star chick-chat.org star Свободна зона star На лафче :-) star За мечтания дом или.... как да го превърнем в такъв!
Страници: [1] 2 3 ... 5  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За мечтания дом или.... как да го превърнем в такъв!  (Прочетена 26699 пъти)
Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« -: Август 19, 2012, 23:23:07 »

Хора, поболях се, видях Къщата. Съвършената къща за мечтаното ми 6-членно семейство. Струва майка си, баща си, лелите, чичовците, вуйчовците и прочие. Направо не подозирах какъв грандоман съм по душа - има 3 гаража и детска площадка в двора. Лятото харесах една друга, в едно селце, съвсем случайно имаше басейн, очевидно става тенденциозна моята работа.
Всичко, което ни е по джоба, е тотален шит, ама тотален. И 5 хиляди не бих дала за такава къща, ако ми я подаряват, ще се замисля дали да я взема и да я продам по най-бързия начин...
Очевидно ще си стоим на квартира или докато не забогатеем, или докато не се приземя малко в реалността. Ако пък междувременно се наплодим до желаната бройка, шансовете ми за къща тип имение спадат супер рязко.
Ужас, сега ще я сънувам поне година. А, и не вярвах, че на 27 ще прескачам по дворове да заничам и да гледам. Посред бял ден, на оживена улица. Добре, че не ме прибраха.
Активен

Fata morgana
Newbie
*
Публикации: 2920

« Отговор #1 -: Август 20, 2012, 09:51:17 »

Мислили ли сте за кредити?
Май само аз не мечтая за собствена къща, искам безопасността на апартамент и да съм поне на 6 метра високо, никой да не ми наднича. Smile

Айде да си направим тема за жилищата, която да изпълним с мечти. Май ще е добре, Катрин имаше нужда къде да пише, Виви също може да споделя там, докато стигнат до темата с ремонтите. И на други мнения в тази посока попадам. Smile
Активен

Thoughts Become Things... Choose The Good Ones!
Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #2 -: Август 20, 2012, 10:24:01 »

Мислили сме и сме питали, обаче аз се осигурявам на ниски пари, а и съм в майчинство, така че Сашо е финансовия стълб вкъщи, нищо, че изкарваме едно и също, често аз и отгоре. А на един човек ипотечен кредит за такава къща няма да отпуснат, освен ако не работи цар.
Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8774

« Отговор #3 -: Август 20, 2012, 10:35:23 »

Мислили ли сте за кредити?
Май само аз не мечтая за собствена къща, искам безопасността на апартамент и да съм поне на 6 метра високо, никой да не ми наднича. Smile

Айде да си направим тема за жилищата, която да изпълним с мечти. Май ще е добре, Катрин имаше нужда къде да пише, Виви също може да споделя там, докато стигнат до темата с ремонтите. И на други мнения в тази посока попадам. Smile

ммда, това ще е готина тема.
Засега да кажа тук- аз имам далечна мечта за къща- 2 етажа, много стаи, но най-важното е с голям двор- с кът за барбекю, люлки и парзалки, кучешка колибка, дървета и за басейн май от големите надуваеми, не си струва да се копае и поддържа.

Обаче като знам минусите на къщата и не знам дали си струва- голяма поддръжка, много чистене, отдалеченост от града, самота и може би известен страх, ако съм сама нощем...И зимата ща не ща трябва да шофирам  Rolling Eyes
Активен

Catherine
Newbie
*
Публикации: 7664

Heart follower

« Отговор #4 -: Август 20, 2012, 10:57:44 »

И аз съм ЗА темата  Thumbup Не всичко опира до ремонти все пак, дори и до възможност. Не би било лошо да си помечтаем някъде.  Smile
Активен

alivera
Newbie
*
Публикации: 3932

Streets of my life

« Отговор #5 -: Август 20, 2012, 11:08:19 »

И аз съм за - даже я правя темата. Ама аз искам и да питам там реални неща..... както на нас ни предстоят такива срещи от третия вид!  Cheesygrin
Активен

alivera
Newbie
*
Публикации: 3932

Streets of my life

« Отговор #6 -: Август 20, 2012, 11:09:16 »

Вие сте, дами!  Cheesygrin
Активен

deni_4ka88
Newbie
*
Публикации: 456

« Отговор #7 -: Август 20, 2012, 11:59:19 »

Аз съм реалист,и спрямо плановете ни НАЙ-КЪСНО до 4 години да сме със собствено жилище,не смея да мечтая за огромна къща,а се ограничавам до тристаен апартамент.Искам да има голяма дневна с кухненски бокс,прилична спалня и голяма детска за 2 броя хлапета.Баня и тоалетна отделно,мокро помещение също бих искала.Представям си стаите с големи прозорци,а дневната да е с френски.Навсякъде ще е със завеси (не харесвам щорите).Аааааа,и килими искам да има -какъвто и да е гол под (паркет,ламиниран паркет,теракот.....) го асоциирам с ремонт,стои ми едно такова недовършено.Също искам голяма тераса,която да е с тента с чупещо рамо и лятото да си изкарваме хубави столчета и масичка от ратан.Ще имам много и различни сервизи и покривки,като ще подбирам спрямо повода.И понеже си падам по детайлите,ще се снабдя с много ароматни свещи,камъчета и всякакви неща за декорация.И мноооогооо често ще каня гости...от както сме се оженили и живея при свекърите много ми липсват тези събирания с приятели на домашно,където аз да съм домакинята,но когато се отделим ще си наваксам  Smile
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #8 -: Август 20, 2012, 13:02:07 »

Дени като каза за терасата, откак гледахме със Сашо Boston Legal искаме тераса/балкон или каквото там беше, открито по възможност, с гледка, достатъчно голямо, за да побере две кресла с масичка, където да пушим и да си пием уискито вечер. Важното е да дава усещане, че си над нещата.
Активен

HappyHeart
Newbie
*
Публикации: 6340

« Отговор #9 -: Август 20, 2012, 13:29:03 »

Като не знаех какво е да живееш в къща си мечтаех за такава, но сега някак желаниетo ми не е особено голямо. Твърде ангажиращо и излишно скъпо ми се струва.

Имам две концепции за перфектното място за живеене.

Номер 1. Обожавам сградите на стара София. Влюбена съм в апартаменти с високи тавани, преходни стаи и входове, на земята на които пише коя година са построени! Умирам за онези стари дървени и леко увиснали масивни врати, които се провлачват като си влизаш във входа. Обичам и центъра на София. Искам да живея в такава постройка с вътрешен двор по малките улички в София. Райско е!

Номер 2. Не толкова мечатно, но удовлетворяващо. Допада ми идеята за така модерните комплекси с общ басейн, но пак недалеч от центъра, например Манастирски ливади. Май така се водеше квартала близо do Била на България. Нещо подобно, ново, свежо, озеленено и по възможност с добра инфраструктура.

За нещастие за момента нито едното, нито другото не ми е реалистично, тъй като приятелят ми живее в къща и от мен се очаква някой ден да се пренеса там и да си направим втория етаж за нас. Все се надявам обаче някак нещата да се променят и да ми се изпълни още една мечта Smile

ПС Където и да живея някой ден държа кухнята да е обособена стая. Ужасно е да ти мирише в хола, много ми е гадно. В идеалният вариант би имало хол, детска и спалня, но ми се струва, че ламтя Cheesygrin
« Последна редакция: Август 20, 2012, 13:34:08 от HappyHeart » Активен

Моето име е Любов.
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #10 -: Август 20, 2012, 13:29:13 »

Нашият апартамент е много хубав, има големи плюсове и един основен минус.
Плюсове: голям, с достатъчно помещения за потенциално разширяване на броя членове на семейството  Cheesygrin , с хубава гледка към Витоша и точно над поляни и река (сравнително чист въздух и голям плюс заради разходките на кучето).
Освен това е близо до нашите и до работата и на двама ни.

Минус: Баните. Има две микроскопични бани, в коит двама души не могат да се разминат, никакво място за вана или душа кабина и съответно винаги е влжно в едната, където се къпем, а другата пък е съвсем малка, за гости и миене на кучето. Но пък не мога да мрънкам, защото все пак са две, а и аз не съм от жените, които прекарват по 2 часа на ден в банята- там само ходя до тоалетна и се къпя.
Втори минус: за момента най-близката спирка на метрото е на 25 минути.

План 2030та (да речем): двуетажна къща с голям двор с трева,барбекю, масички, детска площадка, кучешка колиба, дървета и близо до автобусна спирка и в рамките на София. Абсурд да се осъществи с ограничените средства, които може би ще имаме, но нали си мечтаем  Cheesygrin
Активен

Catherine
Newbie
*
Публикации: 7664

Heart follower

« Отговор #11 -: Август 20, 2012, 13:42:37 »

Като казахте за терасите, общо-взето от това, което гледах, терасите на старите блокчета са доста разочароващи. Хубави тераси съм видяла само на новото строителство, ама там и цените са хубави. Що-годе поносима цена имат кутийките по 55 квадрата и все съм се чудила, абе на тия 55 квадрата пльоснали една ми ти тераса на половината на целия апартамент.  Lol Това го споделям, понеже и на мен ми беше мерак голяма хубава тераса, ама на, няма и това си е. Накрая се примирихме просто да има тераса, да има къде да си проснеш прането. Нашата е дълга и е на ъгъл, ама е тесничка, за съжаление, пък и гледката не е някаква умопомрачителна. Общо-взето трябваше да има компромиси в нашето апартаментче, но ние си го харесваме. Основните изисквания бяха да е тристаен, да е тухлен и да е на хубав етаж. Тристаен е, макар и 82 квадрата, стаичките са малки и кокетни, с правилното обзавеждане ще станат много сладурски. Сега ме хвърли Деничка в размишления за детската стая, аз се успокоявах, че ще имаме къде да сложим детето един ден, ама ако са две, дали ще им е комфортно в стая 3,20 на 3,80?  Razz Както и да е, може пък и до второто да сме се преместили, нищо не се знае, пък и ние си мечтаехме за къщичка  Rolling Eyes Корни пък като каза за баните - в сегашния апартамент банята е голяма колкото вана горе-долу  Lol Метър на два.  Rolling Eyes Затова всичко в сравнение с нея ми изглежда прекрасно и огромно. В новия апартамент банята е отделно от тоалетната. Тоалетната е горе-долу колкото сегашната ни баня, а банята е пак относително малка, колкото да не яде от общата квадратура прекалено, но същевременно да е комфортно да влезеш и да се изкъпеш. Доволна съм, че са отделни и няма нуждите от тоалетна и от къпане да си пречат много-много, т.е. няма като се къпя някой да ми тропа на вратата, че е спешно, или пък на мене да ми е спешно и да трябва да чакам някой да се изкъпе.  Lol Има обаче неща за преправяне - тоя апартамент ме убеди колко "брилянтна" може да е комунистическата инженерна мисъл. В тоалетната няма мивка и няма канал. Shocked Явно се очаква като си свършиш работата да излезеш и да отидеш да се миеш в банята. И да миеш тоалетната с кофичка и гъба, като внимаваш да не разлееш. Та това ще се преправя. Rolling Eyes Безумие просто. Отделно, че отдушникът от тоалетната минава през банята чрез едно огромно иззидано нещо, което намалява височината над половината баня наполовина. Ще се бута. Друг проблем - в кухнята са зидани някакви глупости, които вдигат шкафовете на 2 метра височина, успех да ги стигна, и е иззидано някакво нюню килерче, дето стената му е по-голяма от самото него и тя яде от кухнята, а не може да се ползва нормално. Та и тези неща ще отидат в небитието. Въобще има работа по тоя апартамент, докато стане апартамент-мечта, но се надяваме максимално да се доближи до мечтата. Много са ми разпокъсани мислите, ама няма това да ми е последното включване в тази тема, да знаете. Ще следя с интерес и ще се присещам разни работи.  Cheesygrin
Активен

Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15629

« Отговор #12 -: Август 20, 2012, 13:48:22 »

Къща е мечта на почти всеки, ама е голяма инвестиция и то не еднократна...
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #13 -: Август 20, 2012, 13:52:17 »

Милата ми Катрин, в този колосален резултат на множество заблудени инженерни мисли - Козлодуй, дори и не подозират, че в тоалетната е редно да има канал, камо ли пък мивка. Това са някакви космически екстри, а ако по случайност се намерят, то тази тоалетна вече се води БАНЯ с тоалетна, забележи.
Но се живее без проблем и се свиква, или поне на мен не ми прави вече впечатление.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #14 -: Август 20, 2012, 13:53:25 »

ооо Кат, това с тоалетната е масова практика например във Франция: почти не видях нормален апартамент- всички са с баня и отделна тоалетна, като в тоалетната има една чиния и толкоз, никакви мивки и глезотии.
В нашия беше много странно: огромна,с бели шкафове, голяма душ кабина, огромно огледало с цветенца по него, които светят, абе баня-мечта...но без тоалетна. А толаетната колкото да влезеш на заден ход, че няма място за обръщане, да седнеш, да гледаш вратата на 10 см пред теб и да си приклещен от всички страни. И като станеш, да тичаш да се миеш в другата баня, която е след кухнята, сиреч не е точно врата до врата да кажем. И го приемат за нормално това. Аз докато свинка, голям зор видях...да не говорим, че като един път с мъж ми бяхме измокрили банята с малко капки, съквартирантът ни вдигна скандал, че си е намокрил чорапите- прието е баните да са сухи и с килимче по тях и сакън да има вода по пода- в банята, да повторя...
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #15 -: Август 20, 2012, 13:56:08 »

Абе малко е масова заблуда това. Наистина не е гигантска разлика от апартамент като пари.
Активен

HappyHeart
Newbie
*

« Отговор #16 -: Август 20, 2012, 14:01:24 »

Гал, зарежи! Отоплението е доста повече, а повярвай нова къща(хубаво строена с изолация) става студена доста по-лесно от апартамент. Нон стоп изникват неща за поправяне и поддържане. Имам чувството, че ако не всяка седмица, то поне на всеки 2. Има доста работи, които се правят ежегодно и които не важат за апартамент. Ето сега ми хрумна- коминочистач всяко лято (около 100лв само за пример).
Активен

Моето име е Любов.
Pupi
Newbie
*
Публикации: 13223

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #17 -: Август 20, 2012, 14:04:37 »

Съгласна съм с Гал. Например къщата на село периодично си я ремонтираме както намерим за добре, когато ние си преценим. Не се съобразяваме със съседи, лопаме, тракаме. Санираме я за втори път и е кеф като я боядисаш в желания цвят. А блоковете стават баси кича - една тераса застроена, една остъклена, една зелена, друга сива. Мазало отвсякъде. Сега в кооперацията ни правим ремонт на покрива и откачам честно казано. Вече почти месец тече ремонт и много малко са свършили, защото се съобразяваш с парите, които са дали само част от живущите. А все пак става въпрос за покупка на материали, за заплащане и т.н. Мисия невъзможна е да се събере цялата сума, все някой ще се направи на чеп. А на село побутваме периодично, без да се зорим сериозно финансово  Smile
Къщата се отоплява с перфектна камина с водна риза. Никакъв зор и не е сериозно перо. Но и тя не е тухлено строителство, а сандвич гипсокартонс дъра-бъра други щуротии. Но коминочистач? Сериозно? Винаги мъжорята от семейството са го вършили това  Rolling Eyes
Активен

HappyHeart
Newbie
*

« Отговор #18 -: Август 20, 2012, 14:08:32 »

Пупи, някой живее ли в тази къща постоянно?
Активен

Моето име е Любов.
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #19 -: Август 20, 2012, 14:09:39 »

Искам малко да се оплача в контекст къщи, от една развила се драма в семейството на мъж ми...не знам как ще успея в под 10 реда, както ми е ограничението  Lol
Та, майка му и баща му имат много хубава вила, в която са влагали всичко от години- и парите си, и труда си, и времето си. Всяка година се човърка и ремонтира. Да, но баща му почина и сега майка му продължава сама- много е борбена и умее много,прави сама мебели,има безброи идеи и проекти.Синът й (мъж ми)помага много,всеки втори уикенд и той ремонтира,дава пари и т.н.Но той работи и има малко отпуска и не може да е цяло лято там, както са били родителите му.Затова събрахме пари и дадохме на едни познати момчета-майстори да направят няколко сериозни и времеемки неща.Майка му пък седеше там да ги надзирава.Да, но сега започнаха проблемите- не всичко било, както свеки иска,едни тръби са счупени и водата е слаба,иска мъж ми да ходи другия уикенд да се разберат кое как да е и той да оправи тръбите (майсторите не са там в момента).Ние обаче не планирахме да пътуваме, а той да си празнува тук РДто.И майка му сега се разсърди,болно й е, едно, че синът й н РДто си няма да е при нея, второ, че не иска да й помогне (а той предложи рационално тя да извика водопроводчик, а не да го чака минимум 6 дена до събота), трето ремонтът не бил обсъден с нея. Много е сърдита сега и мъж ми се ядосва и приема много тежо такива неща. Отделно и сестра му се сърди,защото мъж ми много иневстира и прави по вилата, без да се допитва до нея,а нали уж е обща (но тя не дава ясно становище по никой въпрос  и не иска промени, а мъж ми иска например да е изолирано и отоплено за след време ако има малки деца там)
Та колкото и да е хубава къщата, в момента я мразя, защото скара цяло семейство. Аз се разграничавам, защото малко разбирам от ремонти и давам много малко мнение, но нищи чудно  очите на майка му и сестра му аз да имам вина. Мъж ми прие много тежко миналия път обвиненията на сестра си, сега и майка му (а тя иска да остави къщата на него по принцип), омръзна ми да се карат и измъчват за една проклета къща. И за пореден път осъзнавам, че всичко трябва да иам един собственик. За момента това си е къщата на майка му и най-добре ние да не пипаме нищо, за да не излизаме виновн накрая. Само дето тогава тя започва ад иска от мъжа ми това и онова и той прекарва цялото си свободно време в работа...писна ми вече тотално!
« Последна редакция: Август 20, 2012, 14:11:13 от Korneliq » Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #20 -: Август 20, 2012, 14:12:41 »

Свекърите лятото изкарват там, пътуват сутрин и вечер. Ако пък свекървата няма работа, си седи на село. Зимата е по-трудно, понеже няма хубав път, да не говорим за магазин. По-късно ако остане време ще споделя за дългосрочния ми блян към къщата. Ама днес ми е  първи работен ден и още не мога да дишам спокойно  Lol
Активен

Vivi
Newbie
*
Публикации: 3563

Mikä ei tapa, se vahvistaa. Tartu hetkeen.

« Отговор #21 -: Август 20, 2012, 14:18:12 »

И за пореден път осъзнавам, че всичко трябва да иам един собственик.

Cool Thumbup

Къщата не може да се сравнява с апартамент. Всеки лев си струва. Усещането да изляза в събота на двора да си пия кафето, а не в панелната/тухлената кутийка е несравнимо. Да си пусна детето да играе в оградения двор, а не да му треперя да не го сгази кола на някоя междублокова улица. И още хиляди неща. Моментално заменям апартамент 100 кв. в центъра на София за малка къщичка до София.
Активен

HappyHeart
Newbie
*

« Отговор #22 -: Август 20, 2012, 14:22:42 »

Е, тогава не смятам, че е реално всичко това. Не ти подценаявам мнението, да не ме разбереш погрешно, ама 3 етажна къща на -15 с водна риза не се отоплява. Да не говорим, че като е бумтяло парно 5 месеца и видиш коминочистача на двора ще искаш да го напрегръщаш. Мъж с къща има толкова много задължения всеки уикенд, че понякога му се налага да наеме някой за подобни услуги, не е от лигавщина. Да не говорим колко кофти е специално да чистиш комин и да гълташ тия ми ти гадости.

Малко ми е неудобно да коментирам в цифри, но отоплителния сезон в къща на близък е около 1500лв като парно се пуска само в 6 вечерта и гасне в 5 сутринта, в 8 аз се будя от студ. Това е с котле и радиатори във всяка стая.Тази година цените на въглищата и дървата се качиха доста и инфото ми вече е не много актуално.  Сега ще минат на алтернативен вариант, с който се очаква и през деня да има парно на минимум, за да не изстива тотално къщата, а вечер да е по-топло- очаквана сума 2000лв на сезон. Да не говорим, че минаването на друг вид отопление и то струва мисля около 3000 или 3000 и нещо.

Същите тези хора имат селска къща- да там се прави най-наложителното, пренареждат се керемидите, пребоядисва се някой прозорец, опъва се мрежа, нещо се измазва. Ама нещо, в което не живееш всички сезони, а ходиш за 2 месеца лятото няма нищо общо.
Активен

Моето име е Любов.
Pupi
Newbie
*

« Отговор #23 -: Август 20, 2012, 14:27:32 »

Хепи, аз за коминочистача не говорех за къщата на село. А за кооперацията в Русе, където 3 семейства се отопляват всяка зима на държа и въглища. Всички мъже чистят заедно, не са наемали до сега коминочистач. Отделно татко в тяхната къща си е чистел комина винаги сам. Има си техники и не ми е изглеждало трудо, сложно и изискващо външна намеса  Rolling Eyes
За отоплението пак ми е трудно да се съглася. Говорим за човек, който сам с двете си ръце е създал отоплителната система и цял живот се е занимавал с климатизация и вентилация. И повярвай ми да стоплиш нетоплена 2-3 седмици къща до 27 градуса си е чудо  Smile Докато започнеш ли да отопляваш, се поддържат значително по-лесно температурите  Rolling Eyes
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #24 -: Август 20, 2012, 14:34:09 »

Само не знам защо си имаме тема, а продължаваме да дъвчем в тази  Lol

Съгласна съм с Хепи, че отоплението на голяма къща е трудно и скъпо. Ние на въпросната вила сме все още на печки с дърва, но мъжът ми иска да централизира отоплението и да го направи по-лесно за ползване, всички варианти обаче са скъпи и неудобни (например камина като основа с радиатори по статите, май точно водна риза се нарича, освен че струва хиляди като първоначална инвестиция, после трябва и дърва, които някой да плаща, нарязва, складира, пренася..пак си иска мъжка ръка и много занимавка)
Активен

Страници: [1] 2 3 ... 5  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: