star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star Роди се първото ни августовско сияние!
Страници: 1 ... 15 16 [17] 18   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Роди се първото ни августовско сияние!  (Прочетена 54513 пъти)
syanna
Newbie
*
Публикации: 2221

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #400 -: Март 15, 2017, 15:46:26 »

Пак ще бутна тази тема. Освен, че от началото на годината през седмица е болна и ми идва вече в повече, се държи много бебешки, покрай сестра й. Неща, които по принцип може - казва "Не мога". Стои на масата по сто часа и не яде. Като кажа, че прибирам: "Не, искам още". Сестра й пиши, тя също пищи. Сестра и ръмжи, тя също ръмжи. А как обичам тишина... Говоря спокойно, обяснявам по сто пъти. Казвам и "тихо, бебето спи" - тя блъска вратата, сякаш нарочно. прибираме се след разходка, чиято цел е била бебешко приспиване - в асансьора бърка в очите на спящата си сестра и я буди  Razz Мрън.
Иначе  са много забавни като си играят заедно, смеят се и намират бебешки език за комуникация. Обяснява неща като: "няма да ходиш на терасата, студено е", "не пипай вратата, ще се защипеш", сутрин казва "добро утро, как спа?", много е мила понякога. Даже днес услужи доброволно с едно от якетата си, защото бебешкото беше в пералнята.

Имам въпрос към майките на момиченца - как се справяте с прическите? Първо е ужасно трудно да докарам приличен реултат с постоянно мърдаща главичка. Второ - фибички, панделки, ленти, диадемки и подобни - максимум 10-15 минути и са махнати. Изрових от архивите един плик с гумени ластичета и започнах да я връзвам с тях. Знам,  че са брутално скубещи, но само тях не маха. Вече има косичка, която отива пред очите и вариантите са прическа някаква всеки ден или подстригване. Не искам да я подстригвам, нали все ми казват, че е момче.... Обаче представата колко е хубаво и романтично  да връзваш панделки на малко момиченце е голяма заблуда - задължение е, всеки едн, по няколко пъти  Razz
« Последна редакция: Март 15, 2017, 15:48:35 от syanna » Активен

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13225

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #401 -: Март 15, 2017, 16:25:13 »

Мдам, само това ми е решението и на мен - никакви фиби и джуфки, а гумени ластици. Освен това режа бретони, мажа косите им с течни кристали, за да разреша добре. В противен случай пищи и се сърди и си ходи редовно невчесана, но вързана, абе като гнездо.  Lol
Споко, после ще влезе в серия "мамо, искам плитки" в последния момент. А на невчесана и сплетена коса е много забавно правенето на плитки  Lol
За първия абзац, на мен ми мирише на ревност и проявата й. Пак леко звучи и освен да повтарям, че е голяма, че не й прилича, че не е бебе, друго сякаш не би сработило. Ама ти си го знаеш това вероятно. Моята голямата например много обича да провокира сестра си, за дреболии, вероятно несъзнателно, но е ужасно дразнещо. При което малката започва да пищи и да реве, да се карат и понякога имам чувството, че й доставя удоволствие да тормози сестра си, за да се почувства по-голямата  Razz
Активен

Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15633

« Отговор #402 -: Март 15, 2017, 17:48:28 »

С прическата - компромиси правиш докато не започне да търпи. Цвета от 3-годишна се подстригва, от 4-годишна търпи да й правят от плитките диадеми, които скубят и опъват ужасно, да и аз си направих един път, а и отнемат време, в което стоиш и търпиш да ти се наплете.

За останалото - просто не знам как си жива с тая малка разлища Rolling Eyes Търпение.
Активен

Liliq
Newbie
*
Публикации: 541

« Отговор #403 -: Март 15, 2017, 18:02:26 »

И аз и слагам само от гумените ластици, само с тях се задържа по-дълго време прическата, диадеми и пандели абсурд. Маги иначе стои и не мърда като я реша и правя плитки, но тя е свикнала, от съвсем малка има дълга коса, която още не съм подстригвала. Проблема ми е Тео, който всяка сутрин реве, че и той разбира се иска опашки и рокля, значи нервите ми къса Lol.
За другото, съвсем нормални ми изглеждат нещата, изморително е, но повечето деца около нас, включително и моите, се държат по сходен начин. Браво, че си спокойна и търпелива Smile.
« Последна редакция: Март 15, 2017, 18:12:06 от Liliq » Активен

alexia
Newbie
*
Публикации: 2180

« Отговор #404 -: Март 15, 2017, 20:24:55 »

Тео, който всяка сутрин реве, че и той разбира се иска опашки и рокля, значи нервите ми къса Lol

Lol Lol Lol Lol Lol Lol
Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8777

« Отговор #405 -: Март 16, 2017, 19:47:36 »

хаха, Бо вече започна да казва за някои такива неща "това е за момиченца". Само дето поняког бърка кое е за пораснали и кое- за момиченца (например казва че като порасне, че се гримира  Lol или че шофирането е за момиченца и т.н.).

Сиянка, това поведение съм го чувала, за умишлено вдетиняване на голямото покрай малкото, явно е съвсем нормално (повече внимание има за бебето и затова и тя иска да е бебе). КАто решение даваха да се прекарва повече време само с каката, да й се дават задачи, свързани с бебето и т.н.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #406 -: Март 17, 2017, 15:02:41 »

Сетих се да споделя - ако някой като мен е имал проблем с "бе"-то може да е от полза.
Един път я чух да казва: "Овцата казва бе"  ми стана толкова смешно, но много ми хареса като логика  Lol Не знам в яслата ли са го казали, или сама реши да го каже като твъредние, но аз веднага започнах да го използвам. Сега, ако я чуя да каже "бе" и аз казвам , че овцата казва "бе" и обяснявам ,че тя не е овца и не казва "бе"  Lol
Не знам за това ли, или за друго, но скоро не съм чувала изобщо Stuart 
« Последна редакция: Март 17, 2017, 15:04:50 от syanna » Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #407 -: Март 17, 2017, 16:16:19 »

Дааа,  нали преди като се притесняваше ти казвах, че точно така се отървахме и ние  Big grin
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #408 -: Март 17, 2017, 16:55:45 »

Сега се върнах да прочета какво точно си написала. Изобщо не съм схавнала, че това е била идеята  Cheesygrin
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #409 -: Април 12, 2017, 08:59:46 »

Ох, започна се - госпожицата преди няколко дни опитваше да облече мой сутиен, рови из дамската ми чанта да намери червило и иска да си слага Lol Lol Еди кое си момиче от градината имало  Blink
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #410 -: Август 18, 2017, 22:36:46 »

Пак идвам да сподлям. Не съм знаела, че говорни грешки могат толкова да ме дразнят. Госпожицта е във ваканция от градината и имам възможност да съм по цял ден с нея. Новият номер - думи, които е изговаряла безпроблемно и правилно до момента, започна да казва с някаква грешка - сменена буква или размстрени букви. Повтарям, поправям постоянно. Тя ми оговаря 'Не' и повтаря грешното. Ясно - попитах кой казва така - все едно и също име на момиченце излиза, явно са приятелки в градината. Освен това постоянно чувам "к'во", повтарям "какво" тя повтаряслед мен пак "к'во". Казах, че не разбирам тази дума и да я каже правилно... обаче при следващата моя поправка тя ми отговаря, че не ме чува и не иска да си говори с мен... И така. Знам, че общува с всякакви деца, че тези деца имат всякакви родители, знам че не е голяма работа и ще отмине, обаче много ме дразни.
Иначе е прекрасна, пита за всичко, всичко запомня, има доста голям речник, от няколко месеца казва идеално "Р".
« Последна редакция: Август 18, 2017, 22:40:11 от syanna » Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8777

« Отговор #411 -: Август 19, 2017, 00:31:28 »

Според мен директното поправяне е грешно, макар че и на мен ми се случва. Гледам обаче по-често да повтарям правилно след него, а не да му казвам "не така, еди как си трябва". Всички грешки ще се изчистят, изобщо не ми е драма, даже ми е сладко и мее яд как бързо расте и скоро ще говори скучно и правилно, а не по бебешки :( Сега все още казва "гавион" на камиона, спряга някои глаголи странно (бърка ги с други)- искам да яда примерно, нали другите се спрягат с а в първо лице и явно оттам идва. И понякога говори за себе си в женски род, понеже общува предимно с жени (мен, бабите, учителката), но сега имат мъж учител, което го намирам за положително. По принцип казва "сам", "голям съм" и т.н., но "готовА съм"- явно много съм го повтаряла и така го е запомнил.
Друго почти не се сещам,много сложни неща разказва вече, приказки, филмчета разказва, къде свързано,къде не...
Та според мен просто сиговори правилно и често споменавай грешните думи "случайно", но не я поправяй директно, така ще имаобратен ефект.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #412 -: Август 19, 2017, 16:13:55 »

Грешки при глаголите и родовете и при нас има, това не ми пречи. И на мен са ми сладки бебешките думи, но такива, които е произнасяла коректно, а е заменила с бебешки не ме радват, стъпка назад е. Поправям, защото трябва да знае, че не е добре да говори така. Както изисквам да казва 'моля' и 'благодаря', така очаквам да произнася правилно това, което е в капацитета й.
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #413 -: Август 20, 2017, 09:43:12 »

Сияна, Цвета е на 5 и я слушам, че е започнала да казва някои думи грешно с разместване на букви...
Не мисля, че ти имаш повод за притеснение. Деца.
Но Цвета ще ходи на логопед от есента, де, защото мина 5, а още не може да казва Р хубаво, ако не е първа буква в думата. Да не говорим, че казва Фчела и Фтица Razz
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15137

« Отговор #414 -: Август 21, 2017, 14:15:13 »

Да не говорим, че казва Фчела и Фтица Razz

Бояна го казваше това до миналата година. Хиляди упражнения - аз казвам П, Птица. И тя казва Пъ, Пъфтица. Остана си такава готина шега, толкова много сме се смяли и чак ми стана тъжно като почна да го казва правилно.

Сега се радвам на 2-3 думи дето още ги казва смешно и знам, че ще се изчистят и не я закачаме, за да се позабавляваме още малко.
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #415 -: Август 21, 2017, 17:20:13 »

Ох и аз много се смея, въпреки че се притеснявам от друга страна, ама явно, че за пореден път няма за какво! Ти ме поуспокои.
Но логопед ще има главно заради Р и Л. Разменя ги, не може хубаво да казва...А уж до 5 г трябвало да е изчистено това... Rolling Eyes
Активен

Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #416 -: Август 29, 2017, 20:50:43 »

И при Никола не са изчистени - нито Р, нито Л, Р директно пропуска, Л някак смотолявва там, та се разбира. Изобщо не ми дреме, понеже той знае кое къде е, щеше да е проблем, ако се опитваше да ме убеди, че слънцето гЛее на небето, като една второкласничка от лятното ми училище.
А сега е още много як, когато се опитва да ми каже, че му е илязла пришка. Попикаваме се.
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 16537

A believer

« Отговор #417 -: Август 29, 2017, 21:08:37 »

Ъ, не смяташ ли да го водиш на логопед, той е голям все пак?

Слънцето грее на небето, кво му е Cheesygrin
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #418 -: Август 30, 2017, 08:26:57 »

При нас е по-скоро копиране на приятелче, иначе всичко може да произнесе, за "р" даже се изненадах, като чух да казва.
Повтарям правилно, да не заучава грешките. Имам една колежка в работата, да не казвам на колко години, която 1-2 думи казва с разместени букви, винаги ми е било странно.
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*
Публикации: 2977

« Отговор #419 -: Август 30, 2017, 09:58:06 »

Те пък всички се оказаха за логопед тия деца.
Сияна, не й казвай "грешиш, не  се казва така", защото напук и пак ще го казва. Измисли игри, където сто пъти да повторите правилно грешните думи. Но в нейния случай все някога ще престане да ги казва грешно, така или иначе.
Активен

Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #420 -: Август 30, 2017, 10:01:09 »

Не смятам а го водя на логопед. Аз самата доста късно и в съзнателна възраст се научих да казвам л и р.
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 16537

A believer

« Отговор #421 -: Август 30, 2017, 10:10:28 »

Ами аз понеже така и не се научих да казвам Л и това много ме дразни до ден днешен, затова питам. Щото я се научи, я не. А с логопед ще стане относително бързо и лесно. Определено бих завела малката ако някои звуци не може да ги изговаря правилно.
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

paiachka
Newbie
*
Публикации: 2680

The awesomest, most best lookingest, greatest!

« Отговор #422 -: Август 30, 2017, 10:53:14 »

Ади вече ходи на логопед. Не може да казва Р, казва Ъ. И говори малко завалено едно, почти не ѝ се разбира понякога, та я карам да артикулира. И гледам всичките казвате, "не поправяй детето, намсикво", аз не съм съгласна. Да, ако е някакво мега инатче, може и да прави напук после, ама реално иначе няма как да се научи правилното ако не го чува. Ади откакто прави опити да говори се опитвам да я коригирам, за да не запомня грешките и да ги повтаря после. Но и не го правя натрапчиво, за да се дразни, а за да чуе как е правилно и къде греши. Обикновено повтаря след мен правилното, с ясна артикулация и повече не повтаря. Освен ако не е странно спрежение на глагола, някакво изключение например, което няма как да знае.
Иначе, аз изключително много цял живот съм се дразнела на хора, които не могат да казват Р, и по-точно на родителите им, защото е чист родителски мързел и нежелание да се занимават, па дори само да го пуснат на логопед и да се оправя.. Не съм сигурна, че Ади ще се научи да казва Р, но един ден с ръка на сърцето и чиста съвест мога да кажа, че съм се опитала.
Активен

Децата не са даденост и е привилегия да ги имаш!
kateto
Newbie
*
Публикации: 4124

« Отговор #423 -: Август 30, 2017, 11:36:54 »

Дея започна да казва Р малко след като тръгна на градина.. ей така от въздуха, беше голяма изненада..
Казва си някой думи грешно, например беших, в началото казваше не можа.. но се научи след като я поправях.. виж обаче, докато пее песни и я поправя ми се фръцва и казва, че тя така си иска../песните са на английски, за които говоря/
Бих поправяла според ситуацията, ето сега на песните се опитвам, ама тя се цупи, а иначе слуша.. и бих водила на логопед
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #424 -: Август 30, 2017, 14:22:58 »

Аз съм ходила на логопед за "Л" като малка. Научила съм да го казвам, но реално в половината думи го казвам правилно, в другата половина - не. Сега внимавам как произнасям, защото Инчето повтаря точно както аз говоря. Понякога се чувам да кажа дума с грешно произношение, тя повтаря като мен, аз се попрравям, поправям и нея. Знам, че е объркващо така, но се старая колкото мога, по-добре да чуе и другия вариант, от колкото да не го чува изобщо. Не се фиксирам в това, не см манячка по впроса, ако така изглежда, но внимавам все пак да не пренебрегвам грешките.
Същото е и с двуезичието. Тя смесва някоя дума от другия език в изречението, защото не знае думата, нормално е да използва каквото знае.  Веднага казвам да на баща й да каже думичката, тя повтаря и за следващия път знае вече. Нали, няма как да научат ако не им казваме. Освен това държа той да я каже, не аз, за да не заучава моето произношение.
Активен

Страници: 1 ... 15 16 [17] 18   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: