star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star Детските боледуваници
Страници: [1] 2 3 ... 109   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Детските боледуваници  (Прочетена 207594 пъти)
PPP
Newbie
*
Публикации: 2681

« -: Януари 04, 2011, 15:30:36 »

Бобо е с температура  Unsure до 38,5 стоя, след това не издържа с Т в дупето. след малко мъж ми ще го води при доки  Cry
Активен
Pupi
Newbie
*
Публикации: 13223

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #1 -: Януари 04, 2011, 15:48:11 »

Нещо друго има ли му? Сопли, кашлица, неспокоен ли е, има ли изобщо болнав вид?
Вируси много има сега, особено ако е бил контактен покрай празниците.
Нали извади 5 десети, а за свое спокойствие си вземете един качествен електронен термометър, бързо мерят, точни са и не е такъв тормоз за детето. Бързо да се оправя малкия  Kiss
Активен

PPP
Newbie
*

« Отговор #2 -: Януари 04, 2011, 15:59:30 »

и да извадя 5 десети Пупче пак си е много Т, сополи също има, ама сега му тръгнаха, а не е бил кой знае колко контактен по празниците  Sad
сега отидоха при докторката и ще видим, аз за пореден път не отидох, а мъжа ми от прокуратурата го привиках, ебати пиклата дето съм ревлива  Cry ужассс
Активен
lioness
Newbie
*
Публикации: 8329

« Отговор #3 -: Януари 04, 2011, 16:47:46 »

Петя, я недей така! Успокой се, за да можеш да му помогнеш и да го гледаш като ти го върнат. Kiss
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
PPP
Newbie
*

« Отговор #4 -: Януари 04, 2011, 16:58:35 »

аз не плачех докато го няма Тед, просто съм силна докато не взема гсма в ръцете и не си представя как звъня и започвам да се обяснявам какъв е проблема или пък докато се оправя за да излезна до доки (която ми е на 20метра), и тогава сякаш бучка ми застава в гърлото и не мога да говоря спокойно, освен ако плача, а то е неизменна част и не искам да се излагам там пред другите майки (както Биз беше дала пример за една,която явно е като мен)...
сега съм ок, доки казала, че си е вирус, изписала капки за Т- Хексалгин и сироп Сумамед по веднъж на 24 часа и казала до 1ви март никакви контатки с чужди хора, да го пазим, че било кофти период...
едит: искам да ви помоля, ако познавате някой психолог, прихиатър, невролог и т.н. моля питайте за моя случай ако се сетите, дали имат някакъв подобен и дали се лекува с някакви успокоителни примерно? аз съм говорила с една асистентка по Когнитивна п-я в нащо Уни, но все не идва ред да ида до Блг и да си запазя час, но ако някога ми се случи ще ми е интересно какво ли ще ми кажат...
« Последна редакция: Януари 04, 2011, 17:11:36 от PPP » Активен
Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #5 -: Януари 04, 2011, 17:10:36 »

Пете, гуш, да се оправя бързо детенце!
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #6 -: Януари 04, 2011, 17:11:38 »

Аз те съветвам да даваш Хексалгина само при високата температура, много силен препарат е. До сега сме го давали 3-4 пъти на малката, но при температура над 39. И се дръж, ще му мине на детето, но майка му трябва да е силна и спокойна  Kiss
Активен

PPP
Newbie
*

« Отговор #7 -: Януари 04, 2011, 17:14:39 »

а кажи и де...........   Razz
еми детето било с 38,7 ми доки на подмишница измерено и му дадохме
Активен
bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15137

« Отговор #8 -: Януари 04, 2011, 17:43:54 »

Баааси докторка, как ще изписва Хексалгин за 38,7 Blink А ако вдигне 40, тогава какво? А Сумамед не е ли антибиотик?

И Пете, ако смяташ, че не предписва адекватно лечение, защо не я смениш? И друг път е изписвала абсурдни неща. Аз не обичам да се правя на доктор и никога няма тръгна да съветвам по-малко опитна майка от мен да не си слуша лекаря, но не може за такава Т да дава такива силни лекарства и антибиотик. Ако не дай си Боже се влоши или направи по-сериозна инфекция с какво ще те подкара тогава и дали ще работи изобщо?
Като цяло практиката в твоята ситуация е да се дава Панадол, Нурофен, нещо адекватно за тази Т - според килограмите на детето и т.н., вит С на ампули и едва, ако температурата продължи четвърти ден, да се изписва антибиотик.

Да не говорим, че сега вече Дарко като е по-голям и съм по-претръпнала и смела виждам колко лековита е температурата. Вече няколко пъти се случва, ако спазя правилото да дам лекарство над 38 и малко, да започне след това постоянно пак да си я качва, пак да давам и така поне 2 дена. Когато го оставя просто да си премине сама,обикновено е нощем - отвивам, изчаквам, следя го как е. И като я свали сам, повече не качва и дори е излекуван, т.е. не изглежда болен вече. Не те съветвам в никакъв случай да правиш това, защото нито съм при детето ти, нито бих давала такива съвети по принцип. Но да даваш веднага лекарства при толкова леки симптоми е пълен ужас.
Активен

katerina
Newbie
*
Публикации: 7177

« Отговор #9 -: Януари 04, 2011, 17:49:52 »

Ммм, да, хем вирус, хем сумамед, що не, наистина...
Айде спокойно и да се стяга детенце Smile
Активен
Eli
Newbie
*
Публикации: 4901

« Отговор #10 -: Януари 04, 2011, 17:50:26 »

Пете, спокойно тепърва колко има да се разболява, явно трябва да претръпнеш просто. Моите вече са били толкова болни и са повръщали по мене и са имали всякакво гадно и ужасно разстройство, което трае по 5 дни и високи Т посред нощите и какво ли не още... София всеки месец си е болна, защото непрекъснато е около деца, обменят си бацили, и постоянно е с течащ нос в най-добрия случай, ама какво да я правя, няма да я затворя вкъщи, пускам я, лекувам я след това... на нейната възраст комуникацията с други деца за мен е по-важна от това да е здрава, но пък да седи сама вкъщи и да не знае как да общува. Така или иначе като тръгне на училище ще започне да боледува, неизбежно е. Така, че гледай да приемаш нещата спокойно, лошото тепърва предстои. Когато поотрасне и започне да се събира с повече деца ще се разболява още по-често, но всички деца минават през това и оцеляват, важното е ние да не полудяваме Smile
Активен

katerina
Newbie
*

« Отговор #11 -: Януари 04, 2011, 18:02:31 »

Ето малко насоки за температурни деца, тва са насоки за родители, сори за английския, ама няма някви кой знае кви сложнотии:

Chapter 8 Antipyretic interventions
Tepid sponging is not recommended for the treatment of fever. (8.2.1)
Children with fever should not be underdressed or over­wrapped. (8.2.1)
The use of antipyretic agents should be considered in children with fever who appear distressed
or unwell. Antipyretic agents should not routinely be used with the sole aim of reducing body
temperature in children with fever who are otherwise well. The views and wishes of parents and
carers should be taken into consideration. (8.2.2).
Either paracetamol or ibuprofen can be used to reduce temperature in children with fever.
(8.2.2)
Paracetamol and ibuprofen should not be administered at the same time to children with fever.
(8.2.3)
Paracetamol and ibuprofen should not routinely be given alternately to children with fever.
However, use of the alternative drug may be considered if the child does not respond to the first
agent. (8.2.3)
Antipyretic agents do not prevent febrile convulsions and should not be used specifically for this
purpose. (8.3

Chapter 9 Advice for home care
Parents or carers should be advised to manage their child’s temperature as described in Chapter 8.
(9.2)
Parents or carers looking after a feverish child at home should be advised:
• to offer the child regular fluids (where a baby or child is breastfed the most appropriate fluid
is breast milk)
• how to detect signs of dehydration by looking for the following features:
– sunken fontanelle
– dry mouth
– sunken eyes
– absence of tears
– poor overall appearance
• to encourage their child to drink more fluids and consider seeking further advice if they
detect signs of dehydration
• how to identify a non­blanching rash
• to  check their child during the night
• to keep their child away from nursery or school while the child’s fever persists but to notify
the school or nursery of the illness. (9.2)
Following contact with a healthcare professional, parents and carers who are looking after their
feverish child at home should seek further advice if:
• the child has a fit
• the child develops a non­blanching rash
• the parent or carer feels that the child is less well than when they previously sought advice
• the parent or carer is more worried than when they previously sought advice
• the fever lasts longer then 5 days
• the parent or carer is distressed, or concerned that they are unable to look after their child. (9.3)
Активен
Pupi
Newbie
*

« Отговор #12 -: Януари 04, 2011, 21:28:33 »

Нямах време преди да пиша. Със суметролима сме имали най-много опит, за последната година, че и отгоре, поне 4 пъти го е пила, с ясната нагласа, че не е АБ. И при всеки въпрос към педката - това не е ли АБ,получавах - не то е като бисептола, уж се успокоявах. Докато не се разрових и не ми стана ясно, че всъщност да, същото е като бисептола, т.е. действа срещу бактерии. И всеки път се чудех какви бактерии лекувах, след като все обяснението на педката беше -ами вирусче е. Та накрая при всяко изписване на Сумтролим клатех одобрително глава и тайничко си казвах, аз знам как ще си я лекувам.  Само за последния изписан АБ се съгласих, след като 20 дни нищо друго не даде ефект.
Та, при съмнение за бактерии вече си прося направление за микробиология. Вече така лекарства не давам, криво ми е, че изпи един тон бъркочи - домашни и купешки, изтормози се тази зима, но след като съм намерила решение за нейните здравословни проблеми, смятам АБ-то за крайна, последна мярка.
Хексалгина според мен ви е изписан, за да се застрахова докторката, тъй като на тази възраст децата вдигат много рязко температура и могат да направят гърч. И за мен е излишно да даваш по предписание, не знам по колко пъти на ден е де, но аз повече от веднъж не съм давала. И пак беше за наистина висока температура, когато нурофен не помага, компресите също, 4 часа по-късно панадола също. Той е за температура, която не се повлиява от нищо друго, а не виждам да сте пробвали друго. Освен това при Мариела първия прием беше съпроводен с обрив, който според мен се дължеше на хексалгина  Rolling Eyes
Един прост съвет от мен - аз съм анти настроена срещу личните лекари, имам си за всяка по-специфична болежка познат лекар или поне доверен такъв. Когато не одобря лечението на педката, правя незабавна консултация с друг, едва тогава се съгласявам с по-сериозното лечение. Това е за случаите с тежки кашлици, продължителна температура, зелени сополи и т.н. При повечето леко протичащи симптоми залагм на home made  Smile
Успешно лечение и спокойна нощ ви пожелавам, тъй като нощите винаги са най-тежки  Kiss
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #13 -: Януари 04, 2011, 22:46:25 »

Тоя Бисептол го изписа една лекарка от тия дежурните, че беше неделя, а той имаше Т и кашляше. И тя така - не е точно АБ. После като му четох листовката - какви бактерии убивал, разграждал фолиевата к-на, РНК и не знам си какво и ми стана лошо. Обадих се на педката да кажа какво ни е изписала и каза да го хвърлям Cheesygrin А знам, че едно време много са го изписвали и него де.
Активен

PPP
Newbie
*

« Отговор #14 -: Януари 05, 2011, 00:11:09 »

не разбрах само за какъв Бисептол пишете?  Unsure
иначе Бобо още сутринта имаше Т, но не бях я изберила, само го усетих че е мн топъл и му дадох Панадол според кг, мъж ми това го е казал на доки иначе щяла и Панадол да изпише. и аз не знам защо така тази жена директно се хвърля към тези медикаменти, но и не разбирам и за това не смея да коментирам, а иначе тя се води най-добрата в града ни, всички др приятелки дето имат деца, но живеят по-далеч от нас си имат др докторки, но за второ мнение често при нея ходят и казват, че не изписвала мн АБ-ци, за разлика от техните...
от следобедната Т след приема на капките и сиропа не е вдигал Т слава Богу! спокоен беше, дивееше, щурееше по стаята както обикновено и се смя на глас, а преди това ми беше мн жален един такъв изтискан и като уморен... дано не вдига вече..
благодаря отново за бързото и адекватно включване...  Kiss
Активен
Pupi
Newbie
*

« Отговор #15 -: Януари 05, 2011, 08:30:26 »

Сумамеда е аналог на Бисептол, моя е грешката, че в горния пост съм написала суметролим, извинявай ако съм те объркала, къде съм бляла и аз  Smile
Нормално е да не е вдигнал повече температура, хексалгина много бързо действа и се справя чудесно с високата температура, но наистина се надявам да нямате нужда повече от него.
Бисептола/сумамеда може да не го водят АБ, но си действа антибактериално, т.е. действиети му не се различава значително от това на АБ. Освен това, ако лекувате вирус, не виждам с какво би ви помогнал  Rolling Eyes
А гърлото му беше ли червено? Как са сополките днес?
Активен

katerina
Newbie
*

« Отговор #16 -: Януари 05, 2011, 10:26:35 »

Оххх. Сумамед не е аналог на Бисептол, Суметролим е. Сумамед е Азитромицин, макролиден антибиотик. Бисептолът е сулфонамидно антибактериално средство, което не знам как ви помага като информация. Имате някакви много странни критерии, по които сте решили да определяте кое е по-силно, кое е по-слабо и още по-непонятното за мен-да отъждествявате по-силно с по-вредно и по-слабо с по-малко вредно. Понеже няма как да ви обясня къде е фундаменталното недоразумение, пък и съм пробвала вече и резултатът е налице, просто ще ви посъветвам, като сте при педиатъра и ви каже, че детето ви е с вирусна инфекция, а ви изпише антибиотик, да настоявате за обяснение защо го прави. Из западните болници, които пообиколих, АБ със застрахователна цел не дават, освен ако не е на предварително увреден терен, демек дете с някакво хронично заболяване или пък много тежка и опасна вирусна инфекция, която може бързо да се усложни с бактериална.
И може да прочетете гайдлайните за температурата, дето ги постнах, разумни са. Само дето не виждам изобщо метамизола/хексалгин или аналгин да играе някъде, но той като цяло не е много популярен в чужбина...
Активен
Pupi
Newbie
*

« Отговор #17 -: Януари 05, 2011, 10:39:24 »

Ами Кате грешката е и в педиатрите, щото като попитам защо е това АБ, или изрича, че не е, както стана с аналога на Бисептола ( в крайна сметка наистина съм си мислела за суметролима, съвсем съм се омотала снощи) или че трябвало да се помогне на организма. Факт е, че в повечето случаи, в които й е изписван АБ, се е оправяла с друго лечение, т.е. категорично отхврълям АБ като вариант за лечение на вирусна инфекция. Казах вече, разчитам и на други лекари, не само на педиатъра, който явно се мисли за светило.
На ясно съм, че една вирусна инфекция бързо може да премине в бактериална, ти дори си го обяснявала и друг път, за това и попитах за червеното гърло, да не би да се съмнява за нещо по-сериозно. Но да се дава така АБ за темп и сополи е твърде крайно. Иначе преди време бях попаднала на една диаграма за температурата, подхода и как и кога да се смъква. Беше много ценна, но тогава не съобразих да я запазя  Rolling Eyes
Активен

katerina
Newbie
*

« Отговор #18 -: Януари 05, 2011, 10:48:16 »

Тя реално е права, че Бисептол/ Суметролим не е антибиотик. Ама не е права да изписва АБ за вирус на едно иначе здраво дете.
При температурата работата е там, че се водим не само от стойността на температурата, а и от общото състояние на детето. Тук обаче е малко до преценка, която не всеки родител е длъжен да има.
Активен
bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #19 -: Януари 05, 2011, 10:59:37 »

А не, за Бисептола нищо не мога да кажа, честно казано, ако моята лекарка ми го беше изписала, щях да го дам вероятно. Просто като четох листовката с това как се отразява на организма, странични ефекти и т.н., се втрещих и добре, че педката ми явно по същия начин го приема. Не знам и в какви случаи се изписва. А това лекарство на Пупи даже не го и бях чувала.
На мен информацията за температурата ми беше много полезна, аз като цяло много съм ровила за това, когато малкият качваше често, само, за да мога да си потвърдя вътрешното чувство, че няма нужда веднага да реагирам с лекарства и кога да предприемам мерки. Като цяло моят син поне като вдига, е малко, не е вдигал повече от 39 досега, и в най-лошия случай го успива, което пък много ме улеснява със следенето й и с това просто да го оставя поразсъблечен и отвит. А и като цяло Т се вдига със съня, така, че ако ще я боря, гледам да е буден и тогава да преценявам колко е лошо положението. Но обикновено е ведър, не му пречи и просто го оставям.

А за Хексалгина - тук се дава за наистина висока Т. И то като чувам по какви еднократни, малки дози и колко внимателно трябва да се подхожда с него, ми се струва, че не е хич безопасен. А това, че децата вдигат рязко Т и правят гърч е по-скоро от най-разпространените страхове на майките, изобщо не съм чула за повече от 1 подобен случай от всички майки, с които съм имала достъп.

Като цяло съветът ми към теб, Пете, е независимо как ще лекуваш Бобо, кого ще слушаш и т.н., да приемеш, че болестите са най-най-най-нормалното нещо за едно дете. Дори са полезни, това също трябва да ти е ясно. Със сигурност ще натрупаш много опит, но също и трябва да натрупваш увереност, а не всяко боледуване да те изправя пред нервна криза. Сополи, кашлици, температури - това са неща, които децата до поне 3 години въртят постоянно, независимо от перфектните грижи на майката. Номерът не е да ги пресичаш веднага с някое лекарство в зародиш и да се успокоиш, а да се научиш да ги приемаш и с времето да видиш, че не е фатално, дори е полезно, някои дребни неща просто да оставиш сами да си отшумят. Нормално е например детето да е със сополи 10 дена, които, ако не се влошат, разбира се, си отминават сами. При дребни неща е добре просто да се въоръжиш с търпение и да поддържаш организма на детето сам да се бори, отколкото да дадеш силно лекарство и да ти е мирна главата. Все още си в периода, в който за всяко малко нещо ще звъниш на лекар и е добре да го слушаш, но после вече влизаш във фазата, където сама ще го лекуваш при начални стадии и ще ходиш на преглед само при влошаване. Та, е добре да опознаеш детето до тогава - как реагира, кое му пречи, дали все пак не е по-добре да му оставиш хремата на мира да си се развие и да мине, като просто му капеш облекчаващи неща - морски води и т.н., да му даваш плодове и течности, подходящи имуноукрепващи и т.н., а капките оставиш за някой път, когато наистина се влоши, има бактерии и други гадости. Не всяко качване на Т и сополи означават голям проблем, но няма как да го разбереш, докато не оставиш организма сам да се пребори с него и така постепенно и той сам да си знае, че има някои неща, които може и сам да пребори, защото с лекарства само, може и никога да не го разбере. Е, разбира се, винаги го има риска и да се окаже нещо по-лошо и нещата бързо да се изпуснат, но няма как - така се трупа опит. Но не е добре винаги да се презастраховаш.

Малко дълго стана, и да кажа, че в никакъв случай не искам да кажа, че го лекуваш неправилно и само с лекарства, малък е още, нормално е да се шашкаш. Просто искам да те успокоя, че това ще ти е ежедневието за много време напред и е по-добре да приемаш всичко спокойно и като нещо нормално и че това, че детето ти се е разболяло, в никакъв случай не е твоя грешка.
« Последна редакция: Януари 05, 2011, 11:03:27 от bizzare » Активен

Mina
Newbie
*
Публикации: 9369

« Отговор #20 -: Януари 05, 2011, 11:03:15 »

Петя, я хвани се стегни, че идвам и те почвам директно. Не може за една температура да се докарваш до кризи, да плачеш , да се тръшкаш. Ми ако си сама някой ден и детето ти направи гръч, някъв алергичен шок или някакви такива състояния и от теб зависи да го спасиш , като реагираш адекватно и навреме? Стягай се, боледуват децата-тва е. Не може за всяко елементарно нещо да се тръшкаш и да изпадаш в състояния, най-малкото защото не можеш да окажеш помощ на детето си. Карам ти се , щото и аз преди така се шашках и знам колко е вредно за околните, пък и за теб. Kiss

Много съм съг с Катето по въпросите.
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #21 -: Януари 05, 2011, 11:09:13 »

А това, че децата вдигат рязко Т и правят гърч е по-скоро от най-разпространените страхове на майките, изобщо не съм чула за повече от 1 подобен случай от всички майки, с които съм имала достъп.

Брат ми е правил гърч от температура, за щастие без последствия, съседчето ни беше направило, но му се увреди мозъкът и изостана в развитието си, и още няколко познати имам с такива случаи, та хич не е мит.
Активен

Mina
Newbie
*
Публикации: 9369

« Отговор #22 -: Януари 05, 2011, 11:15:36 »

Не е, не е. Един мой чичо,който за съжаление за кратко имах удоволствието да познавам, а беше прекрасен, като малък получава гърч от висока Т, вследствие някакви сраствания в мозъка и цял живот припадъци после.

Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #23 -: Януари 05, 2011, 11:22:04 »

Не бе, не е мит, наистина. Исках да кажа, че всички майки, без изключения, ги плашат с това. А като цяло първо е рядко, дори е по-скоро като склонност на организма, второ, от това, което докторите са казвали по лекции разни, самият гърч не е опасен, повече страшен за окото. Разбира се, съществуват и вашите примери, но според мен това изобщо не е обичайно. Първо е при много висока Т, когато няма спор - трябва да се реагира спешно и адекватно, и второ - не можеш да приемеш по дифолт, че всяко вдигане на Т води до това, ако не дадеш лекарство. Това исках да кажа.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #24 -: Януари 05, 2011, 11:35:29 »

Интересно е и колко бързо реагират от Бърза помощ. Миналата зима Мариела вдигна от раз 39,8, звъняхме на БП, излъгахме ги, че няма годинка, за да дойдат уж на време. Дойдоха след близо час, с едно такова спокойствие, все едно са ебати точните хора, когато сами я бяхме смъкнали, а детенцето изглеждаше на парцал. А фибрилен гърч не искам да си представям, стигаше ми тогава отпуснатото и телце и треперенето й  Unsure
Има приятелка, прекарала като бебе гърч, в следствие на който е с тик на окото. Така че колкото и да ни плашат, тия истории се носят и от родител на родител.
Активен

Страници: [1] 2 3 ... 109   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: