star chick-chat.org star Свободна зона star Всякакви въпроси, отговори и полезнотийки star Референтни стойности на инсулин при ОГТТ
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Референтни стойности на инсулин при ОГТТ  (Прочетена 20532 пъти)
6u6inka
Newbie
*
Публикации: 425

« -: Октомври 11, 2011, 08:32:18 »

Здравейте отново сладурки, правих си някои хормонални изследвания. Има нещо, за което не мога да се успокоя. Ако някой от вас има наблюдения или знае, моля да ме просветли.
Иследванията на инсулина при прием на 75 г глюкоза показват добра кръвна закар, но стойности на IRI по - високи от референтните стойности (3,0 - 20). Консултирах се с ендокринолог и той ми каза, че тези референтни стойности не са верни. Би трябвало да не са до 20, а до 100. Което в такъв случай много ме успокоява. Но защо няколкото лаборатоии, които проверих даварат тези референтни стойности или най - много до 25? Личната ми лекарка също потвърди, че не са верни и че ако съм имала завишен инсулин, трябвало да ми става лошо, да колабирам и разни такива лоши неща. Аз се чувствам добре като цяло, като изключим други нередности, които се разбраха от изследванията.
Благодаря ви предварително и поздрави на старите друшки! Big grin
Активен

Ако понякога се чувстваш безполезен,  депресиран или обиден…
Винаги помни, че ТИ някога си бил най-бързият и най-способният победител измежду милиони малки сперматозоиди.
Mina
Newbie
*
Публикации: 9369

« Отговор #1 -: Октомври 11, 2011, 20:31:32 »

Шуш, нека кажат капацитетите , но ако изследването е рутинно и нямаш някаква клиника , не би трябвало да се притесняваш. Ако те стресират стойностите , то имай предвид , че понякога лабораториите работят с различни референтни граници. Друго- може просто резултата да е объркан, случват се и такива неща.
Активен

Ivena
Newbie
*
Публикации: 650

« Отговор #2 -: Октомври 11, 2011, 21:23:42 »

Шушинка, какви са ти стойностите?
Моят инсулин също беше завишен. При обременяване стойностите на 60-та минута бяха около 112, не помня с точност,а след няколко месеца фитнес + медикаментозно лечение, инсулинът на 60-та минута спадна до 35. Сама разбираш, че няма как двете стойности да са еднакво "нормални". Срещала съм ендокринолози, които наистина имат различни схващания за референтни стойности. За някои до 50 е "нормалното", за други до 100, трети въобще не се интересуват от стойностите на 60-та минута, гледат само кривата на захарта. Личният ми опит показва, че когато инсулинът ми е нисък, тестостерон + андрогени също са в норма, и имам редовна менструация, когато лети в облаците, са налице всякакви хормонални отклонения - тестостерон, ДХЕА-С, ТСХ.
Високият инсулин съвсем не е толкова лошо нещо, когато се лекува и се вземат мерки, по-лошо е, когато някой лекар те подведе със своите 'схващания' за нормално и ти кажe, че всичко е ОК.
Симптомите, които си изброила, хич не са задължителни за висок инсулин.
Като цяло правилото е инсулинът на 60-та минута да е пет пъти по-голям от стойността на изходния.
Активен
6u6inka
Newbie
*

« Отговор #3 -: Октомври 12, 2011, 12:02:48 »

Благодаря ви момичета, малко се успокоих. Стойностите по памет са:
на О мин. - 5,45;
на 60 мин. - 58,85
на 120 мин. ~ 47
Референтните стойности за инсулин и кръвна захар на лабраториите, в които проверих варират от 3 до 20 - 25.
май забравих да спомена, че пък кръвната захар е почти на долната граница - между 3,5 и 4,5.
Активен

Винаги помни, че ТИ някога си бил най-бързият и най-способният победител измежду милиони малки сперматозоиди.
Ivena
Newbie
*
Публикации: 650

« Отговор #4 -: Октомври 12, 2011, 12:47:24 »

Според мен направи консултация с друг ендокринолог. По принцип, пак според мен, това отклонение не е сериозно, но трябва да се вземат мерки, хранителен режим и спорт. Но не трябва да се приема за нормално в никакъв случай.
Активен
katerina
Newbie
*
Публикации: 7177

« Отговор #5 -: Октомври 12, 2011, 21:25:40 »

Кръвната ти захар е идеална, тва не е долна граница.
Активен
6u6inka
Newbie
*

« Отговор #6 -: Октомври 13, 2011, 00:00:22 »

Да знам, не е долна, но в по - скоро към долната, отколкото както инсулина ....
Ivena точно това говорих с друг лекар, да се подложа малко на диета (много ще ми бъде трудно) и да поспортувам 3 месеца.... Междувременно ще си запиша час и при друг лекар тъй като явно имам и проблем със щитовидната жлеза :(
Благодаря ви момичета!
Активен

Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: