star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star И аз ще ставам мама :-)
Страници: 1 2 3 ... 5 [Всички]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: И аз ще ставам мама :-)  (Прочетена 15956 пъти)
bella
Newbie
*
Публикации: 666

« -: Септември 23, 2014, 11:02:40 »

Привет, момичета! Не че пиша често, но много ми се иска да споделя с вас благата новина и да поведа листата на есенно-зимните бремелинки (освен ако няма още някой, който се спотайва Cheesygrin). Сега съм в средата на 13-та седмица, миналата седмица ни беше феталната морфология, бебчето беше цели 56 мм, здраво е и беше страхотно да го разгледаме така подробно. Сега вече ми е много по-спокойно. Надявам се бременността ми да върви така леко, както до сега и на пролет живи и здрави да посрещнем новия член на семейството.  Smile
Ами това е за сега, да знете, че въпреки, че изчетох темите на Феята и Уна по няколко пъти, ще ви тормозя с въпроси.  Cheesygrin
« Последна редакция: Септември 23, 2014, 11:05:27 от bella » Активен

Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber bei dem Universum bin ich mir noch nicht ganz sicher. Albert Einstein
syanna
Newbie
*
Публикации: 2221

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #1 -: Септември 23, 2014, 11:19:08 »

Честито, прекрасна новина  Smile Желая ти всичко да е все така безпроблемно и спокойно. Вече една трета е минало Smile Кога е тремина?
Активен

kateto
Newbie
*
Публикации: 4124

« Отговор #2 -: Септември 23, 2014, 11:22:46 »

Ехеее здравей Бела!!! Страхотна новина!! Пожелавам ти лека бременност и пухкав финал накрая!!!
Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8777

« Отговор #3 -: Септември 23, 2014, 11:37:28 »

Много се радвам на новината, липсваха ми нови бременни теми  Kiss

Честито и лека бременност и раждане!
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #4 -: Септември 23, 2014, 11:58:40 »

Ей, много хубаво, нова бремелинка! Кога е терминът?
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #5 -: Септември 23, 2014, 12:13:11 »

Много ви благодаря!  Clover

Термина за сега е 30.03.2015, но лекаря ме предупреди, че най-вероятно ще го коригира за началото на април, понеже ми е по-дълъг цикъла и по-късна овулацията.

Днес трябва да се обадя на дулата, която си харесах, да я питам дали може да ме поеме. Още не съм много сигурна дали ми трябва и дула, но приятелките ми тук много ги възхваляват, та реших да се запиша и аз, ако не за друго, то поне като се появи бебето ще ми е от полза. Нямам търпение да ми пристигнат и книжките, които си поръчах. Едната е за бременността по седмици, а другата е като дневник, дано само не ми мине бързо мерака за дневника ...
Активен

Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber bei dem Universum bin ich mir noch nicht ganz sicher. Albert Einstein
Pupi
Newbie
*
Публикации: 13225

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #6 -: Септември 23, 2014, 12:21:38 »

Честито, Бела! Много ентусиазирано звучиш. Желая ти лека и спокойна бременност, да й се насладиш без досадните болежки и на финала един здрав бебок Cheesygrin
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 16537

A believer

« Отговор #7 -: Септември 23, 2014, 12:26:21 »

Честито, Бела, лека бременност Smile
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Catherine
Newbie
*
Публикации: 7664

Heart follower

« Отговор #8 -: Септември 23, 2014, 13:13:06 »

Честито!  Clover
Активен

Maggie
Newbie
*
Публикации: 979

« Отговор #9 -: Септември 23, 2014, 13:54:44 »

Честито, Бела, всичко да се случи прекрасно. Разказвай после как върви с дулата Smile
Активен

Ти виждаш нещата и питаш "Защо?" Аз мечтая за неща, които никога не са били и питам "Защо не?" Дж. Б. Шоу
Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #10 -: Септември 23, 2014, 14:24:20 »

Честито! Дулата е интересно и все още считано за иновативно решение, но от всичко, което съм чела и чула, е много добро.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #11 -: Септември 23, 2014, 17:07:07 »

И на мен ще ми е интересно за дулите. Аз чета по принцип сравнително критично, много нови тенденции (те не че са нови, повечето са даже върнати стари)  ги приемам радушно, но за дулите нещо не се запалих. Струваше ми се малко прекалено тип сектантско с цялото възхваляване на чудото на живота, йоги и т.н., предпочитам по-скоро с чувство за хумор да отида да раждам.
А и прецених, че предпочитам таткото да е с мен, отколкото непозната.

Сори за спама, ама ми беше интересна тема и на мен и да си кажа размислите  Cheesygrin Ти сигурно ще си доволна, то си е до човек, а и да намериш "своята" дула сигурно.Така че разказвай и в тази насока, ако искаш  Smile

Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #12 -: Септември 23, 2014, 18:11:49 »

Моя позната ми разказа, че е имала дула, мнго доволна и ентусиазирана беше  Wink
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #13 -: Септември 26, 2014, 12:22:36 »

Благодаря ви много за пожеланията!  Kiss

Радвам се, че темата за дулата ви е интересна, ще споделям тогава на дълго и широко. Като цяло тук дулите са много разпространени и явно от доста време са практика, щом колежка, раждала преди 15 години, е имала дула. От приятелките ми всички също са имали и са много доволни, особено що се отнася до посещенията в къщи след раждането и насоките за кърменето. Даже едното момиче ражда само с дули, в родилна къща (не знам дали това е точния термин на български, тук им казват така) и точно миналия уикенд много запалено ми обясняваше колко хубаво е било. Ама на мен това ми идва вече малко в повече, не е за мен, то има и доста време до тогава де, че от сега да го мисля, но аз си искам в болница с лекари, неонатолози и детско отделение. Иначе таткото ще присъства със сигурност, тук не е проблем да имаш придружител, а и той самия много иска. Ако пожелаем даже и нашата си дула може да дойде, но май ще се ограничим само с таткото, няма като цигански катун да се мъкнем я, сто човека .....

Иначе аз се обадих на дулата, която си бях харесала. Беше много мила по телефона, каза че ще ме поеме и ми предложи да се видим на 16. октомври, след срещата ще ви разкажа подробности.  Smile

Днес бяхме на контролен преглед, нямаше много смисъл, понеже феталната морфология ни беше миналия петък, ама реших да не го отлагам, че следващия е чааааак края на октомври. Бебко е добре, порастнало е от миналата седмица, много е шавливо, махаше с крачета и ръчички. Лекаря каза, че е доволен, а мъж ми заключи, че ще ставало астронафт, щом още от сега тренира и се справя така добре... Пол преди 18-та - 20-та седмица няма да разберем, док обясни, че даже имало закон, според който до 14-та седмица им е забранено да казват, понеже имало хора, които заради това правели аборт...  Shocked Shocked Shocked
На нас не ни е драма, искаме да знаем, ама е по-важно да е здраво и да расте добре, пък пола е лесна работа.

Стига толкова за сега, че ще бия Корни ... Kiss
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #14 -: Септември 26, 2014, 13:56:23 »

Бела, къде е това "тук"?
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #15 -: Септември 26, 2014, 14:04:11 »

Живеем в Германия, Пупи, аз наистина супер смотано съм го написала ...
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #16 -: Септември 26, 2014, 14:22:17 »

Не, не си, споко Smile Просто останах с впечатлението, че си го споменавала, а аз съм пропуснала Smile
Пък като каза за закона съвсем ми стана ясно, че твоето тук не е като нашето тук Cheesygrin
Активен

Eli
Newbie
*
Публикации: 4901

« Отговор #17 -: Септември 27, 2014, 03:10:50 »

Белла, честито и от мен  Smile пожелавам ти лека бременност Smile
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*
Публикации: 3888

...dreamer...

« Отговор #18 -: Октомври 02, 2014, 14:38:44 »

Честито и от мен и лека бременност Smile
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #19 -: Ноември 14, 2014, 18:10:37 »

Тъй - тъй, да поизтупам праха от темичката, че пак се запилях и гледам от доста време не съм писала.

Вече съм в 21-ва седмица, шкемби сякаш изведнъж изскочи и вече никой не си мисли, че съм напълняла. Все така добре се чувствам, бях в две командировки (Милано Wub паста, вино (не за мен) и кафе (за мен малко)... Другата седмица още една и запразнявам така да се каже.
Усещам бебето от известно време, понякога прави големи лупинги в корема ми, но отчетливи ритничета все още не съм усетила.
На миналия преглед в 18-та седмица док предположи, че ще е момиченце и мъж ми покрай ей тази реклама http://www.youtube.com/watch?v=rJM4LN_WdAg много се беше настроил. Отиваме днес отново на преглед, док мери бебето, всичко е супер и на мястото си и накрая ни пита "Искате ли да знаете пола?" Мъж ми: "Ама ние вече знаем, ще е момиченце." Док: "Така ли казах предния път? Виждате ли това сладоледче на екрана, момченце е!" Мъж ми: "Да, ама то може ли да му порастне пишле за 3 седмици? Не, не може!" Спукахме се от смях, та така, чакаме момченце, знаех си че вътрешното ми усещане не ме лъже... Cheesygrin
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #20 -: Ноември 15, 2014, 14:29:14 »

Ихааа  Smile връщаш ме назад с няколко месеца  Cheesygrin Сигурно е забавно да се пренагласиш от момиченце за момченце  Cheesygrin Аз до последно бях готова за изненада, но нямаше  Cheesygrin Хайде леки следващи месеци и много трепетно очакване  Kiss
Активен

kateto
Newbie
*

« Отговор #21 -: Ноември 16, 2014, 11:27:20 »

хаха 3 седмици! сладури Smile
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #22 -: Януари 23, 2015, 10:10:57 »

Бела, отдавна не си писала, как върви бременността? Smile
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #23 -: Януари 23, 2015, 20:08:43 »

Добре върви, Сияна, благодаря, че попита.  Smile
Другата седмица влизам в осми месец. Бебо е добре, отговаря си на седмиците, миналата седмица беше около 1500 грама, записвахме тонове и контракции, док е доволен и от него, и от мен. На моменти е доста активен, май сряда му е почивен ден, иначе когато не танцува, си дълбае дупка и така си живеем двамката.
Аз се чуствам като цяло добре. Имам си някои болежки, но нищо притеснително - шкемби започва да ми понатежава, мъчат ме киселини от време на време и болки в кръста и срамната кост. Ходя на плуване и йога и се старая да се движа максимално. Записах се на подготвителен курс за раждането, много е интересно и ходя с огромно желание. От другата седмица ще идват и мъжете и ми е още по-интересно от реакциите им относно някои детайли на раждането.  Cheesygrin На курса се сприятелих други шкембачета и след като излезна в майчинство ще си имам компания за разходки и кафенца.
Започнахме полека-лека с покупките за бебчо. Вече си има легълце, шкаф-повивалник и количка. Утре ще ходим да вземем кошницата за кола. Две приятелки ми дадоха доста дрешки, бабите и лелите от сега се уговарят коя какво иска да взима, та аз ще я давам по-скромно с дрешките. Имам желание да изплета пелена (не мога да плета), те хормоните не прощават на никоя бременна, та като излезна в майчинство почвам и без това ми се събират два месеца, та трябва да си запълвам времето все някак. Обещавам да се отчитам по-често като си остана в къщи.  Smile
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #24 -: Януари 23, 2015, 23:53:29 »

Много хубаво, че всичко върви добре, че си се запознала с други бъдещи мами, че вече подготвяте покупките  Smile

И мен много ми мъчеха киселини накрая и съвсем редуцирах порциите храна, но какво да се прави  Smile
Активен

una hada
Newbie
*
Публикации: 5290

« Отговор #25 -: Януари 25, 2015, 18:37:51 »

Бела, каква количка купихте?
И аз съм на тая вълна, нищо, че е рано още Smile
Активен

kateto
Newbie
*

« Отговор #26 -: Януари 25, 2015, 20:38:33 »

Браво, че нещата вървят добре Smile болежките и те ще минат ,на мен ми беше много тежко от към 5-я месец с Яна, ама се забравя после.. поне при мен ден Smile
За дрешките, щом има кой да ти дава наисина не си давай зор с покупките, в последствие ще видиш какво ти трябва и ще си докупиш Smile
Активен

una hada
Newbie
*
Публикации: 5290

« Отговор #27 -: Януари 25, 2015, 21:00:44 »

За покупките съм напълно съгласна. С баткото накупих неща, които в последствие се оказаха напълно излишни.
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #28 -: Февруари 06, 2015, 10:09:23 »

Все си мисля, че за второто някой ден ще си взема един слинг и малко дрехи и ще приключа въпроса. Smile
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #29 -: Февруари 06, 2015, 12:10:27 »

Аз вече се судя къде да се отърва от камарата шишенца на медела, които съм ползвала по няколко пъти само  Smile
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #30 -: Февруари 10, 2015, 10:27:20 »

Уж щях да пиша по-редовно като си остана в къщи, пък пак се запилях. Ама да ви се оплача, хора, една седмица не мога да изчистя в къщи Razz, не че е било супер мръсно и не че живеем в палат, но аз съм станала сууупер бавна и тромава. 3 стаи и кухня - една седмица, пусна прахосмукачка в една стая и сядам да си почина, че дъх не мога да си поема. Захванах и една плетка, добре че майка ще идва седмица преди термина, че да я довърши ако аз с мойта скорост не успея да я завърша преди да се роди малчо.  Rolling Eyes
Иначе с покупките сме почти готови, бях писала, че големите неща (количка, легълце, повивалник и кошницата за кола) ги взехме, вчера поръчах няколко бодита, че нямаха размера, който ми трябваше, в магазина, взех малко козметика, бабите ще вземат спални комплектчета и други дреболии и в общи линии сме готови. Ваничка, стойка и там разните му термометри, ножички и т.н. ще вземем другия месец. Шишета, помпа и стерилизатор смятам на първо време да не взимаме. Дулата много ме подкрепя в желанието ми да кърмя и каза, че и без това ще идва в къщи всеки ден през първата седмица след раждането и ще го кърмим бебо.  Smile Пък ако трябва нещо, аптеката ми е на 2 минути, даже дават помпи  назаем. Хич не обичам да трупам излишни вещи, не че ми се свидят пари или нещо такова, но като видях бебешката индустрия колко е безпощадна и как се спекулира, щото е за бебе нали и дай една цвръчка да струва сто хиляди пари, не смятам да я подкрепям излишно, особено за глупости ....
Уна по-горе беше питала за количката. Ние взехме (да се разбира: таткото избра) тази: http://www.baby-bambinimini.de/de/Kinderwagen-Kombis/Teutonia/BeYou-V3-2015/Teutonia-BeYou-V3-2015-Sportwagen-Cool-Classic.html?gclid=COCn6c731sMCFWKWtAodTQoA2A Десена на живо е много по-хубав отколкото по снимките!
Мисля, че в България тази марка е неизвестна, но при нас в Германия на разните му тестове получава доста добри оценки и е спрягана за доста качествена. Таткото се кълне в немската машина, нали е инженер, та отсече, че тази ще да е. Малко само е тежичка, ама няма да я катеря по стълби, от време на време само ще я качвам в колата. От друга страна пък трябва да е стабилна, че по центъра е паваж, а и ние доста ходим оф роуд, абе тъй или иначе пълно щастие няма, та дано да излезе здрава и да сме доволни.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #31 -: Февруари 10, 2015, 12:04:07 »

Супер звучи, готови сте вече за раждане Cheesygrin Съгласна съм за бебешката индустрия, но пък за първо дете човек се изкушава за безброй неща...От изброените само помпата е нужна според мен, но ти ще си прецениш и винаги можеш да купиш допълнително. А чаршафи ние доскоро не ползвахме, бебето е толкова малко, че се събира на всяка пелена и по-лесно се сменят. Освен това чаршафите държат по-студено някак си, та аз постилях отдолу пелени, одеяла, хавлии.
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*
Публикации: 3888

...dreamer...

« Отговор #32 -: Февруари 11, 2015, 00:35:16 »

И аз си мисля, че помпа ще ти е нужна Smile

Иначе за количката, стабилни са, страхотни отзиви съм чувала за тях. Аз се колебаех между тях и Хартан и накрая взех Хартан (който вече продадох, де ;)). между другото на външен вид много прилича на Хартана ми Smile
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #33 -: Април 28, 2016, 11:32:35 »

Още една блудна сестра се завръща, ама не съм бременна да знаете, просто се върнах на работа след майчинството и имам време за форума...  Lol Lol Lol Та, подтикната от Пупи, да разкажа малко за нас:
Александър се роди на 14.03.2015 (16 дена преди термина), напълно естествено, във вода. Никой не очакваше появяването му, аз до последно само мърморех, че не му е сега времето и хич не ми се ражда, понеже цяла седмица преди това и двамата с мъж ми бяхме болни, аз не бях спала нормално, бях със запушен нос и супер уморена, и просто исках да се наспя като хората, ама нейсе.... Раждането мина много добре, не че имам база за сравнение де, но водите ми изтекоха към 23:30 на 13.03, а той изплака в 7:35 на 14.03. Имах само два вътрешни шева. Таткото беше през цялото време с мен, той му преряза пъпната връв и го облече за пръв път, докато мен ме шиеха. После беше с нас в стаята. Майка ми още се чуди каква била тая болница, в която бащата лежи като лахуса до майката и бебето.... Lol Lol Lol Майка пристигна на 16.03, по случайност бяхме взели билета за тази дата. Прибрахме се тихо и кротко в къщи и започна лудницата Cheesygrin Вечерта тръгна да ми слиза кърмата и станах като Памела Андерсън, много беше болезнено, добре че дулата ми се оказа изключително свястна, та ми обясняваше в 22:30 по телефона какво да правя, за да не ми се пръснат гърдите. Тя идваше в къщи всеки ден през първата седмица след раждането да вижда бебето и мен. Много ме окуражаваше и ми помагаше за кърменето, което се оказа пъти по-трудно отколкото си мислех, на няколко пъти мъж ми беше на крачка да купи адапте и да се приключва, но с много настояване и инат успях да кърмя Алекс до преди една седмица Big grin Иначе бебето ни беше много ревливо, той и все още си е де.... Първите 3 месеца живота ни беше само колики, кърмене, рев, спане и някоя разходка, ако е хубаво времето. После изгря светлина: имахме хубаво лято, излизахме много навън, бяхме един месец в България, купихме жилището, в което живеем, успяхме даже и ремонт да направим, малко измъчен и не така както го бяхме планували, ама все пак....
От месец и половина Алекс ходи на ясла, а аз на работа на половин работен ден. Много ми беше притеснено как ще се адаптира, но му харесва. Много си харесва госпожата и децата в групата. Като цяло мисля, че добре му се отразява, вече иска да яде сам (много добре държи лъжицата и успешно си нацелва устата), имам чуството, че разбира като му се говори на немски, понеже ние в къщи му говорим само на българси, сега "найн" не е най-подходящата първа дума, ама какво да се прави..... И тъй, чакам с нетърпение почивката в края на май и тази през август, че ще правим кръщене  Big grin
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #34 -: Май 03, 2016, 14:45:01 »

Кога го роди, та тръгна и на ясла Smile Радвам се, че сте се стиковали и всичко си тече по мед и масло.
Разкажи малко за тамошните ясленски порядки. Боледува ли, какво учат, колко деца са, ей такива неща.
И се разписвай по-често Smile
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #35 -: Май 03, 2016, 15:30:50 »

Беше ми много интересно да те изчета, повечето неща все едно аз съм ги писала  Cheesygrin
Разкажи наистина за яслите, аз четох някакви форуми кога се тръгва на ясла, ама мненията както винаги бяха много различни, имаше и такива, че в Източна Германия тръгвали по-рано- на около 12-14 месеца, ама не виждам логика, освен да са по-зле финансово...

И при нас само първата година майчинство е платена, ти на тези 300 лв втората плащане ли му викаш  Razz

И вярно ли е, че в Германия по Монтесори работели при деца със забавено развитие?
Активен

Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15633

« Отговор #36 -: Май 03, 2016, 16:43:37 »

Рано...тя и Цвета тръгна на 15 месеца... Confused
Активен

alexia
Newbie
*
Публикации: 2180

« Отговор #37 -: Май 03, 2016, 16:56:35 »

Майчинството (платено) на моите приятелки в Испания и Италия е няколко месеца. Проходи ли детето, тръгва на ясла. Нямат друг избор.
Монтесори е метод, който е развит с цел да помага на деца със специални потребности. Голяма мода, голямо нещо стана тук последните години. Аз съм чувала за метода от мама преди 20 години, докато работеше още в т.нар. помощни училища.
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #38 -: Май 04, 2016, 11:57:20 »

Само като си помислите, че е било следвоенна обстановка и някъде някак трябва да се съберат тия деца - всякакви деца - осиротели, изстрадали, нещастни, със всякакви травми - психически, физически, на всякаква възраст, във всякакъв период, без някаква подготовка, без кой знае каква база... Някак трябва да се отгледат, нали, не върви да ги оставят по улиците сред руини и трупове. Ей ви Монтесори в чист, първичен, ненапудрен вид. Сега "сет специални играчки, разработени по метода Монтесори" са 350 долара начален капитал. Смешковци.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #39 -: Май 04, 2016, 13:04:47 »

Абе модерно е! Аз не изтърпях дълго в оная тема във фейсбук. То си беше направо секта, да не посмееш да попиташ нещо странично и различно от метода, направо те хапваха за закуска. А всъщност всичко е на една ръка разстояние и е достъпно в семейна и домашна обстановка с подръчни материали, стига да искаш да се занимаваш и да имаш това време.
Активен

alexia
Newbie
*

« Отговор #40 -: Май 04, 2016, 16:51:28 »

Именно де, "модерно" е! Чул някой нещо и хоп, ще го правим и ние така.... а то по принцип за деца със специални потребности. Не че няма хубави занимания, но можеш да си ги практикуваш и без да те облъчват. Най-любимо ми е като ми заявят: "На нас всичко ни е по Монтесори"  Blink
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #41 -: Май 04, 2016, 16:57:15 »

На мен пък това с Монтесорите не ми е, как да кажа, налитало, но около мен пък на всички децата са в частна градина и у-ще и сякаш това гарантира пълна уникалност и просперитет Razz (на дето имам предвид)
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #42 -: Май 04, 2016, 17:20:22 »

На мен пък това с Монтесорите не ми е, как да кажа, налитало, но около мен пък на всички децата са в частна градина и у-ще и сякаш това гарантира пълна уникалност и просперитет Razz (на дето имам предвид)

При нас пък обратно- никой не е в частна и ме гледат странно, ако посмея да кажа някой от плюсовете на частните градини (за училища още не съм мислила сериозно). Дай ги малко насам тия твоите хора с частното да намеря съмишленици  Lol

Значи правилно съм разбрала за Монтесори, аз нещо не се запалих по метода, и аз бях в групата като Пупи, ходих и на едно занимание и умрях от скука, но аз не съм по практическите неща. Татко му ще го учи да прави неща с ръцете си, аз съм с две леви  Razz
Активен

Smiley
Newbie
*
Публикации: 6095

Усмивка

« Отговор #43 -: Май 04, 2016, 17:23:17 »

Не че съм проучвала изобщо, но ... наистина - какви са толкова плюсовете на частните ясли/градини? Или по-скоро - каква е разликата (изключвам паричната) в това да си дадеш детето на държавна или на частна градина?
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #44 -: Май 04, 2016, 17:36:09 »

Аз имам чувството, че се прави от гъзария и защото все още битува мнението, че държавните не струват.
Щото моите и двете са в държавни институции и въпреки големите групи, децата ми са оцелели и научават много. Знам, че като плюс основно се дават малките групи и индивидуалния подход към детето, разни чужестранни похвати и учения, но за мен специално до предучилищна възраст това няма такова значение, стига детето да няма някакви допълнителни образователни нужди. Мен лично ме изумяват и потрисат цените на частните ясли.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #45 -: Май 04, 2016, 17:45:01 »

Не че съм проучвала изобщо, но ... наистина - какви са толкова плюсовете на частните ясли/градини? Или по-скоро - каква е разликата (изключвам паричната) в това да си дадеш детето на държавна или на частна градина?

Ами първо да кажа, че за София приемът така или иначе е труден. Единствен плюс на държавна за мен е локацията (освен парите де)- имаме градина на 5 минути, но там шансът ни е под 20%. А в по-далечна не искам.

И разбира се има страхотни държавни и ужасни частни, така че аз говоря от своя гледна точка и не абсолютизирам.

За мен плюсовете на една (хубава!) частна градина са:

1. По-малко деца в група. Това е огромен плюс, едно е 8 деца, друго е 30 (да, знам, че ходят около 20, но от 8те ходят 6 и пак е несравнимо).
2. Свързано с 1, но повече внимание към всяко дете поотделно, гушкат ги, виждала съм как ги целуват дори. В държавни често ги оставят да плачат и ги игнорират, не всички от лошотия, има и свестни учителки, но не могат да гледат на 20 посоки.
3.Извеждат ги всеки ден, ако не вали проливно. В държ. ясли не се излиза зимните месеци изобщо, в градините само при идеално време.
4. Можеш да избираш и да видиш всичко, преди да решиш. При държавния прием е където те приемат, преди това не може да ги обиколиш и да избереш коя е най-хубава, не може и да влезеш вътре, преди да запишеш детето.
5. Някои частни градини от 3 до 6 годишни имат всеки ден чужд език, говори им се на езика и често с нейтив спикър. Други имат басейн и плуват дори 2 годишните (в държавните басейнът е от 3 или от 4 години)
6. (това е дреболия, не ме нападайте, но..)- Спестяваш много нерви и бюрокрация. Държ. искат какви ли не документи при прием и дори за една грешна буква те връщат. И всичко се прави в строги срокове/чакане. Стартират само септември. Не може детето да отстъства над еди колко си дни без бележка от лекар. Ходи се на лекар за всеки сопол, което е много често, заради бележките. Нямаш думата за нищо като родител и отношението често е тип "нали те приеха, трябва да си благодарен, каквото е- такова"

Това са моите аргументи и причини. Много хора са си доволни от градините, но и много разказват ужасяващи истории и аз не искам да рискувам (а и както казах, едва ли ще ни приемат в близка градина).

Разбира се, ще има минуси частната, но тепърва ще ги виждам (например по-слаб контрол при боледуване, по-тесни спални, храна и т.н.)
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #46 -: Май 04, 2016, 20:55:09 »

Като минус на някои частни виждам, че нямат двор с място за игра и ги водят в градските парковете. За мен това е много по-рисково от заградено пространство, дори да са малко деца, не знам как една учителка ще ги следи всичките в 100% от времето.

Склонна съм да приема по-старо обзавеждане вътре, но не и липса на двор. За мен ежедневното излизане е първостепенно. Държавните често са по-добре обмислени инфраструкторно, с нужното прилежащо пространство, не са сбутани като някои частни.

Другото първостепенно е доброро отношение към децата. За съжаление по този критерий не знам от къде да си набавя достоверна информация. Фактът че бих си плащала на частно и децата са по-малко не ми го гарантира.

За момента съм раздвоена, по-скоро съм без предпочитания държавна или частна, само да е добро място. Всякакви допълнителни занимания са плюс, разбира се.

В момента не работя, но друго за което се сещам са часовете, в които може да се остави и вземе детето.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #47 -: Май 04, 2016, 21:10:06 »

А, да, аз затова уточних, че говоря за хубавите частни градини, за мен това са тези задължително с голям двор и катерушки. Без двор за мен е недопустимо, много ми рекламираха една до Бизнес парка, страхотна била, удобна, евтина...ама тя в един малък апартамент бе! Напоследък в София се правят доста градини в големи къщи с дворове на чист въздух около Витоша, там съм се ориентирала и аз. Сигурно и в Пловдив има такива, разгледай всички варианти.

Ако избирам между апартаментна градина и държавна с огромен двор и катерушки, 100% избирам държавната. И на мен извеждането ми е от важните фактори, но имай предвид, че в държавни яслени групи извеждат рядко, докато облекат 30 деца минавал половин час, първите се изпотявали и нямало смисъл (казвано ми е от леля в ясла). Така че да, важното е не каква е, а да ти отговаря на критериите. Тъпото е, че държавните не можеш да ги посетиш, но поне двора можеш да видиш- наистина откъм база повечето са доста по-добри от частните.
Активен

kateto
Newbie
*

« Отговор #48 -: Май 04, 2016, 21:35:03 »

за частна не съм мислила честно да си призная.. опит имам само от братовчед ми, който беше в много престижна частна и накрая пак го записаха наобратно в държавната.. Факт е, че Дея още първия ден след градината се върна и не ми даде нито да я съблека/облека, нито да я нахраня.. всичко иска сама. Нашата градина е готина, госпожите все измислят нещо, да много деца са, ама си има конкуренция Smile Допълнителни занимания има - пеене, плуване, спорт и т.н. За езици - не съм много фен от малки, ама Дея например си пее доста песни на английски.. колко разбира е друг въпрос, но пита какво значат думичките.
Яна днес я записах на ясла - ще видим как ще е там, че отиваме без предварително мнение, но следващата година отива директно в градината на Дея.
За монтесори - сложили хората име на естествения ред на нещата - така го виждам аз..
Активен

Smiley
Newbie
*

Усмивка

« Отговор #49 -: Май 04, 2016, 22:05:24 »

А Дея всъщност е на държавна, така ли?

Аз разпитвам, защото се замислих наскоро след разговор с позната, чието дете на година и половина. Тя каза, че е подавала документи за ясла като е бил на годинка и даже била закъсняла. Така й казали. И си викам "Егати! Ми да раждам и да му пускам документите на моя!". До апартамента ни има една ясла+градина, в която ако един ден успея да си дам детето, ще е страшно удобно. Буквално е на 2 минути. Вярно, че други отзиви за там нямам, но уж тази позната там също е пуснала документи, ако го даде малкия поне ще знам от нея впечатления.
Племенницата е в частна ясла, извън града в едно селце, пътуват до там всеки ден с бусове. Честно казано не ми се иска детето ми да пътува повече до яслата, отколкото аз пътувам до работа. Но това бе тяхното решение. Единствен плюс в сравнение с някоя частна ясла в града виждам във въздуха. Но някак ме плаши много евентуален спешен случай и времето за реакция. А и зимата като хвана сняг и поледица бяха в един апартамент в града. Но поне в нашия град рядко се случва да има голяма зима.
А и явно наистина зависи и трябва да се търсят отзиви. Това с малкото деца не го приемам като голямо предимство на частните, тъй като ми споделя етървата, че има периоди, в които се събират над 20 деца. Доста често събират и с по-големите дечорля, които не винаги могат да пазят по-малките при игрите.
С мъжа някак си клоним към държавна, ако не успеем да се вредим, тогава ще мислим за частна. И това само като някакви предварителни размисли и страсти. Ще видим като назрее моментът.
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #50 -: Май 04, 2016, 23:05:57 »

Хора, много искам да ви разкажа как е при нас, защото е доста по-различно, явно, от България, обаче дечко от вчера ми е със зверска температура, днес следобед стигна до 40,2 градуса и съм се видяла в чудо вече. Изпуснахме първото тържество по случай деня на бащата и деня на майката (тук 8. март е ден на жената, 5. май е ден на бащата, а 8. май - ден на майката), а с такова желание го чакахме, отделно на работата имах два важни мийтинга днес, за които подготвях целия материал от две седмици, и не можах да присъствам (това за темата относно кариерата и децата)....  Razz Най-огромния минус на яслата, без значение частна или държавна - влаченето на какви ли не вируси..... Вчера седнах да пиша докато спеше следобед, обаче се събуди целия горящ и от там на въртележката.... Дано утре да е по-добре и да мога да седна на спокойствие да ви разкажа.
« Последна редакция: Май 04, 2016, 23:23:32 от bella » Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #51 -: Май 05, 2016, 09:00:56 »

Аз да кажа от позицияна на държавната ясла и градина.
Първо, ние се водим в една от "елитните" (как ги обичам тия епитети) градини в София. Майка нали е учителка и още предната й директорка беше изпаднала в екстаз къде ще бъде Цвета на градина, а аз, честно казано, се бях ориентирала по майчинските критерии, които вече и вие споменахте - да ми е близо, да има хубав двор и база. И тук бързам да не се съглася, че няма да те пуснат да видиш преди детето да започне. Ако почукаш - ще ти се отвори. Отидох още лятото и любезно помолих да видя яслената група на Цвета. Пуснаха ме, даже директорката дойде. Поговорихме от какво има нужда като ремонт и материали. Същото и сега за ДГ. Даже ми беше много важно и ходих да се запозная с г-жите, защото не бях доволна от сестрите в яслата и се надявах поне свестни г-жи да ни се паднат, иначе щях и в друга група да я преместя, но те пък се случиха разкошни.
В яслата сестрите бяха много демотивирани, неангажирани и с абсолютно никакъв педагогически подход. Но и Цвета боледува много, та ходенето й беше по-скоро за адаптация, колкото друго. Тук съм съгласна, че по-малките групи са плюс, но едно дете, ако си е с проблеми, както е Цвета - с алергия, с дерматит, предастматична...ако ще и в група с 2 деца да е...пак ще боледува, така че и това не е панацея, накрая всичко зависи от детето. Също ще се съглася, че когато са в яслена група, тоест по-малки, има в някаква степен неглижиране на децата - споделяла съм, че съм вземала Цвета с наакан памперс, що се касае до гушкането я гушкаха, ама аз не намирам това за най-важно. Може би, защото тя никога не е ревала, отиде и с достойнство влезе в яслата, обръщаше устната и аз като й кажех твърдо "Довиждане, Цвета" + целувка и тя си влизаше кротко. За извеждането не съм съгласна също. И в яслата, сега в градината още повече, ги извеждат задължително, ако не вали яко. В яслата просто ги държаха на едно като широка тераска и не ги пускаха много да щъкат, щото са малкии върви ги гони...Аз и в група с 6 не бих рискувала да ги пилея, защото не се знае кое кога ще налапа нещо, което не бива или ще се метне от някоя парзалка Unsure Да не дава Господ, ама...
За езиците и допълнителните активности - някой беше казал, но има всичко, е да, не всеки ден, но на мен не ми пука, аз и без това съм я дала на нещата, на които искам, в школи, които аз съм избрала и мисля, че това работи далеч по-добре, а е и допълнително занимание за нея, което ангажира и времето й извън детската градина, което, ако не е запълнено с нещо настава ад под небето.
Един много голям минус за мен, който е плюс в частните, е обратната връзка за детето ти и неговото справяне и развитие. В частния английски на Цвета на всяко тримесечие получавам 3-4 изречения обратна връзка как върви, как се развива и е СУПЕР полезно. В градината е много трудно да изкопчиш съществена информация. Горе-долу ти казват нещо само, ако детето ти е ударило друго дете...Иначе нищичко. А знач, че в частните пишат доста подробни обратни връзки, даже съм чела на едно приятелско дете. Това е много полезно, защото научаваш неща за детето ти в една среда, различна за него от домашната, където то се държи по друг начин и можеш като родител да си направиш изводи над какво във възпитанието да наблегнеш или промениш. Аз обаче на есен ще предложа на нашата директорка, която е супер дейна и инициативна, да въведе такива обратни връзки, ако ще по два пъти в учебна година, но да има!

Активен

kateto
Newbie
*

« Отговор #52 -: Май 05, 2016, 10:49:49 »

Смайли - да Дея е в държавна.. уж една от най-исканите в централната градска част /да си призная ако и на мен не ми беше на 2 минути нямаше да е там/.. Това, което написах за храненето и обличането си беше така наиситна от първия ден..какво ли не е научила покрай децата, гледат се, говорят си, напредварват се.. и в градинката след градина пак се събират всички на групичка и дивеят заедно.Яна и тя е записана в държавна ясла, за която нямам наблюдения отново и ще видим какво ще стане. Братовчед ми също пътуваше извън града за частна ясла - мне, благодаря..
За обратната връзка - явно си зависи - на мен ми казват, какво прави, как се е държала, яла ли е, спала ли е.. и такива
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #53 -: Май 05, 2016, 11:39:53 »

Ако не питам, нищо не ми казват, ако питам - са супер обстоятелствени и подробни, което ме устройва, защото не винаги имам време да си приказвам с тях. Явно съм случила на ясла, ако на есен я приемат и в градината на кака й, ще съм супер щастлива и доволна, защото там Мими изкара едни безпроблемни и прекрасни 4 години.
Като плюс на частната е, че могат да си позволят логопед и/или психолог, в нашия град например 2-3 държавни градини има такива специалисти (екстри). А е нещо, което смятам, че е задължително.
Аз пък не мога да осъзная още промяната в Роси, каква приказлива и остроумна е станала, какви лафове е научила, не спира да пее и да рецитира стихчета. И като я взема нахилена до ушите, ми става ясно, че детето се чувства прекрасно. Защото опитът ми с Мими беше КОШМАРЕН  Unsure
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #54 -: Май 05, 2016, 12:02:18 »

какво прави, как се е държала

Аз това имам предвид. Дали спи и яде не ме интересува много-много, няма да умре от глад Cheesygrin
Е, ако питам и на мен ми казват две приказки, ама всичко е някак така...много насила Razz

В нашата градина има психолог и логопед. Не че съм ги ползвала, но си права, че е добре да ги има.
Иначе аз Цвета зимата я водих на психолог (частно), че много ме беше стегнала шапката, ама не научих нищо, което не знаех...
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #55 -: Май 05, 2016, 12:31:24 »

Фей, това за извеждането и че са те пуснали да видиш звучи супер.  До нас директорката също е отзивчива, но нали там почти нямаме шанс, а в по-далечната знам, че не пускат дори до коридора, уж контрол заради болести. На мен леля ми също е в системата, ама нейната градина е много далеч и честно казано хич не ми хареса-  има една ужасна натрапчива миризма, коридорите са като в болница, потискащо ми беше някак си. А вътре имаше и доста болни дечица, та се отчаях и от това, че уж в държавните контролът е по-голям...

Ще видим, на теория е едно, дано на практика не се окаже различно и да сме доволни...Адаптацията и много от проблемите си ги има, независимо каква е яслата :(
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #56 -: Май 05, 2016, 12:56:09 »

Контрол за болести няма никъде - нито частни, нито държавни. Нито съобразяване от страна на родители. НИЩО! Това го твърдя и се подписвам под него.
Боледува се и това е.
Търпиш.
И сега има водени зловещо кашлящи деца, сутринта чух едно от горе да буха яко, а вчера пък като я вземах имаше момченце със сопол до брадата и не преовеличавам!!!
Важното е, че явно Цвета изгради вече имунитет към всички тия градниски бацили и боледува доста по-рядко и по-леко, ама е и на медикамент постоянно (Сингулар).
Сега въпросът е как ще пазим бебето...Но - каквото, такова. Не сме ни първи, ни последни.
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #57 -: Май 06, 2016, 00:28:49 »

Фей, и Саня от близо два месеца е на Сингулар + Екомер и направо не смея да се похваля, но има невероятна промяна. Не е отсъствала от ясла въобще, чак тази седмица се опита да се разболее и ѝ мина за два дни. А когато отидох при алерголожката да ми направи тази схема, бях на ръба на отчаянието - не спираше да боледува, ларингити, бронхити, рядко изкарваше цяла седмица на ясла. От есента задължително я почвам пак.
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #58 -: Май 06, 2016, 08:16:10 »

Лори, Цвета е на него втора година плътно. Почива летните 2-3 месеца, когато не ходи на дг. Промяната е невероятна.
Има ли полза да казвам, че дължа това на Ади?
Цвета в целия си яслен период, от 1.5 до 3 г, да има сумарно половин година посещение. Първата година изпи ПЕТ АБ кажи-речи един след друг и аз бях не отчаяна, ами ако помните ония миг дето всички ми се пеняваха във фб, че съм твърде слаба и стига с тоя фитнес, не беше от фитнеса, а от тревоги и будуване по цели нощи, къде от грижи, къде от мислене как да я оправя...
Обърнах нета да чета, говорих с Ади. Тя, дори без да в виждала Цвета, ме посъветва да опитаме с УНГ. Отидохме няколко пъти, излезе, че не ни е това проблемът, но поне изключихме едно и научихме ценни съвети за преодоляване на зловещи хреми, които педито ни така "лекуваше", че редовно преминаваха в заболяванията, които изреди.
Пак разговор с Ади. Прати ни на алерголог. Изследваха кръв, защото за тесъуване беше много малка, но показателят от кръвта беше ужасно, ужасно висок, повече от 10 пъти над норми. И жената предложи да се опита със Сингулар. Изписа й по каса, направихме книжка. И накрая нашата педи, въздържам се да я наричам с епитети, ми вика: О, Сингулара е добър, сега ще се оправи.
Ми ти къде бля в тиквите да кажвш по-рано, да ни посъветваш, да ни изпратиш при специалисти???
Няма. Детето се разсипа пред очите ти.
Другото, което й хванах цаката, е пак резултат от моето четене, е БронхоВаксома. Правим курса всяка есен.
И сега е добре, да не кажа отлично, че и аз не смея...
Чакам да стане на 5, да я тестуват, да разберем от какво е таз свирепа алергия...
« Последна редакция: Май 06, 2016, 08:21:53 от Fei4ka » Активен

kateto
Newbie
*

« Отговор #59 -: Май 06, 2016, 09:52:15 »

Дея преди няколко месеца я почнахме с един имуностимулант и за апетита.. наиситна и повлия, а вечер се прибираше и ядеше като луда Smile Яна и нея ще я почна, като тръгне на ясла..макар, че тя покрай кака си всичко премина
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #60 -: Май 06, 2016, 10:17:59 »

Оф, ужасно е това всяко второ дете в обкръжението ми да е на някаква терапия. Ако не е антихистамин, ще е кортикостероид или пробиотик. От средата на март Роси пие Ериус и септолин, и о, чудо неземно, две хреми ми е правила от тогава, които минаха за 2-3 дни без кашлици и проблеми. И това при все, че приема на Ериус се застъпи с шарката, а всички знаем как зверски смъква имунитета. А преди това си посрещаше бронхитите и трахеитите за добър ден. Чак съм на тръни сега като свърши схемата, дали няма да влезем пак във филма. Кака й пък 3 години по ред изкарваше есенно зимния сезон на ксизал с герисан и имаше изключителен ефект, не боледуваше, караше само леки и овладяеми хреми. Успокоителното е, че като стана на 5-6 и спря да боледува, има 2 дни отсъствия от училище за цялата учебна година и в разгара на грипа, изкара нещо леко на крак. А съучениците й се разсипаха, някои дечица и до болница стигнаха от усложнения.
БронхоВаксома пък мен ме беше наплашил. С Мими след всяка схема, я удряше на трахеит. Макар и рядко, имало и такива случаи.  Rolling Eyes
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #61 -: Май 06, 2016, 11:54:18 »

Леле, като ви чета направо лошо ми става! Какво ли още ни чака?!  Unsure Алекс до преди да тръгне на ясла не беше боледувал нито веднъж. Даже на 6-валентната имунизация вдигна един път 38,5 температура и това му беше. Обаче откакто ходи се съдра да боледува, че и ние с баща му покрай него вече два пъти бяхме болни, а по принцип боледуваме изключително рядко. Да, кара ги леко вирусите - температура, кашлица, сопол - няколко дни, не усложнява, поне за сега. В повечето случаи си го оправям по бабешки, че педито ни е мнооого минималистичен, относно изписването на лекарства, ама то май повечето тук са така..... Питах го да ми препоръча нещо за подсилване на имунната система, хомеопатично, билково, не било нужно, колкото по-често боледувал, толкова повече се тренирала имунната система, разнообразна храна, плодове и зелемчуци, повече нямало нужда... Аз на своя глава му давам имунокинд, не че виждам голям келипир, ама.....
Сядам да пиша сега за яслата.
« Последна редакция: Май 06, 2016, 12:00:26 от bella » Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #62 -: Май 06, 2016, 12:45:44 »

Сега изчетох всичко. Доста сте писали за яслите. Браво! Много ми беше интересно да ви изчета, че нямам нито ясленски опит в България, нито информация от първа ръка.
Тъй, сега обещаният разказ за немската ясла, ще се опитам леко да систематизирам, да видим как ще се получи, иначе ще дописвам.
Значи, като цяло яслите тук се делят на държавни, частни и религиозни (аз съм разглеждала католическа и евангелистка). Под религиозни да не си представите сега някаква секта. Модерно обурудвани, децентен кръст над вратата, молитва сутрин и честване на още няколко религиозни празника, освен Коледа и Великден, общо взето мен нищо не ме притесни, а бях леко скептична като си уговарях срещите. Срещнах много мило отношение и в двете, нито грам предразсъдък, че ние като родители сме православни християни, а дечко дори не е кръстен. Толкоз за религиозните.
За частните не мога да кажа нищо, понеже имаме само две в града, и двете са ми супер неудобни, та отпаднаха на първо четене. Монтесори нямаме в града, а да го карам в съседен и да се връщам после обратно на работа и следобед пак същото упражнение - найн. Честно, не съм се и интересувала особено, защото мисля, че държавните тук са на доста добро ниво, с баща му се занимаваме също с него и на възраст от 1-3 години не знам какво би му дала Монтесори ясла повече.
Избора на нашата ясла беше изцяло практичен. Като база е по-нова, строена е 2013 като отделна сграда към съществуващата детска градина, имат много хубав, зелен двор, отделен с едно мини-хълмче от този на "големите", с пясъчник и пързалка, пригодени за малки хора. Имат стая за игра, стая за хранене, всяко дете си има столче за хранене и негово място на масата. Имат стая за сън, "баня" с повивалник, мини мивка и мини тоалетна чиния, аз се чуствах там като в къщичката на седемте джуджета... Имат и общо помещение за игра, където децата от двете групи играят, когато вън е лошо времето и не излизат. Детската градина и яслата се намират в кампуса на местния университет, на тихо и спокойно, по път ми е за работа и най-важното, те първи се обадиха, че ще ни дадат място. Хубавото е, че като навърши 3, директно му осигуряват място в градината, адаптацията си я правят госпожите, без да ангажират родителите. Базата на детската градина също е много хубава, имат логопед, който евентуално би ни бил нужен.
Аз по едно време много се бях отчаяла, защото от всякъде само се чуваше колко малко са ясленските места, а колко много желаещи има, мои колеги в съседния голям град подаваха молби преди да са им родени децата.... За това и ходих да разгледам религиозните, че ми бяха вариант Б. Таксите са еднакви за всички ясли и се ориентират спрямо това дали детето стои 8 или 10,5 часа, дали е едно дете в семейството или са повече, но под 18. За годината се плащат 11 такси.

Алекс тръгна на 11 месеца и няколко дни, понеже аз точно на рожденния му ден трябваше да се върна на работа, а първите 2-4 седмици са за адаптация и ходехме заедно. В нашата ясла има две групи "светулки" и "калинки" (много ме радват какви имена им дават, Алекс е калинка:))). Всяка група е от 10 деца, макс. В нашата сега са 7, но до септември ще се запълнят и останалите места. Имат 3 госпожи, в момента и една практикантка, лелки няма. Госпожите се занимават изцяло с децата - от игра, през ядене, сменяне на памперс, приспиване. Всяко дете си има "негова" госпожа. В началото тя го посреща, храни, сменя, приспива, става му нещо като "майка" в яслата. Алекс много бързо свикна с неговата, много си я харесва, миналата седмица беше в отпуска жената и той като я видя в понеделник, изпадна в екстаз, даже ми стана малко криво, че ме отсвири и даже целувка не ми даде, а хукна при нея, ама по-добре така, от колкото да реве....
Адаптацията му беше по "Берлинската схема": единия от двамата родители ходи с детето в яслата. Първите три дни ходихме за 1,5 часа, влизах с него, той играеше с децата или с госпожата, а аз стоях на едно столче и го наблюдавах, без да влизам в контакт с него, само ако той ме потърсеше му отвръщах. На четвъртия ден започнах да излизам за 15 минути, но оставах в яслата. Увеличавахме постепенно времето, през което бяхме разделени. В началото аз му сменях памперса там, а госпожата ни наблюдаваше. Разпитваше ме за навиците му, какво обича, какво не обича, за любимите му песнички... след няколко дни се сменихме. Много добре вървеше адаптацията, бяха минали първите две седмици и всичко изглеждаше многообещаващо, до момента, в който мъж ми замина за една седмица в командировка и дечко се побърка да го търси, много му липсваше. Започна да плаче ужасно като го оставях в яслата. Тогава ми стана ясно какво изживяват повечето майки в България, които трябва да оставят пищящото си дете без да знаят точно къде и на кого.... Поревавах си тайно в съседната стая, аз, човекът, който много прагматично гледаше на яслата и раздялата с детето..... Драмите и ревовете продължиха само няколо дни, после обаче започна да боледува, тривиалните вируси, които все пак го изкарваха от строя за няколко дни. Аз всеки път супер много се притеснявах как ще е като се върне, а той се връщаше все едно нищо не е било. Първото му спане там смая света - без никакъв проблем си е заспал, сам в новото му легло! Е, там спи все още по 30-40 минути, ама все пак е нещо. С яденето няма никакъв проблем, единствено то функционира безотказно, ама само когато е нещо, което обича.... Понякога изяжда по две порции, друг път нищо не яде, ама не ми е драма, както Феята каза, от глад няма да умре, еле пък той. Много ми харесва, че ги насърчават да ядат сами. Той вече доста умело борави с лъжицата, иска даже сам да пие от чаша.... Харесва ми, че имат план, по който им протича деня, пеят всяка сутрин заедно песнички, излизат всеки ден вън, пропускат само ако вали яко дъжд или сняг, тогава пък играят с другата група в общото им помещение за игра. Онзи ден ги водиха в детската градина, понеже имали там инкубатор и им се излюпили пиленца, та да ги видят дребосите. За Великден им водили истинско зайче да играят с него. Празнуват рожденните дни на всяко дете под някакво мото. Госпожите организират всичко, родителите носят само почерпка за децата. Нашият рожден ден естествено го пропуснахме в яслата, че беше пак болен....
Всеки ден ми казват колко е ял, колко е спал. Миналата седмица им пуснали музика, а той се разцепил от танци, госпожите изпадали от смях, ама много го хвалеха колко е музикален. Правят на всяко дете "портфолио", отбелязват в една папка как се развива, какво прави, записват интересни моменти от времето, което прекарват там. Казаха, че са го снимали как си денси онзи ден и ще му сложат снимката в папката, за спомен. 

Много съм доволна, поне за сега, Алекс ходи с голямо желание, харесва си госпожата и децата, а и те го харесват, онзи ден едно от момиченцата така го разцелува за довиждане, че щях да падна, от скоро даже не иска да си тръгваме като ида да го взема, та сега драмите и ревовете са като си тръгваме...
Активен

peace&violence
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 1873

« Отговор #63 -: Май 07, 2016, 14:22:07 »

Бела, много хубав разказ за яслата в Германия, аз все още нямам допир,но е хубаво някой да ти разкаже предварително. Ти къде си всъщност? Може и на лични, ако искаш  Smile
Активен

Turning can'ts into cans and dreams into plans.

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #64 -: Май 08, 2016, 21:06:34 »

страхотен разказ, направо се размечтах...Точно нещо такова искам и аз, за съжаление дори в частните като гледам не може да е толкова хубаво, колкото в Германия в държавни. Но поне има допирни точки, доколкото знам е ок да ходя и аз с него първите дни (аз вече 2 пъти съм ходила, но сме седяли под половин час, то беше по административни причини и ще е забравил до лятото). Не знаех за Берлинската схема, но си представях нещо подобно, но по-съкратено- един ден да седя на столчето и да чакам да ме потърси, да поиграе 1-2 часа, да се приберем заедно. На втория ден мислех да го оставя сам, но за кратко, час-два. На третия до обяд и вече след седмица да спи там примерно...Искаше ми се с максимум 1-2 дена отпуска (аз съм на 4 часа, така че прибиране преди обяд не е проблем, но не и да седя там дълго). Все пак той е и по-голям, но може би малко трябва да удължа времето, например 2 дена да ходя с него. А ок ли е да се редуват майката с бащата или един и същи човек трябва да води и седи в началото? Ще чета за тази схема.

Иначе уж са по немска програма, поне от градинска възраст, за ясла не съм сигурна, така че се надявам да има нещо общо, от четеното по немски форуми и твоя разказ много ми допада системата там, повече от едно Монтесори например.

Дано спре да боледува, ако е без усложнения пак сте късметлии, аз май на това се надявам, че без настинки няма как. Кефят ме и лекарите там, напоследък и аз съм фен на пиенето на нищо като лекарства и нищо като имуностимулант, ама то зависи и детето как е, понякога просто се налага.
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #65 -: Юли 11, 2017, 12:26:46 »

Ами, момичета, аз пак съм в играта!  Cheesygrin Желано, но малко неочаквано, леко под мотото "Един изстрел - право в целта", номер две е на път. Днес бяхме с таткото на първи преглед - всичко изглежда добре и на мястото си, има туптящо сърчице и си отговаря на седмиците. Живот и здраве средата на февруари ще сме четирима!

Този път ми е много спокойно някак си, може би защото покрай Алекс, работата и домакинството не ми остава много много време да го мисля... Ще се опитам сега да съм по-редовна, хем да си имам всичко на едно място.
Активен

juliet
Newbie
*
Публикации: 1662

« Отговор #66 -: Юли 11, 2017, 12:32:02 »

Хах, ето с кого ще си правя компания  Cheesygrin честито! Дано всичко мине така безпроблемно и щастливо както ти е в момента!
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #67 -: Юли 11, 2017, 12:38:51 »

Благодаря ти, Джул! Аз реагирах по същия начин като видях, че и вие очаквате номер две  Big grin
Поредното доказателство, че в този форум не се бременее самостоятелно!  Cheesygrin
Активен

juliet
Newbie
*

« Отговор #68 -: Юли 11, 2017, 12:43:23 »

Не, никога  Lol аз сега чакам да изскочи и трета, за да задормим обичайната бройка  Lol
Активен

lioness
Newbie
*
Публикации: 8329

« Отговор #69 -: Юли 11, 2017, 12:48:27 »

Ауу, ето я поредната мексиканска вълна! Честито!
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #70 -: Юли 11, 2017, 13:16:19 »

Юхууу! Честито!
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #71 -: Юли 11, 2017, 13:35:47 »

Еха, събрахте си  Lol
Честито и леко бременеене.
Ай сега Ути да се похвали с второ и ще ме довършите  Lol Cheesygrin
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #72 -: Юли 11, 2017, 13:42:33 »

Благодаря ви, момичета! Само да сме здрави до термин.

Пупи, традициите са си традиции и трябва да се спазват!  Lol Lol Lol
Ай сега Ути да се похвали с второ и ще ме довършите  Lol Cheesygrin
Вервай ми, Ути с това неспане няма да е! Ама виж Корни може да ни изненада. Между другото, май не останаха много с едно дете във форума (иначе за контрацепция, нали! Lol Lol Lol)
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #73 -: Юли 11, 2017, 15:00:18 »

хаха, Корни няма скорошни такива планове, ама покрай сексуалния разцвет на 30-те всичко може да се очаква  Cheesygrin
Поне мисълта не ми се вижда толкова страшна вече,макар че още не мога да преценя заслужават ли си малкото (но големи) плюсове на фона на многото минуси  Cheesygrin

Честито, аз като видях раздвижване в темата и веднага това си помислих  Wink
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #74 -: Юли 11, 2017, 16:12:11 »

Честито!

Пупи, БАХАХАХХАХАХА! Lol Lol Lol Пазим се като дявол от тамян за момента! Lol
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

kateto
Newbie
*

« Отговор #75 -: Юли 11, 2017, 17:29:48 »

хехе айде честито и на теб тогава Smile И ние бяхме така с малката - давай да правим, пък то като пътрвия път ще стане след няколко месеца и резултата беше на лице още същия месец.. ;) леко бременеене ти желая:)
Активен

peace&violence
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 1873

« Отговор #76 -: Юли 12, 2017, 09:18:01 »

Честитo, Бела!  Kiss Няма лабавo в тoя форум! В коя седмица си, че не ми се смята?  Сложете пo една тикер, джулс и бела  Smile
Активен

Turning can'ts into cans and dreams into plans.

black_berry
Newbie
*
Публикации: 1378

« Отговор #77 -: Юли 12, 2017, 09:34:10 »

Супер, леко бременеене Smile
Колко се очаква да е раликата...
Ние нали уж правихме целенасочено след 1вия цикъл след баткото... ами оказа се, че е зацапване от вече имплантирал се Нико Smile та късмет си е цялата работа
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #78 -: Юли 12, 2017, 09:55:16 »

Още една прекрасна новина!
Лека и спокойна бременност!  Kiss
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #79 -: Юли 12, 2017, 10:51:54 »

Благодаря ви много!

Аз се бях настроила нещо, че и този път, както предния, ще ни отнеме известно време. Спряхме да се пазим с идеята да го караме съвсем лежерно лятото без да следим нищо, имах доста ангажименти на работата, стягахме се за дълго чакана почивка и изобщо не ми беше до следене на цикли и овулации. То пък взе че стана от първия път за моя голяма изненада.

В 9-та седмица съм сега, термина ми е 18.02.2018. Ако се роди на 14.02., примерно, разликата с баткото ще е точно 2 години и 11 месеца. Надявам се, че баткото до тогава съвсем ще се очовечи. Голям напредък има последните седмици с говоренето, всеки ден ни изненадва с някоя нова дума я на български, я на немски. Онзи ден ни застреля с едно доста сложно изречение на българо-немски... Stuart

Ам, дописвам, че забравих: Я кажете как се слагат тикерите. Зле съм, знам! Unsure
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #80 -: Юли 12, 2017, 11:06:54 »

Само да кажа, че ми се вижда добра разлика - около 3 са много очовечени и разбиращи, нищо общо с тръшканиците на 2  Smile
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #81 -: Юли 12, 2017, 11:13:12 »

Ето ти тикерче, копираш линка, слагаш в подписа си в профила по следния начин:

[img ]http://tickers.babygaga.com/p/dev048pr___.png[/img ]

Само махни разстоянията след img
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #82 -: Юли 12, 2017, 11:23:00 »

Перфектно! Много ти благодаря, Ути!

Ох, то е още много грозничко милото!

Надявам се наистина да поомекне баткото, че понякога е много вироглав и инат. Палав е доста и на моменти просто ужасно лази по нервите.... Може би и аз трябва по-дзен да съм и на не очаквам и изисквам толкова от него. 3 години разлика ми се струва и на мен добре, то времето си минава, годините се трупат... Определено ще ни е по-трудно с две, като се има предвид, че бабите са ни много далече и още работят, ама ще се справяме, няма как  Smile
« Последна редакция: Юли 12, 2017, 11:29:09 от bella » Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #83 -: Юли 12, 2017, 11:23:50 »

Ххахах, ами да, ама скоро ще се очовечи Smile
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #84 -: Юли 24, 2017, 11:20:05 »

Хора, нещо изтрещях, трябва ми съвет: От снощи нещо ме наболява гърлото - ама много странно - ту боли, ту не боли. Без да прочета листовката на тонзилотрена изсмуках снощи 2-3 хапчета, и тази сутрин пак 2-3. Сега прочетох, че бременни трябвало да се консултират първо с лекар, аз няма как да се консултирам. Нали уж хомеопатично го водят, 5-6 хапченца едва ли са проблем, вие как мислите?
Активен

Smiley
Newbie
*

Усмивка

« Отговор #85 -: Юли 24, 2017, 11:25:54 »

Тонзилотрен и Боян е приемал, демек малко дете, споко. Хомеопатия си е. А и аз като бях бременна смучех лудо Инфлуцид (нали са от една серия) покрай една настинка. На мен гаргара със смрадлика ми помага. Или сода с мед като натривам (това бабини лекове), чайове с джинджифил. По принцип лимони избягвам, че нали дразнели лигавицата и ефект найн. Някакви витамини може да включиш ако усещаш, че не отиват на добре нещата.
Активен

paiachka
Newbie
*
Публикации: 2680

The awesomest, most best lookingest, greatest!

« Отговор #86 -: Юли 24, 2017, 11:54:17 »

Не се шашкай, нищо лошо не е станало, но аз не бих продължила приема. За гърлото си вземи прополки например.
Активен

Децата не са даденост и е привилегия да ги имаш!
utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #87 -: Юли 24, 2017, 12:03:35 »

Тонзилотрен ми го изписаха по време на бременността, (иначе подобна глупост не бих си купила), нищо ти няма, то така или иначе в хомеопатията няма нищо смислено.

Иначе ако си много зле Стрепсилс интензив може да смучеш, бях го проверила в сайта, че е ок за бременност и кърмене. Но все пак избягвай де.
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #88 -: Юли 24, 2017, 12:45:56 »

Много ви благодаря за бързите съвети! То като ти изпие чавката акъла...

За сега не ме боли гърлото, дано да не става по-зле, зарязах го тонзилотрена. Времето при нас е ужасно, то много топло, ту 15 градуса, току що ходих до вкъщи да си обуя дънки и чорапи, та си домъкнах чай и мед и сега с това ще се наливам, дано се закрепя, че сега изобщо не ми е до боледуване - в четвъртък съм на преглед, а в събота заминаваме на почивка! Big grin
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*
Публикации: 2977

« Отговор #89 -: Юли 24, 2017, 17:40:23 »

На всички хапчета така пише, които са безопастни. На опастните директно си пише да не се пият.
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #90 -: Юли 28, 2017, 16:44:23 »

Да си попиша след прегледа в стил "Мило дневниче..."
Вчера бяхме на преглед. Човечето е станало 3,1 см и този път си отговаря изцяло на седмиците, кръвните изследвания са ми добре. Нямам имунитет към една от шарките, които тук доста върлуват особено в детските градини (паровирус Б19 говори ли ви нещо) и от сега съм замислила как ще я караме есента  Unsure Дадох кръв и си чакам 14. август да ходим на пренаталния скрийнинг. Утре заминаваме на планина, дано ми се поразсеят малко мислите, че едно черногледство ме е налегнало....
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #91 -: Юли 28, 2017, 17:38:32 »

Спокойно бе, много от бебоците покрай мен я изкараха тая мистериозна шарка, дори да я хванете, леко минава, не се шашкай Smile
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #92 -: Юли 28, 2017, 17:52:31 »

Аз баткото не го мисля, той ще я изкара, ама за нероденото се притеснявам, че била опасна за плода, пък аз нямам имунитет....  Unsure
Активен

lioness
Newbie
*

« Отговор #93 -: Юли 28, 2017, 22:44:29 »

Тва чудо пък за първи път го чувам. Дано нямате досег с нея. Rolling Eyes
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #94 -: Август 27, 2017, 14:31:02 »

Честита бременност и не се шашкай. Никола беше шарен, ама шарен, докато бременеех с близнаците. Казах на следящия ме лекар след като мина на малкия шарката, защото не ми се слушаха глупости тип "изолирай го", понеже просто нямаше как да стане. Всички сме окей Smile
Активен

alexia
Newbie
*

« Отговор #95 -: Август 27, 2017, 23:42:21 »

Бела, мина ли скрийнингът?
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #96 -: Август 30, 2017, 08:53:26 »

При нас нещата приключиха вчера, в 16-та г.с. Много боли, повечето от вас са майки и ще ме разберат отлично. Имам нужда да споделя, но ще отида в "Да се оплачем".
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #97 -: Август 30, 2017, 09:18:28 »

Ох...ужасно съжалявам, не искам даже да си представям какво ти е Sad Прегръщам те.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #98 -: Август 30, 2017, 09:24:42 »

Съжалявам и аз, не мога да си представя какво е, сигурно е много тежко. Прегръщам те.
Активен

Catherine
Newbie
*
Публикации: 7664

Heart follower

« Отговор #99 -: Август 30, 2017, 09:55:12 »

О, не... много съжалявам, прегръщам те!  Clover
Активен

juliet
Newbie
*

« Отговор #100 -: Август 30, 2017, 09:59:55 »

Не знам какво да кажа...ужасно съжалявам! Бъдете силни!
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #101 -: Август 30, 2017, 10:02:18 »

Какво казват лекарите по темата? Съжалявам, не знам какво е, само свидетел съм била, при това на кухо яйце...
Активен

paiachka
Newbie
*
Публикации: 2680

The awesomest, most best lookingest, greatest!

« Отговор #102 -: Август 30, 2017, 11:00:56 »

Ооо, мила Sad Clover Clover Clover
Бъди силна, боли, не можеш да си намериш място известно време, после го мислиш. Нормални неща са. Важното е да си валидираш болката и е много хубаво, че споделяш, наистина помага за скърбенето. На мен ми помогна да споделям с близки приятели и всички подходиха много разбиращо и с емпатия.
Прегръщам те.
Активен

Децата не са даденост и е привилегия да ги имаш!
kateto
Newbie
*

« Отговор #103 -: Август 30, 2017, 11:25:02 »

Съжалявам ..:/ две приятелки имам с неуспешни, много е тежко.. гуш
Активен

bella
Newbie
*

« Отговор #104 -: Август 30, 2017, 11:49:17 »

Благодаря ви много за разбирането! Знам, че болката ще отмине с течение на времето. Имам едно здраво и чудесно дете, имам страхотен мъж и подкрепата на най-близките ми хора. Опитвам се да се утешавам с това, че в нашия случай природата сама избра най-щадящия край на всички възможни предстоящи ужасии......
Активен

kateto
Newbie
*

« Отговор #105 -: Август 30, 2017, 11:54:48 »

Излъгах, случаите са три.. едната ми приятелка е с по-голямо детенце като теб.. сега вече са двама, след като миналата година направи спонтанен.. не е голямо утешение, ама наистина ще мине..
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #106 -: Август 30, 2017, 17:38:26 »

И аз не мога нищо смислено да кажа/помогна, освен гуш и морална подкрепа...Но да, фокусирай се на хубавото, което имаш.
Аз имам приятелка с два спонтанни през 3 месеца, не е леко, но някак тя добре се справи. Сега е бременна в 7ми месец, бие си .

Хубаво е, че споделяш според мен и не трупаш в себе си всичко. Предполагам биха помогнали и форуми за взаимопомощ, сигурно пишеш и там.
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #107 -: Август 30, 2017, 17:43:46 »

Белла, изчетох. По-добре е станало за семейството ви, просто не е трябвало това да ви идва до главата.
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*
Публикации: 2977

« Отговор #108 -: Август 30, 2017, 20:31:11 »

Бела, не мога да бъда и минимално полезна или утешителна за твоя кошмар. Дано от тук всичко е наред с вас. Тъгувай, колкото време имаш нужда.
Активен

Liliq
Newbie
*
Публикации: 541

« Отговор #109 -: Август 30, 2017, 22:31:51 »

Съжалявам. Прегръщам те.
Активен

Smiley
Newbie
*

Усмивка

« Отговор #110 -: Август 30, 2017, 22:52:06 »

Много, много съжалявам. Не знам какво изобщо друго да кажа. Тук сме, с теб сме, ако имаш нужда от нас.
Активен

lioness
Newbie
*

« Отговор #111 -: Септември 01, 2017, 16:18:03 »

Милата, много съжалявам :(, 16 г.с. не е никак рано, това резултат от шарка та ли е? Ще прочета по другите теми...
Дано успеете бързо да превъзмогнете загубата, наистина не знам какво да кажа в случая.
Ред. Сега видях за какво става въпрос... Думи нямам, преживели сте ад, единствено естествения подбор в случая е помогнал тежкото решение да не тежи на душата ви. Пожелавам ви... Скоро да ви се случи нещо чудесно, и никога повече да не сте изправени пред такива изпитания.
« Последна редакция: Септември 01, 2017, 16:33:52 от lioness » Активен

Страници: 1 2 3 ... 5 [Всички]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: