star chick-chat.org star Женски работи star Козметика, мода и суета (Модератори: blonde, Bambinastar Гастроезофагеален рефлукс /ГЕР/
Страници: 1 2 3 4 [Всички]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Гастроезофагеален рефлукс /ГЕР/  (Прочетена 101284 пъти)
Bambina
Moderator
Newbie
*
Публикации: 12993

« -: Юни 22, 2008, 12:14:45 »

Бамб ти колко си висока?

Ми не съм се мерила скоро, но не съм под 168см някъде Rolling Eyes

Btw. аз не закусвам, гадно ми е. Не мога да си представя как се събуждам и започвам да се храня,  Crazy Прияжда ми се следобед, към 3-4-5 чак.
Активен
cristall
Newbie
*
Публикации: 2440

« Отговор #1 -: Юни 22, 2008, 17:14:53 »

Е ти значи и обяда пропускаш Blink
Активен
belladonna™
Newbie
*
Публикации: 3160

« Отговор #2 -: Юни 22, 2008, 17:42:00 »

Btw. аз не закусвам, гадно ми е. Не мога да си представя как се събуждам и започвам да се храня,  Crazy Прияжда ми се следобед, към 3-4-5 чак.
Аз така си създадох жестоките стомашни проблеми.
Активен

Салсеро
Newbie
*
Публикации: 7205

Магистър-Инженер Корабоводител! 17/13.5 ;)

« Отговор #3 -: Юни 22, 2008, 19:02:16 »

Ако не закусвам загивам. Даже ми се е случвало от глад да се будя.  Lol

Имам едно питане към обременените с медицински знания. Този бърз метаболизъм, многократно споменаван тук, свързан ли е с бързо опразване на стомаха? Защото онзи ден станах освинен от масата в 9, а като си лягах към 1230 даже изпитвах леко чувство на глад.
Активен

ВНИМАНИЕ: Горенаписаното може да съдържа някой от следните, но не само, литературни похвати - ирония, сарказъм и хипербола - с цел внасяне на хумор в дискусията. На хората без чувство за хумор не се препоръчва да го четат.
angel_sin
Newbie
*
Публикации: 7005

« Отговор #4 -: Юни 22, 2008, 19:55:34 »

Имам едно питане към обременените с медицински знания. Този бърз метаболизъм, многократно споменаван тук, свързан ли е с бързо опразване на стомаха? Защото онзи ден станах освинен от масата в 9, а като си лягах към 1230 даже изпитвах леко чувство на глад.

не съм обременена с медицински знания  Lol но и при мен се получава така почти винаги .. когато се наям здраво и скоро след това стомаха ми почва да дава сигнали за глад  Cheesygrin
А иначе и аз сутрин се будя гладна, но като пия няколко глътки кафе ми минава .. закусвам към 10 часа, обяда ми е към 13, в 17 правя следобедна закуска, ако съм гладна и вечерям към 20 часа ... това откакто съм на диетата де, преди това нямах режим.
Активен

cristall
Newbie
*
Публикации: 2440

« Отговор #5 -: Юни 22, 2008, 21:59:14 »

И аз без закуска не оставам.Тя е най-важното хранене.Ако стана към 10 не съм гладна толкова и мога да изкарам до обяд,но ако стана в 7,8 не мога да не ям.Става ми лошо.И мисля,че не е добре човек да пропуска ядене...количеството може да се ограничи,но броя хранения не мисля,че е редно.
Активен
veselo_momi4e
Newbie
*
Публикации: 1582

« Отговор #6 -: Юни 23, 2008, 11:26:30 »

И аз съм така и ще ходя на лекар понеже не се издържа.Получавам направо кризи, остри болки вляво . При теб какви са симптомите?
Активен

belladonna™
Newbie
*

« Отговор #7 -: Юни 23, 2008, 12:23:27 »

И аз съм така и ще ходя на лекар понеже не се издържа.Получавам направо кризи, остри болки вляво . При теб какви са симптомите?

Киселини, от които ми се е случвали да не мога да спя, надигане на храната, червени и подути сливици- знак за изгорената лигавица от киселини в този случай. Една приятелка със същите симптоми обаче се оказа само с нервен стомах. Иначе от  ИСУЛ ми казаха, че в България почти всеки страдал от гастрит, просто е такъв света в момента- нитрати, пушек..Така че може и просто да е гастрит, като стомахчето ти е раздразнено пролетно от всичките салати. Избягвай  всякакви зеленилки, мед, натурални сокове, силни чайове, кофеин, люто, пържено. Пий лайка, липа, мента, джоджен, жълт кантарион, вода от ленено семе. Естествено, трябва ти доктор, но докато тидеш, ти казвам как да си облекчиш симптомите  Wink
Активен

alin
Newbie
*
Публикации: 6623

« Отговор #8 -: Юни 23, 2008, 12:32:17 »

Аз имам болки в стомаха понякога, все едно съм изяла 10 прасета, хем ми е тежко, хем все едно нож ми се забива в корема и болката е горе долу под слънчевия по-високо сплит, а не ниско долу. Понякога след като се наям много ме боли, но това си зависи и от храната.
Взех си едни хапчета, които безумно много ме облекчават. Не съм ходила на лекар, защото самата процедура е ужасна с вкарването на тръбичката в гърлото, но пък си намерих цаката.
Активен
belladonna™
Newbie
*

« Отговор #9 -: Юни 23, 2008, 12:50:49 »

Зависи. Мен много ме бяха наплашили с тая тръбичка. За това доста години отлагах изследването. Предложиха ми в една болница и отказах. После обаче нямаше накъде, имаше съмнения за бактерии и отидох в ИСУЛ. Много ме беше страх, но те ти бият диазепам и буквално след 1 минута нищо не усещаш, а цялото изследване продължава към 2 1/2 минути. Иначе от диазепама действието е все едно да глътнеш 1-2 големи водки на екс, ама без гадния дъх, световъртежа и желанието да повърнеш. Даже ги питах може ли да си взема за вкъщи  Lol Малко ти е замаяно и много весело. Самото изследване не е нищо особено, както каза доктора, сигурно някой истеричен мъж ви е наплашил.
Активен

alin
Newbie
*

« Отговор #10 -: Юни 23, 2008, 13:00:10 »

Аз съм чувала, че много се давиш да повръщаш, това било кофти.
Активен
belladonna™
Newbie
*

« Отговор #11 -: Юни 23, 2008, 13:07:09 »

От диазепамчето нииииищичко не усещаш.
Активен

belladonna™
Newbie
*

« Отговор #12 -: Юни 23, 2008, 13:09:27 »

А, освен това какво ще повръщаш, като не си ял от 18ч. на предния ден?
Активен

veselo_momi4e
Newbie
*

« Отговор #13 -: Юни 23, 2008, 13:10:18 »

Ох, ще мина и аз на изследвания, може и ехография на коремни органи, не знам и аз. Ама тая болка ми се появява на няколко месеца веднъж и е остра режеща болка в ляво. Майка ми вика,че било дебелото черво там където ме боли. Онзи ден болката ми се появи точно след като ядох силно подправено ядене.
Активен

alin
Newbie
*

« Отговор #14 -: Юни 23, 2008, 13:21:33 »

А, освен това какво ще повръщаш, като не си ял от 18ч. на предния ден?
Ама това не пречи да се давиш и да се напъваш.
Активен
belladonna™
Newbie
*

« Отговор #15 -: Юни 23, 2008, 13:29:29 »

Помня, че се задавих като я усетих в стомаха си. Случвало ли ти се е да се напиеш много? Така, че да залиташ и да се смееш на глупости и да не ти пука много много от нищо? Ами това е чувството. Не можеш да повърнеш, дори стомашни сокове няма след такова прочистване, а и вода не пиеш цялата сутрин. Можеш да се позадавиш, но сериозно, изследването не е нищо особено и само то реално казва какво ти има. По-неприятно ми е бил като са ми взимали кръв от пръста  Cheesygrin
Активен

Bambina
Moderator
Newbie
*

« Отговор #16 -: Юни 23, 2008, 13:30:25 »

Btw. аз не закусвам, гадно ми е. Не мога да си представя как се събуждам и започвам да се храня,  Crazy Прияжда ми се следобед, към 3-4-5 чак.

Аз от сумати години съм така. До към 3 часа карам на кафе, чай, вода + евентуално нещо много малко и леко - плод, десертче. Никакви проблеми.
Активен
belladonna™
Newbie
*

« Отговор #17 -: Юни 23, 2008, 13:44:10 »

Ами Бамбина, аз така го карах от 14- когато си въобразявах, че съм дебела, та до сега. На 19 още си мислих, че имам здрав стомах, щото не бях повръщала от 13 годишна. Ама много съм се лъгала. То се трупа, трупа и после се чудиш как е станало. А и развих мигрена, от която повръщам и това допълнително утежнява стомаха. На 19 хванах "мистериозен вирус", от немски буквалния превод е "женски стомашен вирус", от който не можех да преглъщам и от време на време след това ми се е случвало да имам киселини, ама рядко. 2-3 пъти годишно, не повече. Преди 2 години още си мислих, че е гастрит, защото имах всички симптоми, ама си виках- е то гастрита не е сериозен, язвата е сериозна, ще изчакам да набера смелост за това изследване и ще отида.  Да, ама преди година някъде сливиците ми се надуха и бяха непрекъснато червени. Нищо не помагаше. Веднъж си изкарах ангелите като усещах тежест и болка в сърцето в продължение на два часа. Това става от киселините, достигащи сърдечната област. Диагнозите бяха силна алергия, гъбички на гърлото, стрептококи, какво ли не. Добре, че попаднах на добър УНГ и ми зададе правилните въпроси и ме прати на гастро. Диагнозата всъщност е гастроезофагеален рефлукс. Можеш да го имаш с години  и да не усещаш, но дойдат ли симптомите..Значи си го имаш от години. И ако си бях направила тъпото изследване преди години и имах нормален режим на хранене, не пиех по 5 кафета на ден и не пушех със ставането, нямаше да се стигне до там. Та сега пия лекарства за по 100 лева и се моля да спре това, уж лечимо, бебешко заболяване, защото ми писна.
« Последна редакция: Юни 23, 2008, 13:49:34 от belladonna™ » Активен

Bambina
Moderator
Newbie
*

« Отговор #18 -: Юни 23, 2008, 13:49:52 »

Никога не съм имала комплекс, че съм дебела и не гладувам. Просто за да се храня, преди 14-15 часа, трябва да се насиля и да ми е гадно.
На 20 съм, изследвания и прегледи си правя в съвсем разумни диапазони от време, и както казах, проблеми нямам. А и никога не съм пушила.
Активен
JustAGirl^`
Newbie
*
Публикации: 3888

...dreamer...

« Отговор #19 -: Юни 23, 2008, 14:58:55 »

Диагнозата всъщност е гастроезофагеален рефлукс. 
И аз съм така ГЕР 4 степен  Rolling Eyes

Та сега пия лекарства за по 100 лева и се моля да спре това, уж лечимо, бебешко заболяване, защото ми писна.
и аз пих, пих и в крайна сметка качих тия 20кг. за месец и 10 дни и от тогава съм си така.........аз на теб съм ти разправяла за всичките ми перипетии...ама другите не знаят  Unsure
Активен

belladonna™
Newbie
*

« Отговор #20 -: Юни 23, 2008, 15:02:21 »

Случвало ли ти се е онова с болката в сърцето и задуха? А 4та степен е най-тежката, така ми казаха. Аз съм с 1ва и е достатъчно гадно. Миналата седмица се разревах от болки.
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*

...dreamer...

« Отговор #21 -: Юни 23, 2008, 15:06:38 »

Случвало ли ти се е онова с болката в сърцето и задуха? А 4та степен е най-тежката, така ми казаха. Аз съм с 1ва и е достатъчно гадно. Миналата седмица се разревах от болки.
болката в сърцето...или по-точно аз така си я наричам, но до колко знам сърцето не боли....та тая болка ми се е случвала и е била някаква такава пронизваща, все едно че ме боде нещо с игла отпред....и дори ако искам да си поема въздух ме заболява страшно много и гледам да дишам по-бавничко докато ми мине....ама това не го отдавам на тези ми заболявания, а просто на преумора.....

п.с. пиши ми в ICQ да ти кажа нещо  Stuart
Активен

veselo_momi4e
Newbie
*

« Отговор #22 -: Юни 23, 2008, 15:08:06 »

belladonna™ , напълно те разбирам относно болките, моето не е същото като твоето, поне по описаните симптоми,но аз оня ден така се превивах, че ми идеше не знам какво да направя. Ужасно досадно е всичко това и наистина страшно много ме е яд, че навремето не слушах майка си как да се храня и ,че кафето НЕ ТРЯБВА да се пие на гладно с цигара пък още повече. И аз така казвах - на мен не ми пречи това, не ми пречи онова. Ама ето, че последствията си идват, късно но идват.
Активен

belladonna™
Newbie
*

« Отговор #23 -: Юни 23, 2008, 15:26:12 »

болката в сърцето...или по-точно аз така си я наричам, но до колко знам сърцето не боли....та тая болка ми се е случвала и е била някаква такава пронизваща, все едно че ме боде нещо с игла отпред....и дори ако искам да си поема въздух ме заболява страшно много и гледам да дишам по-бавничко докато ми мине....ама това не го отдавам на тези ми заболявания, а просто на преумора.....

Точно като ми казаха тази диагноза и не знаех какво значи, се разрових по сайтове и прочетох описание на симптоми. Попаднах на 1 австралийски сайт, в който точно се описва от какво е болката в сърцето и задуха. От киселините, попаднали близо до сърцето. Не запомних измененията на разните клапи какви са и защо се получава така, ама си звучи страшничко  Shocked Ако намеря линк, ще го пусна.

belladonna™ , напълно те разбирам относно болките, моето не е същото като твоето, поне по описаните симптоми,но аз оня ден така се превивах, че ми идеше не знам какво да направя. Ужасно досадно е всичко това и наистина страшно много ме е яд, че навремето не слушах майка си как да се храня и ,че кафето НЕ ТРЯБВА да се пие на гладно с цигара пък още повече. И аз така казвах - на мен не ми пречи това, не ми пречи онова. Ама ето, че последствията си идват, късно но идват.
Просто спазвай това, което ти казах, също не пий газирано. И отиди на лекар. Може да е просто дразнене от пролетни треви и прекалено много кофеин.
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*

...dreamer...

« Отговор #24 -: Юни 23, 2008, 15:27:49 »

Точно като ми казаха тази диагноза и не знаех какво значи, се разрових по сайтове и прочетох описание на симптоми. Попаднах на 1 австралийски сайт, в който точно се описва от какво е болката в сърцето и задуха. От киселините, попаднали близо до сърцето. Не запомних измененията на разните клапи какви са и защо се получава така, ама си звучи страшничко  Shocked Ако намеря линк, ще го пусна.
ще ми е интересно да прочета  Stuart
Активен

belladonna™
Newbie
*

« Отговор #25 -: Юни 23, 2008, 15:36:07 »

Няма, гадничко ще ти стане.
Активен

belladonna™
Newbie
*

« Отговор #26 -: Юни 23, 2008, 15:48:50 »

Ето малко, но без обяснение защо е гръдната болка:
Цитат
Най-честите оплаквания са :

* чувство на парене, евентуално болка зад гръдната кост
    * гадене, по-рядко повръщане
    * оригване
    * регургитация
    * гастроезофагеалната рефлуксна болест може да стои в основата на астматични пристъпи, необяснима кашлица, чести възпаления на белите дробове и др. особено при малки деца

Киселият стомашен сок дразни силно лигавицата на хранопровода,при което освен за парене зад гръдната кост, болните нерядко съобщават и за силна болка. Болката може да се излъчва към гърдите (като симулира сърдечна болка) или към гърба. Тъй като епизодите на гастроезофагеален рефлукс са обикновено след прием на храна, подобни оплаквания се проявяват именно в такива моменти,особено в легнало положение на тялото.

Гаденето при гастроезофагеалната рефлуксна болест е сравнително рядко. При някои болни обаче, то може да е силно проявено и да представлява водещ симптом. Ето защо при необяснимо гадене, съчетано с повръщане, гастроезофагеалната рефлуксна болест е едно от състоянията,които трябва да се имат в предвид.

Регургитация се нар. връщането на кисел стомашен сок от стомаха, през хранопровода в устата. При гастроезофагеалната рефлуксна болест по принцип се среща рядко, поради факта,че количеството стомашно съдържимо преминало към хранопровода е малко и в само отделни случаи може да достигне гопните му отдели, а оттам и устатната кухина. В горната част на хранопровода се намира горния му сфинктер (неволи мускул,който позволява пропускането на храна от устата към хранопровода). Той създава допълнителна пречка за преминаването на стомашно съдържимо към устата.
Ето още едо с обяснение за въпросната клапа. ЗА сега не мога да намеря точното описание и как попадат киселините до сърцето, ама не ти и трябва:

Цитат
“Гастроезофагеален” означава, че се отнася за стомаха и хранопровода (езофаг). “Рефлукс” означава обратен поток или връщане. Следователно “гастроезофагеален рефлукс” означава връщане на стомашно съдържимо в хранопровода. При нормалната функция на храносмилателния тракт долният езофагиален сфинктер (ДЕС) се отваря, за да позволи преминаването на храната от хранопровода в стомаха, след което се затваря, за да предотврати връщането на киселото стомашно съдържимо в хранопровода.
Гастроезофагеален рефлукс се появява тогава, когато ДЕС е “слаб” или се отваря неадекватно, позволявайки по този начин връщането на стомашно съдържимо в хранопровода.
« Последна редакция: Юни 23, 2008, 15:50:48 от belladonna™ » Активен

katerina
Newbie
*
Публикации: 7177

« Отговор #27 -: Юни 23, 2008, 15:57:29 »

А,Беладона,да кажеш,че гастроезофагеалния рефлукс е бебешко и не знам си кво....недей така...
тая болка не е от сърцето,до него няма как да стигне киселина от стомаха,а и сърце не боли по такъв начин точно и болката не се влияе от дишането,така че на него не му берете дерта,просто киселината ти дразни лигавицата на хранопровода и тва е кофтито.А Хеликобактер намериха ли ти?
Веселото момиче-вляво под ребрата ти е стомаха,може и някое черво да има.иди да се прегледаш,не е толкова страшна фиброгастроскопията(тръбата),на един мой колега му правиха и подробно ми е разказвал,а на него даже май и без диазепам му я бяха хакнали,така че споко,още е жив и свеж.Още повече,това е най-безвредният и ефективен метод за уточняване на кво аджеба ти има.не чакай да направиш язва,че тогава отиде коня у ряката.
Активен
katerina
Newbie
*

« Отговор #28 -: Юни 23, 2008, 16:03:02 »

беладона,киселината ама никак няма как да ти стигне сърцето,освен ако не пробие хранопровода,което е драматично животозастрашаващо състояние.

Сфинктера на хранопровода(на това ли викаш клапа?) е мускулен пръстен,ако трябва да се изразя по-лаически,който пропуска храната от хранопровода в стомаха и не й позволява да се върне в него.При гастроезофагеалния рефлукс има дисфункция на този сфинкер и киселото стомашно съдържимо се връща обратно,дразнейки лигавиците,което е причината за острата изгаряща болка.Болката е локализирана зад гръдната кост,зад гръдната кост е и сърцето,но сърдечната болка е с други характеристики.
Активен
JustAGirl^`
Newbie
*

...dreamer...

« Отговор #29 -: Юни 23, 2008, 16:06:05 »

Тези неща които ги говорите са ми пределно ясни, защото съм ги чела вече....

А бамби, беладона казва че е "бебешка болест" в смисъл че повеето бебета страдат от тази болест, тъй като все още не им функционира добре сфинктерния механизъм, който пречи на храната и на стомашното съдържимо да се връща нагоре към хранопровода....
Активен

katerina
Newbie
*

« Отговор #30 -: Юни 23, 2008, 16:07:02 »

само дето на тях стомашното съдържимо не им е кисело и не прави поразия...
Активен
JustAGirl^`
Newbie
*

...dreamer...

« Отговор #31 -: Юни 23, 2008, 16:07:38 »

само дето на тях стомашното съдържимо не им е кисело и не прави поразия...
да, но при нас не е така  Rolling Eyes
Активен

belladonna™
Newbie
*

« Отговор #32 -: Юни 23, 2008, 16:14:14 »

беладона,киселината ама никак няма как да ти стигне сърцето,освен ако не пробие хранопровода,което е драматично животозастрашаващо състояние.
Знам, че сърцето не боли и няма начин киселината да стигне до него  SmileИзразих се по-простичко. Но, че стига до белите дробове и може да причини пневмония, го знам, лекар ми го каза. Именно от там идва тази "сърдечна болка" и "затрудняване при дишане". Просто те болят дробовете, но имаш чувството, че точно в сърцето те боде.

А,Беладона,да кажеш,че гастроезофагеалния рефлукс е бебешко и не знам си кво....недей така...
тая болка не е от сърцето,до него няма как да стигне киселина от стомаха,а и сърце не боли по такъв начин точно и болката не се влияе от дишането,така че на него не му берете дерта,просто киселината ти дразни лигавицата на хранопровода и тва е кофтито.А Хеликобактер намериха ли ти?
За хеликобактер ми правиха кръвни, тъй като отказвах тръбичката. Знаеш, че кръвните не са много ясни. Показаха ми, че имам. Наложи се да с правя и това с тръбичката. Нищо ми няма. Просто червена лигавица и рефлукс. А рефлукса си е бебешко заболяване, повечето бебета го имат и с течение на времето  този слаб долен езофагеален сфинктер се оправя от самосебе си. Иначе гадното не са само киселините, но и гаденето, връщането на храната, оригването...     

« Последна редакция: Юни 23, 2008, 16:27:08 от belladonna™ » Активен

katerina
Newbie
*

« Отговор #33 -: Юни 23, 2008, 16:24:57 »

Ама при бебетата то е функционално,докато при възрастните....може да става въпрос за един и същ механизъм,но еволюцията в двата случая е доста различна,както и причината,в смисъл,че възрастните не страдат от безобидно бебешко заболяване..
Дарлинг,болката не е от дроба,а от хранопровода.Ако стигне до дроба,то е ако ти се върне до гърлото и ти аспирираш част от съдържимото(това е пътят),което е опасно и правиш пневмония,която си е сериозна.Не можеш да правиш пневмония всеки път,когато имаш болка,пък и да се разминаваш без лечение.
Болката в никакъв случай не е сърдечна,а наподобява такава,не е и от дроба,а затруднението при дишане е резултат от самата болка,а не че си направила пневмония в момента на болката...
Активен
belladonna™
Newbie
*

« Отговор #34 -: Юни 23, 2008, 16:29:15 »

Ами аз какво казах  Confused Че болката идва от дробовете и може да причини пневмония, не че го прави всеки път. Ти ли не ме разбираш, аз ли не се изразявам добре...
Активен

katerina
Newbie
*

« Отговор #35 -: Юни 23, 2008, 16:32:48 »

Аз ти казвам,че болката не е от дробовете.А от хранопровода,който е на същото място.
Активен
belladonna™
Newbie
*

« Отговор #36 -: Юни 23, 2008, 16:40:33 »

Мда, но аз не съм медик. Как да го обясня без да звучи тъпо- болката в сърцето идва от стомаха, който връща храна, киселини и стомашни сокове в хранопровода, и когато бълвоча ти стигне нивото на белите дробове, ти вдишваш щеш не шеш част от това, което попада в дробовете, и от там изглежда, че те боли сърцето?
Активен

katerina
Newbie
*

« Отговор #37 -: Юни 23, 2008, 16:52:15 »

Не е така-сега ще ти обясня просто.
Болката,която ти се появява е от хранопровода-когато се дразни от киселото неговата лигавица.Зад гръдната кост,където ти е болката-освен хранопровода,имаш сърце,трахея,бели дробове,както и разни други салтанати.Просто ти се струва,че те боли сърцето и дроба(но те нямат нищо общо),защото болката е на едно и също място,но всъщност тя е от хранопровода.

При ГЕР може да се получи усложнение-съдържимото да стигне до гърлото ти(тва е бая голям рефлукс),част от него да го аспирираш и да попадне в трахеята ти,да слезе по нея(което се съпътства от кашлица) и оттам от бронхите-в дроба и става пневмония-възпаление на белия дроб.Тва се получава често при алкохолици,особено ако са пияни и с нарушено съзнание и рефлексите им са потиснати,съдържимото им отива в "кривото гърло",както и при бебоците,които още не са много в час и не са с много изпипани рефлекси.

Тази пристъпна болка,която получаваш,не е от дроба,оттам евентуално би могло да има болка,и то ако направиш пневмония и тя е достатъчно сериозна,за да засегне плеврата,с развитие на плеврит(което е ебати схемата).Белият дроб няма рецептори за болка и не боли.

разбрафме ли се?
Активен
belladonna™
Newbie
*

« Отговор #38 -: Юни 23, 2008, 17:00:41 »

Разбрахме се. Ама за две неща не  Smile
Болката,която ти се появява е от хранопровода-когато се дразни от киселото неговата лигавица.Зад гръдната кост,където ти е болката-освен хранопровода,имаш сърце,трахея,бели дробове,както и разни други салтанати.Просто ти се струва,че те боли сърцето и дроба(но те нямат нищо общо),защото болката е на едно и също място,но всъщност тя е от хранопровода.
Защо винаги боли от страната на сърцето, а не от другата?
Тази пристъпна болка,която получаваш,не е от дроба,оттам евентуално би могло да има болка,и то ако направиш пневмония и тя е достатъчно сериозна,за да засегне плеврата,с развитие на плеврит(което е ебати схемата).Белият дроб няма рецептори за болка и не боли.
При мен, с рефлукс 1ва степен, проблемът дойде от храната и киселините, достинали до сливиците. От там и раздразнена лигавица и сливици като бомби. Ама това, според лекарите, не е краен рефлукс.
Активен

katerina
Newbie
*

« Отговор #39 -: Юни 23, 2008, 17:58:36 »

Защото там ти е и хранопровода Smile ,затова не от другата.

Това под втория цитат не разбрах в каква връзка го каза-продължаваш да твърдиш,че те боли дробът?
Активен
JustAGirl^`
Newbie
*

...dreamer...

« Отговор #40 -: Юни 24, 2008, 13:04:58 »

Болест ли са киселините?
Гастроезофагеална рефлуксна болест

Около 30-40 на сто от хората в България страдат от това заболяване
В медицинската практика не са редки случаите, когато истинската болест се маскира. Човек уж го безпокоят болки в сърцето, а след изследванията става ясно, че има заболяване на хранопровода. С подобни ситуации лекарите се сблъскват при диагнозата “Гастроезофагеална рефлуксна болест” (ГЕР). Основен признак при тази болест са киселините

Гастроезофагеална-та рефлуксна болест най-често се развива поради повишена киселинност на стомашния сок и по-рядко - при понижена киселинност. Тази болест се отнася към така наречените киселиннозависими състояния. Тласък към възникването на заболяването дават системните отделяния (връщане) на киселото съдържание от стомаха нагоре, в хранопровода. И след ядене човек изпитва неприятно, понякога мъчително чувство на парене, а след това и болка в долната част на гърдите. Под влияние на болестта в хранопровода се случват патологични изменения. Впоследствие те водят до нарушаване проходимостта на храната, до възникване на язва, а в много от занемарените случаи - и до рак.

Основните предразполагащи фактори

Факторите, предизвикващи рефлуксната болест, са много. На първо място, това е злоупотребата с алкохола и цигарите. Не е тайна за никого, че България заема едно от първите места в Европа по тютюнопушене и завидно място по употреба на алкохол.
Друг основен фактор е нерационалното хранене и най-вече пристрастието към лютивата и мазната храна. Върху дейността на всеки храносмилателен орган негативно се отразяват и нарушенията и разстройствата на нервната система и съответно различните стресове. Така че всеки от посочените фактори може поотделно да предизвика нарушаване на киселинния баланс в стомаха, а това в крайна сметка води до развитие на заболяването.

КОГА СЕ ПРАВИ ГАСТРОСКОПИЯ?
Ако се появят проблеми с храносмилането ви, застанете пред огледалото и широко отворете устата си, като изплезите езика си навън. Ако той е постоянно обложен, това означава, че имате проблеми със стомашно-чревния тракт и трябва да се консултирате с лекар. Ако имате и киселини, няма какво да чакате и да отлагате. Ще уточним, че киселини могат да се появят не само след ядене, но и при промяна положението на тялото. Понякога те се съпътстват с повишено слюноотделяне и оригване. Ако имате такива симптоми, всеки лекар, включително вашият личен, е длъжен да ви насочи за гастроскопия. Тази процедура дава много информация, защото позволява заболяванията на хранопровода и стомаха да бъдат открити още на ранен стадий.

Ако ви поставят диагноза “Гастроезофагеална рефлуксна болест”, във всички случаи ще ви препоръчат съответната диета и ще ви назначат необходимите
препарати, които трябва да приемате редовно.

Лекарят най-вероятно ще ви обясни, че тези лекарства са за язва на стомаха, но са подходящи и за рефлуксна болест.

И още нещо: при подобни оплаквания някои хора пият сода бикарбонат, разтворена във вода. Но разберете, това е само временна мярка.
За да се преодолее болестта, на болния ще му помогнат само медикаменти и лечебно хранене.
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*

...dreamer...

« Отговор #41 -: Юни 24, 2008, 13:05:47 »

Цитат
Преди известно време, след лечение с антибиотици, много сериозно увредих стомаха си. Първоначално получих остър гастрит, а впоследствие и рефлукс. След направена гастроскопия ми беше поставена диагноза “Рефлукс езофагитис”. Проведох лечение в продължение на месец и половина, но нещата не бяха съвсем подобрени. Вярно, нямах вече болки, но от всякакъв вид храна (дори и диетична) получавам много силни киселини. Пробвах и билкови рецепти. Моля ви, кажете ми, има ли друго лечение на моя проблем или ще се налага да пия и други видове лекарства.

Гастро-езофагеален рефлукс        

ДИЕТИЧНИ СЪВЕТИ ЗА БОЛНИ С ГАСТРО- ЕЗОФАГЕАЛЕН РЕФЛУКС

Гастроезофагеалния рефлукс ( ГЕР ) се наблюдава, когато стомашно съдържимо ( включително и стомашните киселини ), се предвижва обратно към хранопровода. Той е най- честата причина за повръщане в кърмаческа възраст. Когато не се открие навреме, или в случаите с недостатъчно добре проведено лечение, може да причини хронично възпаление на лигавицата на хранопровода, което по- късно води до стеснение на просвета му. В последния случай единствена възможност за лечение най- често е хирургичната намеса. При възрастните ГЕР може да предизвика злокачествено израждане на лигавицата на хранопровода.
  При кърмачетата лечението изисква спазването на няколко принципа, един от които е приемането на мляко с по- гъста консистенция. Могат да се използуват някои готови хуманизирани млека ( напр. Frisovom-на фирмата Frisland ), или млякото, което Вашето дете предпочита, да се сгъсти чрез прибавяне на оризово брашно.
  Независимо, че има достатъчно ефективни медикаменти за лечение на ГЕР, много от пациентите предпочитат да контролират оплакванията си чрез диетични мерки.

Контрол на теглото   ГЕР е по- чест при хора с наднормено тегло- обяснението е, че излишните килограми повишават вътре- коремното налягане, което води до засилване на рефлукса. При част от тях болестните прояви могат да намалеят значително чрез редуциране на теглото.

Вид на приеманата храна и начин на хранене
  От полза е да се записват храните и течностите, които засилват симптомите на рефлукса, както и времето на тяхното начало. Болните с ГЕР често съобщават за поява на оплаквания при приемане на мазна или пикантна храна, особено когато са се хранили непосредствено преди лягане за сън. Препоръките за количеството мазнини, които да се приемат дневно са ориентировъчни- за мъжете приблизително 45 гр., а за жените- 30 гр. Като пример, един по- голям хамбургер с голяма, пържена плънка, дава около 60 гр. мазнини. Храните с по- високо съдържание на масти създават повече проблеми, когато се храним бързо и при едновременно приемане на газирани напитки, кафе или алкохол.
Някои храни значително намаляват активността на долния езофагеален сфинктер и по този начин увеличават риска от рефлукс. Това са кафето ( с или без кофеин ), чай, шоколад, напитките съдържащи кола, изсушените плодове, алкохол. Чувствителността към храни варира значително и някои болни могат да почувстват влошаване на оплакванията си при приемане на лук, маруля, ръжен хляб, чесън, Не е от полза прилагането продължително време на прекалено разширена диета. Когато в резултат на нея, медикаментите и променения начин на живот оплакванията се овладеят, може да се направи опит за въвеждане на някои от изключените храни.

Обем и време на хранене.

От съществено значение e да се намали количеството на еднократно приеманата храна. За рефлуксно болните се препоръчват три основни хранения дневно и две леки зекуски. Трябва да се избягва прием на храна и течности 3 часа преди сън.
« Последна редакция: Юни 24, 2008, 13:10:30 от JustAGirl^` » Активен

JustAGirl^`
Newbie
*

...dreamer...

« Отговор #42 -: Юни 24, 2008, 13:13:33 »

Гастроезофагеален рефлукс /ГЕР/ при бебчетата

Повръщане, рефлукс и ГЕР
Честото повръщане при бебетата се дължи на несъвършена хронсмилателна система, което води до връщане на храна от стомаха в хранопровода.

Много майки се притесняват от повръщането и се питат дали това е нормално или е сигнал за по-тежко заболяване.

Може би първо трябва да се направи разграничение между двете състояния - „връщане на храна“ и повръщане.

При първия случай много бебета връщат по малко, когато се оригват или преди да се разхълцат. Това се случва, ако бебето се е нахранило бързо от шише или, ако е кърмено, гърдите на майката са препълнени. Тогава се поглъща и повече въздух и е възможно бебето да повърне непосредствено след храненето. Повръщането може да се засили при растежа на зъби или при приемането на твърди храни, например.

Нормално повръщане е, когато:

- бебето повръща по веднъж или два пъти на ден

- връщането на съдържанието на стомаха е на струйка, а не на фонтан

- появява се непосредствено след хранене или до 1-2 часа след хранене

- проблемът се израства около 7 до 12 месец

Педиатрите наричат неусложнен рефлукс и повръщане, което е придружено със състояния, наподобяващи коликите. Понякога може да се окаже, че коликите могат да бъдат объркани с неусложнен рефлукс. Той не изисква специално лечение и с някои прости мерки при хранене, може да бъде облекчен.

Симптомите:

- раздразнитерност, внезапен или постоянен рев

- често хълцане, връщане на мляко при оригване

- извиване на врата и гърба по време и след хранене

- повръщане след събуждане, дори часове след хранене

- чести възпаления на ушите или синусите

Бебето може да бъде облекчено, като се по време и след хранене се държи леко повдигнато или изправено. Ако бебето се кърми легнало, е добре да поставяте ръка под главичката му. За сън е добре да се повдигне матрачето или да се поставя да лежи в леко повдигнат шезлонг. Оставянето по корем също помага, но е добре да се прави само под наблюдение заради опасността от Синдром на внезапната детска смърт /една от последните теории/. След хранене е добре да се оригва добре и да се държи в изправено положение по 20-30 минути. Носенето в слинг също облекчава.

Трябва да се избягва натискането на коремчето, обличането в стегнати дрешки с големи ластици, както и притискането с твърде опънати и стегнати памперси.

И в двата случая, при подобен тип повръщане, ако бебето наддава добре и пълни памперсите, то няма място за притеснения, освен повечето пране на бебешки дрешки, калъфки на възглавнички и чаршафи.

ГЕР /гастроезофагеален рефлукс/ е далеч по-сериозно заболяване и има нужда от лекарска намеса. То се диагностицира от специалист и често се налага лечение, понякога операция.

Симптомите:

- отказ от храна, спадане на теглото и липса на растеж

- повръщане на кръв или зеленикави секрети

- лош дъх

- трудно преглъщане, хронични отити, пневмонии

- дихателни проблеми
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*

...dreamer...

« Отговор #43 -: Юни 24, 2008, 13:16:22 »

ГАСТРОЕЗОФАГЕАЛНА РЕФЛУКСНА БОЛЕСТ
( ЕНДОСКОПСКА КЛАСИФИКАЦИЯ НА SAVARY - MILLER )

I-ва степен: Една или две суправестибуларни неконфлуиращи ерозивни лезии на мукозата, придружени от еритем, ексудат или суперфициални некрози.

II-ва степен: Конфлуиращи ерозивни и ексудативни мукозни лезии, но непокриващи цялата циркумференция на хранопровода.

III-та степен:
Ерозивни и ексудативни лезии, покриващи цялата циркумференция на хранопровода до възпалителна инфилтрация на стената без стриктури.

IV-та степен:
Хронични мукозни лезии ( язви, фиброза на стената, стриктури, скъсен хранопровод, образуване на цикатрикси с цилиндричен епител )

КЛАСИФИКАЦИЯ "MUSE"

Е1:
Единични ерозии = лек езофагит.
Е2: Конфлуиращи по дължина ерозии = умерен езофагит.
Е3: Разпространени по цялата циркумференция ерозии = тежък езофагит.

М1: Заместване на плоския епител с цилиндричен върху една гънка.
М2: Заместването е при повече от една гънка.
М3: Наличие на циркулярна метаплазия.

U1: Wold-язва, разположена на нормална линия Z, или т.нар. Savary - язва, когато се намира по-високо на границата между метапластична и нормална хранопроводна лигавица.
U2: Наличие на Barret- язва/и.
U3: Комбинирани язви.

S1: Стриктури, по-широки от 9 mm.
S2: Стриктури, по-тесни от 9 mm.
S3: Както S2 с къс хранопровод.
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*

...dreamer...

« Отговор #44 -: Юни 24, 2008, 13:18:50 »

Гастроезофагеален рефлукс
Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)

Цитат
Моя позната е с диагноза гастроезофагеален рефлукс. С какви лекарства и билки може да се лекува?

Гастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) е нарушение на гастроинтестиналния тракт, засягащо долния езофагеален сфинктер (ДЕС) - мускулен слой, сбързбащ хранопровода със стомаха. Много хора, включително бременни жени, имат оплаквания от парене зад гръдната кост и диспептични оплаквания, причинени от ГЕРБ. Лекарите смятат, че при някои хора болестта се дължи на наличието на хиатална херния. в повечето случаи оплакванията от парене зад гръдната кост могат да се облекчат чрез диета и чрез промени в начина на живот, но при някои хора се налага медикаментозно или хирургично лечение.

Какво представлява гастроезофагеалният рефлукс?
«Гастроезофагеален» означава, че се отнася за стомаха и за хранопровода (езофаг). «Рефлукс» означава обратен поток или връщане. Следователно «гастроезофагеалният рефлукс» е връщане на стомашно съдържимо в хранопровода. Гастроезофагеален рефлукс се появява тогава, когато ДЕС е «слаб» или се отваря неадекватно, позволявайки по този начин връщането на стомашно съдържимо в хранопровода.

Диетичните навици и начинът на живот може да благоприятстват развитието на ГЕРБ. Някои храни и безалкохолни напитки, включително шоколад, мента, пържени и мазни храни, кафе или алкохолни напитки, може да доведат до рефлукс и до парене зад гръдната кост. Затлъстяването и бременността също могат да причинят заболяването.

Целта на лечението е намаляването на рефлукса и редуцирането на увреждането на лигавицата на хранопровода от рефлуктираното съдържимо.

Наднорменото тегло също утежнява симптомите. При много хора с повече килограми те се облекчават след отслабване.

Повдигането на горната част на леглото с 15 сантиметра или спането на специално легло намалява симптомите на рефлукс чрез използване действието на гравитацията за минимализиране на рефлукса на стомашно съдържимо към хранопровода.

На всички пациенти с ГЕРБ лекарите препоръчват промяна в, начина на живот и диетата. Трябва, освен посочените по-горе храни, да се избягват храни и напитки, които дразнят увредената лигавица на хранопровода, като например цитрусовите плодове и сокове, доматени продукти, черен пипер, лютиви храни.

Редовният прием на антиациди може да неутрализира кисело съдържимо в хранопровода и в стомаха и да облекчи временно симптомите. Много хора, използващи тези лекарства, продавани без рецепта, получават временно или частично облекчаване. Комбинирането на антиациди с гастропротектори (медикаменти, за които се смята, че образуват защитен слой върху лигавицата), може да помогне при някои страдащи.

Продължителното използване на антиациди може да доведе до странични ефекти, като диария, променен калциев метаболизъм (промяна в начина на използване и усвояване на калция), натрупване на магнезий. Повишеното количество на магнезия е особено опасно при пациенти с бъбречни заболявания.

Наложителна е консултация с лекар, ако се налага прием на антиациди повече от 3 седмици.

При хронични симптоми, свързани с рефлукс, лекарят може да ви предпише лекарства, инхибиращи секрецията на солна киселина в стомаха. Такива медикаменти са Н2-блокерите и блокерите на протонната помпа.

Ако симптомите персистират, може да ви се направи рентгенологично изследване с контраст на горните отдели на гастроинтестиналния тракт (хранопровод, стомах, дуоденум). Рентгено-логичното изследване е малко информативно по отношение на установяването на гастроезофагеален рефлукс, то може да ориентира в известна степен за наличие на други заболявания, например язва на стомаха и на дуоденума, гастрит, карцном на стомаха и на хранопровода, ахалазия и е ценно при диагностиката на хиаталната херния.

На малък, брой пациенти с ГЕРБ се налага оперативно лечение поради тежкия рефлукс и лошия „отговор" на медикаментозното лечение. Фундопликацията е хирургична процедура, която води до повишаване на налягането в долната част на хранопровода. все пак не трябва да се предприема хирургично лечение, преди да се опитат другите методи за повлияване на ГЕРБ.

Понякога болестта води до сериозни усложнения. Може да се появи езофагит, като резултат на агресивното действие на киселото стомашно съдържимо върху лигавицата на хранопровода. Езофагитът може да се усложни с кървене и с улцерация. въпреки че ГЕРБ може да влоши качеството на живот, рядко е животозастрашаваща. При адекватна диагноза и лечение голяма част от страдащите от болестта ще получат облекчение на симптомите и излекуване на лигавичните промени, ако има такива.
Активен

JustAGirl^`
Newbie
*

...dreamer...

« Отговор #45 -: Юни 24, 2008, 13:44:00 »

Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)

Гастроезофагеалният рефлукс е състояние, при което кисело стомашно съдържимо се връща обратно в хранопровода. Гастроезофагеална рефлуксна болест се развива, когато има увреждане на лигавицата на хранопровода.

Причини:

- В долната част на хранопровода има мускулен пръстен, който действа като еднопосочна клапа и не позволява храната да се връща обратно от стомаха в хранопровода. Ако той не се затваря добре, киселото стомашно съдържимо може да се върне обратно;
 - Затлъстяване, бременност и други състояния, които водят до увеличено налягане в коремната кухина, като изтласкват съдържанието на стомаха в обратна посока;
 - Пушенето причинява отпускане на мускулния пръстен и увеличава количеството на киселината в стомаха;
 - Алкохол, кафе, силни подправки, мазни храни;
 - Големи количества храна и напитки.
Симптоми:
 - Киселини - дискомфорт и чувство за парене в горната част на стомаха и долната част на гърдите;
 - Оригване или връщане на храна към устата;
 - Затруднено преглъщане;
 - Пресипнал дрезгав глас, кашлица, тъй като киселите стомашни сокове могат да попаднат в гърлото и във въздухоносните пътища на белия дроб.
Диагноза:
Вашият лекар може да постави диагнозата само въз основа на симптомите, които му описвате, но понякога са необходими допълнителни изследвания като:
Ендоскопия - тънка, огъваща се тръба с камера на края, която се вкарва през устата в хранопровода и стомаха, така че може да се разгледа тяхната лигавица отблизо. Ако има изменения може да се вземе малко парченце от нея и да се изпрати за анализ в лаборатория;
Рентгенография - серия от рентгенови снимки, които се правят след като сте изпили контрастен разтвор (бариева каша), така че на снимките се виждат очертанията на хранопровода и стомаха.
Лечение:
 - Антиацидни препарати - лекарства, които директно неутрализират солната киселина в стомаха. Обикновено не се препоръчват за продължителна употреба;
 - Н2 блокери. Хистаминът увеличава стомашната киселинна секреция, така че неговото блокиране я намалява;
 - PPI - Инхибитори на протонната помпа (Например: Omeprazid / Lansoprol 15, Lansoprol 30). Те действат върху клетки в стомашната стена, които произвеждат солна киселина, потискат ги и така намаляват нейното количество;
 - Прокинетици - ускоряват изпразването на стомаха.
Профилактика:
 - Спрете цигарите;
 - Ограничете алкохола, кафето и газираните напитки;
 - Избягвайте преяждането и храненето преди лягане;
 - Повдигнете горната част на леглото си.
Активен

alin
Newbie
*

« Отговор #46 -: Юни 24, 2008, 14:05:11 »

Повдигнете щгорната част на леглото си - и това ли е важно Confused
Аз в нас спя на абсолютно равно, т.е. съм се постарала нито да ми е повдигната нагоре главата, нито - надолу.
Активен
bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15127

« Отговор #47 -: Юни 24, 2008, 14:12:39 »

Това е, ако имаш проблеми с този сфинктер и той не спира храната да се връща обратно.
Активен

katerina
Newbie
*

« Отговор #48 -: Юни 24, 2008, 14:50:22 »

Сега чета хирургия,жалко,че нямам такъв въпрос в конспекта,можех да си го прочета оттук  Cheesygrin
Активен
belladonna™
Newbie
*

« Отговор #49 -: Юни 24, 2008, 20:02:36 »

Защото там ти е и хранопровода Smile ,затова не от другата.

Това под втория цитат не разбрах в каква връзка го каза-продължаваш да твърдиш,че те боли дробът?
Неее, понеже каза, че храната стига до гърлото при крайни степени, пък на мен ми се случи още като го получих. В смисъл, дори и при начална степен е нормално.
Активен

katerina
Newbie
*

« Отговор #50 -: Юни 24, 2008, 21:33:00 »

Не при крайни степени,а при връщане на голямо количество съдържимо Smile
Има разлика.
Активен
paiachka
Newbie
*
Публикации: 2670

The awesomest, most best lookingest, greatest!

« Отговор #51 -: Юни 29, 2008, 09:22:39 »

Пиша тук понеже не знам къде другаде.
От няколко дни приятелят ми го боли корем и ми мрънка. Естествено не е от нормалните хора, които в един момент ще се усетят, че нещо не е наред и ще идат на лекар Cursing Не бил ходел той по лекари...(Утре ще иде, та хоро ще играе, ама карай!!!)
Та, казва че го боли и стомаха и корема. Постоянна тъпа болка, която от време на време отшумява, но от време на време се засилва. Вчера каза, че последно четвъртък се е изходил - черно (което ми звучи като старо, но майка ми ме депресира, че и от кръв става черно.. но според мен той щеше да си каже). Помислих си, че може и да се е спекъл нещо, защото напоследък все сухоежбини ядем. Днес е на работа, като му звъннах каза, че пак го боли много, а сутринта е ходил до тоалетна.. Та не знам  Rolling Eyes
Малко ми е неудобно, но няма кой да питам. Баща му не се впечатли особено - каза че се е запекъл и да яде тикви и Активия  Blink А аз мисля вече до Пирогов да го водя като се върне от работа...  Sad
Активен

Децата не са даденост и е привилегия да ги имаш!
Лора
Newbie
*
Публикации: 11958

« Отговор #52 -: Юни 29, 2008, 10:16:12 »

Това черно за съжаление наистина най-вероятно е кръв... Хващай го за ушите и го води на лекар - това е опасно!
Активен

paiachka
Newbie
*

« Отговор #53 -: Юни 29, 2008, 11:44:09 »

Ще се постарая да го заведа на лекар! Много е упорит, отказва да отиде по принцип.. Аз, казва, знам какво ще ми каже...  Blink Какво знаеш бе,като знаеш що не се лекуваш  Confused Cry
НО! И аз съм упорита и ще го заведа при моя личен (много си го обичам, от малка съм при него). Неговия не се знае нито къде, нито кой е. Тя майка му го записа, а аз март пропуснах срока да го запиша в 11та  Rolling Eyes
Както и да е.
Ходих до аптеката, фармацевтката ми каза, че в момента върлувал някакъв стомашен вирус със болки, отпадналост.. обаче и разстройство  Unsure А той няма. Обаче пък аз имам  Cheesygrin И не ме боли корема  Confused
Каза ми да взема спазмалгон, че не дразни лигавицата и като се върне ще му дам 2 хапчета.
Да питам - сега какво трябва да яде.. Правя таратор и си мисля за картофена супичка. (Може да си избере пък и не знам топло или студено е по-подходящо да яде  Confused)
 После като дойде и мурсалски чай ще му направя, малко е тонизиращ и стимулиращ  Red face (или по-добре да не е тонизиращ?) Пък и трябва да пие течности.

Това измислих за момента, да закротим положението. Утре дофтора ми е втора смяна и няма как да го заведа, а сам е.. изключено да се навие да иде  Rolling Eyes Така че остава за вторник рано сутринта, тъкмо ако го гледат на ехограф ще му се обадя в понеделник да питам дали да яде.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15127

« Отговор #54 -: Юни 29, 2008, 12:24:13 »

Таратора не ми се вижда добра идея, има и чесън, и краставици, и оцет. варени картофи и варен ориз, без подправки е най-добре, но аз лично със съмнение за кръв в стомаха не бих могла да чакам ден.
Активен

HappyHeart
Newbie
*
Публикации: 6339

« Отговор #55 -: Юни 29, 2008, 12:45:23 »

Не чакайте лични и тн, щом се съмнявате за кръв. Отивайте в Пирогов.

В случая обезболяването е най-голямата глупост, която може да направите. Така ще замаскирате картината и лекаря няма да е наясно с положението.
Активен

Моето име е Любов.
Pupi
Newbie
*
Публикации: 13210

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #56 -: Юни 29, 2008, 12:47:40 »

Мдам, когато и аз имах болки в стомаха и се стигна до спешното, ме предупредиха да не пия обезболяващи. Не виждам проблем още днес да го заведеш, защо да чакате чак до вторник. Много време има до тогава!
Активен

paiachka
Newbie
*

« Отговор #57 -: Юни 29, 2008, 13:52:24 »

Върна се от работа. Аз тъкмо бях готова  Smile
Според него не е било кръв, а черно в смисъл старо, защото не е ходил до тоалетна. Той по принцип има нередовен стомах и ако ходи по голяма нужда веднъж дневно пак е добре  Rolling Eyes
Днес е ходил 2 пъти, било си е нормално на цвят.. Razz (ама как звучи..)
Само дето го боли, сега ще яде супа с картофи и по-късничко ще видим как е.
Благодаря за мненията, ще се отчитам  Kiss
Активен

belladonna™
Newbie
*

« Отговор #58 -: Юни 29, 2008, 14:05:00 »

Води го на лекар, не го слушай кво ти говори. Стомаха си е сериозна работа. Четох, че черните изпражнения могат да от язва, а и по-страшни неща, не искам да го плаша. Просто го хващай и- с ритници към Пирогов. Или Исул, там са добри. Поне ще му изпишат нещо обезболяващо. Може и вируса да е, ама за какво да рискува?
Иначе за чайове- живовляк, коприва, лайка, липа, мента, дори лавандула. Казвала съм го в темата. Направи му картофено пюре. Нека не яде черен хляб- дразни стомаха ужасно, нито бял мек- ако не може без хляб-стар хляб. Абе нищо с подправки, солено, люто, пържено. На мен лично таратор ми звучи добре, но аз не слагам нито оцет, нито орехи. Мааалко чесън едва ли би било толкова зле. А и копъра вътре успокоява много стомаха. О, още една идея- запечени картофи с копър. 
Активен

katerina
Newbie
*

« Отговор #59 -: Юни 30, 2008, 11:38:23 »

Пийс,бяхте ли на лекар?Съжалявам,че не съм видяла че си писала,ако си имала предвид мен да питаш,ама не съм си пускала компа няколко дни.
Черните изпражнения,ако е кръв са много черни-като катран,а не просто тъмни,освен тва често се съпровождат с диария.
Надявам се да е бил просто запечен и да не се е оказало нещо друго,но все пак,както ХепиХарт е казала-при неясна коремна болка НИКОГА не се пие обезболяващо,докато не стане ясно откъде е болката.
Активен
paiachka
Newbie
*

« Отговор #60 -: Юни 30, 2008, 20:48:18 »

Единия вариант е да е настинал. Каза, че в работата го облъхва климатик, на отворен прозорец седи, а онзи ден (преди деня със силните болки) спа на течение в стаята на брат му. Днес ми отговаря с недомлъвки като го питам боли ли. "-По некой път.. слаабо.." А в момента го боли бъбрек и си е увил кръста и пие бульон.

Другия вариант е да е настинал и да са газове, защото от вчера изпуска, така да се каже и му поолекна.

Както и да е! Утре сутринта е с мен до личния ми, или поне до 11та пък оттам ще видим при кой ще се консултираме.
Миси, Кате, предполагам на мен си писала  Kiss
Активен

paiachka
Newbie
*

« Отговор #61 -: Юли 01, 2008, 19:59:39 »

Да си кажа..
Нашето се оказа вирус, който бащата на котьо е изкарал точно преди неговите коремни болки да започнат.  Blink Но, естествено се сети да ни каже вчера  Lol Имал същите оплаквания - коремни и стомашни болки, в кръста и в бъбреците. И съответно докторът му е казал същото...
Както и да е, оправяме се, нищо не ни боли днес само сме малко като настинали.
Активен

Blow
Newbie
*
Публикации: 4302

« Отговор #62 -: Юли 01, 2008, 23:17:38 »

Черните изпражнения са страшни когато са много,много,много черни (като катран,както колежката каза),лъскави,кашави и миришат много. Това няма как да се сбърка със запек примерно. И се дължи на кръвоизлив от СЧТ.

Относно ГЕРБ-а:каквото и да намерите в нета,гледайте да е писано от Проф.К.Чернев.
Активен

YOUR PLEASURE IS MY BUSINESS!
paiachka
Newbie
*

« Отговор #63 -: Юли 01, 2008, 23:23:03 »

Блоусиня, макар и да сме се срещали само веднъж, много много се радвам, че си тук  Kiss Kiss
Активен

Blow
Newbie
*

« Отговор #64 -: Юли 01, 2008, 23:45:28 »

Много мило,Паяче. Kiss Тук съм замалко и по случайност,но нещо се позарибих да се разпиша в някои теми. Сесията скоро свършва и тогава пак съм на линия.
Активен

Bambina
Moderator
Newbie
*

« Отговор #65 -: Юли 01, 2008, 23:49:18 »

Мадии Kiss Чакай, докато си тук да попитам - днес на своя глава си взех мента на капки, от аптеката, за пулса (гони ме неква аритмия и силно туптене, от време на време), дали изобщо ще има ефект или да се насочвам към друго ?

(обръщам и към всички запознати)
« Последна редакция: Юли 01, 2008, 23:50:57 от Bambina » Активен
Blow
Newbie
*

« Отговор #66 -: Юли 02, 2008, 00:32:49 »

Абе Брокол! То ако с мента се лекуваше аритмия,фармацевтичната индустрия да е рухнала още в 19-ти век. Провокира ли ти се от нещо аритмията? На гладно,след физическа дейност,на топло?Болка?Стягане?Дископфорт в епигастриума?Задух?Цианоза?Кръвната ти захар как е? Пулса колко ти е? Може да си вземеш от тези смесените сиропчета-мента/глог/валериана. Ако започне да ти прави проблеми-лекар задължително.
Активен

katerina
Newbie
*

« Отговор #67 -: Юли 02, 2008, 00:39:36 »

Таз пък нашта аритмия  Cheesygrin Ти ли се диагностицира,мац?
Споко бе,блъснала те е някоя екстрасистола,нормално е.Намали кафето  Kiss
Активен
Bambina
Moderator
Newbie
*

« Отговор #68 -: Юли 02, 2008, 01:51:09 »

Не бе, мац, отдавна е. Има дни, в които изобщо не се докосвам до кафе - същата работа. И наистина има нещо нередно, защото доста често, от около година насам, сърцето ми бие мноого силно и по-учестено, на моменти (часове да кажем) Събуждала съм се от гадния пулс.

Брокол, не съм забелязала да се появява от нещо специфично, от много неща става. Нямам идея от кръвната ми захар, цианоза- не, задух- не мисля, стягане- не, болка- не, а епигастриум изобщо не знам какво е.
Активен
belladonna™
Newbie
*

« Отговор #69 -: Юли 02, 2008, 01:56:44 »

Бамб, аз си го имам от години. Веднъж ми измериха при кардиограма 142  Cheesygrin Нищо ми няма бе, здраво сърце. А ми е причернявало. Пих атенолол, но добре, че се намериха хора да ми кажат, че е бетаблокер. Пий мента, глог и валериан на капки при нужда. По 20 от всяко в малко вода. Може и валидолче. Помага също колкото атенолола. Но е безвредно. А, да питам, защо това е в темата за рефлукса?  Smile
Активен

Blow
Newbie
*

« Отговор #70 -: Юли 02, 2008, 01:58:42 »

Горната част на корема.

Принципно не е зле да отидеш да се прегледаш при личната,поне едно ЕКГ да ти направи.Обаче пък от друга страна може да е незначително,а да те накарат да пиеш лекарства.  Според мен е от пубертета. Cheesygrin
Активен

Bambina
Moderator
Newbie
*

« Отговор #71 -: Юли 02, 2008, 02:08:39 »

Tо и при мен е от много време, обаче точно в последната една година, и още повече в последните месеци, забелязвам значително увеличение на 'нещото'.

На мен, не че ми причернява, но можеш да го видиш през дреха, когато е в пиков момент, откачам, потрепвам цялата. Някак си не ме притеснява учестяването (щото си мисля, че си е нормално), колкото самата сила Rolling Eyes

И ми идва друго на ум - при това положение не следва ли да имам топли крайници ?

Брокол, къв пубертет ма, чукнах 20 Lol  Kiss
Активен
belladonna™
Newbie
*

« Отговор #72 -: Юли 02, 2008, 02:13:45 »

На мен един биоенерготерапевт веднъж ми го спря за 1 година и ме предупреди "Не се изнервяй, че ще продължи". Много просто изпълнимо  Razz Пак си го имам. Всеки път, когато ми е напрегнато. Отиди на кардиограма и ако ти кажат, че е от нерви, пий коктейлчето, което ти казах.
Активен

Bambina
Moderator
Newbie
*

« Отговор #73 -: Юли 02, 2008, 02:19:01 »

Да и от напрегнати ситуации го усещам, обаче става и от физическо натоварване, от възбуда, понякога от алкохол, понякога просто се събуждам с него, или тупти, докато седя и се занимавам с най-обикновени неща... бррр. 

(отивам да забъркам една гадна мента и си лягам, лекичка от мен за тая вечер, пък ще го измислим)
« Последна редакция: Юли 02, 2008, 02:25:32 от Bambina » Активен
paiachka
Newbie
*

« Отговор #74 -: Юли 02, 2008, 10:24:52 »

Много мило,Паяче. Kiss Тук съм замалко и по случайност,но нещо се позарибих да се разпиша в някои теми. Сесията скоро свършва и тогава пак съм на линия.

Да свършва сесията и да си идваш  Kiss
И да си платиш нета  Razz
Активен

veselo_momi4e
Newbie
*

« Отговор #75 -: Юли 02, 2008, 10:46:48 »

Аз вчера бях тъй цял ден, със сърцебиене. А сутринта още като ме метна почна и показалеца на едната ръка да играе Blink.Не му обърнах внимание ама ме дразнеше.От сърцебиене и аз много страдах преди време, но тогава бях по- пълна и веднага след нахранване го получавах.Не можех да стоя в кожата си.Сега го нямам от много време.
Активен

katerina
Newbie
*

« Отговор #76 -: Юли 02, 2008, 20:07:33 »

Бам,при ситуациите,които изброи(особено алкохола  Cheesygrin) е съвсем нормално да ти позаблъска сърцето.Ти си слаба,още по-нормално е да си виждаш пулсациите,и аз си виждам моите.Като съм недоспала и преучила-сутрин като ми звънне алармата,не ми блъска,ами направо ще ми изхвърчи сърцето,чак ръката ми се тресе и не мога половин час да я спра тъпата аларма...та тва е от стреса и кафето при мен,понякога ми се случва и без нищо.Ако ти е някакъв дискомфорт наистина-отиди да те видят,ама не се тревожи,не вярвам да е нещо,изискващо лечение.
Активен
Bambina
Moderator
Newbie
*

« Отговор #77 -: Юли 02, 2008, 20:24:54 »

Според мен си права, ще си пия ментата, повече течности, спокойствие и ще си дойде на мястото Smile Благодаря за консултацията  Kiss

Бтв. - никакви аларми, мноого рядко, мразя ги Cheesygrin, гледам да си поспивам.
Активен
D.Dimitrova
Newbie
*
Публикации: 2977

« Отговор #78 -: Юли 10, 2008, 18:14:35 »

Я аз да се намеся,макар и малко късно. Зимата взе да ме преследва едно сърценибиене-ама бие и подскача, пулсът ми от 75 нормално стана 90-100 за постоянно, взех да вдигам кръвно, завива ми се свят....ужасноооооооо. И причината за цялото това удоволствие се оказа АНЕМИЯ, тъй като бях започнал да имам много обилни месечни посещения. Та, непрофесионалното ми мнение е да направиш и една кръвна картина и желязо да видиш туй дето се усилва и бие ли бие от какво е. то мина ли ти?
Активен

Bambina
Moderator
Newbie
*

« Отговор #79 -: Юли 11, 2008, 00:55:34 »

Ми не е минало, откача си от време на време, но не се бях замисляла, че може да има връзка с менструацията. Моите са обилни и с 6-7 дни продължителност Rolling Eyes
Активен
Pupi
Newbie
*

« Отговор #80 -: Март 15, 2012, 10:31:21 »

Помня аз, че имаше една такава тема от преди почти 4 години.
Та по въпроса! От известно време се чувствам супер странно. Подуто ми е, нямам болки в корема, по-скоро тежест, но без киселини. НО от две седмици не съм спряла да си оригвам, нахранена или гладна, все същото. След което започна и болката в гърлото, но не в сливиците, някак по - назад и навътре, парене в устата и кофтия дъх. Като цяло се чувствам като болна, но не по типичния начин. Що парацетамол изпих  Rolling Eyes
 Чак снощи се усетих, че може и да е рефлукс. Особено след като снощи си хапнах тежка храна, похълцах си от мазното и тази сутрин съм с пресипнал глас, все едно съм попарена.
Планирам в понеделник да ходя на лекар, но как да й обясня за притесненията си. Направо ми се струва безумно сама да се диагностицирам, още повече, че се самонавивам, че е това.
С какви изследвания се диагностицира. Гледам, че беладона и джъст са писали доста често по темата. Има ли кой да се включи с опит и мнение по въпроса  Rolling Eyes
Активен

mi6lence
Newbie
*
Публикации: 549

« Отговор #81 -: Март 15, 2012, 10:46:23 »

И при мен имат съмнения за рефлукс, защото аз пък сутрин като стана имам едно като "хъркане, свирене" вляво под гърдите, което не е от белия дроб. Понякога и киселини. Трябва обаче да се направи гастроскопия. А това не е най-приятното нещо и все го отлагам.
Активен

HappyHeart
Newbie
*

« Отговор #82 -: Март 15, 2012, 18:05:42 »

Пупи, молА ти се само не се блъскай с парацетамол прекалено, защото за мене е престъпление, че го продават без рецепта и хората правят цирози заради хилядите реклами на това безобидно прахче. За ГЕРБ ти трябва гастроентеролог и не е чак толкоз страшно да се самодиагностицираш. Просто сподели оплакванията си и кажи, че си чела и се притесняваш да не е това.
Активен

Моето име е Любов.
Blow
Newbie
*

« Отговор #83 -: Март 15, 2012, 21:51:04 »

Пуп, като за начало си направи един лек хранителен режим и спазвай някои правила на хигиена на хранене. Сутрин не пий кафе на гладно, храни се 4 пъти дневно през равни интервали от време (нещо леко дори ако нямаш възможност двете хранения между закуската и вечерята да ги правиш на работа), вечер поне 2 часа преди лягане да сте станали от масата. Може да е лек гастрит, сега пролетно време се обостря по принцип,  може и лек рефлукс да имаш, но надали си на етап агресивно лечение и гастроскопия, т.е. този дискомфорт можеш да го контролираш и с тези елементарни неща по-горе. Също от Интернет си извади писъче с храните, които намаляват тонуса на езофареалния сфинктер (няколко са) и ги избягвай вечер или в големи количества. Ако нещата не се оправят, отивай при личната, обясни й и й кажи, че искаш консултация със специалист.И не пий Парацетамол без да имаш температура, още повече, че с него може да си задълбочиш оплакванията защото действа провокиращо на симптомите. И се завърта порочен кръг. Цироза е малко вероятно да си навлечеш независимо дали със или без причина го пиеш, това е по-скоро лозунга на представителите на Аулин-а...
« Последна редакция: Март 15, 2012, 21:53:08 от Blow » Активен

Tatty Teddy
Newbie
*
Публикации: 1344

« Отговор #84 -: Март 15, 2012, 22:21:12 »

А може ли един доста глупав въпрос горе долу свързан с темата. Как разбирате, че имате киселини? Какво точно е чувството? Питам, защото понякога ми се случва да изпитвам едно усещане все едно ми се гади и имам нещо заседнало на гърлото и се чудя това киселини ли са?
Активен

HappyHeart
Newbie
*

« Отговор #85 -: Март 15, 2012, 23:50:57 »

Тати, и аз не съм имала, но го описват като парене след нахранване, което се придружава с кисел вкус в устата. След нахранване, защото храната е дразнител, който увеличава количестовто солна киселина.
Активен

Моето име е Любов.
Tatty Teddy
Newbie
*

« Отговор #86 -: Март 16, 2012, 00:00:05 »

Добре де никакво парене не усещам, нито кисел вкус или пък вкус на стомашни сокове или и аз не знам..просто това чувство като буца в гърлото, от която ми се гади и ми се орига (с извинение)..случва ми се след кофти храна и ми звучи като нещо подобно на "киселини", но не отговаря на описанието  Cheesygrin Явно никога няма да разбера какво ми се случва  Razz
Активен

michelle
Newbie
*
Публикации: 3605

« Отговор #87 -: Март 16, 2012, 02:19:34 »

ТТ, това е знак, че трябва да спреш да се храниш в макдоналдс!!!
Активен

C’est tout!
Tatty Teddy
Newbie
*

« Отговор #88 -: Март 16, 2012, 02:21:26 »

Аз рядко се храня там...смисъл не е от това..няма закономерност  Razz
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #89 -: Март 16, 2012, 08:22:38 »

Имала съм киселини само, когато бях бременна броени пъти. Усеща се като парене под лъжичката и ужасен дискомфорт. Абе всичко ти гори под гърдите  Rolling Eyes Буца в гърлото - ако съм яла като пуйче, т.е. ям бързо, без да сдъвквам хубаво храната  Rolling Eyes
Като цяло у дома се храним добре, готвя без запръжка, с малко мазнина, вярно, доста често месарища, но гледам да не са тлъсти. Но на работа се започва с банички, мекици, дюнери, рая за моя корем. От малка съм с гастрит, в началото с повръщане. Овладяхме положението, но е факт, че пролетно време се обостря. Нищо чудно и той да е виновника. Намерих си талцида, вчера осмуках една таблетка и всичко позатихна, дори глас придобих. Тази сутрин пак имах усещането, че всичко ми се е качило в гърлото - парии, не мога името да си кажа. А хапнах леко снощи  Rolling Eyes
Мерси Блоу за съветите, намерих си списъка.  Cheesygrin Ама никак не ми хареса съдържанието  Lol
А пък за парацетамола, какво да кажа. Все си мислех, че е вирусно, защото ме повтаряше през около седмица. И понеже протичаше само с лек дискомфорт и болки в гърлото, реших, че парацетамола ще помогне.  Rolling Eyes
Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8773

« Отговор #90 -: Март 16, 2012, 10:52:37 »

Аз пък мислех, че киселини са, когато усещаш храната нагоре към гърлото, все едно ти се повръща, но не е това- просто кисел вкус нагоре и трщябва спешно да си измиеш зъбите  Lol Аз поне такова съм имала и ми казаха, че са киселини, но май не са...
Активен

paiachka
Newbie
*

« Отговор #91 -: Март 16, 2012, 11:56:25 »

Всичко ненатрапващо се, което сте мислели за киселини - не е!  Lol

От киселини ми е идело да умра, казвам ви. Сякаш ми обливат перикарда и ще ми се пръсне сърцето. Много рядко съм имала, сигурно 5-6 пъти, но е ужасен ужас да ти се случи и не можеш да го сбъркаш.
Активен

Страници: 1 2 3 4 [Всички]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: