star chick-chat.org star Женски работи star Любов, секс и контрацепция... (Модератор: Bambinastar ОВУЛАЦИЯ
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ОВУЛАЦИЯ  (Прочетена 45197 пъти)
katerina
Newbie
*
Публикации: 7177

« -: Септември 11, 2006, 10:58:28 »

За да стане по-ясен процесът,ще започна от по-далече.Повърхността на яйчника е неравна от изпъкващите фоликули.Фоликулът представлява мехурче,в което в зависимост от стадия на развитие се намира овоцит в различна степен на зрялост.

Непосредствено преди овулацията овоцит от първи ред се откъсва от стената на фоликула,за която е прикрепен,и почва да плува свободно в течността,изпълваща фоликула(ликвор фоликули).По това време хромозомният набор се редуцира и се получава овоцит от 2 ред,който вече има хаплоиден брой хромозоми (23,а не 46,както е нормално за човека).Овоцитът от 2 ред продължава да си плува в ликвора на фоликула,обвит от 2 обвивки (зона пелуцида и корона радиата,които по-късно в процеса на оплождане сперматозоидът трябва да преодолее).Под действието на лутенизиращия хормон (ЛХ) настъпва исхемия(малокръвие) на фоликула,стената му изтънява и той се пука.Именно това наричаме овулация.В този момент овоцитът от 2 ред напуска фоликула и попада в маточните тръби(тяхната начална част,наречена ампула),където очаква да бъде оплоден.В това време остатъкът от фоликула претърпява трансформация и се превръща в жълто тяло(корпус лутеум-от където идва и името на фазата след овулацията -лутеална),което секретира прогестерон.По време на лутеалната фаза доминира прогестерона,но нивата на естрогените също се повишават.През фоликуларната фаза прогестерон почти не се произвежда.Прогестеронът подготвя женската полова система за имплантиране на евентуална оплодена яйцеклетка и НЕ ПОЗВОЛЯВА узряването на нов фоликул и нова овулация през лутеалната фаза.

В случай че сперматозоид успее да преодолее двете обвивки на овоцита,плюс мембраната му,спермьото попада в цитоплазмата на овоцита.Това е сигнал за овоцита да удебели външната си обвивка,така че да не позволи навлизането на други спермьовци.След това сперматозоида "изчаква" докато овоцита от втори ред завърши последното си деление и чак тогава се превръща в зряла яйцеклетка,и се осъществява сливане на двете ядра и се образува зиготата.Ако настъпи оплождане-жълтото тяло продължава да расте и да секретира прогестерон,който предотвратява нови овулации и съответно менструации.

Ако не настъпи оплождане-яйцеклетката умира,жълтото тяло търпи обратно развитие  на 14 ден след образуването си (демек 28 ден от цикъла),нивото на произвеждания от него прогестерон пада,пада нивото и на естрогените и започва нов цикъл.

Овулацията обикновено при 28-дневен цикъл настъпва около 14-я ден,поради рязко повишение на естрогените.След овулацията тяхното ниво спада и се повишава леко по време на лутеалната фаза.Жизнеността на яйцеклетката е около 24 часа и оплождане е възможно САМО по време на тези 24 часа.

Изводи и забележки:

1.Тъй като хормонално по-стабилна е лутеалната фаза(тази след овулацията),тя не променя дължината си.Когато цикълът ви мени дължината си,това става за сметка на фоликуларната фаза.Което е кофти,защото така не можем предварително да сме сигурни дали овулацията ни ще е точно на 14 ден от цикъла.

2.При хормонални неуредици от различен произход овулацията може да смени времето си.

3.Самият оргазъм при жената може да провокира овулация,дори да не и е време!

4.Има жени,които са като зайците-почнат ли да правят секс,почват и да овулират.

За да добием нагледна представа колко често се случват такива неточни овулации и последиците от тях-лейдис,можете да приложите примери от личния си опит и този на ваши близки и познати.Например моята леля е забременяла по време на мензис,както и на една приятелка и се е случвало така.

Още нещо важно-няколко косвени начина да засечете кога овулирате:

1.Промяната на цервикалната слуз-по време на овулация тя е изобилна,чиста и рядка(което обуславя и наличието на течение по време на овулация)
2.Повишение на базалната температура
3.Повишено либидо
     Обаче внимавайте и не се подвеждайте.

Ами май е това.Ако се сетите нещо,което може да се добави-GO!Ако искате да питате нещо,с което мога да съм полезна-bitte.. Smile
Не съм засегнала особено подробно хормоналните действия и взаимодействия,защото реших,че доста ще утежня нещата.Ако някой се интересува,мога да го направя.
Активен
Enti
Newbie
*
Публикации: 2074

« Отговор #1 -: Септември 11, 2006, 11:23:12 »

Айде Кате,
чакам с нетърпение, честно Smile
Активен

Enti
Newbie
*
Публикации: 2074

« Отговор #2 -: Септември 11, 2006, 16:51:10 »

Катеее Кааате Катеерино
Активен

Dita
Newbie
*
Публикации: 3660

Sakura

« Отговор #3 -: Септември 11, 2006, 19:26:26 »

Катето се мотка, а аз ще я изпреваря. Тя може да си редактира първото мнение и така няма да съм я изпреварила много. Razz

Няколко Овулационни календара да предложим, а? Big grin

И понеже в стария форум бях дала линк към два, то и тук ще ги дам.

Що е то овулационен календар?

Овулационният календар е програмка или сайт, в който може да запишете дните и продължителността на цикъла си, да промените настройките съобразно вашия цикъл. А календарчето ще отчете горе-долу кога ви е овулацията.
В овулационния календар може да записвате неща, които са важни за всяка жена - сила на течението на менструацията, друго появило се течение, да слагате бележки за важни дни, ПМС и т.н. - все полезни благинки.
NB! - Календарът НЕ МОЖЕ да бъде пророк и да знае какво се случва в тялото ви! Той определя дните на овулацията и бъдещата менструация на база на изчисления и общоприети данни за овулацията и менструацията! Но никой не е направен по калъп и може да има грешки в изчисленията! Не разчитайте само на този календар, ако ще се пазите чрез метода на прекъснатия полов акт!

Да минем пак към лекцията. Lol

Така изглежда календарът на http://calendar.zachatie.org

Така изглежда календарът Woman Desktop на Beiks <-- Тук може да го изтеглите. Има и код за регистрацията Exclamation

Така изглежда календарът на Femta<-- тук може да го изтеглите. Има и код за регистрация Exclamation

Каква е ползата от овулационния календар?

Първата полза е, че така много по-лесно се ориентираш кога ти е овулацията. Полезно е за млади момичета, които все още не знаят как да си я изчисляват.
Не се налага да пишете по хвърчащи листчета кога ви е менструацията и после да ги губите...като мен. Lol Нито се налага да ги гледате как са се оръфали като баница тези календарчета в портофелите, на които старателно ограждаш с червен химикал "червените" дни, а даже понякога пропускате да отбележите...като мен Lol

Има много повече опции. Може да напишете много повече неща, които преди не са се побирали на малкото хартиено календарче и сте си казвали, че ще запомните, защото са важни...и никога не запомняте...като мен Lol  Stuart

п.п. Катюха, не ме бий, че те изпреварих. Може да си делна мнението, ако имаш претенции. Lol
Активен

6u6inka
Newbie
*
Публикации: 425

« Отговор #4 -: Септември 12, 2006, 02:27:32 »

Woman Desktop ми е любимия, но ще прегледам и другите.
Активен

Ако понякога се чувстваш безполезен,  депресиран или обиден…
Винаги помни, че ТИ някога си бил най-бързият и най-способният победител измежду милиони малки сперматозоиди.
kukli4kata
Newbie
*
Публикации: 18

« Отговор #5 -: Март 26, 2012, 14:40:45 »

Здравейте, много хубава тема. Този месец имах два пъти цервикална слуз това означава ли че съм имала два пъти овулация? Confused
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: