star chick-chat.org star Свободна зона star На лафче :-) star За работата или кое осмисля живота ви?
Страници: 1 ... 111 112 [113]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За работата или кое осмисля живота ви?  (Прочетена 343311 пъти)
syanna
Newbie
*
Публикации: 2353

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #2800 -: Февруари 26, 2019, 21:29:07 »

Защо да не може? Във всички правилници и закони пише, че по преценка на родителя може от 6... Трябва документ за завършена предучилищна и да е упоменато, че детето има готовност,  предполагам, че няма да има проблем да се допълни това от градината където е детето.  Така  си мисля...

Активен

black_berry
Newbie
*
Публикации: 1457

« Отговор #2801 -: Февруари 27, 2019, 08:56:20 »

Ами те не ги приемат на ДГ ако не са в набора, тоест не можеш да изпревариш с 1 година, ако е приет с горна група - поради липса на места, при първа възможност го връщат в набора му... За частните не знам как е, ако трябва да съм честна Smile
Активен
syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #2802 -: Февруари 27, 2019, 21:11:47 »

Да, не може да се изпревари година в градината, така е по закон.  Но ако тръгнат на училище от 6 по преценка на родителя прескачат последната подготвителна (карат само ПГ5; прескачат ПГ6; издава се документ след ПГ5).

В частните често има по 2 набора смесено, аз съм ОК с това, научават се да общуват с по-големи или по-малки. По-малките се учат от големите на много неща, а големите се учат на толерантност и търпение към по-малките.
« Последна редакция: Февруари 27, 2019, 21:13:51 от syanna » Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 9224

« Отговор #2803 -: Февруари 28, 2019, 08:48:04 »

Мен пък не ме кефи смесването, при нас се случва при болен учител или лятото, тип сборна група.
Когато сливат с малките- детето се оплаква, дразнят го, а и вниманието към нашите нормално е силно намалено, защото 2-3 годишните изискват повече. Когато са с големите, моят се кефи много, стават му "приятели", но пак според мен не си вървят по материала и е доста хаос. И най-големият проблем- често при сборни групи се разболява. Ако си е само в неговата- и месеци може да не се разболее, но една седмица с малките и айде...
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #2804 -: Февруари 28, 2019, 20:05:37 »

Аз не говоря за сборни групи, а за смесена през цялата година група. За кратко и не мен не ми се вижда ОК.
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 12064

« Отговор #2805 -: Февруари 28, 2019, 22:02:57 »

А как става това на практика, те са с различни програми, учебници, брой учебни часове... Разделят ги в учебно време и ги събират за игри, хранене и спане или как?

Мен наскоро ме привикаха на консултация в градината и голямо притеснение беше какво пак е направила малката бяс, а те пък ми обясняваха колко била гениална и искали да работят по индивидуална програма за напреднали деца с нея (това е програма на общината, мисля). Но въобще не мисля да я пускам по-рано на училище, нито да я местя в училищна подготвителна догодина. И двамата си изкараха чудесно в градината, с много приятели и интересни занимания, а честно кзазано, сега покрай първокласника мога да кажа, че училището въобще не е забавно  Smile
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #2806 -: Март 01, 2019, 09:25:01 »

Уф, всички плашат с тоя първи клас...аз пък затова искам предучилищна, уж да е по-плавен преходът, че моето не знам как ще го накарат да стои на чин половин ден...Ако му е интересно, може да се концентира за много дълго,но реши ли, че не му е, става страшно...И е доста шумен, не мога да го науча да говори тихо, чак мисля да го водя на преглед за слуха. В градината много ги глезят ми се струва и му трябва леко стягане.
А и аз като цяло съм с по-различно мнение и не ми е ок да се седи на чинове в редички  без мърдане по цял ден. Но училищата, които предлагат алтернатива, са малко и почти задължително не стават след 4ти клас, защото не подготвят "сериозно" за тъпотиите им по МОН след седми...

Браво на Саня, тази програма звучи супер, както и градината, че са забелязали. Уж Варна голям град, също с по 35 деца в група, ама ето, че има и готини учители с индивидуално внимание.
Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #2807 -: Март 01, 2019, 09:46:16 »

Мне, не са големи групите, по 20-ина деца са, до 25, но все някое отсъства.

Аз не разбирам защо е чак толкова нужен тоя "преход" пък, нищо им няма на децата да си тръгнат директно първи клас в училище, че чак цяла година подготовка да е нужна. Да, трябваха му 1-2 месеца на Дани да свикне, че трябва да мълчи в час, да говори на Вие на учителката и т.н., но си дойдоха нещата на мястото. Не бих го лишила от цял година игри на двора и по-свободен режим, заради единия преход. Разбира се, казвам го от позицията, че сме супер доволни от градината, учителките и подготовката. Ами скучно си е в училище - учене, учене по цял ден. Хайде, няколко деца ги взимаме на обяд и ги водим за по час на площадката всеки ден да разпуснат малко преди домашните, но тези, които живеят по-далеч или ходят на занималня, и това нямат, та нека да играят колкото се може повече децата, пък после ехеее колко има да седят по чиновете.. Smile

Това с индивидуалната програма мисля, че не е изключение, защото и при Дани учителките даваха различен материал на по-напредналите деца, за да не им бавят развитието. Затова ми стана интересно ако са различна възраст в една група, как се работи на няколко нива едновременно.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #2808 -: Март 01, 2019, 10:25:12 »

Зависи от детето. Аз като малка и на детска не съм ходила, директно първи клас, никакви проблеми. Но аз съм "академичен тип", обичах да  уча, да ходя по олимпиади, да се изявявам...
Малкият не мисля, че е такъв. На него му дай да виси сред природата, да гледа растения и буболечки, да събира плодове...и да тича и крещи  Lol
Та, стандартно училище ще му е тегаво. Не че няма да свикне, ама...тъпо ми е как трябва да ги "пречупим" на всяка цена да правят едно и също всички. Може би цяла година наистина е много за свикване, но наоколо масово се почва от ПУК, поне в набелязаните от мен училища. Директно в първи клас ще е по-труден прием и децата вече ще се познават, не е много ок. Още повече както казах в градината остават по 2-3 деца за 4та група и не знам дали има сериозна подготовка...
Та, в нашия случай почти задължително ще си е от предучилищна в училище, просто ще внимавам как е организран денят, да има повече игри, спорт, да не е само висене по гадните чинове.
Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #2809 -: Март 01, 2019, 13:06:57 »

Да, да, лесният прием в предпочитано училище си е сериозен довод, особено както вас има масов отлив. При нас си се запазиха цели групите и това също повлия.

А не го гледай Бо сега, Дани беше абсолютно същият, а сега по желание се записва на състезания по математика и спи с енциклопедиите в леглото. Неслучайно са го измислили да е от 7 г тоя първи клас, изведнъж съзряват около тази възраст.
Активен

angel_sin
Newbie
*
Публикации: 7077

« Отговор #2810 -: Март 02, 2019, 22:03:33 »

аз много се радвам, че изкара до край в градината и ако имаше възможност още една година да е там нямаше да се замисля  Lol Но пък от друга страна много бързо се адаптира и в училище - госпожите са страхотни, повечето деца от класа ги познава .. Сега има и много нови приятели, доволна е. И не ги юркат чак толкова с ученето - след като обядват ги водят на двора и там играят час, два - в зависимост от времето. Мога да кажа, че само в най-студените дни не са излизали - над нулата ли е и ако не духа зверски вятър - те са навън. Освен това имат и странични занимания - три пъти седмично спорт, два пъти английски, от този срок и плуване. Тя даже ми се сърди ако отида по-рано да я вземам, защото иска да си довършва заниманията и игрите там. На състезания ме кара да я записвам, на екскурзии ги водят често, и зелено училище ще има. Така че първи клас не е кой знае колко по-различен от градината (поне от нашата, в която госпожите много ги стягаха да учат). От училището мен ме притеснява контакта с по-големите (при нас са до 12 клас), общите тоалетни и липсата на контрол в междучасията  Rolling Eyes Радвам се, че нямам възможност да я вземам на обяд, защото щях да я лиша от много ... А каквато съм привързана родителка щях да си я искам само при мен  Lol
Активен
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #2811 -: Май 02, 2019, 12:58:35 »

Искам да си мрънна леко тук  Razz

Не знам дали съм споделяла, че при миналото майчинство изпуснах едно повишение на работа- нищо велико, но точно в посока, каквато искам да се развивам към момента (leadership/ management). И си беше наистина за мен, защото го взе човек, когото обучавах и ясно беше с по-малко познания.

Не съм го изживявала особено, а и след като се върнах след няма и година ми предложиха нещо сходно.

Сега обаче пак се повтаря филмът- имах много силен старт в новия екип, обещания за нова позиция и наистина ме бяха включили вече в почти всичко, щяха и заплата да ми увеличат. Но като съобщих за бременността, усетих, че вече не съм включена в цялата комункация, промени се някак отношението, шефът съвсем честно ми каза, че ми е писал не най високата оценка, защото няма смисъл да ми увеличава заплата точно преди да изляза, като има други чакащи. Аз това го разбирам,но все пак съм градила нещо и все едно напразно...а като се върна, може да е друго ръководство и да се върна доста назад.
Не че ще го мисля отсега, но ми стана леко криво като видях как са дали интересните задачи на друг човек (нормално, аз се оттеглям след броени седмици). И изобщо как се промени отношението и все едно ме отписаха от третия месец.
И чисто принципно се замислям как постоянно като раците правим крачка напред и после 2 назад заради майчинство и вианги ще сме едни 2-3-4 години по-назад от мъж със същите качества и опит.

от друга страна не съм от типа, който ще работи нощем с бебето, за да не изостане, или ще го метне на ясла на годинка заради кариера. Искам и детето да е обгрижено и да получи най-доброто, и аз да спя, и да не изоставам на работа, ма няма такъв филм май  Razz
Активен

Maggie
Newbie
*
Публикации: 1013

« Отговор #2812 -: Май 02, 2019, 15:29:53 »

шефът съвсем честно ми каза, че ми е писал не най високата оценка, защото няма смисъл да ми увеличава заплата точно преди да изляза, като има други чакащи.

Корни, всичко е разбираемо, но това тотално не е честно. :( Съчувствам ти напълно. И аз съм оставила на стендбай това, което искам да правя, за да мога спокойно да правя опити за бебе, а то пък взе че и се проточи и не съм хепи. Но такава ни е женската орисия явно.
Активен

Ти виждаш нещата и питаш "Защо?" Аз мечтая за неща, които никога не са били и питам "Защо не?" Дж. Б. Шоу
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #2813 -: Май 02, 2019, 15:58:10 »

Маги, аки позволиш съвет- върши си всичко както досега и опитай бебеправенеро да ти е междудругото. Знам, че е лесно на думи, а всички много го мислим реално, но по-добре да ди ангажирана наистина...
Е, не е честно, ама от мениджърска гледна точка е честно- от 80 души има опция да увеличи на 5 макс, как да се спре на бременна? Тъпото е, че иначе бях сред тези 5 ( грубо казано), а като се върна, се нареждам на опашката, особено ако не е той... ама шанс. Радвам се все пак, че бебка този път стана веднага, достатъчно гошяма е разликата и така...
Активен

Maggie
Newbie
*

« Отговор #2814 -: Май 02, 2019, 17:24:37 »

Не може да е между другото, защото аз искам да съм логопед, а това е свързано с известни рискове, сообено през зимата (децата идват кихащи, освен това понякога ги вдигаме, може да ни ритнат и т.н.) Звучи малко твърде пресилено, но аз съм си хипохондричка и контрол фрийк и така ми е една идея по-спокойно на ежедневно ниво. Освен това пък с другата ми работа трябва и да пътувам сравнително често и вече полудявам да тичам с тия календари, ама съдба, ко да праиш... Smile

Ми не е честно, ти си си го заслужила това увеличение и да ти пише по-ниска оценка не е честно, защото това ще остане в архивите :( С което не искам да те напрягам, но просто не е справедливо.
Активен

Ти виждаш нещата и питаш "Защо?" Аз мечтая за неща, които никога не са били и питам "Защо не?" Дж. Б. Шоу
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #2815 -: Май 02, 2019, 22:14:04 »

А, тя реално оценката е висока, просто ако не бях бременна, щеше да е още по-, сам го призна :Д при нас оценката е свързана баш с по-лесно увеличение и затова внимават как ги пишат.
И аз съм контрол фрийк, ама твоето е туу мач... то опитите за бебе може да отнемат месеци + още 9 бременност. Какво пречи да си логопед и да работиш с дечица? Аз всеки ден влизам в групата на детето, няма в манастир да ида, защото съм бременна.. Но ако си имаш достатъчно други задачи, няма лошо да почака, идеята е да не се филсираш само в бебепраяене и здраве.
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 17597

A believer

« Отговор #2816 -: Май 02, 2019, 22:57:55 »

Ох, някой кат ми каже: не го мисли, ииииииииииииии откачам. Иначе Маги наистина малко се филмираш. Но те разбирам  Rolling Eyes

Корни, споко, де, ако няма да раждаш повече деца, оттук нататък само ше преебаваш младите колежки в майчинство, тепъва предстои голямата кариера. Иначе е гадно, съчувствам.
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #2817 -: Май 02, 2019, 23:20:15 »

А да бе, 2 години майчинство и 2 боледувания и ще стана почти на 40, пък ще си работя наравно с 25 годишните Razz А и аз не схванах за какво преебаване говорим, то е въпрос на качества, опит и обстоятешства, нищо повече.
Аз също знам, че не работи “не го мисли”, ама е факт, че ако ти е ангажирано съзнаниетонс друго, става по-лесно  и по-приятно най-малкото ;) А и чак да избягва срещи с деца си е прекалено.
« Последна редакция: Май 02, 2019, 23:21:54 от Korneliq » Активен

Maggie
Newbie
*

« Отговор #2818 -: Май 02, 2019, 23:39:50 »

Конкретно за работата си беше рисково, защото самите деца, с които работех, са с по-нисък имунитет и си боледуваха (отделно за тях колко съм треперила да не ги заразя аз с някой вирус) и отделно ходех в училище, детска градини и социални центрове и това са много разнообразни деца, и всяко идва със свой си вирус или бактерия и затова напуснах. Това мисля, че е правилно.

Но истината е, че аз избягвах и на гости на съседите да ходя, което действиетелно е твърде много, но като знам, че се е случвало малката да ми кашля и киха, а тя обича да се вре в мен, и съм предпочитала да си стоя у нас. Все пак не е мое дете, че да нямам избор.

Ами и аз това си викам след 40 някаква кариера, въпреки че амбициите ми понамаляха вече.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #2819 -: Май 02, 2019, 23:45:41 »

Ужас, мои или не, никога не съм избягвала деца, още повече небременна... като някакво гнусно животинче описваш как ти се “вре”. Сигурно само така звучи, доколкото знам много се занимаваш с деца и си отдадена на това, но си прозвуча грозно. И ако няма доказан тест за бременност съвсем не разбрах защо се отбягват познати деца, ние сме голвми хора, един сопол не е краят на света.
Активен

Maggie
Newbie
*

« Отговор #2820 -: Май 03, 2019, 00:08:56 »

Ами не знам как е прозвучало, но като едва си си уредил манипулация през декември някак си не искаш да се поотложи, щот си малко болен и няма да ти сложат упойка. Просто си има и по-чувтвителни периоди Smile

Децата не се съобразяват да не ти кихат в лицето, да не си бъркат в носа и ако стоиш настрана, директно те питат защо страниш от тях, вместо да се съобразят. По принцип смятам, че е редно родителите да следят за това, защото за конкретния случай майка й не ме знае бременна ли съм или не (тя знае, че опитвам) и не ме предупреждава, ако малката е болна.

Всеки си преценява. Сега последно се смутих дали бих си дружала, ако имам дете, с близки приятели, чието дете не е имунизирано (доколкото знам по техен избор). Ми, ако трябва, и тях ще избягвам. Тоест по-спокойно ще ми е така.
Активен

foreveryours
Newbie
*
Публикации: 523

« Отговор #2821 -: Май 03, 2019, 14:46:50 »

Корни, по темата за работата и аз първо не получих повишение, заради лични предпочитания на ръководството към друг кандидат и в последствие и заради бременността изпуснах и чаканото две години увеличение на заплатата....  Rolling Eyes Явно с теб имаме сходна съдба  Big grin
Не го преживявам лично, но малко ме е яд, защото се надявах да постигна повече преди да имам дете. Не за друго, а защото после не съм сигурна, че ще имам желание за развитие в работата изобщо  Big grin
« Последна редакция: Май 03, 2019, 14:48:29 от foreveryours » Активен

HappyHeart
Newbie
*
Публикации: 6353

« Отговор #2822 -: Май 05, 2019, 13:09:38 »

Маги, аз те разбирм и подкрепям в избора ти, щом предстои процедура. Малко от рано си се оттеглила обаче и е притеснително кан ще ти се отрази това на психиката. И защо толкова чакане???
Активен

Моето име е Любов.
Maggie
Newbie
*

« Отговор #2823 -: Май 05, 2019, 15:56:07 »

Кое защо толкова чакане, Хепи? В клиниката, в която ходех, просто се чака - нали знаете, че имаш един малък прозорец за манипулация или изследване. Ако е претоварен лекарят или отсъстващ, чакаш до следващия месец. Една година я изгубих от глупост - моята и на бившата ми лекарката, която не се сети нито едни изследвания да ми пусне и нямаше хубава техника и аз си чаках като идиот нещо да се случи. Сега ще се завърти една година, откакто разплитам възела.
Активен

HappyHeart
Newbie
*
Публикации: 6353

« Отговор #2824 -: Май 05, 2019, 21:20:11 »

Писах ти на лично.
Активен

Моето име е Любов.
Страници: 1 ... 111 112 [113]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: