star chick-chat.org star Свободна зона star На лафче :-) star Референдум
Страници: 1 [2] 3 4 ... 12   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Референдум  (Прочетена 33139 пъти)
Nakom
Newbie
*
Публикации: 2528

« Отговор #25 -: Януари 15, 2013, 12:42:53 »

Каквото и да сме разбрали - не е достатъчно.Всеки договор си има 2 екземпляра - или поне води след себе си още един договор който е недостъпен за масите.Тия дни bolkanleaks пуликуваха някакви сканирани хартийки с разходите от сметките.Което я е истина, я не е.

Точно това, че големите държави инвестират в чиста енергия, ще оскъпи безобразно крайният им продукт.Тока ще става все по-скъп и по-скъп, ти не можеш да затвориш най-евтините източници на енергия (Атомните централи) и да ти скочат сметките като си наслагал разни перки и я купуваш тая енергия за 75 ст/киловат , вместо 5 /ст киловат.Който не вярва - да си погледне сметката за ток, там си има една "добавка зелена енергия" мисля че беше в София/чез.

От тази гледна точка, руснаците са супер ориентирани.Ще си имат Атомна централа в ЕС, без мита за внос на ел-енергия ако е произведена в Русия или другаде, в държава която няма гласност, няма права на човека, с мутра за премиер и изобщо - изцяло марионетно правителство.Дори и да си платят цялата сметка за изграждането (което няма да бъде допуснато) , ще имат 300 милионен пазар, втори по потребление в света, на който няма да има ядрени мощности с потенциално нарастващо потребление на електроенергия, продукт с растяща цена.От тази гледна точка, всички доклади сочат правилно , че тази АЕЦ има страхотен потенциален пазар.И са прави.Но екологията остава за назе си.

Най-трагичното в случая, е че тук  над половината са без мнение, като повечето нямат грам обосновка.И това са хора над средната представителна извадка за България.Никой не искам да обидя, ама щом вие нямате изградено мнение по въпроса, смятайте какво му е на Геньо Цеков, второ поколение комбайнер от Бусманци.
Активен
Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #26 -: Януари 15, 2013, 12:47:06 »

А като има пазар за ток, то той ще си е пазар независимо дали си сложим главата на дръвника, или построим още един блок във вече съществуващата. Само че инвестицията е съществено различна.
Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8773

« Отговор #27 -: Януари 15, 2013, 12:51:45 »

А като има пазар за ток, то той ще си е пазар независимо дали си сложим главата на дръвника, или построим още един блок във вече съществуващата. Само че инвестицията е съществено различна.

За Белене не се иска съгласие от ЕС, за 7-ми блок се иска.

Това е проблемът :( А някак си не го разпространяват като информация и повечето хора не знаят...Аз също бях за 7ми блок, но като шансът за съгласие от ВСИЧКИ е минимален, това на практика отпада. И сега не знам кой вариант от двата оставащи е по-добър.

Гал, наистина не е лесно това със седми блок, почти не стои като опция заради горното.  Какви са шансовете всички държави да го посрещнат с отворени обятия?

Инак и аз казах по-горе като Нак, има пазар, има икономическа изгода, но не и екологична. Брех, да сме на едно мнение, революция  Lol

Активен

Nakom
Newbie
*

« Отговор #28 -: Януари 15, 2013, 12:55:24 »

Не ме разбра.Аз не искам да фигурираме като доставчик на този пазар- не ща ядрена централа в тази корумпирана държава, с минимално държавно участие и то от корумпирани политици.Ще се превърнем в светулки всичките.
Активен
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #29 -: Януари 15, 2013, 12:56:12 »

Не ме разбра.Аз не искам да фигурираме като доставчик на този пазар- не ща ядрена централа в тази корумпирана държава, с минимално държавно участие и то от корумпирани политици.Ще се превърнем в светулки всичките.

И аз не искам, но не отричам икономическите изгоди, а за съжаление не сме цъфнали по тези показатели или по производство на нещо друго.
Активен

Nakom
Newbie
*

« Отговор #30 -: Януари 15, 2013, 12:56:30 »

ПОгледнете каква глупост Smile

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=487316101320819&set=a.333067333412364.99949.284529554932809&type=1&theater

Активен
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #31 -: Януари 15, 2013, 13:08:01 »

Мда, тъпо звучи да се чуе гласът ти, като не гласуваш  Lol

Но идеята на бойкота е референдумът да се обяви за невалиден поради слаба активност, защотио наистина е малко абсурдно народът да решава толкова сериозен въпрос като ядрена енергетика. Какво разбира дядо Гошо, че и дори както се вижда- млади образовани хора като нас, от тази тема..? Вярно, че на практика резултатът няма да е решаващ, но самият факт, че първият ни референдум е на такава тема е меко казано странен.

И все пак е за първи път в историята и е добре да се покаже, че имаме гражданска позиция, а не само мрънкаме, без да си направим дори труда да идем на 5 минути да си кажем официално мнението.
Активен

Anna T.
Newbie
*
Публикации: 4392

Влюбена в живота

« Отговор #32 -: Януари 15, 2013, 13:27:06 »

Е, то е практически невъзможно другото, смятам аз.
Активен

FroZen
Newbie
*
Публикации: 2627

« Отговор #33 -: Януари 15, 2013, 13:37:16 »

Аз пък не виждам защо някой трябва да ме подбутва да гласувам за въпрос, който е практически решен предварително, предвид това, че въпросният референдум си е просто част от една игра, в която моят глас сам по себе си няма нито значение, нито стойност. Това ще гласувам, видиш ли, щото ще покажа на някой нещо си, е само поредното захарче - иди и им покажи, на кой и какво аджеба  Confused Ей така, за идеята да бъда съвестна гражданка в едно ако не много лицемерно общество, то най-малкото инфантилно наивно. Моят глас имал значение. Бай Ганьо прави избори. Тоя филм така или иначе скоро пак ще го играем. Само че фалшифицирането ще бъде с европейски замах, не на дребно.
Активен

Who needs the Sun, when the Rain's so full of life
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #34 -: Януари 15, 2013, 13:40:40 »

Не разбрах кое е невъзможното..?
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15133

« Отговор #35 -: Януари 15, 2013, 13:41:21 »

Той и петрола става все по-малко и все по-скъп, но нещо не виждам хората да са започнали да шофират по-малко или пък да има някакъв съществен пробив в еко горивата. Поне зелената енергия има шанс и някакво бъдеще, при някои даже и бъдеще не е.
Иначе си признавам, че изобщо политически не знам накъде се движдат нещата, може ли някой да ме осветли, след като е предначертано, за строеж ли става въпрос? Т.е. със сигурност ще има?
Активен

Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15623

« Отговор #36 -: Януари 15, 2013, 13:53:34 »

ГЕБР/Бойко ама изобщо не искат тоя референдум, това го казвам от първа ръка.

А още по-малко се иска Белене, защото Цветелинка произвежда енергия, ВЕЦ-ове, ТЕЦ-ове, например, и много по-удобно е да ни я продава тя, нали Smile

Абе...не ми се говори...Знам доста неща, ама не е хубаво да ги пиша по форуми.
Активен

FroZen
Newbie
*

« Отговор #37 -: Януари 15, 2013, 13:57:06 »

Какъвто и да бъде резултата от референдума, а най-вероятния сценарии - няма да има достатъчно гласували, за да се зачете за валиден, може да се тълкува и така, и така. Размива се отговорност, и се разпределят разни роли, струва ми се. Пък баламите да се бутаме да гласуваме. БСП брои пилците, и си активизира електората за баш изборите, гербаджийчетата маневрират с уж обществено приемливи лозунги, накрая някой нещо преразпределя, някой нещо замита, на мен /не смея да говоря в мн.ч./ евентуално остава приятния привкус, че пак съм ползвана и изплюта за нечия цел. В случай, че почна да дискутирам разпалено темата, и да се ерча, щото това бил обществено важен въпрос.
Иначе нямало договор, имало споразумение, нямало конкретни цени, но с X неизвестни беше сметнато, че щяло да се повиши тока, ако си имаме нов АЕЦ, не стана еднозначно ясно кой ще е облагодетелстван - чия в крайна сметка ще е тая централа, и какво ни топли нас и т.н., и т.н.

Активен

Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #38 -: Януари 15, 2013, 15:58:27 »

Той, че ще е невалиден, ще е невалиден, но за да не влиза на четене в парламента (т.е. - да решават същите депутатски задни*и), трябва 30% от гласувалите да за гласували "против". Иначе да, ситуацията е "Бай Ганьо прави избори", факт...
А тия перки също са ми супер противни. Буквално секат птиците, а ги разполагат на Виа Понтика, защото така духат ветровете. Прогрес, прогрес, ама както и да се въртим, задник*т си е все отзад...
Активен

Anna T.
Newbie
*
Публикации: 4392

Влюбена в живота

« Отговор #39 -: Януари 15, 2013, 16:02:50 »

Не разбрах кое е невъзможното..?

Ох, ми не помня и аз след кое мнение трябваше да е  Cheesygrin

Невъзможно е да е валиден референдумът. Трябва да са гласували поне колкото на предходните парламентарни избори. Това им се струва абсолютно невъзможно с този въпрос.
Активен

aleto
Newbie
*
Публикации: 7113

Dick Sucker/DrugDealer/Alcohol Pro/Bug Killer/Pimp

« Отговор #40 -: Януари 15, 2013, 22:34:04 »

Първо си помислих,че става дума за референдум за тютюнопушенето,понеже ми се беше мярнала такава статия из е-вестниците,ама нещата били с една нота по-интересни.

Аз лично не бих гласувала,едно че не вярвам с тоя си глас дори изобщо да наклоня някакви въображаеми везни, по според мен предварително решен въпрос. Второ,че ми се струва,че информацията не е предадена изобщо на масовката,ами някакви откъслечни факти.
Изобщо някакво велико замазване на очите с крем ми идва това,като Путин и 140 процента избирателна активност малко.
Активен
Nakom
Newbie
*

« Отговор #41 -: Януари 16, 2013, 06:56:27 »

Никой няма да гласува така или иначе.В тази държава всеки си намира някакво оправдание да се остави да го яхат.Явно им харесва
Активен
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #42 -: Януари 16, 2013, 09:30:42 »

Никой няма да гласува така или иначе.В тази държава всеки си намира някакво оправдание да се остави да го яхат.Явно им харесва

Тук подкрепям. И аз се дразня като се започнат оправдания "няма да гласувам, защото...". Еми добре, после обаче няма на кой друг да се сърдиш, освен на себе си и всички като теб.
Най-велик ми е феноменът "псуване с/у управниците до посиняване", след което като дойде време за избори и можеш да ги смениш "оо, то моят глас няма смисъл, то всичко е корупция, няма да гласувам пък!". И после старата песен на нов глас.
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #43 -: Януари 16, 2013, 09:41:17 »

А по-добре ли е да гласуваш заради самото гласуване? Обикновено на изборите избор всъщност няма, повечето хора гласуват по инерция, неинформирано и необосновано. Кое е по-добре?
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #44 -: Януари 16, 2013, 09:51:33 »

Нямам нищо против да не се гласува, стига да не се мрънка след това, защото в случая и ти (негласувалият) си част от проблема и мрънкаш срещу себе си.

Ако имаш мнение (т.е. критикуваш политици и т.н.), изрази го, когато можеш.

Ако нямаш, то си е твоя работа, можеш да не гласуваш и после просто да не се итнересуваш от политика,  не мърмориш и толкоз.

Изнервя ме само по-горната комбинация- вечното мрънкане без да се направи и минимално усилие за промяна.

Инак нямам нищо против аполитичните хора, по принцип и аз съм такава, не следя медиите в 90% от случаите. Но и както знаете рядко мрънкам с/у държавата и виждам повече хубавите аспекти.Ако съм много недоволна или много доволна, ще си "кажа" с гласуване. Ако нямам мнение, си мълча (не гласувам).
Активен

FroZen
Newbie
*

« Отговор #45 -: Януари 16, 2013, 10:10:21 »

Корни, това, че като не гласуваш, си част от проблема и дефакто мрънкаш срещу себе си, как го обосноваваш?
Проблемът у нас не е липсата на достатъчно гласували, а въсщност липсата на достатъчно опции, на избор. Много успокоително е да знам, че съм гласувала за по-малката злина, няма що. Според мен точно това е съгласието със статуквото - правиш избор между а/, б/ и в/, като и трите не те кефят. Предопределен избор, защото някой ти е спуснал тия комбинации, и те подритва по кокалчетата да гласуваш - това било белег за гражданско общество. Всъщност всички винаги призовават да се гласува - ама моля ви се, гласувайте. Юруш народе, пък после ще се преразпределя.
Активен

Vivi
Newbie
*
Публикации: 3563

Mikä ei tapa, se vahvistaa. Tartu hetkeen.

« Отговор #46 -: Януари 16, 2013, 10:10:55 »

Ако имаш мнение (т.е. критикуваш политици и т.н.), изрази го, когато можеш.

Ако нямаш, то си е твоя работа, можеш да не гласуваш и после просто да не се итнересуваш от политика,  не мърмориш и толкоз.

Защо за теб негласуването е равно на липса на мнение? И обратно - имаш мнение, изразяваш го чрез гласуване. Какво става когато просто твоето мнение е, че никой от кандидатите НЕ става? За кого да гласувам тогава? За Бойко, за турците, за червените, за сините ... за кого? Никой от тях не трябва да управлява, според мен, как да си изразя мнението, освен чрез негласуване? Както и да е, това е друг случай, защото аз няма да отида да гласувам, но всички турци ще се грабнат и в крайна сметка заради такива като мен не е изключено и един ден България да се управлява от ДПС. Та ... за този вид избори донякъде съм съгласна, че задължително трябва да се гласува, въпреки че в случая избирам между неподходящи и по-неподходящи и насила подкрепям някого.

Но за референдума ... моето мнение е, че не съм грам компетентна да решавам този въпрос. Как да гласувам тогава? Нито мога да кажа ДА, нито мога да кажа НЕ. И то при положение, че прочетох де що има в нета по темата. Но пак съм некомпетентна и съм последния човек, който трябва да дава мнение по такива въпроси. И какво да правя в такъв случай - да отида и да пусна НЕ, защото бай Кольо каза, че така трябва. Или да гласувам положително, защото леля Тонка каза, че това е правилният отговор...? Това е моето мнение - нито мога да кажа ДА, нито мога да кажа НЕ, защото съм некомпетентна. Как да си изразя мнението?
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #47 -: Януари 16, 2013, 10:26:12 »

Вив, в случая говорех принципно, не за референдума, а за гласуване по-скоро на стандартни избори (споменала съм го- управляващи и т.н.). Сама си виждаш аргумента за ДПС например, няма нужда да го изтъквам. За референдума е съвсем друг въпрос, макар че и там според мен като бойкотираме и не гласуваме, просто ще оставим гласа на тълпите, на които влият най-лесно (малцинства например), да е по-силен. Но да, абсурд е да се гласува за ядрена енергетика, така е.

Не виждам как мълчанието  е повече израз на позиция от гласуването, пък вие каквото искате ми говорете. И как все у нас няма нито един, достоен за гласа ни. Велик народ сме, ей. Над всичко и всички. Но в мрънкането сме силни, много силни. Само дето една стачка не можем да направим, остава си по форумите и социалните мрежи.
Активен

Салсеро
Newbie
*
Публикации: 7205

Магистър-Инженер Корабоводител! 17/13.5 ;)

« Отговор #48 -: Януари 16, 2013, 10:28:24 »

Как да си изразя мнението?

Имигрирай. Smile
Активен

ВНИМАНИЕ: Горенаписаното може да съдържа някой от следните, но не само, литературни похвати - ирония, сарказъм и хипербола - с цел внасяне на хумор в дискусията. На хората без чувство за хумор не се препоръчва да го четат.
FroZen
Newbie
*

« Отговор #49 -: Януари 16, 2013, 10:35:01 »

Корни, не-гласуването е повече израз на позиция, именно на позиция, когато не искаш да гласуваш за никой от бутаните на тепсия, и така постъпваш според съвестта си - не пускаш глас с резерви, като компромис. Това дори без да броим как се джуркат гласовете по урни и изборни кашончета между общини, СИК-ове и т.н. Не че досега някой каза, че не-гласуването е "повече" израз на позиция.
Ми дай ми пример кой е достоен за твоя глас на предстоящите избори. Ммм?
Активен

Страници: 1 [2] 3 4 ... 12   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: