star chick-chat.org star Женски работи star Сватбеният ден (Модератор: Minastar Смяна на фамилията при жените
Страници: 1 2 [3] 4 5  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Смяна на фамилията при жените  (Прочетена 32760 пъти)
Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8773

« Отговор #50 -: Декември 11, 2011, 20:03:40 »

Е не може да е едно и също мъж да вземе името на жена си и обратното! Мъжете и жените са РАЗЛИЧНИ и имат РАЗЛИЧНИ роли. Не може винаги  да ги уеднаквяваме въпреки цялата еманципация. Да, у нас не е патриархат и аз по цял ден да тичам с парцала, но пък мъжът ми да бродира покривчици и да се лакира в розово, а аз да ремонтирам колата не ми се вижда нормално. По същия начин с фамилията, някак си тук виждам ролята на мъжа. И поне лично на мен ми е романтично и хубаво да взема фамилията на мъжа си, просто обратното не ми звучи, някак си не ми е мъжествено и не знам дали ще го уважавам толкова този човек. Това си е мое мнение и усещане, никъде не казах "не го правете" за вас- обяснавам защо според мен не е много редно. Но разни хора, разни идеали, щом е важно за вас, е съвсем различно. Не го разбирам, но важното е мъжът до вас да го разбере Smile
Активен

Anna T.
Newbie
*
Публикации: 4392

Влюбена в живота

« Отговор #51 -: Декември 12, 2011, 07:12:02 »

Между другото, наистина е имало практика в соца да се затриват старите фамилии. До 84-85 е било задължително детето да се кръщава по презимето на таткото, което автоматично затрива интересните фамилии. Сигурно е имало начин да се заобикаля, но повечето са си отишли по този начин.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15127

« Отговор #52 -: Декември 12, 2011, 09:10:47 »

На мен тази порядка ми е изключително странна, в някои райони все още се прави. Което пък автоматично някак си разваля идеята на това да се бракуваш, жена ти да вземе фамилията ти и един вид да продължите рода (като име), защото това не се случва.
Активен

Fata morgana
Newbie
*
Публикации: 2920

« Отговор #53 -: Декември 12, 2011, 09:23:39 »

Корни, аз чета и малките букви. Smile
Знам, че са различни, но са равни, това се опитах да кажа. А и честно казано моите приятели мъже могат да ремонтират колата, толкова, колкото аз мога да готвя и плета на една кука. Cheesygrin
Стига с тая еманципация, изобщо не се смятам за еманципирана, още като чуя буса на тати да паркира, веднага му зареждам кафето, слагам му и му вдигам масата, автоматично му давам най-хубавото и голямо парче месо. С мъжете, с които съм се мотала, никога не ми е било проблем да сменя чаршафи, да направя салата или да измия две чаши от кафе. Изобщо не смятам, че мъжа и жената трябва да си сменят ролите, има си неща, към които мъжете имат по-добро усещане, паркират по-добре и знаят разни неща, докато жените имат майчински инстинкти и по-тънки пръсти, за да кърпят чорапи.  Smile

Анна, винаги съм се чудела как са им разрешили на нашите да ми дадат дядовото име, а не фамилията, сега ми е по-ясно, ако е имала такава практика, това обяснява нещата. Smile
Активен

Thoughts Become Things... Choose The Good Ones!
Anna T.
Newbie
*

Влюбена в живота

« Отговор #54 -: Декември 12, 2011, 09:54:22 »

Ами Фата, доколкото разбрах, през 82-ра е било задължително, а през 85-та вече не  Cheesygrin Ама става много мешано де - родителите с една фамилия, децата с друга... Аз от гледна точка но собственото разнофамилно семейство умувах как да ги направя нещата, та така.
Активен

michelle
Newbie
*
Публикации: 3605

« Отговор #55 -: Декември 12, 2011, 09:56:48 »

Ама води си определено до обезличаване тая практика, ех тоя зъл социалистически гений бе...
Активен

C’est tout!
Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #56 -: Декември 12, 2011, 09:59:32 »

Е не е било задължително през 82-ра  Cheesygrin И явно въобще не е било чак толкова задължително, просто е имало някакво такова течение. Баща ми и дядо ми са с еднакви фамилии, но прадядо ми е бил с друга. Ех, сега щях да съм Жейнова... Всъщност не, пак щях да съм си Иванова, егати късмета  Lol
Активен

Fata morgana
Newbie
*
Публикации: 2920

« Отговор #57 -: Декември 12, 2011, 10:00:19 »

Малко тъпо, ама да питам, какво са им пречели старите фамилии ? Или пак е било, за да е всичко сиво и еднакво или така са лекували остатъците от разни по-известни, богати, проблемни родове със силни фамилии, на които вече са им били взели имуществото. Моля да ме ограмотите. Smile
Активен

Thoughts Become Things... Choose The Good Ones!
michelle
Newbie
*

« Отговор #58 -: Декември 12, 2011, 10:06:59 »

Фата, за да се унищожи родовата принадлежност. Ти принадлежиш на държавата, тя за теб е най-скъпото.. Така де, тва е мойта логика. Баща ми са си запазили фамилията, ама на тях не йм е била "чиста" работата... Дядо му по Борисово време е бил счетоводител на царя, не са йм позволили да членуват в партията и такива ми ти работи.. Майка ми произлиза от работническо семейство и там е функционирало това с вземането на фамилията от дядото.
Активен

C’est tout!
Catherine
Newbie
*
Публикации: 7664

Heart follower

« Отговор #59 -: Декември 12, 2011, 10:40:00 »

Егати, сега се замислих, че в семейството на вуйчо ми е така. Фамилията на братовчедките ми е бащиното име на вуйчо. Честно казано никога не съм се замисляла, смятах, че действително е често срещана практика тук, а понеже аз родом съм от югоизточна България, затова съм другояче. Значи през соца се е наложила работата, ясно. А дядо ми по бащина линия е имал връзки насам-натам с партията, та сега си обяснявам как стоят нещата  Razz  Cheesygrin
А между другото, моята фамилия също идва от занаят/прозвище на пра-прадядо ми и затова много си я тача, понеже си има и история, нищо, че е сравнително често срещана.  Razz
« Последна редакция: Декември 12, 2011, 10:48:22 от Catherine » Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #60 -: Декември 12, 2011, 12:25:08 »

Корни, аз чета и малките букви. Smile
[/quotе]

Ей не го приемай така, просто ме мързи да търся наклонен шрифт, исках само да подчертая, а не да "викам" виртуално, накриво си го разбрала  Kiss

Активен

lioness
Newbie
*
Публикации: 8327

« Отговор #61 -: Декември 12, 2011, 17:34:12 »

То не е било задължително, но е било едно криворазбрано правило. Единият ми дядо имаше двама братя, а са с три различни фамилии  Cheesygrin Стойчо Георгиев, Георги Димитров и Кирил Стойчев. Нещо подобно бяха, едният носи за фамилия името на единия дядо, другият на другия дядо, а третия е с фамилията на баща си. А дядо ми изпадна в шок, когато преди три години се роди братовчед ми и не е с фамилия Стойчев, а с фамилията на баща си и майка си.
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
Anna T.
Newbie
*

Влюбена в живота

« Отговор #62 -: Декември 13, 2011, 07:17:39 »

Е как фамилията на другия дядо, по майчина линия ли? Аз, както го разбирам, при даването на името, решението се е взимало от администрацията, съответстваща на сегашното ГРАО. Мама също ми е разказвала, че не са искали да й разрешат да ми даде две Н, но жената "се съгласила".
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #63 -: Декември 13, 2011, 08:31:27 »

Анн, мила жена. На моята през 88-ма не са й дали да ме кръсти с две "н", та после се налагаше да се води дело за смяна на име.
Активен

C’est tout!
Anna T.
Newbie
*

Влюбена в живота

« Отговор #64 -: Декември 13, 2011, 08:34:30 »

То и аз водих, за да сменя фамилията на дребос. Ама то "водих" е силно казано. Дадох на една адвокатка някой лев и тя ми каза кога да отида да взема новия акт за раждане.
Активен

lioness
Newbie
*
Публикации: 8327

« Отговор #65 -: Декември 13, 2011, 08:36:55 »

Да, по майчина линия. Странно, но факт.
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
alexia
Newbie
*
Публикации: 2180

« Отговор #66 -: Декември 13, 2011, 10:18:13 »

И аз знам за такъв случай. На моето момче баща му и чичо му са с различни фамилии. Единият е взел на дядото по бащина линия, а другият на дядото по майчина. Децата на двамата братя обаче са всички с една фамилия и не можеш понякога да разбереш какво става. Smile Моята фамилия идва от пра-пра дядо ми и се е запазила вече 5 поколения. Ако брат ми няма момче, ще се загуби, което е много тъжно. И толкова тъжно ще ми е на мен да се откажа един ден от нея, но така или иначе аз не мога да я предам на децата си, така че ще приема тази на съпруга. Мен лично много ме дразни вземането на името на дядото за фамилия на децата и предпочитам да е фамилия с традиция, през няколко поколения.
Активен

kateto
Newbie
*
Публикации: 4119

« Отговор #67 -: Декември 13, 2011, 10:36:02 »

и нашата фамилия се губи.. баща ми е взел трите имена на дядо си, а след неговото раждане баба ми и дядо ми си сменят фамилията, при което и чичо ми е с новата фамилия (която е на пра-пра дядо ми) и съответно само баща ми е с различна.. ама нали сме две момичета, се губи :/
Активен

veselushka
Newbie
*
Публикации: 2745

« Отговор #68 -: Май 25, 2012, 19:34:39 »

Ех, каква интересна тема! Аз наистина съм изпуснала много напоследък.

Не знам дали ще мога да се разделя с фамилията си. Хем съм си традиционалистка и смятам за много романтично и сладко да приема фамилията на евентуалния ми бъдещ мъж и всички да сме с голяма табела като на Фата сестра й /але, този път нали не бъркам никовете?/ Cheesygrin, хем обаче съм толкова горда от моята фамилия, влюбена съм в нея, обожавам си я, да не казвам колко много хора ми викат на галено не от 1-то ми име, а именно от фамилията. Хем е супер чалната и запомняща се, хем я свързвам с най-любимите ми мъже ever! Баща ми, чичо ми, дядо ми и брат ми са мъжете, с които най-много се гордея, не просто защото са ми роднини, а защото наистина са постигнали много и са допринесли не само за нашето семейство, а и за нашия град като цяло. Още от малка съм свикнала да ми казват: "Ооо, Чучумишева, предай поздрави на баща си/ чичо си/ дядо си/ баба си..." Ето дори днес отидох на лекар, когото не познавам, и ме изпрати със същите думи.
Та, в този ред на мисли - влагам изключително много сантименталност във фамилията си и не бих могла да я променя просто ей така. Трябва мъж ми да има или още по-чалната фамилия  Lol, или силно да се възхищавам не само на него, но и на целия му род.

Btw, трябва да се поинтересувам от колко време съществува нашата фамилия. Прадядо ми е бил с нея, но за по-далеч не знам.
« Последна редакция: Май 25, 2012, 19:38:03 от veselushka » Активен

Винаги очаквай неочакваното!
Anna T.
Newbie
*

Влюбена в живота

« Отговор #69 -: Май 28, 2012, 09:21:26 »

На Фата сестра й е абитуриентка, та със сигурност бъркаш някъде  Cheesygrin
Активен

ghoul
Newbie
*
Публикации: 2173

I forgot, but will not forgive never

« Отговор #70 -: Май 28, 2012, 09:58:05 »

Въпросна лично мнение и чувства е дали една жена ще си запази фамилията или не. Някои имат прекалено силна връзка с името си, а за други е без значение. Не мога да разбера мнението, че ако вземеш името на съпруга си разбирате ли това ще по силно скрепява брака между двамата. Малко закостеняло ми звучи, ама все пак си е мое мнение. Аз определено съм искала да си сменя фамилията. Ама тъй като нишан скоро да се женя няма ще си стоя с моята  Lol
Анн на теб проблем с двете НН, а питаш ли нашите дето е станал огромен скандал, щото името ми не било българско. Накрая пак с връзки са се съгласили, ама баща ми от яд ми объркал фамилията. И сега нося неговото презиме за фамилия.
Иначе у нас купона е голям. И тримата сме с различни фамилии и ако решим да сложим табела на вратата трябва да е формат А4 Smile
Активен

Anna T.
Newbie
*

Влюбена в живота

« Отговор #71 -: Май 28, 2012, 12:00:01 »

Ние ще сме двама на двама с различни фамилии  Cheesygrin
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #72 -: Май 28, 2012, 13:58:44 »

Аз съм вече с фамилията на мъжа ми, но още не се чувствам така- не съм сменила нито един документ, много малко хора ме бъзикат да ме наричат по име (а ми е голям кеф като го спомене някой, даже надписвам картичките отдолу със "сем. ..." и усмивка, че иначе звучи твърде сериозно и тежкарско).

Още не знам дали ще ми липсва старата фамилия, по принцип много ми харесва как ми звучеше името, а и не е много трудно за чужденците- сега ако го сменя в работата, ще падне голяма мъка  Razz Трябва и за нов подпис да мисля...но не мисля, че ще съжалявам, засега ми е много хубаво да си чувам новото име, колкото и да е рядко. Пък и някак си винаги и двете имена ще са си мои- и старото, и новото, свеки например на визитките си все още е със старото си име и така я знаят в работата, нищо, че официално го е сменила. Тъй че ако ми е трудно да свикна, просто ще се представям със старото и само по документи ще съм с новото. Но не вярвам, де.

А за табела на вратата- много ми се иска, но още не се чувствам готова да сложа думата "семейство", звучи ми твърде сериозно и като за възрастни хора  Rolling Eyes Пък ние сме си още младежи, двойка сме, но чак като големите семейства, не знам  Stuart Ама скоро де ;)
Активен

alivera
Newbie
*
Публикации: 3932

Streets of my life

« Отговор #73 -: Май 28, 2012, 14:01:26 »

А, Корни, вие сега къде живеете? Интересно ми е, нищо не си разказвала след сключването на гражданския брак.  Cheesygrin В ново жилище ли ще сте? Или вие си живеехте заедно?
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #74 -: Май 28, 2012, 14:24:55 »

А, Корни, вие сега къде живеете? Интересно ми е, нищо не си разказвала след сключването на гражданския брак.  Cheesygrin В ново жилище ли ще сте? Или вие си живеехте заедно?

о, само да намеря тема и ведага почвам да разказвам, та ще се молите да млъкна  Lol

Ами ние си живеем заедно от години (2.5 някъде) и както си и мислех, няма  промяна и разлика дали си женен,или не. Все същите хаховци сме си  Cheesygrin Само ми е по-влюбено някак си и ми става едно такова трепкаво и възбуждащо като си помисля, че ми е съпруг и му видя халката  Wub

Каним се да правим разни сериозни семейни неща, като да си открием обща сметка или да си сложим табела на вратата, но още не сме стигнали дотам, при нас времето все не стига за нищо, не знам как го поглъщаме  Lol Откакто сме се върнали от меден месец (1 седмица) не сме имали и една вечер вкъщи на спокойствие- все по гости, рождени дни, задачки...но и преди си бяхме така, та това не е от брака. Даже още не сме преброили парите от сватбата, само прочетохме картичките Smile
Активен

Страници: 1 2 [3] 4 5  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: