби не иска пюрета, мръщи се и след 3-4 лъжички започва да мрънка. За сметка на това като ме види да ям банан посяга и като му дам си изяжда някакви парченца. Мисля, че ще му харесва сам да си гризе храната. Обаче в тая връзка въпросите ми:

1. Не се ли изнервят така, де факто бавно става "наяждането", даже не разбират, че това ще ги наяде. Или се предлага след млякото или между храненията? Не го виждам гладен да си гризе нещо май.

2. В какви количества се предлага? Например слагам парче варен морков и карфиол и го оставям сам да избере и да вземе, но как да знам после колко мляко да предложа? И изобщо как се замества хранене по този метод?

3. Кои храни може сурови- знам, че банан е ок, друго какво- краставица? Морков давам за чесане на зъби, но той е твърд и не може да си хапне от него и не го броя
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #54 -: Март 31, 2015, 10:26:58 »

Корни, за сурови храни освен банан се сещам само за круша и авокадо в момента, добре узрели. А да, и грейпфтут давах, почистен от ципата, правеше физиономии, но си го хапна  Cheesygrin Другите сезонни неща давам варени или печени, краставиците в момента не ми се виждат подходящи за бебе и не съм предлагала.

По първия въпрос, ако е много гладна наистина се изнервя и започва истеричен плач още при слагането на столчето. В такива случаи изобщо не започвам. Кърмя първо и след час(или повече) предлагам храната. Обикновено редувам хранене с кърмене през интервали от около 2 часа.

Нямам изместено хранене, кърмя на около всеки 4-5 часа в денонощието, като обикновено имам една пауза  от около 6 часа без кърмене. Преди правеше тази пауза преди обяд и можеше да се нарече изместено хранене, но в последните седмици правя усилия да я изместя през нощта и съответно кърменията през деня си остават. Предпочитам да имам по-голям интервал сън нощем, за изместване на хранене ще мисля по-нататък, но като цяло отзивите, които прочетох из форумите за този тип захранване са ,че почти не се получава изместване на хранене до годинката. В интерес на истината ми е по-удобно да кърмя от колкото да приговям храни, да чакам търпеливо госпожицата да хапва спокойно и без да бърза и после да чистя цялата мацаница. Освен това заблудата, коята имах преди няколко месеца беше ,че измествайки хранене ще мога да излизам и спокойно да давам пюренце на вън... Ами толкова неудобно е да я храня, когато не съм у дома с всичките лигавници, без столчето за хранене и да се чудя как да я опзя да не се намърля навсякъде, че предпочитам да го избягвам или да кърмя. Навън давам корички хляб или друга нецапаща храна, ако има подходящо от нашата, но по-често няма...

Относно количестата - не ги ограничавам, ако нещо и хареса. С някои продукти малко ме хвана страх да не се задави, защото много лакомо налапва големи парчета, които иска да глътне цели...  В началото беше доста по-предпазлива. Случва ми се понякога да смачкам с една преса за чесън някои неща - така определено хапва повече. Не зам какво казват таблиците, но повече от 60-70мл количество не съм успяла да дам до момента, дори от нещата, които обича. Някъде четох, че стомахчето на бебето е голямо колкото юмручето му.

Гледането в чинията на мама явно е нормално, все иска да опита от нашата храна, ако успее да докопа. Понякога и правя театър - хапвам от нейната храна или слагам парченце от нейната на ръба на моята и после и го давам, така тя мисли, че е същото и хапва с удоволствие Lol Друго нещо - предлагам задължително вода след хранене. Много често пие и след това отново иска да продължи да яде. След което пак предлагам вода.

За това колко мляко да предложиш - не разбирам въпроса, защото кърмейки не мога да следя количествата изсукано мляко, пък и обикновено не я кърмя веднага след хранене, давам вода.

Надявам се да съм била полезна.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #55 -: Март 31, 2015, 10:54:45 »

Мерси, ще пробвам днес и по двата начина, пюре и парченца и да видим дали ще има повече успех. Театърът да ям от негово и аз го правя  Lol
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*

...dreamer...

« Отговор #56 -: Април 01, 2015, 22:34:31 »

Корни при ЗВБ не се замества толкова лесно хранене, това се случва чак след около първата годинка когато детето започне да хапва по повече. Този метод е главно за опитване на различни вкусове и текстури, както и за трениране на фината моторика. Можеш да предложиш сварени на пара зеленчуци, примерно тиквичка, картоф, морков, броколи, карфиол, грах, чушка (в малко по-късен етап), плодове може примерно круша, ябълка, банан, дори и малко лимон или грейпфрут може примерно около годинката. Когато вкараш млечните може да предлагаш и сирене и кашкавал. Авокадото и банана се дават сурови, а другите зеленчуци и дори и плодове ако са по-твърди може да се сварят леко.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #57 -: Ноември 14, 2016, 16:12:31 »

Аз пък ще повдигна тази темичка, защото ми предстои съвсем скоро и мисля да процедирам по същия начин и с втората девойка  Cheesygrin
Равносметката от захранването на каката е доста положителна, виждам, че последно съм писала около 2 месеца след старта. По спомени след още 2 месеца, или в 10-ти месец вече редувах през два часа и хранене и кърмене, така че не е имало проблем със заместване на храненето, както е коментирано по-нагоре и както съм чела. Нещо от сорта на хранене, 2-3 часа пауза, кърмене, 2-3 часа пауза,  пак хранене, пак пауза, пак кърмене.... Като гледах да има 3 дневни хранения, без да се фиксирам в колко часа. На годинка вече ядеше с нас и почти от всичко давахме с някои изключения.

Сега изчаквам да закрепи седежа, защото е важно да сяда стабилно. В края на месеца или началото на декември най-късно започвам, ще си се отчитам тук, когато имам време  Smile
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 16537

A believer

« Отговор #58 -: Ноември 14, 2016, 16:18:50 »

И аз много се чудя за ЗВБ, но не се ли замества хранене прекалено късно с него? Освен това аз лично имам нужда от по-стройна схема, а и ми се иска до годинката най-късно, живот и здраве, да е минала на детска кухня и да не се кърмим вече или само вечер преди лягане да остане. А и като чета из форумите какви еквилибристики правят с храната, за може да се яде с пръсти, примерно специални мъфини, бисквити, как пък няма да се занимавам с часове със супер специално бебешко меню, което да се яде с ръце...Изобщо - много съм раздвоена. Ади е далеч от готовност за захранване де, избутва с език, изобщо не прави опити да сяда...
« Последна редакция: Ноември 14, 2016, 16:35:13 от utopia » Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15633

« Отговор #59 -: Ноември 14, 2016, 17:14:20 »

Така като те слушам...изобщо не си за ЗВБ.
Лично на мен ми е много страннен тоя мерод, втора близка превд очи захрабвс така, ей Богу - това е за хора с железни нерви и много свободно време.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #60 -: Ноември 14, 2016, 17:26:55 »

Щото съм лоша майка Razz Lol
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #61 -: Ноември 14, 2016, 17:32:41 »

Сори за праваписа...Сляпа съм с едното око Razz
Ами не, но това е супер безумното...По 10 дни смучат краставица, брат?!? Мен това ме нерви супер жестоко. Аз съм въвела две-три неща за тоя период, те смучат и мажат Blink
Не знам, де, за който има възможност може би е ок, но пак казвам - търпение, нерви и свободно време. Нямам нито едно Cheesygrin Нещата трябва да ми се случват по план, а като те чета - и на теб.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #62 -: Ноември 14, 2016, 18:55:30 »

Lol Ахаха много се смях, Фей!
Абе не сме лоши (виж как го казах в мн.ч.), важното е и на нас да ни е комфортно.
Ути, да не съм те чула да купуваш везна заради захранването. Безумно звучи, а и е неприложимо. Окото е достатъчно. Освен ако не смяташ да развиваш кулинарни изтрещявания, породени от майчинството  Lol
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #63 -: Ноември 14, 2016, 19:15:21 »

Мислиш ли, щото всички мерят... Rolling Eyes Lol
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #64 -: Ноември 14, 2016, 19:31:31 »

Е кво има да му се мери?
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #65 -: Ноември 14, 2016, 19:33:51 »

Е око нямаш ли дет вика Пупи...Мерят те...баба си.
Активен

lioness
Newbie
*
Публикации: 8329

« Отговор #66 -: Ноември 14, 2016, 19:44:11 »

Аз в чашката за кърма бърках пюретата едно време. Гледах милилитрите. Другата ми мерителна единица бяха кубчета за лед, защото в тях замразявах заготовките.
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
black_berry
Newbie
*

« Отговор #67 -: Ноември 14, 2016, 20:06:04 »

Има всякакви бебешки бурканчета - от 50 до 250... аз така меря
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #68 -: Ноември 14, 2016, 20:22:34 »

Е, има логика, ама всеки път да пъхам в бурканче и да вадя от него лииии Rolling Eyes Lol
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #69 -: Ноември 14, 2016, 21:05:42 »

След няколко седмици окото свиква. Аз продължавам да не разбирам какво се мери толкова. Не дозираш лекарство, а храна, която увеличаваш по малко.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #70 -: Ноември 14, 2016, 21:22:13 »

И аз много се чудя за ЗВБ, но не се ли замества хранене прекалено късно с него?
Taka и аз съм чела, но аз точно по-нагоре писах като извод, една-две години по-късно, че не съм имала проблем със заместеното хранене. За меренето - никога не съм мерила колко яде, не съм гонила количества, колкото - толкова. След като въведох достатъчно много храни не се съобразявах особено с менюто, бързо започнах да давам каквото имам, единствено съобразявам колко е здравословно. Факт е, че в последните месеци и за това не ми остава време,но сега покрай бебето имам повод отново да наблегна на повече полезна храна за всички. От готовата кухня съм разочарована и след няколко опита се отказах изобщо. Специални рецепти почти не съм правила, просто по-гъста храна, за да опитва сама с лъжица. Така или иначе в някакъв момент детето се учи на самостоятелност. Дали преди и около годинка или по-късно, има момент с мацане, който не може да се прескочи. Иначето много рано се научи да си служи с лъжица и вилица, все още овладява ножа, но и това ще дойде.
Без вманиачаване, без да отричам другите методи, защото и пюрета съм давала в определени ситуации. Просто не съм от хората които обичат да следват стриктен план и за това ми допада  Wink
« Последна редакция: Ноември 14, 2016, 21:23:52 от syanna » Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #71 -: Ноември 14, 2016, 22:26:02 »

Например каква по-гъста храна? Ние вкъщи ядем предимно супи и скара, не виждам как ще яде от нашата храна и без това Cheesygrin
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #72 -: Ноември 15, 2016, 09:30:41 »

Ние пък супа рядко ядем, а скара изобщо   Lol Като готвя в 80% от случаите мятам във фурната. ММ пък обича ориз и паста. Такива неща.
« Последна редакция: Ноември 15, 2016, 09:55:46 от syanna » Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #73 -: Ноември 15, 2016, 09:55:12 »

Мъжът не яде въглехидрати и то не остава друго Cheesygrin
Активен

doubt
Newbie
*
Публикации: 939

« Отговор #74 -: Ноември 15, 2016, 12:19:46 »

Никога не съм имала търпение със захранването нито първия,нито втория път.С второто въвеждах на 3 дни основни съставки като картофи,ориз,морковябълки,банан.Давах от нашата храна - правех супите и гулашите без запръжки.Отделях от тях преди да сложа застройка.Мила обичаше повече нашите печени картофи,не съм я мъчила много с варените напр.Сравнително бързо към 9мес. някъде въведох яйце,кис.млякокъм годинката масло.И си ядеше каквото има вкъщи...Пък и кака и успешно я захрани с трохи още на 4мес някъде.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #75 -: Ноември 15, 2016, 13:39:48 »

Аз въвеждах по 1 нова храна седмично първите 2-3 пъти, след това малко по-смело, през 2-3 дена.
Коремче го боля много от домашно картофено пюре, като увеличих количеството.

Най-добре се понесе тиква на готово пюре и другия път ще започна с нея. Обичаше я до последно.

Това е и едно от малкото пюрета, които са вкусни от бурканче и които ми бяха по-вкусни на български марки, на Хип беше гадно.

Като цяло докато бяхме на пюрета, беше злоядо дете, след 2-3 лъжички въртеше глава и не искаше да яде. Като мина към нашата храна, стана много ящен.

Другия път ще процедирам смесено- ще започна с 1-2 пюренца, тиква, тиквичка, след което с храна на парчета (картоф, сфарен карфиол), след това банан и други плодове и после хлебни,млечни.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #76 -: Декември 07, 2016, 09:51:34 »

Малък отчет:
2 седмици захранване, доста непоследователно от моя страна, по  много причини.
До тук въведени - картоф, морков, тиква, броколи, круша.
Гризкала е в минимални количества, колкото трохички - сурова ябълка, банан, ориз, даже някакъв солен кекс веднъж като бяхме на гости и нямах какво друго да дам.

Впечатленията ми като цяло:
Като види, че аз ям нещо се размрънква и също иска, ако има възможност докопва всякакви прибори, чинии и т.н. ги лапа, включително ръба на масата  Lol
Някои неща хапва сама с ръчички, други просто мачка и сякаш нарочно хвърля на пода. За по-лесно опитва да се наведе до долу и ако може направо с уста да вземе храната  Lol Това бебе определено има с какво да ме изненада  Lol

В сравнение със сестра й (която все тъпче колкото може да налапа) е доста пестелива в количествата - ако в устата и попадне по-голямо парче веднага го избутва. Трябва да е много мъничко количество, колкото трохичка, даже сама целенасочено гризка микро парченца с 2-те нови зъбчета. После ги вътри 5 минути из устата си преди да преглътне. Изобщо всичко става мнооого бавно. Това дете очевидно прилича на мен в това отношение, аз  се храня бавно, обаче не съм знаела колко търпение е нужно на околните  Lol А ако не иска нещо няма сила която да я накара да отвори уста. Някои неща давам аз с лъжичка да забързам малко целия процес. Тя обаче държи сама да пробва и с лъжичката - хваща я и я дърпа....

И така. Единствената ми надежда е след месец-два да усъвършенства самостоятелното хранене.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #77 -: Декември 07, 2016, 10:20:00 »

Сияна, колко време я държиш на столчето преди да прибереш храната?

Понеже днес Ади става на 6 месеца мисля в събота да открия сезона на захранването със сладък картоф да видим как са нещата, ще яде ли, няма ли Smile Ще го нарежда на ивици и да видим мазалото как ще е Smile
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #78 -: Декември 07, 2016, 12:44:22 »

Никога не съм засичала време. Мисля между 15 и 30 мин. Подготовката и миенето след това са повечето хамалогия, но както и да захранваш  това все го има. Оставям я докато изяде някакво количество или докато започне видимо да не се интересува от храната. Обикновено и ние сме на масата с нея.
Активен

alexia
Newbie
*
Публикации: 2180

« Отговор #79 -: Декември 07, 2016, 14:20:21 »

Ути, защо сладък?
Активен

Smiley
Newbie
*
Публикации: 6095

Усмивка

« Отговор #80 -: Декември 07, 2016, 15:10:29 »

А не ви ли е страх от задавяне... Днес опитах да му дам малки парченца тиквичка, които аз раздробих и му дадох директно в устата... както тръгна добре и се задави. Докато го вдигна от столчето успя да го глътне, но на мен ми беше достатъчно едвам да не припадна от уплах. Гледам да не му е съвсем гладко пюрето, винаги има някое зрънце... но е като зрънце ориз или леща например. Сега ме е супер шубе.
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #81 -: Декември 07, 2016, 15:28:05 »

Той и с течност може да се задави. Не си го слагай толкова, Смайлс.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #82 -: Декември 07, 2016, 15:42:35 »

Смайлс, казват, че те си имат рефлекс да си избутват храната с език и когато сами посягат да я вземат (а не някой да им бута с лъжица), знаят докъде да пъхат и как...ще видим де, поне на теория така съм чела. Мен също ме страх, затова в събота ще пробвам с баща ѝ вкъщи първо Smile

Ал, защото уж купих био и защото уж е сладък, по-вкусен от обикновения. Самата аз не съм пробвала и заедно ще опитваме, аххаах
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #83 -: Декември 07, 2016, 15:48:48 »

Аз не си представям да се задави с ориз. Зрънцето е миниатюрно. Написах колко неща съм въвела, нищо от тях не съм пюрирала. Например тиква и броколи последно - ако съм ги разварила повече и не стават за хавщане - просто гребвам от сварения продукт както си е, той е толкова мек. Не знам защо всички толкова се притесняват от задавяне, като се внимава  рискът е малък. Твърдите неща са малко по-рисковани, като ябълка и краставица, но постепенно детето и с тях се научава.

Ути е права, че имат рефлекс, аз написах по-горе как взима по малки парченца, колкото ориз - толкова малки, как ги върти из устата си сякаш дъвче. Не забравай, че с пюретата може да се изпусне момента за въвеждане на несмляна храна и после децата пак се давят, на по-голяма възраст или отказват хранене, ако не е идеално смляно.

Сладкият картоф е добра идея, каката не пожела да погледне картоф до 8-мия месец, но аз само обикновен съм предлагала.
« Последна редакция: Декември 07, 2016, 15:52:07 от syanna » Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #84 -: Декември 07, 2016, 15:52:42 »

Сияна, а ти всеки път ли предлагаш избор от няколко неща? Аз мисля да въвеждам през 2-3 дни нещо ново и само по едно нещо да предлагам, като с пюретата, мисля да започна със сладък картоф, картоф, тиквичка, тиква, пащърнак, морков и нататък ще видим...извинявай ако се повтарям с въпросите, ама във фейсбук групата са много върли и не смея да питам Cheesygrin
Активен

juliet
Newbie
*
Публикации: 1662

« Отговор #85 -: Декември 07, 2016, 16:43:46 »

Ути, и аз се захранвах със сладък картоф успоредно с детето. Много е гаден  Lol имай предвид обаче, че според мен нямаш никакъв шанс да пробуташ обикновен картоф след сладкия.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #86 -: Декември 07, 2016, 16:46:09 »

Ами може и с обикновен да почна, все ми е тая честно казано. Вие купувате ли някакви био-мио, че покрай нас ни пазари, ни баби, нищо, а честно казано за един картоф не ми се обикаля да търся специален. Нали няма да се отрови детето от не био картоф Cheesygrin
Активен

Liliq
Newbie
*
Публикации: 541

« Отговор #87 -: Декември 07, 2016, 16:57:32 »

Аз купувах био в началото Cheesygrin.Спомням си, как пратих мъжа в един студ до един магазин много далече и даде 50 лв за зеленчуци Lol. Сега ми е малко смешно, ама много ми беше важно тогава. В един момент започнах да купувам нормални зеленчуци.
Активен

juliet
Newbie
*

« Отговор #88 -: Декември 07, 2016, 17:04:25 »

Обикновения го дадох/давам домашен, сладкия го купувам от лидъл, че там най-читав ми се вижда. Био сладък в Балев беше към 10 лева килото. Не, мерси  Cheesygrin
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #89 -: Декември 07, 2016, 17:18:52 »

Ем нямам домашен. Трябва да търся специален картоф сега...нещо не ми се вижда толкова важно, а и честно казано като си купувам "био" домати от Кауфланд ми седят по месец в хладнилника.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #90 -: Декември 07, 2016, 17:46:22 »

Ути, ти как се реши на ЗВБ?
Не, не предлагам всеки път избор, както е описан метода, само когато имам готови повече неща. И аз Като теб съобразявам горе-долу кое кога се въвежда, но не изчаквам по много време на една храна. Прави го, ако така ще си спокойна. За био. - Не, не купувам. Имам морков, картоф, ябълки и круши от майка ми в момента, всочко друго е купувано бе за мисля. Много от къде.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #91 -: Декември 07, 2016, 17:54:37 »

Аз отдавна чета, не бих казала, че съм се решила, но искам да пробвам да видя, може би пък е нашият начин, просто концептуално не ми се струва ок да се пюрират нещата и да се дават с лъжичка, колкото родителят прецени. Но и не ми  харесва мацаницата и липсата на схема, и бавното заместване на хранене при ЗВБ, та...ще видим. Струва ми се естествено продължение на кърменето на поискване иначе, а и няма да я пускам на ясла на годинка, та не бързам чак толкова със заместването.
Активен

Smiley
Newbie
*

Усмивка

« Отговор #92 -: Декември 07, 2016, 18:33:25 »

За давенето...
На мен ми е ясно, че няма вечено да яде пюрирано. Просто ме е шубе. А и го мисля как в даден момент ще минава на хапки така или иначе. Ще го пробвам пак. Може би скоро с банан или авокадо. Стига да стигна до тях.
В момента драмата ми е друга относно заместванията, трябва да питам педиатърката как да процедирам и колко преди нощния сън се дава храна различна от кърмата. Че моят сравнително рано заспива - 19ч и съответно кое да му е следобедното хранене с каша/плод - това в 14/14.30ч или това към 17ч. Много ми е чуденка.

edit: аз купувам от пазара. Някои неща от производители, на които колкото и да е имам малко повече доверие като ми казват, че е ок да дам на детето. Това са картофи, карфиол, пащърнак, тиква. Моркови имам домашни. Тиквичките са хит при Боян, тях няма как да ги намеря чисти. Само първите два пъти дадох био тиквичка. Вече си купувам от пазара, беля и изкисвам, уж така се отделяли нитратите.
« Последна редакция: Декември 07, 2016, 18:54:59 от Smiley » Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #93 -: Декември 07, 2016, 19:12:58 »

Ох, Ути...ела до нас да ти дам 10 домашни картофа Lol
Не си давайте парите за тия измислени био-та... Razz
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #94 -: Декември 07, 2016, 20:46:28 »

Еми няма как до 25 годишна да ѝ търся био неща от баби и пазари...да свиква. Lol
Активен

alexia
Newbie
*

« Отговор #95 -: Декември 07, 2016, 22:57:41 »

Ути, точно защото е сладък може после да не иска другите зеленчуци, така съм чувала. Тиквата също е сладка.
Не вярвам на био в България. Ще яде каквото ядем ние, по възможност най-доброто в близкия магазин например.
Успех със захранването, чета ви с интерес, ей сега ще дойде време и за Гошака да лапка.
Активен

Smiley
Newbie
*

Усмивка

« Отговор #96 -: Декември 07, 2016, 23:16:26 »

Моят пък тиквата хич не я хареса. :/ всички ми разправяха как ушите ще му пръщят от кеф да я яде... ами нъцки. Чак се потрисаше от погнуса.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #97 -: Декември 07, 2016, 23:19:56 »

Ами колебая се още. Може и обикновен не-био картоф да дам Cheesygrin
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #98 -: Декември 08, 2016, 01:04:40 »

Айде, айде. Роси е захранена с апетитна и сладнееща оризова каша и после добавяни продови пюрета. Зарзаватът беше след това и си остана с апетит и отворена към повече вкусове, отколкото сестра й, която беше захранена с гадния и безвкусен картоф.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #99 -: Декември 10, 2016, 12:33:36 »

Първи опит, тотален провал, в резултат и двете ревем
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #100 -: Декември 10, 2016, 12:40:30 »

Чак пък толкова?
Активен

paiachka
Newbie
*
Публикации: 2680

The awesomest, most best lookingest, greatest!

« Отговор #101 -: Декември 10, 2016, 13:06:41 »

Lol
Не се вкарвай в драма, уте, трябва и двете да сте спокойни и да има интерес и желание. Не я стресирай, както и себе си, ще прояде, няма къде да отиде Kiss
Активен

Децата не са даденост и е привилегия да ги имаш!
utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #102 -: Декември 10, 2016, 13:30:58 »

Бе къв интерес, досега яде крака на масата, към картофа не иска да посегне дори, а като ѝ дадох две трохи повърна с отвращение и ревна
Активен

lioness
Newbie
*

« Отговор #103 -: Декември 10, 2016, 13:48:05 »

Еми тя е свикнала на течна топла кърма, ти някви буци картоф и предлагаш  Cheesygrin Ако не възприема така направи и го на пюре, цъкни малко кърма вътре, колкото по-течно толкова по-вероятно да го приеме.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #104 -: Декември 10, 2016, 13:55:43 »

А не, няма да цедя. Тц.
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #105 -: Декември 10, 2016, 14:04:42 »

Тогава го разджуркваш с АМ и айде. Аз като не мога да цедя също с АМ захранвам и така. Абсолютно нормална й е реакцията. Тя от къде да знае, че трябва да го яде тоя картоф?? Lol
Активен

lioness
Newbie
*

« Отговор #106 -: Декември 10, 2016, 14:12:49 »

Защо не намажеш крака на масата с картоф Lol шегувам се, не сдържах  Kiss
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #107 -: Декември 10, 2016, 14:17:28 »

Е аз не очаквах да го яде с нож и вилица, ма да го хване и поднесе към устата, както прави с всичко останало егати. Гадинка 😂

Хахаха, Лиониии
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #108 -: Декември 10, 2016, 14:34:54 »

Пюре и не се занимавай с глупости Cheesygrin
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #109 -: Декември 10, 2016, 15:06:46 »

хАбсолютно  Lol
Няма ненаучило се да яде само. Буташ лъжицата и си готова. В началото ти трябват броени лъжички, никакво е дет се вика. А с кърмата не е лоша идеята - хем гладка и по-течна консистенция, хем познат вкус, хем калорийки. Ако е яла ам, можеш и от него да слагаш. Аз й сипвах на Роси по лъжичка неразтворено ам, много приятно на вкус се получаваше пюрето.
То от къде да знае, че храната се яде. Всяко нещо с времето си. И без това още ще е на остовно млечно хранене Smile
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #110 -: Декември 10, 2016, 15:13:55 »

Пюрето го повърна в ужас...не можах даже лъжичка да дам, не е от метода
« Последна редакция: Декември 10, 2016, 15:17:28 от utopia » Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #111 -: Декември 10, 2016, 15:14:48 »

Ще свикне. Не е казано да повтаряш утре. Може просто да й е рано.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #112 -: Декември 10, 2016, 20:41:12 »

Ох, преди малко я сложих пак, просто така да играе с картофите, че имах нещо за правене друго и да не вряка, и тя взе и нагняви един картоф. Много съм хепи! Cheesygrin
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #113 -: Декември 10, 2016, 21:05:04 »

По принцип не е гот да въвеждаш нова храна вечер. Да си знаеш. Идеята е, че реакцията през деня е по-лесно проследима, а коремчето ако се възбуди от новата храна, ще ти е по-добре да недоволства денем, а не през нощта. Но за една хапка едва ли ще й стане нещо. Честит й картоф  Cheesygrin
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #114 -: Декември 10, 2016, 22:43:13 »

Да, знам, ама тя още на обяд хапна малко Smile
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #115 -: Декември 11, 2016, 14:08:59 »

Ден втори - посегна и яде картоф, май плюе 99% от това, което отхапе, ама има интерес, взима, мачка с ръце и пъха в устата. Гримасите ѝ са велики. За десерт яде табла и крак от стол.  Lol Доволна съм Smile Утре морков Smile
« Последна редакция: Декември 11, 2016, 14:21:00 от utopia » Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #116 -: Декември 12, 2016, 09:11:33 »

Ути, не очаквай да изяжда големи количества в началото. Морковът може пък да и хареса повече.

Важно е да подбираш момента, в който предлагаш храна - да не и се спи, защото тогава са нервни и никаква дейност не може да ги заинтригува. Нито пък да е озверяла от глад, защото пак ще се изнерви, че не успява достатъчно бързо да се справи. Междинните моменти, когато са склонни да се занимават с нещо за най-подходящи.

При нас самостоятелността никаква я няма. Иска да яде, обаче не иска да се потруди да си вземе сама. Започва да реве, ако не й дам и спира, когато нещо пристигне в устата. Сбърках някъде в началото да й покажа, че има вариант мама да я храни. Кака й не е хитрувала толкова  Razz Lol
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #117 -: Декември 12, 2016, 09:19:40 »

Аз не мога да разбера защо са тия очаквания, че 6 месечно ще успява да се нахрани качествено само? Явно аз не разбирам идеята на ЗББ, мислех, че е с опознавателна цел от към вкусове, не че непременно се нахранват. Обаче са толкова малки и толкова лесно им се отвлича вниманието, че съм далеч от мисълта на тая възраст да седне и да се нахрани до наяждане  Rolling Eyes
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #118 -: Декември 12, 2016, 09:40:26 »

Защото им е във възможностите. Защото са програмирани да се интересуват и да опитват сами. Защото ако не ги оставим да пробват няма да знаят, че могат и сами. Освен това аз не крия, че ми съблазнява улеснението след няколко месеца да се справя сама  Wink
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #119 -: Декември 12, 2016, 09:45:48 »

Ами то колко му трябва на едно шестмесечно? Няколко хапки да му попаднат в устата е супер. Като гледам клипчета на 8 месеца как си се нахранват сами, значи може. Плюс ми харесва концепцията детето само да преценява колко иска да яде, а не аз да тъпча като гардже. А и така се създава интерес към самостоятелността и храненето. Допада ми. Ще видим де, може да ми писне и да се откажа Smile Ади засега всичко плюе, ама то е нормално според мен.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #120 -: Декември 12, 2016, 09:53:12 »

Уау програмирани  Lol Няма ненаучило се само да се храни, с времето се научават и проявяват интерес постепенно. Моята идея беше, че точно 6 месечните не знам колко и за какво са програмирани, но едва ли е наяждането, пак казвам - лесно им се отвлича вниманието и как по-точно едно няколко месечно бебе знае колко е потребността от храна. Че тя моята 8 годишната бързо й писва да седи на масата и от мързел може и да не изяде всичко.
 А пък и не мисля, че е кой знае какъв плюс да се научат да се заиграват с храната, определено предпочитам да седне, да я нахраня (оп, извинете да я натъпча) и да я смъквам от стола. Сега малката си се храни сама, не цапа, мирно и кротко си изяжда всичко. Дори бих казала, че с Роси бях по-настоятелна да я храня на стола и си знае да си седи на дупето докато се храни. Кака й не устискваше на стола за хранене и сега си е такава блейка на масата.
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #121 -: Декември 12, 2016, 10:28:16 »

Първо да кажа, че съм напълно на мнението на Пупи и второ - има клип във ФБ клипчетата ми, мисля, че е достъпен и може да се види, как Цвета на 1 г и 5 м яде сама и доста чисто С ПРИБОРИ Cheesygrin Така че, айде моля...и иначе прояват интерес и се научават да опитват и успяват сами. Извинете, но иваче това учене на детето да мачка, маца и маже с ръце после как и кога се отучва Rolling Eyes
Имам и клип как на 1 г си яде самостоятелно банан, но държейки си го като голям човек.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #122 -: Декември 12, 2016, 11:05:09 »

Извинете, но иваче това учене на детето да мачка, маца и маже с ръце после как и кога се отучва Rolling Eyes
Никой не учи детето да маца и да мачка. То прави това, което му е във възможностите. Какво от това, че е паднала храна на пода, сякаш с пюрета не се омазват и не плюят. Естествено, при очевидна липса на интерес към храната аз я вдигам, никога не съм насърчавала игра на масата. В някакъв момент детето вижда как възрастните ядат с прибори и само започва да иска и то. Не е нужно да се "отучва"  Wink Ето сега точно приключихме храненето - сама си хана лъжичката и си я слагаше в устата.
Не искам да убеждавам никого в нищо. Просто споделям как е при нас, защото Ути прояви интерес и може да и бъде от полза моят опит.

Пупи, използвах думичката "програмирано", защото детето неизбежно минава през определени етапи на развитие. И да, в този период открива храната - взима нещо, което е пред него и га лапа, дали ще е специална гризалка, дали ще е някой фас от улицата по нататък, защо да не лапа истинска храна и да разбере кое точно е за ядене и кое не опитвайки?  Бебетата се научават, ако има се помага и им се дава възможност. Всеки родител решава кога да предостави тази възможност на своето дете. Факт е, че колкото повече се упражняват в нещо - толкова по-добре се спраят Wink
Активен

juliet
Newbie
*

« Отговор #123 -: Декември 12, 2016, 14:45:59 »

За мен ЗВБ-то е идеално за злоядо бебе, което така или иначе няма да успееш да нахраниш с лъжичка. Иначе аз лично си признавам, че не бих имала нерви да го чакам да маже и да се храни. А и съм контрол фрик и искам да знам, че е изял достатъчно, така че си го храня аз, а после му давам да си потропа с лъжичката в чинийката да се учи как става без да маже много  Lol
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #124 -: Декември 12, 2016, 14:50:10 »

Точно, аз съм същата. На масата се яде, за да се наядеш, а не да човъркаш с пръсти и да мажеш, просто бих превъртяла. Бях си стриктна в часовете за хранене, което си ми беше предимство в съобразяването на излизане и ангажименти. И в момента в същите часове се закусва, обядва и вечеря и се доближават до часовете в ясла/градина, т.е. създала съм някакъв навик, доближаващ се с навиците там.
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #125 -: Декември 12, 2016, 14:54:45 »

Точно, аз съм същата. На масата се яде, за да се наядеш, а не да човъркаш с пръсти и да мажеш, просто бих превъртяла. Бях си стриктна в часовете за хранене, което си ми беше предимство в съобразяването на излизане и ангажименти. И в момента в същите часове се закусва, обядва и вечеря и се доближават до часовете в ясла/градина, т.е. създала съм някакъв навик, доближаващ се с навиците там.

Абсолютно! При игра с храна или незаинтересованост се напуска масата веднага.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #126 -: Декември 12, 2016, 15:00:36 »

Ще видим как ще станат нещата. Тя и лъжичката с пюре плюе, не знам защо казвате нещата така, сякаш с охота ядат пюре с лъжичка, няма такова нещо. На нея и така не мога да ѝ дам освен да ѝ тикам в устата насилствено, докато тя се опитва да повръща.
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #127 -: Декември 12, 2016, 16:28:34 »

Ами Цвета ядеше с абсолютна охота. Някъде до 3 г. Сега ела гледай претенции. За това днес ти казах, че и това с храненето са етапи и да се приготвяш за мина едно, дойде друго Razz
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #128 -: Декември 12, 2016, 16:44:54 »

О, да, във всяко едно отношение децата са си на периоди. То и аз като възрастен днес искам да ям по-малко, утре ще ми скимне да изям света.
Роси е имала брутални периоди - хранила съм я с пръст, с къшей хляб, и то в онези моменти на активно зъбоникнене, когато от болки не иска да доближи храна. А гладна не мога да я оставя. И понеже хлябът си й остана любима храна, притиквах пюретата така  Cheesygrin
Ути, опитай с по-течна консистенция. И не, не казвам, че захранването беше някакво лудо удоволствие. Но си е тръпка, особено като вкарвах нови вкусове, които аз не готвя и не обичам  Razz
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #129 -: Декември 12, 2016, 22:35:25 »

Аз честно казано се колебая, може да мина на пюрета все пак тия дни и само следобед да ѝ дам да гняви нещо. Май нямам нерви...ще си дам до края на седмицата време.
Активен

Smiley
Newbie
*

Усмивка

« Отговор #130 -: Декември 12, 2016, 22:43:29 »

Аз смятам между храненията да давам плод да гняви. Купих като за начало онези мрежички, ама мисля и с настъргани да пробвам и тогава чак нещо цяло... банан например. Ноо съм далеч от идеята да я ЗВБ. Просто да опитва. Че много бавно въвеждам всичко и ми се струва се туткам  с това захранване. Lol
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #131 -: Декември 12, 2016, 22:44:49 »

Ами аз дадох вече картоф и морков, ама...абе...нещо нямам нерви, но пък всички в групата са на това захранване почти и усещам нянакъв пиър прешър като че ще се проваля и ще избера лесното все едно. Глупаво звучи, ама така се чувствам. Мрън.
Активен

alexia
Newbie
*

« Отговор #132 -: Декември 12, 2016, 23:32:45 »

Е глупаво е, безспорно, ама точно така се чувствах, че не мога само да кърмя и трябва да дохранвам. Пусто много исках да кърмя, всички около мен кърмят,тук във форума кърмите, ама... Ще ти мине, а току-виж потръгнало захранването по план.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #133 -: Декември 12, 2016, 23:42:44 »

Да, знам, защото аз така се чувствах първите седмици като цедях, а тя не сучеше. Гадно е така. Ама ще видим, ще реша до края на седмицата кое как Smile))
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #134 -: Декември 13, 2016, 03:00:32 »

Виж кво, прави го както го чувстваш и не се впечатлявай от на другите щуротиите. Щото примери много мога да ти дам. Знам, че ти е първо и ти е по-спокойно като си сред общия опит, но по-добре да експериментираш на своя глава, от колкото да се водиш по групата. Пък и първото дете е за тая цел - да се научим и да грешим  Lol С ЗВБ или без него, малката ще си я захраниш и рано или късно ще плющи здраво, дай й време, но не приемай захранването в началото на всяка цена. Да опитва нови вкусове, да свикне с лъжицата или ръката, пък все ще потръгне.
Смайлс, аз също давах плодове с тия мрежи. Още повече, че Роси е захранена с каша и после плодове и от рано си ги хапваше. Обаче това мазало ме побъркваше, особено след банан и авокадо е олеле майка Smile
Тука вее някакъв брутален вятър и прозорците ми пукат. Направо сън не ме лови...
Активен

black_berry
Newbie
*

« Отговор #135 -: Декември 13, 2016, 09:17:28 »

Аз процедирам с намачкани храни и аз да давам с лъжичка... давам сам да яде ябълка, банан, морков... отделно пека на фурна картоф, морков да яде сам... коричка, геврече, соленка, бисквитка да си яде сам... основно обаче дам аз с лъжичка или на хапки вече Smile Нямам нерви да се хранят сами или да мажат - Марин яде добре с вилица и лъжица (ако е по-гъстичко), Нико яде спокойно сам тестени и банан, ябълка, морков Smile
Активен

Страници: 1 2 3 ... 6 [Всички]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: