star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star Захранване
Страници: 1 [2] 3 4 ... 26   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Захранване  (Прочетена 55621 пъти)
Anna T.
Newbie
*
Публикации: 4392

Влюбена в живота

« Отговор #25 -: Юли 16, 2009, 21:12:29 »

Честно казано, не помня вече... Някъде след годинка и половина. По случайност му дадох нещо с черен пипер, тип ориз с пиле. И после реших, че няма смисъл да заделям повече.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15127

« Отговор #26 -: Август 25, 2009, 11:27:26 »

Тъъйй...скоро ми приключват безгрижните дни като изключителна кърмачка (хихи как яко звучи). Мислех си, че уж имам някаква концепция относно захранването - да заместя хранене, да започна с картоф, общо взето да карам по по нашенски и не много по западните схеми, да не се втелясвам дали е бързо или бавно, или пък съвсем да бройкам кой елемент кога да въведа, заради алргиите. Ама днес като бях на консултация и ме хвърлиха в мини ужас - до 10 дена да съм заместила обедното, 3-4 дена само на картоф и мога да си правя каквито искам зеленчукови смески (без да въвеждам специално новия елемент), включително да прибавям и домат! за който със сигурност знам, че се дава късно, макар, че може и да са имали предвид сварен, знам ли. И като заместя веднага жълтък, сокчета между храненията...И съвсем се обърках. То е ясно, че както ми дойде така ще правя, ама и тук малко споделен опит няма да ми е излишен. Мислех си, че като чета всеки ден теми за захранването ще ми се избистри, ама не би.
Според вас, след като захранвам късно, по-бързо ли трябва да се въвеждат продуктите или няма връзка?
Активен

Eli
Newbie
*
Публикации: 4901

« Отговор #27 -: Август 25, 2009, 13:19:02 »

Аз не виждам логика да се въвеждат по-бързо храните след като захранваш късно. Някак си не си представям как бебето ще е само на мляко цели 6 месеца и след това набързо картоф, морков, че и домат. И аз знам, че доматът се дава по-късно, не помня дали беше алерген или нещо друго, но знам, че не е сред първите храни. Просто не разбирам защо трябва да се бърза, особено щом има алергии в семейството (ако правилно помня). Затова и нещата се въвеждат едно по едно през 3 дни минимум, за да си сигурна към какво има алергия, ако прояви такава. Поне захранваме заедно и всичко ми е прясно, мога да ти пиша как върви при нас.

Накратко: започнах с оризова каша за обяд. Нямам за цел да замествам или да не замествам хранене. Давам колкото бебето иска, след като се нахрани, предлагам и мляко, ако иска суче, ако иска не суче. 4 дни по-късно дадох и морков. В продължение на 5 дни редувах каша и морков. След това дадох сладък картоф. В продължение на 5 дни редувах каша, морков и сладък картоф за обяд. Понякога добавям по малко каша в пюрето, но внимавам да не стане прекалено гъсто. След това дадох и круша (че се запече госпожицата) и днес ще давам банан. Като стане на 7 месеца мисля да започна да давам пюре за обяд и каша за вечеря. Кашата може да бъде и бананова за разнообразие. Месо ще давам на 7 месеца. 
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #28 -: Август 25, 2009, 16:06:42 »

Т.е. ти даваш различни неща и все на обяд? Аз мисля плодове да давам за закуска, или между храненията, че хем са сладки, хем не засищат. Т.е. на обяд да си яде обяд. А иначе и аз не виждам как ще стане по схема за 10 дена да заместя, както дойде. Той и без да е на твърда храна в обедните часове си прави голяма пауза, може да издържи и 5 часа, със съвсем малко посукване по средата. Освен това ме притеснява, че не му се стои седнал. Ако аз държа е ок - тялото и главата му са изправени, но като е в столче, подпрян на възглавници - просто се свлича и брадичката му е опряна в гърдите, не виждам как ще му набутам храна, камо ли да я преглътне. Дано се поочовечи за половин месец. Ако не - ще поизчакам пък.
Активен

Eli
Newbie
*

« Отговор #29 -: Август 25, 2009, 19:49:40 »

Да, точно така, давам различни неща все за обяд между 12 и 3 часа, зависи от брат й. И аз мисля като въведа повече хранения да започна да давам плодове за следобедна закуска или за закуска. Може би ще се изненадаш, но и морковите са много сладки, не можеш да кажеш, че са заленчуково пюре (поне тези на Дел Монте са сладки, но не знам дали има такива при теб), но мисълта ми е, че когато въвеждаш плод като за начало става и за обяд. А след това като въведеш и месо примерно, вече плодът не става за обяд, а става за закуска.

За седенето не се притеснявай, тя и София не седеше много стабилно като започнах със захранването, но вече е добре, седи си в стола за хранене без проблем.

Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #30 -: Август 25, 2009, 22:00:03 »

Аз мисля засега да правя пюретата. Поне като начало зеленчуковото със сигурност. Зимата за някои неща няма начин да не са в бурканчета, ама поне засега мисля да са домашни. А иначе и морковите и тиквата сладнят, но все пак са си зеленчуци, не са така сладки като плодовете. И по-скоро вървят за разядка на картофа, който е по-безвкусен.
Активен

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13212

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #31 -: Август 25, 2009, 22:12:01 »

Биз, аз ти казах, за сокчетата не се притеснявай. Макар и сега лятото да има голямо разнообразие от плодове за сокчета. Едни дофтори препоръчват соковете да се дават след 40-1 ден  Razz, че видиш ли, боляло ги коремчето, по-лесно ще приеме кормчето новото нещо. Други..да се изкача по-късно. Аз се водих по Мимка. Дадох сок към края на 4-я месец, голям зор беше, не й понесе много и после изчаках до след 6-я. Сега пие всичко каквото и предложа, но между храненията задължително и не преди вечерното.
Плодовите пюренца ги давам на закуска, на обед, както казваш ти, яде обедно ядене, т.е. зеленчуково или месно. Само че, аз давам следобед каша или някакво млечно плодово дуо. Вечер си цока мляко, защото обикновено сме полу-заспали и да я храня с лажичка, ще е невъзможно. Та си доизяжда млякцето дремейки.
Хубаво е да му готвиш ти, че тия купешкие, които съм отитвала са ужасно гадни на вкус. Съвсем безвкусни да не кажа. Ако го свикнеш с готвенко ще е по-дбре според мен.  Smile
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #32 -: Октомври 29, 2011, 22:10:33 »

Подхващам пак темата, че съм леко в потрес с това захранване. Чета, чета и само се обърквам. Предполагам, че постепенно ще свикна и ще науча всичко малко по малко, но така цялата информация направо ме хвърли в потрес. Да не говорим, че днес обикалях магазини да гледам пюрета - ми те са милиони! Станах разногледа.

Планът ми засега е да започна с картоф - няколко дни с постепенно увеличаване, после да добавя морков, други зеленчуци + зелени подправки, по-нататък месо, жълтък.... Засега смятам аз да му правя пюретата - имам домашни зеленчуци, заешко и пилешко.

Обаче много въпроси ми изникват:
1. Гледам, че в пюретата има карфиол и броколи - кога мога да ги давам, че сега има пресни по пазарите, но пък са зелеви и не знам дали не дразнят стомаха.
2. Педиатърката ми каза, че се започва със зеленчуците на обяд, с постепенно увеличаване, докато се замести обедното хранене. Обаче на няколко места четох, че до годинката е хубаво да има кърмене на всяко хранене и да не се замества напълно. Естествено, и обратното четох. Мисля все пак да опитам да заместя. Предполагам няма смисъл да гоня графици, а да се водя по детето?
3. Консултанти по кърмене съветват първо да се накърми детето, да се изчака малко и тогава да се даде пюре/каша, което на мен ми звучи супер идиотско - защо след като се нахрани, да му тикам картофи в устата?
4. Кога да въведа плодовете, идея си нямам... Предполагам, че първо трябва да е сутрин между храненията по малко, по-нататък и следобед, но по кое време да ги вмъкна - преди да въведа месото ли...

Въобще, ще ми е полезно да споделите вашите схеми за захранване. А Бизар ще си я тормозя допълнително  Big grin
Активен

Blow
Newbie
*
Публикации: 4302

« Отговор #33 -: Октомври 29, 2011, 22:33:57 »

Аз освен да споделя схемата на Нероден Петко  Lol
Много гот, че имаш конкретни въпроси и концепция вече, с кеф ще си споделя мнението.  Smile

1. Гледам, че в пюретата има карфиол и броколи - кога мога да ги давам, че сега има пресни по пазарите, но пък са зелеви и не знам дали не дразнят стомаха

Броколи, добре, но по-добре изчакай с карфиола. Дани яко го мъчеха коликите, а карфиолът наистина си е трудно смилаема храна. Така и така няма да смогнеш да въведеш и двете докато изчезнат по сергиите, заложи на броколито.

2. Педиатърката ми каза, че се започва със зеленчуците на обяд, с постепенно увеличаване, докато се замести обедното хранене. Обаче на няколко места четох, че до годинката е хубаво да има кърмене на всяко хранене и да не се замества напълно. Естествено, и обратното четох. Мисля все пак да опитам да заместя. Предполагам няма смисъл да гоня графици, а да се водя по детето?

Абсолютно по детето! Отначало вероятно няма да му се нрави много да не получава мляко, най-малкото защото е свикнал, че това си яде и ще си го чака като нещо, което нормално си получава. Но по-късно, като му хареса обедното, му спри кърменето. Ако го проточиш прекалено много във времето, може и по-трудно да стане.

3. Консултанти по кърмене съветват първо да се накърми детето, да се изчака малко и тогава да се даде пюре/каша, което на мен ми звучи супер идиотско - защо след като се нахрани, да му тикам картофи в устата?

Ми идиотско е!

4. Кога да въведа плодовете, идея си нямам... Предполагам, че първо трябва да е сутрин между храненията по малко, по-нататък и следобед, но по кое време да ги вмъкна - преди да въведа месото ли...

По принцип еквивалента на плодовете трябва да е млечно-плодовия кисел, демек нишестяна каша с плодове. Ако е това - значи в седмия месец, към края. По принцип трябва и тогава месото, така че остава твой избор кое ще направиш първо. Но имай предвид, че не трябва да бавиш месото заради желязото.

А той Дани храни ли се още през нощта?
Активен

YOUR PLEASURE IS MY BUSINESS!
Лора
Newbie
*

« Отговор #34 -: Октомври 29, 2011, 22:52:53 »

Оф, храни се. Много искам да ги махна тези нощни хранения, но сега със зъбите съвсем е лудница (те прозират вече, очаквам всеки момент да избият). Не спи по цяла нощ, тъкмо се унесе и се буди с рев, съответно аз пробвам какво ли не, за да не го кърмя, но като попищи един час и се предавам. Но повече от 3 часа паузи не прави, което ме убива просто. Педиатърката каза, че ако искам, може да пробвам вечер да му давам каша, за да се наяжда по-добре и евентуално да не се буди, но не го препоръчва особено, тъй като той наддава доста добре, а и за да не вземе да се отбие/да ми намалее кърмата. Така или иначе, той ще си се буди заради зъбите.

За плодовете имах предвид плодовите пюрета. Някои майки направо с тях започват, но аз искам първо да му дам всички зеленчуци и тогава плодовете. Не знам дали е правилно, обаче.

И за съхраняването на храната да питам - какво може да се съхранява и как. Примерно зеленчуци (тиквички, броколи, чушки и т.н.) могат да са сварени и пасирани и да ги замразя? Месото също?

Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #35 -: Октомври 30, 2011, 09:21:16 »

За заместването на хранене - то е неизбежно да не се водиш по детето, така или иначе, а от моят опит поне хранене неизбежно се замества. С Бояна по принцип още не съм заместила, защото яде много малко, едва ли и 40-50 гр има изядени, но след това не я кърмя веднага, а оставям за след 30 минути, но пък тя има чувство за ситост и след това си заспива, минават 2 часа от обяда и тогава я кърмя и  млякото идва по-скоро като междинно хапване. А това първо да кърмиш, после да храниш винаги ми се е струвало малко идиотско, но го практикуват майките, които не целят изобщо да заместват хранения, а до късна възраст детето да е предимно на кърма, а просто да е опитало различни храни. Макар, че в началото ще пробваш всякакви схеми и всичко ще е правилно, защото просто не става така - днес изяжда 1-2, утре 3 и т.н. лъжички. Просто най-малкото трябва да го дебнеш в началото кога е в настроение, а понякога това е след ядене, дали веднага, дали след час, но е важно положителното отношение. Все пак с Дарко беше лесно и наистина заместих бързо, искрено ти го пожелавам, в такъв случай можеш да приготвяш пюретата с кърма. Когато въведеш млечние вече не би трябвало да е задължително, а и до годинката ще си имаш още кърмения.

Плодовете принципно се въвеждат заедно със зеленчуците. Добре е все пак да започнеш със зеленчуково пюре, за да не свиква със сладкия вкус, а когато въведеш колкото зеленчука искаш, за да въртиш някакви пюрета, можеш да почваш с плодовете. Просто при тях важи същото като със зеленчуците и не трябва да въвеждаш 2 неща едновременно. Затова можеш да редуваш зеленчук-плод-зеленчук. Или да въведеш няколко основни зеленчука, за да имаш някакво разнообразие за обяд, и тогава плод. Само плод се дава между храненията като закусчица - не повече от няколко лъжички. Иначе в следобедна закуска с каша, кисел (нишесте) и т.н. Но пак от опит с второто - пак си измества много паузата, просто тя живее с малко храна явно Smile Така, че просто ще видиш как му се отразява на останалото ядене.

Банан също можеш да даваш скоро, можеш за следобедна закуска - чист, намачкан, или в комбинация с каша. За авокадото вече споделих Cheesygrin

За съхраняването още не съм измислила таква схема, която изцяло да ми спести готвенето. Повечето зеленчуци позволяват да ги замразиш сготвени, но картофени не. И така не можеш да си приготвиш базово пюре картоф-морков-тиква и да замразиш, както разбрах от опит Cheesygrin Но пък имам много кубчета замразени плодови пюрета и ми вършат супер работа. За следобед правя каша от оризово брашно и докато е още гореща, пускам едно кубче плод. А онзи ден за първи път сложих пресен (замразен де) джоджен в пюрето, докато се приготвяше, много приятно се получи. Мисля и кърма на кубчета да замразя, че иначе все трябва да се цедя за 5 лъжици пюре.

И друго - сега усещам, че ми се налага да поддържам лактацията. Откакто я захраних, имаме 4 дневни хранения, когато мога и преценя гледам да бутвам извънредни кърмения, но се е случвало и освен нощната пауза, да правя и дневна без да кърмя около 6 часа, и почнах да се изцеждам. Честно да си призная, отвратителна занимвка е, а и с това неядящото, още по-обезкуражаващо ми действа. И то не, че се притеснявам за нея, защото явно и стига, и си качва, и всичко. Но тооолкова съдинки и приготовления, половин час на масата за 40ина грама пюре.  Weird А тя е много пипкаща и може би трябва да прочета и за педагогическото захранване и това с пръсти, защото има мегдан, но ми е малко трудно да прежаля мацането.

И последно - разгледай в Сладури има хитри съдинки за захранване - една купичка с капак, върху който има различни рендета, доста е хитро, особено за по-напреднала възраст. Както и една мрежичка за плодове, като биберон и така могат да си смучкат пресни меки плодове, ама то сега няма много такива.

Пожелавам ви успешен старт и зяпащо детенце Smile Ако всичко тръгне безпроблемно и с пълна сила, само ти препоръчвам да не даваш едновременно тогава и сутрин и следобед твърда храна, а изчакай 2 седмици, да не вземе да се запече пък детенцето нещо Smile И да предлагаш чай/водичка, макар, че аз много забраям Cheesygrin
Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #36 -: Октомври 30, 2011, 13:06:26 »

Мда, май беше успешен стартът днес Smile Картофче с малко кърма - мисля, че му хареса, защото дори не прави физиономии, само докато разбере как да действа с езика си, малко пооплю наоколо, но си хапна 2-3 лъжички. Забавно е  Big grin

Тия дни мисля да купя авокадо и да го разгадая, че досега само в суши съм го яла.

Активен

Lady
Newbie
*
Публикации: 2191

« Отговор #37 -: Октомври 30, 2011, 14:58:01 »

Лори дай мейл да ти пратя нещо
Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #38 -: Октомври 30, 2011, 15:27:13 »

meri_wow@yahoo.com Smile
Активен

Eli
Newbie
*

« Отговор #39 -: Октомври 30, 2011, 15:31:18 »

Честито захранване Smile аз въведох плодовете 2-3 седмици след зеленчуците. Започваш с банан, след това ябълка. круша, слива и т.н. Първо давах по лъжичка-две и лсед това увеличавах постепенно. И чаках по 5 между различните храни, за да следя за алергична реакция. Месо дадох на 7 месеца. Глутен дадох на 9 месеца. Веднъж като започнеш става лесно просто се водиш по детето.
Активен

Lady
Newbie
*

« Отговор #40 -: Октомври 31, 2011, 00:00:03 »

Лор you have got a mail  Cheesygrin
Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #41 -: Октомври 31, 2011, 18:00:42 »

Лейдиии, това беше супер хипер полезно, много ти благодаря!  Big grin

Днес малкият голям рев му удари около 2 часа след храненето и се чудя корем ли го боля, какво беше... Възможно ли е да има такива реакции? Рева като при колики, един час не можех да го успокоя.
Иначе много хубаво върви храненето - омазва всичко, но отваря устата и си търси, явно му харесва.
Активен

Blow
Newbie
*

« Отговор #42 -: Октомври 31, 2011, 18:33:19 »

Едва ли е от това, Лор. Продължавайте в същия дух, все така да отваря устата. И му спирай поне едното нощно хранене вече, сега би трябвало да е по-лесно.
Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #43 -: Октомври 31, 2011, 19:03:13 »

Дай ми идеи как да го спра, защото изобщо не ми се получава. Пробвам какво ли не, но ако са минали 3 часа от предното, просто иска да яде. Не знам как преди спеше по 7-8 часа, а сега голям глад го гони...
Активен

Blow
Newbie
*

« Отговор #44 -: Октомври 31, 2011, 19:23:58 »

Първо изчакай 2-3 дни или до края на седмицата дали няма сам да го спре след като се храни зеленчуково на обяд. Ако и това не помогне - на последното вечерно хранене му дай една лъжичка каша, разтворена в кърмата (една лъжичка кърма + каша, не знам дали се разбра), след това го кърми. Това ще му засити коремчето поне малко и така постепенно ще удължите паузите докато остане само второто нощно. А дотогава той ще изяжда повече пюре, ще си му въвела и зеленчуците.

За вода и биба няма да казвам защото вероятно си ги опитала вече във всякакви комбинации.
Активен

Лора
Newbie
*

« Отговор #45 -: Октомври 31, 2011, 19:50:52 »

Да, и педиатърката нещо такова предложи, ще пробвам, благодаря ти. Ще организирам всенародни празненства, ако откаже нощното хранене  Cheesygrin
Активен

lioness
Newbie
*
Публикации: 8329

« Отговор #46 -: Октомври 31, 2011, 20:01:42 »

Мда, и ще ми намериш още една причина вече да захранвам  Cheesygrin
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
Eli
Newbie
*

« Отговор #47 -: Октомври 31, 2011, 21:06:51 »

Къреминте бебета по-трудно отказват нощното хранене, така, че се не се отчайвай ако не стане от раз.
Активен

Lady
Newbie
*

« Отговор #48 -: Октомври 31, 2011, 23:03:06 »

Лор радвам се  Kiss Вал си отказа сам нощното хранене,но Ели е права нощното кърмене е трудно за махане,на Вал връстниците още ги кърмят през нощта  Rolling Eyes Ние имаме проблем  с вода,не ще да спре да я пие през нощта и е ужасен просто Razz
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #49 -: Октомври 31, 2011, 23:18:27 »

Лейди, Дарко е на 2 и половина, и продължава да лочи Smile Макар, че нямам спомен при него някога да е била за успокоение, просто си се буди от жажда, не по навик. Твоят малчо, заради шишето или пак просто от жажда?

А относно нощното хранене..дано на Дани да му повлияе хранителния режим, но има деца, които просто много се будят нощем. Дарко беше така и освен да се съдере от рев, друго просто нямаше какво да направя. Вече за други неща по този начин се оправяхме де, но преди годинката ми се струваше твърде жестоко и ненужно. После вече стана неизбежно Cheesygrin
Активен

Страници: 1 [2] 3 4 ... 26   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: