star chick-chat.org star Женски работи star Домашен уют star Да очароваме гостите си
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Да очароваме гостите си  (Прочетена 23294 пъти)
alexia
Newbie
*
Публикации: 2180

« -: Януари 20, 2010, 15:30:44 »

Пускам такава тема с идеята тук всеки да сподели как очарова гостите си: било то с подредба на маса, уникална рецепта, вкусни хапки, интересен коктейл, вълшебен десерт или просто невероятно топло гостоприемство. Споделете дали имате определено ястие, което винаги приготвяте, когато имате гости? Интересно ми е също дали изобщо обичате да каните гости у дома или предпочитате да излезнете навън? А били ли сте вие очаровани от свои домакини и с какво точно?
И ощемалко по темата: тази седмица организирам вечер на коктейлите с много приятели. Въпросът ми е какви мезета са подходящи за подобен случай, споделете опит.
Активен

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13213

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #1 -: Януари 20, 2010, 15:45:06 »

Виж за коктейлите не мога да ти помогна, особено за сладки коктейли идея нямам с какво вървят. Иначе виното...със различни сирена и хапки със сирене, би било убиец.
А когато ще ни идват гости ставам същинска хала в кухнята. Любима ми е една средиземноморска салата с белени домати, печени чушки, крема сирене, маслинова паста и много магданоз. Също и настъргани моркови с пържен фъстък.
За предястие ми е било най-лесно сиренце във фолио на грилчето. Ужасна вкусотия е. А основното - според зависи. Ако ще са повече хора, мятам нещо на скарата. Ако е по-скромен състава, пилешки жулиенчета в йената. Десертите са ми все различни. От скоро са ми страст мъфините, много лесно се правят и са истинска красота. Пък и има толкова различни видове, че все ми е трудно да се спра на нещо Smile
Аранжировката на масата...ами когато канехме кумовете се бях постарала всичко да е в бяло и червено, да си спазя гамата Smile Иначе мятам покривката, нареждам салфетките и толкоз  Lol От скоро сме със собствен дом и в общи линии има 2 малки покривки и 1 голяма  Lol
Гости почти всяка седмица имаме, ама те са по-скоро на по бира. Скоро не съм се старала за пред чужди, последно от РД-то на Мимка. А пък с менюто винаги ме е изненадвала свекървата.Тя винаги ще опита някоя нова салата, а ястията й са божествени  Cheesygrin
Активен

abc_test
Newbie
*
Публикации: 199

« Отговор #2 -: Януари 20, 2010, 16:47:04 »

Като за начало е важно масата да е добре подредена и аранжирана. Чиста и изгладена покривка, хубави салфетки сгънати по интересен начин красиви прибори. Аз си падам по свещи в красиви свещници или разпръснати чаени свещи по масата.
Относно храната. Салатата предпочитам да не е с тежки майонезени сосове и да е с повече подправки. Имам си три-четири любими салати, които ако ми остане повече време подреждам и аранжирам в чиниите. Предястие рядко правя. Основното отново гледам да е по-лека храна и да изглежда апетитно. Наблягам на задушени и печени неща, по-рядко скара и почти никога пържено. Десерти също рядко правя. Предпочитам да изпека някакви бисквити или дребни сладки и да ги предложа заедно с кафето след вечерята.
Като цяло експериментирам в кухнята и обичам да го правя. Пък и ако нещо не се получи винаги може да се оправдаеш, че ти е за първи път  Wink В интерес на истината почти всяка седмица опитвам нова репцета за нещо.
Активен
alexia
Newbie
*
Публикации: 2180

« Отговор #3 -: Януари 26, 2010, 15:49:02 »

Да споделя какво стана с моето коктейлно парти. Направих различни хапки- гризини с шунка парма, напълних гъбки, разни варианти с чери доматчета и различни сирена, брускети, франзела с топено сирене и маслини и т.н. Гостите бяха очаровани, но по-пипкаво нещо не бях правила, а и смятам, че не съм кой знае колко креативна, отнасяйки се до украсата.  Razz И да си призная... гостите ми, които бяха от поне 6-7 различни националности, останаха най-очаровани от луканката "Орехите", която се беше "застояла" в хладилника и реших да поднеса като допълнение към хапките  Cheesygrin
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15127

« Отговор #4 -: Февруари 06, 2010, 09:24:53 »

Много хубава темичка. Ние много обичаме да каним гости, според различния повод се подготвяме различно - когато момчетата идват по бира, най-често съм сготвила нещо по като за приятели - пица, например. Когато идват на месечинката на малкия ги каня на торта, която всеки път е различно украсена, винаги се старая за нея повече в това, отколкото за вкуса Cheesygrin Когато каним гости за вечеря правя салата, различна според сезона, лятото най-често доматена някаква по-завъртяна. Лазанята ми е ястието, с което ме помнят всички и определено това, с което впечатлявам гостите е вкусът на манджите. Краси е спец по разни коктейли, много е добър в сангрията, сега е направил домашен Бейлис. Прави много хубави брускети и обича тия по-дребните завъртяни работи. Спец е по една торта, приятелите ми все още предпочитат неговата, както и по един завъртян десерт, който lioness знам, че много харесва Cheesygrin

Коктейлно парти правихме веднъж за мой рожден ден, като беше по негова организация и идея - имаше много брускети различни, хапки с круши и синьо сирене, салата капрезе на шишче, ягодово боле и такива чудесии Smile

И двамата много обичаме да украсяваме, за съжаление, от както живеем заедно винаги каним гости само на холна маса, не на трапезария и няма място за допълнителни неща, та залагаме на хубави прибори и салфетки Cheesygrin

Иначе почти винаги готвим изпробвани и изпипани неща, че аз много мразя да се излагам, не, че не се е случвало, де Smile А иначе е разкошотия да се съберете приятели на готвено, аз обичам и да правя, ако ходим някъде като се събираме тайфата де, иначе на гости е обидно малко сякаш.
Активен

Blow
Newbie
*
Публикации: 4302

« Отговор #5 -: Февруари 06, 2010, 13:19:36 »

При мен много зависи от типа гости. И аз максимално загалам на украсена маса, чинии, прибори, салфетки. Винаги кафявото ми е било приоритетно, кафяво с черно, черно с червено. Веднъж реших да демонстрирам изобретателност и поръсих средата на масата с тези ароматизираните изсушени листа, но след първия половин час на вечерята на повечето им беше лошо от смесицата миризми.

Най-често сервирам 2 - 3 вида салати, които са горе долу от един тип продукти, но едната задължително е по-тлъстичка, т.е. майонезена, с кисело мляко, някакъв друг по-тежичък сос. Също и препечени филийки или от готовите брускети с домати (умопомрачително ги обожавам), които да се хапват с тлъстата салата. Като основно ястие обикновено готвя в йената, нещо с пушено сирене или правя месото отделно с различни гарнитури. Максимално ограничавам пържените неща, затова почти единственото друго, с което ги замествам са картофите на фурна или цървулите. Специализирала съм се в едно телешко дето се пече 7-8 часа, сега като се сетя последните пъти май все с него съм гощавала.

Много ми е важно как ще са подредени отделните неща в чинията, старая се доста.

За по-лежерните гостита правя различни неща на клечка, най-лесно ми е. Тогава залагам на коктейлите.

По едно време лятото се бях инспирирала нещо и правих вечеря морска кухня, миди, скариди, ролца от раци и калмари плюс паниран лаврак (то доста голямата част от нещата бяха панирани), които сложих директно върху масата върху марулени листа и каквито листа други намерих, гарнирани с маслини, плодове плюс няколко соса от тея, дето аз си ги бъркам все майонезени и сметанени. Супер добре и прекрасно се получи всико, само дето после коликите ме съсипаха.   Cheesygrin

Пуп, я кажи за тея картофи с пържен фъстък, много ме заинтригува!

Активен

YOUR PLEASURE IS MY BUSINESS!
Pupi
Newbie
*

« Отговор #6 -: Февруари 06, 2010, 13:23:55 »

Моркови  Lol
Съвсем обикновени моркови, настъргани, овкусени със зехтин и малко оцет и засипани с млян пържен фъстък. Много вкусни стават и притно хрупа  Smile
Активен

alin
Newbie
*
Публикации: 6623

« Отговор #7 -: Март 28, 2010, 20:23:50 »

А как ги смилаш фътъците, защото аз нямам мелачка и си мисля да ги начукам в нещо с нещо Cheesygrin
Активен
una hada
Newbie
*
Публикации: 5290

« Отговор #8 -: Март 28, 2010, 20:30:50 »

според мен е по-добре да ги накълцаш с нож
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #9 -: Март 28, 2010, 21:31:33 »

Когато нямах блендер ги, мачках с дръжката на по-голям нож в чаша с дебело дъно. С ножа не съм особено добра и не съм рискувала така да ги режа, но също е вариант  Smile
Активен

DiddyYy
Newbie
*
Публикации: 7

« Отговор #10 -: Април 07, 2011, 01:49:30 »

На мен ми се налага да готвя доста често при положение че все още сам си с мама и в къщи се оправя тя Cheesygrin Уча кетъринг и доста често имаме практика.Това което сам научила от училище и от практика е че гостите остават страшно очаровани когато всичко е украсено по някъкъв може и обикновен но интересен начин.Разбира се трябва и да е вкусно но външния вид също е много важен.А за да придадеш на ястието красив външен вид не ти трябва нищо повече освен въображение.
А за коктейла който ти ще правиш .. покрай коктейлите от различни видове напитки можеш да направиш и кулинарни коктейли.На мен не ми харесват особено много на вкус но пък са много красиви.А нещото което винаги правя когато посрещам повечко гости е руска салата в рулца от шунка.Адски лесно но пък много красиво и необичайно.Пък и имаш възможност да го оформиш по много различни начини.
« Последна редакция: Април 07, 2011, 01:51:15 от DiddyYy » Активен
Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8773

« Отговор #11 -: Януари 27, 2012, 00:05:17 »

Брей, каква хубава тема съм пропуснала..

Въпреки че пак се депресирах...Аз под "гости" разбирам младежото да се напием със солети и сладки като мезе  Lol Моята компания е голяма и ако тръгна да готвя за всички, цял ден трябва да прекарам...а обикновено се събираме спонтанно след работа. Да си говорим, играем на нещо или гледаме филм. Понякога им правя сладкиши, но това е.

Готвено съм правила само 3-4 пъти за семейството на мъж ми. На негови празници, тъй като той обича да се събира със семейство, а не с приптели. Обикновено правя свински пържоли с гъби на фурна/йена, става прилично. Миналия път направих и торта и бяха очаровани и искаха допълнително  Cheesygrin И за украса се старая също, но малко ме е срам, тъй като у свеки и у сестра му винаги всичко е по домашному- дори чиниите не са еднакви, няма украса, та не искам да изглежда, че се престаравам...въпреки че ми е кеф Smile

Сега като се прибера съм решила да поканя компанията да видят новия диван и се чудя дали да им сготвя нещо...или само хапки, може да опитам шунка, увита около снежанка, и гъби с кашкавал...ще видим Smile
Активен

Nakom
Newbie
*
Публикации: 2528

« Отговор #12 -: Януари 27, 2012, 09:53:19 »

Свирка от домакинята е очарователен подарък за всеки гост  Cheesygrin
Активен
Catherine
Newbie
*
Публикации: 7664

Heart follower

« Отговор #13 -: Януари 27, 2012, 10:00:14 »

В нашата къща има една традиция от ергенските времена на мъж ми, според която като дойдат вкъщи да пият хората и са гладни, си носят и продукти за спагети  Lol И мъж ми им прави спагети  Razz Всички много ги обичат тия негови спагети. Случвало се е да го карат в три през нощта да им готви, пък той нали си е добра душа.  Razz Не знам защо се сетих за тая традиция, ама като видях заглавието не можах да се сдържа.  Lol
Активен

Fata morgana
Newbie
*
Публикации: 2920

« Отговор #14 -: Януари 27, 2012, 13:09:37 »

За жените по една дървена свирка и да се оправят. Razz Lol

Вкъщи пък изпадаме в паника, ако чиниите са различки. Lol Нямаме много гримове и дрехи, но майка ми е вманиачена в сервизи, кристали и салфетки, като винаги имаме по много. В студентски - купоните се правиха предимно в моята стая, защото само аз имах много еднакви чаши, чинии, купи. И се обзалагам, че бях единствената със сервиз с чаши и чиниики и за кафе и за чай, че и много малки лъжички. Другите крадяха посуда от столовете. Cheesygrin
Като имаме гости гладим покривки, палим свещи. Вадим глупавите кристални чаши, които не се мият в миялна и подреждаме. Най-мразя по средата на гостито как всичко се разхвърля и става ужасно грозно. Затова се снимаме в началото, винаги в едни и същи пози - около масата или как си подаваме подаръци, много е вълнуващо. Lol
Активен

Thoughts Become Things... Choose The Good Ones!
bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15127

« Отговор #15 -: Януари 27, 2012, 13:22:41 »

И аз обичам така, но квартирите ни все се падат с твърде авангардни места за хранене - холна маса, или сега имаме плот и няма как да се разгърна. При нашите много обичах да подреждам, като цяло обичам подредени маси, но пък в момента не ми пречи. И без това в редките случаи, когато съм подреждала, Дарко идва и изяжда украсата Cheesygrin
Иначе си правим гурме събирания в един приятел, с огромен хол, огромна маса, има мегдан за подреждане и изисканост.

Моите приятели някога ги събирах на вечеря, с чинии и прибори, но отдавна минах на домашни пица и торта, много са доволни Smile
Активен

Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7773

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #16 -: Януари 27, 2012, 17:49:28 »

Lol Бизу, представям си как са си отдъхнали и колко са щастливи, че си минала на неангажиращия вариант  Lol
Активен

alivera
Newbie
*
Публикации: 3932

Streets of my life

« Отговор #17 -: Юли 24, 2012, 11:00:37 »

Мили хора, аз искам да очаровам леля, та, моля за съвет.  Cheesygrin

Моята мила леля има РД и ми се иска да и приготвя нещо специално-сладкиш, торта, пастички, знам ли и аз... Иска ми се и аз като една добра домакиня да поднеса нещо красиво и вкусно. Аз имам някакви идеи, ама ми се иска - вие с повече опит - да ми препоръчате някоя рецепта - по лесна за изпълнение и вкусна. Мерсаж!  Big grin
Активен

angel_sin
Newbie
*
Публикации: 7005

« Отговор #18 -: Юли 24, 2012, 18:55:50 »

аз напоследък съм голям фен на това - http://sunshineskitchen.com/hazelnut-chocolate-tart/ .. много е лесно за изпълнение, става бързо и е аааадскииии вкусно !!! Дори последният път го направихме без ядки (с повече бисквити) и стана още по-страхотно !
Активен

Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: