star chick-chat.org star Свободна зона star На лафче :-) star За мечтания дом или.... как да го превърнем в такъв!
Страници: 1 2 3 ... 5 [Всички]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За мечтания дом или.... как да го превърнем в такъв!  (Прочетена 26736 пъти)
Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« -: Август 19, 2012, 23:23:07 »

Хора, поболях се, видях Къщата. Съвършената къща за мечтаното ми 6-членно семейство. Струва майка си, баща си, лелите, чичовците, вуйчовците и прочие. Направо не подозирах какъв грандоман съм по душа - има 3 гаража и детска площадка в двора. Лятото харесах една друга, в едно селце, съвсем случайно имаше басейн, очевидно става тенденциозна моята работа.
Всичко, което ни е по джоба, е тотален шит, ама тотален. И 5 хиляди не бих дала за такава къща, ако ми я подаряват, ще се замисля дали да я взема и да я продам по най-бързия начин...
Очевидно ще си стоим на квартира или докато не забогатеем, или докато не се приземя малко в реалността. Ако пък междувременно се наплодим до желаната бройка, шансовете ми за къща тип имение спадат супер рязко.
Ужас, сега ще я сънувам поне година. А, и не вярвах, че на 27 ще прескачам по дворове да заничам и да гледам. Посред бял ден, на оживена улица. Добре, че не ме прибраха.
Активен

Fata morgana
Newbie
*
Публикации: 2920

« Отговор #1 -: Август 20, 2012, 09:51:17 »

Мислили ли сте за кредити?
Май само аз не мечтая за собствена къща, искам безопасността на апартамент и да съм поне на 6 метра високо, никой да не ми наднича. Smile

Айде да си направим тема за жилищата, която да изпълним с мечти. Май ще е добре, Катрин имаше нужда къде да пише, Виви също може да споделя там, докато стигнат до темата с ремонтите. И на други мнения в тази посока попадам. Smile
Активен

Thoughts Become Things... Choose The Good Ones!
Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #2 -: Август 20, 2012, 10:24:01 »

Мислили сме и сме питали, обаче аз се осигурявам на ниски пари, а и съм в майчинство, така че Сашо е финансовия стълб вкъщи, нищо, че изкарваме едно и също, често аз и отгоре. А на един човек ипотечен кредит за такава къща няма да отпуснат, освен ако не работи цар.
Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8777

« Отговор #3 -: Август 20, 2012, 10:35:23 »

Мислили ли сте за кредити?
Май само аз не мечтая за собствена къща, искам безопасността на апартамент и да съм поне на 6 метра високо, никой да не ми наднича. Smile

Айде да си направим тема за жилищата, която да изпълним с мечти. Май ще е добре, Катрин имаше нужда къде да пише, Виви също може да споделя там, докато стигнат до темата с ремонтите. И на други мнения в тази посока попадам. Smile

ммда, това ще е готина тема.
Засега да кажа тук- аз имам далечна мечта за къща- 2 етажа, много стаи, но най-важното е с голям двор- с кът за барбекю, люлки и парзалки, кучешка колибка, дървета и за басейн май от големите надуваеми, не си струва да се копае и поддържа.

Обаче като знам минусите на къщата и не знам дали си струва- голяма поддръжка, много чистене, отдалеченост от града, самота и може би известен страх, ако съм сама нощем...И зимата ща не ща трябва да шофирам  Rolling Eyes
Активен

Catherine
Newbie
*
Публикации: 7664

Heart follower

« Отговор #4 -: Август 20, 2012, 10:57:44 »

И аз съм ЗА темата  Thumbup Не всичко опира до ремонти все пак, дори и до възможност. Не би било лошо да си помечтаем някъде.  Smile
Активен

alivera
Newbie
*
Публикации: 3932

Streets of my life

« Отговор #5 -: Август 20, 2012, 11:08:19 »

И аз съм за - даже я правя темата. Ама аз искам и да питам там реални неща..... както на нас ни предстоят такива срещи от третия вид!  Cheesygrin
Активен

alivera
Newbie
*
Публикации: 3932

Streets of my life

« Отговор #6 -: Август 20, 2012, 11:09:16 »

Вие сте, дами!  Cheesygrin
Активен

deni_4ka88
Newbie
*
Публикации: 456

« Отговор #7 -: Август 20, 2012, 11:59:19 »

Аз съм реалист,и спрямо плановете ни НАЙ-КЪСНО до 4 години да сме със собствено жилище,не смея да мечтая за огромна къща,а се ограничавам до тристаен апартамент.Искам да има голяма дневна с кухненски бокс,прилична спалня и голяма детска за 2 броя хлапета.Баня и тоалетна отделно,мокро помещение също бих искала.Представям си стаите с големи прозорци,а дневната да е с френски.Навсякъде ще е със завеси (не харесвам щорите).Аааааа,и килими искам да има -какъвто и да е гол под (паркет,ламиниран паркет,теракот.....) го асоциирам с ремонт,стои ми едно такова недовършено.Също искам голяма тераса,която да е с тента с чупещо рамо и лятото да си изкарваме хубави столчета и масичка от ратан.Ще имам много и различни сервизи и покривки,като ще подбирам спрямо повода.И понеже си падам по детайлите,ще се снабдя с много ароматни свещи,камъчета и всякакви неща за декорация.И мноооогооо често ще каня гости...от както сме се оженили и живея при свекърите много ми липсват тези събирания с приятели на домашно,където аз да съм домакинята,но когато се отделим ще си наваксам  Smile
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #8 -: Август 20, 2012, 13:02:07 »

Дени като каза за терасата, откак гледахме със Сашо Boston Legal искаме тераса/балкон или каквото там беше, открито по възможност, с гледка, достатъчно голямо, за да побере две кресла с масичка, където да пушим и да си пием уискито вечер. Важното е да дава усещане, че си над нещата.
Активен

HappyHeart
Newbie
*
Публикации: 6340

« Отговор #9 -: Август 20, 2012, 13:29:03 »

Като не знаех какво е да живееш в къща си мечтаех за такава, но сега някак желаниетo ми не е особено голямо. Твърде ангажиращо и излишно скъпо ми се струва.

Имам две концепции за перфектното място за живеене.

Номер 1. Обожавам сградите на стара София. Влюбена съм в апартаменти с високи тавани, преходни стаи и входове, на земята на които пише коя година са построени! Умирам за онези стари дървени и леко увиснали масивни врати, които се провлачват като си влизаш във входа. Обичам и центъра на София. Искам да живея в такава постройка с вътрешен двор по малките улички в София. Райско е!

Номер 2. Не толкова мечатно, но удовлетворяващо. Допада ми идеята за така модерните комплекси с общ басейн, но пак недалеч от центъра, например Манастирски ливади. Май така се водеше квартала близо do Била на България. Нещо подобно, ново, свежо, озеленено и по възможност с добра инфраструктура.

За нещастие за момента нито едното, нито другото не ми е реалистично, тъй като приятелят ми живее в къща и от мен се очаква някой ден да се пренеса там и да си направим втория етаж за нас. Все се надявам обаче някак нещата да се променят и да ми се изпълни още една мечта Smile

ПС Където и да живея някой ден държа кухнята да е обособена стая. Ужасно е да ти мирише в хола, много ми е гадно. В идеалният вариант би имало хол, детска и спалня, но ми се струва, че ламтя Cheesygrin
« Последна редакция: Август 20, 2012, 13:34:08 от HappyHeart » Активен

Моето име е Любов.
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #10 -: Август 20, 2012, 13:29:13 »

Нашият апартамент е много хубав, има големи плюсове и един основен минус.
Плюсове: голям, с достатъчно помещения за потенциално разширяване на броя членове на семейството  Cheesygrin , с хубава гледка към Витоша и точно над поляни и река (сравнително чист въздух и голям плюс заради разходките на кучето).
Освен това е близо до нашите и до работата и на двама ни.

Минус: Баните. Има две микроскопични бани, в коит двама души не могат да се разминат, никакво място за вана или душа кабина и съответно винаги е влжно в едната, където се къпем, а другата пък е съвсем малка, за гости и миене на кучето. Но пък не мога да мрънкам, защото все пак са две, а и аз не съм от жените, които прекарват по 2 часа на ден в банята- там само ходя до тоалетна и се къпя.
Втори минус: за момента най-близката спирка на метрото е на 25 минути.

План 2030та (да речем): двуетажна къща с голям двор с трева,барбекю, масички, детска площадка, кучешка колиба, дървета и близо до автобусна спирка и в рамките на София. Абсурд да се осъществи с ограничените средства, които може би ще имаме, но нали си мечтаем  Cheesygrin
Активен

Catherine
Newbie
*

Heart follower

« Отговор #11 -: Август 20, 2012, 13:42:37 »

Като казахте за терасите, общо-взето от това, което гледах, терасите на старите блокчета са доста разочароващи. Хубави тераси съм видяла само на новото строителство, ама там и цените са хубави. Що-годе поносима цена имат кутийките по 55 квадрата и все съм се чудила, абе на тия 55 квадрата пльоснали една ми ти тераса на половината на целия апартамент.  Lol Това го споделям, понеже и на мен ми беше мерак голяма хубава тераса, ама на, няма и това си е. Накрая се примирихме просто да има тераса, да има къде да си проснеш прането. Нашата е дълга и е на ъгъл, ама е тесничка, за съжаление, пък и гледката не е някаква умопомрачителна. Общо-взето трябваше да има компромиси в нашето апартаментче, но ние си го харесваме. Основните изисквания бяха да е тристаен, да е тухлен и да е на хубав етаж. Тристаен е, макар и 82 квадрата, стаичките са малки и кокетни, с правилното обзавеждане ще станат много сладурски. Сега ме хвърли Деничка в размишления за детската стая, аз се успокоявах, че ще имаме къде да сложим детето един ден, ама ако са две, дали ще им е комфортно в стая 3,20 на 3,80?  Razz Както и да е, може пък и до второто да сме се преместили, нищо не се знае, пък и ние си мечтаехме за къщичка  Rolling Eyes Корни пък като каза за баните - в сегашния апартамент банята е голяма колкото вана горе-долу  Lol Метър на два.  Rolling Eyes Затова всичко в сравнение с нея ми изглежда прекрасно и огромно. В новия апартамент банята е отделно от тоалетната. Тоалетната е горе-долу колкото сегашната ни баня, а банята е пак относително малка, колкото да не яде от общата квадратура прекалено, но същевременно да е комфортно да влезеш и да се изкъпеш. Доволна съм, че са отделни и няма нуждите от тоалетна и от къпане да си пречат много-много, т.е. няма като се къпя някой да ми тропа на вратата, че е спешно, или пък на мене да ми е спешно и да трябва да чакам някой да се изкъпе.  Lol Има обаче неща за преправяне - тоя апартамент ме убеди колко "брилянтна" може да е комунистическата инженерна мисъл. В тоалетната няма мивка и няма канал. Shocked Явно се очаква като си свършиш работата да излезеш и да отидеш да се миеш в банята. И да миеш тоалетната с кофичка и гъба, като внимаваш да не разлееш. Та това ще се преправя. Rolling Eyes Безумие просто. Отделно, че отдушникът от тоалетната минава през банята чрез едно огромно иззидано нещо, което намалява височината над половината баня наполовина. Ще се бута. Друг проблем - в кухнята са зидани някакви глупости, които вдигат шкафовете на 2 метра височина, успех да ги стигна, и е иззидано някакво нюню килерче, дето стената му е по-голяма от самото него и тя яде от кухнята, а не може да се ползва нормално. Та и тези неща ще отидат в небитието. Въобще има работа по тоя апартамент, докато стане апартамент-мечта, но се надяваме максимално да се доближи до мечтата. Много са ми разпокъсани мислите, ама няма това да ми е последното включване в тази тема, да знаете. Ще следя с интерес и ще се присещам разни работи.  Cheesygrin
Активен

Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15632

« Отговор #12 -: Август 20, 2012, 13:48:22 »

Къща е мечта на почти всеки, ама е голяма инвестиция и то не еднократна...
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #13 -: Август 20, 2012, 13:52:17 »

Милата ми Катрин, в този колосален резултат на множество заблудени инженерни мисли - Козлодуй, дори и не подозират, че в тоалетната е редно да има канал, камо ли пък мивка. Това са някакви космически екстри, а ако по случайност се намерят, то тази тоалетна вече се води БАНЯ с тоалетна, забележи.
Но се живее без проблем и се свиква, или поне на мен не ми прави вече впечатление.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #14 -: Август 20, 2012, 13:53:25 »

ооо Кат, това с тоалетната е масова практика например във Франция: почти не видях нормален апартамент- всички са с баня и отделна тоалетна, като в тоалетната има една чиния и толкоз, никакви мивки и глезотии.
В нашия беше много странно: огромна,с бели шкафове, голяма душ кабина, огромно огледало с цветенца по него, които светят, абе баня-мечта...но без тоалетна. А толаетната колкото да влезеш на заден ход, че няма място за обръщане, да седнеш, да гледаш вратата на 10 см пред теб и да си приклещен от всички страни. И като станеш, да тичаш да се миеш в другата баня, която е след кухнята, сиреч не е точно врата до врата да кажем. И го приемат за нормално това. Аз докато свинка, голям зор видях...да не говорим, че като един път с мъж ми бяхме измокрили банята с малко капки, съквартирантът ни вдигна скандал, че си е намокрил чорапите- прието е баните да са сухи и с килимче по тях и сакън да има вода по пода- в банята, да повторя...
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #15 -: Август 20, 2012, 13:56:08 »

Абе малко е масова заблуда това. Наистина не е гигантска разлика от апартамент като пари.
Активен

HappyHeart
Newbie
*

« Отговор #16 -: Август 20, 2012, 14:01:24 »

Гал, зарежи! Отоплението е доста повече, а повярвай нова къща(хубаво строена с изолация) става студена доста по-лесно от апартамент. Нон стоп изникват неща за поправяне и поддържане. Имам чувството, че ако не всяка седмица, то поне на всеки 2. Има доста работи, които се правят ежегодно и които не важат за апартамент. Ето сега ми хрумна- коминочистач всяко лято (около 100лв само за пример).
Активен

Моето име е Любов.
Pupi
Newbie
*
Публикации: 13223

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #17 -: Август 20, 2012, 14:04:37 »

Съгласна съм с Гал. Например къщата на село периодично си я ремонтираме както намерим за добре, когато ние си преценим. Не се съобразяваме със съседи, лопаме, тракаме. Санираме я за втори път и е кеф като я боядисаш в желания цвят. А блоковете стават баси кича - една тераса застроена, една остъклена, една зелена, друга сива. Мазало отвсякъде. Сега в кооперацията ни правим ремонт на покрива и откачам честно казано. Вече почти месец тече ремонт и много малко са свършили, защото се съобразяваш с парите, които са дали само част от живущите. А все пак става въпрос за покупка на материали, за заплащане и т.н. Мисия невъзможна е да се събере цялата сума, все някой ще се направи на чеп. А на село побутваме периодично, без да се зорим сериозно финансово  Smile
Къщата се отоплява с перфектна камина с водна риза. Никакъв зор и не е сериозно перо. Но и тя не е тухлено строителство, а сандвич гипсокартонс дъра-бъра други щуротии. Но коминочистач? Сериозно? Винаги мъжорята от семейството са го вършили това  Rolling Eyes
Активен

HappyHeart
Newbie
*

« Отговор #18 -: Август 20, 2012, 14:08:32 »

Пупи, някой живее ли в тази къща постоянно?
Активен

Моето име е Любов.
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #19 -: Август 20, 2012, 14:09:39 »

Искам малко да се оплача в контекст къщи, от една развила се драма в семейството на мъж ми...не знам как ще успея в под 10 реда, както ми е ограничението  Lol
Та, майка му и баща му имат много хубава вила, в която са влагали всичко от години- и парите си, и труда си, и времето си. Всяка година се човърка и ремонтира. Да, но баща му почина и сега майка му продължава сама- много е борбена и умее много,прави сама мебели,има безброи идеи и проекти.Синът й (мъж ми)помага много,всеки втори уикенд и той ремонтира,дава пари и т.н.Но той работи и има малко отпуска и не може да е цяло лято там, както са били родителите му.Затова събрахме пари и дадохме на едни познати момчета-майстори да направят няколко сериозни и времеемки неща.Майка му пък седеше там да ги надзирава.Да, но сега започнаха проблемите- не всичко било, както свеки иска,едни тръби са счупени и водата е слаба,иска мъж ми да ходи другия уикенд да се разберат кое как да е и той да оправи тръбите (майсторите не са там в момента).Ние обаче не планирахме да пътуваме, а той да си празнува тук РДто.И майка му сега се разсърди,болно й е, едно, че синът й н РДто си няма да е при нея, второ, че не иска да й помогне (а той предложи рационално тя да извика водопроводчик, а не да го чака минимум 6 дена до събота), трето ремонтът не бил обсъден с нея. Много е сърдита сега и мъж ми се ядосва и приема много тежо такива неща. Отделно и сестра му се сърди,защото мъж ми много иневстира и прави по вилата, без да се допитва до нея,а нали уж е обща (но тя не дава ясно становище по никой въпрос  и не иска промени, а мъж ми иска например да е изолирано и отоплено за след време ако има малки деца там)
Та колкото и да е хубава къщата, в момента я мразя, защото скара цяло семейство. Аз се разграничавам, защото малко разбирам от ремонти и давам много малко мнение, но нищи чудно  очите на майка му и сестра му аз да имам вина. Мъж ми прие много тежко миналия път обвиненията на сестра си, сега и майка му (а тя иска да остави къщата на него по принцип), омръзна ми да се карат и измъчват за една проклета къща. И за пореден път осъзнавам, че всичко трябва да иам един собственик. За момента това си е къщата на майка му и най-добре ние да не пипаме нищо, за да не излизаме виновн накрая. Само дето тогава тя започва ад иска от мъжа ми това и онова и той прекарва цялото си свободно време в работа...писна ми вече тотално!
« Последна редакция: Август 20, 2012, 14:11:13 от Korneliq » Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #20 -: Август 20, 2012, 14:12:41 »

Свекърите лятото изкарват там, пътуват сутрин и вечер. Ако пък свекървата няма работа, си седи на село. Зимата е по-трудно, понеже няма хубав път, да не говорим за магазин. По-късно ако остане време ще споделя за дългосрочния ми блян към къщата. Ама днес ми е  първи работен ден и още не мога да дишам спокойно  Lol
Активен

Vivi
Newbie
*
Публикации: 3563

Mikä ei tapa, se vahvistaa. Tartu hetkeen.

« Отговор #21 -: Август 20, 2012, 14:18:12 »

И за пореден път осъзнавам, че всичко трябва да иам един собственик.

Cool Thumbup

Къщата не може да се сравнява с апартамент. Всеки лев си струва. Усещането да изляза в събота на двора да си пия кафето, а не в панелната/тухлената кутийка е несравнимо. Да си пусна детето да играе в оградения двор, а не да му треперя да не го сгази кола на някоя междублокова улица. И още хиляди неща. Моментално заменям апартамент 100 кв. в центъра на София за малка къщичка до София.
Активен

HappyHeart
Newbie
*

« Отговор #22 -: Август 20, 2012, 14:22:42 »

Е, тогава не смятам, че е реално всичко това. Не ти подценаявам мнението, да не ме разбереш погрешно, ама 3 етажна къща на -15 с водна риза не се отоплява. Да не говорим, че като е бумтяло парно 5 месеца и видиш коминочистача на двора ще искаш да го напрегръщаш. Мъж с къща има толкова много задължения всеки уикенд, че понякога му се налага да наеме някой за подобни услуги, не е от лигавщина. Да не говорим колко кофти е специално да чистиш комин и да гълташ тия ми ти гадости.

Малко ми е неудобно да коментирам в цифри, но отоплителния сезон в къща на близък е около 1500лв като парно се пуска само в 6 вечерта и гасне в 5 сутринта, в 8 аз се будя от студ. Това е с котле и радиатори във всяка стая.Тази година цените на въглищата и дървата се качиха доста и инфото ми вече е не много актуално.  Сега ще минат на алтернативен вариант, с който се очаква и през деня да има парно на минимум, за да не изстива тотално къщата, а вечер да е по-топло- очаквана сума 2000лв на сезон. Да не говорим, че минаването на друг вид отопление и то струва мисля около 3000 или 3000 и нещо.

Същите тези хора имат селска къща- да там се прави най-наложителното, пренареждат се керемидите, пребоядисва се някой прозорец, опъва се мрежа, нещо се измазва. Ама нещо, в което не живееш всички сезони, а ходиш за 2 месеца лятото няма нищо общо.
Активен

Моето име е Любов.
Pupi
Newbie
*

« Отговор #23 -: Август 20, 2012, 14:27:32 »

Хепи, аз за коминочистача не говорех за къщата на село. А за кооперацията в Русе, където 3 семейства се отопляват всяка зима на държа и въглища. Всички мъже чистят заедно, не са наемали до сега коминочистач. Отделно татко в тяхната къща си е чистел комина винаги сам. Има си техники и не ми е изглеждало трудо, сложно и изискващо външна намеса  Rolling Eyes
За отоплението пак ми е трудно да се съглася. Говорим за човек, който сам с двете си ръце е създал отоплителната система и цял живот се е занимавал с климатизация и вентилация. И повярвай ми да стоплиш нетоплена 2-3 седмици къща до 27 градуса си е чудо  Smile Докато започнеш ли да отопляваш, се поддържат значително по-лесно температурите  Rolling Eyes
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #24 -: Август 20, 2012, 14:34:09 »

Само не знам защо си имаме тема, а продължаваме да дъвчем в тази  Lol

Съгласна съм с Хепи, че отоплението на голяма къща е трудно и скъпо. Ние на въпросната вила сме все още на печки с дърва, но мъжът ми иска да централизира отоплението и да го направи по-лесно за ползване, всички варианти обаче са скъпи и неудобни (например камина като основа с радиатори по статите, май точно водна риза се нарича, освен че струва хиляди като първоначална инвестиция, после трябва и дърва, които някой да плаща, нарязва, складира, пренася..пак си иска мъжка ръка и много занимавка)
Активен

HappyHeart
Newbie
*

« Отговор #25 -: Август 20, 2012, 14:38:19 »

Пупи, нека приемем, че говорим за хора, които не се занимават професионално с отопление. Говорим за средностатичтически мъж/жена. Аз примерно нямам желание да зареждам дърва на 5 часа, искам да ми е топло и удобно като в апартамент. А и съпоставяхме цените. Аз дадох цени за средноголяма къща, не за апартамент с локално, каквито в София май няма въобще или са единици.

Топлофикация струва между 600 и 1000 лева за апартамент 60 квадрата. Казвам го според изравнителните сметки, които получихме целия вход.

За коминочистача много се хвана. Да, може и сам да си изчистиш а, но моят приятел например коси всеки уикенд, всеки уикенд нещо ремонтира и подобрява, наскоро беше взел отпуска, за да разбие всички бани за някакъв теч и да сменя тръби и плочки. И в един момент се превръщаш в роб и не ти стига времето за всичко. Тогава за най-гнусната и вредна работа викаш човек и му плащаш. А да дишаш тия фини частици е повече от гнусно и най-малкото нездравословно.

Факт е, че по-сръчните мъже могат да си правят 90% от нещата, но е и факт, че работят и имат и други задължения. Няма как навсякъде да се огрее. Примерно миналата година слагаха камък по оградите, нещо, което той може да направи чисто сам, но се изискват 15 дни. При отпуска 20 дни?!
« Последна редакция: Август 20, 2012, 14:47:45 от HappyHeart » Активен

Моето име е Любов.
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #26 -: Август 20, 2012, 14:48:25 »

ох, Хепи, искам да се подпиша под това мнение!
И ние това се опитваме да обясним на свеки- да, мъжът ми може всичко сам да направи, но искаме да почиваме, а не цялата отпуска да отива в още по-усилен труд, за какво тогава изобщо работим?
Пък и е безумие при  нас, че разходите дотам и обратно за път са над 50 лв и после колко може да свърши за ден и половина (уикенд)? Доста малко и се обезсмисля, по-добре да се плати на някого...ама много хора не работят или имат своодно време и не го мислят това изобщо като фактор - включително свеки в случая някак си не се замисля..вярно, че много неща мъж ми ги прави с кеф, но не винаги и не всичко, пък и дори при оргомно желание времето му просто Не стига...
Активен

Vivi
Newbie
*

« Отговор #27 -: Август 20, 2012, 14:49:14 »

Аз мечтаният дом го имам проектиран, остава да го видя и на живо Lol

Ето как изглежда той:
Къща на 2 етажа. Първи етаж - 160 кв. Втори етаж - 140 кв. Използваема част от таванските помещения - 50 кв. Пред къщата ще има веранда, а до нея гараж за 2 коли. Целият имот ограден с 2,20 бетонна ограда.
Първи етаж - кухня с трапезария, дневна/хол, баня с тоалетна, мокро помещение, спалня, склад/котелно. До всичко се достига с коридор, няма преходна стая.
Втори етаж - 1 голяма спалня, от която се влиза в 1 голяма баня с тоалетна и отделно в дрешник. Освен тях - 2 спални, 1 баня с тоалетна. От трите спални се излиза към тераса.

Двор - веранда, кучешка колибка, барбекю, шатричка с градински столове и маса, басейн /надуваем, без да се копае/.

Във времето:
Ограда - 2012 г.
Къща - едно голямо неизвестно Lol
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #28 -: Август 20, 2012, 14:51:44 »

И аз се замислих, че в нашите географски ширини стационарният басейн с изкоп не е оферта. Най-малко 5 мсеца ще е неизползваем, труден за почистване, а освен това като дръпнат студовете, ще изпопадат плочките или с каквото е там облицован.
Активен

HappyHeart
Newbie
*

« Отговор #29 -: Август 20, 2012, 14:55:35 »

Еми въпрос на гледна точка е. Защото като викнеш майстор дали ще го направи добре или ще си остави ръцете, дали ще ти извива ръцете за още пари. Има ги и тези неща. Ясно е, че като си е твое  ще го направиш възможно най-хубаво и ще го изпипаш. Обаче всеки петък като спя у тях вечер ми казва какво има да прави този уикенд.

Веднъж се случи да ни няма 10 дни зимата в най-големите студове. Резултатът беше замръзнали тръпи и 2 седмици без никаква вода заради някакъв малък теч, който е замразил всичко.

Никой не може да ме убеди, че една къща не е адския ангажимент. Разбира се има ужасно много плюсове пред кутийките с шумни и изискващи съседи с общи части и вечни спорове. Аз лично бих предпочела уикендиде с всички спестени пари от скъпо отопление и неминуеми подобрения да ги прекарваме някъде извън София, вместо в гаража с резачката. Но това си е въпрос на гледна точка, а и ще ми се наложи да си променя мнението един ден.
Активен

Моето име е Любов.
lioness
Newbie
*
Публикации: 8329

« Отговор #30 -: Август 20, 2012, 14:56:05 »

И ние нямаме мивка в тоалета, никога не ми е било проблем. Нося една кофа с вода за почистването веднъж седмично и това е. Този вариант ми е много по-предпочитан от обща баня и вц.
Нашата мечтана къща е на 2 етажа, с голям двор, градински люлки, шезлонги на райграса и евентуално надуваем голям басейн(2 нови отговора докато постна - и вие сте на същото мнение Lol). Големи прозорци, камина рабира се  Cheesygrin.
Не се чува секса на съседите отгоре, не се чуват кучетата на тези отдолу, нито кавгите на тези отстрани. Не ти се налага да качваш последните два етажа стълби със запушен нос заради миришещите обувки на някой. Също не ти се налага да слушаш нечий надут телевизор денонощно, който е на почивка и превантивно създава шум против крадци.
Не се оплаквам (като се сетя за съседите на Хепи), тези неща са в рамките на нормалното при съвместно съжителство, но си мечтая да ги няма  Cheesygrin
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
Vivi
Newbie
*

« Отговор #31 -: Август 20, 2012, 15:00:23 »

Гал, да ти кажа честно, не виждам и смисъл. Ще робуваме на нещо /или в по-добрия случай, че плащаме на човек да робува/, което реално няма да използваме особено. Ние 90 % от уикендите през лятото не сме в София. А за останалите 10 % просто не си заслужава. Дори и постоянно през лятото да си бяхме тук, пак не бих се заела с подобно нещо. Аз ходя на плуване поне веднъж седмично в обществен басейн, далеч съм от мисълта да тренирам в двора си. Вярно, хубаво е да е голямо, да плуваш, а не само да се плацикаш в надуваемия, но не мисля, че е за нашия джоб, пък и както казах, не виждам и особен смисъл, въпреки че не бих отказала Smile
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #32 -: Август 20, 2012, 15:04:00 »

Хепи, ясно е колко е досадно с майстори и мъжът ми гледа минимално да ги ползва, винаги стават проблеми след това. Обаче пък има тежки и времеемки неща, за които не виждам смисъл той да жертва здравето си и почивката си, като има алтернативи.

омръзна ми и на мен постоянно да има списък със задачи и да прекарваме цялото си време така, още повече за мен трудно се намират задачи и само седя и паразитирам около работното ми ново семейство, адски ми е тъпо.

Едно е да си прави това, което му е приятно, например да си реже от дърво пейки и легла и т.н., но тежките ремонти като изливане на бетонна плоча (отнема 1 седмица за 3ма здрави мъже) е абсурд да ги прави той според мен...
Сега се замислям, че ако имаме къща в София, всичко това ще се увеличи по 2 и направо е абсурд да смогнем и да си заслужава...то няма да има време дъх да си поемем, къде ще е кефът и кога ще се радваме на тая къща...почти ме отказа, Хепи  Lol
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #33 -: Август 20, 2012, 15:04:12 »

Сравнявате кон с кокошка, освен това в частност като говорим за отопление, нека говорим за квадратура, защото аз съм с две ръце съгласна, че е по-скъпо да отопляваш триетажна къща, отколкото апартамент 60 квадрата и не знам кой луд ще оспори това. Но къща 100 квадрата, сравнена с апартамент 100 квадрата - тук вече не се наемам да споря в полза на апартамента. Още повече, че къщата можеш да си я оптимизираш както намериш за добре и да, скъпо е като инвестиция, но се изплаща с времето, докато панелът си е пънел и колкото и да го изолираш, той пак ще си остане панел.
Поддръжката на къщата е различна от тази на апартамент, но в никакъв случай по-неприятна или по-скъпа. Освен това е до голяма степен въпрос и на късмет, защото има апартаменти с течове, с мухъл, със спукани панели, със скрити тръби, обикновено ръждясали и на една кихавица живот. Аналогично има и къщи, които някой е строил със задника си, или пък са толкова неподдържани, че си правиш сметка от коя посока духа вятъра, за да не ти падне стената.
Но, Хепи, спуканата тръба си е грешка на гаджето ти, той би трябвало да знае как да предпази тръбите от спукване. Аз например знам, без да живея в къща, поне 2 начина.
Та, не е до къщата.

Пак ще ни се накарат, че имаме тема, а флудим в общата.
Активен

HappyHeart
Newbie
*

« Отговор #34 -: Август 20, 2012, 15:09:55 »

Не става дума за спукана тръба, а за подлизваща такава, която е от години така и си има начин да се разреши проблемът без да се къртят 3 бани и да се слагат плочки за наколко хиляди. Но просто той не си беше вкъщи в тези студове и другите бяха пропуснали да вземат мерки.

Както и да е. И двете си имат плюсове и минуси. Само не разбрах защо Гал говори само за панелки като аз живея в чудесен тухлен блок на 10 минути от центъра с още по-прекрасно отопление и голям паркинг. Единствената ми драма са съседите, които сега са се кротнали заради близак среща с гаджето.
Активен

Моето име е Любов.
utopia
Newbie
*
Публикации: 16533

A believer

« Отговор #35 -: Август 20, 2012, 15:16:56 »

На мен ми звучи също много романтично къща, двуетажна, еднофамилна, с две коли отпред, басейн, барбекю и всички там съпътстващи чудесии, ние също обмисляхме този вариант, обаче си има и минуси, доста сериозни. Вие сте дали вече пример с несвършващата работа. Друго, което наклони везните в полза на апартамент:
- не си в близост до големи магазини/аптеки, за всяко нещо зависиш от колата си, ако тя се развали...
- пак по този повод трябва сериозна кола, зимата да си ринеш пътя и кой знае кога да пристигаш на работа
- далече от града за забавления - кино/ресторант
- далече от града за децата - детска градина, добро училище, ако детето иска да иде някъде с приятелчета/на урок си вързан да го транспортираш докато не стане поне на 18
- много работа по къщата
- страшно е да си сам/няма кой да ти помогне ако имаш нужда от нещо, помощ...

Само си представете зимата, когато има 1 метър сняг да закараш детето до училище и после да идеш на работа през половин София, после да го вземеш, да напазаруваш и да го прибереш...Егати и кефа в тая къща.
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

aleto
Newbie
*
Публикации: 7113

Dick Sucker/DrugDealer/Alcohol Pro/Bug Killer/Pimp

« Отговор #36 -: Август 20, 2012, 15:18:57 »

Дебна ви ... Demon

Ще почна отброяването ... Lol
Активен
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #37 -: Август 20, 2012, 15:19:21 »

Виви, твоята къща поразително много прилича на моята къща-мечта, с маалката разлика, че твоята е вече на проект и не е само заблуден замисъл  Cheesygrin
Но заради обсъдените в другата тема минуси на къщата (отопление- голям разход, не достатъчно топло като апартамент; работа по къщата- не спира, не остава толкова време за почивки и да й се радваш; отдалеченост от града- трябва всичко да става с кола, а аз не обичам да съм зависима от колата, и т.н.), та заради тях май ще си остане само в главата ми и по-добре да си направим апартамента колкото можем по-хубав, както и вилите...Просто три къщи се поддържат изключително трудно във всяко едно отношение, от финансово до време и нерви...

Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #38 -: Август 20, 2012, 15:21:27 »

хаха, аз съм с чиста съвест, успоредно с Ути съм писала минуси на къщата грубо в другата тема...айде там, призовавам и аз!
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #39 -: Август 20, 2012, 15:39:33 »

И тук всеки си е от камбанарията, както е нормално да бъде. На мен например не ми тежи и няма да ми тежи поддръжката на къща, защото нещата, които вие отчитате като минуси, за мен са плюсове, но аз работя там, където живея и дори и не се замислям как ще стигна до работа. Умирам си да градинарствам, да чопля разни детайли, тези неща ми действат страшно релаксиращо, защото пък ми е интелектуална работата и си почивам най-добре, като работя нещо с ръце. Една къща ми дава простор на креативното мислене по посока интериорен дизайн, а аз имам залитания в тая област, както може лесно да се види по Фб стената ми. Не ми пречи, не ми е досадно, ремонтите също ми носят удоволствие, бога ми, като се взехме със Сашо аз имах повече и по-хубави инструменти от него, едва напоследък взе да му става неудобно и започна да купува и той такива неща. Имам например малка дрелка и това си е за мен чисто женски инструмент, за да не занимавам мъжа да ми пробива дупки. Но пък и това си е до хора - аз не бих го занимавала с дребни ремонтни, ако той не ме занимава с гладене и закуска например, то си е до взаимноизгодна сделка, важното е да е win-win  Cheesygrin Такива ми ти дреболии, и това са все неща, които човек трябва добре да помисли, когато си устройва жилището,  да ги съпостави със собствения си начин на живот, а не с това, че приятелите му се или не се кефят на къща, примерно.
Хепи, и в тухлени съм живяла - за кофти късмет и в двата имаше страшен мухъл, зловеща влага, и в двата имаше неизползваеми стаи. Проблемът е, че имаха изолация, но от съседите течовете нямаше как да се отстранят, сълзящи тръби в стените, познай тая тухла дали не се напоява като гъба.
Но пък, ето - ти си си патила от къща и не ти харесва опцията, аз съм си патила от апартамент и съответно не ми харесва опцията.
Затова казвам, че в къща тия неща поне можеш да си ги ремонтираш, без да зависиш от никого. А в апартамент и да имаш парите, пак не можеш да решаваш проблеми, които не зависят от твоите 80 квадрата и стените към тях...
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #40 -: Август 20, 2012, 15:46:01 »

Тухлен апартамент, ако е сравнително нов, поне от моя опит е много хубав вариант- и нашите, и ние сме с такъв, никакви течове, мухъли, нито пък се чува какво правят съседите (е чувах по едно време при нашите как съседката отгоре прави шумен и смешен секс с едно протяжно "ааа" през 20 секунди, ама това беше  Lol )
Не знам ние ли сме случили на съседи, но нашите са много тихи и кротки, изобщо не ги чувам (по едно време се къпеха групово нощем, ама вече не). Може би ние сме от най-шумните в блока, защото 1 път на 1-2 седмици събираме тайфата у нас и се говори високо, отделно кучето като се заиграе излайва (ама много рядко, един път на няколко дена) и чатка с нокти по ламината...
Иначе при нас е много хубаво, просто не е къща, липсва ми дворът и това както каза Гал сама да си измислям къде какво да имам като стаи, разположение и т.н.

Но не е просто решение с къщата, а и при нас само мъж ми е сръчен и умел с ръцете, аз не съм като Гал и не мога нищо, освен да забивам пирони и да сменям крушки  Razz
Активен

angel_sin
Newbie
*
Публикации: 7005

« Отговор #41 -: Август 20, 2012, 15:50:42 »

аз си мечтая за малка уютна къща някъде в гората .. много далеч от хора, пътища, магазини  Lol но това не е реално де, само си мечтая ... Иначе искаме да си направим пасивна къща, не прекалено голяма. Светла, топла и с малко мебели. Има едни къщи в близост до Габрово, които се дават под наем .. интериора им много се доближава до това, което искаме - http://www.thefourhouses.net/imagegallery.html за съжаление не мога да дам линк конкретно към някоя снимка  Rolling Eyes
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #42 -: Август 20, 2012, 15:55:07 »

Хахах, Корни, вкъщи аз съм сръчната - моят го бива много, но е доста припрян и ако нещо пипкаво трябва да се свърши...няма начин да го направи. Последното нещо, за което се сещам е една лайсна, която той ряза 5 пъти и накрая аз я изрязах Cheesygrin
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

lioness
Newbie
*

« Отговор #43 -: Август 20, 2012, 15:56:21 »

С посочените минуси на къщите донякъде съм съгласна. Но винаги има и устройващи варианти. Например нашите живеят в къща в краен квартал, изключително тихо е вечер, но все пак в рамките на града и има спирка на ГТ на 15 метра от оградата. Има простор, голям двор, и макар че е семейна къща и са цели 3 семейства, всеки си е на отделен етаж, има си отделен вход и с малко повече толерантност си живеят без големи драми. Толкова ми е кеф да си опъна краката на пейката, или дори да изляза по домашни чехли, защото баба ми мете и мие целия двор през няколко часа. Или да си набера ментата за мохитото направо от градината.
За отоплението обаче е кошмарна ситуация. Първо дълги години бяха на дърва, но така се отопляват само 1-2 стаи и останалите помещения и стълбището оставаха студени. После вуйчо ми си направи камина и опъна някакви тръби (това ли са водни ризи?) до всичките си стаи, но изобщо не беше успешно отопляването. Сега на климатици всички, като сметки е малко солено, но климатиците поне успяват да затоплят добре и са уж икономичен клас. И въпреки това в спалнята на нашите зимата става 10 градуса на разсъмване, а като отидеш до тоалет си настръхва четирибуквието  Razz. Няма пълно щастие.
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #44 -: Август 20, 2012, 15:59:29 »

Разкошни са, Фани, типичните къщи за региона, но реновирани с вкус и неограничени пари, така че хем да се запази оригиналния вид, хем да се вкарат незабележимо и луксовете на нашия век. Тъкмо такива гледам и аз в този район, за да мога от Костенковци да си вземам мандра продукти, разкошни са. Само че аз клоня към Янтра. Но може и да се направи компромис, например от няколко дни гравитирам около една къща в Караиванца... Обаче все пак другото нещо, което е важно човек да си прецени добре, е къде я иска тая къща най-напред - където живее, или другаде, за почивка.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #45 -: Август 20, 2012, 16:05:47 »

Гал, вие не гледате ли нещо във вашия град, половинката не работи ли нещо стационарно?
Ако и той като теб е от вкъщи и може да си позволите да живеете където и да било, тогава е съвсем разбираемо да искате къща, можете да си изберете райско място...направо се размечтах

Ангелче, мерси за линка, запалих се да отидем да си наемем една от тези къщи. Малко са скъпички, но има и една за 90 лв на вечер.
Активен

angel_sin
Newbie
*
Публикации: 7005

« Отговор #46 -: Август 20, 2012, 16:21:50 »

Корни, не са чак толкова скъпи, все пак събират доста народ Smile а съм сигурна, че си заслужават .. ако бяха на друго място, а не в нашият регион, със сигурност щяхме да ги посетим ...
всъщност ние си имаме хубавка къща близо до Габрово, но за живеене ще трябва доста сериозно да се преустройва. И все пак е някакъв вариант, защото е на хубаво място - не е село, а по-скоро махала с 5 къщи, в планината е и е на 12 км от града. http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/227002_1958379633193_6191663_n.jpg много прекрасни спомени от детството си имам там, но поддръжката си е доста сериозна работа. Баща ми всеки път като се ядоса, че му тежи решава, че ще я продава и на следващият ден е там, просто е невъзможно да се откъснеш  Lol

Гал, наскоро ми се случи да посетя две стари къщи на наши познати - пак в региона на Дряново .. просто съм влюбена в това, което бяха направили, с не много пари .. но прекрасно, не мога да го опиша - стари мебели, черги, разни дреболии, направено удобно за живеене. Но къщите са богаташки, на разни едновремешни търговци - с много стаи, големи коридори, красота .. нашата къща е на повече от 100 години, но бедняшка  Rolling Eyes
« Последна редакция: Август 20, 2012, 16:26:13 от angel_sin » Активен

michelle
Newbie
*
Публикации: 3605

« Отговор #47 -: Август 20, 2012, 16:22:37 »

Споделям, че навън е нечувана за тукашнитре географски ширини жега, 38 градуса, климатици няма никъде, но аз се изхитрих да се намъкна още рано от зарана в едно подземие на библиотека и съм се наметнала дори с жилетка, сегиз тогиз ходя на горния етаж да се постопля Cheesygrin
Активен

C’est tout!
Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #48 -: Август 20, 2012, 18:51:38 »

Така като чета ми се струва, че аз май не искам дом за семейство, а искам ергенско апартаментче. Не много голямо, да ги го подредя и да ми свети от чистота и ред, да ми е модерно, уютно и изчистено.
Това ми е най-сериозната мечта.

Често ходя на гости в една селска къща, в която постоянно си живеят семейство с три деца, много е яко, правят си барбекю, готвят си навън, най-малкото шляпа босо по райграса, посрещат много гости по топло време. Бе разкош, но си е с пъти по-трудоемко за поддръжка, но има истина в на Гал думите. Майка ми като върши дворна работа светва, аз умирам от ужас.
Активен

Mina
Newbie
*
Публикации: 9369

« Отговор #49 -: Август 20, 2012, 22:36:32 »

Не искам да живея в къща. Много доводи си имам , мои си такива, част от които и Ути спомена. Мъжа ми мечтае за къща ,но аз не искам и да чуя.

Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #50 -: Август 20, 2012, 23:21:28 »

Аз съм съгласна с мненията на Хепи напълно. Личи, че говори с гласа на опита.
Активен

Xpucu
Administrator
Newbie
*
Публикации: 4012

« Отговор #51 -: Август 21, 2012, 01:19:37 »

На мен ми звучи също много романтично къща, двуетажна, еднофамилна, с две коли отпред, басейн, барбекю и всички там съпътстващи чудесии, ние също обмисляхме този вариант, обаче си има и минуси, доста сериозни. Вие сте дали вече пример с несвършващата работа. Друго, което наклони везните в полза на апартамент:
- не си в близост до големи магазини/аптеки, за всяко нещо зависиш от колата си, ако тя се развали...
- пак по този повод трябва сериозна кола, зимата да си ринеш пътя и кой знае кога да пристигаш на работа
- далече от града за забавления - кино/ресторант
- далече от града за децата - детска градина, добро училище, ако детето иска да иде някъде с приятелчета/на урок си вързан да го транспортираш докато не стане поне на 18
- много работа по къщата
- страшно е да си сам/няма кой да ти помогне ако имаш нужда от нещо, помощ...

Само си представете зимата, когато има 1 метър сняг да закараш детето до училище и после да идеш на работа през половин София, после да го вземеш, да напазаруваш и да го прибереш...Егати и кефа в тая къща.
В един град като София, кой не зависи от колата си за да си кара децата до съседни/по-съседния/още по-съседния квартал и частната градина, щото то в държавната няма места? И сигурно същия този за да отиде на киното, или ресторанта, или молчето пак просто пресича улицата по пантофи. Те всъщност и първа английска и смг се местят ту в люлин, ту в младост според търсещият доводи Smile не се заяждам, просто в софия близко и далечно са твърде абстрактни понятия Smile

А сега малко по-лично, но Тони, Там където си нито имаш детска градина, нито денонощните магазини и аптеки на студентски град са ти особено по-удобни от на мен. Нито арената в младост ти е по-близко. И градският транспорт не го има особено като при нас, но нашият поне е с перфектен график. А аз не живея в града като теб Wink

Не бих предпочела апартамент пред къща, ако имам възможност да си я позволя. Отоплението, бензина, майсторите не са никакви аргументи за мен. Изцяло споделям мненията на Галето и Виви.
Активен

Xpucu
Administrator
Newbie
*

« Отговор #52 -: Август 21, 2012, 02:17:25 »

Аз искам да имам къща. Представям си я три етажа. Отпред с хубава порта, три паркоместа, цветя и малко борче. Долу ще има складово помещение или две дори, фитнес стаичка и гараж за две коли, мотор и няколко колелета. Приземният етаж ще е с огромна дневна с камина, с поне два големи дивана и безброй възглавници, трапезарията е преходна. Кухнята ми също ще е голяма и просторна, почти всичко ще е вградено, ще има високи столчета до плота за да пием кафе, закусваме набързо или просто да си бъбрим с половинката. Ще имам кабинет или както му казват още study room - представям си го малък но много светъл, светли мебели, голямо бюро на което ще седи само лаптопа, а всичките принтери и джаджи ще се дискретно скрити. Спалните ще са горе. Предвиждам да са 4. Всяка ще си има собствена баня. Някой ще си имат дрешник, другите огромен гардероб. Ще имам още перално помещение с пералня и сушилня, и шкаф с наредени препарати и омекотители. Към двора ще се излиза на нещо като площадка, завършваща с две-три стъпала и оградена от саксии с цветя. Ще имам градинска шатричка под ябълката. Отстрани още ще има барбекю кът с зидани стени, навес и пещ, а до стената - наредените дърва. Задължително ще има поне няколко дървета където виждам как ще опъваме ту люлка, ту хамак. В двора ще тича хъски, а отделно ще си имамр бяло персийско коте Smile ако питате кой ще поддържа всичко това - аз ще чистя като ми е кеф, в другото време ще си имам чистачка. От майстори не ме е страх, че намеря кой да поправя дребните и едрите неща и да цепи дървата докато аз почивам с половинката в двора или пък работя съботно в кабинета Smile

Размечтах се. Smile
Ама иначе трябва да ви разправям, че е време да проуча офертите за климатици или че трябва да сериозно да обмисля искам ли да къртя банята. Smile
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #53 -: Август 21, 2012, 06:24:26 »

О, Хриси, подсети за другият гигантски плюс - домашните животни. Аз обичам едрите породи кучета, а си е мъка за животното в апартамент...

Иначе по-добрият вариант за нас е да си вземем къща в Козлодуй, но не изключвам и американският модел на живеене - там, където работиш, на квартира, а през останалото време - в къща другаде.
В общи линии, всичко опира до оферти и до пари, но така или иначе не е нещо належащо или спешно за решаване.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #54 -: Август 21, 2012, 09:00:36 »

Хриси, позволи ми да не се съглася с теб. Първо - при нас има точно 3 детски градини, проучила съм, да, няма училище, но аз и без това възнамерявам детето ми да не учи в кварталното училище. Фантастикото го виждам през прозореца, вярно нямам малки магазинчета/аптеки наблизо, но ако повървя 10-15мин пеша ще се намерят.

Определено е един от най-неудобните квартали, признавам си, обаче ако все пак колата ми се развали/пътят е затрупан със сняг, ще повървя 5 мин и ще стигна до спирка, след която с автобус след 15мин максимум ще съм пред НДК. Докато ако живееш в Лозен в такава китна къщичка просто нямаш друг вариант освен колата. Нито ще си пуснеш детето със селския автобус.

Що се отнася до гимназиите, в София има почти навсякъде удобен транспорт, ето сестра ми сега е 8ми клас, познай дали от 4ти клас нататък някой се занимава да я води/взима от училище и дали не може да се качи на тролей и да пие кафе в НДК сама.

Да не говорим, че аз не мисля, че ти си извън града, ти си супер близо до нас Cheesygrin Близо си и до голям път, ама я мръдни на 10мин по-навътре в Бояна на някое малко селско пътче да видиш как зимата няма измъкване.

Между другото дай Боже сме предвидили след 3 години живот и здраве да купим тристаен в по-добър за отглеждане на деца квартал  Wub
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #55 -: Август 21, 2012, 09:19:39 »

Хм, аз пък изобщо не разчитам на кола за придвижване в момента в рамките на града, колата си я кара мъж ми, а аз си ходя навсякъде с градския транспорт или пеша- на работа, по срещи с приятелки, до нашите, до кварталните магазини, дори вечер на ресторант ако той реши да пие, ходим пеша в някоя по-близка пицария. С деца ще е друго може би, но се надявам да има места и в близките градини/училища.
Не отричам, че е много удобно да имаш кола, например за пазаруване в големите магазини, както и за извън града без кола е адски неудобно. Но ето сега колата ни е на ремонт и аз не съм усетила кой знае каква разлика за тези няколко дни.

Тъй че според мен съвсем спокойно в рамките на града може човек да се оправя без кола, изобщо не е чак пък толкова жизнено необходима.
Да не говорим, че познавам и куриозни случаи за хора със служебни коли, които навсякъде си ходят пеша/с колело- до магазини, кино и т.н., защото нямат нерви да карат в София.

С което пак казвам, не агитирам човек да няма кола, ние сме залепени за нея, защото сме постоянно нанякъде, вече сме направили над 100 хиляди км. Но си е аргумент за живеене в/извън града определено, колата в София е затруднение, не сме още като в Америка, където ок, всеки трябва да има кола и няма друг начин, но там дори банкоматите и аптеките им са "драйв" и не се налага да паркираш, егати.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #56 -: Август 21, 2012, 09:31:26 »

еее да, за животните си е един от плюсовете, аз затова имам кучешка колибка в моята измислена къща  Razz

По принцип е малко мит и оправдание това за животното в апартамент, защото при две дълги разходки на ден, кучето почти целия ден спи и му е все едно къде. Освен това зависи какъв е апартаментът и какво е кучето  Lol Свеки гледаха голяма немска овчарка в двустайна панелка, ами тясничко му беше, едвам се обръщаше в коридора. И пак не мога да кажа, че е бил нещастно куче. Нашият също се води едра порода- голдън, но с 10кг по-малък, а апартаментът е по-голям,т.е. има място дори за тичане и гонене на играчки в хола и коридора (коридорите ни са огромни, което за мен е чиста загуба на място, сега сме сложили лавици за книги и шкаф да запълним малко). А като му стане скучно, му отварям към терасата, където се качва с предни лапи на перваза и наблюдава кои кучета се разхождат навън. Мъж ми ще му строи и колибка на терасата.

А в къща нощем специално тази порода (и не само) не е хубаво да се оставят сами навън, така че пак би спал при нас.

Не убеждавам, че в апартамент е по-хубаво, напротив, друго си е да има къде да се разхожда и пишка по цял ден,особено при голям двор. Ние затова и уикендите го водим по вилите.  Но просто има много варианти за гледане на куче в апартамент, много е клиширано това как се мъчи животното и едва ли не да му спестим мъките, дай никога да не си взимаме. Ако човек има желание наистина да отгледа куче, то може да е много щастливо и в апартамент. На кучето му трябва малко- най-вече хора, които го обичат и хубави разходки Smile
Активен

Vivi
Newbie
*

« Отговор #57 -: Август 21, 2012, 10:23:26 »

А в къща нощем специално тази порода (и не само) не е хубаво да се оставят сами навън, така че пак би спал при нас.

Това защо?

А иначе, аз смятам, че в къща му е къде къде по-добре на животното, изобщо не може да се сравнява. Нали го гледам нашия - като го заведем в къща с двор и не се спира по цял ден, бяга из двора, гони мухи, изобщо не ляга да спи. Върти опашката по цял ден и умира от щастие. Вкъщи спи по цял ден на дивана, няма го това тичане. Абе няма база за сравнение просто.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #58 -: Август 21, 2012, 10:30:56 »

Ами голдъните имат нужда да са сред хора повече и от нормалното (инак всяко куче е социално животно), просто им се отразява зле да са сами, постоянно имат нужда от внимание и обич, все пак ги знаете какви са лигльовци. Беше ми и странно как пишеше, че се обиждали и страдали от грубо отношение към тях и скандали, ама си е точно така.
Моето куче и в къщата спи през деня, след разходка колкото и занимания да има, накрая му се притварят очите и не си излиза много от режима, особено в горещите часове си спи на сянка.

Естествено, че е по-добре с къща, просто и в апартамент не е толкова зле, колкото смятат понякога хората и определено не е аргумент, за да не си вземеш куче, ако имаш всички други предпоставки.
Но в къща можеш да имаш повече животни и котки също  Cheesygrin тъй че си е голям плюс отвсякъде..а лятото най-вече за децата да си играят на двора...
Активен

Catherine
Newbie
*

Heart follower

« Отговор #59 -: Август 21, 2012, 10:38:26 »

Аз лично не съм толкова приритала за къща, освен възможността не толкова да не слушам шумния секс на съседите, колкото аз да правя шумен секс без да се съобразявам  Lol и възможността да си гледам животни на широко. Говорили сме си, че ако някой ден си вземем къща, ще си осиновим поне едно улично куче. Едно или две. Ама идеята е да са улични клепоухи маймунчета, не породисти. А котките вътре ще си тичат на по-голяма площ. Но иначе никога не ме е блазнила особено идеята за къща, макар че се бяхме запалили по едно време. Най-вече понеже съм голямо шубе. Когато оставаме в къщата на сестрата на приятеля ми да пазим кучетата, а той закъснееше след работа, само дето не стоях с ножа на пост, всеки шум, или лай на кучетата ме изправяше на нокти.  Unsure За някой ден евентуално бих си пожелала по-голям апартамент, поне 100 квадрата, да е на хубаво място и да са разбрани съседите. Не ми пречи да живея в кутийка, знам, че ако съм с любимия човек, ще си я направим така, че да е мечтаният дом. И съседите да не са някакви говеда, иначе не ми пречи наличието на съседи, изобщо.
Активен

Vivi
Newbie
*

« Отговор #60 -: Август 21, 2012, 10:39:22 »

Значи за аргумента с тежките зимни условия и разчистването съм съгласна, но имам чувството, че пак слагате всичко под общ знаменател. Животът в къщата не означава непременно бягане надалеч от цивилизацията, шофирането по горски пътища и липсата на магазини, училища и детски градини. Както и животът в апартамент не означава непременно топла връзка с градския транспорт. Нашата бъдеща къща е в квартал в София, на 8 км. от центъра /по-близо отколкото от апартамент в крайните квартали/, с лице на широк асфалтов път, който се почиства през зимата. На 100 метра от пътя е автобусната спирка, по която движат 4 линии автобуси. Минават и 2 маршрутки. Вярно, най-близкият голям магазин е Кауфланд в съседния квартал, при нас има само малки магазинчета, каквито имаше по цяла София преди да се навъдят моловете и хипермаркетите.

Брат ми пък живее в апартамент в Бояна, улицата е с огромен наклон, цял баир си е. Изкачването му зимата е невъзможно, естествено и снегорин не минава. Оставят колата на най-близкия булевард и се прибират пеша. Хипермаркет или малко хранително магазинче няма на пешеходно разстояние, задължително трябва да отидеш с кола. Честно казано, не виждам с какво апартаментът е по-лесен за живеене отколкото къщата в този случай.

Не отричам, че животът в къщата е по-скъп. Не отричам, че непрекъснато има работа. Но относно достъпа и придвижването не може да се поставя всичко под общ знаменател.
« Последна редакция: Август 21, 2012, 10:40:58 от Vivi » Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #61 -: Август 21, 2012, 10:55:31 »

Вив, така да, съгласна съм, а и честно казано аз и Бояна я броях в "кофти пътищата и липсата на магазини". Бтв ако не е тайна, в кой квартал ще е бъдещата къща? Smile
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #62 -: Август 21, 2012, 11:21:59 »

Е Виви, това е егати невъзможният пример, колко са апартаментите в Бояна и колко са къщите насред София?

Твоите примери са изключения, 90% от къщите са извън града и 90% от апартаментите са на комуникативно място.

Ние говорим за общия случай, иначе е чудесно, ако някой успее да се пребори с всички минуси на къщата Smile И аз бих се навила на къща ако е в сегашния ми квартал и има място и за голям двор, но такива шансове са никакви.
Активен

Vivi
Newbie
*

« Отговор #63 -: Август 21, 2012, 11:38:26 »

Нищо невъзможно няма в примера, къщите в София са много. Не знам какво имаш предвид под "насред" София, но има цели квартали в София, които са предимно /а някои дори и изцяло/ с къщи. И не говоря за Драгалевци където цените не са за моя /предполагам, че и за твоя/ джоб. Къщи има в Овча Купел, в Илиянци, в Требич, в Мировяне, в Банкя, в Кладница и на много други места.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #64 -: Август 21, 2012, 11:51:50 »

Нищо невъзможно няма в примера, къщите в София са много. Не знам какво имаш предвид под "насред" София, но има цели квартали в София, които са предимно /а някои дори и изцяло/ с къщи. И не говоря за Драгалевци където цените не са за моя /предполагам, че и за твоя/ джоб. Къщи има в Овча Купел, в Илиянци, в Требич, в Мировяне, в Банкя, в Кладница и на много други места.

от всички тези само Овча Купел е в града, другите са или села, или много крайни квартали без нормален транспорт. В Овча Купел знам много добре, баба ми има къща, но дворът е адски малък.
Има и други квартали- Горубляне, част от Витоша, част от Красна поляна и т.н.. Честно казано обаче за мен те са си като квартал с блокове- съседите са много гъсто един до друг, делят си дворовете, самите дворове са адски малки и  няма място за нищо. Аз като се каже "къща" си представям еднофамилна, голяма, с голям двор и гледка и без да е оградена отвсякъде с други къщи. Но това е романтична и непрактична представа.

В Банкя имах една колежка- само един автобус пътува дотам и то май беше на 30 или 60 минути и до 8-9 вечерта, с него се стига до метрото на Люлин, след което взимаше метро и после пак автобус. Малко под 2 часа й беше пътят.

Безмислен е спорът, аз самата не знам кое предпочитам, просто си филосфствам в/у плюсовете и минусите...
« Последна редакция: Август 21, 2012, 11:55:26 от Korneliq » Активен

Vivi
Newbie
*

« Отговор #65 -: Август 21, 2012, 11:59:58 »

Не си права, Корни, давам ти пример с Илиянци и Требич - квартали на София, не села. От Требич или от Илиянци до НДК ти е същото като от Младост до НДК /с кола/. И през двете минават автобусни линии, и през двете минават маршрутки, които ходят до Цариградско. Транспортът е повече от нормален. Но наистина няма смисъл да продължаваме, ясно е, че моето е по-скоро изключение, далеч съм от мисълта че има повече къщи отколкото апартаменти в София.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #66 -: Август 21, 2012, 12:13:22 »

Не си права, Корни, давам ти пример с Илиянци и Требич - квартали на София, не села. От Требич или от Илиянци до НДК ти е същото като от Младост до НДК /с кола/. И през двете минават автобусни линии, и през двете минават маршрутки, които ходят до Цариградско. Транспортът е повече от нормален. Но наистина няма смисъл да продължаваме, ясно е, че моето е по-скоро изключение, далеч съм от мисълта че има повече къщи отколкото апартаменти в София.

Нали не говорехме за кола, а за удобство с градски транспорт ;)
От младост до НДК с 76 е 15-20 минути (ако не хванеш задръстване на канала), с метро пък е 10 мин до стадиона и още 5 пеша. От Илиенци знам само трмвай 11, който изобщо не ходи към центъра, така че може би с 1-2 прекачвания се стига до НДК, но поне 40 минути и отгоре.

Много е относително всичко, защото например преди работех в Май Дай, което е на 10 мин от Илиенци и ако живеех там, щеше да ми е екстра.
Сега обаче всичко ми е в младост и би било абсурд да се преместя в Илиянци и да пътувам по час и половина и повече (помня какъв ужас беше ежедневният транспорт младост-Илинденско шосе).

Ако имам неограичени финанси, бих си взела къща на Камбаните- на 5 мин от спирки, до 2-3 години  и метро трябва да има на Бизнес парка (10 мин), на 5-10 мин пеша от работа, от киното, и т.н. и гледки към Витоша много хубави...Обаче цените там са безумни, а и е доста гъсто населено вече.
Активен

Eli
Newbie
*
Публикации: 4901

« Отговор #67 -: Август 21, 2012, 13:37:49 »

Има и много къщи във Враждебна, Редута, Хаджи Димитър например, аз нали гледам напоследък, баш в идеалния център няма разбира се, но има в много квартали близо до центъра и то с дворно място. Аз такава къща бих си купила, а извън София засега не. Аз много обичам града, предпочитам да съм в нещо по-малко, но всичко да ми е близо и да мога да стигна пеша до магазини, кафета, ресторантчета. Общо взето така си представям къщата мечта Smile за големина предпочитам 2 етажа - на първият холче с камина, кухненски бокс, трапезария, офис помещение и тоалетна с тераса към задния двор. Също така и нашата спалня със собствена баня и тоалетна. На вторият етаж искам още 3 спални по една за всяко дете и една за гости като всяка спалня да си има собствена баня и тоалетна Smile искам и хубаво направен двор с място за голяма масичка със столчета, барбекю и лятна кухня Smile и мазе и гараж за две коли Cheesygrin   
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #68 -: Август 21, 2012, 13:51:50 »

Ехеее, Виви, от Илиянци до НДК изобщо не е същото като примерно от Витоша до НДК (15мин макс). Ама ти пак не каза къде ти е къщата, толкоз ли е таен тоз квартал.

Между другото ние щяхме да взимаме апартамент точно, където в момента е Хриси и тя много добре знае, хихи, но точно поради гореизброените причини, а и обвързаност с колата, се отказахме. Аз тогава нито имах книжка, нито кола.
Активен

Vivi
Newbie
*

« Отговор #69 -: Август 21, 2012, 13:59:28 »

Не, изобщо не е таен кварталът, отговорила съм ти на лично. Имаш и съпоставка с времето за пътуване Smile
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*
Публикации: 3888

...dreamer...

« Отговор #70 -: Август 21, 2012, 14:28:16 »

Аз мечтаният дом го имам проектиран, остава да го видя и на живо Lol

Ето как изглежда той:
Къща на 2 етажа. Първи етаж - 160 кв. Втори етаж - 140 кв. Използваема част от таванските помещения - 50 кв. Пред къщата ще има веранда, а до нея гараж за 2 коли. Целият имот ограден с 2,20 бетонна ограда.
Първи етаж - кухня с трапезария, дневна/хол, баня с тоалетна, мокро помещение, спалня, склад/котелно. До всичко се достига с коридор, няма преходна стая.
Втори етаж - 1 голяма спалня, от която се влиза в 1 голяма баня с тоалетна и отделно в дрешник. Освен тях - 2 спални, 1 баня с тоалетна. От трите спални се излиза към тераса.

Двор - веранда, кучешка колибка, барбекю, шатричка с градински столове и маса, басейн /надуваем, без да се копае/.

Във времето:
Ограда - 2012 г.
Къща - едно голямо неизвестно Lol

това е и моята мечта...точно такава си я предстравям и аз, до последния детайл....само дето мойта още не е проектирана....иначе имаме къде да я построим, само дето местата са извън Бургас, в околията ...
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #71 -: Август 21, 2012, 15:41:46 »

Не, изобщо не е таен кварталът, отговорила съм ти на лично.

Lol
Активен

Mina
Newbie
*

« Отговор #72 -: Август 21, 2012, 15:48:03 »

Ето я мечтаната ми къща. Само че , няма да е построена в Испания, а някъде около Варна. Когато я имам , с мъжа ми ще бъдем богати люде на средна възраст, децата ми ще бъдат големи и независими, и ще си карам там старините. Къщата ще бъде от т.нар. "пасивни къщи" , ще бия сонда за термална вода и така ще се отоплявам. Ще нося бели ленени дрехи, и ще пия Illy с мляко на верандата над прекрасното море, докато си преглеждам форума на таблета,или чета пресата за деня.Искам къщата да е с голяма площ, ниска (един етаж с още един полуетаж) , с огромни бани с прозорци, за да имам живи цветя в тях. И така нататък. Споменах ли , че ще бъда достатъчно богата , за да имам цяла сюрия народ по поддръжката на това бижу?  Cheesygrin
Активен

Vivi
Newbie
*

« Отговор #73 -: Август 21, 2012, 15:49:21 »

Корнелио, внимавай, нещо много ме кълвеш днес  Razz Cheesygrin

Споделям, че ми омръзна да работя по цял ден и цяла нощ, а междувременно и да правя опити за домакинстване. Отчаяно се нуждая от дълга морска почивка, която ще бъде след още цели 2 работни седмици. И всички познати си лежат на плажа и си пият коктейлчета, а аз съм затворена между четири стени и се зомбирам пред компютъра.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #74 -: Август 21, 2012, 15:54:02 »

Мин, най-ми хареса как след въпросните 20-30 години...ще си четеш сутрин форума  Cheesygrin Дано наистина да сме живи и здрави и пишещи всички дотогава...
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #75 -: Август 21, 2012, 15:55:58 »

Аз реших вече да спирам с работата... Трябваше да пиша и днес до довечера, но просто не мога.. Подготвям една-две книжки да взема с мен в България и колкото и да ми се искаше да не пиша у нас, ще се наложи. Просто от месец само над книгите стоя и вече тотално изперках..

Утре съм на фризьор, после кратка разходчица до касата на операта, за да си купя билети за няколко есенни балета и след това събиране на багаааж! Boat
Активен

C’est tout!
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #76 -: Август 21, 2012, 16:07:48 »

Корнелио, внимавай, нещо много ме кълвеш днес  Razz Cheesygrin

Споделям, че ми омръзна да работя по цял ден и цяла нощ, а междувременно и да правя опити за домакинстване. Отчаяно се нуждая от дълга морска почивка, която ще бъде след още цели 2 работни седмици. И всички познати си лежат на плажа и си пият коктейлчета, а аз съм затворена между четири стени и се зомбирам пред компютъра.

така се е случило, нека бъде мир  Kiss А това ми стана смешно как парадоксално звучи  Lol

Мда, кофти е да си на работа в разгара на лятото, но пък аз така предпочитам- спокоен период е, а и след като всички се върнат от почивка, излизаме ние  Razz (и ние сме след 2 седмици, вижда ми се скоро)

А при мен напоследък домакинстване + работа от вкъщи ми се получава много лесно- отделям още от сутринта по час-два за пералня и бързо чистене и готвене и поне няколко дена няма нужда да се прави кой знае какво.
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #77 -: Август 21, 2012, 16:16:00 »

E, щом Мина започна да говори за вили за по 10 милиона, ето моята скромна градска мечта - http://jdsa.eu/bir/, и то само за милионче Cheesygrin
Активен

C’est tout!
Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #78 -: Август 21, 2012, 16:40:23 »

Абе само аз ли нямам мечта за такива палати Rolling Eyes
Аз съм ебаси темерутът...нито палати, нито коли и прочие ме влекат...
Сега като пуснахте тази тема, та разбрах, че нямам мечтан дом (а пък всички излязоха с някакви доста интересни идеи, чак се почувствах загубена) или поне не като някаква луксозна или скъпа къща/апартамент, а просто като културно пространство "покрив над главата", което да обитаваме с моите мишки...
Скоро видях мезонета на едни приятели в Борово (само отвън, ама беше достатъчно да добия представа) и завидях единствено на огромната тераса. Даже на Алекс винаги съм завиждала за същото, най-благородно.
Иначе съм съгласна, че би било супер да имаме къщичка, не за друго, а за дворчето, на което да може децата да са на свобода, а и ние да дишаме...
Активен

Mina
Newbie
*

« Отговор #79 -: Август 21, 2012, 16:50:28 »

Достатъчно съм скромна в реалния си живот, че да трябва да скромнича и в мечтите си.  Cheesygrin Определено не ми стига малка къщурка- ако ще е гарга, да е рошава!
Пък тази къща съвсем реално може да не е 10 милиона, а много по-малко. Парцела го взимам със скандална заменка- гора, на майка си в кътния зъб срещу приличен парцел край Варна, точно над морето. Пъки 12 спални и 1112 бани не ми трябват, както и панорамен асансьор.Само от инфинити басейна не се отказвам за нищо на света! Размечтах се май.. Cheesygrin
Активен

Mina
Newbie
*

« Отговор #80 -: Август 21, 2012, 16:55:04 »

Най-хубавите къщи за мен са в Изток и Изгрев. Там бих живяла в къща,с  най-голямо удоволствие. Иначе позицията ми е като на Утопия горе долу Smile
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #81 -: Август 21, 2012, 17:01:38 »

Ама не, ако само ще си мечтаем, съм ок, ама като говорихме за Бояна миналата година по това време водихме големи дебати, защото романтиката настрана, ама да чакам някакъв автобус в Бояна, дето минава смръзнат веднъж на високосна на някаква плашещо тъмна спирка, до която се стига през 8 км преспи и ако ме хване разстройство да си клеча самотно, докато някой се добута до най-близката аптека - не, мерси. (не, че не се набутахме на подобно място, ама все пак...)

А иначе в Изток/Изгрев и аз бих живяла, прекрасно е, ама и ценичките са едни, мани бегай.
Между другото гледах и в Симеоново преди време някакъв комплекс къщички, ама те си бяха баш мечтаните еднофамилни къщи, вътре със супермаркет и аптеки, детски прощадки, кътове и прочие, изглеждаше страхотно, беше мега скъпо, разбира се...но пак остава проблемът - кола/транспорт/деца.
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #82 -: Август 21, 2012, 17:28:09 »

Аз не, че съм темерут и не, че не харесвам луксозни неща - напротив, харесвам свръх луксозни.. обаче също не искам къща. Виж, да имам вила в планината, цялата от дърво, много стъкло и камък, да..със същия успех бих плащала да прекарвам ваканцията си на такова място и да не бера грижи по имота. Не си мечтая да живея в къща, имам страх от големи необитаеми пространства. Бях казала, че искам голям дрешник, но наистина не искам много други помещения.. Мечтая си да живея в пентхаус на покрива на някоя стара сграда в центъра на Щутгарт, градът който вече цяла година не спира да ми липсва. Имам страх и от големи градове, затова не искам да живея нито в София, нито в която и да било друга столица. Не обичам анонимността, макар често да имам нужда да бъда сама със себе си, затова и някое много малко градче би ме подтискало. Да се върна на апартамента - основното ще бъде, естествено, терасата.. С много цветя... с дюшеци и възглавници в единия край, а в другия солидна маса за хранене от старо дърво... А залезите в Щутгарт са едни от най-цветните, които съм виждала, така че за декорите няма да се налага да плащам допълнително. Мечтая си да посрещам тези залези с приятели, които да наминават в четвъртък вечер след работа за по питие и порция набързо приготвена салата, а уикендите дълго да се излежаваме на слънце. Като помещения не искам много - малка спалня с голяяяяям дрешник и средно голяма дневна с кухненски остров от този тип в нея, защото обожавам докато готвя да си говоря с някой...
И така.. не съм грандоман по душа, нямам жажда за недвижимости. Живот и здраве, бих си купила собствена кола и жилище, че не е оферта да се живее под наем цял живот.. Но вили, яхти... все неща, които създават допълнителни главоболия по поддръжката, а могат да се наемат при нужда, не са ми нужни. По-скоро си мечтая да имам възможността да прекарвам свободното си време по разнообразни начини, да инвестирам в хобитата си и т.н.
Активен

C’est tout!
Ivena
Newbie
*
Публикации: 650

« Отговор #83 -: Август 21, 2012, 17:59:33 »

Офисът е кв. Изток, и понеже обикновено ходя до банки,община и т.н. пеша, доста съм си повървяла из квартала, особено на Чехов, все едно съм в някое спокойно градче, а Цариградско е само на пет минути път.
Настоящата квартира се намира в Малинова долина, в една пресечка на "Климент Охридски", излезеш ли от булеварда, все едно минаваш в друга реалност - спокойствие, деца с колелета тичат по шосето, едни красиви и просторни къщи, сутрин, когато вървя към спирката на автобуса, е едно от любимите ми времена през деня, толкова да ме зарежда тая липса на хора и коли, че не е истина.

Активен
Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #84 -: Август 21, 2012, 20:25:16 »

Винаги съм се чудила за островите. Практично ли е това, някоя ползвала ли е на живо?
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #85 -: Август 21, 2012, 21:47:43 »

Хахах, нали си има тема, голямо чудо, сега и в двете пишете успоредно, модераторът и тя. Razz Lol

Благодаря, на който ни подреди толкова бързо, за пореден път! :*
« Последна редакция: Август 21, 2012, 22:15:23 от Fata morgana » Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #86 -: Август 21, 2012, 21:50:28 »

За много малко и ми хареса, особено, че и сок да правиш може да си към хората, или като готвите няколко човека. Най-мразя в стандартните, че си с гръб към народа. Призовавам Алексия да каже. Smile
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #87 -: Август 21, 2012, 23:50:33 »

Аз не съм готвила на такъв, но мога да си представя колко е удобно... А и островът може да се ползва за маса за ядене, ако са малко хора. Идеята от тигана директно да отива в чинията много ми харесва, особено ако са довършителни штрихи като запичане на кедрови ядки или пък някаква гарнитура... Другото е с пространството - с приятели си готвим обикновено заедно и е хубаво всеки да си има работна площ.
Активен

C’est tout!
Xpucu
Administrator
Newbie
*

« Отговор #88 -: Август 22, 2012, 00:54:35 »

И моята мечтана кухня е такава. Няма по-голям кеф да ти е широко, пък ако ще и само тостера да пускаш Smile освен удобство, "островът" има социален елемент - да се събираме така с приятели и близки, да си правим палачинки, сладки или суши Smile
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #89 -: Август 24, 2012, 08:23:21 »

Още две къщи отпаднаха вчера. Едната беше читава къща на ужасно място - като в Ню Орлиънс - колонален стил на средата на нищото, в съседство два двора, пълни с пчели, пътя свършва и после реката.
А другата - страхотен двор, един път, на чудесно място, барбекю, гаражи, лятна кухня - супер. Но къщата... рядко съв виждала така осрана къща като ремонт, явно внуците са имали планове да я правят на бардак, по никакъв начин не мога да си обясня баня в спалнята със стъклени прегради, точно до стаята тип "за купони", която е на половина мухлясала заради теч от банята... И цялата тази композиция на едно полуетажче, допълнително вкопано, за да става за стаи. Шоу без завеса.
Търсенето продължава.
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #90 -: Май 18, 2014, 15:26:22 »

Разбутвам!

Искам да питам на какви етажи живеете и страх ли ви е от високото. Сега съм си харесала жилище в Дианабад, но ми пречи най-силната ми фобия, страхът от високо - на 7 етаж е. Та се чудя, определено съм по-добре от преди години, свикнах, живяла съм около 2-3 години на 6 етаж, и пак като видя някой качен на стол на терасата и полудявам от страх. Та мислите ли, че се преодолява? Аз все си представям летящи хора от високо.
От друга страна, понякога се събираме в колега, който живее на 3 етаж и там пак ме е страх някой като се подпре на парапета, та какво толкова, само ще ме е страх малко повече 4 етажа нагоре. Cheesygrin
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #91 -: Май 18, 2014, 15:44:05 »

ние сме на първи и не ми е много хубаво. Прозорците ми са вечно мръсни, котки пикаят по терасата, клони ми късат мрежата на прозорците, под нас маза и е студено, входната врата все се чува как се тряска. Не можах да им свикна на тия неща за 5 години. Свекърите са на 8-ми последен, на мен лично ми харесва, гледката е уникално добра, над теб само небе. Винаги можеш да си го обезопасиш...или пък ако позволява, да се остакли, щом толкова те е страх. Но на мен ми е далечна тая фобия, само ти си знаеш какво ти коства да го преодолееш. Последен етаж ли е? Много неприятно се чува от машинното на асансьора, особено за голям блок, където асансьор се ползва непрекъснато.
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #92 -: Май 18, 2014, 16:57:50 »

Не е последен, 7 от 16 е, има доста народ над мен. Асансьорът е далеч, външен е апартамента, но това не е непреодолим проблем в днешно време. И аз мисля в посока обезопасяване и остъкляване на едната тераса, мисля, че една е повече от достатъчна за пиене на кафе, скара или дори простиране.
Реших утре да дам оферта и навивам нашите да дойдат, е свикна с високото (дано  Razz Cheesygrin), но не мога съвсем сама да реша, искам да се посъветвам поне с още един човек, дано не го изпусна покрай всички гимнастики. Харесва ми доста, отделни хол, кухня и спалня, като кухнята е голяма и може спокойно да е втора спалня, 78 кв.м за подозрително добри пари. Иначе е пълен коптор, но тъкмо ще го ремонтирам както искам, хубав вход с портиер в поддържан блок.

Пупи, не звучи добре и аз бих имала трудности да свикна, а и тук в Сф ми се струва много опасно първи етаж.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #93 -: Май 18, 2014, 17:07:52 »

Ние сме на закътано място, безопасността не съм я мислила до сега, мерси  Razz Lol Но добре го описваш, хващай някой сигурен под ръка и върви пак на оглед. Дано е твоето местенце  Smile
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #94 -: Май 18, 2014, 18:13:19 »

Ние сме на 7-ми сега и е страхотно усещането. Аз никога не съм имала страх от високо, бая съм се катерила по стръмни чукари, обаче откакто родих, получавам паник атаки и аз като видя някой да се приближава до парапет. Но пък сега апартаментът е на отстъп и реално надолу виждам покривчето на тези под нас, не улицата. Обаче това усещане за пространство, гледката, едно спокойствие и свобода...невероятно е. И между другото, машинното на асансьора е баш в нашия апартамент - в него си складирам коледната украса  Lol Мислех, че ще ме побърква шумът, обаче не ми прави впечатление изобщо, не се чува чак толкова.
Активен

juliet
Newbie
*
Публикации: 1660

« Отговор #95 -: Май 18, 2014, 18:47:29 »

В момента сме на първия еатж и силно не препоръчвам. Опасно е, мръсно е и е шумно. Преди бях на шестия и ми беше много добре. Предполагам, че се свиква с височината, защото аз в нас нямах никакви проблеми на терасата, но в приятели на деветия си ме е било шубе.
Друг въпрос имам аз. Някой да е имал проблеми с течове от съседи? Съседа отгоре тече като лейка и не му пука. Последно ни съсипа ремонта, който правихме миналия месец и въпреки че хиляда пъти говорихме с него, продължава да бездейства. Вече сме готови на всякакви мерки, така че приемам идеи всякакви.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #96 -: Май 18, 2014, 19:47:00 »

Ние сме на 4ти и е чудесно, нито е последен, нито е първи, нито е много високо.

Фата, каква е сградата, стара/нова, тухла/панел...аз там съм останала с впечатлението, че са основно стари панелки...
« Последна редакция: Май 18, 2014, 19:59:57 от utopia » Активен

Lila
Newbie
*
Публикации: 240

« Отговор #97 -: Май 18, 2014, 20:28:35 »

От вода и височина имам адска фобия! И въпреки това от 10 години живея на 11-тия етаж. Не се свиква, особено при възможност от трусове,но гледам да не се замислям за това. Решила съм си проблема като в момента, в който вляза в асансьора съм се задължила съзнателно и подсъзнателно да забравям на кой етаж се качвам. Но пък гледката от такава височина е разкошна!
Активен
Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #98 -: Май 18, 2014, 21:45:29 »

Жули, освен да му ремонтирате банята, няма какво друго. Каквито и изолации да си сложите само на вашия покрив, пак няма да има смисъл, водата винаги си намира пътя надолу. Не знам, качете се, поговорете, вижте му фугите и сифоните, доста е тъпо така.

Ути, ЕПК е, високите блокчета от бетон, за които съм сравнително спокойна, според мен са правени както трябва, яко се е блъскало армировка и бетон, на това разчитам, че ще векуват. Консултирах се де с що можах и мисля, че това е най-доброто решение за мен. Новите за парите, които имаме и ще тегля, са спалня и дневна с бокс, което не ми върши работа. Сестра ми иска да идва в Сф, да кара магистратура и да живее тук, не искам и не можем да делим спалня, ще е военна зона, колкото и да се обичаме. А и честно казано, повечето, които гледах са доста ужасни като разпределения, решения, супер миниатюрни. Е, има и хубави, но не са по моя джоб. Smile

И на мен трети ми е любим, но са по-скъпи, а и няма толкова, отделно, че гледах няколко, но други съществени неща не ми допадат.

Ми според мен ще свикна, аз имам доста фобии, но повечето от тях преборвам като ми се наложи. Тази ми е най-силната, не толкова за мен, колкото за други хора, но ще се преодолява явно.
Е, Лила, как живееш и то на още по-високо? Rolling Eyes
« Последна редакция: Май 18, 2014, 21:47:51 от Fata morgana » Активен

Xpucu
Administrator
Newbie
*

« Отговор #99 -: Май 18, 2014, 22:43:08 »

Аз съм живяла на първи етаж и не бих повторила. Иначе съм била и на 6ти и на 10ти. Сега живея на третия. Като цяло не съм за първи и последен етаж.

Фата, хубавото на старите блокове е, че апартаментите са по-големи и с по-смислени разпределения.
Активен

Catherine
Newbie
*

Heart follower

« Отговор #100 -: Май 18, 2014, 23:26:15 »

Аз съм живяла цял живот на втори етаж. С мъжа малко поживях на четвърти (последен - силно не препоръчвам!), сега пак сме на втори. За мен е оптимален, защото и аз като теб страдам от проблема с височините. Дори на втория етаж като се покача на стол да мия прозорците, много лесно ми причернява и гледам да не се показвам много-много, че ще си падна като нищо. Май само първи етаж е добре за такива като нас, но и аз бих го избягвала, не ми е комфортно, освен ако не е висок. На мен ми се струва ок този етаж, за ЕПК блок е супер, при тях съм чувала, че на ниските етажи е кофти, особено ако има други високи блокове наоколо. С по-стабилен парапет за твое лично спокойствие и ако не държиш да се показваш цялата през прозореца да миеш стъклата, сигурно ще свикнеш малко или повече. На мен гледката от високите етажи ми харесва, ама ми се изпотяват дланите и ми се подкосяват коленете доста докато свикна.  Cheesygrin
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #101 -: Май 18, 2014, 23:40:08 »

Абсурд да се кача на стол да мия, ще си ги мия права. Cheesygrin
Хриси, да, много са им хубави разпределенията, всъщност на панелките са даже още по-хубави, но не виждам смисъл да се инвестират толкова пари в нещо, на което му е изтекъл срокът и при условие, че имам възможност да не го правя. Smile
Активен

Xpucu
Administrator
Newbie
*

« Отговор #102 -: Май 18, 2014, 23:53:30 »

Фата, има едни приспособления за миене на прозорци с дунапрен и гума. Не ти трябва ни да се качваш, ни да се надвесваш.
Активен

lioness
Newbie
*

« Отговор #103 -: Май 19, 2014, 09:04:04 »

Фата, и мен ме е страх от високото. Чак фобия не бих казала, че имам, но ми е страшничко. Свекърите живеят на 13-я етаж и като застана на терасата имам чувството, че паркингът започва да се върти и приближава. Предпочитам да гледам мега яката гледка от вътрешния прозорец  Big grin
Живяла съм винаги на 4-5 етаж, и смятам, че колкото по-високо, толкова по-далече от шума от улицата, от надничащите съседи от съседни блокове и има някаква вероятност за гледка. Макар че при нас от едната страна е много застроено и си е ми е отвратително да ползвам терасата и да си лафя с бивша съученичка от отсрещния блок, но пък задната тераса все още има гледка и простор и мога спокойно да си седя по гащи с епилатор в ръце или да карам кростренажора.
Фата, успех в покупката, пожелавам ти да си направиш чудесно гнездо и да си го пълниш жители по твое желание  Cheesygrin
Активен

Mina
Newbie
*

« Отговор #104 -: Май 19, 2014, 15:07:36 »

Фатааа, идвай тука бързо в Дианабад- ще си ми що годе комшийка и ще ми идваш на гости!  Cheesygrin Кои са блоковете? По-близо до Г.М.Димитров или?

Ние живеем на 6-ти етаж и не ме е шубе (а мен по принцип адски ме е страх от високото). Като си вкъщи, някак си не ти се струва толкова пагубно високо (освен ,ако вкъщито не е на 16ти етаж,нали ).Има си и предимства - по-малко шумно е, не те е страх да си оставиш прозореца отворен да не би някой да се вмъкне, докато си на работа, и гледката е хубава Smile
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #105 -: Май 19, 2014, 15:16:53 »

Фата, звучи ми готино като разпределение, давай смело, дано намалят и още и да ти стане супер изгодно. Чак ми стана и на мен ентусиазирано, да разказваш!

7ми етаж не е толкова високо, аз съм живяла на 6-тия, съвсем ок ми беше. Живяла съм и на втори и също ми харесва. Абе май съм космополитна и това не ми прави впечатление. Само да има асансьор, а не 3 етажа стълби, това не мога да търпя- ние все мъкнем багажи, чанти, уреди и би било ад.

Иначе на твое място не бих мислила апартамента спрямо магистратурата на сестра ми- нещо след години, за кратко, не е сигурно...А тя може да избере общежитие или квартира накрая. Та това според мен да не ти е критерий, по-скоро дългосрочно за дете е хубаво да има отделна спалня.
Активен

juliet
Newbie
*

« Отговор #106 -: Май 19, 2014, 15:26:18 »

Фата, разположението и на мен ми звучи много добре. Ти си специалист и сама можеш да си прецениш качеството на строителството, така че щом ти считаш, че е добро, какво по-хубаво  Cheesygrin взимай мнение от близките и скачай в дълбокото.

А ние с нашия съсед ще се съдим в крайна сметка  Cheesygrin не само че нямам намерение да му плащам да си прави неговия ремонт, но сериозно възнамерявам да си взема парите за нашите ремонти и нервите, които изхабихме в последните две години докато той се правеше, че не ни разбира какво му говорим.
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #107 -: Май 20, 2014, 10:26:07 »

Съдете се, и това е вариант, ама все ми се иска да се избягва, щото нали съседите уж са за цял живот, ама пък и като са катили ...

Благодаря на всички за мненията, аз дадох стоп капаро. Cheesygrin
Вчера беше много драматично. Обаждам се да уговарям оглед с мама и брокерката ми казва, че няма смисъл, продавачите си стиснали ръцете с други купувачи, нищо не можело да се направи, ще търсим друг. Направо ми потънаха гимиите. Мислих, мислих и накрая измислих, питах за колко са го спазарили, дадох по-висока цена, казах, че веднага ще дам стоп капаро, докато с другите е била устна уговорка. И така бях свръх нахална и стана. Всъщност пак ще е по-евтин от преди месец, когато го гледах. Сега се надявам всичко да е наред с документите и банките и да вляза във владение до месец. Lol И тайно се надявам на нашите да им хареса, защото никой не го е виждал, само аз, но пък много си го харесвам. Cheesygrin Cheesygrin Cheesygrin

Корни, права си, и това съм си мислила, за детска стая, но засега магистратурата на сестра ми е доста по-реална от бъдещите ми чавета.
Мин, ще пием кафета на високо. Cheesygrin Иначе се намира много близо до метрото, срещу трите кули. Според мен мястото е един път, тъпото е, че ще съм на 100м от бившия ми офис, голяма работа съм. Lol Lol
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #108 -: Май 20, 2014, 10:28:42 »

Ех, браво, щом се бориш със зъби и нокти, значи това ще е! Много трепетно звучиш, направо ти завиждам на емоциите  Lol Аз като си спомням с какъв ентусиазъм си търсехме под наем и какви претенции имах, аххахаха представям си един ден ако тръгнем да сменяме апартамента. Обаче ще кажа честито, когато окончателно кажеш, че е твое, да не развалям магията  Cheesygrin
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #109 -: Май 20, 2014, 10:32:56 »

О, да, само тогава честитки! Cheesygrin
Вълнувам се много Big grin, гледах близо 40 апартамента този месец и половина, та се радвам, че това свърши, а и като свърши сделката финално, тогава ще мога да приключа всичко и със стария работодател. Smile
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #110 -: Май 20, 2014, 10:42:18 »

Щом така си постъпила, това е дъ апартамент, да знаеш =)! Сигурна съм, че вашите ще го харесат. Но пък, в крайна сметка, ти ще живееш там Smile
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #111 -: Май 20, 2014, 11:08:22 »

Браво, Фата! малко криво за другите хора, ама така трябва в живота, с рогата напред...

Искам да питам нещо, което май става за тази тема.

Имате ли клиамтици над легло? И ползвате ли ги за охлаждане?

Взехме си климатик за спалнята, защото лятото е ад, нощем и сутрин е адска жега. А и бебето ще спи там и е хубаво да има възможност за регукация на темп.
Обаче имаме 2 подходящи стени за монтаж, и на 2те има прозорци, като до единия има гардероб, а до другия- леглото ни и после кошарата. И единствен вариант е климатикът да е над леглото. Чудя се много ли е тъпо- ще настиваме ли, изобщо има ли смисъл да монтираме там?

Вариант е да пускаме на слабо или доакто не сме в стаята, ама все пак...
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #112 -: Май 20, 2014, 11:09:48 »

За нищо на света не бих си монтирала климатика над леглото, направо ще ти падне врата ако го пуснеш да духа студено. Особено пък над главата на бебе.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #113 -: Май 20, 2014, 11:34:41 »

За нищо на света не бих си монтирала климатика над леглото, направо ще ти падне врата ако го пуснеш да духа студено. Особено пък над главата на бебе.

е не, бебето ще е в другия край, спалнята-легло е огромна, после малко място и чак в ъгъла кошара. Казах го само, за да стане ясно, че не може да се монтира в другия край на тази стена.
Другия вариант е да се махне гардеробът и да се сложи там вътрешното тяло.
Над прозорците не може заради щорите- те са на тавана закачени.

Много е тъпо, хем има нужда стаята от климатик, хем са супер малко вариантите...
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #114 -: Май 20, 2014, 11:45:13 »

Ако в малка стая като спалня се слага климатик, според мен даже е най-удачно да е над леглото, защото като си го настроиш да духа на най-високото положение, към тавана, точно отдолу под него ще се усеща най-слабо. Нашият в момента е така. Но аз не мога да спя на климатик (студен) и по възможност си го пускам да охлажда като не съм в стаята. А пък за бебе съвсем. Смятам като стане мега жега, понеже сме пълен юг, през деня да оставям бебето в стаята на Дани и да оставям вратите отворени да се охлажда целия апартамент. А през нощта ще отварям терасите и така.

Фата, браво, браво, браво!
Активен

juliet
Newbie
*

« Отговор #115 -: Май 20, 2014, 11:45:31 »

Браво, Фата, явно наистина много ти харесва! Дано всичко ти се развие по план.

Корни, честно казано по-кофти варианта е климатик срещу леглото, защото тогава е по-трудно да избегнеш въздушния поток. Климатиците имат възможност за настройка на посоката на въздуха, така че това го мисли като гледаш мястото. Ако ще можеш да си го насочиш хубаво към тавана може би няма да е проблем. Виж с бебе аз например не знам дали бих рискувала изобщо да пускам климатик в стаята, но това ще си го прецениш в движение.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #116 -: Май 20, 2014, 14:59:10 »

Оки мерси за мненията. И аз не знам дали ще го пускам около бебето, по-скоро не, ще охлаждам стаята и после ще вкарвам бебето. Но в зимния сезон ще е от полза де, защото студуваме около месец преди да пуснат парното.

Основно го искам за 9тия месец на бременността, че още отсега като пекне слънце и дишам като куче, представям си след 2 месеца и двойни жеги как ще съм...
Активен

Mina
Newbie
*

« Отговор #117 -: Май 20, 2014, 16:03:35 »

О, Фата... Sad eyes  Честито! Много се радвам за теб, съвсем си ми под ръка  Cheesygrin
Активен

syanna
Newbie
*
Публикации: 2221

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #118 -: Май 20, 2014, 16:24:15 »

Аз съм спала под климатик - пускам го преди да си легна да затопли малко и после го спирам. Ако го оставя да работи е събуждам със сухо гърло и запушен нос и го спирам. Не бих го причинила на себе си, още по-малко на бебе.

За охлаждане просто не съм го пускала и нямам мнение, но мисля ще е същия резултат. Бих сложила климатик във хол/всекидневна, но не и в спалня.

Браво на Фата за решителността  Smile
Сериозно търсене е било щом си разгледала 40 апартамента за месец и половина.
Ние гледаме по 3-4 месечно и нищо не сме харесали, несериозна работа  Razz
Активен

motley
Newbie
*
Публикации: 124

« Отговор #119 -: Май 21, 2014, 15:44:45 »

Корни, в стаята ми в България климатикът е точно над леглото и като насоча струята на максимално високо, изобщо не духа отдолу.

Фата, честит(о намиране на) дом! Stuart
Активен
Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #120 -: Май 23, 2014, 15:38:18 »

Мин,  Kiss!

Сиана, не сте несериозни, на мен предимно това ми беше работата около месец, затова така се получи. А и аз гледах от Младостите до Люлините, при това и нови и стари тухли и бетони, обзаведени и необзаведени, докато реша какво искам, какво мога да си позволя, че и да ми свърши работа, май само панели не съм гледала. Ако тръгвате с ясни идеи точно какво и горе долу къде го искате не е нужно да се гледат милиони апартаменти.
Успех! Smile
Активен

Страници: 1 2 3 ... 5 [Всички]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: