star chick-chat.org star Женски работи star Любов, секс и контрацепция... (Модератор: Bambinastar поликистоза :frown:
Страници: [1] 2  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: поликистоза :frown:  (Прочетена 18028 пъти)
Sahne
Newbie
*
Публикации: 6741

« -: Ноември 14, 2012, 23:51:31 »

Здравейте .
Направо по темата .Днес ходих на гинеколог, от 2 месеца цикъла ми идва по два пъти на месец.И реших да отида .Реших ,че нещо хормони и нищо сериозно .Както легнах за ехограф и ми изстреля поликистоза и лошо ми стана.Било отдавна вика , а аз през 3 месеца си ходя на профилактични прегледи и до сега не ми беше правила ехограф .Полседния път ми правиха , прди 3,4 год може би.Иначе стандартните прегледи , цитонамазка и тва е .И не съм имала проблеми .И изведнъж днес ми изстрелва - "ми ти имаш поликистоза бе " и ми показа на ехографа... Хора , излезнах от кабинета и се разревах .Предписа ми противозачатъчни Джаз , които трябва да пия 2,3 години .През , което време да забравя за бебе .Питам я - добре а сега докато не съм ги почнала пак ли не мога да забременея изобщо .Тя вика - не е изключено , Божа работа , може и да стане .
И се чудя ... сега докато започна хапчетата , ако се пробвам за бебе , има ли шанс при такава диагноза според вас.От това , което четох не съм обнадеждена .Тя вика - пробвай. И след тва си почвай хапчетата.
Четох сега да пия фолиева киселина и Метформин .По - принцип не съм и мислила ,че ще имам подобни проблеми и не съм много запозната с тези неща.Какво ще ме посъветвате ? Нещо повече да ми кажете за поликистозата , толква ли е страшна , колкото чета по форумите  ?
Активен

Don’t feed the forum trolls
Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #1 -: Ноември 15, 2012, 00:14:34 »

Заклевам се, тъкмо излизам от банята, през цялото време, докато бях вътре си мислех по тази тема! Направо се стреснах като отворих форума.

Виж тази тема, говорили сме много по въпроса. Но преди да предприемеш каквото и да било, потърси второ мнение и не приемай такава диагноза без пълен набор хормонални изследвания!
Активен

Sahne
Newbie
*

« Отговор #2 -: Ноември 15, 2012, 00:21:13 »

Лошото е че няма да имам време за повече изследвания в БГ.Доктората ми каза да си взема няколко опаковки и да си ги пия докато съм извън БГ и като си дойда да отида пак да види дали има промяна.Но иначе тя ми ги показа тия "нещица" на ехографа , обясни ми какво точно става там и какво всъщност не става с овулацията ... Пф... А ти пък как точно това си мислила.Аз пък от известно време мислех за бебета ... и днес като ми казаха това - не ми се вярваше ...
Мерси за линка Лора , утре ще прегледам , че вече едвам гледам и съм смазана и ще лягам .
 Kiss
Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #3 -: Ноември 15, 2012, 08:36:43 »

Мислех си го, защото нали и аз съм така, след бременността и раждането се бяха позакрепили нещата, но сега усещам, че пак нещо се обърква и утре съм на лекар. Та актуално ми е и на мен Smile

За бебе първо трябва да пробваш, няма гаранция за нищо. Не познавам два еднакви случая на поликистоза - като състояние на яйчници, хормони, като реагиране на лечение... Две момичета сме тук, които сме стигали до ин витро и операция на яйчниците, но познавам жени с поликистоза, които са забременявали само с лекарства или въобще без лечение.
Противозачатъчните ще ти успокоят яйчниците, кистите ще изчезнат може би и след това може да пробваш да забременееш. Но наистина това не се диагностицира само с ехограф.
Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8774

« Отговор #4 -: Ноември 15, 2012, 09:50:06 »

Аз не мога с нищо да помогна, но само да кажа, че стискам палци за бебче!

Сметанката отдавна не пише, не знам как е любовният й живот, но явно вече го искаш, затова- действайте смело, отложи лекарствата с няколко месеца и може да стане!
И аз съм "за" второ мнение. Още помня как една гинеколожка ме наплаши с раничка на шийката, след това 4-ма лекари 7 години се опитваха да ме убедят, че няма такова нещо, а аз още питам на всеки преглед...
не е ли възможно да са временни кисти, как така изведнъж и без изследвания тази диагноза...Дори и не в БГ, иди на втори лекар обезателно!
А цитонамазките винаги ли са били първа група? И как ако преди 3 години си била "чиста" на ултразвука сега имаш поликистоза, тя не се ли появява още в пубертета?
Активен

Ivena
Newbie
*
Публикации: 650

« Отговор #5 -: Ноември 15, 2012, 10:02:59 »

Не знам какво да напиша, предвид, че аз от близо година и половина просто спрях да се "лекувам" с каквото и да било, като категорично взех решение за себе си, че хормони не искам и няма да пия.
Моят случай е тясно свързан с инсулинова резистентност и за себе си достигнах до извода, че тя е причината за всичко. Ако инсулинът ми е в нормални граници, то, и андрогените ми са -> имам цикъл.
Вярно, точно в момента не съм образец за пример, но откакто осъзнах, че спортът е ключът към всичко, спрях да се филмирам, спрях да изпадам в депресивни състояния и някак започнах да живея нормално без всеки ден да ставам и лягам с тази диагноза.
Истината е, че гинеколозите са взели много присърце думата "поликистоза" и изписването на ОК, като решение за всичко, без дори да са направени каквито и да е хормонални изследвания.
Важно е да се види какво е съотношението ЛХ - ФСХ, важно е да бъде направено изследване за инсулинова резистентност, важно е да бъде преценено как са разположение кистите - дали под формата на огърлица, или са хаотично пръснати, важно е да бъдат изследвани андрогени, всичко това е едно скъпо, донякъде травмиращо 'удоволствие', но дава много светлина и понякога изцяло променя насоката на лечение.
Да, най-лесното е да пиеш "Джаз", да, кистите ще изчезнат, но причината за тях ще остане.
Важно е да си спокойна! Да, може и с това 'заболяване' трудно да се забременва, но не е невъзможно, в крайна сметка. Лично за себе си знам, че когато дойде този момент, всичко ще бъде наред.
Активен
lioness
Newbie
*
Публикации: 8329

« Отговор #6 -: Ноември 15, 2012, 10:12:54 »

Сметанке, задължително посети друг втори лекар. Подкрепям мненията за хормоналните изследвания. И на мен една овълчена докторица на 19 години ме закла с тежката диагноза само по видеозон и външни белези - цитирам: "Мъжко окосмяване, наднормено тегло и тежка форма на акне". Пък сте ме виждали повечето, аз не бих се самоопределила в нито една от категориите. След това отидох при втори лекар, пусна ми хормонални изследвания, каза, че няма и следи от нито една киста по яйчниците ми. Винаги съм била с нормален цикъл, на интервали между 21 и 30тина дни в различни периоди.
Мисълта ми е, че нищо не е окончателно и един повърхностен преглед не може да ти лепне такава окончателна диагноза. Ако вече и хормоните потвърдят хипотезата, следвай си лечението както си му е реда.
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
Ivena
Newbie
*

« Отговор #7 -: Ноември 15, 2012, 10:15:29 »

И как ако преди 3 години си била "чиста" на ултразвука сега имаш поликистоза, тя не се ли появява още в пубертета?
Обикно се проявява в пълната си степен и красота някъде след 21-година. При мен в пубертета имаше някакви единични кисти, още тогава ме тъпчеха с хормони, но някак се разви след като минах 20.
Активен
Лора
Newbie
*

« Отговор #8 -: Ноември 15, 2012, 12:10:44 »

При мен се разви на 25, след 3-годишен прием на ок. Но и преди това съм имала хормонални проблеми и нередовен цикъл. Основно прогестеронът ми е проблем на мен.
Активен

michelle
Newbie
*
Публикации: 3605

« Отговор #9 -: Ноември 15, 2012, 12:16:53 »

Лор, ти мислиш, че ок са причината ли? Питам понеже след моя 2-годишен прием на ок единият ми яйчник се оказа поликистозен (диагноза не са ми поставяли), хормоните леко разбъркани... Година по-късно всичко ми беше наред, без лечение, без нищо. Просто не пих ок по препоръка на моят гинеколог.. Та се чудя сега те ли са били причината за този кистозен яйчник, естествено във взаимодействие с генетични предразположености, и дали ако не ги бях спряла тогава, а ги бях пила още две години, нямаше да си докарам действително поликистоза.
Активен

C’est tout!
Лора
Newbie
*

« Отговор #10 -: Ноември 15, 2012, 13:08:48 »

Не знам, Мишел, а и нито един доктор не се наема да каже със сигурност. Най-вероятно те са отключили нещо, но аз мисля, че и без тях е било въпрос на време.
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*
Публикации: 2977

« Отговор #11 -: Ноември 15, 2012, 13:14:02 »

Сметанке, ходиш при овца на доктор, тази диагноза се поставя след изследване на няколко хормона и се търси причината да бъдат разбъркани хормоните. Много е лесно да ти даде хапчета за кистите и да те изплаши. Пий хапчета,ако искаш да нямаш мисли кога ще ти дойде и да не се тревожиш, иначе са абсолютно безсмислени тези хапчета, няма за нищо друго да ти помогнат, освен да ти идва изкуствено.
Мишел, поликистоза е генетична, не се придобива просто така от хапчета, с нея се раждаш, свързано е с метаболизма в повечето случай, изключено е да имаш един поликизтозен яйник,а другия да е здрав. Както е на писала Ивена с годините към 20 направо разцъфтява синдрома от всякъде. Поликистозата  не е причина за притеснение, че няма да се забременее, почти няма жена, дето да не е забременяла с тази диагноза и то няколко пъти, има неудобство, че хормоните са объркани и цикълът идва когато си иска, често това влие на самочувствието, сърцето, космите.
Много мразя доктори кретени, който изписват хапчета, плашат пациентките и си придават важност.
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*

« Отговор #12 -: Ноември 15, 2012, 13:16:05 »

"Мъжко окосмяване, наднормено тегло и тежка форма на акне".
Върколак направо, е това имах предвид, че докторите са овълчени и поянкога говорят глупости дали нарочно, дали неразбират/
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #13 -: Ноември 15, 2012, 13:18:45 »

Да, Лор, разбирам... Unsure

Смет, добре де, ти като си й казала, че искаш бебе, тя как така ти изписа тия Джаз (бтв, Джаз са толкова нискодозирани, на повечето хора им се налага да ги сменят след двумесечен прием, аз имах кръвотечение по цял месец с тях.. Не се презапасявай!). На твое място не бих пила нищо и бих се опитала да вкарам някакъв спорт в режима.

Еее, Ди, как да е изключено, като сама си го видях на ехографа, че единият е като швейцарско сирене, а другият нормален. Както казах, аз нямах диагноза, самият яйчник беше кистозен, после се оправи. Иначе и аз съм на мнение, че повечето лекари са идиоти.
Активен

C’est tout!
D.Dimitrova
Newbie
*

« Отговор #14 -: Ноември 15, 2012, 13:26:29 »

Именно, оправил се е SmileЗначи ти няма нищо. абе поликизтозата е с такива фрапантни разминавания в хормоните, не просто малки разлики.
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #15 -: Ноември 15, 2012, 13:30:22 »

Ахаа, имаш предвид, че няма поликистоза само с един сбъркан яйчник... разбрах, съгласна съм.  Cheesygrin

Моята сестрица има поликистоза, пие ок и изглежда добре... Аз съм много убедена, че и при нея всичко ще бъде наред...
Активен

C’est tout!
Лора
Newbie
*

« Отговор #16 -: Ноември 15, 2012, 13:34:18 »

Верно разминавания, прогестеронът ми беше 0 - директно съм се разминала с него  Lol

Миш, ако имаш кисти, започваш ок, пиеш няколко месеца, кистите изчезват и като ги спреш, получаваш спонтанна овулация. Евентуално. Може би това й е логиката. И честно казано и аз не знам какво е лечението в крайна сметка, как се оправя тоя дисбаланс, ама трайно? Май и лекарите не знаят. Общо взето назначават лечение с цел да забременееш, ами през останалото време? Действаш като Ивена, поне и аз така смятам да правя.
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*

« Отговор #17 -: Ноември 15, 2012, 14:20:35 »

Няма лечение, само трябва да се види кой хормон е извън строя- дали мъжките, дали инсулин, щитовидна, пролактин и ако трябва някое хапче се дава, ако не и аз като Ивена, тренировки и по-малко плюскане. При мен е инсулина също, направо покрай тва кърмене страх ме хваща какво може да стане като съм такъв мецан недоспал.
Поликизтозата има едно голямо предимство,много голям чйников резер, вярно малко са некачествени повечето яйцеклетки,ама пак на фона на това може да се уловят много качествени.
Мишел, всичко ще бъде наред със сестра ти, да пие хапчетата, за да е спокойна.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15137

« Отговор #18 -: Ноември 15, 2012, 14:54:46 »

А спортът как точно регулира нещата? Т.е. ясно ми е, че като цяло е добре за организма, но защо толкова конкретно е важен и как влияе на хормоните?
Активен

Ivena
Newbie
*

« Отговор #19 -: Ноември 15, 2012, 15:12:32 »

Състоянието инсулинова резистентност е състояние, при което клетките не са чувствителни към инсулин, в резултат на което самата жлеза произвежда повече и повече като отговор към тази нечувствителност, за да бъде усвоена кръвната захар. При спорт най-просто казано клетките на мускулите се разкъсват, нарушават се клетъчните им мембрани и по този начин усвояват кръвната захар много по-добре, като се подобрява тяхната чувствителност. Затова при подобни състояния се препоръчват не толкова кардио упражненя, колкото силови тренировки. При мен за около половин година спорт инсулинът от 110 + падна на 30, което се беше уау ефект за мен.
Да, сега някое медицинско лице може и да ми се изсмее на обяснението, но от всичко, което преди съм прочела по темата, това обяснение най-много ми се е запаметило.
« Последна редакция: Ноември 15, 2012, 15:16:10 от Ivena » Активен
bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15137

« Отговор #20 -: Ноември 15, 2012, 15:16:59 »

А под силово какво се има предвид? Че аз само някакви гири си представям Smile
Активен

Ivena
Newbie
*

« Отговор #21 -: Ноември 15, 2012, 15:25:44 »

Това се има най-общо предвид,но тук става въпрос да се изпълняват упражненията с максимално възможната тежест, която може да понесеш към момента. Разбира се, тук нямам предвид да се контузиш от геройство, но не и някоя мадама - 55 + кг. да се лигави с дъмбел от 3 кг. при упражения за бицепс, или да избутва за крака - 15 кг., при положение, че може и 30 кг. Правилото е, че ако можеш да направиш повече от 15 повторения, значи тежестта е лека и качваш, докато не определиш максималната.
Активен
D.Dimitrova
Newbie
*

« Отговор #22 -: Ноември 15, 2012, 17:51:07 »

Викаш да ида във фитнеса и да съм барабар Петко с мъжете Stuart Не че някога в този живот ще ходя на фитнес, поради липса на избор ще карам велото вкъщи, докато детето рисува по стената.
Активен

Ivena
Newbie
*

« Отговор #23 -: Ноември 15, 2012, 18:18:45 »

На мен много ми липсва времето, в което можех изцяло и единствено да се посветя на здравето си. Сега вечер ми е много трудно да тренирам, пък и с яденето не се справям особено. Все си казвам, че ще тръгна към трайната промяна с добро, но си мисля, че ако съвсем съвсем скоро не се стегна (буквално и преносно) пак, ще си направя ново обременяване, и без друго почти две години минаха от последното. То така ще ме мотивира, че ще забравя всички вредни храни завинаги.
Активен
Sahne
Newbie
*

« Отговор #24 -: Ноември 15, 2012, 23:28:24 »

Прочетох набързо постовете ви .Четох и по други форуми.Четох това за спортуването ,четох за витамин Б , че в такива случаи било добре да се пие , както и Фолиева киселина и Метформин.Чак чудеса правели  Blink
Btw... ,четох че тия хормони действат и на затлъстяването  Surprised и последните няколко месеца съм качила към 3 кила . Дали е от това , не знам .
И искам да ви питам , нормално ли е от един ехограф да разбере от кога го имам това - в смисъл дали са повече или по - малко , по това ли се познава от кога са ? За да ми каже - "отдавна са ти ".
Прегледах си едни стари изследвания от 2009 -та , октомври месец съм ходила и се сетих ,че тогава ми правех вътрешен ехограф - не знам дали така се казва ,но ме гледаха отвътре с една камерка .Та ... тогава не са ми открили такова нещо .Това си смятам , какво значи - "отдавна го имаш"?!!! Докторицата даже ме попита на колко години ми е дошло , викам ебаси от дете ли бееее..... Лошо ми стана .Обаче имам азминаване , щом 2009 са ме гледали и съм нямала , как така па било староооо .Спомням си ,че имах оплаквания с цикъла към 20-22 годишна , пих дуфастон и бях ок .А последните 2 години пък никакви подобни проблеми , освен горенето на една раничка .След  излекуването й всичко беше много ок , никакви проблеми , чувствах се супер .Това с цикъла сега ми е от 3 месеца .И .. не знам в шок съм .
Изледвания на хормони ли трябва да си напрвя ? Да отида на друг лекар и да поискам ехограф ли хора ? и да ми кажат пак същото ? На кои хормони се прави изследване и как се разбира коя е основната причина за появата.
Четох ,че е генетично , от затлъстявания и такива неща , бе какво ли не четох ....
Сестра ми го има от 16 годишна , в момена е на 30 .Мъчат се за бебе от 10 години вече .Правиха ин витро , не стана .
И страшно много съм се изплашила .

п.с.-нямам нито прекомерно окосмяване , нито пъпки изобщоооооооооо, ще си разбия главата вече   Cursing Wall
« Последна редакция: Ноември 15, 2012, 23:34:37 от Sahne » Активен

Страници: [1] 2  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: