star chick-chat.org star Свободна зона star Всякакви въпроси, отговори и полезнотийки star аТЦки ПрЪвУписТ
Страници: 1 [2] 3 4 5  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: аТЦки ПрЪвУписТ  (Прочетена 34976 пъти)
Catherine
Newbie
*
Публикации: 7664

Heart follower

« Отговор #25 -: Март 07, 2012, 11:08:11 »

Ако има число преди "параметри", става "параметъра" - 2, 3, 10, 100 параметъра. Съответно - колко параметъра? Но - колко са параметрите? (понеже, нали, параметъратите няма как да стане, да се членува  Cheesygrin). Не се сещам за други варианти. Ако ти е по-лесно, щеше  да е "параметри" в първия случай, ако ставаше въпрос за лице. Например - колко ученици, а не - колко ученика (както грешат редовно по медиите  Razz). Дано не те обърквам повече само  Razz
Активен

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13216

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #26 -: Март 07, 2012, 11:30:33 »

Да, стана ми ясно. Благодаря  Cheesygrin
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15133

« Отговор #27 -: Март 16, 2012, 10:59:06 »

Понеже стана въпрос в готварската тема за "него ден" и много често го чувам като забележка от хора, които не са от Варна, като някаква типична дразнеща в говора черта..
Та, почнах да си мисля и аз, че е някакво изкривяване (макар, че бабите ми, които са от други географски райони също го ползват), но скоро го срещнах в книга, та исках да питам аджеба грешно ли е все пак. Е, не изключвам вариантът и преводачът да е варненец Cheesygrin
Активен

Mina
Newbie
*
Публикации: 9369

« Отговор #28 -: Март 16, 2012, 11:15:40 »

Мен пък не ме дразни този израз. Не знам доколко е правилен, но винаги съм го намирала за много конкретен Smile
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15133

« Отговор #29 -: Март 16, 2012, 11:22:50 »

Ами като си говорим с приятели за смешните дефекти по райони и винаги това изтъкват. А едната ми приятелка, софиянка, е и филоложка, та покрай нея останах с впечатление, че си е адски неправилно. Не, че всичко в книгите е като по учебник де, ама затова питам/
Активен

Fata morgana
Newbie
*
Публикации: 2920

« Отговор #30 -: Март 16, 2012, 11:25:30 »

На мен ми е любим, благодарение на него, една приятелка ни премести изпита на друга дата преди години, оказа се, че преподавателят е от Русе и му светнаха очите, като го чу. Cheesygrin
Сещам се, че като спорехме в общежитието, една шматка от Русе извади сто хиляди речника и доказа, че било стара форма, ама не и неправилна, Галето да си кажа по темата.
Активен

Thoughts Become Things... Choose The Good Ones!
Catherine
Newbie
*

Heart follower

« Отговор #31 -: Март 16, 2012, 12:27:18 »

Според мен: не е погрешно, просто не е книжовно. Т.е. само по себе си не е грешка да се използва, просто трябва да се внимава в какъв регистър. Това си е някакъв регионализъм, защото тук не се използва изобщо. Въобще, много е тънка материята с диалектите и книжовния език, защото по принцип диалектните думи не се считат за погрешни, както някои други груби грешки, просто трябва да се внимава с употребата им. Това е личното ми мнение, подплатено от филологическото образование, но не съм чела и чула черно на бяло някакво правило в случая, или поне не се сещам.
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 16519

A believer

« Отговор #32 -: Март 16, 2012, 13:25:08 »

Мен ме дразни. Повече ме дразни "помеждудругото", "междувпрочем" и няколко други, ама в момента не се сещам.
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #33 -: Март 16, 2012, 13:32:21 »

И на мен напоследък постоянно ми го изтъкват като някаква дразнеща или просто странна варненска форма. В интерес на истината, никога през живота си не бях обръщала внимание на този израз, никога не съм го и употребявала и като цяло не се вслушвам чак толкова в изказа на хора от други градове и по-скоро ми е дразнещо това постоянно обсъждане на думи и изрази от региони и хаха колко е смешно - станало ми е по-банална тема за разговор и от времето и дупките по улиците.
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #34 -: Март 16, 2012, 13:49:14 »

На мен тези разговори ми припомнят студентството и ми е добре, никога не съм ги приемала за обида и не съм се дразнила.
Обаче винаги ми се е искало да говоря и пиша много по-правилно, а в училище не ни обръщаха никакво внимание, а явно от книгите не съм научила колкото ми се е искало.
« Последна редакция: Март 16, 2012, 13:51:08 от Fata morgana » Активен

Catherine
Newbie
*

Heart follower

« Отговор #35 -: Март 16, 2012, 14:01:12 »

По мои наблюдения в Плевен се говори доста правилно, имала съм колеги оттам и смея да твърдя, че не съм чула нищо дразнещо ухото. Но от друга страна, и на мен хората ми се чудят как така съм от Перник, като говоря толкова неутрално, даже по-скоро меко говоря май, отколкото твърдо. Razz И все пак, човек, който е запознат поне малко с това чудо, наречено език, не би следвало да се подиграва за диалектни думи или произношение (в разговорната реч, разбира се), защото диалектите са богатство на езика. Основен урок във филологията. Колкото повече диалекти има един език, толкова по-богат и сложен е. Съответно те не са някакъв музеен експонат, те са красиви, защото са живи, употребяват се и когато някой ми каже дума, която ми се струва диалектна, или я произнесе по особен начин, вместо да му се смея колко е неграмотен, по-скоро би ми било интересно и бих разпитала откъде идва, много ли се използва в този край, какво е съответствието и в книжовния език и т.н. Майка ми и до ден днешен си спомня с усмивка как като студентка била на някаква бригада в диво родопско село и я сложили да помага на някаква баба, която все едно и говорела на друг език, после и се карала - пак на друг език, че не разбира  Lol
Активен

paiachka
Newbie
*
Публикации: 2672

The awesomest, most best lookingest, greatest!

« Отговор #36 -: Март 16, 2012, 14:17:01 »

Ужас, значи някой тексаски селянин като зашляпа на полуанглийски да му се радваме Lol Lol Сега не се заяждам, просто ми стана смешно.

Аз лично откровено се смея като чуя някакви мйекания или фрапиращо изопачаване на думи. Обаче за мен не е нормално и да не може някой да казва Р, така че далеч не съм толерантна.. Razz Иначе си признавам, че и аз се заслушвам по-скоро с интерес в подобни баби и прочие, които говорят сякаш на друг език и смея да кажа, че доста разбирам диалекти и някак интуитивно ми идва на ум какво имат предвид тия хора.
Активен

Децата не са даденост и е привилегия да ги имаш!
Mina
Newbie
*

« Отговор #37 -: Март 16, 2012, 14:19:58 »

Ужас, значи някой тексаски селянин като зашляпа на полуанглийски да му се радваме

Тва е друго. Простия човек е прост навсякъде по света. Тук говорим за диалект ,което е различно. То няма общо с багажа, а си е географска особеност на езика. Smile
Активен

Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #38 -: Март 17, 2012, 09:14:40 »

На мен много ми харесва "него ден", но не е книжовно.
Активен

FroZen
Newbie
*
Публикации: 2627

« Отговор #39 -: Март 17, 2012, 10:32:10 »

Галето като написа "него ден" се присетих. В работата като пиша изреченията са доволно дълги и наблъскани и понеже редовно ми се налага да използвам спасителни като: "Акт............................(5 реда), който акт....(нещо си)". Преди дълбоко се смущавах, че е неправино, звучеше ми като ебати куцата патерица, сега го шляпам без да ме е грижа. Та с две думи, правилно ли е граматически?
« Последна редакция: Март 17, 2012, 10:34:59 от FroZen » Активен

Who needs the Sun, when the Rain's so full of life
Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #40 -: Март 17, 2012, 11:52:09 »

Фро, принципно не се употребява така в речта, използва се само "който" и става ясно, затова, предполагам, те е смутило в началото. Обаче изреченията в правните текстове са толкова дълги и заплетени, че ако не се впише "който акт", просто няма да стане ясно "който" кое от всичко пояснява, затова си е прието, не се терзай и давай още по-смело.
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #41 -: Март 17, 2012, 12:19:15 »

Видях от другата тема, та да питам : спеСифично или спеЦифично, оттам и спес/цификация как се пише ? Smile
Активен

Mina
Newbie
*

« Отговор #42 -: Март 17, 2012, 12:20:45 »

Специфично е.
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #43 -: Март 17, 2012, 12:24:33 »

Всички подобни думи навлизат при нас през латински - цирк, цигара, специфично, цикъл... Все са с Ц. В английски обаче навлизат със С в произношение. И понеже навлизат чуждици, вече от английски, а не от латински (замисли се от коя година насам се ползва спецификация), стават грешки... Правилното е Ц.
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #44 -: Март 17, 2012, 12:31:02 »

Ясно, благодаря, колко пъти съм го написала грешно, само аз знам. Razz
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #45 -: Март 17, 2012, 12:38:21 »

Тъкмо щях да питам не са ли ти минали милиони спецификации през ръцете, че да я сънуваш вече тази дума  Lol
А за "олук" какво ще кажеш  Cheesygrin
Активен

Mina
Newbie
*

« Отговор #46 -: Март 17, 2012, 12:44:12 »

Не е ли "улук"? Blink
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #47 -: Март 17, 2012, 12:52:34 »

Срам, Лора, голям.
Моят шеф вика, че са дублетни - о/улук, но аз винаги го пиша улук.
Ама той пишеше и сУфит, а аз го пиша сОфит.  Rolling Eyes
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #48 -: Март 17, 2012, 13:13:16 »

Улук, не са дублети даже, освен ако не са ги направили в близките 2 години. Просто масово се бъркат О и У в начална позиция, а това е едно от малкото съществителни, които започват с У, при това неударено. И настава хаос. Ако беше ударено, никога никой нямаше да има колебания, но сега се греши масово.
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #49 -: Март 17, 2012, 15:42:36 »

Едно от пет целя. Lol
Активен

Страници: 1 [2] 3 4 5  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: