star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star Яслата - алтернатива или необходимост
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 16   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Яслата - алтернатива или необходимост  (Прочетена 38569 пъти)
syanna
Newbie
*
Публикации: 2342

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #300 -: Май 11, 2017, 09:22:53 »

За мен също единствения вариант е частна ясла/градина за София. Нямам нужната документация - нямам официално местоживеене, както и други още бумащини. Така или иначе и да имах документацията - шансът да влезем е никакъв.Освен това попаднах в групата за градини в София и като прочетох какви схеми се правят - детето като го приемат - няма да ходи, ще си седи при мама, но ще отлага не знам си колко време, да му се пази мястото... Безумно зучи това надцакване и схеми, които са породени точно от липса на гъвкавост в системата и липса на места. И е жалко, защото много хора наистина нямат възможност за друго. Нормално е, ако някой иска и може да да си го спести, и не виждам нищо лошо в мнението на Ути.

За частната градина - от скромния ми опит със само една - нямам право да задържа детето за повече от 3 дни по домашни причини, на 4-тия ден отсъствие вече трябва да нося бележка от лекар. В това отношение не ми спестяват висене пред лекарски кабинети, наложи ми се да ходя много пъти само за бележка, включително за леки настинки, за които дори не съм давала лекарства.
Детето ми никога не е ходило с температура на градина, но са ми го връщали за най-малкия сопол, педи много пъти се е чудила как може за това да ми върнат детето. Не мога да отрека, че в някои случаи, са хващали разболяване съвсем в началото, преди аз да съм забелязала още. И въпреки този стриктен контрол много от разболяванията тази зима дойдоха точно от яслата. Затваряха 2 или 3 пъти за грипна ваканция, по тяхно решение, не на регионално ниво, защото голям процент деца бяха болни. Без редукция на таксата и без да се интересуват ако работиш кой ще ти гледа детето.
Лекарства не се носят в градината, пише го в общите условия, нямам представа правят ли изключения, но аз не съм носила, ако се е налагало да пие нещо сутрин и вечер само съм давала.

В нашата градина наблягат да спазваме часовете за водене и взимане, за да не прекъсваме заниманията, които започват в определени часове. Въпреки това - вчера например я заведох в 9,45 и нищо не казаха. По принцип мъж ми я води сутрин в 8, с отварянето, защото аз не мога да се оправя преди 9 за излизане с 2-те деца.

« Последна редакция: Май 11, 2017, 09:28:25 от syanna » Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 17533

A believer

« Отговор #301 -: Март 09, 2018, 22:44:02 »

Днес бяхме в една ясла близо до вкъщи, направо на 2 мин с колата, частна, направо евтина, но като слушах директорката си имат всичко необходимо - голям двор, учат английски всеки ден, имат арт кабинет, музикална стая, базата е малко старичка, и единственият минус, който аз видях, е, че спалните бяха някакъв ужас - много тясна стая с легла на две нива, което не е ок, но не съм сигурна и че е болка за умиране. Другото, което ме притесни, е че децата от всички групи са общо взето заедно на двора, в спалнята спят ясленска и 1ва група заедно, и така не знам дали няма да има прекалено голям досег с вируси. Иначе ясленската група е от 10-12 деца. Момичетата, които работеха с децата бяха млади и симпатични, имат фийдбек за това какво се учи, децата изглеждаха хепи.

Какво мислите?
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13795

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #302 -: Март 09, 2018, 22:59:51 »

Ами събрани заедно двете групи ми звучи като 20тина деца общо. +/- някое, защото все има отсъстващи. Което за мен е ОК, средностатистическата държавна ясла и градина са с горе долу толкова деца в група, че и с 30 дори. Да, вероятно в група само с 10 деца боледуват по-рядко, но тя и без това ще си извърви пътя с болестите.
Аз съм ЗА  Cheesygrin
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #303 -: Март 09, 2018, 23:23:00 »

Ами те са събрани сутрин, докато дойдат децата и вечер, когато ги взимат. Дворът е разделен уж на играчки за големи и за малки, ама едва ли ги държат на каишки все пак. Честно казано май е масова практика да ги събират повечето групи да играят заедно преди закуска, така че то дали ще подиша вирОс 30мин или 2ч, е все тая, спасение няма.
Притеснява ме по-скоро тясната и нагъчкана спалня малко Sad
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Smiley
Newbie
*
Публикации: 6356

Усмивка

« Отговор #304 -: Март 10, 2018, 07:32:03 »

В тази ясла, в която ние ходихме пак е така. Тясна и нагъчкана. За какво ти е да ти е широко?
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #305 -: Март 10, 2018, 09:03:22 »

Ми не знам, да се диша въздух, баси...също в общите помещения е супер задух, явно 99% от майките държат децата да се варят в собствен сос. То и в скъпарската беше така, отврат.
Активен

lioness
Newbie
*
Публикации: 8566

« Отговор #306 -: Март 10, 2018, 09:09:10 »

Ути, има изискване на ХЕИ винаги когато спят в спалното помещение да има отворен прозорец. В градината на Ди и при - 10 градуса винаги отваряха на клапа. Не, че спира вирусообмена, но поне влиза кислород.
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #307 -: Март 10, 2018, 09:31:28 »

О, супер, дано се спазва. Аз съвсем забравих да питам за климатизацията, дано имат някакви климатици, защото лятото няма да се диша вътре. Ще звънна да питам. Аз мразя задух, а и не е здравословно за децата да живеят в жега.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #308 -: Март 12, 2018, 14:45:49 »

Аз пък мразя да спя на климатик, не бих пускала и на дете. Но е масово - в градината имат, в хотелите също  често няма друго отопление... винаги се събуждам с пресъхнало гърло и леко запушен нос, когато спя на климатик. Дано поне им правят редовна профилактика и почистване на тези климатици.

Ути, успех с градината, пробвай, добре звучи. Навън да са заедно не е голям проблем, даже и хубаво да общуват различни възраси. За спалнята не знам, хубаво е да са по-малко деца, но ако само това е те притеснява, на друго място вероятно ще има друг проблем.

Иначе и аз трябваше да я пускам, но с болестите ще се наложи да отложа, няма как да я пусна сега  Rolling Eyes
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #309 -: Март 12, 2018, 14:59:30 »

Ами общо взето е това тревогата ми, да, че е тясно, и може би задушно, общото помещение също не е голямо, но то идеални места няма. Запознах се със съседка, чието дете ходи там също, и е много доволна, каза, че е много уютно, обръщат им внимание, английски учат, каза, че детето ѝ плаче, когато не ходи, което си е показателно.
Активен

kateto
Newbie
*
Публикации: 4328

« Отговор #310 -: Март 12, 2018, 15:26:08 »

Яна лятото нали беше сборна група с всички от градината.. Един път не се разболя - виж като си отиде в бебешката група и на 3-я ден от 20 деца бяха само 7..
Активен

Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 16113

« Отговор #311 -: Март 12, 2018, 15:34:03 »

Яна лятото нали беше сборна група с всички от градината.. Един път не се разболя - виж като си отиде в бебешката група и на 3-я ден от 20 деца бяха само 7..

То вирусите са на пикове и просто кога и дали ще уцелиш...Иначе и със 100 души да се събереш може здрав да излезеш.
А най-определящ е личният имунитет...
Аз се кефя, че Ади е здрава като цяло и не мисля, че ще има големи драми или поне това пожелавам на Ути.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #312 -: Март 12, 2018, 16:20:56 »

И аз си мислех, че Ина е здрава, преди да тръгне на ясла/градина не беше боледувала почти. Изобщо не вярвах на приказките за постоянно боледуване, а толкова ми омръзна да се случва през седмица-две. Дано не е так при вас Ути.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #313 -: Март 12, 2018, 17:43:14 »

То това няма как да го предвидиш. А относно пиковете, има си характерни вируси за есенно зимния период, има такива и през лятото. Тях пък как ги обичам...Постоянно са около нас и предвид факта, че честичко лечението е АБ, не се изгражда имунитет към повечето вируси, децата са най-уязвими в яслена и градинска възраст. Да не говорим как самия стрес от адаптацията сваля имунитета.
Ути, не си го представяй натъпкани в консерва, спазват се предписания и изисквания на брой деца Еди-каква си квадратура. Ако не се лъжа от РЗИ има издадена заповед да не се пускат климатици в помещвнията докато децата са вътре. Поне в нашата градина имаше такава залепена. Т.е. не го пускат да им бие в главите, а докато са на двора например. ОК си звучи яслата, за мен базата не е толкова от значение, колкото персоналът. Жените, които ще играят ролята на мама за близо 8 часа с ден. С Мими имах толкова кошмарен опит, едва се отърсих и с второто дете.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #314 -: Март 12, 2018, 18:23:45 »

Ами за жените, изглеждаха ми мили, съседката каза, че са ок ама...ще стане ясно
Активен

Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 16113

« Отговор #315 -: Март 13, 2018, 08:10:50 »

Така е, Пупи, ама ей ги моите - още от вкъщи си боледуват стабилно. И двете деца. Тео вкъщи стои, крепим го по Тетевен и пак до бронхит и АБ я докара. И двамата тоя сезон са пили по 2 пъти АБ. Е, Цвета вече е ок, при нея, ако не беше тая скапана скарлатина и проклети стрептококи неизтребими...иначе не е боледувала... Razz
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #316 -: Март 13, 2018, 11:23:16 »

Аз за това споменах и АБто. Знаеш как сваля имунитет, нормално е после да са по-податливи на инфекции. Скапана въртележка, от която трудно се излиза!
Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 9127

« Отговор #317 -: Март 19, 2018, 10:31:55 »

Я да напиша тук едни терзания...

Сигурно съм споменала,че положението в нашата градина се влоши напоследък. Напусна първо германецът, после учителката, която ги гледа от бебета и беше причина да отида там. Сега са две нови, една ок, една не толкова, но децата не са свикнали, учителките са без опит и е хаос и лудница. Почнаха пак да плачат, Бо мрънка сутрин,не му се ходи.

Затова реших да имаме алтернатива и отидохме да видим друга градина- на пешеходно разстояние от нас.

Ще напиша накратко впечатления/сравнения и вие като имащи повече опит да дадете мнение, че аз гледам още от позицията на първа група, може да има значение след 1-2 години други неща.

1. Местоположение- новата печели по всички показатели, на няма и 10 минути пеша ни е. Другата е на 10-15 с кола и ни връзва и двамата с коли, сутрин и вечер. От тази могат и нашите да го взимат. Единственият плюс на сегашната локация е въздухът- почти на Витоша е, доста по-чисто е от София.

2. База- пак бих дала плюс на новата- по-широки стаи, хубав топъл басейн, много пясъчници. Сегашната има батут и повече катерушки, но стаите са по-малки.

3. Режим- тук ми е драмата с новата. Искат ги до 8.30, тогава текат някакви проверки и дезинфекция (?) и в 8.40 закуска. Сега го водим към 9.15. Т.е. трябва да излизаме 30 минути по-рано и понякога да го будим умишлено. И са доста строги при закъснения- заключват и има цяла процедура. Сега се случва и в 9.30 да отидем, не е проблем, детето си закусва (закуската е 9.15-9.30). Не знам ако имаме второ дете (бебе) дали няма да е още по-труден този половин час.

4. Среда/групи- това не мога ад го преценя, уж и на двете места ще са по 16 деца. Но плюсът е, че сега си познава групата, има едно момиченце, с което е голяма любов- заради нея се нави да отиде днес  Cheesygrin

5. Език- това не знам дали изобщо е критерий, но беше плюс германецът при започване, сега макар и едната да говори на немски, е българка и не вярвам да даде същия резултат. На новото място имат английски 5 пъти седмучно. Та, почти равно, при сегашната може би една идея по-добре все пак, ако се общува ежедневно на езика.
6. Таксата е почти равна, не са гъвкави при отсъствия, сегашната поне лятото намалява таксата. Но за 2 месеца не е определящо това като фактор.

И общи впечатления- при нас е по-лабаво към правила, новата са по-строги, малко повече тип държавна. Не знам кое е плюс- от една страна е добре да има ред и контрол, да възпитат и нас малко :Д от друга- удобството и свободата също ги ценим. За боледувания- колежка с дете в новата каза, че една седмица болна, две ходи, всички били така. Да чукна на дърво при нас е доста по-добре и си го обяснявам с това, че са вече втора година същите деца- не обменят вируси по същия начин. Защото контролът не е кой знае колко завишен, че да е обяснение.

Та, притеснява ме първо стресът при смяната (дори сега се разплака като видя, че отиваме в ДГ, колкото и да казах, че само разглеждаме и си тръгваме) и второ ранното водене/ставане. И евентуалното по-често боледуване (което не се знае- само риск).
Съблазнява ме пешеходното разстояние.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #318 -: Март 19, 2018, 10:36:01 »

Корни, сменяй смело. Първо, децата се адаптират супер бързо и няма да е стресиран дълго време, а разстоянието си е голям плюс, ще спестите време, което ще прекарвате заедно вечер, което не е за подценяване в дългосрочен план.

Второ - 8.30 не е рано, просто вие сте мързели.  Lol Как го водите в 9.15 и после тепърва отивате на работа, че то става 100ч? Ще си мръднете малко режима, не е никаква драма това.

За боледуването си е Божа работа според мен.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #319 -: Март 19, 2018, 10:48:25 »

Ами мъжът си ходи на работа към 9.30-10, все пак вечер седи редовно до 8-9часа, ако ще и в 8 да е отишъл. Повечето им работа е следобед.
Ако го водя аз, го водя към 9 и 9.15 съм на работа, съвсем нормално.

Абее ти ще видиш мързели като започнеш сутрин да оправяш себе си и детето, което не иска да се облича, не иска да излиза, иска да гледа детско или не знам си какво,накрая всички си крещят и излизат блъскайки се от вратата  Lol това ни е най-омразният един час от деня. Та, ще ги усетим тия 30-40 минути...

Не знам, мъжът твърдо не иска да сменяме и не му хареса новата (но той не обича промени  Cheesygrin), аз се колабея, изкарали сме 2г, остават още 2...

Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #320 -: Март 19, 2018, 11:01:51 »

То пък ти е супер близо до работа на теб. Не знам, ако не съм доволна, аз бих сменила. Особено щом и вашите могат да го взимат оттам, струва ми се супер голям плюс.
Активен

black_berry
Newbie
*
Публикации: 1445

« Отговор #321 -: Март 19, 2018, 11:06:26 »

Аз не бих сменяла засега Smile
Бо е свикнал, има приятели, за вас явно плюсовете не са много, даже не сте сигурни дали ги има... Smile
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #322 -: Март 19, 2018, 11:18:56 »

Виждам плюс дори и в ранното според теб ходене. Като тръгне на училище, нали пак ти ще го водиш. Там няма искам по-късно, че е съобразено с работата ми. Обикновено до 8ч. са започнали учебните занятия, ходене на градина около това време си е един добър начин за свикване с тия порядки. Пък и какво имаш да гласиш сутрин - зъби,дрехи и чао. Нито трябва да закусва, нито имаш да гласиш прически  Lol Отиваш на работа малко преди да започне работния ти ден и вкарваш за себе си прическа/грим. Варианти има, оправдание е за мен това, че ви е неудобен като час 8:30. И при нас беше така, дори заключваха. Имаше вариант да се подаде заявление, че ще се води по-късно, виж дали го няма и при вас.
Не виждам причина да не го изместиш. Децата са доста адаптивни, особено щом познават системата. В много случаи драмата е значително по-голяма в нашите мисли.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #323 -: Март 19, 2018, 11:39:58 »

Пупи, просто много започва да прилича на държавна с тия порядки, за какво да плащам тия луди пари?

Замислям се ако наистина искаме да го местим, дали да не кандидатстваме за държавната, пак е на 5 минути.
Единствен минус ще остане броят деца в група, щом отпада гъвкавостта...

Винаги ми е било отврат това със заключването на вратата, това трябва да  е приятно място за игра на деца, не затвор.

За училището си права, и аз съм го мислила, но там часът е нечовешки ранен и така или иначе ще трябва да свикнем. Има ли смисъл да се мъчим 2 години отгоре излишно...

Не знам, не ми е до часа, по-скоро отношението беше наистина по-строгичко и не знам дали съм готова за това, още си живея в розов балонен свят  Lol
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #324 -: Март 19, 2018, 11:45:53 »

Ами не те разбирам. За меп правилата са за това, за да се спазват. Както и аналогията със затвора - все пак е учебно заведение, а трета и четвърта група са предучилищни. Имат си часове за подготовка и ако всички се точат по различно и късно време, се нарушава учебния процес.
Децата си спят после на обяд, наваксват си спокойно ако трябва да станат по-рано.
Мариела за яслата я вждехме в 7 без 10, защото пътувахме до другия край на града. Е, оцеляхме  Cheesygrin
Активен

Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 16   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: