star chick-chat.org star Свободна зона star Форумни игри star За или Против?
Страници: 1 ... 13 14 [15]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За или Против?  (Прочетена 95998 пъти)
alexia
Newbie
*
Публикации: 2180

« Отговор #350 -: Декември 11, 2011, 19:02:55 »

Аз също имам някакъв поглед върху земеделието. В района на Фата съм. Зеленчукопроизводителите са онеправдани, те имат защо да протестират, макар че както някой вече написа, то още пред ЕС някой не си е свършил работата. Картинката със зърнопроизводителите обаче е различна. Наблюдавам как дори дребните такива получават добри доходи и техните грижи са свързани повече с проблемите, които им създават по-едрите земеделци, отколкото по-ниската субсидия от държавата. Едрите риби няма да ги коментирам, по-нагло племе от тях няма. Грабят декари, теглят кредити с всевъзможни облекчения, хорицата им работят без договори и осигуровки, експлоатация във всякакъв вид, палати и лимузини, гуляи, а ми тръгнали на протест. Дори не стачкуват лично... плащат на разни хора да мръзнат в тракторите по улиците. Отвратена съм.
Активен

michelle
Newbie
*
Публикации: 3605

« Отговор #351 -: Декември 11, 2011, 19:31:27 »

Е аз затова говоря за земеделци, не само за зърнопроизводители. За животновъдите може би ми е най-тъжно, защото онея документи, за които говорех, тях ги кастрят най-много. Но ако питате мене, всички трябва да протестират в тая държава, и лекари, и учители, и архитекти.. Ничии условия не ми се струват нормални.

Баща ми има една приказка и аз много я харесвам - земята не понася лоши хора. Така че тия дето мамят скоро ще си получат възмездието, не се косете. А за експлоатация на човешки труд - да бе. Никой вече не се хваща да работи на безценица, всички земеделци се оплакват как дори циганите искат много пари, затова се опитват и да автоматизират изцяло производството.
Активен

C’est tout!
alexia
Newbie
*

« Отговор #352 -: Декември 11, 2011, 20:01:36 »

Миш, знаеш ли колко е беден районът, в който живея. Хората работят за по 200 лв. Няма значение дали са българи или цигани. Колкото и да се автоматизира производството, на зърнопроизводителите им трябват шофьори за селскостопанските машини. Жъне се на смени по 24 часа и накрая пак не им се изплаща цялата сума, за да са сигурни, че тези хора ще дойдат и за следващата стъпка по обработването на земята. А шефовете ги изпиват тези 200 лв. по кръчмите... ама това е друг въпрос. Омагьосан кръг, а бедните и ощетени съвсем не са в лицата на хората, обработващи хиляди дка земя.... пък именно те започнаха тази стачка. Затова се възмущавам. Няма спор колко онеправдани хора има в селското ни стопанство, но някои от тях се разграничиха от последните протести и обявиха дори в медиите, че не подкрепят протеста на зърнопроизводителите.
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #353 -: Декември 11, 2011, 20:05:20 »

Unsure Ужас..
Активен

C’est tout!
alexia
Newbie
*

« Отговор #354 -: Декември 11, 2011, 20:27:42 »

Ужас не, ами... По-скоро смятам, че дребните производители трябва да бъдат някак по-подпомагани. Човек обработващ 1000 дка земя взима 20 000 лв. субсидия. Не е малко, но не е и достатъчно за инвестиция в хубава машина например. А тези, които обработват по 100 000 дка? Защо и те да вземат по 20 лв. Субсидията не е ли вид подпомагане за развитието на даден отрасъл? Защо тогава не се следи за какво се използва и защо не се подхранва земята например, за да е фертилна тя и след 20 години, а се купуват лимузини и се строят палати? Много, много въпроси. Не искам да задълбочавам, темата ми е на дневен ред и затова се включвам така, но ме е яд, че точно тези, които трябва да се крият в миши дупки, изкараха машините да стачкуват.
Активен

michelle
Newbie
*

« Отговор #355 -: Декември 11, 2011, 20:58:04 »

Абе има и много свестни земеделци, които наистина се грижат за земята. Също хората, които работят за тях, са щастливи и обичат работата си. От тях палати не съм видяла, само модернизирани халета за съхранение на продукцията и нови машини. Стана ми интересно, ама в момента да пиша доста обширна домашна за хранителната криза и честно казано нямам сили да се задълбочавам и там. След няколко дни се прибирам у нас и ще хвана баща ми да ми разясни някои работи.. Unsure
Активен

C’est tout!
alexia
Newbie
*

« Отговор #356 -: Декември 11, 2011, 21:21:58 »

Чувала съм, че ги има, но не са сред многото в моя район.  Unsure Извинявам се за спама.
Активен

Nakom
Newbie
*
Публикации: 2528

« Отговор #357 -: Декември 15, 2011, 06:57:28 »

В селото , в което имах някакви наследствени земи, има 5 кооперации.От тях само една дава по някакви пари, а именно за 55 декара земя ми даваха към 300 лева на година.Няколко години ги писаха дъждовни, а от сигурен източник знам, че и продукцията си е оправдала разходите, и са получили застраховка и субсидия.Дори и това го търпях с чистата българска простотия, че земя не се продава.
Преди 2 години ходих да си взема рентата, и направих забележка че това си е жива подигравка с всички нас, собствениците на земи.получих един отговор-не е истина.Не точно обиден, защото плъх с 250 лева заплата - черен аргатин няма как да ме обиди.Той е роб.Запених се, и слизайки се спънах в единият от мерцедесите на шефа на кооперацията - жестока машина.Без да съм голям разбирач, беше много, ама много скъп.
Останалото стана бързо, събрах си родата, казах им - давайте да се мятаме в друга кооперация или да продаваме.И се почна - земя не се продава, поне 1000 евро за декар трябва, ти знаеш ли какъв чернозем е това - златен.Една майна, кадастър, намерих си съсед - мощна фирма за изкупуване на селскостопански земи, телефон, договор и чао.Взех смешни пари на фона на това което продадох, но сега и това не може да се случи - няма и 1/3 та от предишните цени кой да даде.Но сега вече всички години са дъждовни щото било криза, а собственика - известна мутра  се хили мазно, мазно и шиба освен кооператорите, вероятно и щерките им.И така им се пада.
« Последна редакция: Декември 15, 2011, 07:09:59 от Nakom » Активен
Korneliq
Newbie
*
Публикации: 8774

« Отговор #358 -: Август 30, 2013, 15:06:22 »

Аз нещо изтрещях и рекох да раздвижим форума. В този раздел почти не съм влизала, ама може да стане интересна темичка. Ама не само да казваме "за и против" с 1 дума и да сменяме постоянно, а ако е интересна темата да се обсъди в няколко поста и чак като се изчерпа, да следва новото "за и против".

Сега се сещам нещо, което наскоро се обсъждаше рагорещено с приятели- за или против сватбата/брака, като изключим "заради децата", т.е. сам по себе си като отживелица или романтика го приемате?

За мое учудване все повече ЖЕНИ са против, мъжете им искат, а те го смятат за тъпо и безсмислено. Или най-малкото- ненужен харч. Аз определено не се имам за празноглавка, която няма собствен живот и личност и мечтите й са изчерпани с бялата рокля, но не мога да отрека, че винаги съм искала сватба и ми достави огомна радост, която с малко неща мога да сравня. Така че определено съм "за" емоцията "сватба", иначе юридически ми е все едно, ако човек има пълно доверие на половинката си, не виждам голяма разлика.
Активен

Garfield
Newbie
*
Публикации: 3318

Keep on rollin' baby

« Отговор #359 -: Септември 03, 2013, 12:52:24 »

Ами аз съм "За" сватбите
Активен

Колкото и сладко да мъркам в момента, никога не забравяй, че си оставам Лъв...
Страници: 1 ... 13 14 [15]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: