star chick-chat.org star Женски работи star Домашен уют star ПрАвоговор- или пиперЯ, дънкитУ,главЪтЪ
Страници: [1] 2 3 ... 7  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ПрАвоговор- или пиперЯ, дънкитУ,главЪтЪ  (Прочетена 34353 пъти)
Catherine
Newbie
*
Публикации: 7664

Heart follower

« -: Март 15, 2012, 13:40:24 »

Дам, и в наше село така.  Smile Пиперът е черен и червен, обикновено се ръси. Чушката - люта или не, си е чушка.  Razz По принцип според мен няма правилно и грешно, никой да не скача като ужилен. Просто в различните краища по различен начин е известно. Малко като дините, любениците и карпузите.  Razz
Активен

Fata morgana
Newbie
*
Публикации: 2920

« Отговор #1 -: Март 15, 2012, 13:43:11 »

Е, не може да няма правилно, поне за някои от думите, нали ги кодират или каквото ги правят ...
Активен

Thoughts Become Things... Choose The Good Ones!
Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #2 -: Март 15, 2012, 14:05:37 »

Няма "пиперка". Самото растение се казва пипер, а плодът му - чушка. Вече си има различни цветове, размери и вкусове... Но мисля, че "чушка" е нещо като общо наименование въз основа на даден признак - както е шушулка, например.
Активен

Catherine
Newbie
*

Heart follower

« Отговор #3 -: Март 15, 2012, 14:11:20 »

Мисля, че Лора е права. А сега се сещам, че баба ми като си имаше зеленчукова градина, ходехме "да поливаме пипера", като тоя пипер си бяха точно зелените части на растението още преди чушката да се е образувала. Така че има логика в това, че самото растение е пипер, а плодът - чушка. В някои региони пък сигурно се е образувало "пиперка" като плода на пипера, логично. И все пак не е това книжовното наименование, със сигурност.
Активен

lioness
Newbie
*
Публикации: 8329

« Отговор #4 -: Март 15, 2012, 14:17:34 »

Грамотници такива, стига сте се закачали с пипера ми  Cheesygrin 
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
Catherine
Newbie
*

Heart follower

« Отговор #5 -: Март 15, 2012, 14:20:06 »

Така де, важното е да е вкусен  Cheesygrin
Аз  все пак да кажа, че днес няма много-много да готвя, мъжът си е поръчал за вечеря зелена салата с риба тон, иначе манджи днес не.  Razz
Активен

Anna T.
Newbie
*
Публикации: 4392

Влюбена в живота

« Отговор #6 -: Март 15, 2012, 14:25:01 »

Всъщност, книжовното наименование е пипер, не пиперка и не чушка.
Активен

Catherine
Newbie
*

Heart follower

« Отговор #7 -: Март 15, 2012, 14:30:55 »

Речникът твърди друго:
пипер    само ед. 1. Зеленчуково растение с кух месест плод. Полях лехата с пипера. 2. Подправка за ястие с червеникав цвят, получена при смилането на изсушени червени пиперки. • Чер/черен пипер.

пиперка    мн. пиперки, ж. Плод на растението пипер; чушка. Пълнени пиперки.

чушка    мн. чушки. 1. Плодът на растението пипер; пиперка.
Активен

Салсеро
Newbie
*
Публикации: 7205

Магистър-Инженер Корабоводител! 17/13.5 ;)

« Отговор #8 -: Март 15, 2012, 18:02:07 »

Няма "пиперка". Самото растение се казва пипер, а плодът му - чушка. Вече си има различни цветове, размери и вкусове... Но мисля, че "чушка" е нещо като общо наименование въз основа на даден признак - както е шушулка, например.

И защо тази логика я прилагаш само към пипера, а не и към грах, боб, леща и т.н.? Smile
Активен

ВНИМАНИЕ: Горенаписаното може да съдържа някой от следните, но не само, литературни похвати - ирония, сарказъм и хипербола - с цел внасяне на хумор в дискусията. На хората без чувство за хумор не се препоръчва да го четат.
Лора
Newbie
*

« Отговор #9 -: Март 15, 2012, 19:14:43 »

Защо да не я прилагам? Както ядеш на ореха ядката, така ядеш и на пипера чушката  Smile
Активен

Blow
Newbie
*
Публикации: 4302

« Отговор #10 -: Март 15, 2012, 21:57:05 »

Не четох по-нагоре за какво е спора, но казвам, че според Салси пипер е червена чушка, а останалите разновидности са просто чушки.  Lol
Активен

YOUR PLEASURE IS MY BUSINESS!
Салсеро
Newbie
*
Публикации: 7205

Магистър-Инженер Корабоводител! 17/13.5 ;)

« Отговор #11 -: Март 16, 2012, 01:10:44 »

Има си зелен пипер, има си и червен. И то не говоря за млените. Smile Малките са чушки. С изключение на чорбаджийските, които са доста големи.  Lol Камбите са съвсем друга история вече.

Лора, неправилно ми се струва съждението ти. Това, което го казваш ти, е все едно на всички кучета по света да им казваш кучета, а не по породи.
Активен

ВНИМАНИЕ: Горенаписаното може да съдържа някой от следните, но не само, литературни похвати - ирония, сарказъм и хипербола - с цел внасяне на хумор в дискусията. На хората без чувство за хумор не се препоръчва да го четат.
Лора
Newbie
*

« Отговор #12 -: Март 16, 2012, 09:23:50 »

А, не претендирам да съм права, и аз цял живот на пиперки съм карала  Big grin Но така съм чела и съм го приела за вярно - че "чушка" не е име на растение, а характеристика (форма в случая), както гроздето прави гроздове, чепки или както там ги наричат. "Камба" също е вид пипер, но с друга форма - на английски е bell pepper - камбанка, тоест пак от формата идва.
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #13 -: Март 16, 2012, 09:42:09 »

То пак е така, грозд е плодът, лоза е растението. Пример: "Откъсни ми чепка грозде от лозата".  Smile
И ние казваме, че пиперът се полива, а чушките се ядат. Пиперка го чух в университета от хора от Варна и май Русе. Там чух и "него ден", "доматиту", "калеко", "суркам" и т.н.
Активен

alivera
Newbie
*
Публикации: 3932

Streets of my life

« Отговор #14 -: Март 16, 2012, 09:44:20 »

Ти да чуеш търновци - "Отивам до ОбщинЪтЪ да платя водЪтЪ"  Lol
Имах една съквартирантка от Бургас, тя употребяваше много често, многозначителното "Въъъъй"
Сега пак ще почне един спор, ама аз съм на мнение, че най-правилен български се говори в централна България!  Cheesygrin
Активен

Catherine
Newbie
*

Heart follower

« Отговор #15 -: Март 16, 2012, 10:03:40 »

Сега, знам, че ще прозвучи абсурдно на фона на цялата медийна (не)грамотност, но поне по принцип, книжовната норма е това, което се чува по националната телевизия. Когато по БНТ кажат "Пиперът/пиперките поскъпнаха", а не "чушките поскъпнаха", тогава ще си посипя главата с пепел. Дотогава продължавам да твърдя, че са чушки, без оглед на това от кой край съм (понеже при нас сигурно ще е "пиперо поскъпнА").

И освен това ще правя картофена салата, или поне така искам  Razz
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 16530

A believer

« Отговор #16 -: Март 16, 2012, 10:33:43 »

Аливера, а аз все още твърдя, че у Софията говорят най-правилен български (чувала съм само изпеЧа, облеЧа като класическа грешка за района)
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13223

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #17 -: Март 16, 2012, 10:51:42 »

Никак правилно не приказвате в София. След еднодневния ми престой преди месец се чувствах осквернена. Голямо чупене на езика, голямо глезене  Razz И не го казвам, защото си мисля, че ние говорим по-правилно, напротив. С нашето пък мйекане сме лесно разпознаваеми. Случвало се е да гледаме новините, да не знаем, че репортажа е от Русе и да се спогледаме засмяни, че тоя говори като русенец  Lol
А иначе любимата ми дума, май варненска, е ДЪНКЕНО. Падам като я чуя  Lol
Активен

alivera
Newbie
*
Публикации: 3932

Streets of my life

« Отговор #18 -: Март 16, 2012, 11:07:26 »

Само да уточня Ути, че аз не съм родом от Търново или него прилежащите и като казвам централна, нямам предвид него.  Smile Аз като дойдох тук ми беше толкова смешно как говорят и това "У" и до днес ми бърка не знам къде.

Иначе по темата ще правя днес пиле с ориз и нещо за десерт, ако ми остане време. Ама се чудя какво.

Никак правилно не приказвате в София. След еднодневния ми престой преди месец се чувствах осквернена. Голямо чупене на езика, голямо глезене  Razz

Cool Thumbup
« Последна редакция: Март 16, 2012, 11:10:24 от alivera » Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #19 -: Март 16, 2012, 11:11:31 »

И аз смятам, че тук говорим сравнително правилно, не мекаме и не сме много твърди, малко доказателство е моят говор, рядко някой ме е разпознавал от кой край съм, е, не говоря за хора, на които езикът им е страст, а за любители. Иначе и ние имаме спесифични ударения, примерно "Чувал ли си ?", при нас звучи като чувал за фураж. Cheesygrin Имаме си и думи разни, като се отделих за 6 години от средата и сега като се върнах обратно, ми правят много силно впечатление, ама говоря като що годе грамотен човек, иначе езиците не са ми страст, нито ги разбирам особено. Smile

А, като ми говори някой от Варна, все едно ми пеят на руски, много ме влече да ги слушам, а най-добрата ми приятелка вече не иска да ми говори по тамошно. Ама мекащи мъже не мога да взема насериозно. Cheesygrin
« Последна редакция: Март 16, 2012, 11:15:08 от Fata morgana » Активен

paiachka
Newbie
*
Публикации: 2676

The awesomest, most best lookingest, greatest!

« Отговор #20 -: Март 16, 2012, 11:17:36 »

О, в София не се говори никак правилно, определено! Едно, че говорим много твърдо и второ, че голямо съкращаване на думички става - то не е - отиам, напраа, за кво. Особено впечатление ми прави една приятелка, чиято майка е от Варна, а тя самата е гледана в София, но на фона на това, че аз повечето глаголи завършващи на Я аз ги произнасям с А, то тя ги казва толкова правилно, че чак дразнещо.

Иначе нямам наблюдения къде се говори най-правилно.

П.П.
И не с идея да обидя някого, обаче като чуя хора от провинцията, които от дълго време са в София да не са залепили поне малко твърдия говор ми става Crazy Е днес, тъй като HP откровено е дружество "Да съберем всички от провинцията в София", возех се в служебния рейс и точно до мен двама направо ми надуха главата. Ама не стига, че не могат да говорят, ми единия недочуваше... Lol
Активен

Децата не са даденост и е привилегия да ги имаш!
Mina
Newbie
*
Публикации: 9369

« Отговор #21 -: Март 16, 2012, 11:27:56 »

Разделих темицата, да не пльокаме по манджите.

В София определено не се говори най-правилно. Най-малкото, софиянци прекалено често изяждаме буквите.
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #22 -: Март 16, 2012, 11:41:16 »

Калеко не е варненска дума.
Просто я изброих, като част от новите думи, които научих в унито, не съм казала, че е. От представители на Пловдив съм я чула. Smile
Активен

michelle
Newbie
*
Публикации: 3605

« Отговор #23 -: Март 16, 2012, 12:25:20 »

Аз пък лятото ви каня всички в Стара Загора на уиски със фъстъци да се убедите, че са много малко хората, които говорят "на мйеко" и се използват изключително малко диалектни думи. Пообиколила съм България, имам роднини във Варна, София и Пазарджик и мога да направя сравнение. Като цяло в града Стара Загора се говори много правилно, в околните села е ужас.
И не забравяйте, че българският език е мек език, на мен софийският говор изключително много ми натъртва и дразни. Какво трябва да прихвана от него?? Достатъчно ми е, че заради пазарджишкото и софийското влияние като малка си развалих "вярно"-то и досега съм на "верно".

Ама мекащи мъже не мога да взема насериозно. Cheesygrin
Една моя приятелка от София твърди същото, хаха. Аз също споделих позицията й, при което тя ме погледна недоверчиво и каза, че последните ми две гаджета, които тя познава, били мйекали яко Lol. Освен аз да не го забелязвам просто... Confused
« Последна редакция: Март 16, 2012, 12:28:55 от michelle » Активен

C’est tout!
utopia
Newbie
*
Публикации: 16530

A believer

« Отговор #24 -: Март 16, 2012, 13:23:10 »

Как ще е мек език бе? Blink
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Страници: [1] 2 3 ... 7  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: