star chick-chat.org star Свободна зона star На лафче :-) star За мечтания дом или.... как да го превърнем в такъв!
Страници: 1 2 [3] 4 5  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За мечтания дом или.... как да го превърнем в такъв!  (Прочетена 26695 пъти)
Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15624

« Отговор #50 -: Август 20, 2012, 23:21:28 »

Аз съм съгласна с мненията на Хепи напълно. Личи, че говори с гласа на опита.
Активен

Xpucu
Administrator
Newbie
*
Публикации: 4012

« Отговор #51 -: Август 21, 2012, 01:19:37 »

На мен ми звучи също много романтично къща, двуетажна, еднофамилна, с две коли отпред, басейн, барбекю и всички там съпътстващи чудесии, ние също обмисляхме този вариант, обаче си има и минуси, доста сериозни. Вие сте дали вече пример с несвършващата работа. Друго, което наклони везните в полза на апартамент:
- не си в близост до големи магазини/аптеки, за всяко нещо зависиш от колата си, ако тя се развали...
- пак по този повод трябва сериозна кола, зимата да си ринеш пътя и кой знае кога да пристигаш на работа
- далече от града за забавления - кино/ресторант
- далече от града за децата - детска градина, добро училище, ако детето иска да иде някъде с приятелчета/на урок си вързан да го транспортираш докато не стане поне на 18
- много работа по къщата
- страшно е да си сам/няма кой да ти помогне ако имаш нужда от нещо, помощ...

Само си представете зимата, когато има 1 метър сняг да закараш детето до училище и после да идеш на работа през половин София, после да го вземеш, да напазаруваш и да го прибереш...Егати и кефа в тая къща.
В един град като София, кой не зависи от колата си за да си кара децата до съседни/по-съседния/още по-съседния квартал и частната градина, щото то в държавната няма места? И сигурно същия този за да отиде на киното, или ресторанта, или молчето пак просто пресича улицата по пантофи. Те всъщност и първа английска и смг се местят ту в люлин, ту в младост според търсещият доводи Smile не се заяждам, просто в софия близко и далечно са твърде абстрактни понятия Smile

А сега малко по-лично, но Тони, Там където си нито имаш детска градина, нито денонощните магазини и аптеки на студентски град са ти особено по-удобни от на мен. Нито арената в младост ти е по-близко. И градският транспорт не го има особено като при нас, но нашият поне е с перфектен график. А аз не живея в града като теб Wink

Не бих предпочела апартамент пред къща, ако имам възможност да си я позволя. Отоплението, бензина, майсторите не са никакви аргументи за мен. Изцяло споделям мненията на Галето и Виви.
Активен

Xpucu
Administrator
Newbie
*
Публикации: 4012

« Отговор #52 -: Август 21, 2012, 02:17:25 »

Аз искам да имам къща. Представям си я три етажа. Отпред с хубава порта, три паркоместа, цветя и малко борче. Долу ще има складово помещение или две дори, фитнес стаичка и гараж за две коли, мотор и няколко колелета. Приземният етаж ще е с огромна дневна с камина, с поне два големи дивана и безброй възглавници, трапезарията е преходна. Кухнята ми също ще е голяма и просторна, почти всичко ще е вградено, ще има високи столчета до плота за да пием кафе, закусваме набързо или просто да си бъбрим с половинката. Ще имам кабинет или както му казват още study room - представям си го малък но много светъл, светли мебели, голямо бюро на което ще седи само лаптопа, а всичките принтери и джаджи ще се дискретно скрити. Спалните ще са горе. Предвиждам да са 4. Всяка ще си има собствена баня. Някой ще си имат дрешник, другите огромен гардероб. Ще имам още перално помещение с пералня и сушилня, и шкаф с наредени препарати и омекотители. Към двора ще се излиза на нещо като площадка, завършваща с две-три стъпала и оградена от саксии с цветя. Ще имам градинска шатричка под ябълката. Отстрани още ще има барбекю кът с зидани стени, навес и пещ, а до стената - наредените дърва. Задължително ще има поне няколко дървета където виждам как ще опъваме ту люлка, ту хамак. В двора ще тича хъски, а отделно ще си имамр бяло персийско коте Smile ако питате кой ще поддържа всичко това - аз ще чистя като ми е кеф, в другото време ще си имам чистачка. От майстори не ме е страх, че намеря кой да поправя дребните и едрите неща и да цепи дървата докато аз почивам с половинката в двора или пък работя съботно в кабинета Smile

Размечтах се. Smile
Ама иначе трябва да ви разправям, че е време да проуча офертите за климатици или че трябва да сериозно да обмисля искам ли да къртя банята. Smile
Активен

Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #53 -: Август 21, 2012, 06:24:26 »

О, Хриси, подсети за другият гигантски плюс - домашните животни. Аз обичам едрите породи кучета, а си е мъка за животното в апартамент...

Иначе по-добрият вариант за нас е да си вземем къща в Козлодуй, но не изключвам и американският модел на живеене - там, където работиш, на квартира, а през останалото време - в къща другаде.
В общи линии, всичко опира до оферти и до пари, но така или иначе не е нещо належащо или спешно за решаване.
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 16521

A believer

« Отговор #54 -: Август 21, 2012, 09:00:36 »

Хриси, позволи ми да не се съглася с теб. Първо - при нас има точно 3 детски градини, проучила съм, да, няма училище, но аз и без това възнамерявам детето ми да не учи в кварталното училище. Фантастикото го виждам през прозореца, вярно нямам малки магазинчета/аптеки наблизо, но ако повървя 10-15мин пеша ще се намерят.

Определено е един от най-неудобните квартали, признавам си, обаче ако все пак колата ми се развали/пътят е затрупан със сняг, ще повървя 5 мин и ще стигна до спирка, след която с автобус след 15мин максимум ще съм пред НДК. Докато ако живееш в Лозен в такава китна къщичка просто нямаш друг вариант освен колата. Нито ще си пуснеш детето със селския автобус.

Що се отнася до гимназиите, в София има почти навсякъде удобен транспорт, ето сестра ми сега е 8ми клас, познай дали от 4ти клас нататък някой се занимава да я води/взима от училище и дали не може да се качи на тролей и да пие кафе в НДК сама.

Да не говорим, че аз не мисля, че ти си извън града, ти си супер близо до нас Cheesygrin Близо си и до голям път, ама я мръдни на 10мин по-навътре в Бояна на някое малко селско пътче да видиш как зимата няма измъкване.

Между другото дай Боже сме предвидили след 3 години живот и здраве да купим тристаен в по-добър за отглеждане на деца квартал  Wub
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8773

« Отговор #55 -: Август 21, 2012, 09:19:39 »

Хм, аз пък изобщо не разчитам на кола за придвижване в момента в рамките на града, колата си я кара мъж ми, а аз си ходя навсякъде с градския транспорт или пеша- на работа, по срещи с приятелки, до нашите, до кварталните магазини, дори вечер на ресторант ако той реши да пие, ходим пеша в някоя по-близка пицария. С деца ще е друго може би, но се надявам да има места и в близките градини/училища.
Не отричам, че е много удобно да имаш кола, например за пазаруване в големите магазини, както и за извън града без кола е адски неудобно. Но ето сега колата ни е на ремонт и аз не съм усетила кой знае каква разлика за тези няколко дни.

Тъй че според мен съвсем спокойно в рамките на града може човек да се оправя без кола, изобщо не е чак пък толкова жизнено необходима.
Да не говорим, че познавам и куриозни случаи за хора със служебни коли, които навсякъде си ходят пеша/с колело- до магазини, кино и т.н., защото нямат нерви да карат в София.

С което пак казвам, не агитирам човек да няма кола, ние сме залепени за нея, защото сме постоянно нанякъде, вече сме направили над 100 хиляди км. Но си е аргумент за живеене в/извън града определено, колата в София е затруднение, не сме още като в Америка, където ок, всеки трябва да има кола и няма друг начин, но там дори банкоматите и аптеките им са "драйв" и не се налага да паркираш, егати.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #56 -: Август 21, 2012, 09:31:26 »

еее да, за животните си е един от плюсовете, аз затова имам кучешка колибка в моята измислена къща  Razz

По принцип е малко мит и оправдание това за животното в апартамент, защото при две дълги разходки на ден, кучето почти целия ден спи и му е все едно къде. Освен това зависи какъв е апартаментът и какво е кучето  Lol Свеки гледаха голяма немска овчарка в двустайна панелка, ами тясничко му беше, едвам се обръщаше в коридора. И пак не мога да кажа, че е бил нещастно куче. Нашият също се води едра порода- голдън, но с 10кг по-малък, а апартаментът е по-голям,т.е. има място дори за тичане и гонене на играчки в хола и коридора (коридорите ни са огромни, което за мен е чиста загуба на място, сега сме сложили лавици за книги и шкаф да запълним малко). А като му стане скучно, му отварям към терасата, където се качва с предни лапи на перваза и наблюдава кои кучета се разхождат навън. Мъж ми ще му строи и колибка на терасата.

А в къща нощем специално тази порода (и не само) не е хубаво да се оставят сами навън, така че пак би спал при нас.

Не убеждавам, че в апартамент е по-хубаво, напротив, друго си е да има къде да се разхожда и пишка по цял ден,особено при голям двор. Ние затова и уикендите го водим по вилите.  Но просто има много варианти за гледане на куче в апартамент, много е клиширано това как се мъчи животното и едва ли не да му спестим мъките, дай никога да не си взимаме. Ако човек има желание наистина да отгледа куче, то може да е много щастливо и в апартамент. На кучето му трябва малко- най-вече хора, които го обичат и хубави разходки Smile
Активен

Vivi
Newbie
*
Публикации: 3563

Mikä ei tapa, se vahvistaa. Tartu hetkeen.

« Отговор #57 -: Август 21, 2012, 10:23:26 »

А в къща нощем специално тази порода (и не само) не е хубаво да се оставят сами навън, така че пак би спал при нас.

Това защо?

А иначе, аз смятам, че в къща му е къде къде по-добре на животното, изобщо не може да се сравнява. Нали го гледам нашия - като го заведем в къща с двор и не се спира по цял ден, бяга из двора, гони мухи, изобщо не ляга да спи. Върти опашката по цял ден и умира от щастие. Вкъщи спи по цял ден на дивана, няма го това тичане. Абе няма база за сравнение просто.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #58 -: Август 21, 2012, 10:30:56 »

Ами голдъните имат нужда да са сред хора повече и от нормалното (инак всяко куче е социално животно), просто им се отразява зле да са сами, постоянно имат нужда от внимание и обич, все пак ги знаете какви са лигльовци. Беше ми и странно как пишеше, че се обиждали и страдали от грубо отношение към тях и скандали, ама си е точно така.
Моето куче и в къщата спи през деня, след разходка колкото и занимания да има, накрая му се притварят очите и не си излиза много от режима, особено в горещите часове си спи на сянка.

Естествено, че е по-добре с къща, просто и в апартамент не е толкова зле, колкото смятат понякога хората и определено не е аргумент, за да не си вземеш куче, ако имаш всички други предпоставки.
Но в къща можеш да имаш повече животни и котки също  Cheesygrin тъй че си е голям плюс отвсякъде..а лятото най-вече за децата да си играят на двора...
Активен

Catherine
Newbie
*
Публикации: 7664

Heart follower

« Отговор #59 -: Август 21, 2012, 10:38:26 »

Аз лично не съм толкова приритала за къща, освен възможността не толкова да не слушам шумния секс на съседите, колкото аз да правя шумен секс без да се съобразявам  Lol и възможността да си гледам животни на широко. Говорили сме си, че ако някой ден си вземем къща, ще си осиновим поне едно улично куче. Едно или две. Ама идеята е да са улични клепоухи маймунчета, не породисти. А котките вътре ще си тичат на по-голяма площ. Но иначе никога не ме е блазнила особено идеята за къща, макар че се бяхме запалили по едно време. Най-вече понеже съм голямо шубе. Когато оставаме в къщата на сестрата на приятеля ми да пазим кучетата, а той закъснееше след работа, само дето не стоях с ножа на пост, всеки шум, или лай на кучетата ме изправяше на нокти.  Unsure За някой ден евентуално бих си пожелала по-голям апартамент, поне 100 квадрата, да е на хубаво място и да са разбрани съседите. Не ми пречи да живея в кутийка, знам, че ако съм с любимия човек, ще си я направим така, че да е мечтаният дом. И съседите да не са някакви говеда, иначе не ми пречи наличието на съседи, изобщо.
Активен

Vivi
Newbie
*

« Отговор #60 -: Август 21, 2012, 10:39:22 »

Значи за аргумента с тежките зимни условия и разчистването съм съгласна, но имам чувството, че пак слагате всичко под общ знаменател. Животът в къщата не означава непременно бягане надалеч от цивилизацията, шофирането по горски пътища и липсата на магазини, училища и детски градини. Както и животът в апартамент не означава непременно топла връзка с градския транспорт. Нашата бъдеща къща е в квартал в София, на 8 км. от центъра /по-близо отколкото от апартамент в крайните квартали/, с лице на широк асфалтов път, който се почиства през зимата. На 100 метра от пътя е автобусната спирка, по която движат 4 линии автобуси. Минават и 2 маршрутки. Вярно, най-близкият голям магазин е Кауфланд в съседния квартал, при нас има само малки магазинчета, каквито имаше по цяла София преди да се навъдят моловете и хипермаркетите.

Брат ми пък живее в апартамент в Бояна, улицата е с огромен наклон, цял баир си е. Изкачването му зимата е невъзможно, естествено и снегорин не минава. Оставят колата на най-близкия булевард и се прибират пеша. Хипермаркет или малко хранително магазинче няма на пешеходно разстояние, задължително трябва да отидеш с кола. Честно казано, не виждам с какво апартаментът е по-лесен за живеене отколкото къщата в този случай.

Не отричам, че животът в къщата е по-скъп. Не отричам, че непрекъснато има работа. Но относно достъпа и придвижването не може да се поставя всичко под общ знаменател.
« Последна редакция: Август 21, 2012, 10:40:58 от Vivi » Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #61 -: Август 21, 2012, 10:55:31 »

Вив, така да, съгласна съм, а и честно казано аз и Бояна я броях в "кофти пътищата и липсата на магазини". Бтв ако не е тайна, в кой квартал ще е бъдещата къща? Smile
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #62 -: Август 21, 2012, 11:21:59 »

Е Виви, това е егати невъзможният пример, колко са апартаментите в Бояна и колко са къщите насред София?

Твоите примери са изключения, 90% от къщите са извън града и 90% от апартаментите са на комуникативно място.

Ние говорим за общия случай, иначе е чудесно, ако някой успее да се пребори с всички минуси на къщата Smile И аз бих се навила на къща ако е в сегашния ми квартал и има място и за голям двор, но такива шансове са никакви.
Активен

Vivi
Newbie
*

« Отговор #63 -: Август 21, 2012, 11:38:26 »

Нищо невъзможно няма в примера, къщите в София са много. Не знам какво имаш предвид под "насред" София, но има цели квартали в София, които са предимно /а някои дори и изцяло/ с къщи. И не говоря за Драгалевци където цените не са за моя /предполагам, че и за твоя/ джоб. Къщи има в Овча Купел, в Илиянци, в Требич, в Мировяне, в Банкя, в Кладница и на много други места.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #64 -: Август 21, 2012, 11:51:50 »

Нищо невъзможно няма в примера, къщите в София са много. Не знам какво имаш предвид под "насред" София, но има цели квартали в София, които са предимно /а някои дори и изцяло/ с къщи. И не говоря за Драгалевци където цените не са за моя /предполагам, че и за твоя/ джоб. Къщи има в Овча Купел, в Илиянци, в Требич, в Мировяне, в Банкя, в Кладница и на много други места.

от всички тези само Овча Купел е в града, другите са или села, или много крайни квартали без нормален транспорт. В Овча Купел знам много добре, баба ми има къща, но дворът е адски малък.
Има и други квартали- Горубляне, част от Витоша, част от Красна поляна и т.н.. Честно казано обаче за мен те са си като квартал с блокове- съседите са много гъсто един до друг, делят си дворовете, самите дворове са адски малки и  няма място за нищо. Аз като се каже "къща" си представям еднофамилна, голяма, с голям двор и гледка и без да е оградена отвсякъде с други къщи. Но това е романтична и непрактична представа.

В Банкя имах една колежка- само един автобус пътува дотам и то май беше на 30 или 60 минути и до 8-9 вечерта, с него се стига до метрото на Люлин, след което взимаше метро и после пак автобус. Малко под 2 часа й беше пътят.

Безмислен е спорът, аз самата не знам кое предпочитам, просто си филосфствам в/у плюсовете и минусите...
« Последна редакция: Август 21, 2012, 11:55:26 от Korneliq » Активен

Vivi
Newbie
*

« Отговор #65 -: Август 21, 2012, 11:59:58 »

Не си права, Корни, давам ти пример с Илиянци и Требич - квартали на София, не села. От Требич или от Илиянци до НДК ти е същото като от Младост до НДК /с кола/. И през двете минават автобусни линии, и през двете минават маршрутки, които ходят до Цариградско. Транспортът е повече от нормален. Но наистина няма смисъл да продължаваме, ясно е, че моето е по-скоро изключение, далеч съм от мисълта че има повече къщи отколкото апартаменти в София.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #66 -: Август 21, 2012, 12:13:22 »

Не си права, Корни, давам ти пример с Илиянци и Требич - квартали на София, не села. От Требич или от Илиянци до НДК ти е същото като от Младост до НДК /с кола/. И през двете минават автобусни линии, и през двете минават маршрутки, които ходят до Цариградско. Транспортът е повече от нормален. Но наистина няма смисъл да продължаваме, ясно е, че моето е по-скоро изключение, далеч съм от мисълта че има повече къщи отколкото апартаменти в София.

Нали не говорехме за кола, а за удобство с градски транспорт ;)
От младост до НДК с 76 е 15-20 минути (ако не хванеш задръстване на канала), с метро пък е 10 мин до стадиона и още 5 пеша. От Илиенци знам само трмвай 11, който изобщо не ходи към центъра, така че може би с 1-2 прекачвания се стига до НДК, но поне 40 минути и отгоре.

Много е относително всичко, защото например преди работех в Май Дай, което е на 10 мин от Илиенци и ако живеех там, щеше да ми е екстра.
Сега обаче всичко ми е в младост и би било абсурд да се преместя в Илиянци и да пътувам по час и половина и повече (помня какъв ужас беше ежедневният транспорт младост-Илинденско шосе).

Ако имам неограичени финанси, бих си взела къща на Камбаните- на 5 мин от спирки, до 2-3 години  и метро трябва да има на Бизнес парка (10 мин), на 5-10 мин пеша от работа, от киното, и т.н. и гледки към Витоша много хубави...Обаче цените там са безумни, а и е доста гъсто населено вече.
Активен

Eli
Newbie
*
Публикации: 4901

« Отговор #67 -: Август 21, 2012, 13:37:49 »

Има и много къщи във Враждебна, Редута, Хаджи Димитър например, аз нали гледам напоследък, баш в идеалния център няма разбира се, но има в много квартали близо до центъра и то с дворно място. Аз такава къща бих си купила, а извън София засега не. Аз много обичам града, предпочитам да съм в нещо по-малко, но всичко да ми е близо и да мога да стигна пеша до магазини, кафета, ресторантчета. Общо взето така си представям къщата мечта Smile за големина предпочитам 2 етажа - на първият холче с камина, кухненски бокс, трапезария, офис помещение и тоалетна с тераса към задния двор. Също така и нашата спалня със собствена баня и тоалетна. На вторият етаж искам още 3 спални по една за всяко дете и една за гости като всяка спалня да си има собствена баня и тоалетна Smile искам и хубаво направен двор с място за голяма масичка със столчета, барбекю и лятна кухня Smile и мазе и гараж за две коли Cheesygrin   
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #68 -: Август 21, 2012, 13:51:50 »

Ехеее, Виви, от Илиянци до НДК изобщо не е същото като примерно от Витоша до НДК (15мин макс). Ама ти пак не каза къде ти е къщата, толкоз ли е таен тоз квартал.

Между другото ние щяхме да взимаме апартамент точно, където в момента е Хриси и тя много добре знае, хихи, но точно поради гореизброените причини, а и обвързаност с колата, се отказахме. Аз тогава нито имах книжка, нито кола.
Активен

Vivi
Newbie
*

« Отговор #69 -: Август 21, 2012, 13:59:28 »

Не, изобщо не е таен кварталът, отговорила съм ти на лично. Имаш и съпоставка с времето за пътуване Smile
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*
Публикации: 3888

...dreamer...

« Отговор #70 -: Август 21, 2012, 14:28:16 »

Аз мечтаният дом го имам проектиран, остава да го видя и на живо Lol

Ето как изглежда той:
Къща на 2 етажа. Първи етаж - 160 кв. Втори етаж - 140 кв. Използваема част от таванските помещения - 50 кв. Пред къщата ще има веранда, а до нея гараж за 2 коли. Целият имот ограден с 2,20 бетонна ограда.
Първи етаж - кухня с трапезария, дневна/хол, баня с тоалетна, мокро помещение, спалня, склад/котелно. До всичко се достига с коридор, няма преходна стая.
Втори етаж - 1 голяма спалня, от която се влиза в 1 голяма баня с тоалетна и отделно в дрешник. Освен тях - 2 спални, 1 баня с тоалетна. От трите спални се излиза към тераса.

Двор - веранда, кучешка колибка, барбекю, шатричка с градински столове и маса, басейн /надуваем, без да се копае/.

Във времето:
Ограда - 2012 г.
Къща - едно голямо неизвестно Lol

това е и моята мечта...точно такава си я предстравям и аз, до последния детайл....само дето мойта още не е проектирана....иначе имаме къде да я построим, само дето местата са извън Бургас, в околията ...
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #71 -: Август 21, 2012, 15:41:46 »

Не, изобщо не е таен кварталът, отговорила съм ти на лично.

Lol
Активен

Mina
Newbie
*
Публикации: 9369

« Отговор #72 -: Август 21, 2012, 15:48:03 »

Ето я мечтаната ми къща. Само че , няма да е построена в Испания, а някъде около Варна. Когато я имам , с мъжа ми ще бъдем богати люде на средна възраст, децата ми ще бъдат големи и независими, и ще си карам там старините. Къщата ще бъде от т.нар. "пасивни къщи" , ще бия сонда за термална вода и така ще се отоплявам. Ще нося бели ленени дрехи, и ще пия Illy с мляко на верандата над прекрасното море, докато си преглеждам форума на таблета,или чета пресата за деня.Искам къщата да е с голяма площ, ниска (един етаж с още един полуетаж) , с огромни бани с прозорци, за да имам живи цветя в тях. И така нататък. Споменах ли , че ще бъда достатъчно богата , за да имам цяла сюрия народ по поддръжката на това бижу?  Cheesygrin
Активен

Vivi
Newbie
*

« Отговор #73 -: Август 21, 2012, 15:49:21 »

Корнелио, внимавай, нещо много ме кълвеш днес  Razz Cheesygrin

Споделям, че ми омръзна да работя по цял ден и цяла нощ, а междувременно и да правя опити за домакинстване. Отчаяно се нуждая от дълга морска почивка, която ще бъде след още цели 2 работни седмици. И всички познати си лежат на плажа и си пият коктейлчета, а аз съм затворена между четири стени и се зомбирам пред компютъра.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #74 -: Август 21, 2012, 15:54:02 »

Мин, най-ми хареса как след въпросните 20-30 години...ще си четеш сутрин форума  Cheesygrin Дано наистина да сме живи и здрави и пишещи всички дотогава...
Активен

Страници: 1 2 [3] 4 5  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: