star chick-chat.org star Женски работи star Сватбеният ден (Модератор: Minastar Смяна на фамилията при жените
Страници: 1 2 3 ... 5 [Всички]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Смяна на фамилията при жените  (Прочетена 32754 пъти)
Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8773

« -: Декември 06, 2011, 16:19:40 »

Айде на спорааа...Да си сменяме ли жените фамилията, или не?
Въпрос на чест и еманципация? Или на чест за мъжа? Или на семейно чувство? Или на бюрокрация?

Аз винаги съм искала да взема фамилията на бъдещия си съпруг и да сме си едно семейство с една фамилия и с децата всичко. И на вратата да пише фамилията ни...Пък и сигурно на всеки мъж му става приятно жена му да е с неговото име. (освен на моя, той постоянно повтаря, че ако не искам, да не го сменям, при все че знае, че искам... чудя се иска ли да ми го даде изобщо  Razz ).

Знам, че при сестра му на мъж ми е имало проблеми- тя е искала да си запази фамилията (имат много нестандартна фамилия), а родата на мъж й- да го смени, или поне тиренце. В крайна сметка тя е надделяла и си е със старата.

На мен единственото ми колебание е с документите. Просто не ми се мисли какво ме чака- паспорти, банки, договори, документи, и все ще забравя нещо и ще станат проблеми...
С тиренце пък става дълго и смешно.
Страх ме е и да не стане проблем с медения месец (самолетните билети са със старата фамилия),но си мисля, че ако подам докуименти за смяна на паспорт като се върнем, няма да има проблем. Най-много да изпусна срока и да ме глобят  Razz

И сега съм в чудене, заслужава ли си разправията заради моето романтично чувство...Като и на мъж ми му е все едно. Обаче предполагам, че въпреки всичко ще си я взема неговата и малко по малко ще се оправя с всичко, няма да успея да се въздържа Smile

Пък и все нещо да се промени след сватбата  Razz Иначе си мисля, че след 3 седмици ще съм забравила, че сме женени  Lol

Кажете вие как мислите и как постъпихте/бихте.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15127

« Отговор #1 -: Декември 06, 2011, 16:21:45 »

Еее, това нали го спорихме вече. Cheesygrin Дай друго - Да се пазим ли до сватбата? Lol
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #2 -: Декември 06, 2011, 16:28:59 »

Хмм не помня, аз съм си склероза  Cheesygrin

За пазенето не съм също така крайна, една приятелка искаше и я разбирах, въпреки че имах вече "бройки"  Lol Но все пак съм си против и не мисля да има тук човек, който да е "за", тъй че стига иронизира  Razz
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #3 -: Декември 06, 2011, 16:33:17 »

Ами понеже съм си писала вече мнението по темата, че и беше и тази година, само ще кажа, че ми се струва малко глупаво да не си смениш името, заради бюрокрацията и най-вече, заради самолетните билети. Ще провериш как стоят нещата и ще го измислиш.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #4 -: Декември 06, 2011, 16:38:00 »

Ами понеже съм си писала вече мнението по темата, че и беше и тази година, само ще кажа, че ми се струва малко глупаво да не си смениш името, заради бюрокрацията и най-вече, заради самолетните билети. Ще провериш как стоят нещата и ще го измислиш.

Еми да,и аз клоня към това. Ако имах други причини (на чест или да си обичам много фамилията или да съм известна), ок, разбирам хората, които не искат. Но да искам и да ме спре нещо такова, не бива. Въпреки че наистина ме плашат, едва ли не месеци наред с това трябва да се занимавам, а ще съм на работа...
Пък за пътуването просто като се върна ще действам.
Активен

Tatty Teddy
Newbie
*
Публикации: 1344

« Отговор #5 -: Декември 06, 2011, 16:39:41 »

Аз принципно съм ЗА смяната на името..не съм привърженичка на това с тиренцата например. Ако ще е така по-добре да не се сменя изобщо фамилията. Тук обаче не говоря за хора с утвърдена кариера, утвърдено име в своята област като доктори, журналисти, адвокати... и изобщо хора с позиции. При тях смяната на фамилия би могла да доведе объркване сред клиентела и изобщо негативи свързани с професията и работата им.
Въпреки, че подкрепям взимането на фамилията на мъжа, при мен обаче се получава парадокса, че лично за себе си съм много разколебана искам го или не..единствената причина за това е, че моята фамилия е доста специфична и никак не би ми се искало да я заменя за нещо "обикновено" като "Петрова", "Иванова", "Георгиева" (Хаха приятелят ми е Петров  Lol) ... общо взето ми е малко объркана позицията, но предполагам като ми дойде време да се давам, ще намерим заедно с човека до мен най-оптималния вариант..
Честно казано много по-важен ми е въпросът децата чие име носят? Ако родителите са с различни фамилии, отново ли се взима фамилията на бащата или родителите решават? Някой може ли да ми обясни  Confused
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #6 -: Декември 06, 2011, 16:48:54 »

Автоматично е на бащата, но при желание от двете страни може да вземе на майката,не знам законово при какви условия.

Но според мен малко бащи биха се навили да дадат на децата си не своята фамилия, а тази на жена си. То е все едно мъж да вземе фамилият на жена си, не върви някак си. Поне аз не съм толкова феминистки настроена, че да го приема...

Това е и за мен основен аргумент- да сме всички с една фамилия, а не аз като черна овца.
Въпреки че сложната фамилия не знам дали е плюс, мъж ми го питат по 3 пъти да си повтори името, понеже освен, че е специфично, той не може и да казва "р"  Stuart
Активен

Tatty Teddy
Newbie
*

« Отговор #7 -: Декември 06, 2011, 17:23:00 »

А, то ясно, че повечето мъже надали биха се навили ама аз искам да продължа рода  Razz Razz Razz Пък сме все момичета последното поколение и май май ще се претопи нашата така хубава фамилия  Razz

Активен

kateto
Newbie
*
Публикации: 4119

« Отговор #8 -: Декември 06, 2011, 17:29:43 »

Корни аз си смених фамилията - до 1 месец лк, след това до месец от новата лк - книжка и паспорт, понеже ми трябваше бързо паспорта (моя беше изтекъл) си ги смених на едно, само за книжката се чакаше повече, т.е трябва да имаш лк и тогава книжка.
в банките минах за по 5 минути, без ДСК, в която ми искаха оригинала на свидетелството за граждански брак!!!.. ама и там не е нищо фатално - моето име го знаят всички и то е специфично, но нямам проблем с новата фамилия - казвам я и вече ме търсят по нея ;)
не е кой-знае каква хамалогия + че важното в случая е егн-то ти .. а не фамилията Smile
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #9 -: Декември 06, 2011, 17:38:17 »

Корни аз си смених фамилията - до 1 месец лк, след това до месец от новата лк - книжка и паспорт, понеже ми трябваше бързо паспорта (моя беше изтекъл) си ги смених на едно, само за книжката се чакаше повече, т.е трябва да имаш лк и тогава книжка.
в банките минах за по 5 минути, без ДСК, в която ми искаха оригинала на свидетелството за граждански брак!!!.. ама и там не е нищо фатално - моето име го знаят всички и то е специфично, но нямам проблем с новата фамилия - казвам я и вече ме търсят по нея ;)
не е кой-знае каква хамалогия + че важното в случая е егн-то ти .. а не фамилията Smile
Оки, това звучи успокоително Smile
Активен

Fata morgana
Newbie
*
Публикации: 2920

« Отговор #10 -: Декември 06, 2011, 18:05:13 »

Живея в този спор, чак се уморих от него. Всичките ми приятелки се зажениха или поне заговориха интензивно за сватби, твърдо са си решили, че искат фамилиите на мъжете си, но не им стига тяхното собствено мнение, а явно държат и мен да бутнат.
Както и предния път, аз съм на мнение, че всеки си носи неговата фамилия. Може и да идва от нашите, вкъщи сме с три фамилии, мама е с една, тати- с друга, ние със сестра ми сме взели бащиното първо и второ име, не фамилия. Всички сме здрави, най-вече емоционално и виреем добре. Аз си харесвам този факт, от малка ми е интересно и нестандартно, хваля се с него. Сестра ми е живяла на същия климат като мен и просто не й харесва, за нея семейство е равно на фамилия, ще вземе фамилията на мъжа си един ден и ще имат огромна табела на вратата, която лично ще й подаря.  Smile

Смятам, че всяка булка трябва да се пази до сватбата, никога не съм пила блага ракия и искам барем един път да опитам. Razz Cheesygrin
Активен

Thoughts Become Things... Choose The Good Ones!
Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15611

« Отговор #11 -: Декември 06, 2011, 18:52:16 »

Аз съм "за" и намирам, че като ще се омъжваш за този човек, така е редно.
Определено съм в хармония с фамилията си по съпруг. Без всякакви тъпи тирета и прочие.
Активен

doubt
Newbie
*
Публикации: 939

« Отговор #12 -: Декември 06, 2011, 19:21:25 »

Моята фамилия е с тире - по чисто сантиментални причини; исках да запазя връзката с баща ми.Свекърите ми не са ми никакви - нито са ме гледали,нито са ми втори родители.Но тъй като създавах семейство все пак, добавих новата фамилия - сега си имам две емоционални връзки - с моето семейство и с мъжа ми и децата.
Смятам,че всеки трябва да го направи както го чувства, а не като вид Данък обществено мнение, защото така било общоприето.
Честно казано не ме е интересувало кой какво мисли Wink
Активен

Catherine
Newbie
*
Публикации: 7664

Heart follower

« Отговор #13 -: Декември 06, 2011, 19:28:33 »

Според мен тирето е много добър компромисен вариант и не го намирам за тъпо. Но вече съм го казвала и преди, въпреки "мизерната" ми, често срещана фамилия, бих я запазила, също като Даут.
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #14 -: Декември 06, 2011, 19:52:15 »

Надявам се не се обиждате на тире Smile Просто на мен ми е много тъпичко като почне някой, ето и днес при лекарката, да си изрежда имената, особено ако са дълги Красимира-Емануилова-тире-(това задължително се обявява звучно като четвърто име)-Хаджиминчева. И последният да затвори вратата.
Активен

Catherine
Newbie
*

Heart follower

« Отговор #15 -: Декември 06, 2011, 20:04:27 »

Лично моето е кратко, така че не бих имала този проблем, но иначе те разбирам какво искаш да кажеш, поусложнява се цялата работа. И все пак, в страна, в която можеш да си кръстиш детето Марчело-Джонатан, едно тиренце не би трябвало да е проблем.  Smile
Активен

Салсеро
Newbie
*
Публикации: 7205

Магистър-Инженер Корабоводител! 17/13.5 ;)

« Отговор #16 -: Декември 06, 2011, 22:52:41 »

Смятам, че всяка булка трябва да се пази до сватбата, никога не съм пила блага ракия и искам барем един път да опитам. Razz Cheesygrin

Булката НЕ пие благата ракия. Smile
Активен

ВНИМАНИЕ: Горенаписаното може да съдържа някой от следните, но не само, литературни похвати - ирония, сарказъм и хипербола - с цел внасяне на хумор в дискусията. На хората без чувство за хумор не се препоръчва да го четат.
kateto
Newbie
*

« Отговор #17 -: Декември 06, 2011, 23:29:52 »

Моята история е същата - старото ми име беше дълго, сега новото-още по-дълго Smile
прилагам справка с цифри ;)
123456789 1234567 1234567890 - туй старото
123456789 1234567 12345678901234  - туй новото Smile
май трябваше да взема с тире, а ;)  Lol
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #18 -: Декември 07, 2011, 00:07:32 »

Е, аз нали ще съм гост, аз ще пия благата ракия, затова призовавам да не пускат, за да опитам веднъж това чудо. Cheesygrin (по принцип не пия ракия, за шегата го казах, но ако е блага, ще се напъна Razz)
Активен

deni_4ka88
Newbie
*
Публикации: 456

« Отговор #19 -: Декември 07, 2011, 11:15:13 »

Аз също смятам,че всяка булка решава за себе си-без да се влияе и без да робува на предразсъдъци.Аз нося фамилията на мъжа ми,но не защото той е настоявал,или че аз го смятам за задължение,а защото моята е много безлична и банална пък на мъж е...доста по-нестандартна и определено запомняща се  Cheesygrin.Сама си направих избора без никакво чуждо вмешателство и се чувствам добре с новато си име  Wink
Активен

michelle
Newbie
*
Публикации: 3605

« Отговор #20 -: Декември 07, 2011, 21:49:48 »

Голяма тема, ей! На мен условието ми, ако някой много държи да се венчаем, е да ми приеме фамилията, май съм споделяла. Точно само истински мъж би го направил, а не някой сдухан комплексар. Харесвам инсче семейството да е с една фамилия и ако има тирета, то и мъжа да си сложи мухмухмух...Но пък едва ли табелката на вратата ви прави семейство, малко като с подписа в гражданското...
Активен

C’est tout!
Tatty Teddy
Newbie
*

« Отговор #21 -: Декември 07, 2011, 22:31:54 »

Ох, това дето си го написала, според мен пък звучи прекалено крайно и измислено...и преди съм ти го казвала..Надали ако си искрено влюбена, обичана, щастлива с някой, ако знаеш, че той е твоят човек, ако ти отговаря на всички представи за някой, с който можеш да остарееш, отказът му да ти приеме фамилията ще те откаже от брак с него?!?!
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #22 -: Декември 07, 2011, 22:34:45 »

Че аз по принцип съм си отказана от брак. Ще си живуркаме заедно щом се намираме така прекрасни и толкоз...
Активен

C’est tout!
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #23 -: Декември 08, 2011, 13:15:00 »

Мда, и мен ме уби това, че истинският мъж ще приеме фамилията на жена си. Като в "Под игото" Гинко Ганкин, ако това е истински мъж  Lol Според мен да го задължаваш е точно толкова неправилно, колкото и той теб, ако не иска, ок, всеки си запазва неговата и толкоз.
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #24 -: Декември 08, 2011, 13:18:21 »

Сега прочетох по-внимателно какво е написала doubt, много хубаво го е обяснила, за пръв път почвам да проумявам врътката с тирето, без да ми се струва еди какво си. Smile
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #25 -: Декември 08, 2011, 13:22:54 »

Тя прекрасно го е казала, ама нямаме ли точно за връзка с баща си и нашия си род 'бащино' име? Фамилията си е нещо съвсем отделно Rolling Eyes
Моите фамилия и бащино бяха еднакви преди брака, така че на практика нищо не загубих Smile Но и различни да бяха - връзката с моя баща и род е бащиното ми име, пак щях да взема фамилията на мъжа ми. И това решение нямаше да има нищо общо с неговите родители?!
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #26 -: Декември 08, 2011, 13:26:49 »

То и аз си ползвам бащиното име, не фамилията, няма да загубя кой знае какво,  просто съм се запънала като магаре на мост. Абе ако много го обичам, сигурно всичко ще му взема, може би най-важно е да не ме притиска и поставя ултиматуми, тогава пак ще се запъна. Ехе, днес съм мека Мара Smile
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #27 -: Декември 08, 2011, 13:27:34 »

Корни, според мен по-скоро има предвид, че й е все едно дали ще се омъжи или не. И аз съм така и ако се бракувам, ще е само, за да си сменя фамилията, докато тя по-скоро иска да си я запази, и ако се омъжи ще е само, ако мъжа й склони да вземе нейната. Т.е. по-философско ги разглежда нещата, а не, че ако си намери мечтания мъж и ако не иска да се ожени за нея и да й продължи фамилното име, ще го зареже.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #28 -: Декември 08, 2011, 16:35:30 »

Корни, според мен по-скоро има предвид, че й е все едно дали ще се омъжи или не. И аз съм така и ако се бракувам, ще е само, за да си сменя фамилията, докато тя по-скоро иска да си я запази, и ако се омъжи ще е само, ако мъжа й склони да вземе нейната. Т.е. по-философско ги разглежда нещата, а не, че ако си намери мечтания мъж и ако не иска да се ожени за нея и да й продължи фамилното име, ще го зареже.

То това ясно, че не държи на брака, ама все пак звучеше каот ултиматум, пък и коментирах идеята й за "истински мъж". Според мен от двамата ми приятели бившият по-би се съгласил да ми вземе фамилията, а е в пъти по=женствен от сегашния (не го казвам с лоши чувства, и това си има плюсове).

Иначе обмислям и аз в новата работа да помоля да ми създадат акаунти с бащиното име, за да нямам проблеми после със смяната на фамилията. Въпреки че примерно мейл адресът надали биха ми сменили.

Но ми е странно, цял живот си казвам като програмирана трите имена, сега ще правя паузи преди да мина към третото, няма да ми е свойствено и да ми звучи в началото...
Активен

HappyHeart
Newbie
*
Публикации: 6339

« Отговор #29 -: Декември 08, 2011, 18:23:36 »

Аз нямам търпение да си сменя фамилията, защото смятам, че човекът, от който съм я взела може да ми донесе само срам и позор. Не преувеличавам. Имах желание да си я сменя с тази на майка ми, но ми се стори излишно при положение, че така или иначе ще се омъжа. Междудругото какво става с всички сертификати и дипломи, които имаш, а са със старото име? Как удостоверяваш, че са твои?

Единственото, което ме притеснява е професията ми. Ако се заомъжвам, след като съм завършила и вече имам пациенти, би било объркващо.
« Последна редакция: Декември 08, 2011, 18:26:25 от HappyHeart » Активен

Моето име е Любов.
bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #30 -: Декември 08, 2011, 22:45:34 »

Ее, ти пък ча толкова - как доказваш, че са твои - нали ти пише трите имена там (т.е. поне първите две са еднакви), освен това в наистина важните документи (дипломи и т.н.) ти пише и ЕГН. Досега не съм чула някой да се заяде за това, че имаш диплома не с твоята фамилия, няма да си първата докторица, която се е оженила, след като е завършила Smile
И не е толкова объркващо, нито страшно и всъщност много бързо се свиква. Бившата ми шефка, голямо име в туризма, една от топ шефките в голям комплекс с име, работи от поне 20 години в бранша с едни и същи хора и фирми, стара мома до 40 години, се омъжи и за потрес на всички прие фамилията на мъжа си, дори без тиренце. За нея е било все едно Мишел с интересната си фамилия да приеме тази на г-н Иванов и да се обезличи, но всъщност нищо подобно не се случи. Не беше по-различно от това голяма фирма да се раздели с някой топ кадър, когото всички клиенти знаят и търсят и да им отнеме един два месеца да свикнат, че има нов човек на поста.
А, ако теб пък толкова те притеснява, още повече, че и не си искаш фамилията, съвсем спокойно можеш да се представяш официално навсякъде с второто си име (не, че вярвам да го харесваш повече) и да не ти се отрази изобщо смяната на фамилията някога. Просто като вариант Smile
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #31 -: Декември 09, 2011, 00:01:04 »

Оффф, Корнелия, ако не си забелязала, рядко говоря буквално във форума.. А това за истинските мъже - еми аз съм като цяло далеко от идеята, че ако някой такъв мъж ме обича, би настоявал ужасно много да сключим брак въпреки силното ми нежелание... обикновено връзка се получава между хора с еднакво мислене, така че не мисля, че бих имала проблеми от такова формално естество с моя бъдещ партньор. Ама нали си чешем езиците - с цел запазване на фамилията ми, защото тя наистина умира, ако така или иначе сключвам брак, наистина съм много склонна да настоявам за приемане на моята фамилия. Такива са ми разбиранията и точка. Очаквам от мъжа също така да ми готви и това не го прави по-малко мъж в очите ми, както е случая при повечето ми приятелки. Напротив.. адски секси ми е.

Активен

C’est tout!
Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #32 -: Декември 09, 2011, 08:55:13 »

Аз нямам спомен на документите за граждански брак да има опция мъжът да приеме фамилията на жената...

А вашата фамилия винаги ли си е била такава? Защото в нашия край е имало обичай фамилията да се образува от името на дядото или нещо подобно и дефакто рядко има фамилии, които са се запазили във времето. Като каза Бизар за обезличаването, мен ме е яд, че не се е запазила фамилията на дядо ми, защото страшно ми харесва. От друга страна пък, така или иначе след като се омъжих, щях да пак да се обезлича, така че все тая  Lol
Активен

lioness
Newbie
*
Публикации: 8327

« Отговор #33 -: Декември 09, 2011, 11:03:18 »

Аз нямам спомен на документите за граждански брак да има опция мъжът да приеме фамилията на жената...
Има, има.
Мен като малка винаги са ме учили да се представям по бащино име, дори в училище бяхме 2 адашки и винаги мен са ме наричали по бащино име. Като започнах работа обаче направо ме запердашиха на фамилия, и така бях свикнала по 100 пъти на ден да казвам и да ме наричат Илиева, че се чудех как ще ми се пречупи езика. Отделно всичките служебни регистрации, мейл, и т.н. Обаче толкова бързо свикнах, че чак не повярвах.
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
michelle
Newbie
*

« Отговор #34 -: Декември 09, 2011, 11:46:15 »

Да, Лор, винаги е била такава. И си е фамилия, произлязла не от име, ами от "професията" на прадедите ми, които са били дървари и като са ходели да секат дърве в гората, цялото село долу е чувало как "лУпат".. оттам са йм викали лУпаните и те така... Всъщност ударението трябва да пада на "у", но никой в бг не го произнася по този начин, само на немски го казвам така, защото по-лесно ме разбират. Част от рода се е заселил в Пещера на времето, но май и там вече няма почти никой с тази фамилия.. Може би точно заради такова препредаване на бащиното име, а не на фамилното (бтв, бях чела разни тъпотии за това с бащините имена - било едва ли не соц-конспирация с цел затриване на старите родове хаха). Пък на останалите само щерки йм се раждат Cheesygrin Иначе навсякъде ме мислят за рускиня като си кажа името, там е много разпространена фамилия.

Абе фамилии.. нек' сме живи и здрави, пък тва е най-малкото.
Активен

C’est tout!
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #35 -: Декември 09, 2011, 11:53:48 »

Е, между готвенето и смяната на фамилията с женска аз поне откривам голяма разлика...

Иначе да, щом не искаш да се жениш, едва ли мъжът ти ще иска толкова много, сигурно ще е от малкото щастливци, дето жена им не мрънка на тема бели рокли  Cheesygrin

Въпреки че познавам вече и не малко такива случаи- както казва сестра ми за мъж си той е "булката", той се вълнуваше, той държеше на брака, той организираше, за сестра ми всичко това беше излишно. Та май често има и смяна на ролите и единият от двамата е такъв  Cheesygrin
Активен

Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #36 -: Декември 09, 2011, 12:05:05 »

Е тя и "женската" фамилия идва от мъж, така че е изначално мъжка  Lol

Не ми е тъпо да се приеме женската фамилия, особено в такива случаи като сестри лУпанови, много съм "за" запазване на фамилиите. Да не говорим за разкоша в семейството на Фата.

Обаче пък ако възприемам някого като "булката ми", няма сила, която да ме накара да го взема за мъж.

По темата - аз съм супер анти сватба, ако двойката има дете.
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 16507

A believer

« Отговор #37 -: Декември 09, 2011, 12:11:14 »

Аз пък наистина не разбирам какво значи: "да се запази фамилията", нещо не вярвам в такива работи и честно, не си представям мъж, който да приеме моята фамилия. Не го намирам за нормално само с цел "запазване на фамилията" просто.
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #38 -: Декември 09, 2011, 13:53:58 »

Аз пък наистина не разбирам какво значи: "да се запази фамилията", нещо не вярвам в такива работи и честно, не си представям мъж, който да приеме моята фамилия. Не го намирам за нормално само с цел "запазване на фамилията" просто.

мхм, и на мен не ми идва в редна на нещата, чак толкова феминизъм и независимост...Всеки да си остане с неговата и толкоз, ама мъж да приема на жена си фамилията не мога да приема и това е. Просто трябва да намеря оная част от "Под игото" и да я цитирам тук, много ще пасне  Lol

Гал, някои хора все пак имат чувство за хумор и ако мъжът е по-активен при типични "женски" дейности, използват въпросното чувство, вместо да се джафкат ;) Или пък по такава безумна причина да се разделят, както хитро предлагаш ти.
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #39 -: Декември 09, 2011, 17:41:54 »

О, нищо не предлагам, камо ли пък "хитро". Просто споделих деликатно, че от моята гледна точка е противоречие да "не е мъжко" да вземе "женска" фамилия, обаче пък ако мъжът е "булката", е приемливо, че дори и забавно. Не ти ли се струва и на теб така?
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #40 -: Декември 09, 2011, 17:45:11 »

О, нищо не предлагам, камо ли пък "хитро". Просто споделих деликатно, че от моята гледна точка е противоречие да "не е мъжко" да вземе "женска" фамилия, обаче пък ако мъжът е "булката", е приемливо, че дори и забавно. Не ти ли се струва и на теб така?

Ми не, едно е да е ентусиаст при организиране на сватба, друго да вземе на жена си фамилията. Просто последното винаги го свързвам с мъж под чехъл. Пък романтиката и мечтата за сватба нямат нищо общо с това.
Активен

mi6lence
Newbie
*
Публикации: 549

« Отговор #41 -: Декември 10, 2011, 09:51:17 »

Аз още се чудя дали да взема неговата фамилия. То оставя решението на мен, но и аз не знам какво да правя. Фамилиите и на двамата са традиционни, но ме притесняват всички документи, които ще трябва да сменям после и дали няма да си бъркам името като се представям.  Cheesygrin
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #42 -: Декември 10, 2011, 11:04:34 »

Това последното...не знам как да коментирам даже.

Корни, ти пък като го кажеш така като "мъж под чехъл" и звучиш доста задръстено Wink Колко мъже под чехъл познаваш и колко от тях са взели името на жена си. Няма нищо общо просто. Единствения случай за взимане на фамилията на жената, който знам, е от тук във форума, Анна Т. като разказваше и ми се вижда като зряла, обмислена от двамата постъпка, а не като приказка за някое смотано коларче с надута селска хубавица, която ти вероятно си представяш Smile

Но така или иначе е твърде субективно това с хубавата/известна фамилия. Някои предпочитат да я запазят и продължат, други да следват собствения си път и както много деца на известни родители, дори се представят с друго име. Така, че е просто, както си го усеща всеки, а това за партньора, еми нормално е да споделят едно виждане и какво по-хубаво от това да ти помогне за някаква такава идея.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #43 -: Декември 10, 2011, 14:59:47 »

Има всякакви случаи и изключения, може и да се налага понякога мъж да вземе името на жена си, не го анатемосвам на 100%, просто според мен обичайно хората винаги биха се подсмихнали като чуят за такъв случай и биха си представили точно един кротък влюбен мъж, без собствено мнение, готов на всичко, за да угоди на жена си.

Питайте мъжете си дали искат да ви вземат фамилият и вижте реакции...Ама не "теоритично, ако се налага, в името на...", тогава всеки ще се сългаси. Просто без причина и сериозно му го предложете.

То традицията не е случайна- мъжът е глава на семейството, води булката в дома на родителите си и тя става част от тяхното семейство. Много ясно, че днес не е точно така, ама масово мъжете да започнат да взиамт фамилиите на жените си не ми се струва нормално и това си е.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #44 -: Декември 10, 2011, 15:53:07 »

Е, в такъв случай си отдъхни, защото аз не видях някой да предлага за гласуване нова традиция, в която се приема женската фамилия. Ставаше дума точно за единичните случаи, когато един вид се налага.
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #45 -: Декември 10, 2011, 16:52:12 »

Абе оставете Корнелия да си завърши започнатата "дискусия", в която желаеше да чуе странични мнения, както тя си пожелае.

А между другото, по-голямата част от явно изразените мачовци са пълни комплексари и абсолютни путки, така че не ми говори за "типичната представа за кротък влюбен мъж". Аз си търся мъж, който не е комплексар и не се дуе като пуяк при всяка отдала се възможност да засвидетелства мъжествеността си. Макар все повече да се убеждавам, че тия мъже само в приказките съществуват..
Активен

C’est tout!
Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #46 -: Декември 10, 2011, 22:43:35 »

Мишел, аз не искам да взема чужда фамилия, но не от комплексарщина, нормално е и мъжете да не искат, пък има и разни традиции, които малко или много са залегнали в съзнанието на народа. Иначе и аз не виждам нищо лошо в това, което искаш, и аз винаги съм казвала, че има повече от един вариант да се реализира крайната цел- да сме всички с една фамилия.  Smile
И като цяло не бъди толкова разочарована от мъжете, и те са хора, има всякакви. Гледай положително, за да ти се случват хубави неща.

То традицията не е случайна- мъжът е глава на семейството, води булката в дома на родителите си и тя става част от тяхното семейство.
Сама го казваш, вече нищо не е както е било и е наш избор как да правим нещата. Като се омъжа не ставам работна ръка на нивата на мъжо, нито пък мисля да живея в чужд дом, да се разбира при свекървата или при моята майка. За главата на семейството, в днешно време е малко трудно да се фиксират така нещата, особено ако и двамата са работещи големи хора със стабилни доходи и професии, както силно се надявам да е в моя случай. Нещото, което би направило моя мъж глава на семейството е моето желание това да е така, като уважение и чисто галене на неговото его и то за нещо, което мен слабо ме интересува и не ми пука кой се води, че заема този семеен пост. Така поне от моята камбанария този аргумент няма много общо с фамилиите и усещанията ми.
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #47 -: Декември 11, 2011, 15:03:40 »

А, за комплексарщината по-общо се изказах, не само по отношение на фамилните имена.. Но специално за мъжете е факт, че ако има комплекси и се чуди кой как ще го изкоментира, задето е взел името на жена си, никога не би се съгласил на подобно нещо.

Много съм разочарована, Фата.. няма кво да си кривя душата. Най-лошото е, че ги надушвам от един разговор вече на кой къде му е проблема.. не ми оставят никаква възможност дори за малко да се влюбя. Затова хлътвам по непознати и се боря с вътрешните си желания да си останат такива, поне пеперуденото чувство да не ми липсва.
Активен

C’est tout!
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #48 -: Декември 11, 2011, 18:19:32 »

Добре де добре, на никого нищо не налагам, нито искам да завършвам дискусията по моя си начин. За мен не е нормално да накарам мъж д ми вземе фамилията, не ми харесва и не мисля, че някой ще се чувства добре от подобна ситуация- ще се изпокараме двете семейства, на мъжа ще му е гадно, на родителите му също, на моите сигурно ще им е неудобно, само аз ще съм щастлива, че съм се наложила. Не виждам причина това да се причинява, освен ако фамилията на мъжа не е примерно Задников и самият той да е мечтал цял живот да я смени.

И при  нас няма мъж, който да продължи рода, но това за мен нищо не значи. Все едно пра-пра дядо ми като се е казвал Петров и някой сега си спомня за него, понеже е също Петров...хората се помнят по делата, не по имената. Всъщност помнят се с времето единици и за съжаление едва ли от форума някой от нас ще е от тези единици.
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #49 -: Декември 11, 2011, 18:31:34 »

В първата си част чудесно си описала моите чувства по темата, само смени него с нея. Помисли си логично, освен традицията, защо жената трябва да вземе фамилията на мъжа, ей така - дай някаква логика, валидна за днешно време. Тъй като за мен няма никаква, мога да го направя само от любов и ще е очеизвадно клякане, говоря конкретно за мен. Малко ми е странно, толкова си крайна за единия вариант (мъж да вземе женската фамилия), а другият го обмисляш. Ако пак включим традицията, то тогава мога да ти напиша поне стотина традиции, които никак няма да спазиш, нито по време на сватбата си, нито в живота си въобще.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #50 -: Декември 11, 2011, 20:03:40 »

Е не може да е едно и също мъж да вземе името на жена си и обратното! Мъжете и жените са РАЗЛИЧНИ и имат РАЗЛИЧНИ роли. Не може винаги  да ги уеднаквяваме въпреки цялата еманципация. Да, у нас не е патриархат и аз по цял ден да тичам с парцала, но пък мъжът ми да бродира покривчици и да се лакира в розово, а аз да ремонтирам колата не ми се вижда нормално. По същия начин с фамилията, някак си тук виждам ролята на мъжа. И поне лично на мен ми е романтично и хубаво да взема фамилията на мъжа си, просто обратното не ми звучи, някак си не ми е мъжествено и не знам дали ще го уважавам толкова този човек. Това си е мое мнение и усещане, никъде не казах "не го правете" за вас- обяснавам защо според мен не е много редно. Но разни хора, разни идеали, щом е важно за вас, е съвсем различно. Не го разбирам, но важното е мъжът до вас да го разбере Smile
Активен

Anna T.
Newbie
*
Публикации: 4392

Влюбена в живота

« Отговор #51 -: Декември 12, 2011, 07:12:02 »

Между другото, наистина е имало практика в соца да се затриват старите фамилии. До 84-85 е било задължително детето да се кръщава по презимето на таткото, което автоматично затрива интересните фамилии. Сигурно е имало начин да се заобикаля, но повечето са си отишли по този начин.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #52 -: Декември 12, 2011, 09:10:47 »

На мен тази порядка ми е изключително странна, в някои райони все още се прави. Което пък автоматично някак си разваля идеята на това да се бракуваш, жена ти да вземе фамилията ти и един вид да продължите рода (като име), защото това не се случва.
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #53 -: Декември 12, 2011, 09:23:39 »

Корни, аз чета и малките букви. Smile
Знам, че са различни, но са равни, това се опитах да кажа. А и честно казано моите приятели мъже могат да ремонтират колата, толкова, колкото аз мога да готвя и плета на една кука. Cheesygrin
Стига с тая еманципация, изобщо не се смятам за еманципирана, още като чуя буса на тати да паркира, веднага му зареждам кафето, слагам му и му вдигам масата, автоматично му давам най-хубавото и голямо парче месо. С мъжете, с които съм се мотала, никога не ми е било проблем да сменя чаршафи, да направя салата или да измия две чаши от кафе. Изобщо не смятам, че мъжа и жената трябва да си сменят ролите, има си неща, към които мъжете имат по-добро усещане, паркират по-добре и знаят разни неща, докато жените имат майчински инстинкти и по-тънки пръсти, за да кърпят чорапи.  Smile

Анна, винаги съм се чудела как са им разрешили на нашите да ми дадат дядовото име, а не фамилията, сега ми е по-ясно, ако е имала такава практика, това обяснява нещата. Smile
Активен

Anna T.
Newbie
*

Влюбена в живота

« Отговор #54 -: Декември 12, 2011, 09:54:22 »

Ами Фата, доколкото разбрах, през 82-ра е било задължително, а през 85-та вече не  Cheesygrin Ама става много мешано де - родителите с една фамилия, децата с друга... Аз от гледна точка но собственото разнофамилно семейство умувах как да ги направя нещата, та така.
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #55 -: Декември 12, 2011, 09:56:48 »

Ама води си определено до обезличаване тая практика, ех тоя зъл социалистически гений бе...
Активен

C’est tout!
Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #56 -: Декември 12, 2011, 09:59:32 »

Е не е било задължително през 82-ра  Cheesygrin И явно въобще не е било чак толкова задължително, просто е имало някакво такова течение. Баща ми и дядо ми са с еднакви фамилии, но прадядо ми е бил с друга. Ех, сега щях да съм Жейнова... Всъщност не, пак щях да съм си Иванова, егати късмета  Lol
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #57 -: Декември 12, 2011, 10:00:19 »

Малко тъпо, ама да питам, какво са им пречели старите фамилии ? Или пак е било, за да е всичко сиво и еднакво или така са лекували остатъците от разни по-известни, богати, проблемни родове със силни фамилии, на които вече са им били взели имуществото. Моля да ме ограмотите. Smile
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #58 -: Декември 12, 2011, 10:06:59 »

Фата, за да се унищожи родовата принадлежност. Ти принадлежиш на държавата, тя за теб е най-скъпото.. Така де, тва е мойта логика. Баща ми са си запазили фамилията, ама на тях не йм е била "чиста" работата... Дядо му по Борисово време е бил счетоводител на царя, не са йм позволили да членуват в партията и такива ми ти работи.. Майка ми произлиза от работническо семейство и там е функционирало това с вземането на фамилията от дядото.
Активен

C’est tout!
Catherine
Newbie
*

Heart follower

« Отговор #59 -: Декември 12, 2011, 10:40:00 »

Егати, сега се замислих, че в семейството на вуйчо ми е така. Фамилията на братовчедките ми е бащиното име на вуйчо. Честно казано никога не съм се замисляла, смятах, че действително е често срещана практика тук, а понеже аз родом съм от югоизточна България, затова съм другояче. Значи през соца се е наложила работата, ясно. А дядо ми по бащина линия е имал връзки насам-натам с партията, та сега си обяснявам как стоят нещата  Razz  Cheesygrin
А между другото, моята фамилия също идва от занаят/прозвище на пра-прадядо ми и затова много си я тача, понеже си има и история, нищо, че е сравнително често срещана.  Razz
« Последна редакция: Декември 12, 2011, 10:48:22 от Catherine » Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #60 -: Декември 12, 2011, 12:25:08 »

Корни, аз чета и малките букви. Smile
[/quotе]

Ей не го приемай така, просто ме мързи да търся наклонен шрифт, исках само да подчертая, а не да "викам" виртуално, накриво си го разбрала  Kiss

Активен

lioness
Newbie
*

« Отговор #61 -: Декември 12, 2011, 17:34:12 »

То не е било задължително, но е било едно криворазбрано правило. Единият ми дядо имаше двама братя, а са с три различни фамилии  Cheesygrin Стойчо Георгиев, Георги Димитров и Кирил Стойчев. Нещо подобно бяха, едният носи за фамилия името на единия дядо, другият на другия дядо, а третия е с фамилията на баща си. А дядо ми изпадна в шок, когато преди три години се роди братовчед ми и не е с фамилия Стойчев, а с фамилията на баща си и майка си.
Активен

Anna T.
Newbie
*

Влюбена в живота

« Отговор #62 -: Декември 13, 2011, 07:17:39 »

Е как фамилията на другия дядо, по майчина линия ли? Аз, както го разбирам, при даването на името, решението се е взимало от администрацията, съответстваща на сегашното ГРАО. Мама също ми е разказвала, че не са искали да й разрешат да ми даде две Н, но жената "се съгласила".
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #63 -: Декември 13, 2011, 08:31:27 »

Анн, мила жена. На моята през 88-ма не са й дали да ме кръсти с две "н", та после се налагаше да се води дело за смяна на име.
Активен

C’est tout!
Anna T.
Newbie
*

Влюбена в живота

« Отговор #64 -: Декември 13, 2011, 08:34:30 »

То и аз водих, за да сменя фамилията на дребос. Ама то "водих" е силно казано. Дадох на една адвокатка някой лев и тя ми каза кога да отида да взема новия акт за раждане.
Активен

lioness
Newbie
*

« Отговор #65 -: Декември 13, 2011, 08:36:55 »

Да, по майчина линия. Странно, но факт.
Активен

alexia
Newbie
*
Публикации: 2180

« Отговор #66 -: Декември 13, 2011, 10:18:13 »

И аз знам за такъв случай. На моето момче баща му и чичо му са с различни фамилии. Единият е взел на дядото по бащина линия, а другият на дядото по майчина. Децата на двамата братя обаче са всички с една фамилия и не можеш понякога да разбереш какво става. Smile Моята фамилия идва от пра-пра дядо ми и се е запазила вече 5 поколения. Ако брат ми няма момче, ще се загуби, което е много тъжно. И толкова тъжно ще ми е на мен да се откажа един ден от нея, но така или иначе аз не мога да я предам на децата си, така че ще приема тази на съпруга. Мен лично много ме дразни вземането на името на дядото за фамилия на децата и предпочитам да е фамилия с традиция, през няколко поколения.
Активен

kateto
Newbie
*

« Отговор #67 -: Декември 13, 2011, 10:36:02 »

и нашата фамилия се губи.. баща ми е взел трите имена на дядо си, а след неговото раждане баба ми и дядо ми си сменят фамилията, при което и чичо ми е с новата фамилия (която е на пра-пра дядо ми) и съответно само баща ми е с различна.. ама нали сме две момичета, се губи :/
Активен

veselushka
Newbie
*
Публикации: 2745

« Отговор #68 -: Май 25, 2012, 19:34:39 »

Ех, каква интересна тема! Аз наистина съм изпуснала много напоследък.

Не знам дали ще мога да се разделя с фамилията си. Хем съм си традиционалистка и смятам за много романтично и сладко да приема фамилията на евентуалния ми бъдещ мъж и всички да сме с голяма табела като на Фата сестра й /але, този път нали не бъркам никовете?/ Cheesygrin, хем обаче съм толкова горда от моята фамилия, влюбена съм в нея, обожавам си я, да не казвам колко много хора ми викат на галено не от 1-то ми име, а именно от фамилията. Хем е супер чалната и запомняща се, хем я свързвам с най-любимите ми мъже ever! Баща ми, чичо ми, дядо ми и брат ми са мъжете, с които най-много се гордея, не просто защото са ми роднини, а защото наистина са постигнали много и са допринесли не само за нашето семейство, а и за нашия град като цяло. Още от малка съм свикнала да ми казват: "Ооо, Чучумишева, предай поздрави на баща си/ чичо си/ дядо си/ баба си..." Ето дори днес отидох на лекар, когото не познавам, и ме изпрати със същите думи.
Та, в този ред на мисли - влагам изключително много сантименталност във фамилията си и не бих могла да я променя просто ей така. Трябва мъж ми да има или още по-чалната фамилия  Lol, или силно да се възхищавам не само на него, но и на целия му род.

Btw, трябва да се поинтересувам от колко време съществува нашата фамилия. Прадядо ми е бил с нея, но за по-далеч не знам.
« Последна редакция: Май 25, 2012, 19:38:03 от veselushka » Активен

Винаги очаквай неочакваното!
Anna T.
Newbie
*

Влюбена в живота

« Отговор #69 -: Май 28, 2012, 09:21:26 »

На Фата сестра й е абитуриентка, та със сигурност бъркаш някъде  Cheesygrin
Активен

ghoul
Newbie
*
Публикации: 2173

I forgot, but will not forgive never

« Отговор #70 -: Май 28, 2012, 09:58:05 »

Въпросна лично мнение и чувства е дали една жена ще си запази фамилията или не. Някои имат прекалено силна връзка с името си, а за други е без значение. Не мога да разбера мнението, че ако вземеш името на съпруга си разбирате ли това ще по силно скрепява брака между двамата. Малко закостеняло ми звучи, ама все пак си е мое мнение. Аз определено съм искала да си сменя фамилията. Ама тъй като нишан скоро да се женя няма ще си стоя с моята  Lol
Анн на теб проблем с двете НН, а питаш ли нашите дето е станал огромен скандал, щото името ми не било българско. Накрая пак с връзки са се съгласили, ама баща ми от яд ми объркал фамилията. И сега нося неговото презиме за фамилия.
Иначе у нас купона е голям. И тримата сме с различни фамилии и ако решим да сложим табела на вратата трябва да е формат А4 Smile
Активен

Anna T.
Newbie
*

Влюбена в живота

« Отговор #71 -: Май 28, 2012, 12:00:01 »

Ние ще сме двама на двама с различни фамилии  Cheesygrin
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #72 -: Май 28, 2012, 13:58:44 »

Аз съм вече с фамилията на мъжа ми, но още не се чувствам така- не съм сменила нито един документ, много малко хора ме бъзикат да ме наричат по име (а ми е голям кеф като го спомене някой, даже надписвам картичките отдолу със "сем. ..." и усмивка, че иначе звучи твърде сериозно и тежкарско).

Още не знам дали ще ми липсва старата фамилия, по принцип много ми харесва как ми звучеше името, а и не е много трудно за чужденците- сега ако го сменя в работата, ще падне голяма мъка  Razz Трябва и за нов подпис да мисля...но не мисля, че ще съжалявам, засега ми е много хубаво да си чувам новото име, колкото и да е рядко. Пък и някак си винаги и двете имена ще са си мои- и старото, и новото, свеки например на визитките си все още е със старото си име и така я знаят в работата, нищо, че официално го е сменила. Тъй че ако ми е трудно да свикна, просто ще се представям със старото и само по документи ще съм с новото. Но не вярвам, де.

А за табела на вратата- много ми се иска, но още не се чувствам готова да сложа думата "семейство", звучи ми твърде сериозно и като за възрастни хора  Rolling Eyes Пък ние сме си още младежи, двойка сме, но чак като големите семейства, не знам  Stuart Ама скоро де ;)
Активен

alivera
Newbie
*
Публикации: 3932

Streets of my life

« Отговор #73 -: Май 28, 2012, 14:01:26 »

А, Корни, вие сега къде живеете? Интересно ми е, нищо не си разказвала след сключването на гражданския брак.  Cheesygrin В ново жилище ли ще сте? Или вие си живеехте заедно?
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #74 -: Май 28, 2012, 14:24:55 »

А, Корни, вие сега къде живеете? Интересно ми е, нищо не си разказвала след сключването на гражданския брак.  Cheesygrin В ново жилище ли ще сте? Или вие си живеехте заедно?

о, само да намеря тема и ведага почвам да разказвам, та ще се молите да млъкна  Lol

Ами ние си живеем заедно от години (2.5 някъде) и както си и мислех, няма  промяна и разлика дали си женен,или не. Все същите хаховци сме си  Cheesygrin Само ми е по-влюбено някак си и ми става едно такова трепкаво и възбуждащо като си помисля, че ми е съпруг и му видя халката  Wub

Каним се да правим разни сериозни семейни неща, като да си открием обща сметка или да си сложим табела на вратата, но още не сме стигнали дотам, при нас времето все не стига за нищо, не знам как го поглъщаме  Lol Откакто сме се върнали от меден месец (1 седмица) не сме имали и една вечер вкъщи на спокойствие- все по гости, рождени дни, задачки...но и преди си бяхме така, та това не е от брака. Даже още не сме преброили парите от сватбата, само прочетохме картичките Smile
Активен

veselushka
Newbie
*

« Отговор #75 -: Май 29, 2012, 21:28:15 »

На Фата сестра й е абитуриентка, та със сигурност бъркаш някъде  Cheesygrin
Фата по-рано спомена, че това е желанието на сестра й. Не ме изкарвайте ептен отнесена, 5 пъти препрочетох темата и поста, в който се споменава. Слагах листи, учебници да закривам горните и долните мнения и да се уверя, че това е Фата  Lol

Сестра ми е живяла на същия климат като мен и просто не й харесва, за нея семейство е равно на фамилия, ще вземе фамилията на мъжа си един ден и ще имат огромна табела на вратата, която лично ще й подаря.  Smile

Lol
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #76 -: Май 29, 2012, 23:47:28 »

Хахах, Веселуш, тоз път не се обърка.  Cheesygrin
Твоята фамилия би ме замислила, харесва ми. Брат ти какво прави и има ли интерес към пълни, агресивни създания с благ вид ? Lol Гледам Алина предлага на Лориния брат, та викам и аз да се пласирам.  Cheesygrin

Трябва мъж ми да има или още по-чалната фамилия  Lol, или силно да се възхищавам не само на него, но и на целия му род.
Голям съм песимист за тази част, според мен се кефим толкова на нашите си роднини, защото сме свикнали с черните им нюанси и не ни дразнят толкова, но доста сол трябва да похапнемс  новата рода, за да почнат да ни радват, барабар с негативите им. Smile
Активен

aleto
Newbie
*
Публикации: 7112

Dick Sucker/DrugDealer/Alcohol Pro/Bug Killer/Pimp

« Отговор #77 -: Май 30, 2012, 13:09:17 »

Джойшелушке,сега ти създадох комплекс за вечни времена.

Аз бих си сменяла фамилията до откат, реално сега пак съм с моминската си,макар,че по документи в някои неща съм Кларк . Ще ми се да пробвам нещо испанско,мисля че ще ми ходи.. Сантос особено Smile

Фат, на мен ми е лесно да се предлагам оттук,ама на теб ще ти е по-трудно да развалиш сделката.
Активен
veselushka
Newbie
*

« Отговор #78 -: Май 30, 2012, 21:38:35 »

Брат ми ще вземе всяка, която го вземе него. Поне така ги виждам нещата. Ако ти трябва умен и добър типаж, любимец на компанията, но не от най-инициативните относно жените, веднага ви давам благословията си!

Але, ти не си Уред  Lol Щяла да си сменя фамилиите до откат   Lol Сантос щяло да й ходи  Lol
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #79 -: Май 30, 2012, 22:05:47 »

Брат ми ще вземе всяка, която го вземе него. Поне така ги виждам нещата. Ако ти трябва умен и добър типаж, любимец на компанията, но не от най-инициативните относно жените, веднага ви давам благословията си!

Трябва й, трябва й!!!

А Алехандра и аз я виждам я с испано-, я португалоговорящ... Австралиец също ще ти отива по дух някак си.. Ама пък тия дето идват към Европа са все лекета, така че гледай да го срещнеш на местна почва.
Активен

C’est tout!
Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #80 -: Май 30, 2012, 22:12:51 »

Да селектирам ли снимки за първо впечатление или направо да подготвям зестра, имам нам си колко метра черга, няколко вече сефтосани родопски и май пендар или гривна. Rolling Eyes Razz Cheesygrin

На Алето й трябва умна откачалка, според мен, хем агент, хем нежна душа, не е лесна нейната, ма тя ще се оправи.  Cheesygrin
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #81 -: Май 30, 2012, 22:18:59 »

А мен с къв ме виждаш? Някой с властен характер и силна ръка? Razz
Активен

C’est tout!
aleto
Newbie
*

« Отговор #82 -: Май 30, 2012, 22:27:17 »

На Алето и трябват по много в момента,не ми е само до един. А Сантос си го избрах неслучайно,нали моя черньо е португалец,та като ме пита дали искам да си сменя фамилията на шега,аз оттогава си седя пикнала,хаха.

Фата,аз също имам/имах зестра,разни одеяла,някакви тантели,дантели. Черпаци,тенджери всичко. Майка ми отдавна ползваше,каквото успя да докопа,за българската ми сватба бяха заделили някакви скочове стогодишни и уискита,гледам и тях са подпукали. То,моята вода е напита вече,не се котирам.

Къв е тоя нежен агент,дето ме пробутваш на него Smile

Мишел,аз те виждам с някакъв бизнесджентълмен,такъв сериозен и прави конференции и срещи,и като се прибере готвите паеля заедно,примерно,хаха.
Активен
Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #83 -: Май 30, 2012, 23:27:37 »

Някой с властен характер и силна ръка? Razz
Тези не присъстват като гледам аз. Cheesygrin
Не знам с кой те виждам, някое перде, което хем да те глези, хем да те пуска на воля, но все си мисля, че още малко трябва да се пооткриеш, не знам, но все ми се струва, че основното обединяващо нази, които нямаме половинки, е , че сме малко неориентирани. Как да намериш някой, като не си съвсем сигурен кой си и какво търсиш. Другото обединяващо ни е, че много мислим и нищо не правим, справка - как Алето не си е свалила слушалките да чуе какво й мълви момчето. Razz Cheesygrin
Първо се шегувах, сега задълбах, нямам повече мъдрост за днес! Lol
Активен

aleto
Newbie
*

« Отговор #84 -: Май 31, 2012, 00:01:18 »

Бе аз правя,но пък много ме е страх,имам си някакви сърдечни контузии от последната ми връзка и само да се издума нещо за по-сериозно и паля зазката. Пък и не се харесвам във връзка,много съм си неприятна,неадекватна дори.

Да правя,да правя,колко да правя,ако не се дам на някой скоро, ще ми порастне надгробен камък на клитора.

И аз нямам повече мъдрост за днес,само си реших,че следващата ми фамилия може и да е скандинавска. Ходят ми.
Активен
veselushka
Newbie
*

« Отговор #85 -: Май 31, 2012, 21:57:32 »

Да селектирам ли снимки за първо впечатление или направо да подготвям зестра, имам нам си колко метра черга, няколко вече сефтосани родопски и май пендар или гривна. Rolling Eyes Razz Cheesygrin
Никакви предварителни истории, директно по същество, няма време за губене. Така че не зестра, ами направо гостите вече кани  Razz
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #86 -: Юни 07, 2012, 16:51:17 »

Това е- подадох документи за нови лична карта и паспорт, няма връщане назад, верно съм омъжена  Cheesygrin  Не знам как ще свикна с новото име, като досега съм го ползвала само като нарицателно за луди хора, които могат всичко сами да построят/ремонтират и винаги са в работен процес, освен това винаги при уговорки закъсняват много  Lol А на първия критерий 'ич не отговарям, аз съм с две леви ръце  Cheesygrin
Активен

syanna
Newbie
*
Публикации: 2221

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #87 -: Май 08, 2013, 23:54:55 »

Изчетох с голям интерес темата - особено това с приемането на фамилиите на дядовците. Наистина го има в някои региони, но хората казват че е традиция. Мен лично ми беше зададен въпроса: "Вие по вашия край не си ли уважавате дадовците?"  Blink Разбира се, че да. Но това е фамилията. Която от дядото се е предала на баща ми и така на татък... Не знаех, че е тенденция от социализма. Но не ме и учудва. Губи се рапознаваемостта. А е хубаво да имаме корени и история, да знаем от къде идваме. Това си е мне мнение.

Относно приемането на фамилията на мъжа - аз съм твърдо да за себе си. Не харесвам историите с тирета. Даже вече се замислям как ще казвам че съм госпожа еди коя си (с името на мъжа ми). Въпреки това останах много изненадана от това, че вариантите които се предлагат са или да си запазиш името, или варианта с тире, или да приемеш това на мъжа си. Защото аз веднага имах нестандартната идея да си сбутам моминската фамилия към бащиното име (те си вървят заедно) и ако има тире да е там (но по-добре да няма). Да си фигурира някъде из имената ми старата фамилия, но аз като се представям да е само с фамилията на мъжа ми. Или просто да добавя четвърто име (виждала съм, че по бланки за документи има такива графи) Като разбира се последното е фамилията на мъжа ми и става мое официално фамилно име. Сигурно си противореча с написаното в началото. Моят приятел има 4 имена преди фамилията си (които винаги създават объркване при административните служители, но това си е техен проблем). Та затова ми се зароди тази идея за две втори (бащини) имена, но не знам дали е изпълнима, като чета из интернет... Ще проверя и ще пиша  Smile
« Последна редакция: Май 08, 2013, 23:58:20 от syanna » Активен

juliet
Newbie
*
Публикации: 1656

« Отговор #88 -: Май 09, 2013, 08:07:25 »

Две бащини имена не може да имаш по нашето законодателство. Можеш да прибавиш фамилията на мъжа ти без тире, но и така пак си с две фамилии, а не с две бащини имена - разликата е просто в начина на изписване, а не в статута на името.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #89 -: Май 09, 2013, 14:12:13 »

Е както вървят нещата, може би ще се откажа от всякакво запазване на моминската си фамилия... Искам или да е както аз искам или няма смисъл  Unsure
Кака мразя такива ограничения  Razz
Активен

Салсеро
Newbie
*
Публикации: 7205

Магистър-Инженер Корабоводител! 17/13.5 ;)

« Отговор #90 -: Май 17, 2013, 20:59:46 »

Моят приятел има 4 имена преди фамилията си

Българин ли е?
Активен

ВНИМАНИЕ: Горенаписаното може да съдържа някой от следните, но не само, литературни похвати - ирония, сарказъм и хипербола - с цел внасяне на хумор в дискусията. На хората без чувство за хумор не се препоръчва да го четат.
aleto
Newbie
*

« Отговор #91 -: Май 18, 2013, 03:31:04 »

Моят приятел има 4 имена преди фамилията си

Българин ли е?
Предполагам испанец,поне така си мисля с това и с католицизма.
Активен
syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #92 -: Май 18, 2013, 16:47:31 »

Не, французин е.
Активен

HappyHeart
Newbie
*

« Отговор #93 -: Май 19, 2013, 20:02:17 »

Този, за който разказваше преди 100 години ли Smile
Активен

Моето име е Любов.
syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #94 -: Май 20, 2013, 09:04:33 »

Възможно е  Cheesygrin Ние сме заедно повече от 3 години, мисля че съм писала  Smile

Имах и едно друго френско гадже, но ако не се бъркам, за него разказвах в стария форум и наистина беше преди сто години. Ако се сещаш за него - не, не е този  Razz
Активен

aleto
Newbie
*

« Отговор #95 -: Май 20, 2013, 23:50:11 »

Обичаш франзелите с една дума Smile

Я поразкажи повече па ти,да добавя стил Корни,как се запознахте,имаше ли драма,ала-бала Smile
Активен
syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #96 -: Май 21, 2013, 12:25:08 »

Довечера или утре, като намеря повечко време ще пиша в моята тема, да не спамя в тази, защото е хубава  Smile
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #97 -: Юли 15, 2013, 14:23:54 »

След всичкото което изписах, нямам желание да си усложнявам живота, да редя дълги имена и фамилии, които звучат странно. Чисто и просто ще си сменя фамилията с неговата. Нали това е идеята да сме семейство  Smile
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #98 -: Юли 15, 2013, 21:01:59 »

Освен това за вас двамата специално, ще е особено практивно при пътувания и резервации. Иначе върви доказвай всеки път, че имате брак...
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #99 -: Юли 15, 2013, 21:06:42 »

Ам, какво общо има брака с резервациите? Наистина не знам.
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #100 -: Юли 15, 2013, 21:16:32 »

Понякога е доста трудно да се обасни в хотел, че двама души с различни фамили са семейство. А за самолетни полети - почти винаги е зор.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #101 -: Юли 15, 2013, 21:50:08 »

Да де, ма защо е нужно за билети или за резервация да сте семейство???
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #102 -: Юли 16, 2013, 12:57:10 »

Не е нужно, душа, просто понякога има оферти за семейства, които са доста изгодни на общия фон. Не си ли попадала?
Активен

HappyHeart
Newbie
*

« Отговор #103 -: Юли 16, 2013, 13:14:15 »

Е, вие сте си женени така или иначе...

Един бивш беше имал гадже със същата фамилия и бяха ги помислили за двойка на някакви танци и те излъгали, че са и плащали по-малко Cheesygrin
Активен

Моето име е Любов.
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #104 -: Юли 16, 2013, 13:22:36 »

В "Практикер" примерно критерият за "младо семейство" е брак, сключен преди по-малко от година или общо дете на по-малко от година. Та издават карта с 10% намаление, ако някой се интересува  Lol

Иначе на мен засега ми е много гот с новата фамилия, точно по хотели е голям кеф, помня как един път преди да се оженим питаха "женени ли сте" и ние "не", "уф, тогава дайте и двете лични карти"..чак засрамени се почувствахме, че неженени ще спим в една стая  Lol сега няма такъв проблем  Cheesygrin

Но все още съм шизофреник- с две имена и два телефона и никога не съм сигурна къде с кое име и телефон съм се записала  Cheesygrin Опитвам се вече само с новата фамилия, ама често ми се изплъзва първо старата...
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #105 -: Юли 16, 2013, 13:32:25 »

Ха, не, за пръв път чувам. То имало далавера начи Cheesygrin
Активен

Galina_Dim
Newbie
*

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #106 -: Юли 16, 2013, 14:23:35 »

Има, има. И избягваш доста конфуз на някои места. Примерно, в Чехия. Полу-служебно пътуване преди години, шефката пътува с гаджето и с племенника си. Гаджето, по случайност, с фамилия като моята. С племенника (който е със 7-8 години по-малък, а тя е супер младолика) са с еднакви фамилии, есте. Познайте колко червене се червих и какъв срам брах да обясня на рецепция защо тия с еднаквите фамилии няма да спят заедно, а тия, дето ще спят заедно, не са с еднакви фамилии. Просто...
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #107 -: Юли 16, 2013, 14:30:48 »

А, то в днешно време може семейство с две деца и четиримата да са с различни фамилии, нищо не ме учудва вече.
Само си спомням в Анталия как ми чекираха багажа на името на "мъжа ми" без да ме питат, Бог знае защо.
Активен

Страници: 1 2 3 ... 5 [Всички]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: