star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star И аз ще ставам мама :-)
Страници: 1 [2] 3 4 5  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: И аз ще ставам мама :-)  (Прочетена 15953 пъти)
una hada
Newbie
*
Публикации: 5290

« Отговор #25 -: Януари 25, 2015, 18:37:51 »

Бела, каква количка купихте?
И аз съм на тая вълна, нищо, че е рано още Smile
Активен

kateto
Newbie
*
Публикации: 4124

« Отговор #26 -: Януари 25, 2015, 20:38:33 »

Браво, че нещата вървят добре Smile болежките и те ще минат ,на мен ми беше много тежко от към 5-я месец с Яна, ама се забравя после.. поне при мен ден Smile
За дрешките, щом има кой да ти дава наисина не си давай зор с покупките, в последствие ще видиш какво ти трябва и ще си докупиш Smile
Активен

una hada
Newbie
*
Публикации: 5290

« Отговор #27 -: Януари 25, 2015, 21:00:44 »

За покупките съм напълно съгласна. С баткото накупих неща, които в последствие се оказаха напълно излишни.
Активен

Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #28 -: Февруари 06, 2015, 10:09:23 »

Все си мисля, че за второто някой ден ще си взема един слинг и малко дрехи и ще приключа въпроса. Smile
Активен

syanna
Newbie
*
Публикации: 2221

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #29 -: Февруари 06, 2015, 12:10:27 »

Аз вече се судя къде да се отърва от камарата шишенца на медела, които съм ползвала по няколко пъти само  Smile
Активен

bella
Newbie
*
Публикации: 666

« Отговор #30 -: Февруари 10, 2015, 10:27:20 »

Уж щях да пиша по-редовно като си остана в къщи, пък пак се запилях. Ама да ви се оплача, хора, една седмица не мога да изчистя в къщи Razz, не че е било супер мръсно и не че живеем в палат, но аз съм станала сууупер бавна и тромава. 3 стаи и кухня - една седмица, пусна прахосмукачка в една стая и сядам да си почина, че дъх не мога да си поема. Захванах и една плетка, добре че майка ще идва седмица преди термина, че да я довърши ако аз с мойта скорост не успея да я завърша преди да се роди малчо.  Rolling Eyes
Иначе с покупките сме почти готови, бях писала, че големите неща (количка, легълце, повивалник и кошницата за кола) ги взехме, вчера поръчах няколко бодита, че нямаха размера, който ми трябваше, в магазина, взех малко козметика, бабите ще вземат спални комплектчета и други дреболии и в общи линии сме готови. Ваничка, стойка и там разните му термометри, ножички и т.н. ще вземем другия месец. Шишета, помпа и стерилизатор смятам на първо време да не взимаме. Дулата много ме подкрепя в желанието ми да кърмя и каза, че и без това ще идва в къщи всеки ден през първата седмица след раждането и ще го кърмим бебо.  Smile Пък ако трябва нещо, аптеката ми е на 2 минути, даже дават помпи  назаем. Хич не обичам да трупам излишни вещи, не че ми се свидят пари или нещо такова, но като видях бебешката индустрия колко е безпощадна и как се спекулира, щото е за бебе нали и дай една цвръчка да струва сто хиляди пари, не смятам да я подкрепям излишно, особено за глупости ....
Уна по-горе беше питала за количката. Ние взехме (да се разбира: таткото избра) тази: http://www.baby-bambinimini.de/de/Kinderwagen-Kombis/Teutonia/BeYou-V3-2015/Teutonia-BeYou-V3-2015-Sportwagen-Cool-Classic.html?gclid=COCn6c731sMCFWKWtAodTQoA2A Десена на живо е много по-хубав отколкото по снимките!
Мисля, че в България тази марка е неизвестна, но при нас в Германия на разните му тестове получава доста добри оценки и е спрягана за доста качествена. Таткото се кълне в немската машина, нали е инженер, та отсече, че тази ще да е. Малко само е тежичка, ама няма да я катеря по стълби, от време на време само ще я качвам в колата. От друга страна пък трябва да е стабилна, че по центъра е паваж, а и ние доста ходим оф роуд, абе тъй или иначе пълно щастие няма, та дано да излезе здрава и да сме доволни.
Активен

Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber bei dem Universum bin ich mir noch nicht ganz sicher. Albert Einstein
Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8777

« Отговор #31 -: Февруари 10, 2015, 12:04:07 »

Супер звучи, готови сте вече за раждане Cheesygrin Съгласна съм за бебешката индустрия, но пък за първо дете човек се изкушава за безброй неща...От изброените само помпата е нужна според мен, но ти ще си прецениш и винаги можеш да купиш допълнително. А чаршафи ние доскоро не ползвахме, бебето е толкова малко, че се събира на всяка пелена и по-лесно се сменят. Освен това чаршафите държат по-студено някак си, та аз постилях отдолу пелени, одеяла, хавлии.
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*
Публикации: 3888

...dreamer...

« Отговор #32 -: Февруари 11, 2015, 00:35:16 »

И аз си мисля, че помпа ще ти е нужна Smile

Иначе за количката, стабилни са, страхотни отзиви съм чувала за тях. Аз се колебаех между тях и Хартан и накрая взех Хартан (който вече продадох, де ;)). между другото на външен вид много прилича на Хартана ми Smile
Активен

bella
Newbie
*
Публикации: 666

« Отговор #33 -: Април 28, 2016, 11:32:35 »

Още една блудна сестра се завръща, ама не съм бременна да знаете, просто се върнах на работа след майчинството и имам време за форума...  Lol Lol Lol Та, подтикната от Пупи, да разкажа малко за нас:
Александър се роди на 14.03.2015 (16 дена преди термина), напълно естествено, във вода. Никой не очакваше появяването му, аз до последно само мърморех, че не му е сега времето и хич не ми се ражда, понеже цяла седмица преди това и двамата с мъж ми бяхме болни, аз не бях спала нормално, бях със запушен нос и супер уморена, и просто исках да се наспя като хората, ама нейсе.... Раждането мина много добре, не че имам база за сравнение де, но водите ми изтекоха към 23:30 на 13.03, а той изплака в 7:35 на 14.03. Имах само два вътрешни шева. Таткото беше през цялото време с мен, той му преряза пъпната връв и го облече за пръв път, докато мен ме шиеха. После беше с нас в стаята. Майка ми още се чуди каква била тая болница, в която бащата лежи като лахуса до майката и бебето.... Lol Lol Lol Майка пристигна на 16.03, по случайност бяхме взели билета за тази дата. Прибрахме се тихо и кротко в къщи и започна лудницата Cheesygrin Вечерта тръгна да ми слиза кърмата и станах като Памела Андерсън, много беше болезнено, добре че дулата ми се оказа изключително свястна, та ми обясняваше в 22:30 по телефона какво да правя, за да не ми се пръснат гърдите. Тя идваше в къщи всеки ден през първата седмица след раждането да вижда бебето и мен. Много ме окуражаваше и ми помагаше за кърменето, което се оказа пъти по-трудно отколкото си мислех, на няколко пъти мъж ми беше на крачка да купи адапте и да се приключва, но с много настояване и инат успях да кърмя Алекс до преди една седмица Big grin Иначе бебето ни беше много ревливо, той и все още си е де.... Първите 3 месеца живота ни беше само колики, кърмене, рев, спане и някоя разходка, ако е хубаво времето. После изгря светлина: имахме хубаво лято, излизахме много навън, бяхме един месец в България, купихме жилището, в което живеем, успяхме даже и ремонт да направим, малко измъчен и не така както го бяхме планували, ама все пак....
От месец и половина Алекс ходи на ясла, а аз на работа на половин работен ден. Много ми беше притеснено как ще се адаптира, но му харесва. Много си харесва госпожата и децата в групата. Като цяло мисля, че добре му се отразява, вече иска да яде сам (много добре държи лъжицата и успешно си нацелва устата), имам чуството, че разбира като му се говори на немски, понеже ние в къщи му говорим само на българси, сега "найн" не е най-подходящата първа дума, ама какво да се прави..... И тъй, чакам с нетърпение почивката в края на май и тази през август, че ще правим кръщене  Big grin
Активен

Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber bei dem Universum bin ich mir noch nicht ganz sicher. Albert Einstein
Pupi
Newbie
*
Публикации: 13225

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #34 -: Май 03, 2016, 14:45:01 »

Кога го роди, та тръгна и на ясла Smile Радвам се, че сте се стиковали и всичко си тече по мед и масло.
Разкажи малко за тамошните ясленски порядки. Боледува ли, какво учат, колко деца са, ей такива неща.
И се разписвай по-често Smile
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #35 -: Май 03, 2016, 15:30:50 »

Беше ми много интересно да те изчета, повечето неща все едно аз съм ги писала  Cheesygrin
Разкажи наистина за яслите, аз четох някакви форуми кога се тръгва на ясла, ама мненията както винаги бяха много различни, имаше и такива, че в Източна Германия тръгвали по-рано- на около 12-14 месеца, ама не виждам логика, освен да са по-зле финансово...

И при нас само първата година майчинство е платена, ти на тези 300 лв втората плащане ли му викаш  Razz

И вярно ли е, че в Германия по Монтесори работели при деца със забавено развитие?
Активен

Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15633

« Отговор #36 -: Май 03, 2016, 16:43:37 »

Рано...тя и Цвета тръгна на 15 месеца... Confused
Активен

alexia
Newbie
*
Публикации: 2180

« Отговор #37 -: Май 03, 2016, 16:56:35 »

Майчинството (платено) на моите приятелки в Испания и Италия е няколко месеца. Проходи ли детето, тръгва на ясла. Нямат друг избор.
Монтесори е метод, който е развит с цел да помага на деца със специални потребности. Голяма мода, голямо нещо стана тук последните години. Аз съм чувала за метода от мама преди 20 години, докато работеше още в т.нар. помощни училища.
Активен

Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #38 -: Май 04, 2016, 11:57:20 »

Само като си помислите, че е било следвоенна обстановка и някъде някак трябва да се съберат тия деца - всякакви деца - осиротели, изстрадали, нещастни, със всякакви травми - психически, физически, на всякаква възраст, във всякакъв период, без някаква подготовка, без кой знае каква база... Някак трябва да се отгледат, нали, не върви да ги оставят по улиците сред руини и трупове. Ей ви Монтесори в чист, първичен, ненапудрен вид. Сега "сет специални играчки, разработени по метода Монтесори" са 350 долара начален капитал. Смешковци.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #39 -: Май 04, 2016, 13:04:47 »

Абе модерно е! Аз не изтърпях дълго в оная тема във фейсбук. То си беше направо секта, да не посмееш да попиташ нещо странично и различно от метода, направо те хапваха за закуска. А всъщност всичко е на една ръка разстояние и е достъпно в семейна и домашна обстановка с подръчни материали, стига да искаш да се занимаваш и да имаш това време.
Активен

alexia
Newbie
*
Публикации: 2180

« Отговор #40 -: Май 04, 2016, 16:51:28 »

Именно де, "модерно" е! Чул някой нещо и хоп, ще го правим и ние така.... а то по принцип за деца със специални потребности. Не че няма хубави занимания, но можеш да си ги практикуваш и без да те облъчват. Най-любимо ми е като ми заявят: "На нас всичко ни е по Монтесори"  Blink
Активен

Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15633

« Отговор #41 -: Май 04, 2016, 16:57:15 »

На мен пък това с Монтесорите не ми е, как да кажа, налитало, но около мен пък на всички децата са в частна градина и у-ще и сякаш това гарантира пълна уникалност и просперитет Razz (на дето имам предвид)
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #42 -: Май 04, 2016, 17:20:22 »

На мен пък това с Монтесорите не ми е, как да кажа, налитало, но около мен пък на всички децата са в частна градина и у-ще и сякаш това гарантира пълна уникалност и просперитет Razz (на дето имам предвид)

При нас пък обратно- никой не е в частна и ме гледат странно, ако посмея да кажа някой от плюсовете на частните градини (за училища още не съм мислила сериозно). Дай ги малко насам тия твоите хора с частното да намеря съмишленици  Lol

Значи правилно съм разбрала за Монтесори, аз нещо не се запалих по метода, и аз бях в групата като Пупи, ходих и на едно занимание и умрях от скука, но аз не съм по практическите неща. Татко му ще го учи да прави неща с ръцете си, аз съм с две леви  Razz
Активен

Smiley
Newbie
*
Публикации: 6095

Усмивка

« Отговор #43 -: Май 04, 2016, 17:23:17 »

Не че съм проучвала изобщо, но ... наистина - какви са толкова плюсовете на частните ясли/градини? Или по-скоро - каква е разликата (изключвам паричната) в това да си дадеш детето на държавна или на частна градина?
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #44 -: Май 04, 2016, 17:36:09 »

Аз имам чувството, че се прави от гъзария и защото все още битува мнението, че държавните не струват.
Щото моите и двете са в държавни институции и въпреки големите групи, децата ми са оцелели и научават много. Знам, че като плюс основно се дават малките групи и индивидуалния подход към детето, разни чужестранни похвати и учения, но за мен специално до предучилищна възраст това няма такова значение, стига детето да няма някакви допълнителни образователни нужди. Мен лично ме изумяват и потрисат цените на частните ясли.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #45 -: Май 04, 2016, 17:45:01 »

Не че съм проучвала изобщо, но ... наистина - какви са толкова плюсовете на частните ясли/градини? Или по-скоро - каква е разликата (изключвам паричната) в това да си дадеш детето на държавна или на частна градина?

Ами първо да кажа, че за София приемът така или иначе е труден. Единствен плюс на държавна за мен е локацията (освен парите де)- имаме градина на 5 минути, но там шансът ни е под 20%. А в по-далечна не искам.

И разбира се има страхотни държавни и ужасни частни, така че аз говоря от своя гледна точка и не абсолютизирам.

За мен плюсовете на една (хубава!) частна градина са:

1. По-малко деца в група. Това е огромен плюс, едно е 8 деца, друго е 30 (да, знам, че ходят около 20, но от 8те ходят 6 и пак е несравнимо).
2. Свързано с 1, но повече внимание към всяко дете поотделно, гушкат ги, виждала съм как ги целуват дори. В държавни често ги оставят да плачат и ги игнорират, не всички от лошотия, има и свестни учителки, но не могат да гледат на 20 посоки.
3.Извеждат ги всеки ден, ако не вали проливно. В държ. ясли не се излиза зимните месеци изобщо, в градините само при идеално време.
4. Можеш да избираш и да видиш всичко, преди да решиш. При държавния прием е където те приемат, преди това не може да ги обиколиш и да избереш коя е най-хубава, не може и да влезеш вътре, преди да запишеш детето.
5. Някои частни градини от 3 до 6 годишни имат всеки ден чужд език, говори им се на езика и често с нейтив спикър. Други имат басейн и плуват дори 2 годишните (в държавните басейнът е от 3 или от 4 години)
6. (това е дреболия, не ме нападайте, но..)- Спестяваш много нерви и бюрокрация. Държ. искат какви ли не документи при прием и дори за една грешна буква те връщат. И всичко се прави в строги срокове/чакане. Стартират само септември. Не може детето да отстъства над еди колко си дни без бележка от лекар. Ходи се на лекар за всеки сопол, което е много често, заради бележките. Нямаш думата за нищо като родител и отношението често е тип "нали те приеха, трябва да си благодарен, каквото е- такова"

Това са моите аргументи и причини. Много хора са си доволни от градините, но и много разказват ужасяващи истории и аз не искам да рискувам (а и както казах, едва ли ще ни приемат в близка градина).

Разбира се, ще има минуси частната, но тепърва ще ги виждам (например по-слаб контрол при боледуване, по-тесни спални, храна и т.н.)
Активен

syanna
Newbie
*
Публикации: 2221

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #46 -: Май 04, 2016, 20:55:09 »

Като минус на някои частни виждам, че нямат двор с място за игра и ги водят в градските парковете. За мен това е много по-рисково от заградено пространство, дори да са малко деца, не знам как една учителка ще ги следи всичките в 100% от времето.

Склонна съм да приема по-старо обзавеждане вътре, но не и липса на двор. За мен ежедневното излизане е първостепенно. Държавните често са по-добре обмислени инфраструкторно, с нужното прилежащо пространство, не са сбутани като някои частни.

Другото първостепенно е доброро отношение към децата. За съжаление по този критерий не знам от къде да си набавя достоверна информация. Фактът че бих си плащала на частно и децата са по-малко не ми го гарантира.

За момента съм раздвоена, по-скоро съм без предпочитания държавна или частна, само да е добро място. Всякакви допълнителни занимания са плюс, разбира се.

В момента не работя, но друго за което се сещам са часовете, в които може да се остави и вземе детето.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #47 -: Май 04, 2016, 21:10:06 »

А, да, аз затова уточних, че говоря за хубавите частни градини, за мен това са тези задължително с голям двор и катерушки. Без двор за мен е недопустимо, много ми рекламираха една до Бизнес парка, страхотна била, удобна, евтина...ама тя в един малък апартамент бе! Напоследък в София се правят доста градини в големи къщи с дворове на чист въздух около Витоша, там съм се ориентирала и аз. Сигурно и в Пловдив има такива, разгледай всички варианти.

Ако избирам между апартаментна градина и държавна с огромен двор и катерушки, 100% избирам държавната. И на мен извеждането ми е от важните фактори, но имай предвид, че в държавни яслени групи извеждат рядко, докато облекат 30 деца минавал половин час, първите се изпотявали и нямало смисъл (казвано ми е от леля в ясла). Така че да, важното е не каква е, а да ти отговаря на критериите. Тъпото е, че държавните не можеш да ги посетиш, но поне двора можеш да видиш- наистина откъм база повечето са доста по-добри от частните.
Активен

kateto
Newbie
*
Публикации: 4124

« Отговор #48 -: Май 04, 2016, 21:35:03 »

за частна не съм мислила честно да си призная.. опит имам само от братовчед ми, който беше в много престижна частна и накрая пак го записаха наобратно в държавната.. Факт е, че Дея още първия ден след градината се върна и не ми даде нито да я съблека/облека, нито да я нахраня.. всичко иска сама. Нашата градина е готина, госпожите все измислят нещо, да много деца са, ама си има конкуренция Smile Допълнителни занимания има - пеене, плуване, спорт и т.н. За езици - не съм много фен от малки, ама Дея например си пее доста песни на английски.. колко разбира е друг въпрос, но пита какво значат думичките.
Яна днес я записах на ясла - ще видим как ще е там, че отиваме без предварително мнение, но следващата година отива директно в градината на Дея.
За монтесори - сложили хората име на естествения ред на нещата - така го виждам аз..
Активен

Smiley
Newbie
*
Публикации: 6095

Усмивка

« Отговор #49 -: Май 04, 2016, 22:05:24 »

А Дея всъщност е на държавна, така ли?

Аз разпитвам, защото се замислих наскоро след разговор с позната, чието дете на година и половина. Тя каза, че е подавала документи за ясла като е бил на годинка и даже била закъсняла. Така й казали. И си викам "Егати! Ми да раждам и да му пускам документите на моя!". До апартамента ни има една ясла+градина, в която ако един ден успея да си дам детето, ще е страшно удобно. Буквално е на 2 минути. Вярно, че други отзиви за там нямам, но уж тази позната там също е пуснала документи, ако го даде малкия поне ще знам от нея впечатления.
Племенницата е в частна ясла, извън града в едно селце, пътуват до там всеки ден с бусове. Честно казано не ми се иска детето ми да пътува повече до яслата, отколкото аз пътувам до работа. Но това бе тяхното решение. Единствен плюс в сравнение с някоя частна ясла в града виждам във въздуха. Но някак ме плаши много евентуален спешен случай и времето за реакция. А и зимата като хвана сняг и поледица бяха в един апартамент в града. Но поне в нашия град рядко се случва да има голяма зима.
А и явно наистина зависи и трябва да се търсят отзиви. Това с малкото деца не го приемам като голямо предимство на частните, тъй като ми споделя етървата, че има периоди, в които се събират над 20 деца. Доста често събират и с по-големите дечорля, които не винаги могат да пазят по-малките при игрите.
С мъжа някак си клоним към държавна, ако не успеем да се вредим, тогава ще мислим за частна. И това само като някакви предварителни размисли и страсти. Ще видим като назрее моментът.
Активен

Страници: 1 [2] 3 4 5  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: