star chick-chat.org star Женски работи star Любов, секс и контрацепция... (Модератор: Bambinastar ЧПВ - профилактика и изследвания
Страници: [1] 2 3 ... 7  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ЧПВ - профилактика и изследвания  (Прочетена 57493 пъти)
utopia
Newbie
*
Публикации: 16530

A believer

« -: Март 06, 2013, 11:39:40 »

Момичета, пиша ви тук, защото ръчичките ми треперят. Получих си резултатите от хистологията днес - carcinoma in situ. С други думи - хистологично си е рак, НО още не е минало както каза Хепи базалната мембрана и не се налага отстраняване на матката. Слава Богу, слава Богу, просто толкова съм ужасена. Биопсията ми не е била реална! Била е с по-ниска степен, това е...рак (както може би се досещате от думата карцинома в резултата)...още 2-3 месеца и може би щяха да ми махнат матката...

Слава Богу, че докторът е успял макар и по-дълбоко от очакваното да изреже всичко до здрава тъкан!!!

Освен това имам един от най-опасните щамове на ЧПВ, 31ви, силно канцерогенен.
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13223

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #1 -: Март 06, 2013, 11:44:26 »

Малко разбрах от написаното, честно казано ми е непонятна темата. По думите ти разбирам обаче, че е по-малкото зло. Дано, дано това е последното нещо, което те разтреперва от ужас! Дано всичко вече да бъде наред  Kiss  Clover
Какво следва от тук нататък?
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #2 -: Март 06, 2013, 11:50:59 »

Ами най-общо казано ракът започнва да се развива локално и докато още не е минал тази мембрана, може да бъде премахнат без да се маха матка, химиотерапия и прочие. Мине ли я...край. При мен е хванато буквално в последния момент, преди да мине мембраната и слава Богу всичко е наред!!!

Ами прегледи, прегледи на всеки 2-3 месеца, само това!
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #3 -: Март 06, 2013, 11:59:48 »

Радвам се, че най-лошото е минало и че звучиш толкова облекчено. А сега ще има ли нещо като профилактика, хранителен режим или нещо подобно? Питам, защото при майка ми това беше важна част от възстановяването - хранителни добавки, храни с антиканцерогенни съставки и т.н... Всъщност, нещо като преминаване към по-здравословен начин на живот.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #4 -: Март 06, 2013, 12:03:17 »

Ами...не. Само чести прегледи да се следи да не се повтори и така. Явно по-малко нерви и различна нагласа към живота. Защото аз канцерогенния щам си го имам и той няма да се махне нито с лекарства, нито с добро хранене. Следене и стиснати палци Smile

Ти как си, Лори? Много те мисля, да знаеш. Вчера минах покрай една детска градина "Жирафче", ама шофирах и не можах да ти я снимам Kiss
« Последна редакция: Март 06, 2013, 12:07:46 от utopia » Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #5 -: Март 06, 2013, 12:15:37 »

Палци ще стискаме непрекъснато! Kiss Ама имат си значение храните, не ги подценявай. Поне омега-3 и повечко антиоксиданти гледай да приемаш.

Жирафче, хах. Аз не знам как съм, не съм в добър период. И не само заради здравето, макар че има връзка, просто всичко върви надолу и дори не искам да се боря. Но няма да конкретизирам тук, че и аз не съм съвсем наясно какво се случва.
Още повече съм изнервена, че цикълът ми закъснява с повече от 2 седмици и може би ще се наложи да отложа операцията, ако не дойде днес-утре. Хем пих хапчета за предизвикване и пак го няма. Никога не съм се молила за отрицателен тест за бременност така, както сега и добре, че беше такъв, иначе мъжът ми щеше да си събира багажа.
Активен

Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15629

« Отговор #6 -: Март 06, 2013, 12:38:50 »

Не пиша много, но да знаете, че на всички ви стискам палци да сте добре и тези здравни неволи да останат в миналото.

Ути, много се радвам, че е хванато навреме и че сега си добре.
Активен

deni_4ka88
Newbie
*
Публикации: 456

« Отговор #7 -: Март 06, 2013, 12:44:18 »

Ути,и аз се радвам на положителните резултати.А за храната и аз съм на мнение че помага-като профилактика си прави чай от джинджифил с мед и кисело мляко с куркума,или добавяй куркумата в яденето,също и чесън.
А искам да попитам защо биопсията не е реална?Не съм много навътре в тази сфера и се надявам да не задавам глупави въпроси.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #8 -: Март 06, 2013, 12:46:10 »

Защото е показала по-ниска степен увреждане, отколкото е било в действителност.
Активен

Vivi
Newbie
*
Публикации: 3563

Mikä ei tapa, se vahvistaa. Tartu hetkeen.

« Отговор #9 -: Март 06, 2013, 12:47:31 »

Ути, Ути, Господ да пази от подобни неща! Пожелавам ти никога повече да не се сблъскваш с такива работи.

Лор, какво са препоръчали на майка ти като профилактика? Аз хранителна добавка Антиоксидант взимам, преди взимах и Омега-3. Нещо друго полезно, препоръчано от лекар?
Активен

foreveryours
Newbie
*
Публикации: 509

« Отговор #10 -: Март 06, 2013, 13:26:31 »

Леле  Clover друго не мога да кажа..  желая на всички ни да сме много здрави и дано  всичко лошо да остане в миналото, и на никого да не му се налага да се сблъсква с подобен ужас.
Активен

lioness
Newbie
*
Публикации: 8329

« Отговор #11 -: Март 06, 2013, 14:10:40 »

Ужасих се като прочетох, Ути.  Unsure Как карцином бе, толкова сме млади още, направо ми настръхва косъма като си го помисля!
А за щама, моя приятелка преди няколко години се беше сдобила с букет венерически болести и покрай изследванията и откриха трите най-опасни щама. Проведоха и лечение с ваксини против папилома вирус, плюс още препарати, и имаше добри резултати. Но тя наистина много лечения комбинира, включително изцяло хранителния режим подобри. Тези дни ще я видя и ако искаш ще разпитам с подробности.
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15137

« Отговор #12 -: Март 06, 2013, 15:24:00 »

Леле, Ут, направо не мога да повярвам. Напоследък много съм се размислила над темата и нямам никакви познания, някой има ли представа на какво се дължи тоя раков бум сред младите? Наскоро от страната на Краси загубихме няколко млади човека от рак, напълно нелепо. Единият е по-млад от него, без никакви признаци се е погубил за 10 дена, като слушах историята, ми настръхна всичко. Чак като му е станало физически зле, са отркрили, че всъщност всички органи са му погубени вече, как е възможно. Та, и при Ут и теб също..това нещо от личния начин на живот ли е, или просто масово няма как да се избегне?

Това, че носиш този щам какво означава - придобит ли е, може ли да избие пак? Егати, нямам думи, силно те прегръщам, не мога и да си представя какво ти е просто.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #13 -: Март 06, 2013, 15:53:39 »

Вирусът се придобива по полов път и е все едно като херпеса - имаш си го и може по всяко едно време да тръгне пак и да направи пак същото, затова се препоръчват имуностимуланти, да си поддържаш организма в добро здраве.
Като цяло има 2 версии на лекарите - едната е, че ако се изреже и се направи такъв курс с лекарства за имунната система, той по някое време изчезва от организма. Другата е, че си стои в засада и никога не изчезва. По тая логика ако вече го имаш, не може да те ваксинират, нито да те излекуват. Могат да те ваксинират само ако още не си заразен, точно по тая причина ваксинират основно 12 годишни.
Аз иначе ще пробвам с имуностимуланти, но досега не съм чула за излекуван от ЧПВ, ако беше толкова лесно, нямаше да врещят толкова колко е опасно. Някое медицинско лице може да добави или да ме поправи евентуално ако греша, но поне след това масово четене, което направих, това разбрах.

Биз, аз лично предполагам стрес и кофти живот - и под кофти живот нямам предвид муане на макдоналдс всеки ден, ми всички гадни хормоно-наблъскани храни + мръсен въздух, малко движение и така...

И пак ще напиша и ще го болдна, имала съм винаги раничка и 1ва група цитонамазка, това нещо се случи за година и половина - две и за малко да е твърде късно.

Не пропускайте година без цитонамазка и колпоскопия! Колпоскопията е задължителна всяка година, освен това раничка не бива да се оставя само "под наблюдение"
« Последна редакция: Март 06, 2013, 15:55:23 от utopia » Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #14 -: Март 06, 2013, 16:17:18 »

Добре, при мен никога не е ставало въпрос за колпоскопия, нито съм чувала някой да агитира за това, нито дори някой от форума да си прави профилактично, сега се оказва, че и цитонамазката е неефективна диагностика ли, егати. Ако на прегледа не се вижда раничка, това премахва ли съмненията за такива истории?

За ЧПВ имам някакъв бееегъл спомен, че Таня (Пърли) имаше/го е имала и се беше преборила, не помня и аз вече.

А кои са антиканцерогенните храни и какви имуностимуланти ще ползваш?
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #15 -: Март 06, 2013, 16:44:29 »

А, за храни не знам, ще си взема Изопринозин да пия.

Ами ако не се вижда раничка не е гаранция, защото раничката е едно на ръка, а измененията от ЧПВ не са задължително под формата на "раничка". Примерно аз освен, че имах раничка, имах и едно като бели полипи - изменени клетки, но те не се виждат при обикновен преглед, а само с колспокоп, защото се оцветяват в бяло, само когато те намажат с някакъв реактив (не помня с какво точно).

Тъпото на цитонамазката е, че тя е доста повърхностна, плюс това се взима само от малка площ, горе-долу може да те ориентира, но за справка, моята цитонамазка сега от декември от каналчето беше 1ва група, а после се оказа Карцинома ин ситу - смятай какъв ориентир е!

Едно момиче от групата там конизирани в бгмама-та, беше с цитонамазка втора група и биопсия ЦИН3 - тежка дисплазия, така че и резултат 2ра група без колпоскопия явно не е достатъчен. В общи линии като ти опре до кокала, тогава ги научаваш тия неща, аз затова правя пропаганда за колпоскопии, и аз не знаех, а научих по кофти начин.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #16 -: Март 06, 2013, 16:51:52 »

А  колпоскопията ли открива ЧПВ в организма? И се извинявам, ако ми е тъп въпроса, но ако предположим, че в момента нямам и не сменям партньори, предпазена ли съм?
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #17 -: Март 06, 2013, 16:56:04 »

Изобщо не се извинявай, всички трябва да знаят!

Не, колпоскопията може само да ти каже, че има изменения, какви са горе-долу като тежест, могат да заподозрат ЧПВ, но не могат да го докажат. При мен пише "абнормални клетки" или нещо подобно, но на база на колпоскопията и цито-то се взима решение какво да се прави, следващата стъпка е биопсията, за да определи до каква степен/дълбочина е увреждането и евентуално рак ли е, не е ли...

А за ЧПВ се прави специално ДНК изследване, май има два вида, едното казва само: имаш/нямаш, а другото е конкретно типизиране на щамове, което аз правих. Прави се като микробиология, едно памуче, носиш го в лабораторията и това е. Аз правих за 12 щама типизиране, само най-опасните, и имам само 31ви (който е сред 4те най-гадни).

Ако в момента нямаш и не сменяш партньори, си предпазена, само че ти не знаеш дали нямаш. Теоретично могат да си стоят и организмът ти засега да се справя с тях без да има увреждания.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #18 -: Март 06, 2013, 16:59:44 »

А това ДНК изследване оправдано ли е да се направи просто ей така профилактичсо, или е твърде скъпо и ти го назначават само като опреш до там?
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #19 -: Март 06, 2013, 17:03:55 »

Ми моето беше 87лв, скъпичко е. А и честно казано е напълно безполезно, и да го имаш, нищо не може да направиш, освен да се стреснеш и да ходиш често на прегледи, не се лекува. Аз го направих просто информативно, като цяло не е оправдано.

Но иначе колпоскопия и цито веднъж годишно са достатъчни (е, най-добре на 6 месеца), за да може да се хване навреме ако има нещо. И по-малко нерви Smile
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #20 -: Март 06, 2013, 17:16:14 »

Е, аз по-скоро за успокоение, ако го нямаш, имах предвид Cheesygrin
Иначе ясна работата, мерси за разяснението Smile Може би есента тогава ще отида пак на преглед и ще си поискам колпоскопия, а другия месец мисля да се замъкна по гръдните истории.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #21 -: Март 06, 2013, 17:18:39 »

Ми тя колпоскопията нито е много скъпа - 30-40лв да е, нито боли, но е много информативна, не знам защо не е толкова разпространена, много ме е яд, че много хора не знаят, вкл. и аз ако знаех...

Също много ме е яд, че имах раничка години и че едно уж от светилата в София, ми обясняваше как била малка и нямало нужда да се третира...и все бях 1А, все нямаше нужда от друго, може би ако бях направила една колпоскопия едно време, нямаше да се стигне дотук. Ама, здраве да е!
Активен

Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15629

« Отговор #22 -: Март 06, 2013, 17:20:36 »

И по-малко нерви Smile

Ех, да беше така лесно Unsure

Много полезни неща, Ути. А тази колпоскопия всеки гинеколог може да я извърши? Тоест е нещо стандартно, така ли? И защо тогава нито я препоръчват, нито нещо споменават? Принципно гледат каквото се може повече да ти направят за пари, странно... Rolling Eyes
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #23 -: Март 06, 2013, 17:20:55 »

Оф ами да, то за съжаление все по трудния начин се научават нещата, а и много хора си минават лесно межу капките, така или иначе. Яж джинджифил с мед, че убивал раковите клетки и си пушка Cheesygrin
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #24 -: Март 06, 2013, 17:24:20 »

Принципно всеки, който има апарат, да, но не всички имат.

Апаратът има 40 пъти увеличение, слагат спекулум, мажат те с нещо, след което увредените клетки "светват" и после те гледат. Аз даже гледах екрана, защото мен два пъти ме гледаха на видеоколпоскоп, разликата наистина е огромна с обикновен преглед, наистина се вижда много ясно къде има проблем.
Активен

Страници: [1] 2 3 ... 7  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: