star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star Как да научим детето на гърне
Страници: [1] 2 3 4  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Как да научим детето на гърне  (Прочетена 6868 пъти)
ghoul
Newbie
*
Публикации: 2094

I forgot, but will not forgive never

« -: Юни 14, 2009, 18:20:44 »

Такааа, реших да махам памперса на Калина. Много се изпотява и памперса съвсем я запарва и се обрива. За сега борбата е безмилстно жестока и аз я губя. Дайте съвет какво да правя за да я отуча от памперсите.

п.п В момента е по голо дупе и само бяга около гърнето  Cheesygrin
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 14834

bizzetka

« Отговор #1 -: Юни 14, 2009, 22:40:04 »

Абе аз пак да питам - аз ли съм в грешка, или си мисля, че от по-рано се слага детето на гърне? Това не като упрек, просто наистина информативно питам. Джи, ти не слагаше ли Калина още около 8-9 месеца на гърне? Сигурно не е лесно, де.

От това, което аз съм чела е, че трябва да се започва много постепенно - по-скоро под формата на игра и като нещо, което да е интересно от детето да се прави, а не като - вече си голяма и от днес трябва да акаш в гърне. До колкото разбрах, децата проявяват интерес към това, което възрастните правят в тоалетната и можете заедно да пишкате примерно - ти в тоалетната, а тя дори само на игра да сяда в гърнето и да се прави, че пишка, а по-нататък да свиква и наистина да го прави. Нямам никакъв опит с по-големи деца, разбира се, просто ми е чудно дали тези неща, които съм чела звучат разумно?
Активен

ghoul
Newbie
*

« Отговор #2 -: Юни 14, 2009, 23:15:25 »

Да слагах я от 8 месечна възраст. Беше свикнала и нямахме проблеми...това беше до преди два месеца. Какво ли не правих не иска и не иска. Ако ти кажа колко често сме били заедно в толатната вече им изгубих броя. Играчки, занимавки и игри не помагат. Става си, хваща си гърнето и започва да обикаля с него навсякаде. Накрая като мине половин час и слагам памперса и тя след 5 секунди го е напълнила или напишкала. Направо имам чувствуто, че го прави от инати.
Активен

Pupi
Newbie
*
Публикации: 11166

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #3 -: Юни 15, 2009, 09:16:28 »

Джи, съвет не мога да дам, но племенницата също се "научи" да седи на гърнето на 8-9 месеца. В един момент реши, че вече не я кефи и пак са с памперси. А бяхме удивени как сама на такава възраст си показваше, че има позиви. Сега и тяхната борба е в полза на малката, буквално се мъчат отново да я накарат да си ползва гърнето, но все с неуспех. Бяха пробвали и от музикалните гърнета, но само се плашеше. Дай й време, защото май с насилване, само се усложняват нещата  Rolling Eyes
Активен

Eli
Newbie
*
Публикации: 4758

« Отговор #4 -: Юни 15, 2009, 09:54:15 »

Бизар, то детето може и от 6 месечно да се слага и като случайно свърши нещо да си мислиш, че си го научила, но по принцип чак към втората година започват да разбират за какво става въпрос. Синът ми го слагам от 18 месечен. В началото сядаше за 1 секунда точно и ставаше. Никога не съм го насилвала, просто го слагах на гърне от време на време и го ставях сам да реши дали иска да седи или не. При смяната всеки памперс казвах "имаш пупу" или "имаш пипи", за да разбере кое кое е Smile и преди около 3 месеца започна да си казва сам кога какво има. А аз винаги го питах: "Искаш ли на гърнето?". Понякога казваше "не", но друг път казваше "да", като кажеше "да" го слагах и си вършеше работата. И сега е така, винаги питам и го оставям сам да реши. Другото, което си мислех е да го оставя по цял ден без памперс и да видим тогава дали няма само в гърнето да си върши работата, може и да се приучи по-бързо знам ли. На мен ми се вижда напълно нормално дете на 2-3 години да ходи с памперс, това не значи, че ака в памперса, просто той е вид протекция, понеже още не могат да стискат много на тая възраст.

Гоул, и според мен го прави нарочно. Може да е добра идея да скриеш гърнето за около месец и след това да започнеш всичко отначало.

Бизар, от известно време си мсилех да пусна тема за гърнето понеже си нямаме. Ако искаш може да отделиш от твоят пост натам и вътре да си пишем при кой как върви.

Пупи, почти всички деца, които са започнали да сядат на 8-9 месеца след това изведнъж започват да не искат, защото не са разбирали за какво става въпрос, към година и половина все още не разбират и понеже са във възраст, в която започват да се противопоставят на всичко, спират да ползват гърнето. Затова се препоръчва опитите да започнат към втората година и всичко да е като вид игра. Аз това се опитвам да направя в момента.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

bizzetka

« Отговор #5 -: Юни 15, 2009, 10:14:53 »

Ели, съвсем логично ми се струва това, което казваш - за отричането и изведнъж, че се отказват, но 3 годишна възраст сякаш ми се струва много. Все се каня да питам майка ми как ни е учила, защото тогава като е нямало памперси, ме съмнява 2-3 години да са прали пелени. Ако не бъркам, поне акото са хващали в гърне (е, с държане 10-20-30 минути, помня, че с братовчед ми така процедирахме), а пишкането както дойде, май най-често с подлога в леглото. Е, сега трудно някоя майка ще си позволи такова нещо де, но и на мен ми е чудно, какво следва, ако се махне изцяло памперса? Защото както е протекция за теб, май така и той си знае, че ако няма къде, може направо в него.
Активен

HappyHeart
Newbie
*
Публикации: 6182

« Отговор #6 -: Юни 15, 2009, 10:22:29 »

Мен не са ме гледали с памперси, както всеки може да се досети.
Майка ми ми е разказвала как от 8 месечна ме е слагала на гърне с шише вода и ме е оставяла така. Даже имам снимка с бибата на гърнето как си играя. Аз си го обяснявам като формиране на условен рефлекс, пък не знам. Всеки случай на годинка вече съм си казвала за всичко.

Можете да свалите памперсите и като се напишкат ще им става гадно и студено. Това е само идея Smile

Иначе майка ми ми е споделяла, че вижда все повече деца на по 2-3 години с памперси. Айде до 2- ок, ама на 3 си е голям човек.
Активен

Моето име е Любов.
Anna T.
Newbie
*
Публикации: 4354

Влюбена в живота

« Отговор #7 -: Юни 15, 2009, 11:04:20 »

Тъй като аз имах сериозна драма с бабите по този повод, разказвам опита ни.
Първо, още преди годинката свекървището се възмущаваше как може още да не сме на гърне и прилагаше всякакви опити да приучи Тео. Той, разбира се, я отсвири.
Вторият период беше около годинка и половина, когато беше лято. След няколкоседмично напишване и наакване в гащите и другата баба се отказа. Междувременно сме го слагали на гърне вечер, когато сме си вкъщи и в яслата също за следобеда. Но задължително вечер слагах памперс, както и когато пътувахме до яслата и обратно или където и да било всъщност.
В крайна сметка 2-3 месеца след като навърши 2 годинки на него му стана ясно каква е целта и идеята на гърнето, вече и говореше, така че всеки път си казваше, че има пиш. В рамките на две седмици и жертване на няколко чифта бельо свикна и да ака в гърнето. Всичко стана много плавно, без издевателстване и караници кой е с по-голям инат. В интерес на истината и шарката изигра огромното си значение, защото малко след нова година майка беше решила, че се е изринал от памперс. Но по това време вече самото дете се чувстваше некомфортно и дърпаше памперса непрекъснато.
В книжките, които съм чела си пише, че е добре детенце да реши кога му е дошло времето. От родителите се иска да "предлагат" от време на време алтернативата "гърне", но не и да я налагат.
За мен това сработи. Знам, че е доста тегав период. И аз се чувствах в някаква степен виновна, че видиш ли забавям развитието на детето - това под внимателното мрънкане на всякакъв род баби. Но в крайна сметка се оказа, че така е най-безболезнено за всички - хем дечко не настиваше от перманентно напишкване, хем когато си реши, се приучи от раз.
Успех мога да ви пожелая със задачата. Трябва да призная, че бюджетът ми зловещо се облекчи, когато най-сетне седнахме на гърнето Smile
Активен

doubt
Newbie
*
Публикации: 818

« Отговор #8 -: Юни 15, 2009, 14:40:24 »

Ауууууууууу, ще кажа аз Blink
Темата за гърнето е на път да се превърне в голям кошмар Rolling Eyes Опитвала съм се още от 9 месеца да я слагам на гърне - категорично отказа с писъце и извиване на дъга. беше ужасена. Проявяваше интерес единствено към тоалетната чиния да сяда,но беше за кратко. След това обяви бойкот и на нея Unsure Опитвала съм през различни периоди да я слагам,но винаги 1 и също. не искам да я стресирам и ужасявам още повече за това спирам като видя,че играта загрубява Sad последния опит е пресен от предната седмица - държах я 2 часа без памперд.Някак си успях да я задържа с шише вода в устата около 20 мин. на гърнето и нищо не  направи. Малко след като стана се напика права като крава и чистих теракот. Както и да е - преживях го- след около 30 мин. опитах пак, но всичко беше съроводено с писъци и рев - еми не става така, дигнах пак гащите и след още около 10 мин се напика пак. Не и прави впечатление,че е мокра - само гледаше странно как и се стича  по краката и плачеше и блъскаше гърнето,че не го иска.  Sad Пак изчистих и преобух Unsure
Между двете напикавания имахме и 1 наакване - това го хващам лесно,защото познавам позата на тялото и изражението на лицето,когато ака - обаче не иска и не иска гърне - свърши цялата работа в 1 салфетка,която държах Blink
Ами спрях съответно Тя се обърка от рев и ужас 2 часа и половина - не и харесва без памперс,не и харесва гърнето - всичко я плаши. Пак ще опитам тази седмица и пак ще чистя като луда Rolling Eyes
Активен

aleks
Newbie
*
Публикации: 2162

« Отговор #9 -: Юни 15, 2009, 15:47:23 »

и ние сме на тази вълна.
авинка е сядала на гърне /къде по предназначение, къде не/ още от 8 месечна възраст. тогава работите се вършеха по случайност. сега знае за какво става въпрос. никога не ми е правила стачки, но и аз никога не съм я насилвала. знае, че се сяда на гърне веднага след сън и тогава успеваемостта е 100%. в останалите случаи я питам дали иска и ако има мерак, я слагам, ако не - не.
никога не ми казва предварително каква нужда има. преди казваше в момента, в който я свърши, а сега само ме информира 'мамо, акам' или 'мамо, пишкам'. и иска веднага да я сменя. знае, че големите каки нямат памперси и сядат на гърне, но това не я окуражава. по е впечатлена, че ще й купя гащички 'розови и червенки', когато започне да ми казва кога има нужда предварително.
засега я оставям по няколко часа вечер по гащички вкъщи и не се е напикавала, но навън и в яслата - не смея. за акането - никакъв напредък.
тази седмица е при баба си на вилата и се мъчат да се отучват. няма голям напредък.....

мен не ми тежи, че е с памперс. нито финансово, нито морално. когато тя проумее колко по-хубаво е без памперс, сама ще се стиска и казва.
Активен
ghoul
Newbie
*

« Отговор #10 -: Юни 18, 2009, 00:18:08 »

И нашият напредък не кой знае какъв. Казва "мамо биш и ааа" свалям гащите и се започва един купон. Сяда, стои секунда, става и констатира "нама" и така поне 20 минути. Но не я мъча. Като казва слагам, пък ако иска да върши нещо.
Активен

PPP
Newbie
*
Публикации: 2666

« Отговор #11 -: Декември 15, 2010, 15:36:11 »

Lol Lol Lol прочетох цялата тема, но ми липсват повечето майчета да споделят как е било при тях.. Бобчо скоро ще направи 9 месеца и за това се разтърсих във форума за такава тема и за това я върнах. Може би и аз ще пробвам скоро и ми е много интересно какво ще направи  Rolling Eyes
Активен
Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 13711

« Отговор #12 -: Декември 15, 2010, 16:19:53 »

Ха! И таз темица много интересна!
Бизар да се включи и да разясни тя как е приучила Дарито, защото очевидно има успех Smile

Майка ми, нали гледа деца, преди едно момиченце на 2 беше вече без памперс, а сега гледа момче на 3, което не само, че не иска да се отучи, но и родителите изобщо не правят нищо в тази насока. Това ме потриса Blink
Активен

Anna T.
Newbie
*
Публикации: 4354

Влюбена в живота

« Отговор #13 -: Декември 15, 2010, 18:42:02 »

Ами, аз горе съм описала нашата одисея. Пети, желая ти успех, но не го насилвай. Аз трябваше да изчакам от лято до пролет заради това "трябва-трябва-трябва" към детето... Просто се тръшкаше и както описва Даут, отказваше категорично да го погледне.
Някакъв баланс е цялата работа. Иначе и на мен ми се вижда прекалено след третата година да е още с памперс. Сега си ходи вече сам до тоалетна. Даже си светва сам и си пуска водата  Cheesygrin
Активен

PPP
Newbie
*
Публикации: 2666

« Отговор #14 -: Декември 15, 2010, 19:01:12 »

ехеее, Ани, вие сте големки вече, браво на вас. оо със сигурност няма да го насилвам, ще пробвам след месец може би и зависи как потръгне, после пак. ще следя опита и на другите мами и ще събирам съвети и мнения за сега Smile
Активен
bizzare
Global Moderator
Newbie
*

bizzetka

« Отговор #15 -: Декември 15, 2010, 21:21:02 »

Ама той Дарко ходи на гърне, но не е без памперс. Беше, но с тръгването на яслата, почнахме наново. Иначе не е подходящо да се пробваш да махаш памперс зимата, но можеш да започнеш да го слагаш на гърнето, за да свиква. Аз го слагах на 8 месеца след сутрешния и след следобедния сън, колкото аз да си имам някакъв режим. Сядаме си двамата тоалетната и така. Лесно свикна всеки  път да пишка там, а после почна и да ака. И така много месеци сме карали така само, без да изисквам нищо от него, а вече лятото му махнах гащите, оставих гърнето в стаята и почнах да го слагам по-често.
Активен

Pupi
Newbie
*
Публикации: 11166

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #16 -: Декември 15, 2010, 21:35:26 »

Мариелка много лесно се научи на гърнето, на 9м и половина започнах да я слагам. Постепенно свикна, слагах я след всяко хранене, като в началото успешно беше изакването, а после и пишането. Зимата позанемарих нещата, че ме беше страх да не я простудя. После фервуари-март (1г3м)махнах памперса и я дебнех за гърнето, но не да настоявам и да я мъча. В началото си казваше като има ъ-ъ, сега мина на "мамо има акУУ" От началото на май е окончателно без памперс, до преди 2-3 месеца се напишваше рядко през нощта, но всико мина без сътресения, кризи и умишлено напикаване. Аз доволна от детето  Cheesygrin
Активен

ghoul
Newbie
*

« Отговор #17 -: Декември 15, 2010, 23:44:40 »

Началото на тази година махнах памперса през деня оставях и само вечер,ама пък тя не ми се напишква вечер.Пролетта спрях да и слагам и вечер. Но моето дете е голяма блейка и като се заиграй се сеща в последният момент че има пиш и до като стигне тоалетната то тръгнало  Lol Lol Lol
Активен

doubt
Newbie
*
Публикации: 818

« Отговор #18 -: Декември 16, 2010, 16:44:54 »

Ето как стана и при нас - махнахме памперса за 3,максимум 4 дни началото на май месец...Макар да не говори,тя разбира всичко и има други начини на комуникация. Не  хареса да е мокра още първия ден и веднага схвана за какво е гърнето. Така на 3-т,4-ти ден без никой да я дебне и без на никого да показва,просто отиваше в стаята където е гърнето, събуваше се сама,сядаше и си свършваше работата.После или ни носи гърнето или води някой от нас да го мие...Когато е свършила голямата работа вика като сирена и чака някой да отиде да я измие....
Активен

Eli
Newbie
*

« Отговор #19 -: Декември 18, 2010, 17:03:54 »

Тук ще използвам темата да похваля моята София каква е умничка. Още на 14 месеца започна да сяда на гърнето на брат си и чак започваше да се ядосва, че нищо не излиза, напъваше се и пъшкаше до почервеняване Lol беше ужасно смешна Lol на 18 месеца си свали памперса и се изпишка в гърнето, след това започна сама да си ака, без аз изобщо да й показвам, видяла е от брат си и е запомнила. И от тогава си ака всеки път в гърнето, вкъщи си ходи без памперс, но навън й слагам, просто защото ми е ужасно трудно да тичам след нея и след брат й на площадката и за капак да се тревожа дали й се пишка или не, пък и не може още да стиска хубаво. Но сега като мине зимата мисля памперса окончателно да го махам. Тя просто сама ми показва, че е готова, сама си седна на гърнето, аз никога не съм я слагала. Даже в момента гледа едно детско, яде солетки и си седи на гърнето Cheesygrin а аз съм много щастлива, че най-накрая попи и нещо положително от брат си, освен драскането по стените и хвърлянето на играчки из цялата къща Cheesygrin
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #20 -: Декември 18, 2010, 18:56:13 »

Сладунка Kiss Искам момичееееее Big grin
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*

bizzetka

« Отговор #21 -: Декември 18, 2010, 19:15:00 »

Оу, Ели, какви светли надежди ми даваш за бъдещето Cheesygrin Браво на Софи!
Активен

Eli
Newbie
*

« Отговор #22 -: Декември 19, 2010, 00:50:00 »

Ще видиш колко е яко, ще гледа от батко си и ще се научи на всичко за нула време, без изобщо да се занимаваш и да обясняваш Cheesygrin пък и момиченцата по принцип са по-схватливи Smile
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #23 -: Декември 10, 2013, 14:03:07 »

Ди, Паяче, който има желание...споделете докъде сте с гърнето?
Цвета си е с памперс. Не си казва, че има нужда. Само показва постфактум, че се е изакала като идва при мен и си тупа памперса Rolling Eyes
Слагаме я на гърне след сън, след ядене и когато се прибираме от вън.
След сън има най-голяма успеваемост, понякога и след като се приберем от вън я нацелвам да не е пишкала...
Но сякаш сме далеч от момента, в който тя сама проявява инициатива да иде на гърнето, за да си свърши работата или пък да ми сигнализира, че има нужда, за да я заведа Rolling Eyes
Знам, че са излишни сравненията, но на познати детето на тази възраст му махнаха нощния памперс, а през деня си казваше сам за нуждите...
Мисля с идването на по-топло време да свалям памперса и да я оставям по гащи...Без друго април прави 2...Няма за кога да се отлага.
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*
Публикации: 2680

« Отговор #24 -: Декември 10, 2013, 14:36:53 »

До към кривата круша, гърнето у дома се  ползва за игра. Не иска да седи по голо дупе. Той и не може да говори, та няма как да ми каже, че му се ака Cheesygrin. Запона да ака клекнал т. е като кученце както си ходи, кляка ака в памперса и идва да ми покаже какво е направил, за да му махна. Като го видя да ми клечи в хола и да се напъва ми е ясна работата, баща му търчи с гърнето при него, ама освен да му секне срането друг ефект няма. Виждам, че той реално въобще не разбира какво се иска от него, не схваща кой къде ака, защо така става, кво лошо има да е в памперса. Примери колкото искаш, и в яслата сядат на гърне децата,ама той не схваща, явно е рано. Иначе една баба ми проби тъпанчетат в парка как била научила нейната внучка окончателно махнали памперса на година и половина. Тва пренавитите баби са голяма работа.
Активен

Страници: [1] 2 3 4  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: