star chick-chat.org star Женски работи star Сватбеният ден (Модератор: Minastar Смяна на фамилията при жените
Страници: [1] 2 3 ... 5  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Смяна на фамилията при жените  (Прочетена 32961 пъти)
Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8775

« -: Декември 06, 2011, 16:19:40 »

Айде на спорааа...Да си сменяме ли жените фамилията, или не?
Въпрос на чест и еманципация? Или на чест за мъжа? Или на семейно чувство? Или на бюрокрация?

Аз винаги съм искала да взема фамилията на бъдещия си съпруг и да сме си едно семейство с една фамилия и с децата всичко. И на вратата да пише фамилията ни...Пък и сигурно на всеки мъж му става приятно жена му да е с неговото име. (освен на моя, той постоянно повтаря, че ако не искам, да не го сменям, при все че знае, че искам... чудя се иска ли да ми го даде изобщо  Razz ).

Знам, че при сестра му на мъж ми е имало проблеми- тя е искала да си запази фамилията (имат много нестандартна фамилия), а родата на мъж й- да го смени, или поне тиренце. В крайна сметка тя е надделяла и си е със старата.

На мен единственото ми колебание е с документите. Просто не ми се мисли какво ме чака- паспорти, банки, договори, документи, и все ще забравя нещо и ще станат проблеми...
С тиренце пък става дълго и смешно.
Страх ме е и да не стане проблем с медения месец (самолетните билети са със старата фамилия),но си мисля, че ако подам докуименти за смяна на паспорт като се върнем, няма да има проблем. Най-много да изпусна срока и да ме глобят  Razz

И сега съм в чудене, заслужава ли си разправията заради моето романтично чувство...Като и на мъж ми му е все едно. Обаче предполагам, че въпреки всичко ще си я взема неговата и малко по малко ще се оправя с всичко, няма да успея да се въздържа Smile

Пък и все нещо да се промени след сватбата  Razz Иначе си мисля, че след 3 седмици ще съм забравила, че сме женени  Lol

Кажете вие как мислите и как постъпихте/бихте.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15137

« Отговор #1 -: Декември 06, 2011, 16:21:45 »

Еее, това нали го спорихме вече. Cheesygrin Дай друго - Да се пазим ли до сватбата? Lol
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #2 -: Декември 06, 2011, 16:28:59 »

Хмм не помня, аз съм си склероза  Cheesygrin

За пазенето не съм също така крайна, една приятелка искаше и я разбирах, въпреки че имах вече "бройки"  Lol Но все пак съм си против и не мисля да има тук човек, който да е "за", тъй че стига иронизира  Razz
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15137

« Отговор #3 -: Декември 06, 2011, 16:33:17 »

Ами понеже съм си писала вече мнението по темата, че и беше и тази година, само ще кажа, че ми се струва малко глупаво да не си смениш името, заради бюрокрацията и най-вече, заради самолетните билети. Ще провериш как стоят нещата и ще го измислиш.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #4 -: Декември 06, 2011, 16:38:00 »

Ами понеже съм си писала вече мнението по темата, че и беше и тази година, само ще кажа, че ми се струва малко глупаво да не си смениш името, заради бюрокрацията и най-вече, заради самолетните билети. Ще провериш как стоят нещата и ще го измислиш.

Еми да,и аз клоня към това. Ако имах други причини (на чест или да си обичам много фамилията или да съм известна), ок, разбирам хората, които не искат. Но да искам и да ме спре нещо такова, не бива. Въпреки че наистина ме плашат, едва ли не месеци наред с това трябва да се занимавам, а ще съм на работа...
Пък за пътуването просто като се върна ще действам.
Активен

Tatty Teddy
Newbie
*
Публикации: 1344

« Отговор #5 -: Декември 06, 2011, 16:39:41 »

Аз принципно съм ЗА смяната на името..не съм привърженичка на това с тиренцата например. Ако ще е така по-добре да не се сменя изобщо фамилията. Тук обаче не говоря за хора с утвърдена кариера, утвърдено име в своята област като доктори, журналисти, адвокати... и изобщо хора с позиции. При тях смяната на фамилия би могла да доведе объркване сред клиентела и изобщо негативи свързани с професията и работата им.
Въпреки, че подкрепям взимането на фамилията на мъжа, при мен обаче се получава парадокса, че лично за себе си съм много разколебана искам го или не..единствената причина за това е, че моята фамилия е доста специфична и никак не би ми се искало да я заменя за нещо "обикновено" като "Петрова", "Иванова", "Георгиева" (Хаха приятелят ми е Петров  Lol) ... общо взето ми е малко объркана позицията, но предполагам като ми дойде време да се давам, ще намерим заедно с човека до мен най-оптималния вариант..
Честно казано много по-важен ми е въпросът децата чие име носят? Ако родителите са с различни фамилии, отново ли се взима фамилията на бащата или родителите решават? Някой може ли да ми обясни  Confused
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #6 -: Декември 06, 2011, 16:48:54 »

Автоматично е на бащата, но при желание от двете страни може да вземе на майката,не знам законово при какви условия.

Но според мен малко бащи биха се навили да дадат на децата си не своята фамилия, а тази на жена си. То е все едно мъж да вземе фамилият на жена си, не върви някак си. Поне аз не съм толкова феминистки настроена, че да го приема...

Това е и за мен основен аргумент- да сме всички с една фамилия, а не аз като черна овца.
Въпреки че сложната фамилия не знам дали е плюс, мъж ми го питат по 3 пъти да си повтори името, понеже освен, че е специфично, той не може и да казва "р"  Stuart
Активен

Tatty Teddy
Newbie
*

« Отговор #7 -: Декември 06, 2011, 17:23:00 »

А, то ясно, че повечето мъже надали биха се навили ама аз искам да продължа рода  Razz Razz Razz Пък сме все момичета последното поколение и май май ще се претопи нашата така хубава фамилия  Razz

Активен

kateto
Newbie
*
Публикации: 4124

« Отговор #8 -: Декември 06, 2011, 17:29:43 »

Корни аз си смених фамилията - до 1 месец лк, след това до месец от новата лк - книжка и паспорт, понеже ми трябваше бързо паспорта (моя беше изтекъл) си ги смених на едно, само за книжката се чакаше повече, т.е трябва да имаш лк и тогава книжка.
в банките минах за по 5 минути, без ДСК, в която ми искаха оригинала на свидетелството за граждански брак!!!.. ама и там не е нищо фатално - моето име го знаят всички и то е специфично, но нямам проблем с новата фамилия - казвам я и вече ме търсят по нея ;)
не е кой-знае каква хамалогия + че важното в случая е егн-то ти .. а не фамилията Smile
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #9 -: Декември 06, 2011, 17:38:17 »

Корни аз си смених фамилията - до 1 месец лк, след това до месец от новата лк - книжка и паспорт, понеже ми трябваше бързо паспорта (моя беше изтекъл) си ги смених на едно, само за книжката се чакаше повече, т.е трябва да имаш лк и тогава книжка.
в банките минах за по 5 минути, без ДСК, в която ми искаха оригинала на свидетелството за граждански брак!!!.. ама и там не е нищо фатално - моето име го знаят всички и то е специфично, но нямам проблем с новата фамилия - казвам я и вече ме търсят по нея ;)
не е кой-знае каква хамалогия + че важното в случая е егн-то ти .. а не фамилията Smile
Оки, това звучи успокоително Smile
Активен

Fata morgana
Newbie
*
Публикации: 2920

« Отговор #10 -: Декември 06, 2011, 18:05:13 »

Живея в този спор, чак се уморих от него. Всичките ми приятелки се зажениха или поне заговориха интензивно за сватби, твърдо са си решили, че искат фамилиите на мъжете си, но не им стига тяхното собствено мнение, а явно държат и мен да бутнат.
Както и предния път, аз съм на мнение, че всеки си носи неговата фамилия. Може и да идва от нашите, вкъщи сме с три фамилии, мама е с една, тати- с друга, ние със сестра ми сме взели бащиното първо и второ име, не фамилия. Всички сме здрави, най-вече емоционално и виреем добре. Аз си харесвам този факт, от малка ми е интересно и нестандартно, хваля се с него. Сестра ми е живяла на същия климат като мен и просто не й харесва, за нея семейство е равно на фамилия, ще вземе фамилията на мъжа си един ден и ще имат огромна табела на вратата, която лично ще й подаря.  Smile

Смятам, че всяка булка трябва да се пази до сватбата, никога не съм пила блага ракия и искам барем един път да опитам. Razz Cheesygrin
Активен

Thoughts Become Things... Choose The Good Ones!
Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15629

« Отговор #11 -: Декември 06, 2011, 18:52:16 »

Аз съм "за" и намирам, че като ще се омъжваш за този човек, така е редно.
Определено съм в хармония с фамилията си по съпруг. Без всякакви тъпи тирета и прочие.
Активен

doubt
Newbie
*
Публикации: 939

« Отговор #12 -: Декември 06, 2011, 19:21:25 »

Моята фамилия е с тире - по чисто сантиментални причини; исках да запазя връзката с баща ми.Свекърите ми не са ми никакви - нито са ме гледали,нито са ми втори родители.Но тъй като създавах семейство все пак, добавих новата фамилия - сега си имам две емоционални връзки - с моето семейство и с мъжа ми и децата.
Смятам,че всеки трябва да го направи както го чувства, а не като вид Данък обществено мнение, защото така било общоприето.
Честно казано не ме е интересувало кой какво мисли Wink
Активен

Catherine
Newbie
*
Публикации: 7664

Heart follower

« Отговор #13 -: Декември 06, 2011, 19:28:33 »

Според мен тирето е много добър компромисен вариант и не го намирам за тъпо. Но вече съм го казвала и преди, въпреки "мизерната" ми, често срещана фамилия, бих я запазила, също като Даут.
Активен

Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 15629

« Отговор #14 -: Декември 06, 2011, 19:52:15 »

Надявам се не се обиждате на тире Smile Просто на мен ми е много тъпичко като почне някой, ето и днес при лекарката, да си изрежда имената, особено ако са дълги Красимира-Емануилова-тире-(това задължително се обявява звучно като четвърто име)-Хаджиминчева. И последният да затвори вратата.
Активен

Catherine
Newbie
*
Публикации: 7664

Heart follower

« Отговор #15 -: Декември 06, 2011, 20:04:27 »

Лично моето е кратко, така че не бих имала този проблем, но иначе те разбирам какво искаш да кажеш, поусложнява се цялата работа. И все пак, в страна, в която можеш да си кръстиш детето Марчело-Джонатан, едно тиренце не би трябвало да е проблем.  Smile
Активен

Салсеро
Newbie
*
Публикации: 7205

Магистър-Инженер Корабоводител! 17/13.5 ;)

« Отговор #16 -: Декември 06, 2011, 22:52:41 »

Смятам, че всяка булка трябва да се пази до сватбата, никога не съм пила блага ракия и искам барем един път да опитам. Razz Cheesygrin

Булката НЕ пие благата ракия. Smile
Активен

ВНИМАНИЕ: Горенаписаното може да съдържа някой от следните, но не само, литературни похвати - ирония, сарказъм и хипербола - с цел внасяне на хумор в дискусията. На хората без чувство за хумор не се препоръчва да го четат.
kateto
Newbie
*
Публикации: 4124

« Отговор #17 -: Декември 06, 2011, 23:29:52 »

Моята история е същата - старото ми име беше дълго, сега новото-още по-дълго Smile
прилагам справка с цифри ;)
123456789 1234567 1234567890 - туй старото
123456789 1234567 12345678901234  - туй новото Smile
май трябваше да взема с тире, а ;)  Lol
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #18 -: Декември 07, 2011, 00:07:32 »

Е, аз нали ще съм гост, аз ще пия благата ракия, затова призовавам да не пускат, за да опитам веднъж това чудо. Cheesygrin (по принцип не пия ракия, за шегата го казах, но ако е блага, ще се напъна Razz)
Активен

deni_4ka88
Newbie
*
Публикации: 456

« Отговор #19 -: Декември 07, 2011, 11:15:13 »

Аз също смятам,че всяка булка решава за себе си-без да се влияе и без да робува на предразсъдъци.Аз нося фамилията на мъжа ми,но не защото той е настоявал,или че аз го смятам за задължение,а защото моята е много безлична и банална пък на мъж е...доста по-нестандартна и определено запомняща се  Cheesygrin.Сама си направих избора без никакво чуждо вмешателство и се чувствам добре с новато си име  Wink
Активен

michelle
Newbie
*
Публикации: 3605

« Отговор #20 -: Декември 07, 2011, 21:49:48 »

Голяма тема, ей! На мен условието ми, ако някой много държи да се венчаем, е да ми приеме фамилията, май съм споделяла. Точно само истински мъж би го направил, а не някой сдухан комплексар. Харесвам инсче семейството да е с една фамилия и ако има тирета, то и мъжа да си сложи мухмухмух...Но пък едва ли табелката на вратата ви прави семейство, малко като с подписа в гражданското...
Активен

C’est tout!
Tatty Teddy
Newbie
*

« Отговор #21 -: Декември 07, 2011, 22:31:54 »

Ох, това дето си го написала, според мен пък звучи прекалено крайно и измислено...и преди съм ти го казвала..Надали ако си искрено влюбена, обичана, щастлива с някой, ако знаеш, че той е твоят човек, ако ти отговаря на всички представи за някой, с който можеш да остарееш, отказът му да ти приеме фамилията ще те откаже от брак с него?!?!
Активен

michelle
Newbie
*
Публикации: 3605

« Отговор #22 -: Декември 07, 2011, 22:34:45 »

Че аз по принцип съм си отказана от брак. Ще си живуркаме заедно щом се намираме така прекрасни и толкоз...
Активен

C’est tout!
Korneliq
Newbie
*

« Отговор #23 -: Декември 08, 2011, 13:15:00 »

Мда, и мен ме уби това, че истинският мъж ще приеме фамилията на жена си. Като в "Под игото" Гинко Ганкин, ако това е истински мъж  Lol Според мен да го задължаваш е точно толкова неправилно, колкото и той теб, ако не иска, ок, всеки си запазва неговата и толкоз.
Активен

Fata morgana
Newbie
*

« Отговор #24 -: Декември 08, 2011, 13:18:21 »

Сега прочетох по-внимателно какво е написала doubt, много хубаво го е обяснила, за пръв път почвам да проумявам врътката с тирето, без да ми се струва еди какво си. Smile
Активен

Страници: [1] 2 3 ... 5  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: