star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star Нека посрещнем тържествено РОДЕН КОРНЕТКО!!!
Страници: 1 ... 35 36 [37]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Нека посрещнем тържествено РОДЕН КОРНЕТКО!!!  (Прочетена 114836 пъти)
bella
Newbie
*
Публикации: 687

« Отговор #900 -: Май 31, 2018, 21:50:56 »

Следя дискусията от самото начало, но досега не смеех да се обадя, понеже нямам лични наблюдения и опит нито с ясла, нито с детска градина в България. Обаче едно се питам от самото начало: няма ли някакъв закон или може би норматив е по-правилно, който регулира броя на децата в групите? Сори, но 40 деца в група наистина не е ок. Rolling Eyes Давам като сравнение Германия, понеже от тук е опита ми - в яслата са максимално 10 деца в група, с три възпитателки, лелки няма. В групата на Алекс повече от половин година бяха 5 деца с 3-те възпитателки и две практикантки. Имахме супер късмет! В детската градина, в целодневните групи са максимум 20 деца в група с две възпитателки, третата е само до обед. В групите на половин ден са 25 деца. Всичко това е строго регламентирано.
Не мога да ви опиша по големите градове за какъв ужас става дума - места няма, персонал не достига, а деца - колкото искаш. Ние ще се местим и 3 дена бях в тиха лудост, понеже където и да се обадех чувах едно и също - Пълни сме. Листата с чакащи деца е огромна. Нямаме капацитет. Предлагаха ми място за 7,5 часа на ден от октомври, а аз от 1. август започвам нова работа на пълен работен ден, мъж ми работи също (в момента на повече от пълен ден, с редовни командировки) и няма кой да гледа детето..... И пак, късмет ли е, какво ли, не знам, но в едната частна градина в съседния квартал ни предложиха целодневно място, от 1. септември, директно след ваканцията. Дали съм гледала има ли английски и спорт? Подписахме молбата още преди да сме видели градината..... Дано малчо да свикне бързо, да му хареса и да сме доволни, но наистина проблема с детските градини в големите градове е много сериозен, за избор, проучвания и т.н. изобщо не става дума...
Активен

Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber bei dem Universum bin ich mir noch nicht ganz sicher. Albert Einstein
black_berry
Newbie
*
Публикации: 1426

« Отговор #901 -: Юни 01, 2018, 10:31:21 »

И тук е регламентирано - в Пловдив от 2017г е 30 деца в ДГ, 25 деца в ДЯ Smile
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 17191

A believer

« Отговор #902 -: Юни 01, 2018, 10:31:46 »

Да, ама после поне още 5 влизат по другия начин ииии
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Страници: 1 ... 35 36 [37]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: