star chick-chat.org star Свободна зона star На лафче :-) star Петльов ден
Страници: 1 2 [Всички]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Петльов ден  (Прочетена 2998 пъти)
Салсеро
Newbie
*
Публикации: 7035

Магистър-Инженер Корабоводител! 17/13.5 ;)

« -: Февруари 02, 2008, 11:17:24 »

Честито, момчета, дойде пак и нашия ден. Да сме живи и здрави!

Хайде да си имаме уважението и да се разберем, че днес е празника на мъжката рожба. И недейте да ни го разваляте. Smile
Активен

ВНИМАНИЕ: Горенаписаното може да съдържа някой от следните, но не само, литературни похвати - ирония, сарказъм и хипербола - с цел внасяне на хумор в дискусията. На хората без чувство за хумор не се препоръчва да го четат.
alivera
Newbie
*
Публикации: 3922

Streets of my life

« Отговор #1 -: Февруари 02, 2008, 12:32:23 »

ми честити да ви е!  Big grin
Да сте много големи мъжкари и повече да правите за нас-жените.  Cheesygrin
Активен

syanna
Newbie
*
Публикации: 808

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #2 -: Февруари 02, 2008, 16:14:49 »

Пращам СМС на мъжа "Честит празник", а той ми звъни и казва : "А подарък купи ли ми?"  Lol Lol Lol

Честито и от мен, на мъжката част от форума, щом ви е празник - живи, здрави, прави, кУрави!  Cheesygrin
Активен

lily
Newbie
*
Публикации: 488

« Отговор #3 -: Февруари 02, 2008, 16:16:30 »

Честито  Laugh
Активен
utopia
Newbie
*
Публикации: 12748

A believer

« Отговор #4 -: Февруари 02, 2008, 16:39:53 »

Аз не знаех за тоя празник, ама съм му взела на мъжа ми фазомер да го майтапя Lol
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

gunavara
Newbie
*
Публикации: 1504

« Отговор #5 -: Февруари 02, 2008, 16:44:07 »

Ъм..... брат, това не е нашия празник  Lol Lol
Активен

www.xes.bg
------------------------------------------
utopia
Newbie
*
Публикации: 12748

A believer

« Отговор #6 -: Февруари 02, 2008, 16:59:23 »

Омг, то било 2.2...аз се чудя какво става Lol
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

HappyHeart
Newbie
*
Публикации: 6096

« Отговор #7 -: Февруари 02, 2008, 17:14:30 »

Честит ви Петльовден! Честит празник на всичко хомосексуалисти!
 Пожелавам на хетеросексуалните и на хората с различна ориентация да бъдат свободни да обичат Smile
Активен

Моето име е Любов.
Салсеро
Newbie
*

« Отговор #8 -: Февруари 02, 2008, 17:34:11 »

Ъм..... брат, това не е нашия празник  Lol Lol

Tи сериозно ли?

Честит празник на всичко хомосексуалисти!
 Пожелавам на хетеросексуалните и на хората с различна ориентация да бъдат свободни да обичат Smile

Изтрий го това, моля те.
Активен

ВНИМАНИЕ: Горенаписаното може да съдържа някой от следните, но не само, литературни похвати - ирония, сарказъм и хипербола - с цел внасяне на хумор в дискусията. На хората без чувство за хумор не се препоръчва да го четат.
JustAGirl^`
Newbie
*
Публикации: 3720

...dreamer...

« Отговор #9 -: Февруари 02, 2008, 19:59:01 »

хахаххахахха..........еми да ви е честито тогава!  Lol Lol Lol
Активен

Smiley
Newbie
*
Публикации: 4925

Усмивка

« Отговор #10 -: Февруари 02, 2008, 20:12:17 »

Я не ги базикайте момчетата Tongue Днес е празник на мъжката рожба! Честито, момчета! Smile
Активен

syanna
Newbie
*
Публикации: 808

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #11 -: Февруари 02, 2008, 20:35:44 »

Ето какво намерих по-въпроса, за да няма недоразумения  Wink

Петльовден

В деня в който православната църква празнува Сретение Господне — 2 февруари — народната памет отбелязва по стар стил още един празник — т.нар. Петльовден. Тоя празник на източните български земи е празник, посветен на мъжките рожби. Историята му ни връща към времето на турското робство, когато властите в Османската империя събирали жестокия „кръвен данък” (девширме): периодичното насилствено събиране на деца от мъжки пол от подчинените християнски народи, извършвано на всеки 5 или по-малко години. Авторът на тоя безумен и варварски по безсърдечността си данък е светлият четвърти султан на империята Баязид І Светкавицата (който, прочее, историята наградила прилично в края на живота му за тия и други негови светли идеи и дела). Данъкът бил въведен през 14 век и бил събиран редовно чак до 18 век.

Момчетата, взимани като дан, се подбирали сред здравите, интелигентни, сръчни и красиви деца на възраст между 7 и 10 г., но според някои понякога се събирали и такива на 5-6—годишна възраст. След насилственото им откъсване от семейството се изпращали в Анадола, където ги настанявали в мюсюлмански семейства и ги подлагали на тежък физически труд. Там били отглеждани като мюсюлмани и били напълно отчуждавани от корена си. Тези, които издържали на тежките психически и физически изпитания, били изпращани в казармите на Цариград, Одрин и Бурса.

Освен военно изкуство изучавали калиграфия, теология (ислямска), литература и право. Забранено им било да се женят, а целта на целият възпитателен процес била да бъдат създадени безсъвестни и агресивни елитни войници, които да служат като най-ефективна част от войската без да обезкръвяват турският етнос. На около 20-годишна възраст те обикновено били разпределяни в отделните еничарски корпуси. Мечтата на всеки такъв войн била да стане офицер.

Някои от най-надарените имали възможността да влязат в царския палат и, ако се покажели като умели в наученото, да се издигнат до ранг на санджакбеи, бейлербеи, а дори и велики везири (както, например, при Мехмед ІІ). Това, разбира се, си имало и недостатъци. Какъвто и висок обществен статус да добиели тези хора свободата им се изчерпвала с това, че те повече не можело да бъдат продавани и купувани. Но те все пак нямали статут на свободни хора и, ако на султана му скимнело да ги накаже, тям не се полагали съд и присъда, а само хладното острие, колът или пък въжето.

Възможността да станеш слуга в двореца на султана блазнела някои семейства от подчинените народи, които не само давали доброволно децата си, но и настоявали те да бъдат вземани, с тайната надежда (или заблуда?), че така ги избавят от мизерията на робския живот.

Засегнати от данъка били народите на гърци, хървати, сърби, арменци, албанци и българи. При събирането на децата пратениците на султана белязвали вратите с кръв, та да знаят в коя къща са били. Легендата разказва, че за да спаси момченцето си, веднъж една майка заклала петел и с кръвта му намазала пруста, портичката и оградата пред дома си. Когато пристигнали еничарите видели знака и отминали дома й. Всъщност, казват, това си била редовна практика сред българите.

Доколкото, подобно на агнето, петелът е символ на Иисус Христос, тази практика кореспондира с християнската история за пасхалната нощ, когато по нареждане на Бог евреите, робуващи на египтяни и водени от Моисей, намазали вратите на домовете си с кръвта на агне и се затворили вътре, та да избегнат последната напаст, с която Господ поразил Египет — измирането на първородните египетски синове.

Празника Петльовден съвпада с друг един, който днес се чества от Българската православна църква на 20 януари (в началото споменах, че 2 януари е старостилната дата). Става дума за денят на Свети Евтимий, Патриарх Търновски, който в отсъствието на цар Иван Шишман поел отговорността за духовно укрепление на защитата на обсадената българска столица Търново от нашествието на Баязид Светкавицата през 1393 г. Тоя факт, разбира се, като част от пословично слабата историческа памет на българина, се губи из медийната какафония около другите аспекти на празника.

Петльовден отбелязва спасението, оцеляването и съхраняването на мъжката сила (петелът е още традиционен символ на мъжката потентност). Това е причината, поради която на тая дата традицията повелява да се коли петел в къщата, дето има мъжка челяд, за да растат момченцата здрави, истински юначни мъже. Обреда обикновено се извършва от 15-16-годишен девствен юноша. Символиката на празника е свързана с нормалното полово съзряване на момчетата и сдобиването им с автентична мъжка потентност. Юношата се нарича петелар и нему се полага с кръвта от заклания петел да намаже челата на цялата мъжка челяд в дома. Там, където момчета няма, се коли все пак кокошка.

Може би във връзка с тая момчешка традиция, символ на мъжката потентност и идентичност, някой иронично е набедил този ден, освен за другото, описано по-напред, още за ден на мъжката любов, или казано направо — мъжката хомосексуална любов. В действителност, доколкото ми е известно, подобна идея не е част от народната традиция и аз подозирам, че тя е съвсем скорошно изобретение на някой, който по неясни причини е обявил датата за ден на тая специфична форма на любовта. Това обаче в никакъв случай не е някакъв официален празник на ЛГБТ обществото и дори на мъжете от тая общност в частност, въпреки че тоя мит масово се котира през последните години и се превърна в същински нов Свети Валентин — синтетичен позьорски празник по измислен повод, чийто смисъл — печално, но факт — измества истинският и по-важен смисъл…

Толкова за народната памет и патриотизъм на българина.
Активен

sexy
Newbie
*
Публикации: 7156

trapped in this world, lonely and fading

« Отговор #12 -: Февруари 02, 2008, 20:48:46 »

Изтрий го това, моля те.

Е що? Аз се присъединявам към нейните пожелания. ;)
Активен

It's amazing how much somebody can break your heart and still you love them with every broken piece of it.

Салсеро
Newbie
*

« Отговор #13 -: Февруари 02, 2008, 20:56:24 »

Защото това е измислено от някой ***** ******** и аз го приемам като обида към най-мъжкия празник.
Активен

sexy
Newbie
*

« Отговор #14 -: Февруари 02, 2008, 21:03:29 »

Искаш, не искаш, празникът е двоен.  Razz
Активен

It's amazing how much somebody can break your heart and still you love them with every broken piece of it.

HappyHeart
Newbie
*
Публикации: 6096

« Отговор #15 -: Февруари 03, 2008, 09:24:13 »

Изтрий го това, моля те.
Салсеро, ако някой от модераторите вижда проблем- да трие Smile Аз смятам, че реакцията ти е дискриминация.

Активен

Моето име е Любов.
Smiley
Newbie
*
Публикации: 4925

Усмивка

« Отговор #16 -: Февруари 03, 2008, 09:40:03 »

Гузен негонен бяга Tongue
Активен

Eli
Newbie
*
Публикации: 4753

« Отговор #17 -: Февруари 03, 2008, 15:37:36 »

Днес е празник на мъжката рожба!

Вярно ли? Еми то и аз да празнувам тогава Big grin
Активен

Салсеро
Newbie
*

« Отговор #18 -: Февруари 04, 2008, 15:11:12 »

Малкия празнува, не ти. Tongue

Салсеро, ако някой от модераторите вижда проблем- да трие Smile Аз смятам, че реакцията ти е дискриминация.

Аз пък не мисля така. Дори и те не го възприемат това като техен празник. Поздравявай ги колкото си искаш, не ме бърка това. Просто да не е в тази тема и да не е на мъжкия празник.
Активен

gunavara
Newbie
*
Публикации: 1504

« Отговор #19 -: Февруари 04, 2008, 16:09:18 »

Евала на горния пост Smile
Активен

www.xes.bg
------------------------------------------
sexy
Newbie
*

« Отговор #20 -: Февруари 05, 2008, 05:34:01 »

Offf, вие мъжете с ваш'те предразсъдъци.  Razz
Активен

Салсеро
Newbie
*

« Отговор #21 -: Февруари 06, 2008, 03:07:09 »

Предразсъдъци?!
Активен

aleto
Newbie
*
Публикации: 7097

Dick Sucker/DrugDealer/Alcohol Pro/Bug Killer/Pimp

« Отговор #22 -: Февруари 06, 2008, 12:43:35 »

Предразсъдъци?!

Не грешка,вие сте разбрани и справедливи като Темида в слипове.
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 11142

« Отговор #23 -: Февруари 06, 2008, 13:54:36 »

Е защо да са предразсъдъци?! Все едно някой да обяви 8-ми март за ден на лесбийките и масово този ден да се свързва с това...
Активен

sexy
Newbie
*

« Отговор #24 -: Февруари 06, 2008, 20:11:24 »

Имах предвид явното и широко разпространено негодувание и неприязън срещу гейовете. Което не се среща спрямо лесбийките. Интересно.
Активен

Салсеро
Newbie
*

« Отговор #25 -: Февруари 07, 2008, 07:44:27 »

Сигурно е заради филмите. Smile

И все пак досега само един човек е имало на земята, който е харесвал всички, и неговият житейски път не е завършил особено приятно. Да, и някой от тях имат празник на 2-ри Февруари, но не защото са хомосексуални, а защото са се родили с едно парче месо повече.
Активен

Страници: 1 2 [Всички]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: