star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star Има ли привърженици на ЗВБ?
Страници: [1] 2 3 ... 6  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Има ли привърженици на ЗВБ?  (Прочетена 18585 пъти)
syanna
Newbie
*
Публикации: 2221

Oтнесена от вятъра...

« -: Февруари 01, 2015, 22:04:59 »

Знам, че има обща тема за захранване, пускани са схеми и примерни дневни менюта, изчетох много странички от нея, макар и не съвсем цялата.

Исках за прегледност да отделя този тип захранване, ако има мотивирани да споделят.

И така, информация из нета има, няма да пускам, всеки може да намери. На теория изглежда лесно, ползотворно и водещо към прогрес. Децата сами откриват, сами избират, сами опитват, и в резултат до около годинка би трябвало да се справят сами с храненето. А мама не приготвя пюрета, само наблюдава как мъничето напредва и чисти след него Cheesygrin
С удоволствие ще прочета, ако някой има опит по темата  Smile

Днес директно сложихме принцесата да вечеря с нас. В табличката й бяха сервирани варени морков, картоф и карфиол. Всичко беше намачкано с ръчички, изпускано и хвърляно. Единствено картофа успя да поднесе към устата си, но се намръщи и въпроса приключи. Нашата чиния със салата изгляждаше явно по-атрактивна и за пореден път следеше как ние ядем.. Експеримента щеше да завърши с нищо в нейната уста, но реших, провокирана от другия метод - педагогоческо захранване - да сложа мънички трохички в устата й. Последва мръщене и изплюване на картофа и карфиола. Трохичката морков обаче беше погълната Smile.

И така. Не знам със сигурност как продължаваме. Последното нещо, което искам е да я тъпча с неща, които тя ще плюе.  Razz За това мисля да правя още опити по същия начин, но разбира се, не съм против пюретата, не ми е проблем да приготвям,  пасаторът е готов и чака  Big grin

Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8775

« Отговор #1 -: Февруари 01, 2015, 23:38:53 »

На мен това не ми харесва като метод на захранване, защото все пак бебето е бебе, не може да прецени кое е най-добре за него. Колко избор ще й даваш, само от зеленчуци ли? Ако изборът е само от храни, които се водят ок за захранване (например картоф, тиква, ориз, приготвени по съответния начин), тогава ок. Но ако включва и храни, които не се препоръчват до годинка или повече, не виждам защо да се рискува. А и така става много хаотично- днес може да посегне към едно, утре към друго, как ще знаеш ако направи реакция от какво е? И ако е яла нещо само 1 път, ще го броиш ли за въведено? Освен това тя хубаво посяга, но водена от цвета или формата, после шансът да го глътне е минимален. Трябва си лъжичка. Не знам, такъв хаос и неяснота не са за мен определено. Но по това,което съм чувала от теб и твоите разбирания, може би ще е подходящо  Smile

А защо си решила, че не искаш насила да й буташ нещо, което ще плюе? Защо с нагласата, че ще откаже? Може пък да приема охотно пюрета. Нали това е една от идеите на късното захранване- детето е готово да не избута с език, а да опита. То е ясно,че няма да изяде всичко чисто и прилежно, но може да върви добре все пак.

Боби вече като види лъжица и отваря уста, а не е захранен. Просто е свикнал от разни капки, кърма и други такива съм давала с лъжичка. И съм с илюзията, че може да хапне и картофа с охота  Cheesygrin
Противно на всичко, което казах, днес Бо осмука парче краставица. Взе го от чинията ми, сложи го в уста и реших да не го дърпам веднага- все пак няма какво да му стане, той не го дъвче, а и е 90% вода.Това дали се брои за ЗВБ  Cheesygrin
А захранването го отложих за около шести месец и аз.
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #2 -: Февруари 01, 2015, 23:50:50 »

Противно на всичко, което казах, днес Бо осмука парче краставица. Взе го от чинията ми, сложи го в уста и реших да не го дърпам веднага- все пак няма какво да му стане, той не го дъвче, а и е 90% вода.

Корни, то това не е съвсем захранване, можеш да му даваш големи парчета краставица, морков, ябълка и т.н. да ги осмуква и да си чеше венците. Като, разбира се, го наблюдаваш да не вземе на отхапе, но иначе им е забавно на джудженцата да си джвакат нещо Smile
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #3 -: Февруари 02, 2015, 00:23:17 »

Цитат
Боби вече като види лъжица и отваря уста, а не е захранен
И Ин ни гледа в устата как ядем. Има едни силиконови лъжички, харесва и да ги дъвче. хареса си столчето, стои си в него и сякаш чака да сервираме менюто  Cheesygrin

Цитат
А защо си решила, че не искаш насила да й буташ нещо, което ще плюе?
Защото смятам, че ако не иска, няма защо да и налагам моите (или всеприетите) разбирания. Ако иска да яде по-малко от предвиденото по таблиците - ок. Ако не иска определено нещо - ок. Може да го редлагам отново, но няма да я насилвам. Ако направя карфиол или картофи утре на пюре и тя пак се мръщи и плюва ще считам, че за момента не иска или не и харесва. Ще оптам друг ден. Не виждам причина нещата да стават насила.

Цитат
Ако изборът е само от храни, които се водят ок за захранване (например картоф, тиква, ориз, приготвени по съответния начин), тогава ок. Но ако включва и храни, които не се препоръчват до годинка или повече, не виждам защо да се рискува.
Да, смятам да спазвам последователност на храните, пдходящи за определените месеци, от които тя да избира все пак. Според мен няма лошо нито в последователността, нито в избора, макар и да не съм на 100% стриктна.

Активен

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13223

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #4 -: Февруари 02, 2015, 09:15:32 »

За себе си знам, че нямам такова търпение да я чакам да реши дали да вкара нещото в устата си, при положение, че им е по-интересно да мачкат и да правят мизерия. После сложи и още време за почистването и  евентуалното нахранване, било то дори и с АМ или кърма....
Не го харесвам този вариант, защото все пак в тая възраст аз определям нещата, макар да се водя по нея. Гледам да приключваме бързо с храненията, че и без това са 4 хранения в стола, ако се протака, цял ден там ще си седим. В момента дори нямам търпението да я оставям сама да се храни, има време, няма да остане ненаучена Smile
Пожелавам ти успех, захранването ми беше много любопитен период, но и много напрегнат  Lol
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*
Публикации: 2977

« Отговор #5 -: Февруари 02, 2015, 11:26:34 »

Ако мислиш да захранваш така , изчакай да стане минимум на 7 месеца- да има хубава стойка за седене, по-добра координация на ръцете. Това, че ти гледа салатата въобще не значи, че знае какво гледа. Не е задължително като бебето гледа и граби от масата, да осъзнава , е това ще се яде. Ако мислиш да захранваш с микродози, просто още месец и нещо я дръж само на мляко. Другият вариант все пак да дадеш ти първите храни, а след месец тя да си избира какво да облизва. Още е много малка, за да поеме храната в стои ръце Stuart
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #6 -: Февруари 02, 2015, 14:08:22 »

Явно във форума преобладава традиционното мислене. Наистина се надявах някой да сподели опит, ако не - ще си пиша сама в темата Cheesygrin

Няма да чакам до 7 месеца, струва ми се късно, а аз не съм решила твърдо как ще продължим, но съм длъжна да опитам  Cheesygrin
Пък и за това започвам 2-3 дни преди навършване на кръгли 6 месеца - да видя как тръгват нещата и да се адаптирам към обстановката.
Особено държа за вечеря да с е нас на масата, дори само за присъствието. Трудно ми е да разбера родителите, които хранят отделно децата - преди или след възрастните. Признавам също, че с цялото това хрумване  за ЗВБ дори мъжът беше шокиран и се шегуваше, че тайничко ще и дава пюрета  Lol Но в крайна сметка се довери  Smile

Чистенето не е толкова трудно, парченцата са мънички и не цапа много. Минавам столчето с мокра кърпичка, на земята съм сложила 2 табли от 2-те страни, ако падне нещо. Имаме си и мушамено лигавниче-рокличка, която директно изплаквам на чешмата. Времето за хранене не е повече от 20-30 мин. Пред вид това, че не приготвям пюре, не мисля, че е повече.

Докладвам, че прченцето морков от снощи тази сутрин беше в памперса, което се смята за нормално. Днес предложих отново картоф и броколи, защото не бях подготвила друго, само смених моркова с авокадо. Картинката беше същата - мачкане и мазане с ръчички. Пак аз сложих някакви малки трохички в устичката - със сигурност преглътна 1 или 2 микродозички авокадо, не съм сигурна за карфиола. А физиономиите са толкова забавни, явно вкусовете са странни за бебето. За след обяд мисля да дам лъжичка пюре от морков, смятам, че и хареса снощи. И довечера отново покрай нашата вечеря, ще видя какво ще измисля за нея.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #7 -: Февруари 02, 2015, 14:16:24 »

Странно ми е такова захранване, реално да не знаеш от кое е яла и с кое е захранена. Но ти си знаеш, явно ти е забавно  Lol
Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #8 -: Февруари 02, 2015, 14:26:07 »

Пупи, то идеята за микродозите е, че са толкова малки, че да не причиняват алергични реакции, а и като гледам Сияна дава съвсем подходящи за възрастта храни, които не са силни алергени. На мен ми е интересно, макар и въобще да не е моят начин - аз предпочитам да имам схема, да замествам бързо хранения (а със ЗВБ май няма заместване до годинката?), а и често обедните хранения са ни навън, особено през топлите сезони. Хубавото е, че покрай бебето, ще се налага и родителите да се хранят с по-здравословна и здравословно приготвена храна.
Активен

peace&violence
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 1873

« Отговор #9 -: Февруари 02, 2015, 14:26:58 »

Сияна,на мен ми е интересно как ще се развие захранването при вас и ще ви следя,все пак ако човек не опита,не знае. Пък и в крайна сметка то не може да се завре в хладилника и да яде каквото намери вътре,а каквото ти му сложиш в чинийката,така че не го намирам за лошо,пък то нека си смуче краставица и авокадо и да си приема картофче.
Активен

Turning can'ts into cans and dreams into plans.

Pupi
Newbie
*

« Отговор #10 -: Февруари 02, 2015, 15:04:54 »

То това в един момент непременно се изменя, на мен го кажи сега, като трябва да й готвя, същевременно и ние да го ядем  Lol
Може наистина да звуча некомпетентно, просто не ми е било потребно да се запозная с този начин на захранване. Както каза и ти, предпочитам схемите. Бях си описала всичко прилежно, отбелязвах си кое понася, кое не, кое обича и т.н.
И не е като да не е минавала покрай чинията и да не е забърсвала по нещо. Но това в по-голяма възраст, когато е усвоила захвата, целенасоченото ядене и боравене с хлъзгавата храна.
Активен

Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #11 -: Февруари 02, 2015, 15:04:57 »

Бъркате ЗВБ с Педагогическо. Педагогическото е онова, при което каквото си поиска детето, го слага в устата и дъвче, евентуално. Тоест - идеята му е в разнообразието на храните, като за да не крие сериозни рискове, разнообразието се приема в микродози.
При ЗВБ основното е да се научи детето да яде само, като това коства нервици на мамицата му по чистене и наблюдаване на процеса по мазане. Подготовката на самата храна е доста лесна, а и с малко повече хрумки, и чистенето после е минимално.

Сияна, Никола е захранван смесено, основно по ЗВБ, но след 7-и месец, от средата на пети до към 7-и беше на нещо средно между каши, пюрета и ЗВБ с особено преварени неща, за да не паникьосват бабите (защото пък го има рискът от задавяне). После се намеси и педагогическия елемент, когато си открадна филийка хляб от масата, но не продължих с педагогическо, за мен минусът е че до голяма степен променя хранененто на цялото семейство, не съм чак такъв ербап.

В профила ми във Фб има едно съкровище - МАрия Ангелова, точно така изписана, която е моето гуру по ЗВБ. И трите й деца са така захранвани, има и канал с клипчета в ютюб Smile
Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #12 -: Февруари 02, 2015, 15:22:03 »

Хах, няма да ги научва тия захранвания явно. Значи Сияна действа по педагогическото?
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #13 -: Февруари 02, 2015, 15:23:26 »

Нито едното ми е ясно, нито другото  Cheesygrin Дори не подозирах, че има във форума някой, който е захранвал така
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #14 -: Февруари 02, 2015, 15:45:34 »

Точно Гал чаках да се включи Cheesygrin
Аз я знам разликата между двете - основно искам да се справя сама възможно най-бързо  Cheesygrin По-скоро правя нещо смесено между ЗВБ и педагогическо, защото при ЗВБ родителят не трябва да дава в устата на бебето, а го оставя да се справи само. И да, родитрлят решава какво да предложи и съответно го съобразява, като се дава избор от няколко неща на детето. Съответно пак се следи някакъв ред на въвеждане на храните. Аз не претендирам за стриктност.

От педагогическото взаимствах това детето да е с нас на масата на вечеря, когато сме заедно, защотo идеята ми харесва. И това, че понеже нищо нямаше да е хапнала самичка, аз и сложих по някоя трохичка в устата. За мое успокоение, да отчета, че нещо все пак е хапнала, да не е напразно мацаницата. Пък и да убедя мъжа, че методът работи. Оставям и достатъчно време да свиква с нещата и се надявам скоро сама да започне да похапва. Иначе нашата храна не става за бебе, аз не искам да се отказвам от подправките и други лакомства. Не мога да се сдържа, ще пусна някоя снимка за ограничен брой хора във ФБ Cheesygrin

A Тази Мария, нещо не успявам да я открия, има много мадами с това име Smile Клипчета гледах някакви на английски.
« Последна редакция: Февруари 02, 2015, 15:59:26 от syanna » Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #15 -: Февруари 03, 2015, 11:09:22 »

Аз продължавам да разказвам  Cheesygrin

Вчера с пюрето се получи горе-долу същата мацаница както и с целите заленчуци. Даже според мен беше и по-голяма, защото пюрето съвсем лесно се размаза навсякъде  Lol
Лъжичката се опитваше да си я хване и да я държи, което само ме насърчава да я оставям самостоятелно да се справя. Физиономиите бяха подобни, сякаш нещо странно или гадно яде, на мен ми е много смешно. Обожава да си дъвче силикона и май я интересува повече от самото пюре.  Lol

Давах и вода. Специално съм подбрала лека чашка с 2 дръжки от страни, но май дръжките не са нужни. Има и бебешки капак-приставка, но предпочитам направо като възрастен да се учи. Така и не разбрах дали искаше да пие или просто да си чеше венците в ръбчето на чашката и да го смуче.

От практически видяното до момента, мисля, че повече ми харесва да давам цели неща. Освен това на едно място прочетох, че при бебета, захранвани от 4-ти месец с пюрета през 7-мия месец плодовото пюре може да се замени с настъргани плодове. Това звучи доста в подкрепа на ЗВБ и това, че бебетата на тази възраст могат да се справят с парченцата  Smile
« Последна редакция: Февруари 03, 2015, 11:12:03 от syanna » Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #16 -: Февруари 03, 2015, 14:50:49 »

Някак се досетих, че щом питаш, знаеш разликата, но пък последващите коментиращи не я знаят, което някак си прави дискусията по темата супер полезна и интересна Smile
Мария е на латиница, оказа се, след проверка - MAria Angelova
А иначе ЗВБ по правило изключва пюретата, там се приготвят на пара зеленчуците, а плодове се дават мекички, като всичко е "удобно за хващане". В последствие има стотици рецепти за какви ли не соленки, тестенки и прочие дивотии, които се приготвят супер бързо. Мен всъщност Мария ме запали точно така, понеже в този малък град, в който никой не е роден, но пък ние живеем, често се засичахме навън във време, в което редностатистическите майки не излизат (по-студено от 20 градуса и по-рано от 9 часа сутринта), и тя непрекъснато носеше на хлапетата някакви чудеса, към които Никола прояви натрапчив интерес. Него още го размотавах в слинг, когато вече джвакаше от нейните "солети" всякакъв вид. В последствие вече и задушаването на пара отпада и си ядат спокойно сами даже и навън. Просто даваш краставица приерно, или банан, те от съвсем малки имат хватателен рефлекс, а като е минал месец - месец и нещо на ЗВБ вкъщи, безпроблемно, че даже понякога и чисто, си нацелват устата и вече са свикнали да отхапват и гнявят прилични парченца, не буци от четвърт банан.
Така че и моментът с цапаниците, и моментът със задавянето се овладяват сравнително бързо, до към 8-и месец, ако си била по-настоятелна, цялата гмеж е в миналото. Пък и твоята малка дама е госпожица, надали ще подхожда с дивашкия ентусиазъм на моя фъстък (да размажа всичко по себе си/бащата/майката, за да ми дадат друго).

Много ти се радвам на избора на захранване и го намирам за разумен и логичен, особено ако идеята ти е възможно най-рано да се храните на маса тримата, след два-три месеца дори няма да имаш асистентски функции, само мониторинг Smile

Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #17 -: Февруари 04, 2015, 13:17:47 »

За пюретата знам, че се изключват от метода, но бях длъжна да опитам всичко  Lol

Така, вчера се оказа, че стола, около стола и под стола е по-интересно от храната. Слагах я преди кърмене - нищо не си взе. Слагах я и след кърмене, пак същата работа. Четох, че като се предлагат повече неща повече се разсейват, а ако е едно се концентрират върху него. Ще видим как ще продължат нещата.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #18 -: Февруари 04, 2015, 17:18:15 »

Днес съм доволна, сдобих се с домашна тиква, изпекох я и очевидно и хареса  Smile
Намачка си я на достаъчно малки парченца и със сигурност хапна,  и то самичка  Smile
И вода не отказа  Smile
Довечера пак  Smile Все повече започва да ми харесва този метод  Smile
« Последна редакция: Февруари 04, 2015, 17:23:09 от syanna » Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #19 -: Февруари 05, 2015, 17:02:43 »

Почнах да си задавам въпроса в темата на Корни, ама по-подходящо е тук.
Сияна, при твоя начин за захранване как върви схемата с другите храни след зеленчуците? С яйце примерно няма да им проблем детето, но да кажем при педиатричното след месец някъде започва да се слага масло в пюрето.. А месото как се предлага - на цели парчета ли? Също като започнеш да ѝ правиш овесени каши, супи и т.н., пак ли ще я оставяш сама да се храни? Тя тогава ще е по-голяма де, ще се справя и сама, Саня от доста време може да яде сама с лъжица.

Аз имам нов метод - двудетно захранване!  Cheesygrin Оставяш първото дете да храни второто  Lol Чудесно е, много съм доволна. Открих го веднъж, когато Саня не искаше да яде и ревеше само при вида на храната. Отидох до другата стая да взема нещо и като се върнах, гледам Дани взел купичката, храни я и ѝ говори "хайде, Сани, яж да станеш голяма като мен!", а на нея ѝ плющят ушите. И така си остана - всеки път като е крива и не иска да яде, Дани поема нещата в свои ръце и всички са доволни.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #20 -: Февруари 05, 2015, 17:07:13 »

Сериозно ли яде сама с лъжица?
Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #21 -: Февруари 05, 2015, 17:12:34 »

Да, още преди годинката, ама аз много я оставях да яде сама. Наложи се да пребоядисаме едната стена, ама какво да се прави  Lol
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #22 -: Февруари 05, 2015, 17:15:01 »

Ясно, в друг живот  Lol
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #23 -: Февруари 06, 2015, 09:57:55 »

То това му е идеята като цяло, понеже две хубави неща едно до друго няма - просто по-рано ако се преглътне моментът с мацаницата, съответно и хлапетата от по-рано стават доста самостоятелни по отношение на храненето. Още не са го измисили как да става хем чисто, хем самостоятелно, затова си избира човек по-малкото зло и си действа по него Smile

Лорет, ако знаеш Никола как ядеше масло Smile С ножче си го режеше на парченца и го ядеше. Така, само масло. Събрал ми е очите просто. Ама беше и по-голям, след годинка и половина. Месо до ден днешен не е голям фен, просто нашата кръвна група не е твърде месоядна. Но пък винаги може да си изпроси краставица Smile
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #24 -: Февруари 06, 2015, 13:12:35 »

И аз тръгнах да пиша в на Корни темата, но в последствие реших, да не спамя там  Lol

Сиянче, той голият картоф не е много приятен за ядене, но при традиционното захранване с пюрета, в началото зеленчуците се смесват с кърма/ам и им е вкусно на бебоците.

Странно ми е, защото аз намирам за вкусен обикновен варен картоф, дори без нищо, не знам от бебешка гледна точка как е  Lol

За смесването с кърма/АМ при стандартното захранване знам, и педи така препоръча. Но до сега като цяло не съм давала АМ, не виждам смисъл да започна сега заедно с пюретата. Нали трябва да свикне с вкуса на храната, а не с вкуса на АМ, пък и търсим най-доброто. Остава варианта да се изцежда кърма. Е опитах се, успях само няколко капки  да извадя. Явно произвеждам много оптимално количество, защото тя яде по много и преглъща звучно, а аз нищо не мога да изцедя. А защо да я лъжа с вкуса на изцедана кърма да изяде нещо, които иначе няма да хареса. И защо да цедя кърма като може да си я суче директно... И пак започвам да смятам времето за изцеждане, миене на помпа, пасиране и миене на пасатор... Такива мисли ми се въртят, без да убеждавам никого в нищо  Lol Просто за себе си искам да оптимизирам нещата и си намирам още една причина вподкрепа на избора на ЗВБ  Lol

Цитат
Сияна, при твоя начин за захранване как върви схемата с другите храни след зеленчуците? С яйце примерно няма да им проблем детето, но да кажем при педиатричното след месец някъде започва да се слага масло в пюрето.. А месото как се предлага - на цели парчета ли?

Мисля, че маслото се маже на филийки(корички), когато се включат глутенови продукти. Или, както вече беше споменато, вероятно може да влезе в някоя рецепта за бебешки бисквитки, но още не съм стигнала да изучавам такива рецепти и не знам със сигурност.
Месото - ако е птиче, се предлага направо с кокалчето да си глозга, а за другите меса - на подходящи по форма парченца или ивички, удобни за хващане.

Цитат
Също като започнеш да ѝ правиш овесени каши, супи и т.н., пак ли ще я оставяш сама да се храни? Тя тогава ще е по-голяма де, ще се справя и сама, Саня от доста време може да яде сама с лъжица.
Тя още от сега опитва да хваща лъжицата, макар и не особено сполучливо. Мисля, че търпението ми е в повече  Lol Защото вече опитвам да я оставям да се справя, като прикрепям по мъничко все пак.

Относно повечето неща се информирам в движение или като им дойде момента, така че ще пиша как вървят нещата и с какви храни продължавам. Сега например се чудя как да предложа ориз  Confused Минава ми през ума да го направя по-разварен и да я оставя да маца с ръчички или с пък с лъжичката да опитаме...

« Последна редакция: Февруари 06, 2015, 13:14:08 от syanna » Активен

Страници: [1] 2 3 ... 6  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: