star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star Захранване
Страници: [1] 2 3 ... 26   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Захранване  (Прочетена 55697 пъти)
Eli
Newbie
*
Публикации: 4901

« -: Юли 15, 2009, 13:33:58 »

Браво, това е чудесно! Все така да расте! А кърменето как върви? Поомръзва ли ти на моменти или още не? Че на мене взе да ми писва, ама стискам зъби Rolling Eyes решила ли си кога ще захранваш? Аз след 2-3 седмици почвам Smile
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15137

« Отговор #1 -: Юли 15, 2009, 13:42:52 »

Хахах и за Дарко единственото успешно нещо за хващане е бибата, толкова ловко си я маха и държи. Иначе по отношение на палците вече не се притеснявам. Смуче го само, като му се спи, някой път го оставям, друг път успешно замествам с биберон, зависи кое ще го приспи по-бързо, но не смуче страстно и постоянно като преди, явно си е период, после може и пак да почне. Много му се радвам, че я плюе постоянно, смуче я инцидентно и така хем ми помага на мен, когато не знам как да го успокоя, хем му се радвам, че не е пристрастен и постоянно да я смуче.

Браво, това е чудесно! Все така да расте! А кърменето как върви? Поомръзва ли ти на моменти или още не? Че на мене взе да ми писва, ама стискам зъби Rolling Eyes решила ли си кога ще захранваш? Аз след 2-3 седмици почвам Smile

Кърменето върви чудесно. Имаше един период, в който беше и по-нервен и нещо много ми беше трудно да го накарам да суче хубаво, дърпаше се от гърдата, реве, пищи и направо се бях сащисала и почти с ужас чаках времето за хранене, че не знам как ще мине. Но сега пак си търси хубаво и добре суче и ми е спокойно. Не мога да кажа, че ми омръзнало, успокоява ме, понякога само ми тежи, че не можем да се разделим за повече от 3-4 часа. Имаме едни извънградски планове за 2 дена и щеше да е супер да мога да го оставя, ама няма как. А захранването - преди бях твърдо сигурна, че ще чакам 6ти месец, вече не знам. Не мисля, че ще му е от кой знае какво значение вече, склонна съм и в 5ти или и малко да почна. Интересно ми е да видя педито какво ще каже, защото досега много ни се радва на кърменето, дори вода ми се чуди защо се пробвам да му давам, надявам се да не ме кара от 4ти сега следващата седмица. Иначе хем нямам търпение, защото е нещо ново и интересно, хем ми е толкова лесно с кърменето - да си яде както и колкото иска, а не аз да го храня и следя с грамове. Само заради мързела не ми се почва рано, така, че колкото по-нататък, толкова по-добре. Ти пак ли с оризова каша ще почваш? Аз мисля със зеленчуци май, но искам и плодове бързо да вкарам, докато има хубави и пресни, да хванем сезона.

И някой може ли да ми каже защо плодовете също трябва да се варят като се правят на пюре? Защо може пресен сок, а тях не може направо да се пасират?
Активен

Eli
Newbie
*

« Отговор #2 -: Юли 15, 2009, 14:15:47 »

Да, с оризова каша ще почвам.

А за пюретата - при варенето плодовете и зеленчуците омекват и много по-лесно се смилат и стават баш на пюре, докато суровите, колкото и да ги мелеш пак остават някакви властинки. Затова като за първа храна е по-добре да са сварени, аз лично не бих опитала със сурови.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #3 -: Юли 15, 2009, 14:28:28 »

Аха, ясно. Аз пък много искам да пробвам после и с неща като морковче и коричка хляб за гризане (знам за глутена).
Активен

una hada
Newbie
*
Публикации: 5290

« Отговор #4 -: Юли 15, 2009, 14:31:07 »

Биз, а вие сте само на кърма, не се дохранвате с адаприрано мляко?
А колко е пораснал само
Активен

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13223

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #5 -: Юли 15, 2009, 16:03:52 »

Тъкмо щях да те питам как ще го захранваш??!
Ние започнахме в средата на 5-я със зеленчуково пюре, след 2 седмици кашата, след още около 2 плодовото и така...сега не яде изобщо АМ, защото е с претенции и се наложи да включа и киселото мляко. От скоро яде и месно пюре. Но на много места четох, че пресните намачкани плодове е хубаво да се дават след 7-я месец. При топлинната обработка, все пак се унищожават и бактерии и т.н. В началото е хубаво да се избягват, защото поуват коремчето и доста от плодовете предизвикват газове. Мисля от следващия месец да ги включвам на пълна сила, все още не сме. Мимка вече с кеф си ръфа диня, ябълки, домати, краставици,  почти всичко, та и корички хляб, но тях много лесно ги отхапва.
А ЕЛи, кога даде за пръв път на Раян жълтък? Все ме натиска педката, а аз все се правя на приятно разсеяна  Rolling Eyes
Активен

Eli
Newbie
*

« Отговор #6 -: Юли 15, 2009, 16:25:58 »

Пупи, не помня вече Rolling Eyes ама май към 8 месец Rolling Eyes белтък знам, че дадох след 12 месеца. Жълтъкът съдържа протеини, та сигурно затова те натиска, ако не сте с алергии във вашето семейство можеш да я пробваш другият месец с четвърт жълтък.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #7 -: Юли 15, 2009, 18:27:59 »

Ще си напиша мнението и ще отделя после в тема за захранване, ама сега едно по едно:

Уна, само на кърма сме, мисля до годинка да кърмя и да не ми се налага да ползвам адаптирано. По-лесно и евтино ми е така Cheesygrin

Пупи, супер ми е странно това с плодовете. Значи педиатрите като препоръчват сокчета на бебета между 40 дни и 2-3 месеца, не им пречат бактериите, а за коликите точно и подуването на стомахчето да не говорим, ама иначе като го захранваш и е на 6-7, тогава да се варяли. Айде, за консистенцията съм съгласна. Относно месото и жълтъка - аз излизам с една майка, чието бебе е на 6 и половина в момента, хапва жълтък, а месо от 4 и половина, защото имаше нисък хемоглобин, а тя предпочете да го вдигне с храна, отколкото с препарати. Нищо му няма на детенцето,защо се дърпаш от жълтъка, той белтъкът е проблемен, а жълтъкът е много полезен, все пак.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #8 -: Юли 15, 2009, 21:01:50 »

Браво за кърменето!  Smile
Относно плодовете, споделям какво съм чела. А иначе ще започвам с пресните плодове, главно защото нямаше до сега голям избор на пазара от ИСТИНСКИ плодове. Когато започнах сокчета, обикаляхме всяка неделя пазара и търсехме селски плодове. Да съм сигурна, че няма да тъпча детето с боклуци и пестициди. Сега ми е лесно, всичко си имаме на село и на вилата. Даже обмислям да започвам супички и разни неща за хапване, които аз да правя. Вече всичко си хапва и не се сърди, та мога спокойно сама да ги приготвям. В началото ударихме на камък с домашните пюрета, дано вече е свикнала с вкусовете  Rolling Eyes
Иначе е много забавно въвеждането на нова храна. Виждаш какви ли не муцунки, изпадаш в умиление, всеки път щом си отвори гладно устичката. В началото ми беше супер тягосно, защото си беше мъчение. Но от повече от месец не мога да се оплача, ящна си е и само тиквички, броколи и карфиол отказва. Ще се увериш, че доставя почти същото удоволствие, както и кърменето. Особено катотръгне да прави брррр на среща ти  Lol
 С ръка на сърцето заявявам обаче, че кърменето ми липсва, друг си е контакта, гушкаш си детето, заспива в теб...ех размечтах се.  Wub
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #9 -: Юли 15, 2009, 21:24:03 »

Ами толкова съм свикнала, че ми е супер трудно да си представя, че от тук нататък трябва да се храни с лъжица, почти си мисля, че ще е нещо като игра и после ще си суче пак като отработим движенията Lol
Нямам намерение да кърмя дълго, де, просто толкова ми е лесно, че докато си пречупя съзнанието на купички и манджи, може и да мине повечко време. Но без съмнение е забавно, де. Като гледам Цецко като му дават пюре каква весела мацаница е, определено ще е интересно,
Активен

katerina
Newbie
*
Публикации: 7177

« Отговор #10 -: Юли 15, 2009, 23:54:06 »

хм, Биз, без да съм сигурна, си мисля, че това с плодовете е именно заради газове, подуване и т.н. Все пак в соковете ги няма фибрите и баласта, които са главните виновници.
Активен
bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #11 -: Юли 16, 2009, 00:47:24 »

Ами не е точно така, защото киселинността им си остава, например. А и по принцип причината за даване на сокове е друга история.
Активен

katerina
Newbie
*

« Отговор #12 -: Юли 16, 2009, 08:11:25 »

Какво общо има киселинността с газовете и подуването? Изобщо какво лошо смяташ, че прави? Не те разбрах за соковете...
Активен
bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #13 -: Юли 16, 2009, 08:50:57 »

Дразни стомахчето най-малкото. На сума ти бебета им се засилват току-що отшумелите колики от сокове от ябълка и череша, най-вече.
Според теб каква е логичната причина да се дават сокове на толкова малко бебе? От всичко, което четох, изводите са, че това идва от руската школа, по времето, когато е бум на популярността на АМ и кърменето е било проява на бедност и ниска класа едва ли не. И понеже тогава не са били така обогатени е имало нужда да се внасят витамини в бебешкия организъм по някакъв начин. Кърмачетата разбира се, не са имали нужда от такива мерки, но понеже всички мерки, теглилки и начини на захранване са били общи за всички майки, без значение как хранят децата си, соковете са се въвеждали повсеместно.
Не претендирам за голяма компетентност, но аз поне не виждам никаква полза от тия сокчета. Особено пък за тия, за които някои педиатри държат да се дават до 40 ден. Ама все едно де, не искам да превръщам в темата в така познатия спор.
Активен

katerina
Newbie
*

« Отговор #14 -: Юли 16, 2009, 09:33:43 »

Ясно. Ами за дразненето-тук не мога да споря, понеже не съм видяла бебето как реагира на сок, но принципно бебешкото стомахче е с ниска киселинност, която лека-полека трябва да се увеличава, та в този смисъл даже са полезни сокчетата, защото киселото защитава от всякакви гадове, проникнали в стомашно-чревния тракт, тя е необходима и за активирането на храносмилателните ензими, които се отделят в неактивна форма. Ензимната активност се моделира от стимули. И е хубаво да се стимулират тези неща лека-полека. А и в кърмата все пак няма всички витамини и минерали на света.
Активен
Eli
Newbie
*

« Отговор #15 -: Юли 16, 2009, 10:27:31 »

А и в кърмата все пак няма всички витамини и минерали на света.

Така е, но едва ли можеш да намериш липсващите точно в един сок. Витамин Д и желязото, например можеш да си ги надбавиш допълнително чрез капки, пренатални витамини, специална диета за майката, сокът пак не ти върши работа в това отношение.

Аз дадох сок в по-късна възраст, ама пак ми изигра лоша шега, защото детето така свикна със сладкия вкус, че на моменти отказваше да пие вода, а и си разваляше апетита, нищо, че сокът от прясно изцедени ябълки по принцип остъргва, на нас по друг начин ни действаше. Накрая спрях да давам съвсем, ама пък започна да пие от тия готовите, дето са пълни със захар. Спрях да ги купувам и сега се пооправи положението.
Активен

katerina
Newbie
*

« Отговор #16 -: Юли 16, 2009, 13:16:07 »

Не е това идеята, просто е нещо витаминозно в допълнение, а според мен главните ползи са тези, които посочих в предишния пост.
Активен
Mina
Newbie
*
Публикации: 9369

« Отговор #17 -: Юли 16, 2009, 18:23:37 »

(знам за глутена).

Поясняваш против бой ли?  Lol Lol

Пупи, аз не разбирам какъв е тоя зор за жълтък от не знам си колко месеца. Аз затова си уважавам нашия педи. Човека каза: "Това се яде от еди -кога-си, това от еди-кога-си, ти си реши кое кога да започнеш".Яна и до ден днешен яйца не яде (защото не обича) и всъщност никога не е яла (освен ако не е било в застройката на супата), пък я каква мома е- 94см.  Cheesygrin
« Последна редакция: Юли 16, 2009, 18:28:19 от Mina_21 » Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #18 -: Юли 16, 2009, 20:20:14 »

Мин, а при положение, че са важни, какъв е проблемът е да се въведе, бих казала рано, ама 7-8 месеца според мен не е рано. Малко или много вкусът все пак и от родителите се сформира. Айде, че не яде броколи, все едно, ама яйчице? Протеини и витамини в най-върховна форма. А и то е ясно, че всеки си решава, каквото и да казват педиатрите.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #19 -: Юли 16, 2009, 20:49:34 »

Аз зор нямам, зора ми го дава педиатърката. Надрънка ми преди месец, едва ли не, каква голяма грешка съм била допуснала, че не съм давала жълтък, защото изследванията нямало да са добри. Е, доказахме й, че бебока е супер и думите и бяха напълно погрешни  Razz Юркаше ме така и за сока, аз все кимах с глава, сега последно и за попарата се намеси, защо не искала да яде, ама как така, трябва да я карам. Е като не иска, как да стане. Нямам намерение да карам на сила да се храни. Така де, оплаках се  Cheesygrin
Да се похваля, че днес й готвих, но тенджерата ми беше супер голяма, количествоот малко и 'манджата" загоря  Lol Утре пак ще пробвам  Shame
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #20 -: Юли 16, 2009, 20:56:18 »

А нещо по-различно ли и готвиш?
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #21 -: Юли 16, 2009, 20:58:54 »

Не. Доматки, морковки, ориз, малко лук и картофи, уж като супа. Но не бях сигурна колко време мога да го съхранявам и реших, че трябва да е убийствено малко количеството. Утре ще взема някаква малка тенджерка, специално за Мими ще бъде, поне да съм сигурна, че следващия път няма да ми загори..супата  Lol Чак ми става смешно от комбинацията.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

« Отговор #22 -: Юли 16, 2009, 21:01:39 »

Що, бе, добре звучи. Ама мисълта ми беше, не можеш от това да направиш супа за големи ли, един вид да направиш нормална зеленчукова супа и да и дадеш?
Активен

Anna T.
Newbie
*
Публикации: 4392

Влюбена в живота

« Отговор #23 -: Юли 16, 2009, 21:05:59 »

Пупс, аз правех зеленчукова супа до готовност, отделях един черпак за пасиране и след това овкусявах. Свекървището и до ден днешен му отделя, преди да сложи подправки.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #24 -: Юли 16, 2009, 21:09:52 »

Може и така да пробвам, макар и ние да не сме много по зеленчуковите супи. Как не ме е срам, да си храня детето с  тая безвкусица (не ми се карайте, мразя зеленчуци под такава форма), а аз не ща и да а помириша.
Анн, а кога започна да слагаш подправки? Не че ще сложа на този етап, питам от любопитство.
иначе ми беше много приятно да готвя, даже бях хготова и някакъв десерт да сътворя, с ориз и праскови, но отново огромната тенджера ме отказа  Rolling Eyes
Активен

Страници: [1] 2 3 ... 26   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: