star chick-chat.org star Женски работи star Моето бебе star Църковни и народни обичаи за бебе
Страници: [1] 2  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковни и народни обичаи за бебе  (Прочетена 11523 пъти)
aleks
Newbie
*
Публикации: 2162

« -: Май 17, 2007, 09:54:17 »

реших да пусна темата, понеже изпратих снимки от молитвата за 40 дни на ави, а повечето решиха, че е кръщене.

знам, че народните обичаи ще се различават в различните краища на родината, но аз ще ви разкажа тук за църковните. и нека всеки допълва каквото знае.

когато майката влезне в 9 месец, с таткото се отива в църквата и се чете молитва за лесно раждане пред иконата на света богородица. не се носи нищо задължително, само ако майката си е нарекла да даде дар. аз знаех, че първата покупка за бебето се дарява на божията майка и затова нарочно отидох и занесах едни чорапки.

в деня, в който се роди бебето /или на сдеващия, ако е родено през нощта/ едната от бабите отива в църквата да вземе т. нар. бабина вода. попът ми го беше обяснил това, но за ави никой не смогна да отиде в църквата, затова и не мога да дам повече разяснения.

когато детето навърши 40 дни се носи да се представи в църквата на бог и на обществото. отиват всички жени от рода, кумата задължително /това на снимките е тя/ и таткото. носи се пита и мед. попът пак чете молитва пред иконата на света богородица и миропомазва бебето и родителите. после се слага трапеза в дома на младото семейство, около която са само жени, които наричат какво да стане детето - един вид орисници. /ние пихме кафе в стария град  Wink /.

по-нататък следват кръщене, прощъпулник и т.н., за които знам много малко.
разкажете вие....
Активен
Fei4ka
Newbie
*
Публикации: 13712

« Отговор #1 -: Май 17, 2007, 10:51:18 »

Цитат на: "aleks"
реших да пусна темата, понеже изпратих снимки от молитвата за 40 дни на ави, а повечето решиха, че е кръщене.

Църква - бебе - поп -> кръщене. Lol  Lol  Lol

И аз си помислих, че е кръщене, въпреки че се замислих дали не е рано... Confused

Иначе темичката е много полезна! Изобщо не съм знаела, че се правят всички тези неща за новороденото. Ще бъде полезно, че ги научих. Smile

Иначе за кръщенето аз немога да кажа много, защото самата аз ще се кръщавам след около 2 месеца. Обаче бях пускала тема и може да попрочете там, който го интересува, кръщаването на по-дъртички.

А за бебешкото кръщене има доста инфо из Интернет и вариантите на неща, които се носят, правят и т.н. варират. Ще бъде интересно да разкажеш, когато кръстите Ави (а кога ще е това? на каква възраст се кръщава бебчо?).

За прощъпулника знам, че се нареждат различни предмети и този, който хване бебчето определя бъдещата му професия. Дано не бъркам ритуала.
Активен

euphoria
Newbie
*
Публикации: 3682

« Отговор #2 -: Май 17, 2007, 11:27:53 »

Shocked
Ави кога стана на 40 дни...
Активен

when it comes, it comes unannounced and it feels like a matador is taunting me with his reddest red cloth
Enti
Newbie
*
Публикации: 2074

« Отговор #3 -: Май 17, 2007, 11:42:26 »

Това, което знам аз е, че при нас на 40-я ден правим т.нар. "погача". Събират се в дома на бебето само жени и се пие и яде Smile абе празник, не знам точно с каква цел е, сигурно здраве и показване на бебето за първи път, нали преди доста по-късно се изнасяха бебетата. Аз май само това ще правя живот и здраве, а кръщенето след годинка, две.

Аз също писах на алекс дали е кръщене, макар че леко се озадачих, защото нямаше снимки от Ави-полята-с-вода  Big grin
Активен

lioness
Newbie
*
Публикации: 7322

Just Married!

« Отговор #4 -: Май 17, 2007, 11:42:53 »

Ох, сега гледам снимките.... Малък розов бонбон, който вече никак не е малък  Cheesygrin

На последната снимка защо е така зачервеничка?  Rolling Eyes
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
лошото_момиче
Newbie
*
Публикации: 3110

« Отговор #5 -: Май 17, 2007, 11:47:33 »

Знам само, че аз кръщенето го направих на двадесетия ден от раждането. Режат коса, топи се бебето във вода и е толкова уплашено, че реве като разпрано Lol  Lol  Lol После, ядене, пиене и готово Cheesygrin
Погача съм правила като проходи, нареждат се някакви неща на масата и се гледа какво ще хване Smile
Активен
alin
Newbie
*
Публикации: 6623

« Отговор #6 -: Май 17, 2007, 11:58:46 »

Сладурка, а на мен най-ми допадна снимката на Ави в кошчето с мама и тати. Cheesygrin
За обичаите и аз съм чувала, че на 40 дни се прави погача. Събират се жени и дали пък не беше тук момента, в който се нареждат разни неща на земята примерно и, което бебко хване първо, значи такава ще стане. Confused
 Offtopic Алекс, Ави колко кг е вече, че виждам доста сладки бузки Smile
Активен
Enti
Newbie
*
Публикации: 2074

« Отговор #7 -: Май 17, 2007, 12:40:10 »

Алинче, на 40 дни може да хване само зърното на мама  Lol  Lol  Lol
Активен

Mina
Newbie
*
Публикации: 9202

« Отговор #8 -: Май 17, 2007, 12:43:12 »

Аз никак не съм на ти с бебските обичаи, така че не е лошо малко да попрочета и да се пообразовам,щото излагация. Само за погачата знам , че се прави на 40тия ден. На мен обаче тия "40 дни" ми звучат много зловещо и гадно , та мисля на Яна погачата да е на 39-тия или 41-ия ден Unsure
Активен

Korneliq
Newbie
*
Публикации: 7121

« Отговор #9 -: Май 17, 2007, 13:35:34 »

А като изпълнявате всички тези църковни обичаи, вярващи ли сте?
Активен
Sofi
Newbie
*
Публикации: 491

« Отговор #10 -: Май 17, 2007, 13:37:21 »

Не е ли логично да са вярващи?  Blink
Активен

Любовта е отговорът, но докато го чакаме сексът повдига някои доста интересни въпроси.
lioness
Newbie
*
Публикации: 7322

Just Married!

« Отговор #11 -: Май 17, 2007, 13:39:21 »

Аз съвсем пък съм боса по бебешките ритуали. Но знам, че при прохождане се прави погача. За 40-те дни за първи път чувам, че се прави нещо по-специално.
Активен

Щастието явно е направено, за да бъде споделяно.
Pupi
Newbie
*
Публикации: 11318

Щастлива мама и щастлива съпруга!

« Отговор #12 -: Май 17, 2007, 13:41:26 »

Честно казано от всичките изброени обичаи, само прощъпулника и кръщенето са ми известни. Интересно ми беше да прочета всичко споменато. А и не съм сигурна, че родителите ми са правили тези обичаи  Confused
Активен

Absolute
Newbie
*
Публикации: 816

« Отговор #13 -: Май 17, 2007, 13:43:38 »

Оф абе не ви ли е гнус от тези бабини води, светени води, масла и т.н.? Аз направо откачам от такива. Особено като знам в светената вода как всички бъркат с някакви кирливи шишета в един казан и после като я погледнеш на слънце в нея плуват всякакви прашинки  Shocked  И понеже работата на майка ми като историк е свързана с църквите и като знам какви са нечистоплътни повечето попове...  Razz
Иначе Ави е много миличка Smile
Активен

img]http://... . jpg[/img]

.:GeT oUt Of My DrEaMs; GeT iNtO mY cAr:.
Korneliq
Newbie
*
Публикации: 7121

« Отговор #14 -: Май 17, 2007, 14:29:22 »

Цитат на: "Sofi"
Не е ли логично да са вярващи?  Blink

Миии всъщност не, повечето хора поне в България не са истински вярващи. Познавам само един такъв човек. И тук изниква въпросът има ли смисъл да си 'наполовина' вярващ и да правиш разни неща, в които не си напълно искрено убедеден...както и да е, просто си мисля...

Алекс, може ли и аз да си изпрося малко снимки на Ави ;) Не съм я виждала скоро,а много искам Smile
Активен
Anna T.
Newbie
*
Публикации: 4370

Влюбена в живота

« Отговор #15 -: Май 17, 2007, 14:34:07 »

Ние правихме погача за 40-те дни. Мама-свекърва я донесе, събрахме се 2-3 жени, хапнахме и толко.
За прощъпулник и кръщене знам повечко, но ни е още рано  Wink
Има хубави книжки с рецепти за народните обичаи. Аз имам една от някаква габровка. Много са полезни.
Активен

Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #16 -: Май 17, 2007, 14:38:17 »

Цитат на: Korneliq
Цитат на: Sofi
Не е ли логично да са вярващи?  Blink

Миии всъщност не, повечето хора поне в България не са истински вярващи. Познавам само един такъв човек. И тук изниква въпросът има ли смисъл да си 'наполовина' вярващ и да правиш разни неща, в които не си напълно искрено убедеден...както и да е, просто си мисля...

Корни, виж тази тема. Започва малко особено, но прераства в хубава дискусия за вярата и вярването.

http://chick-chat.org/index.php?topic=1131.0

Там личи позицията ми по въпроса, за това няма да се повтарям...
« Последна редакция: Март 23, 2008, 16:39:16 от Xpucu, Причина: поправка на линка » Активен

Xpucu
Administrator
Newbie
*
Публикации: 3976

« Отговор #17 -: Май 17, 2007, 16:26:40 »

Еха, и аз се зачудих дали е кръщене, макар че не изглеждаше такова.
Алекс, чудесно е, че споделяш опита си. Беше ми направило впечатление преди раждането като спомена за първата покупка и за молитвата. Много ми харесват тези обичаи и със сигурност един ден и аз ще ги спазя  Kiss

Малката е страхотна! Какви сладки бузки има  Wub
Активен

ghoul
Newbie
*
Публикации: 2128

I forgot, but will not forgive never

« Отговор #18 -: Май 17, 2007, 16:57:49 »

Който иска да пита за кръщене да заповеяда. Аз опит имам в тази дейност. Много бях щастлива когато ме помолиха да стана кръсница на една малка дама Smile
Активен

aleks
Newbie
*

« Отговор #19 -: Май 17, 2007, 18:11:44 »

джи, аз се интересувам.....
другата седмица сме на кръщене на детенцето на нашите кумове. тогава ще имам повече материал за споделяне.

бтв, аз не съм религиозна, но съм вярваща. убедена съм, че ако не ми бяха чели молитва за кеко раждане, нямаше да е такова.

да ви кажа и аз не ги знаех тия рабити, но попът, който освети апартамента ни, ни ги разказа подробно. пък и около мен са само майки с дечица и опита така се трупа.
Активен
katerina
Newbie
*
Публикации: 7177

« Отговор #20 -: Май 17, 2007, 18:43:39 »

Оп,и аз се обърках Smile)

Аз съм кръстена,сигурно и хлапето ще си кръстя някой ден,но примерно църковен брак и нож да ми опрат до врата,няма да сключа.Не вярвам в църквата като институция,а религията я тълкувам по свой начин.Бих си кръстила детето по-скоро с цел да свържа живота му и този на семейството ми с някой,който ми е скъп и обичан(в ролята на кръстника).
Активен
ghoul
Newbie
*
Публикации: 2128

I forgot, but will not forgive never

« Отговор #21 -: Май 17, 2007, 21:35:21 »

джи, аз се интересувам.....
другата седмица сме на кръщене на детенцето на нашите кумове. тогава ще имам повече материал за споделяне.

бтв, аз не съм религиозна, но съм вярваща. убедена съм, че ако не ми бяха чели молитва за кеко раждане, нямаше да е такова.

да ви кажа и аз не ги знаех тия рабити, но попът, който освети апартамента ни, ни ги разказа подробно. пък и около мен са само майки с дечица и опита така се трупа.
Няма проблем да разкажа. Ритуала е много хубав стига обаче да попаднете на свещеник който да е приятен. Може да не е много красиво, но няколко пъти имах силно желание да ошамаря този който беше на ритула когато ставах кръсница. Това са много хубави и приятни ритуали, но хора не ги превръщайте в малки сватби. На кръщенето тогава има 40 човека и беше доста глупаво поне според моите разбирания.
Активен

лошото_момиче
Newbie
*
Публикации: 3110

« Отговор #22 -: Май 18, 2007, 12:20:20 »

Аз съм чувала, че като станеш кръстник на някой и ти се опрощават греховете със седем години назад. Точно поради тези причини си мечтая да ставам по-често кръстница, жалкото е, че няма кандидатури Cheesygrin
Активен
aleks
Newbie
*

« Отговор #23 -: Май 18, 2007, 15:32:09 »

знаех си аз, че тая тема ще е полезна  Lol

когато живот и здраве нашите кумци си имат бебче и ние му станем кумове, ще си разчистя сметките с бог.

майтапа на страна - лоши, каква е идеята на това поверия. аз пък никога не съм го чувала.
някои знае ли кой на кого купува подаръци при кръщене, освен задължителните дрехи от кръстницата на детето.
Активен
Fei4ka
Newbie
*

« Отговор #24 -: Май 18, 2007, 15:51:26 »

някои знае ли кой на кого купува подаръци при кръщене, освен задължителните дрехи от кръстницата на детето.

Аз до колкото знам кръстниците купуват за кръщелника / цата си и някакво синджирче с кръстче или икона...или нещо такова.
Активен

Страници: [1] 2  Всички   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: