star chick-chat.org star Женски работи star Любов, секс и контрацепция... (Модератор: Bambinastar поликистоза :frown:
Страници: 1 [2]  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: поликистоза :frown:  (Прочетена 3956 пъти)
utopia
Newbie
*
Публикации: 12974

A believer

« Отговор #25 -: Ноември 16, 2012, 00:15:12 »

Човек, спокойно бе, казаха ли, че лекарката ти е смотана и че диагнозата не се поставя само с ехографски преглед, а ти в още повече филми се вкара. Намери си свестен лекар, направи изследванията, дето те посъветваха. Chill.
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Ivena
Newbie
*
Публикации: 601

« Отговор #26 -: Ноември 16, 2012, 10:13:11 »

Схематично нещата изглеждат по следния начин:
1. Изчакваш следващ цикъл и между 3-5 ден правиш следните изследвания: ЛХ, ФСХ, Тестостерон, Естрадиол, Пролактин. - цена около 50-60 лв.
2. Изследването, което ще установи дали имаш/нямаш инсулинова резистентност, протича така. На гладно и жадно се отива в лаборатория взима се венозна кръв на 0, 60-та и 120-та минута - и се изследва хормонът инсулин и кръвната ти захар. По време на самото изследване не трябва да се движиш, храниш и т.н. В началото ти дават да изпиеш разтворена във вода глюкоза и това е. Цена - около 80-90 лв.
3. По отношение на андрогените, които се изследват - аз съм пускала около 4, но едната ми ендокриноложка каза, че те се считат като показател само при определени условия, изпълнени при изследването, което в Б-я не се правило и общо взето нямало особено голям смисъл - затова и не те съветват да избързваш с тях.
4. Може да си пуснеш и едно ТСХ, хормон на щитовидна жлеза, за да се види там какво е положението.
5. Записваш си час при добър ендокринолог, по-добре по навреме, щото добрите са кът и обикновено се чака. След като се снабдиш с готови резултати, отиваш при лекаря, обсъждате цялостната картина и чертаете път за действие.
Лекарствата, които изброи, не правят чудеса, спортът ги прави. Smile
Обикновено затлъстяването е много характерно и е в областта на корема, като един пояс от сланинки, дори и като цяло да си слаба. На мен много лекари ми се изсмиваха в началото като им казвах за ИР, щото съм нямала такъв вид. Ай, сиктир.
Ехографското изследване не може да каже откога са кистите с особена точност. При мен след спиране на ОК се появяваха пак за около 3 месеца в пълната си сила и пак наново хапчета.
Активен
D.Dimitrova
Newbie
*
Публикации: 2680

« Отговор #27 -: Ноември 16, 2012, 11:15:01 »

Този списък всеки гинеколог трябва да си го ламинира и да действа по него, без да говори глупости. Били ти стари кистите, тва да не е сирене. Предлагам ти да се успокоиш, да си гледаш живота, ако ще ти е по-добре да пиеш Джас, за да не се чудиш кога ще ти дойде и да изпадаш в драми.Когато дойде време да си имаш детенце и ако има някакъв проблем ще си направиш изследвания. Това, че сестра ти има проблем не значи нищо за теб, не се унаследява стерилитета, индивидуален е за всяка двойка.
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11262

« Отговор #28 -: Ноември 16, 2012, 12:10:45 »

И на мен вече ми е супер фрустрирано, явно раждането не ми оправи дисбаланса и какво сега - цял живот ще съм на противозачатъчни ли, егати! Вече почвам да проучвам хомеопатии и билки разни.
Хайде стискайте палци, отивам на лекар.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 14834

bizzetka

« Отговор #29 -: Ноември 16, 2012, 12:15:07 »

Стис!
Има много билки, които наистина хвалят да оправят хормоналния дисбаланс, даже наскоро покрай майка ми четох и за една, която се дава за топлите вълни и отзивите бяха просто уау.
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*

« Отговор #30 -: Ноември 16, 2012, 13:01:59 »

Няма как раждането магически да оправи хормоналната мазня, която е генетична. Теб какво те тревожи, че не ти идва ли? Мен ме е страх, че ще започна да правя големи кисти,което е определено яко изнервящо. за себе си съм категорична, че освен ако нямам голяма киста противозатъчни няма да пия, да ми идва,ако иска. Като кърми,кога ти дойде?
Има хомеопатия и бях пробвала, но на яйчниците ми се отрази добре, но даде някакъв ефект върху нервната система, май не беше правилно избрана от доктора.
Активен

michelle
Newbie
*
Публикации: 3605

« Отговор #31 -: Ноември 16, 2012, 13:05:22 »

Кажете за тия регулиращи билки да взема на майка ми нещо. Тя си спря всички хормони, които й бяха изписани, защото не се чувстваше добре с тях и сега го кара на самовнушение, което не мисля, че е чак толкова лошо. Ама поне чайчета да пие.
Активен

C’est tout!
Ivena
Newbie
*

« Отговор #32 -: Ноември 16, 2012, 13:32:30 »

Ох, аз и период с билките имах. Ама голяма кукувица бях преди години. Ставах точно в 6:00 и се започваше едно варене, запарване, цедене, наливане по бурканчета, то, мужик корен, то ленено семе, то, витамини, добавки, калций, малций, само хомеопатиите на д-р Михайлов не съм пробвала, че не вярвам особено.
Но не забелязах от билките нещо да се промени, а доста сносни отварки си бърках.
Дори нямам вече спомен какво точно пиех - май невен, бял равнец, жълт кантарион, коприва, пф, и още нещо зелено имаше, но не помня.
А, и най-голямото ми извращение - пектин, овесени ядки, кисело мляко, овесени трици, доволно овкусени с канела за закуска - доста ентусиазирана бях да се излекувам.
« Последна редакция: Ноември 16, 2012, 13:35:05 от Ivena » Активен
bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 14834

bizzetka

« Отговор #33 -: Ноември 16, 2012, 14:27:28 »

Ивена, твърде обичайни неща си пила, има си разни съвсем специфични, които се водят хормони на растителна основа - вечерна иглика и т.н., които са си много специфични за тия неща. А и тя са на тинктури и препарати разни, не е нужно да ставаш и да вариш.

Мишел, ето това е - но не си спомням на български как е - http://www.iherb.com/Nature-s-Way-Black-Cohosh-Standardized-120-Vcaps/1829
Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #34 -: Ноември 16, 2012, 14:34:19 »

Няма как раждането магически да оправи хормоналната мазня, която е генетична. Теб какво те тревожи, че не ти идва ли? Мен ме е страх, че ще започна да правя големи кисти,което е определено яко изнервящо. за себе си съм категорична, че освен ако нямам голяма киста противозатъчни няма да пия, да ми идва,ако иска. Като кърми,кога ти дойде?

Дойде ми веднага като спрях да кърмя, идваше ми точно, включително и сега последния цикъл дойде на точната дата, но ме притесни, че беше супер слаб и много продължителен. А и понякога усещам режеща болка в яйчниците.
А това "да ми идва,ако иска" не е точно така, защото ако лигавицата на матката не се обновява редовно, има немалък риск от рак на матката. Аз предпочитам да пия ок по тази причина.

Обаче аз влязох да се похваля, че прегледът мина по-добре от очакваното, гинеколожката ми се разпляска като ме видя на ехографа. Всичко е идеално, имам чуден, прекрасен фоликул, който ще се спука всеки момент (даже ме избъзика, че ей сега вади спринцовката с прегнила и ме праща на мъжа ми Lol ), другият яйчник е спокоен, матката е идеална. Чак не повярвах, така се бях настроила за проблеми пак. Макар че то е въпрос на време. Поприказвахме си доста с лекарката и това, което не знаех досега е, че с годините и изчерпването на яйчниковия резерв, поликистозата позатихва. Каза, че сега съм още млада и вероятно пак ще се върна за малко на старото положение, но след 35-тата година ще се оправям лека полека. Дано да е така.

Ивена, д-р Михайлов преоръчва точно ленено семе и бял равнец. Това наред с 1-2 хомеопатични.
Активен

Ivena
Newbie
*

« Отговор #35 -: Ноември 16, 2012, 14:46:54 »

Аз хомеопатичните му имах предвид, иначе за да започна тогава да пия въпросните неща, явно съм ги прочела все някъде, така че възможно е да съм си харесала само част от съветите му. Последно мамологът ми изписа вечерна иглика за около три месеца, но аз не възприех особено предписанието. Мисля, че някак съм изчерпана откъм очаквания вече, като прочета, че едно нещо влияе на сто неща и то само благоприятно, само си казвам - да, да. Ако си с хормонален дисбаланс, точно добавките, хитът на фармацевтичната индустрия, ще те оправят, но това е една друга тема, която е въпрос на  съвсем друг разговор.
Радвам се, че всичко е наред, дано и занапред да е така. Smile
Активен
D.Dimitrova
Newbie
*

« Отговор #36 -: Ноември 16, 2012, 15:22:38 »

Викаш след 35-тата година, както ни идва три пъти в годината и директно ще влезем елегантно в критическата без да разберем, а ще си мислим, че сме млади. Но от приятелки имам точно такова наблюдение, с напредване на годините хормоните се кротват, става им по-лек и редовен цикъла, даже стимулациите са им значително по-леки,ако имат нужда от тях. Браво, че резултатът от прегледа е много добър. На моят преглед след раждането , въпреки паузата от 9 месеца без цикъл си имах все така много малки фоликули и в двата яйчника. Сега да видим дали ще им дойде акъл и след тази пауза с кърменето. Значи викаш през цялото кърмене никакъв цикъл...
Активен

Ivena
Newbie
*

« Отговор #37 -: Ноември 26, 2012, 12:46:04 »

Хора, бихте ми дали телефони на някой относително читав гинеколог за гр. София, този месец ми идва за втори път и вече 8-ден не спира, а напротив - засилва се. Damn it.
Активен
Ivena
Newbie
*

« Отговор #38 -: Ноември 28, 2012, 11:22:11 »

Пф, моят преглед не мина никак добре.
Кистите отново си стоят, единият яйчник е два пъти по-голям. Изписаха ми дуфастон за спиране на кървеното и след това Ясмин, да ми е честито. Инак съм порядъчно възмутена кога за един ехограф и преглед цените скочиха до 80 лв., мамка му. Разбирам, че центърът е частен, отидох до този на Пиротска, ама 80 лв. ?!?
За протокола бях при доктор Шейтанов и д-р Колицева. И двамата присъстваха на прегледа, отделиха ми достатъчно време, като отношение и внимание - нямам възражения, но това, което ме смути, беше, че и двамата ми намекнаха не съм ли се замисляла за фенестрация. Явно има нова вълна в методите на лечение.
Активен
Лора
Newbie
*

« Отговор #39 -: Ноември 28, 2012, 11:47:24 »

80 лв само за ехограф? Въх, на мен миналата седмица ми взеха толкова за ехограф, цито и тоя преглед на магарето, не знам как се казва. И пак бях ужасена, че са скочили цените.

Фенестрацията защо да е нов метод? На мен ми помогна много, забременях буквално веднага след нея, но според мен тя се прави само при опити за забременяване (много повече я предпочитам пред ин витрото), иначе не виждам никакъв смисъл от нея. Имаш спонтанна овулация няколко месеца и после пак всичко наново.
Активен

Ivena
Newbie
*

« Отговор #40 -: Ноември 28, 2012, 11:56:51 »

Под 'нова' имах предвид, че явно сега това се 'предлага'. Аз им обясних, че не мисля да забременявам и те явно се усетиха, че имам някаква обща представа за какво иде реч и няма смисъл да се хабят да ме омайват.
Иначе аз съм минала през какви ли не периоди на 'лечение' при една ендокриноложка - първо беше клостилбегит, после Диане, после реши, че е време за хомеопатия. Та, затова така се изразих, че явно и гинеколозите си имат нова тенденция.
А паричките бяха за мануален преглед, така или се води, и ехограф.
Активен
D.Dimitrova
Newbie
*

« Отговор #41 -: Ноември 28, 2012, 14:16:47 »

Потресена съм от цената на прегледа, другия път ми дай на мен 80 лв мога и аз такова лечение да ти назнача. То друго така или иначе май няма- дуфастон да пооправи лигавицата й да ти дойде и Ясмин, ако искаш да ти е по-спокойно след това. Фенестрация само ако буквално след това два, три месеца правите усилено опити, иначе няма никакъв смисъл. В месеца, в който забренях имах яйчници по 5,5 см единия (те бяха достигнали този размер по разни причини, но не става дума за кисти,ако яко уголемен яйчник), ходих на профилактика от работа при някаква гинеколожка и тя ме заплаши, че никога няма да забременея, че съм увредена нещо генерално и нещата са централно зле.
Ще пиеш ли ясмина?
Активен

Ivena
Newbie
*

« Отговор #42 -: Ноември 28, 2012, 15:23:49 »

Все още не знам, реално няма гаранция, че следващият месец това непрекъснато кървене няма да се повтори. А не мога до безкрай да съм си циклична. Май цялата ми смелост по отношение на хормоните отиде по дяволите. На мен и сега ми казаха, че единият яйчник е много по-зле, двойно по-голям и т.н. Та, не знам дали поддържайки подобно състояние няма да им навредя в дългосрочен план. Макар че преди време един професор ми каза, че тези кисти реално не ми пречат.
От друга страна, преди време имах завишен холестерол и цялата ми инсулинова одисея не знам дали не ми такова таковата на кръвоносните съдове и тея противозачатъчни биха ме довършили, реално вероятно не, но психически - все разни запушвания ще са ми в акъла.
С други думи - тегавина.
Активен
D.Dimitrova
Newbie
*

« Отговор #43 -: Ноември 28, 2012, 15:36:23 »

С противозатъчните аспирин протект и си готова. Винаги в тази комбинация ми ги изписваха, но стваше дума за месец или два , за дълъг период не мога да кажа, защото пак си е натоваващо, още едно лекарсво. Кистите не ти пречат на нищо, освен на това, че не ти идва и сега кървиш и не се знае дали както сама каза, няма да откараш с цикъл няколко месеца.
Активен

Ivena
Newbie
*

« Отговор #44 -: Декември 03, 2012, 16:06:59 »

Аз днес пак бях на гинеколог. Мисля, че след дълго и усилено търсене, най-после си намерих своя доктор. Каза, че предвид факта, че не целя в скоро време забременяване и нямам сериозни оплаквания, не е необходимо да пия нито метформин, нито противозачатъчни.
Каза, че метформинът има много по-голямо значение, отколкото ние си мислим, каза, че при мен причината за липса на овулация е именно инсулинът, каза, че картината при мен е повече от ясна. Инсулин - кисти - липса на овулация, липса на менструация.
Моите хубави резултати при последното обременяване се дължали именно на лекарството, а не на спорта, било просто съвпадение, мнение, което аз не споделям изцяло, но все пак.
И така, мисля да си направя обременяване след като спра дуфастона, да видя какви са стойностите на инсулина, отново да се подложа на усилени тренировки и след 8-10 месеца, ако има подобрение, поне ще си отговоря на себе си на въпроса - помага ли и доколко фитнесът.
За прът път виждам гинеколог, който дотолкова да е запознат с нашето състояние, на  тези в центъра на Пиротска, като им заговоря за инсулин, викат, аа, не, не, това си е за ендокринолози.
И така, доволна съм и го  препоръчвам - д-р Чалманов, преглежда в Шейново
Активен
D.Dimitrova
Newbie
*

« Отговор #45 -: Декември 03, 2012, 18:12:42 »

Радвам се, че си намерила кой да те успокои адекватно. Направи си изследването, но до колкото знам си слабичка и може да чакаш с метформина, а само с диета и спорт да се опитваш да действаш. Когато дойде време за забременяване метформин и ако се налага малко стимулация и ще си пушка. Имаш ли някакви таблици за коя храна става и коя не става за нас, там някакви индекси. Търся за себе си да се захвана с нещо по въпроса с отслабването.
Активен

Anna T.
Newbie
*
Публикации: 4354

Влюбена в живота

« Отговор #46 -: Декември 04, 2012, 10:49:41 »

Ди, ако намериш някакъв вид схема, която да не пречи на кърменето, моля, моля, сподели я на секундата... Че аз даже да забравя едно ядене и спадът в производството е драматичен, даже ме нахапва... Сори за спама.
Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #47 -: Декември 04, 2012, 12:59:33 »

Анн, аз като започнах разделно хранене (90-дневната), ми се увеличи кърмата, въпреки че бях постоянно гладна и свалях килограми. В плодовите дни хапвах орехи и пълнозърнест хляб.
Активен

Страници: 1 [2]  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: