star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star Тема за въпроси към вече мамите-питайте, не ни жалете!
Страници: 1 ... 367 368 [369] 370 371   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Тема за въпроси към вече мамите-питайте, не ни жалете!  (Прочетена 1207633 пъти)
Catherine
Newbie
*
Публикации: 7796

Heart follower

« Отговор #9200 -: Декември 11, 2018, 22:43:38 »

Мацки, чудех се къде да си пусна въпроса, може би е по-подходящ за темата за боледуваниците или за моята си тема, но тук ще го пльосна. Та по същество - детето ми има криви крака.  Rolling Eyes И преди да ми се изсмеете, че се втелясвам за глупости, трябва да ви кажа - МНОГО са криви.  Sad Поради фамилната обремененост от моя страна откакто се е родил доста честичко е ходил на ортопед, за да следим дали всичко със ставите му е наред, и слава богу, за момента там няма проблеми. Да, обаче краката от коленете надолу сааа... ужас. Това не му пречи никак нито на тичането, нито на ходенето, като изтребител е, но явно поради тая кривина ходи все разкрачен и е като каубой. Не уточних, че са изкривени на О. В легнало положение и със събрани ходила има около три пръста разстояние между коленете.
Досега личната твърди, че не е проблем, началничката на детското отделение тук, която е много добър педиатър по принцип, същото казва, една лекарка ортопед от клиниката в Горна баня, при която му следим ставите, също не намира нищо тревожно на този етап.
Водихме го и при светилото Драганов, който твърди, че са се изкривили поради ранно изправяне/прохождане. Намекна, че е от "чужда помощ" и че "някой го е водил за ръка" преди костите да са готови. Аз като цяло също съм противник на воденето за ръка точно поради тази причина и доста внимавах уж в това отношение, макар че си признавам, че съм го правила понякога, и съм го изправяла, но на фона на масовото водене/влачене за ръчичка на 6-месечни смея да твърдя, че е бил воден и изправян доста малко и разумно. Проходилка не е виждал и на картинка. Нито е проходил рано - на година и 2 седмици беше. Повечето от тия водени и изправяни бебета нямат криви крака, защо точно моето  Unsure Много въпросителни останаха у мен, но във всеки случай той твърди, че това изкривяване е придобито и че природата ще го "оправи" без да се налага намеса. И наследствен елемент имало, ама моите крака са идеално прави, а на мъжа ми са криви, но на Х  Lol Ха сега, де. Като цяло всеобщото заключение е "да, криви са, нормално е, за момента не се налага намеса, трябва да се наблюдава".
Гледам, гледам по площадките, ами друго такова кривокрако дете не виждам. Нито по майчинските групи по фейсбук съм видяла някой с моя проблем. Нали знаете, като питаш нещо такова и всички викат "Нямам тоя проблем, не ми се е случвало никога подобно нещо, ама не се притеснявай, нищо му няма на детето", което е дооста успокояващо.  Rolling Eyes Предполагам, че освен да си го излея, ми се искаше да питам някой дали познава такъв случай и как са се развили нещата.  Unsure Едната лекарка подхвърли, че ако е много зле положението по-натам можело да се сложат шини, ама на тоя етап да не го мисля, ще го наблюдаваме.
Дълго време се съпротивлявах на идеята да търся информация в интернет, опитвах се да си казвам, че мнението на Драганов е меродавно и няма какво да го мисля, но ето че минаха вече 5 месеца и не виждам ни най-малко подобрение, а той каза, че за около година ще го израсте. Отделно имам постоянен натиск от семейството на мъжа ми, не точно натиск, по-скоро припяване, мрънкане и отчаяни вопли, не знам как да го нарека. Че нещо не е наред определено, че не може това да е така, че не се подобрява, че изглежда ужасно, че може би всички тези лекари бъркат и губим ценно време да оправим вероятно сериозен здравословен проблем. Прокрадват се идеи за рахит и какво ли не, което е абсурд. Говори се за апаратчета, шини, не дай си боже операции, което мен ме хвърля в ужас, защото аз съм била и обездвижвана в апарат месеци наред и оперирана и мисълта той да преживее същото ме хвърля в ужас и ми се реве. Гледат го с погребални физиономии все едно е инвалид и си повтарят "Много се притеснявам за това дете, не е добре това, той не се оправя" и т.н. Не знам вече какво да мисля...
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 17611

A believer

« Отговор #9201 -: Декември 11, 2018, 23:46:32 »

Ох, гушкам те. Наистина са му доста криви краката, но пък сте били на сто мнения егати...то ни така, ни иначе. Освен при другото гуру Алексиев да го заведете, в Горна баня, не знам. Аз също имам разстояние между коленете в легнало положение, но краката ми в никакъв случай не са на О. Не знам какво да ти кажа, разбирам те чудесно, и те прегръщам. Kiss
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Лора
Newbie
*
Публикации: 12066

« Отговор #9202 -: Декември 12, 2018, 01:12:32 »

Синът на кумовете ни беше с фрапиращо криви крака на О, аз тогава нямах опит с деца и ми изглеждаше много плашещо и нередно, но на тях също им бяха казали, че не е проблем. Ами да, израстна го това, не помня колко време отне, може би към третата година, но сега детето е със завидна физика и идеално прави крака Smile
Активен

black_berry
Newbie
*
Публикации: 1457

« Отговор #9203 -: Декември 12, 2018, 07:01:13 »

И Нико е с криви крака, ама няма какви да се направи, чакаме да видим дали ще го израсте
Активен
Catherine
Newbie
*

Heart follower

« Отговор #9204 -: Декември 12, 2018, 08:47:20 »

Ох, страшно ви благодаря, момичета, давате ми кураж, че не е толкова страшно положението Kiss
Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 9236

« Отговор #9205 -: Декември 12, 2018, 13:14:37 »

Алексиев приема и на частно в Борово, обаждаш се и отиваш в уговорен ден, без чакане.

Аз бих го завела и там, за всеки случай, но наистина има голям шанс да го израсте.

Бо също е леко кривокрак, не знам на О или Х, просто долната част под коляното е крива спрямо горната..не знам как да го обясня  Lol повече е, отколкото на други деца, които гледам лятото, но не е нещо фрапантно. Мисля, че и мъжът ми е така леко. За мъже приемам, че не е драма дори да остане като възрастни. Ако имам момиче трябва да го мисля повече- ще внимавам с прословутото сядане нa W- според мен е от това, не го следях стриктно, късно научих за това.

А и проходи рано, да, четох, че и силната възбудимост/активност била свързана с това. Но той не е воден и ден за ръцете, сам си правеше всичко, просто двигателната активност винаги му е била завишена- ген явно...

Според мен наистина опитайте да не се вглеждате и коментирате прекалено. Децата усещат тия неща. Може да е малък, но ще цитирам Мария Монтесори "Не говорете лошо за детето нито в негово присъствие, нито в негово отсъствие".
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*
Публикации: 3178

« Отговор #9206 -: Декември 12, 2018, 14:16:46 »

Имах едно гадже слаботелесно с криви крака,като каубой. Хем слаби,хем криви. Не го е израснал явно. Сериозно, предлагам да вземеш докторския ви дядо и заедно да отидете на консултация, може би в Горна Баня, за да изглежда убедително. Ще влезете с дядото и внучето,лекарят ще обясни ,че това са просто криви крака и ще се приберете. Защото така те мъчат теб роднините. Той ще каже на родата,че друг лекар му е казал,че това са обикновени криви крака и точка. Не е честно така да те тормозят. А оня дето според него краката на рано изправили те се и проходили са криви го забрави.
Активен

lioness
Newbie
*
Публикации: 8614

« Отговор #9207 -: Декември 12, 2018, 14:27:25 »

Кат, какво да ти кажа... Всеки си има по нещо. Важното е да не е някакъв по-сериозен проблем. Ама не е нещо, което да можеш да контролираш и оправиш, колкото и да се стараеш. Шини за крака ми звучи като уред за мъчения... Честно.
И аз 18 годино се борих с комплексите си относно очилата, чак на 30 урзя момента да се оперирам, и ето, че бумерангът се върна и се наложи Диляна да носи очила. Свито ми е, гадно ми е, недостатък е, ама не мога да го контролирам. Радвам и се, харесвам си я с очилата, ама се надявам да не търпи подигравки от децата. И си казвам - това да е. Толкова искаше да прилича на мен по нещо, най-куция ген хвана - късогледството и астигматизъм  Razz
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
Catherine
Newbie
*

Heart follower

« Отговор #9208 -: Декември 12, 2018, 15:22:34 »

Обмислям да го заведем и при Алексиев догодина и вече ще държа и свекър ми да дойде с нас, за да си пита той като медицинско лице всички неща, които го тревожат. Иначе мен не ме тревожи естетическата гледна точка, ако беше момиче честно казано по би ме тревожила, защото един ден ще порасне и няма да може една пола да обуе спокойно, ако е с ТАКИВА крака  Razz Но сега се тревожа по-скоро да не е някакво заболяване, което ще му влоши качеството на живот, ще му докара болки и ограничения, че може да се влоши, да изпуснем момента за корекция без оперативна намеса, това ме тревожи. Иначе мъж с криви крака, голяма работа, против уроки  Cheesygrin Ако му се запазят сините очи, мацките няма да се впечатлят от едни криви крака  Lol
Активен

Galina_Dim
Newbie
*
Публикации: 7792

Работохолик-изтрещелник

« Отговор #9209 -: Декември 12, 2018, 18:58:48 »

Брат ми е бил с фрапантно криви крака, майка ми чак рев е ревала, понеже родата обявили, че такъв кривокрак само за кавалерист става и нищо друго, ма поне няма да се мъчи да учи... Още в първи клас вече е бил с идеално прави крака.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #9210 -: Декември 12, 2018, 20:42:52 »

Ахахахха, кавалерист 😃
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13813

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #9211 -: Декември 13, 2018, 11:11:36 »

Не бих могла да се изкажа компетентно, но само ще споделя, че свекърва ми така е насадила у мъж ми комплекс, че е с криви крака. Веднъж на високосна обува къси гащи или шорти за плуване и то основно по мое настояване. И сега го прави, като го види късо обут и му подмята за кривите крака. За мен това е по-страшно, другото е физиологична особеност, която не трябва да оставя трайна следа в психиката! Дори и да не е поправимо, а той е малък и с възрастта вероятно ще го израстна в някаква степен, само мога да ти пожелая родата да не се втелясва толкова и да спре да обръща внимание на това.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #9212 -: Януари 19, 2019, 19:22:04 »

Имам въпрос (да, тук ще пробвам :p). До колко години ма децата ги къпете/ се показвате голи? И ина ли значение полът? Днес говорих с една психоложка и тя спомена нещо като годинка, което ми се вижда безумно рано... аз доскоро се събличах оред детето, а на татко му още му е поудобно да се къпят заедно, ама май ще прекратяваме... макар че като се замисля за голиъе сауни и бани, един душ с детето да е драма... не знам. Преди бях на друго мнение, гледана съм точно наобратно, но сега странно нямам свян, така че явно не е това критерият. Мои приятелки се свенят от преди втората годинка.
Активен

black_berry
Newbie
*
Публикации: 1457

« Отговор #9213 -: Януари 19, 2019, 19:42:05 »

Аз мисля, че няма правило, ако ти е проблем не го правиш и толкова... Аз вече не се къпя с тях, но ако аз се къпя, те влизат говорим и т.н. Ако някой реши да влезе да се къпе с мен се е случвало... Но все пак Ники е по-малък и още се случва да си намести табуретка да ме гледа и да си говорим докато се къпя..
Активен
utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #9214 -: Януари 19, 2019, 20:10:41 »

Ако се къпя като сме сами двете, я викам да е в банята да не направи някоя простотия. Иначе не се развявам гола, но ако ме види не е драма, ест. Вече не ѝ давам да идва в тоалетната при мен и баща си. Не че съм забранила категорично, но почнах да обяснявам, че е лично. Тя самата се свени вече да ака в нечие присъствие. Постепенно стават нещата.
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #9215 -: Януари 19, 2019, 20:15:23 »

Абе не е съвсем до когато го чувствам, щото може да стане на 15 и още да не изпитвам свян Lol ама никой май не иска да се ангажира с конкретна възраст...
Ут, за акане и той отдавна, от децата също, но от нас за голота хич.

другото, което ме вълнува, е въпросът за смъртта. Мнохо му е интересно как отиваме на звездите, с какво стигаме дотам и какво правим там Lol Аз обяснявам, че никок не знае, едни хора вярват в нещо, наречено Бог, други мислят, че само спим, трети, че отиваме на небето... но той основно си хареса идеята за небе/ звезди. Днес обяснявал ка баба си как кучето ще иде там и тя беше шокирана... а спиред мен е ок да се обясни и му казвам, че като станем много стари, всички ще умрем. Може би прекалявам с искреността...
Активен

Liliq
Newbie
*
Публикации: 657

« Отговор #9216 -: Януари 19, 2019, 21:38:48 »

За смъртта обяснявам точно същото като теб. Много ги вълнува, често задават въпроси. Сто пъти са ме питали те дали ще умрат, настоятелно, отговарям, пак ме питат, ама кога, кажи кога, казвам надявам се слееед много време, тц, кажи кога, защо.Веднъж се изнервих, щото не е най-яката тема, нали, и им казах, че те докато остареят ще са измислили хапче и ще си стоят вечно млади Lol, идеално ги устрои.
Винаги съм искрена, като изключим горното, ама то знае ли човек Lol.
Пък и както съм писала преди, във всички приказки има доста смърт, не виждам смисъл от баламосване.

За ходенето голи, все още не се притеснявам, не им прави впечатление. Баща им веднъж ми направи забележка, стана ми странно що пък. Не че съм тръгнала да се развявам, ама ако трябва да се преоблека, няма да ги изгоня от стаята и да хлопна вратата, както правеше майка ми.
« Последна редакция: Януари 19, 2019, 21:41:18 от Liliq » Активен

kateto
Newbie
*
Публикации: 4354

« Отговор #9217 -: Януари 19, 2019, 23:00:24 »

За къпането - децата се къпят с мен, не се притеснявам все още да ме видят гола, макар, че Дея прави разни коментари.. от около година ги скастррям като се опитват да отворят вратата, когато някой е в тоалетната и са се понаучили.. татко си виждат само по боксерки - така се случва.
Активен

juliet
Newbie
*
Публикации: 1758

« Отговор #9218 -: Януари 20, 2019, 09:42:54 »

Аз ги къпя по бельо и рядко се къпя с тях ама те двамата се къпят завдно. Баща им се преоблича пред тях, аз също и не ми е драма. До кога, не знам. Може би до към 4-5-6. Ще преценявам според детето. За смъртта още не сме говорили. На Митака съм казвала, че има един дядо, който е далече далече, но още не ми се навлиза в темата.
Активен

Лора
Newbie
*
Публикации: 12066

« Отговор #9219 -: Януари 20, 2019, 11:48:35 »

Аз никога не съм се къпала с тях и не съм ги пускала с мен в тоалетната, дори и да реват пред вратата (което е ставало броени пъти, бързо схванаха намека). Много ми беше важно да ги науча да уважават и да изискват лично пространство, защото на мен ми е липсвало като дете. Иначе не ми пречи да ме виждат гола, не ги гоня от стаята като се преобличам, Дани е почти на 8, но не му прави впечатление (е, гледам да съм с гръб и съм наполовина навряна в гардероба, ама иначе се правя, че не е голяма работа  Big grin ). Но ги гоня, ако идват да досаждат като се преобличам, да ме питат разни неща и т.н. - казвам да ме оставят да се облека на спокойствие и после ще им обърна внимание. Искам да имат някакво усещане за тактичност и деликатност.

За смъртта сме говорили мнооого. Наложи им се да бъдат свидетели доста отрано покрай кучето и баща ми, не сме им говорили за небета, звездички и ангели, казвала съм различните хора в какво вярват, но че никой не знае със сигурност. Често се обсъжда темата, съвсем спокойно си говорим.

едит: Хах, моля, не затривайте форума, само от тук разбирам в кой месец съм, сега виждам, че вече съм в 8-ми  Lol
« Последна редакция: Януари 20, 2019, 11:54:42 от Лора » Активен

Smiley
Newbie
*
Публикации: 6365

Усмивка

« Отговор #9220 -: Януари 20, 2019, 12:07:06 »

Аз не се свеня все още. Къпем се заедно с Боян даже доста често. На него не изглежда му прави особено впечатление. И с баща си се къпе.
Относно тоалетната.... даже си го викам с мен. Но там е по-скоро, за да го науча да се усеща за гърнето и тоалетната. Едва сега започна да идва и да иска да пишка с мен. Обявявам на всеослушание какво ще правя, съответно идва с мен, сяда си на гърнето, върши си работата и така.
Активен

foreveryours
Newbie
*
Публикации: 524

« Отговор #9221 -: Април 05, 2019, 10:21:59 »

Момичета, знам, че е рано, но имам много въпроси и обичам да си планирам нещата, та ги мисля от сега.

Питането ми е следното: обмислям бебето да спи при нас в спалнята (ние и нямаме детска), но имам идея да си обособя бебешки кът в хола (мисля да сложа скрин с бебешки багаж и там и да се преповива, имам и голяма трапезна маса, която не използваме и ми се струва идеална за целта Cheesygrin), удачно ли е според вас да разнасям детето посред нощ от спалнята в хола? Идеята ми е, че така, който става да обслужва бебето няма да буди другия, или поне не много  Big grin, а и си мисля, че ако кърмя ще ми е по-удобно да си седна на дивана. Мнения?
Активен

angel_sin
Newbie
*
Публикации: 7080

« Отговор #9222 -: Април 05, 2019, 12:16:49 »

Момичета, знам, че е рано, но имам много въпроси и обичам да си планирам нещата, та ги мисля от сега.

Питането ми е следното: обмислям бебето да спи при нас в спалнята (ние и нямаме детска), но имам идея да си обособя бебешки кът в хола (мисля да сложа скрин с бебешки багаж и там и да се преповива, имам и голяма трапезна маса, която не използваме и ми се струва идеална за целта Cheesygrin), удачно ли е според вас да разнасям детето посред нощ от спалнята в хола? Идеята ми е, че така, който става да обслужва бебето няма да буди другия, или поне не много  Big grin, а и си мисля, че ако кърмя ще ми е по-удобно да си седна на дивана. Мнения?

да кърмиш на дивана нощем ли имаш предвид ??? Изобщо не си представям да стана в 3 през нощта и да разнасям бебето по стаите, за да се храни. Много рядко ми се е случвало да сменям памперс нощем - толкова рядко, че реално не си спомням да съм го правила  Lol Но кърменето ни беше на 2-3 часа първите 6 месеца, след това започна да разрежда нощните. Та съм го правела в просъница и само имах сили да я придърпам от леглото и да я прехвърля после (тя реално не се будеше, само започваше да сумти и като се нахрани отново заспива). Повиването може би ще можеш да си го правиш в спалнята, има повивалници, които са лекички и се слагат върху рамката на леглото когато ти потрябват.
Относно буденето - моят мъж има толкова здрав сън, че не разбираше кога ставам да я храня Smile
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #9223 -: Април 05, 2019, 13:11:24 »

Бахаххахахаха, ти не си сериозна, човек! Как ще носиш да кърмиш в хола, това е абсурдно, тия малки бебета сучат на по час-два понякога за по час-два. Не. Не.

Оптималният вариант за мен е бебешко легълце, без решетка, залепено за леглото на майката - така хем бебето си е отделно и не се страхуваш да го смачкаш, и твоят сън е спокоен, хем като кърмиш можеш да го придърпаш без да ставаш. Изобщо организирай си всичко максимално близо и с минимално движения. Смяната на памперс нощем задължително в спалнята на една ръка разстояние, защото и ти, и бебето ще се разбудите иначе.

Мъжете не се будят в 90% от случаите, освен ако ти в яда си не ги ритнеш, че спят Cheesygrin
Активен

Korneliq
Newbie
*

« Отговор #9224 -: Април 05, 2019, 16:09:17 »

И аз не знам защо всички говорят за смяна на памперси нощем, ако не замирише твърде на номер 2, не го сменям. Така че това не го мисли, а и не е добре да разсънваш бебето с друга стая и светлина, нали целта ни е да ги научим що е то нощ и спане  Cheesygrin

За кът в хола е добра идея иначе, аз в спалнята хич не обичам да седя, само спя в нея. Затова имахме кошара в хола, а аз един стол на ИКЕА за кърмене. На кошарата си имаше повивалник за дневни преобувания. Но може и само ъгъл на дивана да е.
Активен

Страници: 1 ... 367 368 [369] 370 371   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: