star chick-chat.org star Свободна зона star На лафче :-) star За мечтания дом или.... как да го превърнем в такъв!
Страници: 1 [2] 3 4 5  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За мечтания дом или.... как да го превърнем в такъв!  (Прочетена 26694 пъти)
HappyHeart
Newbie
*
Публикации: 6339

« Отговор #25 -: Август 20, 2012, 14:38:19 »

Пупи, нека приемем, че говорим за хора, които не се занимават професионално с отопление. Говорим за средностатичтически мъж/жена. Аз примерно нямам желание да зареждам дърва на 5 часа, искам да ми е топло и удобно като в апартамент. А и съпоставяхме цените. Аз дадох цени за средноголяма къща, не за апартамент с локално, каквито в София май няма въобще или са единици.

Топлофикация струва между 600 и 1000 лева за апартамент 60 квадрата. Казвам го според изравнителните сметки, които получихме целия вход.

За коминочистача много се хвана. Да, може и сам да си изчистиш а, но моят приятел например коси всеки уикенд, всеки уикенд нещо ремонтира и подобрява, наскоро беше взел отпуска, за да разбие всички бани за някакъв теч и да сменя тръби и плочки. И в един момент се превръщаш в роб и не ти стига времето за всичко. Тогава за най-гнусната и вредна работа викаш човек и му плащаш. А да дишаш тия фини частици е повече от гнусно и най-малкото нездравословно.

Факт е, че по-сръчните мъже могат да си правят 90% от нещата, но е и факт, че работят и имат и други задължения. Няма как навсякъде да се огрее. Примерно миналата година слагаха камък по оградите, нещо, което той може да направи чисто сам, но се изискват 15 дни. При отпуска 20 дни?!
« Последна редакция: Август 20, 2012, 14:47:45 от HappyHeart » Активен

Моето име е Любов.
Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8773

« Отговор #26 -: Август 20, 2012, 14:48:25 »

ох, Хепи, искам да се подпиша под това мнение!
И ние това се опитваме да обясним на свеки- да, мъжът ми може всичко сам да направи, но искаме да почиваме, а не цялата отпуска да отива в още по-усилен труд, за какво тогава изобщо работим?
Пък и е безумие при  нас, че разходите дотам и обратно за път са над 50 лв и после колко може да свърши за ден и половина (уикенд)? Доста малко и се обезсмисля, по-добре да се плати на някого...ама много хора не работят или имат своодно време и не го мислят това изобщо като фактор - включително свеки в случая някак си не се замисля..вярно, че много неща мъж ми ги прави с кеф, но не винаги и не всичко, пък и дори при оргомно желание времето му просто Не стига...
Активен

Vivi
Newbie
*
Публикации: 3563

Mikä ei tapa, se vahvistaa. Tartu hetkeen.

« Отговор #27 -: Август 20, 2012, 14:49:14 »

Аз мечтаният дом го имам проектиран, остава да го видя и на живо Lol

Ето как изглежда той:
Къща на 2 етажа. Първи етаж - 160 кв. Втори етаж - 140 кв. Използваема част от таванските помещения - 50 кв. Пред къщата ще има веранда, а до нея гараж за 2 коли. Целият имот ограден с 2,20 бетонна ограда.
Първи етаж - кухня с трапезария, дневна/хол, баня с тоалетна, мокро помещение, спалня, склад/котелно. До всичко се достига с коридор, няма преходна стая.
Втори етаж - 1 голяма спалня, от която се влиза в 1 голяма баня с тоалетна и отделно в дрешник. Освен тях - 2 спални, 1 баня с тоалетна. От трите спални се излиза към тераса.

Двор - веранда, кучешка колибка, барбекю, шатричка с градински столове и маса, басейн /надуваем, без да се копае/.

Във времето:
Ограда - 2012 г.
Къща - едно голямо неизвестно Lol
Активен

Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #28 -: Август 20, 2012, 14:51:44 »

И аз се замислих, че в нашите географски ширини стационарният басейн с изкоп не е оферта. Най-малко 5 мсеца ще е неизползваем, труден за почистване, а освен това като дръпнат студовете, ще изпопадат плочките или с каквото е там облицован.
Активен

HappyHeart
Newbie
*

« Отговор #29 -: Август 20, 2012, 14:55:35 »

Еми въпрос на гледна точка е. Защото като викнеш майстор дали ще го направи добре или ще си остави ръцете, дали ще ти извива ръцете за още пари. Има ги и тези неща. Ясно е, че като си е твое  ще го направиш възможно най-хубаво и ще го изпипаш. Обаче всеки петък като спя у тях вечер ми казва какво има да прави този уикенд.

Веднъж се случи да ни няма 10 дни зимата в най-големите студове. Резултатът беше замръзнали тръпи и 2 седмици без никаква вода заради някакъв малък теч, който е замразил всичко.

Никой не може да ме убеди, че една къща не е адския ангажимент. Разбира се има ужасно много плюсове пред кутийките с шумни и изискващи съседи с общи части и вечни спорове. Аз лично бих предпочела уикендиде с всички спестени пари от скъпо отопление и неминуеми подобрения да ги прекарваме някъде извън София, вместо в гаража с резачката. Но това си е въпрос на гледна точка, а и ще ми се наложи да си променя мнението един ден.
Активен

Моето име е Любов.
lioness
Newbie
*
Публикации: 8329

« Отговор #30 -: Август 20, 2012, 14:56:05 »

И ние нямаме мивка в тоалета, никога не ми е било проблем. Нося една кофа с вода за почистването веднъж седмично и това е. Този вариант ми е много по-предпочитан от обща баня и вц.
Нашата мечтана къща е на 2 етажа, с голям двор, градински люлки, шезлонги на райграса и евентуално надуваем голям басейн(2 нови отговора докато постна - и вие сте на същото мнение Lol). Големи прозорци, камина рабира се  Cheesygrin.
Не се чува секса на съседите отгоре, не се чуват кучетата на тези отдолу, нито кавгите на тези отстрани. Не ти се налага да качваш последните два етажа стълби със запушен нос заради миришещите обувки на някой. Също не ти се налага да слушаш нечий надут телевизор денонощно, който е на почивка и превантивно създава шум против крадци.
Не се оплаквам (като се сетя за съседите на Хепи), тези неща са в рамките на нормалното при съвместно съжителство, но си мечтая да ги няма  Cheesygrin
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
Vivi
Newbie
*
Публикации: 3563

Mikä ei tapa, se vahvistaa. Tartu hetkeen.

« Отговор #31 -: Август 20, 2012, 15:00:23 »

Гал, да ти кажа честно, не виждам и смисъл. Ще робуваме на нещо /или в по-добрия случай, че плащаме на човек да робува/, което реално няма да използваме особено. Ние 90 % от уикендите през лятото не сме в София. А за останалите 10 % просто не си заслужава. Дори и постоянно през лятото да си бяхме тук, пак не бих се заела с подобно нещо. Аз ходя на плуване поне веднъж седмично в обществен басейн, далеч съм от мисълта да тренирам в двора си. Вярно, хубаво е да е голямо, да плуваш, а не само да се плацикаш в надуваемия, но не мисля, че е за нашия джоб, пък и както казах, не виждам и особен смисъл, въпреки че не бих отказала Smile
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #32 -: Август 20, 2012, 15:04:00 »

Хепи, ясно е колко е досадно с майстори и мъжът ми гледа минимално да ги ползва, винаги стават проблеми след това. Обаче пък има тежки и времеемки неща, за които не виждам смисъл той да жертва здравето си и почивката си, като има алтернативи.

омръзна ми и на мен постоянно да има списък със задачи и да прекарваме цялото си време така, още повече за мен трудно се намират задачи и само седя и паразитирам около работното ми ново семейство, адски ми е тъпо.

Едно е да си прави това, което му е приятно, например да си реже от дърво пейки и легла и т.н., но тежките ремонти като изливане на бетонна плоча (отнема 1 седмица за 3ма здрави мъже) е абсурд да ги прави той според мен...
Сега се замислям, че ако имаме къща в София, всичко това ще се увеличи по 2 и направо е абсурд да смогнем и да си заслужава...то няма да има време дъх да си поемем, къде ще е кефът и кога ще се радваме на тая къща...почти ме отказа, Хепи  Lol
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #33 -: Август 20, 2012, 15:04:12 »

Сравнявате кон с кокошка, освен това в частност като говорим за отопление, нека говорим за квадратура, защото аз съм с две ръце съгласна, че е по-скъпо да отопляваш триетажна къща, отколкото апартамент 60 квадрата и не знам кой луд ще оспори това. Но къща 100 квадрата, сравнена с апартамент 100 квадрата - тук вече не се наемам да споря в полза на апартамента. Още повече, че къщата можеш да си я оптимизираш както намериш за добре и да, скъпо е като инвестиция, но се изплаща с времето, докато панелът си е пънел и колкото и да го изолираш, той пак ще си остане панел.
Поддръжката на къщата е различна от тази на апартамент, но в никакъв случай по-неприятна или по-скъпа. Освен това е до голяма степен въпрос и на късмет, защото има апартаменти с течове, с мухъл, със спукани панели, със скрити тръби, обикновено ръждясали и на една кихавица живот. Аналогично има и къщи, които някой е строил със задника си, или пък са толкова неподдържани, че си правиш сметка от коя посока духа вятъра, за да не ти падне стената.
Но, Хепи, спуканата тръба си е грешка на гаджето ти, той би трябвало да знае как да предпази тръбите от спукване. Аз например знам, без да живея в къща, поне 2 начина.
Та, не е до къщата.

Пак ще ни се накарат, че имаме тема, а флудим в общата.
Активен

HappyHeart
Newbie
*

« Отговор #34 -: Август 20, 2012, 15:09:55 »

Не става дума за спукана тръба, а за подлизваща такава, която е от години така и си има начин да се разреши проблемът без да се къртят 3 бани и да се слагат плочки за наколко хиляди. Но просто той не си беше вкъщи в тези студове и другите бяха пропуснали да вземат мерки.

Както и да е. И двете си имат плюсове и минуси. Само не разбрах защо Гал говори само за панелки като аз живея в чудесен тухлен блок на 10 минути от центъра с още по-прекрасно отопление и голям паркинг. Единствената ми драма са съседите, които сега са се кротнали заради близак среща с гаджето.
Активен

Моето име е Любов.
utopia
Newbie
*
Публикации: 16521

A believer

« Отговор #35 -: Август 20, 2012, 15:16:56 »

На мен ми звучи също много романтично къща, двуетажна, еднофамилна, с две коли отпред, басейн, барбекю и всички там съпътстващи чудесии, ние също обмисляхме този вариант, обаче си има и минуси, доста сериозни. Вие сте дали вече пример с несвършващата работа. Друго, което наклони везните в полза на апартамент:
- не си в близост до големи магазини/аптеки, за всяко нещо зависиш от колата си, ако тя се развали...
- пак по този повод трябва сериозна кола, зимата да си ринеш пътя и кой знае кога да пристигаш на работа
- далече от града за забавления - кино/ресторант
- далече от града за децата - детска градина, добро училище, ако детето иска да иде някъде с приятелчета/на урок си вързан да го транспортираш докато не стане поне на 18
- много работа по къщата
- страшно е да си сам/няма кой да ти помогне ако имаш нужда от нещо, помощ...

Само си представете зимата, когато има 1 метър сняг да закараш детето до училище и после да идеш на работа през половин София, после да го вземеш, да напазаруваш и да го прибереш...Егати и кефа в тая къща.
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

aleto
Newbie
*
Публикации: 7113

Dick Sucker/DrugDealer/Alcohol Pro/Bug Killer/Pimp

« Отговор #36 -: Август 20, 2012, 15:18:57 »

Дебна ви ... Demon

Ще почна отброяването ... Lol
Активен
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #37 -: Август 20, 2012, 15:19:21 »

Виви, твоята къща поразително много прилича на моята къща-мечта, с маалката разлика, че твоята е вече на проект и не е само заблуден замисъл  Cheesygrin
Но заради обсъдените в другата тема минуси на къщата (отопление- голям разход, не достатъчно топло като апартамент; работа по къщата- не спира, не остава толкова време за почивки и да й се радваш; отдалеченост от града- трябва всичко да става с кола, а аз не обичам да съм зависима от колата, и т.н.), та заради тях май ще си остане само в главата ми и по-добре да си направим апартамента колкото можем по-хубав, както и вилите...Просто три къщи се поддържат изключително трудно във всяко едно отношение, от финансово до време и нерви...

Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #38 -: Август 20, 2012, 15:21:27 »

хаха, аз съм с чиста съвест, успоредно с Ути съм писала минуси на къщата грубо в другата тема...айде там, призовавам и аз!
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #39 -: Август 20, 2012, 15:39:33 »

И тук всеки си е от камбанарията, както е нормално да бъде. На мен например не ми тежи и няма да ми тежи поддръжката на къща, защото нещата, които вие отчитате като минуси, за мен са плюсове, но аз работя там, където живея и дори и не се замислям как ще стигна до работа. Умирам си да градинарствам, да чопля разни детайли, тези неща ми действат страшно релаксиращо, защото пък ми е интелектуална работата и си почивам най-добре, като работя нещо с ръце. Една къща ми дава простор на креативното мислене по посока интериорен дизайн, а аз имам залитания в тая област, както може лесно да се види по Фб стената ми. Не ми пречи, не ми е досадно, ремонтите също ми носят удоволствие, бога ми, като се взехме със Сашо аз имах повече и по-хубави инструменти от него, едва напоследък взе да му става неудобно и започна да купува и той такива неща. Имам например малка дрелка и това си е за мен чисто женски инструмент, за да не занимавам мъжа да ми пробива дупки. Но пък и това си е до хора - аз не бих го занимавала с дребни ремонтни, ако той не ме занимава с гладене и закуска например, то си е до взаимноизгодна сделка, важното е да е win-win  Cheesygrin Такива ми ти дреболии, и това са все неща, които човек трябва добре да помисли, когато си устройва жилището,  да ги съпостави със собствения си начин на живот, а не с това, че приятелите му се или не се кефят на къща, примерно.
Хепи, и в тухлени съм живяла - за кофти късмет и в двата имаше страшен мухъл, зловеща влага, и в двата имаше неизползваеми стаи. Проблемът е, че имаха изолация, но от съседите течовете нямаше как да се отстранят, сълзящи тръби в стените, познай тая тухла дали не се напоява като гъба.
Но пък, ето - ти си си патила от къща и не ти харесва опцията, аз съм си патила от апартамент и съответно не ми харесва опцията.
Затова казвам, че в къща тия неща поне можеш да си ги ремонтираш, без да зависиш от никого. А в апартамент и да имаш парите, пак не можеш да решаваш проблеми, които не зависят от твоите 80 квадрата и стените към тях...
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #40 -: Август 20, 2012, 15:46:01 »

Тухлен апартамент, ако е сравнително нов, поне от моя опит е много хубав вариант- и нашите, и ние сме с такъв, никакви течове, мухъли, нито пък се чува какво правят съседите (е чувах по едно време при нашите как съседката отгоре прави шумен и смешен секс с едно протяжно "ааа" през 20 секунди, ама това беше  Lol )
Не знам ние ли сме случили на съседи, но нашите са много тихи и кротки, изобщо не ги чувам (по едно време се къпеха групово нощем, ама вече не). Може би ние сме от най-шумните в блока, защото 1 път на 1-2 седмици събираме тайфата у нас и се говори високо, отделно кучето като се заиграе излайва (ама много рядко, един път на няколко дена) и чатка с нокти по ламината...
Иначе при нас е много хубаво, просто не е къща, липсва ми дворът и това както каза Гал сама да си измислям къде какво да имам като стаи, разположение и т.н.

Но не е просто решение с къщата, а и при нас само мъж ми е сръчен и умел с ръцете, аз не съм като Гал и не мога нищо, освен да забивам пирони и да сменям крушки  Razz
Активен

angel_sin
Newbie
*
Публикации: 7005

« Отговор #41 -: Август 20, 2012, 15:50:42 »

аз си мечтая за малка уютна къща някъде в гората .. много далеч от хора, пътища, магазини  Lol но това не е реално де, само си мечтая ... Иначе искаме да си направим пасивна къща, не прекалено голяма. Светла, топла и с малко мебели. Има едни къщи в близост до Габрово, които се дават под наем .. интериора им много се доближава до това, което искаме - http://www.thefourhouses.net/imagegallery.html за съжаление не мога да дам линк конкретно към някоя снимка  Rolling Eyes
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 16521

A believer

« Отговор #42 -: Август 20, 2012, 15:55:07 »

Хахах, Корни, вкъщи аз съм сръчната - моят го бива много, но е доста припрян и ако нещо пипкаво трябва да се свърши...няма начин да го направи. Последното нещо, за което се сещам е една лайсна, която той ряза 5 пъти и накрая аз я изрязах Cheesygrin
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

lioness
Newbie
*
Публикации: 8329

« Отговор #43 -: Август 20, 2012, 15:56:21 »

С посочените минуси на къщите донякъде съм съгласна. Но винаги има и устройващи варианти. Например нашите живеят в къща в краен квартал, изключително тихо е вечер, но все пак в рамките на града и има спирка на ГТ на 15 метра от оградата. Има простор, голям двор, и макар че е семейна къща и са цели 3 семейства, всеки си е на отделен етаж, има си отделен вход и с малко повече толерантност си живеят без големи драми. Толкова ми е кеф да си опъна краката на пейката, или дори да изляза по домашни чехли, защото баба ми мете и мие целия двор през няколко часа. Или да си набера ментата за мохитото направо от градината.
За отоплението обаче е кошмарна ситуация. Първо дълги години бяха на дърва, но така се отопляват само 1-2 стаи и останалите помещения и стълбището оставаха студени. После вуйчо ми си направи камина и опъна някакви тръби (това ли са водни ризи?) до всичките си стаи, но изобщо не беше успешно отопляването. Сега на климатици всички, като сметки е малко солено, но климатиците поне успяват да затоплят добре и са уж икономичен клас. И въпреки това в спалнята на нашите зимата става 10 градуса на разсъмване, а като отидеш до тоалет си настръхва четирибуквието  Razz. Няма пълно щастие.
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #44 -: Август 20, 2012, 15:59:29 »

Разкошни са, Фани, типичните къщи за региона, но реновирани с вкус и неограничени пари, така че хем да се запази оригиналния вид, хем да се вкарат незабележимо и луксовете на нашия век. Тъкмо такива гледам и аз в този район, за да мога от Костенковци да си вземам мандра продукти, разкошни са. Само че аз клоня към Янтра. Но може и да се направи компромис, например от няколко дни гравитирам около една къща в Караиванца... Обаче все пак другото нещо, което е важно човек да си прецени добре, е къде я иска тая къща най-напред - където живее, или другаде, за почивка.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #45 -: Август 20, 2012, 16:05:47 »

Гал, вие не гледате ли нещо във вашия град, половинката не работи ли нещо стационарно?
Ако и той като теб е от вкъщи и може да си позволите да живеете където и да било, тогава е съвсем разбираемо да искате къща, можете да си изберете райско място...направо се размечтах

Ангелче, мерси за линка, запалих се да отидем да си наемем една от тези къщи. Малко са скъпички, но има и една за 90 лв на вечер.
Активен

angel_sin
Newbie
*
Публикации: 7005

« Отговор #46 -: Август 20, 2012, 16:21:50 »

Корни, не са чак толкова скъпи, все пак събират доста народ Smile а съм сигурна, че си заслужават .. ако бяха на друго място, а не в нашият регион, със сигурност щяхме да ги посетим ...
всъщност ние си имаме хубавка къща близо до Габрово, но за живеене ще трябва доста сериозно да се преустройва. И все пак е някакъв вариант, защото е на хубаво място - не е село, а по-скоро махала с 5 къщи, в планината е и е на 12 км от града. http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/227002_1958379633193_6191663_n.jpg много прекрасни спомени от детството си имам там, но поддръжката си е доста сериозна работа. Баща ми всеки път като се ядоса, че му тежи решава, че ще я продава и на следващият ден е там, просто е невъзможно да се откъснеш  Lol

Гал, наскоро ми се случи да посетя две стари къщи на наши познати - пак в региона на Дряново .. просто съм влюбена в това, което бяха направили, с не много пари .. но прекрасно, не мога да го опиша - стари мебели, черги, разни дреболии, направено удобно за живеене. Но къщите са богаташки, на разни едновремешни търговци - с много стаи, големи коридори, красота .. нашата къща е на повече от 100 години, но бедняшка  Rolling Eyes
« Последна редакция: Август 20, 2012, 16:26:13 от angel_sin » Активен

michelle
Newbie
*
Публикации: 3605

« Отговор #47 -: Август 20, 2012, 16:22:37 »

Споделям, че навън е нечувана за тукашнитре географски ширини жега, 38 градуса, климатици няма никъде, но аз се изхитрих да се намъкна още рано от зарана в едно подземие на библиотека и съм се наметнала дори с жилетка, сегиз тогиз ходя на горния етаж да се постопля Cheesygrin
Активен

C’est tout!
Fata morgana
Newbie
*
Публикации: 2920

« Отговор #48 -: Август 20, 2012, 18:51:38 »

Така като чета ми се струва, че аз май не искам дом за семейство, а искам ергенско апартаментче. Не много голямо, да ги го подредя и да ми свети от чистота и ред, да ми е модерно, уютно и изчистено.
Това ми е най-сериозната мечта.

Често ходя на гости в една селска къща, в която постоянно си живеят семейство с три деца, много е яко, правят си барбекю, готвят си навън, най-малкото шляпа босо по райграса, посрещат много гости по топло време. Бе разкош, но си е с пъти по-трудоемко за поддръжка, но има истина в на Гал думите. Майка ми като върши дворна работа светва, аз умирам от ужас.
Активен

Thoughts Become Things... Choose The Good Ones!
Mina
Newbie
*
Публикации: 9369

« Отговор #49 -: Август 20, 2012, 22:36:32 »

Не искам да живея в къща. Много доводи си имам , мои си такива, част от които и Ути спомена. Мъжа ми мечтае за къща ,но аз не искам и да чуя.

Активен

Страници: 1 [2] 3 4 5  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: