star chick-chat.org star Свободна зона star На лафче :-) star България vs Западна Европа/САЩ
Страници: 1 [2] 3  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: България vs Западна Европа/САЩ  (Прочетена 11141 пъти)
utopia
Newbie
*
Публикации: 16521

A believer

« Отговор #25 -: Март 11, 2014, 23:02:48 »

Какво съм класифицирала? Казах само, че не дружа с простаци. Обичам хората в обкръжението ми да имат трицифрено айкю и кръгозорът им да се разпростира по-далеч от носа им и ББ и новото гадже на Николета Лозанова. Сега нещо лошо ли казах? Далеч съм от мисълта, че интелигентни хора следят биг брадър, къртицата и подобни глупости, ама кой знае.

Малко е смешно да ми казваш колко трябва да ми е неудобно като първа каза как твоето мнение е единственото смислено и аз защо изобщо си мисля, че разбирам. С теб не обичам да споря, не ми е приятно. Изказваш се като последна инстанция, ама после ако някой друг е краен, той задължително не е прав. А моята логика мисля си имаше смисъл, някак ми куца теорията ти, че никой не гледа тв, защото е тъпа, обаче тв-то цени за затъпи хората, затова дава тъпи програми. Кой ги гледа и на кого се отразяват тогава ако няма търсене за такива?
« Последна редакция: Март 11, 2014, 23:05:21 от utopia » Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Maggie
Newbie
*
Публикации: 979

« Отговор #26 -: Март 11, 2014, 23:05:59 »

За протокола: I give up... (сори, наистина не разбирам как не разбираш (?)...)
Активен

Ти виждаш нещата и питаш "Защо?" Аз мечтая за неща, които никога не са били и питам "Защо не?" Дж. Б. Шоу
Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #27 -: Март 11, 2014, 23:21:34 »

Просто хората масово не четат или четат списания и чиклити основно. Да разчиташ ТВ или нет да изгради ценности, да образова.... резултатът е виден. Това е според мен проблемът - просто не се чете. Допреди години, когато "медиите" не бях чак така "развити" и достъпни, хората четяха. Сега простотията вирее здраво, но аз още не съм видяла през живота си и многобройните ми контакти с всякакви хора, човек, който да обича да чете, да чете читава литература, и да е прост. И никой не ми е споделял за такова явление.  
« Последна редакция: Март 11, 2014, 23:24:37 от Galina_Dim » Активен

Xpucu
Administrator
Newbie
*
Публикации: 4012

« Отговор #28 -: Март 12, 2014, 00:08:22 »

Много точно го каза. Хората не четат. Не се образоват, не се интересуват от смислени неща, затова масово се пробутват затъпяващи ги допълнително и манипулиращи ги новини/предвания/реклами.
Търсенето определя предлагането. Масата нечетящи и необразовани хора не умее да избира и оставя избора на по-малкото зло - едните на турския сериал пред предаването на Болен, другите на фейсбук безсмислиците пред телевизора. Броя на лаптопи, таблети и смартфони не е определящ щом възпитаваш детето си в тях, а не в това да *мисли*, да се интересува, да има ценности, да спазва правила, да уважава околните, да е работливо, да дава добър пример, и т.н. Та по темата Народът ли е прост или телевизия е манипулативна и долнопробна като съдържание, че първото е вярно. Ако народа не е прост, няма да има нужда от тояга и по него и по "управляващите" го. Щеше да има саморегулация и ред. А телевизията по дефениция е манипулативна, от потреблението зависи колко.

Иначе по темата с къде и какво - аз бих заминала. Заради по-уреден живот, повече ред. Нещата, които тук най-много ме дразнят е, че тези които трябва да вършат работата или да предоставят услуга си мислят и се държат с поведението, че този на когото вършат работата им е длъжен. Напоследък само се занимавам да сипвам на идиотите - всеки ден свиря на някого, че прави нарушение на пътя, онзи ден нареждах сервитьорки и управител в Хепи, тия кретени от банката им обясних да си оправят обслужването. А уж живея в розов балон. Дето се вика ако на мен ми изхвърлят нещо върху колата тия на служебния паркинг или тия дето им плащам за реда около вкъщи доста викане ще отнесат.
« Последна редакция: Март 12, 2014, 00:13:26 от Xpucu » Активен

peace&violence
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 1872

« Отговор #29 -: Март 12, 2014, 08:21:44 »

Не знам, Кат, ама как "утайките" в другите държави не хвърлят бирени бутилки от прозореца на колата и не си изхвърлят боклука през терасата? И не говорим за малцинствата, а за баш българите (защото в Берлин например има леки заченки в турските квартали, ама много леки, далеч от нас- не обаче от германци). Или вечното псуване по съседа и мръсните номерца

Май трябва да спра да пътувам, докато не си възвърна душевния баланс и не се убедя колко си ни е хубаво в нашата малка свинщина  Lol

Корни,знам че много ги тачиш германците,но според мен,тях си ги гледала през розови очила и не си им видяла мизерията,та трябва още малко да попътуваш. Докато четях другите мнения и ми излизаха само картинки от ежедневието в Германия,където също ще видиш боклуци по улиците,пияници,хвърляне на фасове или разбиване на бутилки по улиците,деца които знаят повече псувни от родителите си взети заедно или девойки,които са родили преди да са навършили пълнолетие. По телевизията също дават предаване,в което се гледат,кой е по-голям простак,сериали тип "родих детето на брата на леля,а не знаех,че ми е вуйчо" или "риалити" предавания как семействата се карат,бият и изхвърлят пеленачето на улицата,защото много реве.
От друга страна,трябва да кажа,че и на мен ми се завива свят,като пристъпя границите на родината,но автоматично се превключвам на вглеждане в простащината,а не трябва.
И в заключение:всички явно се водим от този синдром
Активен

Turning can'ts into cans and dreams into plans.

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #30 -: Март 12, 2014, 08:42:01 »

Не само не се четат книги, а хората масово не са любознателни, изумявам се как хората просто ги мързи/не им е интересно да научават нови неща, интернет е необятно място за хора, желаещи да учат нещо.
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8773

« Отговор #31 -: Март 12, 2014, 09:38:44 »

Аз, разбира се, не съм съгласна, че това е непременно посоката. Според мен е обратна - медиите бълват помия и хора, които нямат 2 лаптопа вкъщи, 3 таблета, 4 смартфона и абонамент за 199, т.н. просто се примиряват. Никой не обича да се зомбира пред идиотии, но свикват, защото нямат избор. (Това е мн грубо казано, но за мен е така в общи линии).

Ъ, това ми се наби на очи- ти интелекта и образоваността по броя таблети и смартфони ли отчиташ  Shocked ? Значи аз съм от най-простите  Cheesygrin

Хареса ми мнението на Гал за четенето, макар че за мое учудване познавам хора, които четат доста и примерно пишат много зле, а си мислех, че има връзка (явно има изключения).

Може да съм била афектирана и крайна в началото, но не може да ме убедите, че сме качествен народ, масово не сме. Сори, просто контрастът е много явен, сега пак ще се оправдаем, че е от тежката ни история, но е факт, че толкова мрачни, озлобени хора (дори по дрехите личи- масово тъмни, не цветни), почти никъде другаде няма. И пак ще ми кажете, че на Запад са лицемерни като са усмихнати и учтиви, но нямам нищо против малко лицемерие тогава. А за състоянието на кварталите и улиците не може да оспорите- никъде няма такива грозни ръждясали стълбове, толкова дупки и кал, сори, това е реалността.

И причината да ги виждам не е, че съм хейтър и само мрънкам. Напротив- като ги виждам, започвам да действам- отново ще правим ден за чистене на боклуци, купили сме и цветя за засаждане с идеята ако име  чисто и подредено, може би ще им е неудобно да хвърлят там. Ако само повтаряме, че и на другите места е зле, не виждам голям плюс. Нека ВИДИМ проблемите си и се опитаме да направим нещо.

А за емигрирането още съм против- първо заради казаното горе (най-лесно е да се преместиш там, където друг е измел и оправил, но по-добре е да се опиташ да оправиш своята градинка), второ от чисто лични причини- тук имаме доста висок стандарт, другаде трябва да започнем да мизерстваме и пак няма гаранци докъде ще стигнем, да не говорим, че тук са родителите ни, а не си представям да ги оставим...

И не ме разбирайте погрешно- в моя микрокосмос все още всичко е розово и прекрасно, и аз общувам предимно с културни хора, подаряват ми хартиени книги, ходим по театри, кина и екскурзии, не мога да кажа, че не ми е хармонично. Но оглеждайки къде ще се бутам количка например леко ми прилошава- то просто няма една градинка с гладък асфалт без дупки и боклуци...
Активен

juliet
Newbie
*
Публикации: 1659

« Отговор #32 -: Март 12, 2014, 10:46:13 »

Аз лично нямам крайно мнение по въпроса и съм балансирана в отношението си. Бих емигрирала поради същата причина като Хриси - заради по-уреден живот. Факт е, че до момента не съм го направила и най-вероятно няма и да го направя. Не смятам, че масово сме Ганьовци. Снимката няма да ме накара да тръгна да се тръшкам какви сме простаци. Конкретно този надпис е всеизвестен с това, че така надписано осъмна посолството на САЩ след една от бомбардировките над Югославия преди години, така че дет се вика и история си има по въпроса  Lol
Много съм съгласна с това за четенето. Считам, че възпитава и то много. Успоредно с това обаче не държа на високото ай кю на хората около мен. Много по-важно ми е да са добри хора отколкото да са мега интелигентни. Общо взето държа повече на емоционалната интелигентност на заобикалящите ме.
Виждам, че е кочина наоколо и се дразня на хората, които рушат и изхвърлят. Това, което ми е по силите обаче, е аз да не го правя и доколкото мога да контролирам това в заобикалящия ме свят.
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #33 -: Март 12, 2014, 10:59:03 »

Много по-важно ми е да са добри хора отколкото да са мега интелигентни. Общо взето държа повече на емоционалната интелигентност на заобикалящите ме.

Да!!!
Активен

Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15624

« Отговор #34 -: Март 12, 2014, 11:17:45 »

Много по-важно ми е да са добри хора отколкото да са мега интелигентни. Общо взето държа повече на емоционалната интелигентност на заобикалящите ме.

Да!!!

+1  Cool Thumbup
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #35 -: Март 12, 2014, 11:24:36 »

Добре, че има планини и морета да забравя човек за момент  Razz Щото май само в София е гадното (напоследък съм напълно оперирана от регионален шовинизъм, много  ме дразни София, уж чакаме промени и ремонти, ама да видим).

Иначе много ясно, че не подбирам хората по Ай Кю, просто без да иска човек си остава в дадена среда, формирана от работа и университет, където хората са на някакво ниво все пак. Не са всички супер умни, но и честно казано не общувам с хора от малцинствата без основно образование, просто няма откъде да се запознаем...А за добротата- напоследък съм развила някакви филтри кой е добър човек и кой- не толкова, даже колегите си мислено ги деля така и като искам помощ за нещо, се обръщам към тези 2-3ма, които ги усещам като много добри хора (макар и по инстинкт, почти не се познаваме).
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #36 -: Март 12, 2014, 12:05:16 »

Абе не си ви представям да общувате само с добри хора, дето не могат да вържат 2 изречения на кръст, ама айде, нека съм сноб.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #37 -: Март 12, 2014, 12:31:41 »

Абе не си ви представям да общувате само с добри хора, дето не могат да вържат 2 изречения на кръст, ама айде, нека съм сноб.

Е, то рядко е чак такава трагедия- много добър и безумно тъп  Lol Поне средно ниво имат, нали ти обясних, че и да искам няма как да намеря от най-най-маргиналните...А че си сноб си те знаем  Razz Razz Kiss
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #38 -: Март 12, 2014, 12:33:30 »

Еми аз не мисля, че трицифрено айкю е нещо снобарско, може да видиш чартовете, елементарна обща култура и интелект все пак...
Активен

Catherine
Newbie
*
Публикации: 7664

Heart follower

« Отговор #39 -: Март 12, 2014, 12:51:01 »

Мойто е около 105, за малко да не се класирам  Lol Kiss
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #40 -: Март 12, 2014, 12:56:27 »

Мойто е около 105, за малко да не се класирам  Lol Kiss

Аз изобщо не помня как бяха цифрите, май в тийн години бях изкарала някакъв супер висок резултат, 170 ли, 180 ли, водеше се 1 категория свръх нещо си...Но оттогава съм доста затъпяла и сега не знам дали ще изкарам 105  Lol 
Активен

Catherine
Newbie
*
Публикации: 7664

Heart follower

« Отговор #41 -: Март 12, 2014, 13:02:56 »

Ми не знам, аз това с айкюто честно казано (Ути  Kiss) не го уважавам много, защото аз примерно нямам никаква логическа мисъл, нито се оправям с пространствени и математически задачки. Въпреки това не се имам за прост човек, но според тези тестове винаги съм с незадоволително ниски резултати и в най-добрия случай попадам в средното масово ниво. Тези тестове ти оценяват някакви заложби и способности на мозъка, но според мен не може да се съди за цялостния интелект на човек спрямо това дали може да познае кое е следващото логично число/фигура в редичката. Но това е встрани от темата, предполагам, че Ути няма точно, конкретно и буквално айкю предвид, а наистина като говориш с някого, да не ти говори все едно никога не е прочел една книга и има речник от 100 думи.
Активен

juliet
Newbie
*
Публикации: 1659

« Отговор #42 -: Март 12, 2014, 13:39:46 »

Ути, естествено, че не общуваме само с добри хора, които не могат по две изречения да свържат. Общо като принцип ти го казвам аз лично по какво си подбирам обкръжението и да ти кажа това, че например част от хората не могат да ми кажат всички европейски столици доста слабо ме вълнува. Чисто като пример имам един колега, който на пръв поглед си е чист Ганьо с все говоренето на висок тон, с вечните простотийки и пълната програма. Същия обаче, ако му звънна в два часа през нощта, че имам проблем, знам че ще тръгне да ми помага и това ми е в пъти по важно от това, че от време на време като ходим по заведенията прави панаири и всички нас зяпат  Cheesygrin моето кю даже не съм го тествала и не мога да ви кажа колко цифрено е  Cheesygrin дайте някой линк да се проверя ставам ли.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #43 -: Март 12, 2014, 14:02:19 »

предполагам, че Ути няма точно, конкретно и буквално айкю предвид, а наистина като говориш с някого, да не ти говори все едно никога не е прочел една книга и има речник от 100 думи.

Е много ясно!

Джулиет, ами да, ама в крайна сметка приятелите стават приятели като общуват, а ако нямате за какво да си говорите...не виждам как ще станете приятели. То е ясно, че не обсъждате европейските столици, ама е хубаво човек да има широк кръгозор, да чете, да се интересува, иначе споделяте за вечерята и децата и млъквате.
Активен

Maggie
Newbie
*

« Отговор #44 -: Март 12, 2014, 17:45:16 »

В един корсера курс наскоро ни разказаха за едно изследване - влизат в едно училище и дават на децата кратък тест - лесен. На произволен принцип дават на децата различен фийдбек. На едните "Ти си умен и затова успя", на другите - "ти положи усилия и затова успя". След време на малко по-труден тест "умните" деца се провалят, а "полагащите усилия" се представят добре и го приемат за супер яко изживяване, предизвикателство. Накрая пак лесен тест - "умните" пак се провалят - смятат, че явно не са достатъчно умни, страхуват се да не се провалят, не полагат усилия. Изводът от рисърча води до  тенденция да не се говори за интелигентността като IQ, а за growth mindset -  да опитват, да мислиш, да съобразяваш, да полагаш усилия, да искаш да се развиваш, да не се страхуваш от провал...

Дет' се вика, вече не е модерно да се мери IQ и да се мисли като нещо сетнато. Гледат се адаптивност, способност за учене, мотивация, желание за успех, постоянство, усърдие, оптимизъм, ентусиазъм...

Това са неща, които вече ползвам в работата си и виждам как реагират децата, когато ги хвалиш не за резултати, а за усилия, когато им казваш в какво конкретно са добри или върху какво имат нужда да работят. Само "браво" не е достатъчно или получаването на външни награди.

Иначе всеки човек, който само приказва, без да прави смислени неща, все едно дали е интелектуалец (4 г. във Философски факултет на СУ - ай ноу уот айм токин ъбаут) или мол-гърла могат да ми скъсат нервите...

Активен

Ти виждаш нещата и питаш "Защо?" Аз мечтая за неща, които никога не са били и питам "Защо не?" Дж. Б. Шоу
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #45 -: Март 12, 2014, 17:49:16 »

Интересно звучи, Маги, ама при мен примерно не беше точно така...
От малка си ме мързи да уча, но изкарвам високи оценки, учителите все казваха на нашите "много е умно детето, с малко старания постига много". Което до самия край на училищните работи не ме е демотивирало- напротив, все исках да покажа, че съм умна и пак си успявах по същия начин.

Вече в уни примерно се отрази по-кофти, по дифолт приемах, че няма нужда да се старая особено и не учех колкото трябва, изкарвах изпитите, ама не блестях с някой проект или подобно...и в работата съм така- което ми се удава, влагам много душа и става супер, което ми е тъпо- правя както дойде, на минимума...
Активен

Maggie
Newbie
*

« Отговор #46 -: Март 12, 2014, 18:08:44 »

Корни, нали точно това казва и проучването. Не полагаш усилия, когато нещата загрубеят...

Те са си измислили термини за децата, които минават така през училищните години - свикнали са да им е лесно fragile thoroughbred (http://www.cbsnews.com/news/why-failure-is-the-secret-of-your-success/) и се отказват като стане трудно  в един следващ момент. То не е казано, че ефектът е непременно толкова мигновен като в рисърча.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #47 -: Март 12, 2014, 18:13:29 »

Ами аз в никой момент не съм се отказала, всичко, с което съм се захванала (универсситет, курсове, работа) го завършвам с над средното...Просто не съм станала свръх амбициозна, защото не съм свикнала да полагам големи усилия.

Дайте линк за Ай Кю тест да се измерим, де, ама да е кратък, че ме мързи  Lol Иначе и аз най-много мразя фигурите като Кат  Rolling Eyes
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #48 -: Март 12, 2014, 18:54:39 »

Аз също мисля, че просто умните деца успяват с по-малко усилия от другите, които пък компенсират с повече усилия. Маги, ти така го изкара все едно ако си умен и автоматично разчиташ на това и на по-късен етап се проваляш. Аз пък не мисля така. Умните си поставят по-сложни предизвикателства и полагат същите усилия, за да ги постигнат.

Корни, аз съм правила много онлайн тестове и всички ми изкарват различно +/-20
« Последна редакция: Март 12, 2014, 18:56:38 от utopia » Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #49 -: Март 12, 2014, 19:12:53 »

По повод експеримента на Маги - покрай учениците на майка ми също съм забелязала, че когато не толкова умните деца в един момент положат някакви големи усилия и постигнат резултати, по-високи от обичайните им, изпадат в някаква еуфория, надъхват се супер много и се стараят отново да ги постигат. Обаче това е временно, много малко им трябва, за да слязат на земята, да се обезкуражат, да се изморят и да се върнат на средното си положение.
Умните деца обаче не обичат провалите и не си дават първото място. Тук съм съгласна с Ути. Като човек, който винаги е постигал лесно всичко в училище (нали тука всички сме от умните Big grin), мога да кажа, че и най-малката стъпка надолу се преживява много драматично и после драпаш със зъби и нокти да се качиш пак отгоре.
Активен

Страници: 1 [2] 3  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: