star chick-chat.org star Свободна зона star На лафче :-) star България vs Западна Европа/САЩ
Страници: [1] 2 3  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: България vs Западна Европа/САЩ  (Прочетена 11147 пъти)
Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8775

« -: Март 11, 2014, 14:30:13 »

Ох..провокира ме фейсбук дискусия предимно с форумисти. Ставаше въпрос за тази снимка:

https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/t1/1797497_10152023670436446_1617884121_n.jpg

от която тръгна спор дали "човекът си е прав", какво е "искал да каже", дали Америка е едно голямо зло, доколко е по-развита от нас и т.н. 

И се оказа, че май вече съм от другата страна на барикадата- не виждам с какво българите сме по- от американците примерно, не виждам как можем изобщо да се сравняваме и всякакви подобни коментари ми приличат на "гроздето е кисло" и "то па Вуте се едно я е втасал". Накратко- след като съм била там няколко пъти, не мога да кажа (почти) нищо лошо за американците и страната им, и уви като сравнпвам с у нас ми става адски болно и тъжно...

Решението къде да живеем лично ние си има друга обосновка, но условията тук са видимо лоши- ние де факто нямаме пътища, не говоря за магистрали, в самите градове нямаме- всичко е на дупки и кал, боклуците са навсякъде. Много ме дразнят напоследък тези неща. И ми е интересно дали сега ще се обърнем и вие ще ми обяснявате розовите облаци за България, а аз ще съм циничната...Давайте, спасете оптимизма в мен, може пък да измислите доводи, с които да се съглася  Rolling Eyes Дотук обаче тази снимка само ме раздразни допълнително- не стига, че някой Сульо е отишъл на метеното (насила сигурно), ами и си показва простотията и го разваля и там. Не струваме като хора и това си е.
Активен

Catherine
Newbie
*
Публикации: 7664

Heart follower

« Отговор #1 -: Март 11, 2014, 14:50:45 »

Аз пък не знам що напоследък съм много по-склонна да приемам нещата от хумористичната им страна и не разбирам що хората се палят за такива неща. Както винаги е имало садистки, расистки, сексистки и анти-националистични вицове, така ще има и такива "смешки", продиктувани от реални събития. Смешно е не защото вандалщината е голям смях и кеф, а защото е някакво клише, един вид горчив хумор... Малко ми напомня на вицовете за Перник примерно. Смешни са, щото до голяма степен са си истина. Не ми е хрумвало обаче нито да се срамувам, че съм оттам, нито да ги опровергавам и да плюя по другите градове, че "завиждат" или не знам какво (и такива хора има, голям смях). Българската простащина и вандалщина си я знаем, тя не е нищо ново и не е похвална, нито смешна сама по себе си. Ама толкова е навлязла в "народното" творчество, че освен да и се смеем горчиво, друго не остава. Та от тази снимка не би ми хрумнало да почна като бабите "Простаци, идиоти, не ги е срам, ето затова никъде не ни харесват, затова сме на това дередже". Не съм го направила аз това, че да се срамувам. Всяка нация си има своите изцепки, и то не по-малки. Само като погледнеш примерните скандинавци и англичани какъв погром правят като дойдат тук на алкохолен и секс туризъм, ти става ясно, че не е само "Ганьо" така. Всяка нация си има утайката (и не, не вярвам, че българите като цяло са простаци, както и друг път съм казвала, твърде много хубави хора познавам, за да се съглася, че това е обща черта). И тая утайка си пълзи навсякъде по света и прави глупости. Не е някакъв наш национален феномен.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #2 -: Март 11, 2014, 14:56:26 »

Не знам, Кат, ама как "утайките" в другите държави не хвърлят бирени бутилки от прозореца на колата и не си изхвърлят боклука през терасата? И не говорим за малцинствата, а за баш българите (защото в Берлин например има леки заченки в турските квартали, ама много леки, далеч от нас- не обаче от германци). Или вечното псуване по съседа и мръсните номерца- пукни гуми, одраскай колата с ключ, щото си е взел нова, явно има пари, нека му е!
Нашите отрицателни черти са някак повече, отколкото в другите страни.
Примерът на Ути за надписа "к*р" на глетчер в Австрия също ли ви е смешен? Май аз съм се сбъркала нещо, или съм в такова настроение, че наистина не виждам нищо смешно...

Май трябва да спра да пътувам, докато не си възвърна душевния баланс и не се убедя колко си ни е хубаво в нашата малка свинщина  Lol
« Последна редакция: Март 11, 2014, 15:00:27 от Korneliq » Активен

Catherine
Newbie
*

Heart follower

« Отговор #3 -: Март 11, 2014, 15:09:11 »

Според мен в момента си афектирана и затова ти се струва, че ние сме най-черните. Ако ще те успокои, румънците са на нашия хал - ни повече, ни по-малко простащина има при тях и даже съм се изненадвала да чуя вицове, които съм считала за "изконно" български, които се подиграват с нашата народопсихология, разказвани от румънци за румънци. 1:1 е ситуацията при тях и с малцинствата, и с чертите, и с всичкото. В Солун пък като бях, мога да ти кажа, че като се изгубихме и попаднахме в азиатския квартал, гледахме като телета на заколение. Много беше страшно, мръсно, гледаха ни лошо и само чакахме някой да ни извади нож. Ама точно Чайна таун, само че на Балканите и с по-малко китайски ресторанти. Не сме нито най-мръсните, нито най-крадливите, нито най-големите вандали. Ако има изобщо най в тоя случай. По принцип честно казано ми е все едно. Нито защитавам българите, нито ги смятам за по-долен клас. Имаме си тъпите черти, имаме си и добрите. Честно казано не съм била в много страни, но единствено в Унгария мога с ръка на сърцето да кажа, че е чисто и подредено. В Гърция, Румъния, Сърбия, Хърватска и Италия, където съм била, все същата кочинка си е. Просто южните народи имаме такъв манталитет, малко повече сме простаци, по-спонтанни, емоционални, неподредени, обичаме да забъркваме каши и да правим лудница, която да не си оправяме после. Ако има някакви такива черти, то те са общи и не се ограничават само до българите. Ако си отваряла и някой руски хумористичен сайт, можеш да паднеш. Техните глупости са просто легендарни, ние на малкия пръст не можем да им стъпим просто. Наистина в момента ми се струва, че реагираш много спонтанно в момент на афект и се изненадвам, защото знам, че винаги си била защитник на всичко българско и родно. Аз съм абсолютно неутрална и смея да твърдя, че съм безпристрастна. Знам си кирливите ризи на народа, но и много ми е опротивяло това отношение "Ах, ох, какви сме простаци, това само в България го има...". Светът е твърде голям, за да го има нещо само в България.
Едит: Освен това надписи със спрей има на всякакви езици навсякъде. Просто нашите си ги разпознаваме и разчитаме, не че само ние пишем глупости по чуждите стени.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15137

« Отговор #4 -: Март 11, 2014, 15:12:19 »

Да ти кажа в моята компания толкова са ни забавни, в смисъл нелепи, надписите "Вар няма!", "Кур" и не си спомням, още нещо култово имаше, че дори и да не сме простаци и вандали, някой път в снега, по колите и т.н. за майтап го правим, та не виждам, що и на глетчер да не се отбележи Cheesygrin

Taзи снимка горе първо мисля, че е фалшива, но дори и да не е -на мнението на Катрин съм на 100%. А и ми е бактисало малко от малоумни до откакт повтаряния вече кви сме простаци и не знам си какви като нация Smile
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #5 -: Март 11, 2014, 15:18:11 »

Биз, как така по колите, кажи ми, че с нещо, което се измива  Shocked Направо ме изуми, никога не бих допуснала, че ти си го писала това, егати забавлението...Как може това да навредиш на някого да е забавно??? А определено ще полудея, ако някой ми напише простотия на колата с нещо трудно чистещо се, абе с каквото и да било...

Катрин, да, сега  ме подсети за Неапол и се успокоих  Lol Наистина южните народи са почти същите. Значи ми се спира само ходенето в Германия и САЩ  Cheesygrin

Просто съм крайна в някои отношения, едно от тях е именно да не разбирам "изкуството" на уличните надписи, боядисването на паметници, на коли и т.н. Ох, превръщам се във втора Ути имам чувството  Cheesygrin Ути, ела ме спасявай, че не съм само аз луда да се дразня на тия неща  Razz
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 16530

A believer

« Отговор #6 -: Март 11, 2014, 15:20:11 »

Е, аре сега, все едно не са масово българите простаци! Простаци са и още как! И не го казвам, за да кажа, че сме по-прости от всички останали, изобщо не сравнявам, защото нямам наблюдения над други нации, но сме си селяни и тва е. Само идиот би написал "к*р" на глетчер и гордо да се снима за фейсбук, голяма гордост!

Та българинът много разбира от изкуство, пише простотии по стените, ама иначе иска да се махне грозния паметник пред НДК, днес четох по въпроса и се разпалих Smile

Корни, сега се върнах да чета, според мен бъркаш нещата. Немецът не си изхвърля фаса не само, защото е немец и не е простак, а защото ще му друснат такава глоба, че свят ще му се извие. Т.е. не е до самосъзнание само, гледах скоро едно клипче с ангилчанин, дето си пъхна пиратка в гъза...(от поредицата на ББЦ за слънчев бгяг). Идиоти има масово. Просто тук елементът с гордостта от простотията ми е непонятен.
« Последна редакция: Март 11, 2014, 15:27:54 от utopia » Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15629

« Отговор #7 -: Март 11, 2014, 15:29:15 »

За случая си има дори виц и то много стар...
Вървят двама българи с туристическа група през тунели под една от египетските пирамиди. Става все по-тъмно и тясно, задушно, страшно. Накрая единият не издържал и казал: "Пешо, аре пишИ "к*р" и да излизаме" Cheesygrin
Нищо ново под слънцето.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #8 -: Март 11, 2014, 15:59:44 »

Корни, по собствените си коли, когато са запотени, прашни или снежни, дишай Smile
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #9 -: Март 11, 2014, 17:25:08 »

Корни, по собствените си коли, когато са запотени, прашни или снежни, дишай Smile

Аз съм голям фен на умерените простотийки, ама с мисъл, хитри закачки, не виждам как може голям, интелигентен човек системно да се забавлява като пише "к*р" с пръст по коли. Нито е готино, нито е оригинално, сериозно не го разбирам. Blink
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #10 -: Март 11, 2014, 17:32:53 »

Оф, ми не го разбирай, вътрешнозаводски хумор е Smile

Активен

syanna
Newbie
*
Публикации: 2221

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #11 -: Март 11, 2014, 17:39:19 »

Аз пък оставям мънички сърчица по колите на непознати, когато са много прашни и ми се прииска   Cheesygrin

Корни, не съм била в Щатите и не мога да коментирам, но и аз мразя такива обобщаваници какви сме били ние, пъктам какво било. Хората са различни. Дори в разговори с моите приятели французи, които живеят в България сме коментирали колко много хора в България учат по няколко специалности, говорят по няколко езика, други, които учат и работят и се чудят къде да тичат по-напред и как да спестяват и т.н. Не мога да се съглася, че сме простаци. Но е ясно, че има и такива. Но както и Catherine го е казала, има ги на всякъде. Мога да ти дам пример за Париж например как след футболен мач колата на мой приятел осъмва със счупено стъкло. Ей така, щото агитката си изразява емоциите. Сещам се и като пътувахме с кола из Европа как точно в Германия (за разлика от повечето други държави) като спирахме по бензиностанциите все миришеше на тоалетна, защото се плаща и всеки гледа да отиде някъде от страни. Вярно, може би не са германци, а шофьори от кой знае коя държава, но резултатът е гаден.

Писнало ми е да ме питат защо с мъжа ми живеем в България. Знаеш ли колко "добронамерени" съвети сме чували да се махаме от България. Не го обичам този негативизъм, който е насаден, повтаря се навсякъде, в медиите, хората го повтарят после. Не, че няма кофти неща тук. Но никой няма да ни ги оправи. Яд ме е например, че един хубав закон имаше - да не се пуши в заведенията и работеше и хората бяха свикнали. Сегашното правителство почти успя да го развали, а това беше едно от малкото неща, които ни правеха малко по-европейци. Ако си ходила по по-малките градчета може би си забелязала как контрола вече го няма и по кафетата спокойно се пуши. И въпреки, че аз и повечето ми познати например сме против, сме длъжни да се съобразяваме с някой си който решил, че така му е кеф. За съжаление много зависи от това как ни управляват, но докато си повтаряме как не ни бива и как там е по-добре няма да се оправи. Аз съм оптимист. Опитвам се да забелязвам малкото хубаво което имаме. Пък то не е никак малко всъщност...

Активен

Catherine
Newbie
*

Heart follower

« Отговор #12 -: Март 11, 2014, 17:58:15 »

Аз си общувам с умерени простаци (не вандали) и покрай тях са ми забавни много простотии, че чак някакви такива възмущения "ау, колко просташко, какво му е забавното на това" ми идват малко префърцунени, без да ми се обиждате  Razz Понякога наистина е забавно  Cheesygrin
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #13 -: Март 11, 2014, 18:21:53 »

Много ясно, ма точно това с к*ра не го разбирам. Иначе както казах аз съм фен на хитрите простотии, ахахаха.

Моите наблюдения са, че масово народът е прост, къде е липса на образование, къде е липса на знания, къде е 2К мозък, но погледнете телевизията, медиите, очевидно е, че масово задоволяват търсенето на простотия.
Активен

Maggie
Newbie
*
Публикации: 979

« Отговор #14 -: Март 11, 2014, 19:49:53 »

Аз, разбира се, не съм съгласна, че това е непременно посоката. Според мен е обратна - медиите бълват помия и хора, които нямат 2 лаптопа вкъщи, 3 таблета, 4 смартфона и абонамент за 199, т.н. просто се примиряват. Никой не обича да се зомбира пред идиотии, но свикват, защото нямат избор. (Това е мн грубо казано, но за мен е така в общи линии).

Казах си мнението за Шоуто на Слави с децата и то не се е променило, но хората, имам предвид хората без ужасно много възможности за културен и социален живот извън телевизора, възкръснаха с тези деца.

По телевизиите се въртят обидно тъпи неща и хората много се трудят да си отбират...
Активен

Ти виждаш нещата и питаш "Защо?" Аз мечтая за неща, които никога не са били и питам "Защо не?" Дж. Б. Шоу
utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #15 -: Март 11, 2014, 19:57:02 »

Моето мнение е пък, че причината да предлагат тъпотии е, че масово това се търси...
Активен

Maggie
Newbie
*

« Отговор #16 -: Март 11, 2014, 19:57:55 »

Твоето мнение е хипотеза.... На какво се базира?
Активен

Ти виждаш нещата и питаш "Защо?" Аз мечтая за неща, които никога не са били и питам "Защо не?" Дж. Б. Шоу
utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #17 -: Март 11, 2014, 20:15:30 »

А твоето е факт ли? Моето се базира на основния пазарен принцип, а именно, че предлагането е според търсенето.
Активен

Fata morgana
Newbie
*
Публикации: 2920

« Отговор #18 -: Март 11, 2014, 20:50:27 »

Простотията е световна, стига с това, че сме най-зле, зле сме, ама сме далече от най, аман от хейтъри.
Корни, другия път иди на 4 юли в някой евтин курорт в Щатите и после ми се обади какво мислиш. Направо ме шашнаха там, а пък не е като да не съм живяла в пропадналия Студенстки град. Пак там работих с момиче родило на 16, тук не познавам такова, а съм работила и имам доста познати от западнал квартал със смесено население в малък град. Също там ми се наложи да звънна на 911, защото пиян американец ни викаше "уона фък" в обществената пералня, тук никога не съм викала полиция за нищо. И тук и там си има идиотите и простотията, при нас е повече, защото живеем в бедна страна и няма как да не е така. На много от родителите на деца от нашето поколение дори не им е идвало на ум да накарат децата да учат сто езика, как ли пък да ги възпитават изтънчено и да надграждат нам си какво.
Иначе и аз си имам черни дни, примерно като чуя за условията в поредната чужда фирма и като знам аз как опъвам каиша, но пък и е безумна как всеки тръгва да сравнява с Австралия, Германия, ами страните в Азия, а тези в Южна Америка, или долната част на Северна, айде сега, наистина сме по-зле от най-развитите и икономически стабилни страни, но така са и почти всички други страни, айде може би правят изключение няколко по-уредени столици от нашата.

Хахах, сега видях, че е конкретно Западна Европа, ми хубаво, от тях сме по-зле.
« Последна редакция: Март 11, 2014, 20:56:33 от Fata morgana » Активен

Thoughts Become Things... Choose The Good Ones!
Maggie
Newbie
*

« Отговор #19 -: Март 11, 2014, 21:01:29 »

@ Ути

Моето се базира на почти единствено съществуващият сценарий, тоест най-масовият: в който е силата, ерго медиите, той дава тона - требе ни народ, който не мисли, не мисли за правилните неща, мисли за правилните неща, каквото ние искаме да мисли и така ни е лесно и чудесно да го манипулираме, да го държим настрана. И това чудесно работи. Хората не че не са образовани, но се възпитават от медиите (предимно) в консуматорски ценности и не че не знаят, те често НЕ искат да знаят, а, когато ИСКАТ да знаят, ги лъжат. И не са ТЕ, а сме НИЕ...

А понякога, колкото и да не ти се вярва, хората наистина ИСКАТ да знаят, но нямат шанса да имат фейсбук на 84 години или на 54 години и да се информират не от медиите, а от приятелите си, които ги виждат и чуват нещата със собствените си очи и уши (както примерно, моите приятели)... И, както се досещаш, това не са измислени геройчета, а реални мои близки хора. Това са мислещи хора, ерудирани, които наистина се вълнуват, но нямат среда, нямат избор и да, случвало се е да гледат помии, но това е... някакъв компромис, греда, падение, не е от радост и наслада.

Аз не вярвам, че хората са тъпи и прости, още по-малко, че са си виновни за това, по-скоро мисля, че са жертви, особено младите хора, които дори нямат база за сравнение, които не са видели друго. Аз, например, пътувам с БДЖ (на дълги разстояния) и виждам ученици и студенти и от това, което чувам в никакъв случай не си правя заключение, че са тъпи, по-скоро си правя заключение, че често никой не очаква нищо особено от тях, че никой не им предлага нищо особено, че те сами си влияят зле - ако някой е по-осъзнат, другите не го приемат.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #20 -: Март 11, 2014, 21:59:46 »

Е след като се изказа, че твоят сценарий е едва ли не единствен, може ли някой друг да се изкаже след теб? Меко казано самонадеяно от твоя страна.
Активен

syanna
Newbie
*
Публикации: 2221

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #21 -: Март 11, 2014, 22:02:35 »

На 100% съм с Маги. Наистина медиите са на безумно ниско ниво, аз не издържам да гледам повече от 15 минути. И не ми ги говорете тези за търсенето и предлагането, медиите могат да налагат мнение, възпитават мислене, да поставят въпроси или да ги избягват умишлено, да отвличат вниманието. Толкова са ми писнали забавните им формати, сутрешните им блокове са седянка все едно на кафе аз да си лафя с другарче, не се изслушват, анализите и коментарите все едни и същи физиономии ги правят и нищо конкретно не казват... и сами си противоречат... филмите рядко са смислени, от новините се подбират да се представят най-грозните и шокиращи неща. Вестниците са същата история - с големи букви, написано да звучи сензационно, с някоя грозна картинка... Плюс гола мацка и обяснение кой на кого бил гадже от родния "Елит". Моля ви се, това кой го интересува.

Съвсем от скоро имам кабелна. Мислех, че от повечето канали ще намеря все нещо по-смислено. Още не съм имала търпението да ги прещракам до края каналите. И наистина качествена информация много трябва да си я търси човек, за да си я намери.
Активен

Maggie
Newbie
*

« Отговор #22 -: Март 11, 2014, 22:22:06 »

@ Ути

Аз ти казвам какво Е по логика, за съжаление, не само моята, и по опит (моя), ти, ако имаш друг опит, друга логика, си я изложи, защити и т.н. Тоест, ако познаваш хора, които сядат и гледат турски сериали, биг брадъри, новини, публицистични предавания, дори "забавни" предавания с кеф и си ги търсят, а не заради липса на по-добро и от цялостна досада и апатия, сподели.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #23 -: Март 11, 2014, 22:26:17 »

Начи аз телевизия не гледам, както и не комуникирам с простаци, но това не значи, че ги няма, нали? Или задължително трябва да познавам такива в личния си кръг, за да съм сигурна, че има такива? 100% съм сигурна, че масовият българин, не аз и ти, не форума, гледа турски сериали, ББ и прочие.
Активен

Maggie
Newbie
*

« Отговор #24 -: Март 11, 2014, 22:52:47 »

Понякога се чудя не ме ли разбираш или, защотот ти е по-удобно, даваш вид, че не ме разбираш.

Понякога се чудя как не ти е неудобно с такава лека ръка да класифицираш хората. По същество за мен няма разлика дали някой гледа турски сериали, или цъка комп игри, или фб, или гледа комиците, или някакви съмнителни уса сериали или ходи на съмнителни театрални постановки, или чете бози, но не викам на всички простаци. Всички разцъкваме някакви простотии. Това е ясно.

Малко е грубо да кажеш, че твоите простотии са по-изтънчени от простотиите на т. нар. от теб масов българин, който познаваш по догадки.

Пред простотията всички сме равни няма по- по- най-. Въпросът е кога, защо, по колко, до къде сме в нея.
Активен

Страници: [1] 2 3  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: