star chick-chat.org star Свободна зона star Всякакви въпроси, отговори и полезнотийки star Съвет относно щитовидната жлеза
Страници: [1] 2  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Съвет относно щитовидната жлеза  (Прочетена 32340 пъти)
Tess
Newbie
*
Публикации: 1364

Just wanting the total happiness...........

« -: Април 11, 2012, 14:31:47 »

Здравейте мили момичета. Не съм влизала отдавна в този форум, не ми остава много време от работа :(   Откакто ме добавихте в групата, започнах пак да влизам и си спомних старите времена, да ви кажа - липсвахте ми Smile

Искам да ви попитам за някакво мнение относно проблем с щитовидната жлеза.. Първо да уточня - ходих на лекар, правих изследвания имам назначено лечение.
Значи цялата работа започна 2010 година, когато личната лекарка все пак ми даде направление за ендокринолог.. Отидох при ендокриноложката в нашата поликлиника, тя ми пусна изследвания - ТСХ ми беше 3.56 при референти граници от 0.2 май до 4.20. Кръвната ми захар беше в граници - 5.12 . Прати ме и при невролог, защото много ми се вие свят- тя ми изписа някакво лекарство с магнезий и каза,че всичко ми е наред.
Ендокриноложката ми каза,че жлезата ми е увеличена, но еластична, което явно значеше,че нямам възли. Но каза,че ТСХ е в граници и това е.
Преди около месец  пак отидох при личната лекарка, вече с доста килограми отгоре, и тя ми даде пак направление за ендокринолог. Този път обаче отидох при д-р Кръстев, в 5та градска болница, препоръчаха ми го. Не ми прави пак изследване на ТСХ, а на базата на старото ми изписа Л- тироксин, 100 мг сутрин на гладно. След 20 дена, в които съм го пила стриктно, без прекъсване, забелязах,че имам секрет от гърдите . Отидох пак на преглед и той ми изписа Бромокриптин за два месеца - в началото трудно го понасях, но сега вече май е ок.
Идеята ми е,че това лекарство е доста силно.. Все пак при положение,че това е препоръчан от друг лекар - лекар, му се доверявам напълно. Но все пак знам ли - реших да споделя с вас и да ви попитам за мнение. Smile

Благодаря предварително  Stuart
Активен

Аз и леглото ми се обичаме много..но будилникът не иска да ни разбере.. !!
alivera
Newbie
*
Публикации: 3932

Streets of my life

« Отговор #1 -: Април 11, 2012, 14:41:37 »

Ох, не знам, аз само като те чета и се вбесявам. Как може да ти изписват лекарства на база на изследвания от преди две години. Това е невежество, с извинение към лекарското съсловие. Направо ми е писнало от такива лекари, които само си претрупват работата. Още повече, че щитовидна жлеза, хормони, игра не бива.... Не знам какво да те посъветвам, освен да идеш при друг лекар, да ти пусне изследвания на всички хормони и тогава да ти назначават лечение.
Активен

Ivena
Newbie
*
Публикации: 650

« Отговор #2 -: Април 11, 2012, 14:45:01 »

И аз съм на същото мнение, без дори да ти пуснат един пролактин, как ти го изписаха това лекарство. Хормоните са динамични показатели, да не говорим, че трябва да се вземат предвид стойностите на повече от един, за да се направи някакъв извод за цялостната картинка. Според мен нещата трябва да се изследват комплексно преди да те натъпчат хубаво с хормони. И да, смени си лекаря, защото това е меко казано безобразно.
Активен
Pupi
Newbie
*
Публикации: 13206

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #3 -: Април 11, 2012, 14:46:42 »

Не разбрах, изследванията ти са от 2010 и на база тях ти е предписал сега лечение? Не ми се вижда нормално и според мен е трябвало да си искаш изследвания или на своя глава да си направиш такива. А изследвала ли си си пролактина. Имам близка, която доста дълго време беше без цикъл, напълня много, и гърдите й отделяха секрет, гинеколожката й изпробва без изследвания какво ли не, докато накрая не взе нещата в свои ръце. Пусна си доста изследвания сама, успя с направление да иде на ЯМР и й установиха аденом на хипофизата. А я лекуваха за съвсем друго  Unsure
Активен

Tess
Newbie
*

« Отговор #4 -: Април 11, 2012, 14:56:31 »

Лекарят каза,че за момента няма смисъл да изследва отново ТСХ, защото само  може да е по-зле.. Каза,че трябва да отида Юни месец отново , да ми намали наполовина Л-тироксина и към края на месеца да отида на изследване на ТСХ, за да се проследи как се е повлиял от лекарството.
   Относно пролактина - каза,че според него няма големи изменения, ако съм искала да си го направя сама, защото той не може да ми даде направление, но общо взето нямало голям смисъл. Секрета ми спря два дни след като се появи, може би е резултат от нарушената функция на щитовидната жлеза. Цикълът ми е редовен, единствено много ме боли и е доста обилен, но последния път беше по-малко като количество след приема на Л-тироксина.

Иначе лекарят е доктор на медицинските науки, издавал е книги за щитовидната жлеза. Затова би трябвало да е добър.
Активен

Mina
Newbie
*
Публикации: 9369

« Отговор #5 -: Април 11, 2012, 15:18:42 »

Искаш ли да ти препоръчам добър ендокринолог?
Активен

alivera
Newbie
*
Публикации: 3932

Streets of my life

« Отговор #6 -: Април 11, 2012, 15:28:20 »

Искаш ли да ти препоръчам добър ендокринолог?

И аз искам. Ама сигурно ще кажеш някой у Софията.  Big grin
Активен

Mina
Newbie
*
Публикации: 9369

« Отговор #7 -: Април 11, 2012, 15:36:45 »

Е, у Софията де. В Александровска болница, д-р Темелкова. Тел в кабинета,
 където се записва час: 02 923 05 28. Работи и с направление , и платено.
Активен

Ivena
Newbie
*

« Отговор #8 -: Април 11, 2012, 15:39:54 »

Благодаря, аз лично смятам да се възползвам, че май изпускам нещата от контрол с мойто тяло.
Активен
D.Dimitrova
Newbie
*
Публикации: 2977

« Отговор #9 -: Април 11, 2012, 15:53:42 »

Майко мила бих казала аз! ТСХ-то ти първия път е било над нормата, но не много (нормата за здрава жена е до 2,5, не е 4 или 5). Тогава е трябвало да пуснеш ТСХ след 40-50 дни и да видиш това дали е било временно явление, защото може да се е повишило от всичко не само от конкретна болест. Това, че някой ти е изписал ел-тироксин 100 мг без да ти види сегашната ситуация е идиотско. Щото и 150 кила да си станала не може само по външен вид да ти изпише тази много висока доза. Започва се с ниска доза и се прави се изследване на всеки 45 дни в началото, докато започнеш сама да усещаш кога имаш нужда от корекция. Иди на друг лекар, и аз мога да ти кажа за София, както платено, така и с направление.
П.С За бромокриптина- трябва да си изследваш хормона пролактин и след това да се реши какво да пиеш. Въобще как без изследвания ти набиха тия хапчета и тия дози.
Активен

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13206

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #10 -: Април 11, 2012, 16:41:03 »

Все по-абсурден ми се вижда тоя прехваления лекар, дето ти е преценил пролактина без изследване. Съветът ми е като на всички момичета - изследвай се на ново, пусни си за твоя сметка пролактина, щом тъпата каса не го покрива, не си спестявай тия изследвания и не се лекувай само защото лекарят е доктор на медицинските науки и би трябвало много да разбира.
Активен

Tess
Newbie
*

« Отговор #11 -: Април 11, 2012, 17:51:44 »

Да, и аз доста се чудя... Аз отделно пих и много силен антибиотик - заедно с него още две,три лекарства за гъби и за някакви други бактерии. Но на втория преглед жлезата ми вече от 1Б степен е станала 1 А степен, благодарение на антибиотика.
 Може да отида на друг лекар за всеки случай, да. Би било много добре. А ТСХ е към 17лв, ще си го изследвам . За пролактина незнам колко е.
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*

« Отговор #12 -: Април 11, 2012, 18:44:19 »

По-скоро трябва да подходиш като видиш каква е цялостната картина т. е да си направиш хормонални изследвания не само на щитовидната и пролактина, но и на разни полови хормони, кръвна захар. Така ще придобиеш по-генерална картина защо си надебеляла и т.н. Обаче има някакво правило, че не трябва да си пила хапчета за пролактина, но не зная колко време преди изследването. Джи пи-то може да дава талонче за изследване на ТСХ за останалите хормони може да минеш през свестен ендокринолог и той да ти даде направление. Предполагам, че нищо кой знае какво ти няма, но не трябва да друсаш с елтироксин и бромокриптин ей така без да знаеш защо, защото може да се почувстваш генерално зле и да прецакаш хомоните за дълго време.
Активен

Tess
Newbie
*

« Отговор #13 -: Април 12, 2012, 01:31:14 »

Днес излизах с един приятел на кафе и той сега  ми каза , цитирам :
" tazi vecher beshe mnogo priqtna
i ti beshe dosta vesela i nqkak si siqeshe i kipeshe ot energie
 govoreshe i se smeeshe
 beshe mnogo po-spokoina
 a ot dosta vreme ne te bqh vijdal taka ",

тоест явно все пак действат в една или друга посока...  Иначе и аз за ТСХ хормона съм чела,че за жени в детеродна възраст, в която определено сме всички ние, трябва да е между 1 и 2, а  моя е беше 3.56  . Да се надяваме,че Тиреоидит-а , каквато ми е диагнозата , ще се повлияе добре Smile Кръвната ми захар е 5,16 преди ядене и 5,6 след ядене. Тези резултати са от преди две седмици някъде Smile
Активен

HappyHeart
Newbie
*
Публикации: 6339

« Отговор #14 -: Април 12, 2012, 10:30:53 »

Ох, Тес, на ултразвук гледаха ли те? Хвани си чукалата и иди при доц. Боянов в Александровка или при тази, която е похвалила Мина. Това са ужасно сериозни неща и не можеш да си позволиш да пиеш л-тироксин доживот без да се знае има ли смисъл, защото видиш ли преди година си имала хормони, които са в рефернтните, но не в препоръчителните стойности! Да не говорим, че на мен с тсх 7 не ми изписаха, а ме чакаха около половин година, когато всичко се нормализира, до ден днешен.

Изключително несериозно ще е от твоя страна ако оставиш нещата така.
Активен

Моето име е Любов.
D.Dimitrova
Newbie
*

« Отговор #15 -: Април 12, 2012, 10:35:05 »

Tess, с доза 100 мг, без да знаеш тях ли трябва да ги пиеш не ще сияеш и ще бъбриш,ами и ток може да започне да произвеждаш след някой ден от енергията, която ще генерираш. Хепи, ти е дала пример, че ако няма баш сега да раждаш се изчаква, следи се хормона и чак тогава се дава или не доза. Пък ако ти се доражда ще ти го свалят за няколко месеца и готово, а може и да няма нужда. Грешната или голяма доза много натоварва сърцето, засилва метаболизма, мъчи нервната система и ти разказва играта.
Активен

michelle
Newbie
*
Публикации: 3605

« Отговор #16 -: Април 12, 2012, 10:46:23 »

Тесс, ако мненията по-долу не са те убедили, че трябва да отидеш спешно на нова консултация със специалист - на майка ми, която имаше хормони 20 пъти над нормата и почти унищожена щитовидна жлеза, изписаха 100 мг л-тироксин дневно. Това е изключително сериозна доза.
Активен

C’est tout!
Tess
Newbie
*

« Отговор #17 -: Април 12, 2012, 11:39:49 »

Вече и аз незнам какво да правя .. Най- добре да ви послушам и възможно най-скоро да ида на друг лекар .. !
Активен

Tatty Teddy
Newbie
*
Публикации: 1344

« Отговор #18 -: Април 13, 2012, 15:54:15 »

Майко мила бих казала аз! ТСХ-то ти първия път е било над нормата, но не много (нормата за здрава жена е до 2,5, не е 4 или 5).

Чакай, че се притесних.. Майка ми настоя да си изследвам ТСХ заедно с тестостерона (който изследвах заради проблемите ми с яйчниците), защото тя е с Хашимото и съответно се притеснява моите нива на хормоните на щитовидната как са. Та резултатът от изследването ми беше ТСХ = 4.06 при референтни стойности от лабораторията от 0.27 до 4.20. Това означава ли, че имам реален проблем с щитовидната и е показание за по-нататъшни изследвания и консултация с ендокринолог? Мислите ли, че имам повод за притеснения? Възможно ли е да има връзка с диагностицираната ми миналата година поликистоза?  Confused
Активен

Ivena
Newbie
*

« Отговор #19 -: Април 13, 2012, 16:42:15 »

Тати, а какво стана с теб след това? Помня, че ти бяха предписали Диане, още ли го пиеш?
Моето ТСХ пък беше ниско, клонеше повече към долната граница,пих три месеца метизол и оттогава не съм имала проблеми.
Активен
Tatty Teddy
Newbie
*

« Отговор #20 -: Април 13, 2012, 17:11:26 »

Ами след като тестостерона е спаднал с почти единица минах на Ясмин..аз предпочетох тях пред Джаз, тъй като съм ги пила и преди и знам, че ми понасят добре. Иначе левият яйчник е намалил размерите си и изглежда нормално, но десният е все още поликистозен.. и той е намалил малко размерите си де, но по-незначително от левия.
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*

« Отговор #21 -: Април 13, 2012, 19:28:29 »

Тати, направи си пак изследване когато имаш възможност на ТСХ, но трябва да вземеш предвид, че пиеш Ясмин, те също действат върху резултата на ТСХ. Консултирай се с ендокринолог и той да ти каже да бъдат ли спрени Ясмин и тогава да се изследваш. Може да се говори за проблем,ако не се чувстваш добре, ако няколко изследвания на ТСХ са над 3. Може да е било моментно и няма смисъл от спешни мерки, ако се чувстваш добре. Просто го имай предвид, когато решиш да си имаш бебенце да се изследваш предварително, защото проблемно ТСх не е хубаво като си бременна.
Активен

Tatty Teddy
Newbie
*

« Отговор #22 -: Април 13, 2012, 19:43:54 »

Ами засега ми е раничко за бебче, но лятото като се прибера в бг и имам повечко време ще помисля за консултация с ендокринолог и допълнителни изследвания. Благодаря ти за информацията. Иначе се чувствам добре, като изключим, че бях доста изнервена напоследък..не знам дали да го отдавам на това или е било просто моментно. Малко ме притеснява дали проблемът с щитовидната може да бъде наследствен, имайки предвид, че при майка ми е доста сериозно положението... и съответно и при мен да се прояви ...
Активен

Tess
Newbie
*

« Отговор #23 -: Април 13, 2012, 21:17:44 »

Най-важното е да не го мислиш прекалено много и да се стресираш...  Може да си изнервена от много хиляди причини.. Ако имаш някакъв проблем, щеше да напълнееш, да си постоянно уморена, да ти е много суха кожата, да ти пада косата, да ти се подуват краката, да не издържаш на топло време... И още разни такива . Но по принцип ТСХ трябва да е с по-ниски стойности, вече незнам различните лекарства как действат.
    Незнам до колко това заболяваме може да бъде наследствено.  А относно поликистозата - според мен би могло да е свързано, долкото самата поликистоза на яйчниците с свързана с хормонални изменения... Най-вероятно това е и една от причините за промяна в нивата на ТСХ. Имай предвид,че долкото знам ТСХ е хормон, произвеждан от хипофизната жлеза.
Активен

Tatty Teddy
Newbie
*

« Отговор #24 -: Април 13, 2012, 21:22:02 »

Да, права си. Засега няма да го мисля..мисля, че така е най-добре. Наистина се чувствам добре и нямам някакви видими признаци за проблем и промени в организма.  Иначе да..секретира се от хипофизната жлеза, но се използва за установяване на изменения във функциите на щитовидната. Това поне прочетох. Абе май колкото по-малко се замисля човек и се изследва, по-спокойно живее  Cheesygrin
Активен

Страници: [1] 2  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: