star chick-chat.org star Свободна зона star На лафче :-) star Разходите по втора кола
Страници: [1] 2  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Разходите по втора кола  (Прочетена 9039 пъти)
Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15629

« -: Ноември 25, 2013, 13:09:54 »

как да си купя отделна кола се чудя

И аз имам тази дилема. Като виждам разходите...Дори шофьорските курсове не се мотивирам да запиша Rolling Eyes
А ние имаме и дете. Не искам да ти казвам, че този месец само за прегледи и лекарства на детето сме дали 300-400 лева. Отделно всички останали разходи за храна, памперси, ясла...Къде ти гуми, къде ти пък за две коли! Не знам колко трябва да ми е заплатата Razz

Ето защо тази Коледа съм заложила на скромни, но бих казала много ценни подаръци, защото са ръчно правени. Поръчала съм различни плетива при Ангелчето Smile По една мила коледна кутия с щолен и картичка от коледната фотосесия на Цвети, която предстои.
Само на детето ще купим някаква играчка, че да се радва и да разбере какво е Коледа.
Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8775

« Отговор #1 -: Ноември 25, 2013, 13:17:40 »

Абе и с дете и две коли може да се получи (къде остана теорията, че децата не излизат скъпо, да не почнем пак предколеден спор  Razz), ама се спират глезотии като ресторанти и пътувания сигурно. Не знам, като имам бебе, няма да имам голям изобр, ще трябва кола. Не мога да разчитам за всяко нещо на мъж ми, той ходи на работа и е много натоварен...Въпросът е докато нямам дали си заслужава, защото имам непоносимост към градския и аз вече. Поне в пикови часове си е малък ад.

А за коледни подаръци аз съм страшно разточителна. Обожавам да изненадвам хората. Картички и дреболии правя ръчно, но си има и доста големи разходи. Това обаче ми е сред любимите моменти от годината и не искам да се ограничавам, все едно да идем на море и да не се поглезим по ресторанти...

Въпреки че подаръкът на мъж ми (едният) би трябвало да излезе под 30-40 лв, но ще отнеме часове и мноого логистика...
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #2 -: Ноември 25, 2013, 13:31:15 »

О, не, аз няма да споря, че детето излиза евтино. Всичко е относително, разбира се, но като цяло - хич не си е евтино Smile
Не, не се спират ресторанти и пътувания. Ние си позволяваме и двете. Но си мисля, че ако и аз имах и поддържах втора кола, може би щяхме да резнем някой ресторант/пътуване със сигурност...Не че сега не ги наливам тия пари в таксита, защото както сама отбеляза - с дете няма как да ти се получи само с ГТ, а моят мъж хич да не е - понякога отсъства по 4 дни в седмицата Smile
Активен

Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #3 -: Ноември 25, 2013, 14:57:16 »

Едната от колите, която е само за градско, не я мислите толкова и не я товарите толкова, къде е драмата. Ако ще е извънградско, много ясно, че се трепери и следи, щото ако ви остави на пътя не е гот. Но за малка женска кола тип "до педиатъра и пазара", просто се взема здрава машина, с налични резервни части (т.е. масова марка, нещо, което по-лесно и евтино се поддържа), шибвате едни всесезонни гуми и готово, какво толкоз супер скъпо и сложно. Да, бензин/дизел/газ - разход си е, особено в София, където и трафика, и разстоянията смучат здраво. Ама не може и душата в рая, и в гъ** до края.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #4 -: Ноември 25, 2013, 15:29:26 »

Галина убива с изискана мъдрост напоследък  Lol

По принцип е така, едната кола се кара по-малко => се троши по-малко и по-малки разходи.Но Гал, изобщо не е само за газ. Застраховките, данъците, консумативите, къде ги слагаш? А и жените трошат масово съединители примерно. Свеки строши 3 за 2 години, нормално, когато човек се учи и кара много. Гуми- "сезонни" мерси, точно с това не бих рискувала. Много е важно на дъжд и сняг да се държат добре, не става за 30 лв гумата, какво като си в града, все едно няма да караш с 80 и да се пребиеш на първия завой.

Не знам ти на базата на опит ли говориш, но аз да, ние в момента се налага да поддържаме временно 3 коли и наистина е сложничко. Даже не толкова финансово, колкото логистично- мъж ми се скъсва да тича от едно място на друго, тази на майстор, на онази време за преглед, другата сменя гуми, на първата пак нещо й се строши междувременно... Хем едната си седи само в града и пак, адски много разходи всеки месец точно за нея,  мъж ми редовно още в средата на месеца фалира и остава на моето благоразположение  Cheesygrin

Да не говорим за първоначалия разход, една  читава кола е поне 7-8к, но това не го коментираме.
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #5 -: Ноември 25, 2013, 15:35:27 »

Аз мислех, че за текущи разходи говорим. Които не са кой знае какви, и пак обръщам внимание "за педиатър и пазар". Ми с 50 се кара на градско, на дъжд и сняг и с по-малко. Хайде сега. Не ти трябват супер гуми за градско, освен ако не си маниак на темата.
Изисканата мъдрост се надявам да е временно явление, аз си я самопрощавам, а пък вие я заобикаляйте, ако ви идва свръх нежните уши/души. Обаче както и да го кажа е факт, уви.
Активен

juliet
Newbie
*
Публикации: 1659

« Отговор #6 -: Ноември 25, 2013, 15:39:10 »

Ние сме с две коли - една на лизинг и една стара (моята естествено  Cheesygrin ). Ами да ви кажа, старата си дърпа яко пари за текущи ремонти. По този повод съм се замислила следващата година на мъжа ми като му приключи лизинга да взема аз да си взема нещо по-ново, че в момента и не знам доколко мога да разчитам на моята и кога пак ще се потроши. Без кола обаче аз лично за момента не мога. За мен е много важно да знам, че мога по всяко време да разчитам, че мога да си свърша нещо, да отида където искам и т.н. без да трябва да го моля да ме закара или да правим уговорки аз да взема колата.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #7 -: Ноември 25, 2013, 15:42:52 »

Гал, от единия до другия край на София независимо дали избереш околовръстното или Цариградско, ограничението все е 80. Съответно се кара с около 90 средно. И с под 50 да караш си е направо опасно. Естествено, че на зимни условия се внимава, ама все пак безопасността е доста важна, ако и бебе возя, абсурд да заложа на "сезонни" гуми. Пък нека съм маниак. От мъж ми знам, че с две неща не се прави компомис при колите- спирачките  и гумите. Иначе разтропани мостове, електроника и пр. можеш да си отлагаш колкото искаш.
И застраховките са си текущи р-ди също, някои са през 6 месеца, други през 3, макар че най-изгодно е да се плащат на една вноска.
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #8 -: Ноември 25, 2013, 15:46:23 »

Ние ги караме на една застраховки и данъци, даже не знаех, че има разсрочка. За гумите няма да споря, и това си е до човек явно, ама средната скорост в София не е 90 км, ще ме прощаваш, тук супер боса се изказа. Питай мъж си, недей на мен да вярваш. Просто не е. На извънградско средната скорост е 70, освен ако не си само на магистрала. Така че в София да се върнем на 50, а? Само в името на реализма Smile
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #9 -: Ноември 25, 2013, 15:52:17 »

Къде казах, че в София средната е 90, егати абсурдът  Lol Казах, че по ОКОЛОВРЪСТНОТО и ЦАРИГРАДСКО карат средно с толкова. Т.е. да обясня още, че явно е много трудно- ако един кара с 90, друг с 80, трети със 100, т.е. средно се кара с 90. Което всеки, който минава оттам, може да потвърди. Ни термин "Средна скорост" казах, ни "за София", не знам къде го видЕ.

А последните пъти като взимах колата 90% от пътя ми беше по околовръстното. Сега ясно ли е какво имам предвид, или пак ще спорим, че гумите в града нямат значение? Точно вчера на първия дъжд имаше верижна катастрофа с над 10 коли на Околовръстното. Ако можеш да се застраховаш поне минимално чрез гумите, защо не? По-миналата зима в София буквално и до магазина не можеше да се отиде с летни гуми, шофьори от по 20 години не можеха да изкарат колите от паркинга.

Айде да не спамим хубавата коледна тема, само защото някой не е на кеф днес, да се премести в "споделете" или подобно?
Активен

Vivi
Newbie
*
Публикации: 3563

Mikä ei tapa, se vahvistaa. Tartu hetkeen.

« Отговор #10 -: Ноември 25, 2013, 15:56:05 »

Едната от колите, която е само за градско, не я мислите толкова и не я товарите толкова, къде е драмата. Ако ще е извънградско, много ясно, че се трепери и следи, щото ако ви остави на пътя не е гот. Но за малка женска кола тип "до педиатъра и пазара", просто се взема здрава машина, с налични резервни части (т.е. масова марка, нещо, което по-лесно и евтино се поддържа), шибвате едни всесезонни гуми и готово, какво толкоз супер скъпо и сложно. Да, бензин/дизел/газ - разход си е, особено в София, където и трафика, и разстоянията смучат здраво. Ама не може и душата в рая, и в гъ** до края.

Именно. Едната е голяма, семейна кола за пътувания, а другата е женската - за детето (в моя случай - кучето) и дамската ми чанта колкото да свърша някоя работа сама. Не съм смятала колко ми излиза общо годишният разход за да я имам, ама изобщо не се усеща.
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #11 -: Ноември 25, 2013, 15:58:48 »

Аз само...за гумите да подкрепя, че не се прави компромис, като човек, който е катастрофирал доста зле (тотал щета за колата, сами сметнете) заради гуми и по едната Божия промисъл се е разминал без драскотина...
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #12 -: Ноември 25, 2013, 16:02:13 »

На градско ли, пиле?
Активен

Anna T.
Newbie
*
Публикации: 4392

Влюбена в живота

« Отговор #13 -: Ноември 25, 2013, 16:18:43 »

На всяка кола е животоспасяващо важно да е с подходящи за сезона гуми. И аз като въртяла се през таван, да споделя  Rolling Eyes
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #14 -: Ноември 25, 2013, 16:26:25 »

Едни читави всесезонни гуми са далеч по-добра и бюджетна опция от изтрити зимни или летни, като невъртяла се по таван (пу, пу) пък да ви кажа аз. Говорите така, сякаш всесезонните гуми са предпоставка за катастрофа. Аз все пак не се опитвам да доказвам, че са най-добрият вариант, а че са най-бюджетният, както и че за кола за градско стават.
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #15 -: Ноември 25, 2013, 16:28:22 »

На градско.

Аз не споря. Просто си имам правила. Вече. Не са много:

1. Колан. ВИНАГИ!
2. Гуми - закупени от мен и подходящи за сезона.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #16 -: Ноември 25, 2013, 16:29:54 »

За мен "сезонни" си звучи ужасно. А и ако ги сменяш всяка година (защото ги противопоставяш на "изтрити"), не ти излиза много по-евтино от чифт зимни и чифт летни. Дори в периодите с най-малък бюджет не сме били на сезонни, тогава се правят хитринки с- по-хубавите отпред, отзад може и две по-изтрити (но пак зимни). Ясно е, че две по две не е добро решение, просто сезонни също не е.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #17 -: Ноември 25, 2013, 16:31:02 »

На градско.

Аз не споря. Просто си имам правила. Вече. Не са много:

1. Колан. ВИНАГИ!
2. Гуми - закупени от мен и подходящи за сезона.

Фей, ти нали нямаш книжка, как така ТИ купуваш гуми? Мн странно, аз и с 5 годишен "опит" уж не се наемем да избирам нещо толкова отговорно...
Активен

HappyHeart
Newbie
*
Публикации: 6340

« Отговор #18 -: Ноември 25, 2013, 16:35:55 »

Понеже преди месец смятахме колко пари на месец(ако се разпредели) ще ми струват консумативи, застраховка и гражданска за Ярис на 10 години- 70лв на месец!!! Бензина отделно, антифриз и т.н.

А гуми- задължително 2 чифта, защото не можеш да очакваш нещо да се държи достатъчно адекватно на напечен път и лед, какъвто често се наблюдава по кварталните улици, където се кара с 20км в час и по-малко. Въртенето и белите не се определят от скоростта, а от това колко стабилно е стъпила колата. Въртяла съм се като топка за боулинг в квартала с опитен шофьор.
Активен

Моето име е Любов.
Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #19 -: Ноември 25, 2013, 16:40:21 »

Корни, споко, така се изразих, в смисъл, гумите да не са купени на старо, а ние да сме им първите купувачи, не лично АЗ. Спокойно. Не се наемам да избирам каквото и да било по отношение на автомобили, нито имам претенция да разбирам. Казах ясно, че от патилата, които съм преживяла, имам две прости правила и това е.
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 16530

A believer

« Отговор #20 -: Ноември 25, 2013, 17:33:12 »

Ооо, Гале, Гале, моля ти се, 50км/ч средно градско? Къде ти? В София ли? НИКОЙ не кара с 50 освен ан курса и в малките улички, все пак всеки ден карам, не падам от Марс. Е, освен в задръствания.

Не можеш да се пребиеш в града? Как пък не. Онзи ден на Сим. шосе едно момиче за малко да се прости с живота си заради такива съвестни шофьори на 2 метра от мен, а вчера аз, карайки с 60, на дъжда, въпреки новите ми гуми и сервизираната ми кола, просто не успях да спра...

Що се отнася до разходите, ще ти ги напиша на годишен базис за кола тип - само и единствено в града до работа и обратно, прави точно по 500км на месец.

Бензин 12 месеца * 120лв = 1440лв
Каско + гражданска - 550лв
Технически преглед - 60лв
Данък - 20лв
Смяна масло + филтри - 100лв
(Гуми ако се налага 400лв)
(Нов антифриз, спирачна течност, накладки, слагам средно 150лв)

Без да смятам гумите това са 2320лв на година! И то без големи ремонти, които въпреки че ще си вземеш здрава кола (бухахахахха), си вървят...

Баща ми, и той философ като теб, караше из София с всесезонни гуми из малките улички, едвам го навих да си вземе зимни! Ми роди се! Беше опасно иначе.
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13223

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #21 -: Ноември 25, 2013, 17:41:00 »

А какъв е проблема да се кара с 50 и къде са тия, дето трябва да следят спазва ли се ограничението? Не ми отговарйте, риторичен въпрос беше. Ей за това няма да стана шофьор, щото ще ме псуват като карам явно по нечии критерии бавно  Rolling Eyes
Активен

Vivi
Newbie
*
Публикации: 3563

Mikä ei tapa, se vahvistaa. Tartu hetkeen.

« Отговор #22 -: Ноември 25, 2013, 17:43:01 »

Ама Ути, тя говори за кола "от педиатъра до пазара" т.е. която се кара 1-2 пъти седмично в не-пик часове, а не с която ходиш ежедневно на работа и висиш в най-големите задръствания т.е. тези 1440 лв., които сложи за бензин ... нали.
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 16530

A believer

« Отговор #23 -: Ноември 25, 2013, 17:46:42 »

Виви, това са около 20км на ден, не е някакво чудо голямо, но дори бензинът да е наполовина, пак не е без пари Smile

Пупи, не знам къде са, но е факт, че ако караш с 50 е опасно за теб. Аз лично карам максимум с 10 над ограничението, ама има джигити всякакви. Един познат го хванаха с 196 в града. Какво да ти кажа...
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #24 -: Ноември 25, 2013, 18:02:20 »

Добре, че се появи мацка, която наистина кара ежедневно да ме подкрепи  Razz

И списъкът на Ут наистина е без извънредните, а може мнооого неща да се счупят, не може- 100% поне едни 500 лв още за ремонт, в един розов вариант (защото има коли, които почти всеки месец искат ремонт по 200-300 лв).

И аз спазвам ограниченията, + 5 до 9 отгоре макс, но да караш с 30 под ограничението си е опасно, заобикалят те от вси страни, някой може да се зазяпа и да спре в теб и т.н...Човек като е в джунглата, трябва да следва нейните закони, което значи- кара се с максимум 10 под ограничението, в задръставане не оставяш повече от метър от този пред теб, иначе ти се мушкат всякакви, не пускаш нахалници, ако не са се помолили и т.н., и т.н.
Активен

Страници: [1] 2  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: