star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star Тема за въпроси към вече мамите-питайте, не ни жалете!
Страници: 1 ... 352 353 [354] 355 356 ... 368   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Тема за въпроси към вече мамите-питайте, не ни жалете!  (Прочетена 1043660 пъти)
syanna
Newbie
*
Публикации: 2340

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #8825 -: Февруари 05, 2018, 09:47:55 »

Точно Драг заглеждам и аз 16 инча за пролетта-лятото, и никакви помощни гуми след толкова баланс байк Cheesygrin
Изобщо не пестя в това отношение, всяка година нов размер, но купувам за 2 деца, а тези неща се учат лесно като малки
Активен

utopia
Newbie
*
Публикации: 17490

A believer

« Отговор #8826 -: Февруари 05, 2018, 09:56:31 »

Намерих пукитата. Ми в Бг са скъпи, ама от Германия са по 120лв, та...не са дървени. Препоръчвате значи? Ще взема за рождения ѝ ден явно 😃
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #8827 -: Февруари 15, 2018, 18:28:13 »

Престои ми среща в ясла, я дайте акъл какво да питам, че да не изпусна нещо
Активен

“Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections.”

Pupi
Newbie
*
Публикации: 13780

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #8828 -: Февруари 15, 2018, 19:23:42 »

Режим на водене и взимане
Режим на уведомяване при болест и бележки
Режим на хранене и примерно седмично меню
Дневен режим и в какво се състои
Излизат ли навън
Имат ли допълнителни занятия - танци, бла-бла
Колко деца са в групата
В общи линии никой от въпросите не съм задавала, защото на срещата за записване са ми казвали всичко. Пък и яслата е няма и година...Виж за градината и училището съм по-взискателна.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #8829 -: Февруари 15, 2018, 19:31:20 »

Мен адаптацията ми е основната мъка. Ако не е плавна, да си гледат работата. Ще ги видим, някаква нова, мн луксозна ясла, но няма нито едно мнение за нея и ми е тревожно.

Мерси, Пупи
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #8830 -: Февруари 15, 2018, 19:48:53 »

А да, важно си е да разпиташ какъв им е принципа на адаптация, с колко часа започват и изобщо каква им е практиката, след колко време горе-долу остават да спят за обяд и т.н. Макар това да е доста индивидуално и всяко едно разболяване може да ви дръпне назад в процеса.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #8831 -: Февруари 15, 2018, 20:09:17 »

Тук цари разбирането, че рязкото отделяне е супер, и че ако не реве, значи не се стресира. Подивявам, докато го пиша просто
Активен

Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 16113

« Отговор #8832 -: Февруари 16, 2018, 12:23:45 »

Тук цари разбирането, че рязкото отделяне е супер, и че ако не реве, значи не се стресира. Подивявам, докато го пиша просто

Ти как си го представяш? Какво би искала да е?
Активен

Liliq
Newbie
*
Публикации: 629

« Отговор #8833 -: Февруари 16, 2018, 12:55:17 »

Аз пък, Ути, подозирам, че твоята госпожица ще се адаптира бързо и без драми в яслата, някак си оправно дете ми изглежда Cheesygrin. И после ще слуша там и само ще ти я хвалят, а вкъщи ще ти къса двойно нервите Cheesygrin.
Иначе моите ходиха две седмици до обяд.
Ути, да не е Албертино?  Сподели впечатления, интересно е.
« Последна редакция: Февруари 16, 2018, 13:04:27 от Liliq » Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #8834 -: Февруари 16, 2018, 13:40:11 »

Аз ще отговоря от свое име. Тук в началото всеки ден ме питаха как се държи Роси у дома и дали виждам нещо различно в поведението й. Та за тях ревът дори не е критерий, защото тя си поплакваше по малко сутрин, но и бързо й минаваше. После минаха седмици, уж свикна, но тя пак реши сутрин да се глези и да пуска по някоя сълза, а вкъщи като си говорим, е спокойна и не дава признаци на стресирана. Ще видя от другата седмица как ще е, че 10 дни седим вече вкъщи. Мисълта ми е, че е комплексно и не бива само ревът да е критерий, вярно, не можеш да очакваш две годишното да си каже, че е стресирано, но една майка лесно би познала поведенческите различия в детето си. И ако персонала разчита на обратната връзка, ще се вслуша в притесненията на родителя и в това, че явно детето изпитва някакъв адаптивен дискомфорт.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #8835 -: Февруари 16, 2018, 15:54:52 »

Албертино, да, то до нас няма ме варианти, едната я изпуснахме, дето ще ходи приятелката ѝ, а днес, а утре...

Фей, идеалният вариант, който си прожектирам в моята глава, е следният. Първо ходи за по два часа, на площадката с децата, лелите и мен, да се запознае, изгради доверие, после ходи до обяд примерно седмица и като посвикне ходи вече цял ден. Няма начин да я пусна с непознати деца и лели, ще се побърка. В момента е в някакъв период, мн се стресира от непознати, дори деца, срамува се, притеснява се, все едно ми подмениха детето.
Активен

bizzare
Global Moderator
Newbie
*
Публикации: 15252

« Отговор #8836 -: Февруари 16, 2018, 19:17:25 »

Ути, в държавната ясла, където бяха и моите деца, беше точно такъв режимът. Една седмица по 2 часа, после половин ден, даже храната за обяд ни я даваха у нас, за да свикне и с нея. И не вкарваха повече от 2-3 нови деца наведъж. Но пак си имаше и ревове на вратата и на нас ни казваха да не стоим много да се обясняваме, ами предаваме и толкова. Не знам по модерните стандарти окей ли е, ама аз и на нашите да съм ги оставяла, пак съм ги връчвала, чао и толкова, да не стои много да ме вижда и да набира още повече. Чела съм за някакви частни, дето влизат и да си играят и т.н. но според мен много зависи от детето и колко е привързано. Ако не е виждало нищо друго от майка си, все ще си е трудно, ако ще сама Монтесори да го поведе за ръка, просто трябва да се компенсира с внимание през останалото време и весели истории за игри в яслата.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #8837 -: Февруари 16, 2018, 23:05:58 »

Ами тя доста играе с други дечица на нашата площадка, има си 2-3 приятелчета, с които се търсят, и други няколко деца, с които не играят много-много, но се познават. Не е да стои под похлупак, събирам я с деца всеки ден. Нооо буквално изведнъж от супер общително дете, закачащо се с всички, мина в някаква фаза на притеснение и срам, и ѝ трябва известно време, за да "приеме" някой, било то възрастен или дете. В тоя ред на мисли е абсурдно да я пусна някъде с 200 непознати лели и деца, вчера дори в един детски кът се притесни, че имаше няколко по-големи дечица, и хленчеше малко, докато бяха около нея в началото. Според мен е нормалн,о де, просто искам първо с мен да свикне с децата. Дано стане на площадката навън, понеже пък не ми се иска да стоя вътре и на другите деца да им е кофти. Ще го обсъдим, дано тази ясла е ок, понеже наблизо няма много варианти.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #8838 -: Февруари 20, 2018, 08:43:33 »

Ути, в нашата ясла не взимат повече от едно ново  дете седмично. Няколко дни по 1-2 часа с майката, аз си стоях от страни, без да се включвам в нищо, просто бях там. Никакъв рев не е имало.
Но е вярно, че въпреки  добрата адаптация, месеци след започване на яслата, ако се засечем на вратата сутрин с плачещо дете, което иска да се гушка и да не влиза и моята е опитвала да иска същите неща и да отказва да влиза. Има някакъв резон в оставянето на детето без излишни драми и бързичко (обаче не първата седмица).

Това с каката. Сега предстои отново, чудя се дали на същото място, има някои минуси, основно, че ми връщат детето постоянно заради боледуване и , не, че съм безотговорна, но ако всяка седмица или през седмица детето е удома, аз реално не мога да започна нормална работа.
Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 9096

« Отговор #8839 -: Февруари 20, 2018, 10:19:44 »

Адаптацията ти си я решаваш, щом е частна- тъкмо ще разбереш доколко свобода дават на родителите.
Аз влизах с него по няколко часа 2-3 дни (тук направих грешка, че още първият ден излязох за 30 минути- после ме следеше постоянно и примрънкваше- никакво излзиане първи ден!). Беше готино, защото отблизо видях режима и опознах децата и учителките. После го пуснах за по 2-3 часа/до обед сам- на раздяла сутрин плачеше сърцераздирателно, кошмар беше (баща му го водеше по-често, уж било по-добре). Опитахме се да въведем ритуал махане от прозорец, но беше през рев. На петия ден влезе спокоен, все едно нищо не е било, махахме пак и го оставихме да спи. На взимане още 2-3 дни приплакваше, като ме види.
 Оттогава рядко е примрънквал, след ваканции например, а тази година май изобщо не (но имаме ритуал гушкане и целуване по 5 минути минимум  Lol).

Твоят план ми звучи отлично. Пак може да има няколко дни рев, въпросът е да не е с часове, да е спокойна вкъщи после и да отшуми за няколко дни/седмици (според мен до 1-2 седмици макс).

И да, раздялата да е бърза- нищо, че почва да реве- тръгваш веднага и не успокояваш. Това е различно от плавна адаптция.

За мен най-важно е в колко часа е закуската= максимален час на водене (за нас е удобно 9.15, за 8.30 например не бихме успявали); извеждане ВСЕКИ Ден, освен при дъжд; спорт- какъв?; брой деца в група- не само сега, а максимален планиран (да не нарасне изведнъж).
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #8840 -: Февруари 20, 2018, 10:24:52 »

Сияна, това е минус? Ти сериозно ли. Кажи коя е тази градина, за да ида и да им стисна ръката.
Повярвай минус е, че няма контрол при влизане на болни, със светнал поглед, със сопол до коляното, с раздираща кашлица. Като ти е такъвпроблем, си наеми бавачка и си ходи на работа. Явно не осъзнаваш как има и други деца в групата на дъщеря ти, някое  може да изкарва болестите в пъти по-зле и всеки вирус да е равнозначен на бронхит или пневмония!
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #8841 -: Февруари 20, 2018, 10:30:45 »

Мерси, девойки, има още 3-4 месеца, а на мен ми се къса сърцето просто. Също не знам колко време да си стоя вкъщи в случай, че боледува? Месец? Имам отпуска да взимам. Нито ми се ходи на работа, нито ми се иска да я оставям да я гледат непознати хора, само като се сетя и ми се реве.

За сбогуването има логика да не се протака, тя принципно е свикнала като ходи у нашите примерно, казва си чао и е спокойна, надявам се така да стане и в яслата в някой момент...Ох, сърцето ми е на топка.
Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 9096

« Отговор #8842 -: Февруари 20, 2018, 13:28:32 »

Е, Пупи, минус е, ако за всеки сопол връщат дете. На студа кой няма хрема, егати, и здрави прави възрастни дори. Какво й скочи.
Нещо средно е за мен оптимално, да не пускат лошо кашлящи или температурни, но и да не са вманиачени и да не може с едно покашляне или сопол, то тогава цяла зима ще е празна градината, а майките- уволнени.
Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #8843 -: Февруари 20, 2018, 13:54:19 »

Аз не видях да казва сопол, а боледуване. И скачам, защото си знам какво ми е коствало всяко качествено разболяване, как съм се оправдавала пред шеф, как съм гласила схеми, за да оздравее добре и пак да я пусна сред "здравите" деца.
Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #8844 -: Февруари 20, 2018, 13:56:05 »

Айде, бе, даже и възрастните и здравите имали сопол. Глупости. Иначе си давам сметка колко е ужасно да го върнат детето за лек сопол, но айде сега да не казваме на черното бяло
Активен

Liliq
Newbie
*
Публикации: 629

« Отговор #8845 -: Февруари 20, 2018, 15:15:29 »

Тео и Маги също си поплакваха на влизане в началото, но пък после бързо се успокояваха и общо взето доста им харесваше в яслата.
Няколко неща им помогнаха: Много им разказвах за градината, колко е хубаво, какво ще правят там, нито за секунда не съм показвала, че ми е притеснено. След като тръгнаха, често вечер играехме театър с едни плюшени играчки, кръстихме ги Маги и Тео, разигравахме сценки, как хванати под ръчичка отиват на ясла, как охраната им казва с плътен глас: добро утро, добро утро Lol, как си обуват пантофите и чукат на вратата и госпожите илизат да ги посрещнат. Сега, може да звучи смешно, но много помогна това, нямаха търпение сутрин да кажат добро утро на охраната Lol. Също, госпожите качваха често снимки във фейсбук групата, от ежедневието на децата и рождените им дни, аз вечер им ги давах да ги разглеждат, те ми показваха всяко дете как се казва, дали им е приятел и т.н.

Активен

utopia
Newbie
*

A believer

« Отговор #8846 -: Февруари 20, 2018, 15:20:13 »

Хич не звучи смешно, и аз отсега ѝ разказвам как ще играе с децата, колко ще са добри госпожите и как ще има нови играчки, как ще яде и спинка и мама ще я взима. Нищо, че ми се реве Cheesygrin
Активен

D.Dimitrova
Newbie
*
Публикации: 3157

« Отговор #8847 -: Февруари 20, 2018, 18:06:57 »

Моят син рева три плътни години всяка сутрин. Като най-често силно рева в първа група в детската градина след две години ясла. В яслата ги успокояваха , помощничката го гушкаше. В градината никой не ги успокоява.
Активен

syanna
Newbie
*

Oтнесена от вятъра...

« Отговор #8848 -: Февруари 21, 2018, 13:51:32 »

Пупи, написала съм 'боледуване', защото такова го водят в градината. Температура не е вдигала цяла зима, никакъв светнал поглед, никаква кашлица, активна и жизнена, обаче цяла зима влачи хреми. 10 дни у дома, после 3 дни в градината и започва отново. Къде го хваща мислиш? Въпреки контрола децата се разболяват, кое по-леко, кое по-тежко, не виждам да е помогнал с нещо този контрол. Обаче - декември е била на градина една седмица от целия месец. Януари - две. Февруари същото - 2 дни ходи 3 дни у днома. Педи казва няма нищо, УНГ я е гледал, лекарства не давам, нищо, само плодове и повече навън. Ествствено, при гъста и зеленикава хрема взимам мерки, за по-сериозни неща не говоря изобщо, то е ясно. Ти сама казваш, че при вас не връщат децата, не ги тъпчат с лекарства, не искат бележки. Аз за тези 3 дни с хрема вися по 1 час пред лекарката (с други болни деца), за да ми напише бележка и да ми каже, че и няма нищо. Ми не е нормално. Ти взимаш ли си болничен за всяка хрема? Каква е разликата при възрастните и децата? Твоите колеги казват ли ти да си стоиш дома, щото хипотетично може някой да се зарази и по-тежко да изкара някой вирус? Или се гледа с лошо око на тези дето повече взимат болничен?

Освен това каква е идеята на градината? детето да е там, родителите да работят, нали за това съществува тази институция? Но аз при кой работодател да отида и да ме няма половината месец, и всеки месец така? Това са боледуванките на само едното дете, другото още не е започнало ясла, надявам се да е по-добре. Мислила съм за и бавачка,Пупи, но виждам, че детето ми е добре сред приятелчета. Мислила съм за бавачка да поема болничните, но като сметна такса за 2 градини и заплата на бавачка съм на нула или на минус и по-добре да не работя. Защото никой не ми връща от таксата за отсъствията.

Надявам се да схващаш поне малко от гледната ми точка. Когато детето ми е болно не обвинявам другите деца или родители. Всеки преценява колко е здраво детето му и кога да остане у дома. Както Корни каза някакво средно положение е най-добре, аз лично не познавам родител, който да си пусне детето на градина с блеснал поглед и температура.
« Последна редакция: Февруари 21, 2018, 13:55:47 от syanna » Активен

Pupi
Newbie
*

« Отговор #8849 -: Февруари 21, 2018, 14:05:44 »

Пускаш секрет, минаваш за бележка при лл, че детето е клинично здраво и си го пускаш на ясла/градина. И извинявай, но каза боледуване. Аз описах какво разбирам под боледуване. И не ми сравнявай как е при нас, по простата причина, че за n-ти път повтарям, че болни няма! За Испания съм чувала, че си мъкнат лекарствата, но тук не е така. Дори в яслата децата са за няколко часа и идеята им не е заради ходенето на мама на работа, а детето да се социализира. Като искаш работа, си намираш нани. И понеже е удоволствие, оставаш вкъщи, докато хларето е за 2ч. на забавачка. Няма драми, има ограничение на болестите, защото:
А. Въздухът е по-чист
Б. Не изписват АБ за всяко червено гърло и лека Т
В. Майката може да си позволи да задържи детето вкъщи.
Говорила съм с достатъчно майки, та моля, не ми казвай как е тук. Просто не е релевантно сравнението!
В България подивявах от практиката лл да дава бележки, че въпреки постоянната кашлица, детето е здраво. После и моето започваше да кашля от тая незаразната кашлица, съвпадение е сигурно.
В ситуация на твоята щях да търся причина за тази хрема. И да, не го намирам за нормално всяко ходене на градина, да провокира хрема.
Активен

Страници: 1 ... 352 353 [354] 355 356 ... 368   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: